Waarschijnlijk geen waarnemers van de V.N. naar Nieuw-Guinea Een dergelijk besluit zou getroffen worden door een veto van Rusland Morgen debat in Tweede Kamer Koningin en prins in de Weense staatsopera HET WEER A Exodus uit Algerije Thans dompteur van Boltini door een beer aangevallen 'I Haarlemmers Onderzeeboot naar Nieuw-Guinea Eerste Hollandse nieuwe in IJmuiden aangevoerd vrijetijdsverf kwaliteitsverf Hoogovens bestelt nieuwe walserij Boeing 707 neergestort: 47e JAARGANG NUMMER 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. WOENSDAG 23 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 845. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELS EN - IJ M ÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur! Simon Koster Adj. Hoofdredacteur» Jos L. Lodewijla Redactiechef te IJmmdem J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Direcfaet P. W. Pecreboom en Mr. H. C van der Mije Minister Luns komt uit Wenen terug Indonesische beweringen Heinz von Wallberg dirigeerde uitvoering van Mozarts „Entführung aus dem Se ail Veel wind Molentjes Het woord is aan 1 47 kleurstalen 10ct in de winkel Panische angst voor ontvoering <WM0RRIS êe fore y ouêuij! SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Herhaalde aanvallen met blote handen geweerd Levenslang tegen Vera Brühne In de krant van heden Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws8 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws13 Feuilleton 11 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's IJmuider Courant NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft gisteravond geantwoord op het Neder landse verzoek Indonesië te vragen zich te onthouden van agressieve daden tegen Nieuw-Guinea. Het antwoord op de brief van prof. De Quay is ter hand ge steld aan de Nederlandse V.N.-delegatie. Het is onmiddellijk na ontvangst naar Den Haag gezonden. Het in de brief van minister-president De Quay herhaalde voorstel, waarnemers van de V. N. naar Nieuw-Guinea te zen den, maakt weinig kans, aldus hebben diplomatieke waarnemers bij de V. N. verklaard. De brief van minister De Quay was ge publiceerd als een document van de Vei ligheidsraad, maar waarnemers in New York achten het niet waarschijnlijk, dat Nederland zal verzoeken om een debat m de Veiligheidsraad over Nieuw-Guinea. Rusland heeft reeds duidelijk doen blijken, dat het zijn veto zal uitspreken over elk besluit van de raad, dat door Rusland wordt beschouwd als gunstig voor Neder land in het geschil over Nieuw-Guinea. Een beroep op de Veiligheidsraad om waarnemers te zenden is daarom tot mis lukking gedoemd. In Indonesische kringen te New York is verklaard, dat een aanvaarding in begin- VOGELKOP TEH1NAB0EA* INANWATA» m||M| JSTKKtOO Mi cc loer pil ROEMBATl FAiFAC SEMI Hl Etm la, ecente Indonesische infiltraties (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft besloten donderdagmiddag een debat te houden over de brief van de minister-president aan de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Oe Thant, inzake de moeilijk heden rondom Nieuw-Guinea. De vja gen, die de heer De Kadt (P.v.d.A.) gistermiddag aan de minister-president zou stellen, zijn, nu op korte termijn toch een debat wordt gehouden, van de agenda afgevoerd. Dit geschiedde met instemming van de heer De Kadt zelf, die evenals dr. Bruins Slot (A.R.), dr. De Kort (K.V.P.) en prof. Oud (V.V.D.) op een debat op zo kort mo gelijke termijn over de brief aan Oe Thant aandrong. Aan het begin van de vergadering vroeg de A.R.-fractieleider, dr. Bruins Slot, of het mogelijk zou zijn de brief van prof. De Quay aan Oe Thant Op de agenda te plaatsen. Hierover zou dan hetzij een openbaar debat hetzij een discussie ach ter gesloten deuren gehouden kunnen wor den. De heer De Kadt, wiens vragen oor spronkelijk door prof. De Quay zouden worden beantwoord, meende dat de situa tie thans zodanig is dat een volledig de bat een goede behandeling van deze kwes tie tot haar recht zou doen komen. Door een dergelijk debat op korte termijn te houden zou de beantwoording van zijn vra gen op een eerder tijdstip wellicht mieer vertroebelend dan verhelderend