Bonn wil in Berlijn alles bij het oude laten m I Minister Schroder onafhankelijk van bondskanselier Adenauer Opvolgingskzvestie opnieuw aan de orde gesteld Castella Schoonheidszeep WERELDNIEUWS Vier Franse ministers voor moeilijk besluit Westduits memorandum aan Amerika Amerikaans vliegtuig bij München neergestort Britse Conservatieven wagen geen verkiezing MS Dinsdag 27 doden in Algerije Volledige liberalisatie beroepsgoederenvervoer Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 V er trouwens votum voor Karamanlis Russen: Geen bijdrage UNO kosten in Kongo (Dp de <^Praatótoel AKKERTJE Conservatieve partij zegt vertrouwen in de regering-Pompidou op WOENSDAG 23 MEI 1962 3 Grewe gepasseerd Alle 26 inzittenden om het leven gekomen Grand Prix 1962 - Zandvoort. En Roxy had de beste plaats! In Benelux direct want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. (Van onze correspondent) BONN De controle over de toegangs wegen tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn moet uitsluitend berusten bij de Grote Vier. Alleen in uitvoerende techni sche organen zouden neutrale vertegen woordigers, en eventueel West- en Oost duitsers, zitting kunnen hebben. Dat is het standpunt van de Westduitse bonds regering, uiteengezet in een memorandum, dat gisteren door staatssecretaris profes sor Carstens van Buitenlandse Zaken aan de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Dowling, werd overhandigd. Het is het doel der Westduitse politiek het verkeer tussen West-Duitsland en West- Berlijn vrij te houden, zoals het nu is, zo zette later de minister van Buitenland se Zaken Schroder, tegenover de pers uit een, daarbij over het hoofd ziend, dat al het burgerlijke verkeer naar West-Berlijn, dat 95 percent van het totale verkeer uit maakt, al lang niet meer vrij is, daar het door de Oostduitsers wordt gecontro leerd. Minister Schroder zei verder, dat een eventuele niet-aanvalsverklaring tussen de de landen van het pact van Warschau, evenals de vorming van technische com missies van Oost- en Westduitsers, pas met de Russen besproken moeten worden, als een regeling bereikt is over de toe gangswegen naar Berlijn. De minister verklaarde tenslotte, dat hij voorstander was van de voortzetting van de polsingsgesprekken tussen Amerikanen en Russen. De Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, bracht gisteren rap port uit aan bondskanselier Adenauer. Een persoonlijke brief van president Kennedy aan de bondskanselier, die Grewe vorige week uit Washington meebracht, was al eerder aan Adenauer overhandigd. Men neemt in Bonn aan, dat gesproken is over de toekomstige bestemming van Grewe, die volgens Adenauers plotselinge aankondiging in Berlijn ruim twee weken geleden, niet op zijn post in Washington zou blijven. Opvallend is, dat, in tegen stelling tot de verwachtingen, het memo randum met het Westduitse standpunt niet aan Grewe is gegeven om het mee terug te nemen naar de Verenigde Staten. Het had eigenlijk voor de hand gelegen Gre we ook deze missie toe te vertrouwen, ten eerste omdat hij Kennedy's brief mee bracht en ten tweede om de ambassadeur weer geheel in het diplomatieke spel op te nemen. Grewe was na het uitlekken van de Amerikaanse Berlijn voorstellen in Bonn, door de Amerikanen buiten spel geplaatst hij werd nauwelijks meer over iets ingelicht en alle contacten tussen Wash ington en Bonn liepen over ambassadeur Dowling. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken George Ball heeft van daag in Bonn besprekingen gevoerd. Men acht het in ambtelijke kringen te Wash ington mogelijk dat ook de minister van Buitenlandse Zaken Rusk te zijner tijd een bezoek aan de Westduitse hoofdstad zal brengen. Adenauer zal, naar men ver wacht, eerst over de Westduitse voorstel len spreken met onderminister Ball, die uit Rome is gekomen. (Van onze correspondent) BONN Gisteren is op vijftien kilo meter afstand van München een vier-mo torige Super Constellation van de Ame rikaanse marine verongelukt. De 26 in zittenden, 22 Amerikaanse mariniers en vier mannen van het leger, kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde doordat het toestel, dat afkomstig was van de Amerikaanse basis Rota in Zuid-Spanje, niet ver van de bestemming op driedui zend meter hoogte explodeerde. Het vlieg tuig stortte naar beneden en vloog in brand. Ondanks onmiddellijke hulp van het Amerikaanse leger en de Münchense brandweer, duurde het lange tijd voor dat men de slachtoffers kon bergen. De oorzaak van het ongeluk is tot nu toe een raadsel. (Van onze correspondent) LONDEN Minister Macleod, de voor zitter van de Conservatieve partij en lei der van de partlementaire werkzaamhe den in het Lagerhuis, heeft in een rede voor de Conservatieve vrouwenorganisa tie te Londen laten doorschemeren, dat er geen sprake zal zijn van vroegtijdige algemene ve 'kiezingen. Het zal mis schien nog anderhalf of twee jaar duren, of misschien zelfs wel twee-en-een-half jaar, zei hij. De uiterste datum voor de verkiezingen is oktober 1964, vijf jaar na de vorige. Binnen de vijfjarige regerings periode kan de aan de macht zijnde par tij zelf het zo gunstig mogelijke tijdstip voor de verkiezingen bepalen. Meestal wacht men niet tot het laatste ogenblik. Nu de Conservatieven de wind tegen heb ben denken zij er echter niet over zich te haasten. Advertentie r-i-rröii N. F. P. STEVENS EN MAGIELSEN (Van onze correspondent) BONN Een oud thema is weer eens onderwerp van gesprek in de slaperige negentiende-eeuwse lanen van het West duitse regeringsdorp Bonn: wanneer zal Adenauer als bondskanselier aftreden en wie zal hem opvolgen? De enige, die waarschijnlijk zal vinden dat deze kwestie volstrekt niet actueel is, zal de kwieke kanselier zelf wel zijn. Maar in de zoge noemde politieke kringen gonst het wel van veronderstellingen, geruchten en in sinuaties. Aanleiding daartoe is in de eer ste plaats het povere vertoon van Aden auers machtsuitoefening van de laatste weken. Weliswaar maakt Der Alte sinds zijn laatste vakantie in Noord-Italië een uitgeruste en gezonde indruk, maar dat neemt niet weg dat hij de laatste weken steek op steek heeft laten vallen. Daarmee begon hij bij zijn tweedaagse bezoek aan Berlijn ruim twee weken ge leden, toen hij door zijn schampere op merkingen over de Amerikaans-Russische Berlijncontacten zich meteen een conflict met Washington op de hals haalde. Het conflict lijkt nu weliswaar weer bijgelegd sinds er in de Verenigde Staten enig be grip is ontstaan voor Adenauers onheuse optreden, nadat de kanselier heeft laten weten dat zijn woorden alleen maar een boze reactie waren op een boze brief van minister Rusk over het uitlekken in Bonn van de Amerikaanse voorstellen inzake Berlijn. Maar niemand ontveinst zich dat Adenauers boosheid misplaatst was en dat hij in feite weinig gevoel heeft voor soe pelheid, die nu in de kwestie-Berlijn ge boden is. Terwijl de moeilijkheden met Washington nog maar nauwelijks uit de wereld waren, leed Adenauer nederlagen in de fractie van zijn eigen partij met zijn voorstel de invoerrechten op E.E.G.