Ontwikkeling van de chemische industrie gaat minder onstuimig Spaanse communisten roepen op tot betogingen en stakingen De beurs Optreden van aan overproduktie verbonden verschijnselen Bouwstop in West-Duitsland 1 Elsevier verhoogt het dividend CSM weer YlVz pet Koffie KREMER Thee Ind. Disconto consolideert bankkrediet Deviezenvoorraad sterk gestegen Noord-Nederlandsche Machinefabriek Panam zou een fusie willen VS zullen goudprijs niet wijzigen SCHEEPVAARTBERICHTEN Beeren passeert het dividend WOENSDAG 23 MEI 1962 13 LOONFACTOR GAAT RELATIEF GROTERE ROL SPELEN Teruggang van prijzen en marges Omzet Representatiefl fan Rooms-katholieke courant pleit voor matiging Weekstaat Ned. Bank Zeer ruime geldmarkt Emissie d 150 pet in verhouding 1 1 „Om liquiditeitsredenen" Ziet men terug op 1961, dan is er weliswaar sprake van een bevredigende ont plooiing van de chemische industrie in ons land, doch de ontwikkeling was minder onstuimig dan in de onmiddellijk voorafgaande jaren. Het verschijnsel van het afnemen van de expansie is overal ter wereld waar te nemen. In vele gevallen kan worden gesproken van overproduktie, niet door een gebrek aan vraag, maar door een teveel aan capaciteit. Dit blijkt uit het jaarverslag 1961 van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, alsmede uit die welke tijdens een persconferen tie werden verstrekt, en uit hetgeen de voorzitter van de Vereniging heeft gezegd op de heden in Paterswolde gehouden ledenvergadering. te grote expansie van de chemische in- I dustrie wordt eensdeels verklaard door de algemene conjuncturele omstandigheden en anderdeels uit een vooruitlopen op de i 1,1 toekomstige grote markt. Werkte de Op het ogenblik is er nog geen ver- EEG derhalve in de eerste etappe hier betering in de algemene toestand ten en daar te stimulerend, dit zal naar ver- opzichte van die in 1961, integendeel: wachting niet het geval zijn in de thans men ziet de aan overproduktie inherente begon"e" twe®de et®ppe, V In Nederland werd in de chemische ïn- verschijnselen optreden, te weten het dustrie in 1961 veel geïnvesteerd. Dit is teruglopen van de prijzen en het als ge- ook in 1962 het geval, en te oordelen naar volg daarvan inkrimpen van de marges, de gepubliceerde plannen zal deze ten- al moet hierbij vermeld worden, dat de ^ens ,zicbil? \9®3 e,n 1964 voortzetten. Aan- i 1I gaande het totaal van de investeringen hogere produktiekosten mede oorzaak 7jjn geen cijfers beschikbaar. Wel weet zijn van het kleiner worden van de men „dat ze indrukwekkend zijn en ver marges. uitgaan boven de in de andere takken van industrie geïnvesteerde bedragen." Ver- Wat de lonen betreft, deze factor gaat, wacht mag worden dat de kracht van on- (door de voortdurende verhogingen en de ze chemische industrie nog zal toenemen, verkorte arbeidstijd) thans een relatief grotere rol in de chemische industrie spe- ,/J Q,Y(lgüS len in vergelijking met een tiental jaren geleden. Daar men wordt geconfronteerd Voor het in de Groningse bodem gevon- met prijsdaling en kostenstijging tezamen den aardgas, wordt gehoopt, dat een re is het duidelijk, dat nieuwe loonstijgingen geling zal worden getroffen die het moge- de bedrijfstak in een zeer nadelige positie lijk zal maken deze grondstof als basis te zouden kunnen brengen. De totale omzet der Nederlandse chemi sche industrie, onze derde industriële be drijfstak, steeg in vergelijking met 1960 met 250 miljoen tot 3,6 miljard, welk bedrag van een totale industriële omzet van 38,8 miljard 9,3 percent uitmaakt. laten dienen bij de fabricage van een of meer chemische produkten. Gemeend wordt dat bij voorbeeld ammoniak in aan merking zou kunnen komen voor produk- tie uit dit aardgas. Weliswaar kunnen de produkten veelal ook uit andere grondstof fen worden gefabriceerd, doch markttech nisch gesproken zou de chemische indus trie er zeer mee zijn gediend, zo wordt te kennen gegeven, wanneer zij tot prijzen waarvoor ook in het buitenland soortgelijk De export