werken, meende de heer De Kadt. Dr. De Kort, fractieleider der K.V.P. die de parachutistenlandingen op Nieuw- Guinea zeer ernstig achtte, vond het even eens juist, de brief van prof. De Quay aan Oe Thant op de agenda te plaatsen en van de beantwoording der vragen af te zien. Het liefst had de heer De Kort reeds vandaag een debat gezien met voorrang boven de andere agendapunten (de nota-Van der Putten). Prof. Oud (V.V.D.) sloot zich hierbij aan. De voorzitter, dr. Kortenhorst, deelde evenwel mede, dat minister Luns, die nu in Wenen is, niet eerder dan donderdag middag om drie uur aanwezig zal kunnen zijn. Het debat zal donderdagmiddag in ieder geval in het openbaar beginnen. Of de Kamer daarna met gesloten deuren zal vergaderen, moet nog worden afgewacht. Er wordt rekening mee gehouden, dat het debat zal voortduren tot in de nacht van donderdag op vrijdag. sel van Nederlandse zijde van de voor stellen van Bunker niet genoeg is om de opgeschorte besprekingen tussen Neder land en Indonesië over de kwestie Nieuw- Guinea weer op gang te brengen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de regering te Washington via haar ambassades in Djakarta en Den Haag blijft streven naar een conferentie van Indonesische en Nederlandse verte genwoordigers ten einde te komen tot een vreedzame regeling van het geschil om Nieuw-Guinea. Het „West-Irian-commando" in Makas sar heeft beweerd, dat bij een opstand in de Baliemvallei in het centrale berg land van Nieuw-Guinea 15 Nederlandse mariniers zijn gedood. Papoea-militairen zouden, volgens dezelfde bron, zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. Naar aanleiding van deze beweringen heeft een woordvoerder van het ministe rie van Defensie in Den Haag verklaard dat zich in de Baliemvallei geen Neder landse mariniers bevinden. Het „comman do voor West-Irian" heeft voorts beweerd dat in Teminabuan reeds een Indonesi sche militaire gouverneur is geïnstalleerd, die de bevolking zou hebben opgedragen, haar werkzaamheden normaal voort - te zetten. Van de zijde der eNderlandse strijdkrach ten in Nieuw-Guinea is meegedeeld, dat er over de strijd tegen Indonesische pa rachutisten ten zuiden van Teminabuan nog geen bijzonderheden kunnen worden meegedeeld omdat de acties daar nog in volle gang zijn. Ten oosten van Fakfak op Onin heeft zich opnieuw een vuurgevecht voorgedaan tussen Nederlandse militairen en daar ge lande Indonesische parachutisterf waarbij enkele Indonesiërs werden gedood. Ook vielen aan Indonesische zijde een aantal gewonden, die vermoedelijk gevangen zijn genomen. Bij deze actie zijn een radiozen der, noodrantsoenen en munitie in Neder landse handen gevallen. Ook bij de actie tegen parachutisten ten noorden van Fakfak hebben Nederlandse eenheden een aanval ingezet waarbij aan Indonesische zijde eveneens een aantal doden viel. Enkele gewonde parachutisten werden gevangen genomen. Wat de Indonesische parachutisten be treft die ver benoorden Kaimana zijn ge land en sindsdien door vrijwel onbewoon de streken in zuidelijke richting trekken, is uit bevolkingsmeldingen gebleken dat zij groot gebrek aan voedsel hebben. Lij de acties tegen deze groep zijn enkele ge vangenen gemaakt. De Papoea's zijn in vele gevallen een goede steun voor de militairen daar ze vaak belangrijke aanwijzingen geven over verblijfplaatsen en getalssterkte der In donesische parachutisten. Soms brengen ze de Indonesiërs op een vals spoor. Het blijkt dat de Indonesische para's een uitstekende uitrusting hebben. Uit buitge maakte goederen blijkt dat parachutes van Engels fabrikaat zijn gebruikt Uit de marinebasis Den Helder zijn de onderzeeboot „Walrus" en de „Pelikaan", een vaartuig voor logistieke ondersteuning, naar Nieuw-Guinea vertrokken. Zoals be kend is zal de „Walrus" de „Zeeleeuw' gaan aflossen. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige en aan de kust aanvankelijk nog harde noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) Wat bij ons het oranje-zonnetje heet, dat noemen de oude Oostenrijkers keizerweer. Deze stralende zon heeft de gehele dag boven Wenen geschenen tot het ogenblik dat in de Opera de galavoorstelling begon van Mozarts „Entführung aus dem Se rail" ter ere van het koninklijke bezoek. Het was een voorstelling, uitsluitend voor genodigden: vooraanstaande Nederlanders in Wenen, Oostenrijkse kunstenaars en ge leerden, hoge ambtenaren en vertegen woordigers van handel en industrie. De Ko ningin droeg over haar lichtblauwe avond robe de rood-wit-rode band van de hoogste Oostenrijkse orde. President Scharf nam plaats tussen de Koningin en prins Bern- hard, die in het gala-uniform van de hu zaren was gekleed. Jammer genoeg was prinses Beatrix nog niet zover hersteld, dat zij deze voorstelling kon bijwonen. Als bijzondere attentie was er in het programma een facsimilé afgedrukt, waarop een Mozart-compositie op de me lodie van het Wilhelmus is weergegeven. Mozart componeerde het op tienjarige leeftijd, toen hij met zijn vader en zijn zusje in ons land concerteerde. Heinz von Wallberg dirigeerde het Ween se filharmonisch orkest, dat bij deze gele genheid weer eens liet horen hoe de echte Weense, onvolprezen Mozart-vertolking be hoort te zijn. De hoofdrollen werden ge zongen door Ilse Rothenberger, de beste coloratuurzangeres van Wenen, Renate Holm, Anton Dermota en de prachtige bas G. Frick. Na de uitvoering trok het gezelschap zich terug naar het hotel Sacher, waar een sou per in intieme kring werd gegeven. Uit genodigd waren diplomaten, leden van de Oostenrijkse aristocratie en enkele voor aanstaande kunstenaars, zangers en to neelspelers, alsmede de vrouw van de Oos tenrijkse dirigent Herbert von Karajan. Gistermiddag bezocht de Koningin de school voor gebrekkige kinderen, in een park aan de Waeringerstrasze, waar ruim driehonderd kinderen van zes tot veertien jaar, met alle mogelijke lichaamsgebre ken, worden voorbereid op een plaats in de maatschappij. Moederlijk boog de Ko ningin zich over een meisje dat met ein deloos geduld aan een knipwerk bezig was. Drie kinderen boden haar ieder een zelfge maakt papieren molentje aan. Een rood, een wit en een blauw. De Koningin, die deze geschenken ontroerd in ontvangst nam, blies, tot een der molentjes draai de, tot vreugde van de kleinen. Een groot pak bonbons bleef achter voor de kinde^ ren. In het Pallavicini-paleis op de Joseph- Platz hebben de Koningin en de prins maandag de leden van de Nederlandse ko> lonie ontvangen. Er wonen ongeveer zeven honderd landgenoten in Oostenrijk en daarvan was ongeveer driekwart versche nen om te defileren langs Koningin en Prins, aan wie ze werden voorgesteld, Er waren Weense vertegenwoordigers van de grote Nederlandse maatschappijen, maar ook studenten en opmerkelijk veel jonge geestelijken. Onder de aanwezigen merkten wij op de componist Henk Bij vanck, die enige tijd repetitor is geweest van de Sangerknaben, de acteur Johan Heesters (die een huis in Grinzing heeft) vergezeld van zijn beide dochters, van wie Nicole een begaafde actrice is en Cla ra Rassaerts, al 25 jaar een zeer ver dienstelijk lid van het staatsoperakoor en die binnenkort voor de moeilijke keuze komt te staan tussen haar nationaliteit en de mogelijkheid van een Oostenrijks staats pensioen. v Solon: Ware rijkdom is: genoeg te hebben. De trawlers die deze week vertrokken zijn voor de jacht op de Hollandse Nieuwe klagen steen en been. Als het niet anders wordt ziet men geen kans om de honderd kantjes, die zijn toegestaan, binnen te krijgen. De vangsten waren: „Maas' 4 kantjes, „Hendrik" en „Jan" 3, „Clara" weinig vangst, „Bertina" weinig vangst, „Vlaar- dingen" zender kapot, „Voorlichter" 1, „Koningin Wilhelmina" 4, „Jan en Ineke" 4, „Noordster" 1, „Martha Maria" 1, „Tiny" 3, „Jo" 20, „Margaretha Maria", 20, „don- dor" 17, „Dr. Lely" 17, „Geertruida" 3 en verder KW 95 7, KW 167 3, KW 9 8. De overige Katwijkers meldden geen vangst. Gemiddelde vangst van de Scheveningers 10 kantjes, van de Katwijkers 4 en van de Vlaardingers 2. Advertentie fleXa Advertentie Een vluchtelinge met haar kinderen op de kade te Marseille. ALGIERS Reuter) Met het naderen van de eerste juli, de dag waarop het Al gerijnse volk zich in een volksstemming over eigen lot zal uitspreken, komt de grote uittocht van Europeanen uit Algerië goed op gang. Volgens