-auto's niet te verlagen en met zijn plan de stook olie uit het buitenland te contingenteren om zo de afzet van Westduitse kolen te bevorderen. Daarbij komt nog dat nie mand kan weerspreken wat het vroegere christen-democratische lid van de Bonds dag, Adenauers tegenstander Bucerius, in zijn weekblad Die Zeit schrijft: „Vorig jaar herfst moest Adenauer zo nodig door de christen-democraten weer op de troon gehesen worden, omdat hij de enige West duitse politicus zou zijn, die in het buiten land en dan vooral in de Verenigde Staten, vertrouwen genoot. Maar sinds de jongste gebeurtenissen kan niemand dat meer zeggen van de 86-jarige, die van de zes maanden dat hij nu weer kanselier is, er bijna drie uit Bonn afwezig was wegens ziekte of vakantie." Zou het dan eindelijk zover komen dat zijn partijvrienden Adenauer zullen dwin gen af te treden, zo vragen velen zich af. Acuut wordt dan het probleem van een opvolger. Officieel is nog steeds de wel gedane apostel der matigheid, professor Ludwig Erhard de kroonprins Maar in met de Volkswagens geen goed heeft ge daan en dat het feit dat deze auto's nu toch tegen een verhoogde prijs de markt oprijden, een slag in zijn gezicht is. Neen, er is meer reden om te wedden op de kansen van minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder, die vorig jaar herfst van het ministerie van binnenland se Zaken verhuisde naar deze meest ris kante politieke post van West-Duitsland. In de eerste weken van zijn nieuw minis terschap was Schroder wat onzeker op het diplomatieke parket; nu, na zes maanden kan men echter zeggen dat zijn ster rij zende is. In tegenstelling tot wat velen verwachtten, heeft hij, als buitenstaander, kans gezien in zijn exclusieve ministerie respect te winnen bij medewerkers en ondergeschikten. In de tweede plaats, wat nog belangrijker is, heeft hij getoond, in tegenstelling tot zijn voorganger Von Bren- tano, in staat te zijn tot zelfstandig den ken. Het is bekend dat Schroder voorstander is van het zoeken naar een redelijk com promis met de Russen in de kwestie-Ber lijn. Als het aan hem lag en niet aan Adenauer zou de Westduitse bevolking dan ook voorbereid worden op het slikken van de onaangename, onvergulde pil dat een zekere erkenning van de realiteit van het Oostduitse bewind onvermijdelijk is, dal men de gebieden achter de Oder-Neis- se-linie gerust kan afschrijven en dat het met de blijvende banden tussen de Bonds- repubhek en West-Berlijn heus niet zo best staat. Met deze benadering van de zaak heeft Schroder, hetgeen belangrijk kan zijn voor de opvolging, zich verzekerd van dé achting der Britten en Amerikanen. Met zijn bemiddelingspogingen bij de E.E.G.-ministersconferentie in Parijs tus sen de Fransen en de Benelux oogstte hij respect bij De Gaulle. Opvallend is ten slotte dat Schroder sinds kort pogingen doet populair te worden bij de Beierse Christelijk-Sociale Unie, een zuster-partij der Christen-Democratische Unie. De C.S.U. heeft weliswaar minister van De fensie Strauss tot voorzitter, maar nie mand gelooft voorlopig meer in de kans op het kanselierschap van de voortvaren de slagerszoon uit Schongau. Strauss' po sitie is door kwesties als de FIBAG te zeer geschaad. (DPA) Minister Schroder heeft dins dag ontkend dat het tussen Adenauer en hem niet meer zo goed botert. Schroder verklaarde dat hij het met Adenauer vol ledig eens is over de voorstellen van Bonn ter oplossing van de kwestie-Berlijn. ALGIERS (AFP, AP) Dinsdag hebben in geheel Algerije 27 personen tengevolge van aanslagen het leven verloren, terwijl er twaalf werden gewond. 