vertoonde een stijging met 170 aardgas beschikbaar komt, dit gas zou miljoen tot ruim ƒ.1,8 miljard op een to- kunnen betrekken, tale industriële en agrarische uitvoer van 15,7 miljard, zodat het percentage van de chemische export op 11,7 kwam (in 1960: 11 percent). In de toeneming van de totale Nederlandse uitvoer 407 mil- Het ligt in de bedoeling tijdens een audiëntie bij de minister van Economi sche Zaken nog eens te wijzen op de kan sen voor de chemische industrie om zich uit te breiden op basis van de Groningse joen) bedroeg het aandeel van de stijging aardgasvondst, waarbij in dit geval de van de chemische export (de reeds ver- prijs voor de aardgas mede van belang melde 170 miljoen) dus niet minder dan ;s 42 percent. De invoer van chemische produkten wij- zigde zich vrijwel niet ten opzichte van "''''tl""'"'» 1960, waardoor deze import 1,5 miljard) Betreffende de Europese Economische uitgedrukt in een percentage van de totale Gemeenschap constateert men in kringen invoer daalde van 8,7 percent tot 8,1 per- van de chemische industrie dat de regels cent, aangezien de,totale import met cir- vén de E.E.G. in het zuiden van de gemeen- ca 8 percent toenam tot ƒ18,7 miljard, schap (gedacht wordt aan Italië) De ook in de Euromarkt voorkomende (Van onze correspondent) anders en met name soépeler wordeh, respectievelijk dreigen te worden toege past dan in het noorden van de Gemeen- schap, waarbij in het bijzonder aan ons land wordt gedacht. Bij een te straf doorvoeren van de an- ti-kattelpolitiek in de gehele E.E.G. zou |het gevolg kapitaalvernietiging zijn; bij bedreiging hiervan zal de chemische in- dustrie zoveel mogelijk haar heil elders zoeken. BONN De Westduitse Bondsdag heeft gisteren met grote meerderheid een wet Dumping „op de bouwstop" aangenomen. Deze wet, die voor een jaar zal gelden, verbiedt het bouwen van luxe villa's, terwijl de bouw van regeringsgebouwen en kantoren sterk wordt beperkt. In de wet, die voor de deelstaten Berlijn en Saarland niet geldt, wordt het bouwen van de volgende gebouwen verboden: alles, waarvan meer dan een derde van j de ruimte gebruikt zal worden voor re geringsdoeleinden, waarvan meer dan een I derde theater-, museum- of expositieruim te is en waarvan meer dan een derde van de ruimte als café of restaurant zal die- Aangaande dumping wordt Opgemerkt dat deze in het afgelopen jaar vooral kwam vanuit de Verenigde Staten en zich uitstrekte over de gehele westerse markt. Er wordt op gewezen, dat de Amerikaan se invoerrechten nog steeds prohibitief blijven. Daarom zijn de getroffen bedrij ven bijna nooit in staat zich voldoende te verdedigen. De machteloosheid tegen over het dumpen vanuit de Verenigde Sta ten is des te groter omdat aldaar snel anti-dumping maatregelen in werking kun nen worden gesteld, „zelfs in die ge vallen waarin bij de tegenstoot geen spra ke van dumping is". .Van de zes E.E.G.-landen nam Frank rijk anti-dumping maatregelen. De overige landen lijken te wachten op een E.E.G. maatregel. Het verslag wijst er tenslotte op dat de teruggang van prijzen en marges bij de in ons land gevestigde chemische indus trie voor een belangrijk deel werd ver oorzaakt door de revaluatie van de gul den. Dat een industrie die zijn produktie voor vijftig percent uitvoert en die voor de andere vijftig percent van zijn afzet niet op een beschermd eigen gebied kan steunen, in volle zwaarte de revaluatie te dragen kreeg, is duidelijk. Tegenover de moeilijkheden in de afzet stond niet of nauwelijks een prijsverlaging op ingevoer de grondstoffen. Advertentie Mannen hebben vaak weinig tijd. Maar Fant haarcrème vergt slechts enkele seconden om uw haar een verzorgd cachet te geven. Niet vet, niet alkalisch! forse tube 1 75 Verzorgd haar met r IMDOU haarcrème Uitsluitend bij de kapper verkrijgbaar! WÈ n produkt van INDOLA ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,08—10,18, Amerikaanse dollar 3,57V*3,61'/», Canadese dollar 3,283,33, Franse frank (100) 73,05 