officiële kringen zijn de vorige week alleen al uit de hoofdstad Algiers 7.000 Europeanen per vliegtuig of boot ver trokken, vergeleken met ongeveer 2.000 in de week tevoren uit het gehele land. Overwogen wordt om meer schepen be schikbaar te maken voor het passagiers vervoer uit Algerië naar het Franse moe derland. Op het ogenblik vertrekken er twee schepen per week, nl. één uit Bóne en een uit Mers el Kebir, nabij Oran. De regering zal ook proberen voldoende extra-vluchten in te lassen om 1400 men sen per dag te kunnen vervoeren. Dit is ongeveer het dubbele van het normale aantal in deze tijd van het jaar. Het merendeel van de vertrekkenden zijn vrouwen en kinderen en oudere mensen. MARSEILLE (Reuter/AFP) De „Ville de Marseille" is dinsdag uit Algiers in Marseille aangekomen met ruim duizend passagiers aan boord. De meeste vluchte lingen verklaarden dat zij alles achter hadden gelaten. Uit gesprekken met de passagiers blijkt dat zij doodsbang waren geweest om ontvoerd te worden door de mohammedanen. Een moslim, die op zakenreis naar Frankrijk was, zei echter tegen journalisten, dat de verhalen van de gevluchte Europeanen schromelijk over dreven waren. „Zij zijn door paniek be vangen", zo zei hij. De bagage van de vluchtelingen ligt opgehoopt op de kade te Algiers. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw heeft een beer van circus Boltini een mens aangevallen. Gisteravond, tijdens de eerste voorstelling die het circus gaf in Den Helder, is de 33-jarige chef-dompteur Bobby Althoff tot drie keer toe besprongen door de mannetjes- beer Maylc. Voot de ogen van een van ontzetting gillend publiek heeft zich tot drie maal toe een worsteling op leven en dood afgespeeld tussen een kwaad aardig geworden beer en een mens. Twee maal wist Bobby Althoff met zijn blote banden de beer terug te drijven op diens postament. Vandaar besprong de beer echter steeds opnieuw de voor zijn leven vechtende dompteur die zonder zweep of stok de kooi was ingegaan om te bewijzen dat de beren niet gevaarlijk zijn. Tijdens de derde aanval, toen dé beer zijn tanden al onwrikbaar had vastgezet in de nek van de dompteur, kwam diens assistent, Peter Horst, met een stok de kooi binnen en verdreef de beer. Peter Horst heeft zijn leermeester gered. Was hij niet de kooi ingekomen, dan zou de uitge putte Althoff zonder enige twijfel het leven hebben gelaten. Dompteur B. Althoff „met blote handen aanval afgeslagen". MUNCHEN (DPA). In het proces te München tegen de 52-jarige Vera Brühne en de 48-jarige Johann Ferbach heeft de openbare aanklager vandaag tegen beide beklaagden levenslange gevangenisstraf geëist. Hij achtte hen schuldig aan de moord op de Münchense arts dr. Otto Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo. Deze dubbele moord, die gepleegd werd op 14 april 1960, zou ten doel hebben gehad te voorkomen, dat dr. Praun een ka pitale villa in Spanje, die hij aan mevrouw Brühne had vermaakt, verkocht. Advertentie hkc hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC, Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.—) geen vooruitbetaling. De Hoogovens heeft bij Schloemann AG in Dusseldorp een opdracht geplaatst voor de levering van een walserij voor staaf- en betonstaal. De opdracht vormt een on derdeel van het eind 1960 aangekondigde staalplan der Hoogovens van 2.45 min ton ruwstaal op jaarbasis, welk investe ringsprogramma midden 1964 gereed dient te zijn. De thans bestelde nieuwe walse rij betreft de niet-platte produkten. Het to tale investeringsbedrag dat met de plannen van Hoogovens is gemoeid, werd eind 1960 vastgesteld op ruim 300 mil joen. CENTERVILLE (AFP) Ten zuiden van Centerville in de Amerikaanse staat Iowa zijn wrakstukken gevonden van een Boeing 707 straalvliegtuig van de Conti nental Airlines, dat werd vermist met S7 passagiers en een bemanning van 8 aan boord. Er is weinig hoop op overlevenden. Het toestel is vermoedelijk in een zware bui terechtgekomen. Het was onderweg van Chicago naar Kansas City. De Continental Airlines had in de 28 jaar van haar bestaan nog nimmer een ongeluk gehad.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1