21 der doden en negen der gewonden waren Algerijnen. Vijf Algerijnse vrouwen werden gedood en een gewond In Algiers en in Oran zijn opnieuw Europeanen en Algerijnen ont voerd. In Algiers werden 28 aanslagen gepleegd die aan 23 personen het leven hebben ge kost, terwijl er vijf gewonden vielen. De gewonden en achttien der doden waren mohammedanen. Onder de Algerijnse do den bevinden zich drie vrouwen. In Algiers zijn dinsdag de lijken gevon den van zeven vermoorde Europeanen, na dat maandagavond de deerlijk verminkte stoffelijke overschotten van acht andere om het leven gebrachte Europeanen wa ren aangetroffen. Het personeel van de warenhuizen in Al giers is in staking gegaan uit protest te gen de moord op een directeur en twee employés. Zij werden door moslims ont voerd. Hun lijken werden later gevon den. Ook het personeel van de kleinere winkels zal in staking gaan wanneer de veiligheidsmaatregelen niet verscherpt worden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Met ingang van 1 oktober 1962 zal het beroepsgoederenvervoer over de weg tussen de drie Beneluxlanden ge heel worden geliberaliseerd. Dat is één van de beslissingen, die gisteren te Brus sel zijn genomen door het Benelux-minis- terscomité. Het comité heeft ook een beleid vastge steld voor de landbouwprodukten en de voedingsmiddelen, waarop de landbouw- bepalingen van de overgangsovereenkomst behorende bij het Beneluxverdrag, van toepassing zijn. Op het gebied van verkeer hebben de ministers drie beslissingen ge nomen. Behalve de zojuist genoemde, ook nog een beschikking, waarbij het Benelux- tarief voor beroepsgoederenvervoer over de weg tussen de drie landen wordt vast gesteld. Dit tarief is gebaseerd op het ge middelde van de kostprijzen in de drie landen. Van dit tarief mag naar boven en naar beneden met 15 percent worden af geweken. Vervolgens is ook nog een beschikking goedgekeurd over de maximale toegelaten maten en gewichten van bedrijfsvoertui gen in het verkeer tussen de Beneluxlan den. Als voorbeeld kan dienen, dat bij voorbeeld 10 ton wordt toegelaten voor één enkele as, 16 ton voor een dubbele as, 40 ton voor een vrachtauto .net aanhangwa gen, 36 ton voor trekker met oplegger en voor wat betreft de lengte mag een vrachtauto met aanhangwagen niet langer zijn dan 18 meter en een trekker met op legger niet langer dan 15 meter. Advertentie ATHENE (AP) Premier Karamanlis heeft het vertrouwen van het Griekse parlement gekregen voor het buitenlands beleid van de regering. Een motie van wantrouwen van de centrumpartijen en de pro-communistische linkse oppositie werd met 178 tegen 88 stemmen bij 23 ont- feite beseft iedereen dat Erhard de strijd 1 houdingen verworpen. HERTOGIN VAN KENT IN VERWACHTING LONDEN (AP) De hertogin van Kent, de knappe jonge vrouw uit Yorkshire die vorig jaar door haar huwelijk tot de Britse hofkringen is gaan behoren, verwacht in Juli haar eerste baby, aldus betrouwbare zegslieden. De hertogin huwde vorig jaar juni, met de 26 jaar oude Hertog van Kent, een neef van koninin Elizabeth. Hun kind zal de tiende zijn in de rangorde voor troonsop volging. Voor de eerste maal ih de geschiedenis van het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft 'n Russische vertegenwoordiger het woord gekregen bij de openbare be handeling van een zaak. Het hoofd van de juridische afdeling voor verdragen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, prof. Toenkin, heeft woensdag in de zaak van de kosten voor het optreden van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten en Kongo gezegd dat deze operaties geen financiële verplichtingen voor de lid-staten met zich meebrengen. De Russische ver tegenwoordiger betoogde dat in beide ge vallen het optreden niet in