73,55, Belgische frank (100) 7,19—7,24. Duitse mark (100) 89,6090,10, Zweedse kroon (100) 69,50 70,50, Zwitserse frank (100) 83,05 83,55, Itali aanse lire (10.000 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,80—52,80, Noorse kroon (100) 50,1551,15, Oos tenrijkse schilling (100) 13.9214,02Vi, Portu gese escudo (100) 12,6012,75, Spaanse peseta (100, grote coupures), 5,956,10. MADRID (Reuter) De communisti sche partij, die in Spanje verboden is, heeft een manifest uitgegeven, waarin aan gedrongen wordt op betogingen, gericht tegen het regime van Franco. Deze be togingen zouden volgens dit manifest moe ten culmineren in een algemene staking. De omstandigheden zijn zodanig, aldus het manifest, dat men met gebruik van alle strijdmiddelen, die de massa kent, met een kan komen tot verdere ontplooiing van de tegen Franco gerichte beweging. Zes buiten de wet gestelde oppositie groepen, onder wie de Spaanse socialisti sche partij in ballingschap, hebben in een manifest alle Spanjaarden verzocht tot ge meenschappelijke burgerlijke verzetac- ties over te gaan en vreedzaam te beto gen uit solidariteit met de mijnwerkers en andere stakende arbeiders. Van betrouwbare zijde in Madrid is ver nomen, dat er maandagavond in Spanje een dertigtal agitators zijn gearresteerd en dat in de afgelopen dagen te Barce lona 94 studenten zijn aangehouden. Het te Madrid verschijnende rooms-katholieke i r-> De n.v. Uitgeversmaatschappij Elsevier stelt voor over 1961 14 percent in contan ten, alsmede 2 percent in aandelen ten laste van de agioreserve, tegen in 1960 13 percent in contanten en 2 percent in aandelen ten laste van de extra reserve. De n.v. Centrale Suiker Maatschappij (CSM) stelt voor over het boekjaar 1960/ 1961 12'/j percent dividend uit te keren (onv.). Advertentie blad Ya heeft een oproep tot de stakers gericht om het werk te hervatten. Dit wordt beschouwd als een verbetering van de betrekkingen tussen de kerk en het be wind van Franco. Volgens het blad is een conflict, dat aanvankelijk van sociale aard was, ge worden tot een politieke campagne tegen de regering. Hieraan wordt toegevoegd, dat de staat „een natuurl jk bemiddelaar" is voor alle sociale geschillen. Passief verzet en sociale ongehoorzaamheid leiden slechts tot tegenmaatregelen van het ge zag, aldus het blad. Intussen bestaat er onder de autoritei ten van de provincie Guipuzcoa grote on tevredenheid over het feit, dat een aantal ondernemers in antwoord op eisen van het personeel loonsverhogingen heeft toe gestaan zonder eerst overleg te plegen met de overheid. Volgens officiële kringen in Madrid zijn er thans in het gehele land nog ruim 64.000 arbeiders in staking: ruim 30.000 in Asturië, ongeveer 20.000 in het gebied van Bilbao, tegen de 2.000 in het gebied van San Sebastian, 2.300 in de kolenmij nen van Leon en 10.000 in Catalonië. In Madrid meent men dat de stakers in geldelijk opzicht gesteund worden uit het buitenland De kredietportefeuille per ultimo 1961 van de Industriële Disconto maatschappij (o.m. automobielfinancieringsmaatschappij, dochteronderneming van De Twentsche Bank) gaf, blijkens het verslag, een stij ging te zien tot 50,49 (v.j. 40,36) miljoen. De directie achtte het gewenst over te gaan tot gedeeltelijke consolidatie van het bankkrediet door het aangaan van onder handse leningen ad 7 miljoen. De provi sie steeg van 4,79 miljoen tot f 5,75 mil joen. Na aftrek van algemene kosten enz. wordt uit het saldo een onveranderd divi dend van zes percent voorgesteld. De directie meent dat voor het afbe talingskrediet in Nederland nog vele mo gelijkheden tot uitbreiding aanwezig zijn, aangezien de afbetalingsomzetten slechts vier a vijf percent van het totaal der con sumptieve bestedingen uitmaken. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 21 mei blijkt, dat de banken in de laatste dagen van de kasreserveperiode een belangrijk bedrag aan deviezen aan de Nederlandsche Bank hebben overgedra gen. Op deze manier wilden zij hun tegoad bij de centrale bank voldoende hoog opvoe ren om aan hun verplichte kasreservege- middelde te kunnen voldoen. De goud- en deviezenvoorraad steeg hierdoor met 104 min tot 6.366 min, waarvan onveranderd 5698 min aan goud. Verder bracht het betalingsverkeer met het rijk middelen 'in de markt. Door hat vervallen van schatkistpapier daalde het saldo van de schatkist met 97 min tot 446 min. Een deel van deze middelen bleef bij de Nederlandsche Bank ter hono- rering van door de centrale bank aange kocht schatkistpapier. De rekening „wis sels enz. door de bank gekocht" vermin derde met 23 min tot 225 min. Deze daling was de resultante van 41 min vervallen schatkistpapier, en van 18 min door de Nederlandsche Bank van buiten' landse circulatiebanken teruggekocht schat- kistpapier. De banken hebben 10 min „dure voor schotten" afgelost, waarna het saldo ian uitstaande voorschotten nog 6 min be loopt, hetgeen als normaal kan worden be schouwd. De bankbiljettencirculatie ont trok reeds 9 min aan de geldmarkt, waardoor de stand opliep tot 5121 min. Het tegoed van de banken bij de Neder landsche Bank steeg met 127 min tot 931 min. Hierdoor begint deze groep de nieuwe kasreserveperiode met een gunstig surplus. Voor genoemde periode, van 22 mei tot en met 21 juni, geldt wederom een percentage van acht, met daarnaast cir ca 140 min wegens het overschrijden van het kreriietplafond. De geldmarkt is zeer ruim. Gelakringgn verwachter, geen on gunstig ultimo. De N.V. Noord-Nederlandsche Machine fabriek te Winschoten gaat na vooraf gaande wijziging der statuten der vennoot schap over tot de uitgifte van nominaal 495.000 nieuwe aandelen tegen de koers van 150 pet met recht van voorkeur van aandeelhouders in dé verhouding van één op één Besloten is over het boekjaar 1961 een dividend van 12 pet ujt te keren (onv.). (De aandelen zijn groot nominaal 500 Zij worden op de incourante markt ter beurze verhandeld. Gisteren was de koers 310. Red. H.D.). Kleurloze markt Het marktbeeld voor de internationale waarden is gisteren kleurloos geweest. Al leen in de Philipshoek kon nog van een vrij regelmatige affaire, zij het mondjes maat, worden gesproken. In de overige hoeken lagen de zaken min of meer plat De koersen voor de internationals bewogen zich bij de opening merendeels een paar punten beneden het slotniveau van maan dag. Alleen A.K.U. noteerde beginbeurs een half punt hoger op 357. In de Philipshoek steeg de koers van 790'/i tot 793, tegen een vorige slotkoers van 793%. Unilever liep een paar dubbel tjes op van 156,10 tot 156,40 165,50). Kon. Olies schommelden rond het vorige slot op 139. Hoogovens bijna twee punten lager op 6621/». Voor A.K.U. kwamen ge durende de verdere beursduur enige koop orders los waardoor de koers aantrok van 357 tot 360 (356*A). In de Philipshoek werd door kooporders wat steun verleend. Ook in de lokale afdelingen waren de orders dun gezaaid. De belangrijk lagere winst van Wm. H. Müller was reeds eerder in de koers verdisconteerd zodat de aan delen van dit concern onveranderd op 371 werden geadviseerd. Voor de introduktie op de Amerikaanse afdeling van certificaten „Dominion Tar and Chemical Company Ltd" (Canada) be stond ter beurze een redelijke belangstel ling. De prijs per certificaat van tien aan delen werd vastgesteld op circa 20% Cana dese dollar of 68,25. Claims „Nationaal Grondbezit" verlieten de beurs, met die van de „Delftsche Leerlooierij" werd een aanvang gemaakt. Boeke en Huidekoper van 236 op 239 Boom-Ruygrok van 154 op 155; Fi'gee van 245 op 235; Spaarnestad van 765 op 770. VERHANDELDE FONDSEN 22 mei 21 mei Totaal 434 419 Hoger 161 (37,1»/») 140 (33,4»/o) Lager 193 (44,4»/o) 202 (48,2°/o) Gelijk 80 (18,5»/o) 77(18,4»/») AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot Aagtedijk 23 te Rotterdam. Abida 1/6 te Buenos Aires verwacht. Achilles 22 te Supe verwacht v. Huacho. nen. Uitzonderingen op dit verbod worden ^.cila 22 1350 m. w. Fernando Poo n. Pointe