overeenstem ming met het handvest van de Verenig de Naties is. De zitting is geschorst zonder dat een datum werd genoemd waarop zij zal wor den hervat. Blijf thuis! Enige tijd geleden heb ik u op deze plaats een paar wenken gegeven in ver band met het komende badseizoen. Uit die wenken kon u zich, zo dacht ik, de grond slagen van het zwemmen bijbrengen, zon der hiervoor uw huis te verlaten. Maar terwijl ik het stukje schreef, raakte ik steeds minder overtuigd van het prakti sche nut van mijn voorschriften en ik ein digde dan ook met u aan te raden, dit sei zoen de zee maar eens te mijden en de bossen op te zoeken, waar u, zo besloot ik, minder gevaar liep, mits u op de paden bleef. Maar sindsdien ben ik naar het stand punt gaan overhellen dat u ook in de bos sen niet veilig bent. Op de paden alvast helemaal niet, gezien het Qrote aantal bromfietsen dat zich daarop voortbeweegt. U zult zich dus toch buiten de gebaande wegen moeten begeven en daar kan u let terlijk alles overkomen. Er zijn bij voor beeld een aantal gebieden in ons land, waar de kans niet denkbeeldig is dat u onder een tank komt of getroffen worclt door een verdwaald mortierprojectiel. Dit zijn de zogenaamde militaire oefenterrei nen (ons leger bereidt zich hier op de vrede voor) en het is u geraden er met een grote boog omheen te lopen. Maar ook buiten die terreinen loert het gevaar. U kunt door brandnetels bespron gen worden, uw been breken in een ko- nijnehol en mij persoonlijk is het geval bekend van een man die beetgegrepen werd door de klauwen van een braam struik en zich pas na anderhalve dag wist los te worstelen. Gedurende die anderhal ve dag was hij door een eekhoorn con stant met denneappels bestookt. Dat leuke heuveltje waarop u wilt gaan zitten om uw brood op te eten, kan een mierenhoop zijn, en die mooie bloemen die u heeft geplukt zijn alle leden van de van dodelijk gif voorziene familie der Toxicania. De plank, die ligt over dat met ijskoud, kristalhelder water gevulde snelvlietende beekje, is verrot en begeeft het als u er vier passen op heeft gezet. Ga niet in de schaduw van die mooie, hoge boom liggen, want hij kan ieder ogenblik omvallen (aan de andere kant van de stam staat namelijk een hout hakker juist op het punt de laatste bijl slag te geven). Misschien is het daarom het beste als u thuis blijft. Mits u: 1. uw vingers niet in het stopcontact steekt; 2. met uw hoofd niet tussen de serredeuren be kneld raakt; 3. geen gevolg geeft aan uw heimelijk reeds lang gekoesterde be geerte om van het dak te springen. Remco Campert Advertentie Invloed. Een staking van 32.000 Afrikaan se arbeiders in de kopermijnen in Noord-Rhodesië, die drie weken heeft geduurd en naar schatting 80 miljoen gulden heeft gekost, is afgelopen. Het werk wordt vandaag hervat. Een rege ringscommissie bestudeert de eisen van de stakers. De staking heeft een grote invloed gehad op het economisch leven in het land. Kerkhof. Ruim honderd automobilisten, die in een begrafenisstoet een straat met eenrichtingverkeer in de verboden richting hadden bereden, vonden de po litie aan de uitgang van het kerkhof. (Van onze correspondent) PARIJS Vandaag zouden de vier con servatieve (onafhankelijke) ministers, die zitting hebben in het kabinct-Pompidou, moeten beslissen of zij gehoor wensen te geven aan het gebod van hun partijbe stuur de Franse regering eveneens te ver laten. Het hoofdbestuur van de partij dïr onafhankelijken en boeren, zoals de offi ciële benaming luidt, heeft gisteren de ge hele dag vergaderd, om de vraag te on derzoeken of zij het voorbeeld van de vijf rooms-katholieke