Noire, gemaakt voor alle gebouwen, waarvoor Acmaea 2 2285 m. z.w. Kp. St. Vincent n. R'dam. reeds toestemming voor de 23e mei was verkregen. Tenslotte staat er op het programma van de Westduitse bondsregering nog een andere maatregel, die men in verband met de bestedingsbeperking kan brengen. En wel het laten vallen van de zogenaam- I Aikaid 22 te Toronto v. Montreal. Ho nriichinHinPpn Dat betekent dat men Alkmaar 23 v. Punta Cardon ri. Perth Amboy. de prijsbindingen, uai DeieKeni aai Almkerk 22 40 m. w. Oporto n. Duinkerken. van plan is in de toekomst alleen VOO Alnitak pass. 2 2Finisterre n. Antwerpen, stellen te doen voor de prijzen van pro- Alphacca pass 23 Gibraltar n. Marseille, dukten maar de bedrijven verder vrij te Alpherat 22 200 m. o.no Lour. Marques n. Beira. i 4. L „nricfaiian wan Ho vprknnn- Ahidra 22 225 m. n.o. Madeira n. Las PalmaS. laten in het vaststellen van de P Ameland 22 480 m. w. Ouessant n. Curagao. prijzen. Op het ministerie v^an economi- Ammon 21 180 m. n.w. Lissabon n. Funchal. sche zaken in Bonn wordt een verandering Ampenan 22 v. Malta n. Beiroeth. van Hp kartelwet voorbereid, die de af- I Amstelhoek 22 1500 m. o. Tokyo n. Kobe, van ae Karteiwei vuurueiem, 7al Andijk 23 V. Rotterdam n. Port Everglades. Acteon 23 v. Piraeus n. Istanbul. Adonis 22 385 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Aegis 22 v. San Juan n. Gent. Alca 22 70 m. z. Halifax n. Wilmington. Alchiba 22 530 m. z.o Kp. Race n. Beyrouth. Alcor 23 v. Lissabon n. Las Palmas. Alhena 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth 23 te Santos verwacht. schaffing van de prijsbinding mogelijk zal ^^23™^."' maken. Annenkerk 23 v. Akaba n. Suez. Area verm. 23 v. Curasao n. Trinidad. Archimedes 23 te Anto Fagasta verwacht. Artemis 22 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Attis 21 150 m. z.o. Turks eil. n. Turks eil. Atys verm. 23 v. Hamburg n. Oslo. Axeldijk 22 v. Rotterdam n. Bremen. Baarn 22 te Nordenham v. Hamburg. MTTiiT vgdv ad\ TTpn commissie I Uali pass. 22 Lissabon n. Antwerpen. NEW YORK (AP) Een commissie Bare£drecht 22 vPanamakanaal ns .Francisco. ter bestudering van fusiemogellJKneaen IS Batavier 22 280 m. z.o. Saigon n. Bangkok, benoemd door de Pan American World Batjan 22 v Genua n. Port Said. Dit hppft Tuan D Trippe, Bawean 22 160 m. z.w. Yokohama n. Kamaishen. Airways Dlt heelt Juan U. ^Vppc' Bengalen 22 v. Chittagong n. Chalna. president van de maatschappij tijaens g^j^ust 23 te Kp. Pa!mas verwacht, de jaarvergadering verklaard. Bintang 22 70 m. w.n.w. Minicoy n. Djibouti. Voleens Trippe zijn reeds besprekingen Biitar 22 25 m. z o Alicante n Antwerpen, volgens iiJ Infhtvaart- Bonita 23 v. La Ceiba n. Charleston, gevoerd met een aantal andere luchtvaart Brgda pasg 22 Guadeloupe n Willemstad. maatschappijen.Zijn verklaring kwam in Burl s Watscon 22 100 m. z. Kreta n. Mena. antwoord 00 een vraag met betrekking Bussum 22 v. Schiedam n. Curacao, tot fusie-onderhandelingen met Trans gJ^™^J^B.rrio._verw^t.. World Airlines. In de eerste vier maanden Mosseibaai. is het nassaeiersvervoer op de buitenlandse Caltex Arnhem 22 75 m. o. Aden n. Rastanura. Uinfn nan Panam 12 Dercent groter ge- Caltex Delft 22 v. Bahrein n. Abadan. lijnen van Panam 1Z percent groiei ge CaU Eindhov 22 50 m z z o The Broth n. Suez weest dan in de overeenkomstige perioae Calt The Hague 22 250 m. o.n.o. Aden n. Bahrein Caltex Leiden 22 95 m. n.o. Ouess. n. Stockholm. Caltex Madrid 23 te Rastanura v. Suez. Calt. Napels 22 110 m. o.n.o. R. Fartak n. Bahrein. Caltex Pernis 22 ten anker Pilot n. Calcutta. Caltex Rotterdam 22 te Sidon v. Genua. Camerounkust 22 te Hamburg v. Brake. Camitia 23 te Rotterdam. Carrillo 23 te New Orleans verwacht. Cartago 22 v. New Orleans n. Puerto Cortez. Castor 22 te Eleusis verwacht v. Piraeus. Celebes 22 500 m. n.w. Aden n. Bahrein. Kuria Muria naar van 1961, zei hij. WASHINGTON Reuter)— Een woord- ^ejeue5 voerder van het Amerikaanse ministerie I Cinu],ia 22 500 