Volksrepublikeinen niet moet volgen, die vorige week hun sa menwerking met het staatshoofd verbra ken. Tengevolge van de Europese en de Al- lantische politiek en ook vanwege hst autoritaire karakter, dat de president der republiek over het algemeen steeds ster ker aan zijn politieke gedragslijn geeft, heeft het partijbestuur die vraag met 57 tegen 31 stemmen positief menen te moeten beantwoorden. De vier ministers hebben tot dusver echter geaarzeld aan dat ver zoek tot uittreden, op straffe van roye ment, gehoor te geven. Zij beroepen zich op het principe, dat zij hun partij niet officieel in de regering vertegenwoordigen en dus slechts voor hun eigen geweten verantwoordelijk zijn. Hun geweten zal zich vermoedelijk wel iets gemakkelijker laten verzoenen met de bezwaren, die te gen het beleid van het staatshoofd in poli tieke kringen niettemin algemeen en steeds sterker tot uiting komen. Die bezwaren openbaarden zich zo gis teren ook weer in het parlement, waar de socialisten al te kennen hebben gegeven, dat zij hun stemmen zullen uitbrengen te gen het vierde modernisatie-plan, dat pre mier Pompidou en zijn conservatieve mi nister van Financiën en Economie, Gis- card d'Estaing, juist uitvoerig hadden toe gelicht. In zijn commentaar verklaarde Giscard d'Estaing, die zeker niet de in druk gaf de deurknop al in de hand te hou den om de regering te verlaten, dat het nieuwe plan tot doel heeft, dat tussen 1970 en 1975 het Franse volk hetzelfde ho ge levenspeil bereikt als het plan, waarop de Amerikanen zich reeds bevinden. Beesten. Twee in het wild levende olifan ten zijn zondagavond het Pakistaanse dorpje Saokania binnengedrongen en hebben in een woeste ren twaalf perso nen gedood en dertig mensen gewond. Luid trompetterend renden de wild ge worden beesten door het dorp, alles on der hun poten vertrappend. Van de in paniek vluchtende bevolking onder wie enige vrouwen en kinderen, werden een groep door de snelle beesten verplet terd. Inmiddels is het dorp ontruimd. De beide beesten worden thans achter volgd. Siamese tweeling. Acht doktoren doen in het Hammersmith ziekenhuis in Londen een poging een vijf maanden oude Sia mese tweeling te scheiden. Jennifer en Joan Amadu zijn de dochtertjes van een Afrikaans echtpaar in Nigeria. Zij werden op eerste kerstdag geboren. Acht jaar geleden werd in het zelfde ziekenhuis met succes een Siamese tweeling gescheiden, eveneens af komstig uit Nigeria. Rechtvaardigen. In Hongarije zijn massa betogingen gehouden ter ondersteuning van „de rechtvaardige strijd van het Indonesische volk voor de bevrijding van West Irian", aldus een bericht dat door Boedapest radio is omgeroepen. In dit bericht werd ook nog gezegd dat de betogingen in de Hongaarse hoofdstad en in andere steden zijn gehouden, en dat ze op touw gezet waren door het pa triottische volksfront, de vredesraad en de vakverenigingen. Uniek. Een Amerikaanse toerist is er maandag in geslaagd voor een prijs van ruim 8500 gulden eigenaar te worden van een bronzen borstbeeld van Hitier, dat al enige dagen lang tussen potten, oude klokken, porseleinen beeldjes, lam pen en dergelijke goederen in de etala ge van een zaak in tweedehands goede ren in München had gestaan. Het beeld, dat uit de vroegere rijkskanselarij in Berlijn afkomstig zou zijn, werd als „uniek gelegenheidskoopje" aangebo den. Vraag. De betrokken vakbonden hebben de employés van de Westduitse spoor wegen en de posterijen opgeroepen tus sen vijf en zeven juni te stemmen over de vraag, of voor hogere lonen moet worden gestaakt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3