m. n.n.o. Azoren n. Curagao van financiën heeft verklaard dat de Ver- Cities Service Valley Forge 22 1720 m. z.o. Ber- enigde Staten niet van plan zijn^ijziging Me te brengen in de prijs, die zij voor goua Coly(to 320 m w z w Fastnet n. Avonmouth betalen Gezien de stijging van de koer- Congokust 22 150 m. w. Kp. St. Vine. n. Duinkerk, sen der goudaandelen op de beurs van cradle of Lib. 22 200 m n o. Fort Aleza n Rio. sen aer gu woordvoerder Crania 21 580 m. o.z.o. Bermuda n. Landsend Johannesburg ontkende de wooravoeroer 0umuius (weerschip) 23 te Rotterdam, dat de mogelijkheid van een verandering v puerto Ordaz n. Emden. in de Driis van 35 dollar per ounce zou Diemerdijk 23 te Balboa verwacht, bestaan Diogenes 22 10 m. w. Guadeloupe n. Curagao. Dorestad 23 v. Philippeville n. Algiers. Doris 25 te Maracaibo verwacht. Echo 23 v. Kopar n. Londen. Eemland 22 v. eRcife n. Rio de Janeiro. Esso Amsterdam 24 te Rotterdam verwacht. Esso Rotterdam 22 140 m. z.w. R. Fartak n. Mena. Eumaeus pass. 23 Gibraltar n. Liverpool. Fina Nederland 22 v. Abadan n. Ango Ango. Forest Lake pass. 22 Kp. Finisterre n. Finnart. Forest Town 22 v. Little Aden n. Ummsaid. Fravizo 22 80 m. o. Stockholm n. Rotterdam. Gabonkust pass. 22 Kp. Finisterre n. Dakar. Ganymedes 23 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Geestland 23 v. Preston n. Cork. Graveland 22 te Cabadello v. Paranagua. Guineekust 22 90 m. n.w. Lissabon n. Dakar. Gulf Italian 22 55 m. z.w. Djeddah n. Mena. Hathor 22 te Tripoli. Heemskerk 22 90 m. n. Alexandrië n. Port Said. Helena 22 v. Kingston n. Mayaquer. Helicon 23 te Santo Domingo. Holendrecht 22 v. Venetië n. Norfolk. Hoogkerk 23 v. Lorenco Marques n. Durban. Houtman 2 2520 m. n.w. Hollandia n. Brisbane. Hydra 21 v. San Juan n. Santo Domingo. Isis 24 te New Orleans verwacht. Izalco 2 2te Salinos v. Manta. Jacob Verolme 24 te Callao verwacht. Japara 23 te Madras verwacht. Jason 22 215 m. w. Ouessant n. Paramaribo. Johannes Frans 22 270 m. n. Lima n. Quintero. Jos. Frering 22 90 m. z.w. L. Palmas n. IJmuiden. Kabylia verm 24 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kalydon 23 v. Swansea n. Curagao. Kamperdijk 23 te Philadelphia verwacht. Kara 22 v. Curagao n. Kingston. Karimata 22 ten anker Rajangrivier. Karsik 23 te Rangoon verwacht. Katelysia 24 te Stanlow verwacht. Katendrecht 22 160 m. w.n.w. P Said n. P. Said. Katsedijk pass. 22 Key West n. Le Havre. Keizerswaard 22 450 m. n.o. Rio de Jan. n. B. Aires Kelletia 22 te Puerto Miranda. Kerrnia 24 te Three Rivers verwacht. Khasiella verm. 23 v. Thameshaven n. R'dam. Kinderdijk 22 300 m. n.o. Azoren n. Miami. Koningswaard pass. 22 La THortuga eil. (Venez.) naar Curacao. Kopionella 22 v. Rotterdam n. Skelleftehamm. Koratia 27 te Pauillac verwacht. Korenia 22 v. Savannah n. Curagao. Korovina pass. 22 St. Eustatius n. Stanlow. Krebsia 29 te Curagao verwacht. Kreeft 89 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 22 120 m. n.o. Terceira n. Amsterdam. Kryptos 23 v. Rotterdam n. Gothenburg. Langkoeas 22 350 m. n.n.o. Bermuda n. Lievrpool. La wak 22 te Lissabon verwacht v. Port Said. Lekhaven 22 te Buenos Aires verw. v. Santos. Lelykerk 22 te Dubai. Liberiakust 23 te Amsterdam verwacht. Liberty Bell pass. 22 Little Quoin n. Bd. Mashur. Lutterkerk 22 v. Bahrein n. Port Sudan. Lycaon 22 v. Aden n. Penang. Maaslloyd 22 v. Calcutta. 26 te Singapore verw. Madisonlloyd 23 te Hongkong verwacht. Markab 23 te Rotterdam. Mataram 22 260 m. o.z.o. K. Guardafui n. Penang. Medon 23 te New York verwacht. Meerdrecht 22 te Savona. Meliskerk 22 190 m. z.w. Karachi n. Aden. Mentor 23 te Lissabon verwacht. Merseylloyd 23 te Rotterdam. Merwede 23 v. Freetown n. Abidjan. Mitra 1/6 te Curagao verwacht. Modjokerto 22 350 m. z.o. Sjanghai n. Hsinkang. Montferland 22 v. Santos n. Uheus. Mijdrecht 22 450 m. zz.w. Bombay n. B. Mashur Naess Commander 22 130 m. w.z.w. Horta naar Milfordhaven. Naess Lion 22 95 m. o.n.o. Aden n Suez. Neder-Eems 23 te Auckland verwacht. Neder-Elbe 23 te New Orleans verwacht. Neder-Weser 22 80 m. n.w. Tobroek n Hamburg. Oranjefontein 21 te Durban. Oranje Nassau 23 te Kingston verwacht. Ouwerkerk 22 te Tanga. Pacaya 24 te Cristobal verwacht. Palamedes 23 tet Rotterdam. Peperkust 23 te Amsterdam. P. G. Thulin 23 te Cristobal verwacht. Philidora 23 in Suez kanaal verw. n. Gibraltar. Philine 22 145 m. z.o. Kreta n. Thameshaven. Philippia pass. 22 Wight n. La Skhirra. Polydorus 22 50 m. o. Sabang n. Trincomalee. Prins Alexander 22 v. Bay City n. Hamilton. Prins Casimir 22 66 m. w. Landsend n. Londen. Prins Frederik Willem 23 te Toronto verwacht. Pr. Joh. Will. Friso 22 v. Montretal n. Le Havre. Prins Maurits 22 v. Leixous n. Cadiz. Prins der Nederlanden 22 v. A'dam n. Hamburg. Prins Will. v. Oranje 22 te Detroit v. Cleveland. Prins Willem IV 22 te Hamburg v. Bremen. Proven.singel 21 140 m. z.w. Bermuda n. Contin. Purmerend 23 te Punta Cardon verwacht. Pygmalion 20 v. Cartagena (Col.) n. Pto. Cortez. Radja 23 te Rotterdam. Randfontein 22 v. Teneriffe n. Southampton. Rempang 22 v. Akaba n. Port Sudan. Reza Shah the Great pass. 22 Lissabon n. R'dam. Ridderkerk 22 v. Bremen n. Haim.burg. Roebiah 22 v. Antwerpen n. Hamburg Roepat 23 te Colombo verwacht. Rondo 21 te Mombasa. Rossum 22 v. San Francisco n. Aruba. Rotte pass. 22 Aleoeten eil. n. Hsinkang. Rijndam 22 v. Southampton n. Quebec. Salatiga 22 360 m. w. Bombay n. Bangkok. Saloum 22 110 m. n.w. Lissabon n. Dakar. Schelpwijk 23 te Rotterdam. Senegalkust 22 te Dakar. Sepia 22 100 m. w. Cyprus n. Rotterdam. Servaaskerk 22 v. Djibouti n. Singapore. Slamat 22 90 m. n.o. Azoren n. Noumea. Sloterkerk 22 400 m. z.z.o. Genua n. Genua. Socrates 22 v. Maracaibo n. Bachaquero. Soestdijk 22 170 m. w. Landsend n. New York. Solon 21 1862 m. z.w. Flores n. Londen. Sommelsdijk 22 400 m. o. K. Race n. Antwerpen. Stad Alkmaar 22 240 m. z.o. Suez n. Ceuta. Stad Breda 22 480 m. o. St. Helena n. Rotterdam. Stad Delft 22 190 m. z.w. Kp. Finist. n. Vlaard. Stad Dordrecht 22 te Palermo. Stad Gouda 22 300 m. n.o. Las Palmas n. Vitoria. Stad Kampen 22 500 mijl n.n.w. Azoren naar Hamptonroads. Stad Leiden 22 te Rotterdam. Stad Vlaardingen 22 v. Norfolk n. IJmuiden. Statendam 23 te New York verwacht. Steenkerk 22 v. Aden n. Mombasa. Stentor 21 360 m. z.o. Bermuda n. Le Havre. Straat Bali 21 450 m. n.w. Tristan n. Kaapstad. Straat Rio pass. 22 Sabang n. Singapore. Sumatra 22 v. Singapore n. Madras. Tahama 22 450 m. w.z.w. Landsend n. Trinidad. Tara 22 v. Las Palmas n. Rotterdam. Telamon 23 te Amsterdam. Thuredrecht 22 v. Piombino n. Victoria. Tjikampek 23 te Mtwara verwacht. Tjinegara 22 200 m. o. Albany n. Fremantle. Tjipondok 22 v. Singapore n. Saigon. Tjiwangi 1/6 te Japan verwacht. Togokust 22 te Bremen. Triton 22 450 m. n.w. Porto Rico n. Curagao. Tweelingen 22 100 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam Utrecht 22 te San Francisco verw. v. L. Angeles Van dei Hagen 23 v. Dunedin n Melbourne. Van Heemskerk 22 1060 m. n.n.w. K'stad n. Douala Van Linschoten 21 v. Manilla n. Hongkong. Van Riebeeck 23 te Lindi verwacht. Van Spilbergen 22 185 m. w. Seychellen n. Singap Vasum 22 60 m. n.w. Perim n. Suez. Viana 22 te Wilhelmshaven. Videna 24 in Suezkanaal verw. n. Nynashamn. Vitrea 23 te Ummsaid verwacht. Vlieland 22 360 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Waibalong 22 te Triëst verwacht. Waikelo 23 te Ummsaid verwacht. W. Alt. Jones 22 93 m. z.w. Azoren n. Landsend Weltevreden 22 280 m. n.w. Cochin n. Penang. Westerdam 22 635 m. n.n.o. Azoren n. N, York. Westertoren 22 200 m. n.w. Kaap Villano naar Thameshaven. Westland 23 v. Bahia n. Amsterdam. Wonogiri 30 te Kaapstad verwacht. Zaankerk 22 500 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapstad Zaanland 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Zaria 22 90 m. w. Ouessant n. Mena. KLEINE VAART Aardenburgh pass. 22 Noordwijk n. Rotterdam, Adara 22 70 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Amstelborg 22 35 m. n.w. Sandhammern n. A'dam Areas 22 30 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Ardeas 21 v. Nemours te Barcelona. Arnoudspolder verm. 22 v. R'dam n. Lissabon Daje Böhmer 22 50 m. z.w. Oporto n. Cadiz. Driebergen verm. 22 v. Middlesbor. n. Stavanger Eemsborg 22 10 m. \y. Terschelling n. Londen Frans Böhmer 22 10 m. o. K. Bougaroni n. R'dam Inspecteur Mellema 23 v. Brake te Nantes verw Leonidas 21 v. Buitenhuizen te Tripoli. Maarsbergen verm. 23 v. Famagusta. Maaskade 22 te Margate n. Vlissingen. Markab 22 30 m. z. Wight n. Rotterdam. Merwehaven 23 v. Casablanca te Rouen verw. Mynias 22 60 m. n.w Split n. Venetië. Nassauhaven verm. 22 v. Delfzijl n. Rotterdam Phidias 21 v. Haifa n. Malta. Rijsbergen verm. 22 v. Napels n. Marseille. Scheldestroom 22 60 m. n.w. IJmuid. n. Grangem Statenlaan 22 dwars Zandvoort n. Southampton Steenbergen pass. 22 Wandelaar n. Antwerpen. Strabo 21 v. Livorno n. Napels. Twee Gebroeders 21 v. Algiers n. Sevilla. Tilly 21 v. Karlstad n. Zaandam. Vanda 22 te Great Yarmouth n. Boston. Vechtborg 19 v. Delfzijl n. Bohus. Westerdok 22 dw South wold n. Middlesbrough. Wester-Eems verm. 22 v. Casablanca n. Rouen. Wilpo 21 v. Wifstawharf n. Hudixval. SLEEPVAART Clyde 18 v. Malta. Cycloop 22 nog te Port Brega. Ebro 17 te Belfast. Elbe 18 te Bahrein. Friesland 22 v. Schiedam n. IstartbOel. Gele Zee 19 Zweedse Staffan v. Noordzee de Nieuwe Waterweg binnengesleept. Oostzee 20 v. Tyne Zeeland 22 nog te Bermuda. A.K.U Kon. Olief 136,50—138,50 136,50 Philips 785—790 785 Unilever 154,80—156 154,80 Hoogovens 655660V» 655 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U353—355 352 Kon. Olie135,40—136 134,80 Philips 779 gb—782 777 Unilever 153,60—134,40 153,50 Hoogovens 650652 Vorige slotkoers -"ik A'dam Rubber. 105 H.V.A 119V» A.K.U. 359 146,— Hoogovens 665 Vj Philips Gem. Bez. 791 Unilever 156,15 Dordtsche Petr. 635 K. Ned. Petr. Mij. 138,90 Holl. Am. Lijn 132Vi t 61 154'/i ,Ned.(£>tpomv. Mij. „145'/2 Ommeren, Phs.' v. 296 Scheepv. Un. Ned. 135'/j 192,50 222,50 D->itas 485,- Ver. Bezit v. 1894 135, Amsterd. Ban.k 372 Ned. Handel Mij. 340'/j Rotterd. Bank 362 Twentsche Bank. 330 Albert Heijn 748 Amstel Brouwerij 489 Berkel's Patent 258 Bols 745 Bührmann Papier 685 Fokker 455 800 Gelder Kon. Pap. 330 Gist Soir.f. Kon. 374 Van der Heem 320 b Heineken's Bier 475 Hoogenbosch Sch. 265 Indola 492 b Kon. Zout-Ketjen 925 Müller Nat. Bezit 374 Ned. Kabelfabr. 532 Philips Pref 262 Sikkens Groep 764 Stokvis 237 Thomassen Dr 656 Ver. Machinefabr. 221 Wessanen 368 Wilton Fenoord 300 Zwanenberg-Org. 880 Vj Billiton Mij. II 469 Aluminium Ltd... 26 American Motors 16^ Anaconda 44</« Bethlehem Ste*T. 38% Cities Service 52'/j General Motors.. 525/i« Kennecott Copper 75^ Republic Steel 48 Shell Oil 36 U.S. Steel 57»/» Geda noteringen. (Verstrekt door d Amsterdamsche Bank). De totale omzet over 1961 van de Trico- tagefabrieken voorheen Frans Beeren en Zonen n.v. is, blijkens het verslag, ten op zichte van 1960 met ruim elf percent ge stegen. De binnenlandse verkoop steeg met veertien, de export met vier percent. Blij kens de geconsolideerde winst- en ver liesrekening steeg het bruto-resultaat goe deren tot 8,70 (v.j. 7,89) miljoen. De diverse baten en lasten brachten ƒ343.604 179.369) en dividend deelnemingen 71.996 50.877) op. De personeelskosten vermeerderden tot 5,90 5,31) miljoen. De indirecte en algemene kosten liepen op tot 2,15 1,81) miljoen. Afschrijvingen vergden ƒ707.306 (ƒ645.511). Hierna bleef de winst vrijwel onveranderd op 356.660 355.246). De winst was, aldus de directie, niet bevredigend. Hoewel op zichzelf deze winst een mogelijkheid zou laten voor uit kering, meent de directie om liquiditeits redenen te moeten voorstellen geen divi dend uit te keren (v.j. 5 percent). Over de vooruitzichten zegt het verslag dat de omzet in de eerste vier maanden van 1962 bijna dertig percent hoger was dan in 1961.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13