Nederlands telefoonnet is nu volledig geautomatiseerd Een complicatie in de belasting aangifte door Kinderaftrek Tweede Kamer verdeeld over subsidie voor kerkenbouw Suriname en de EEG Wettelijke regeling voor wederver koop van brood Jbf WOENSDAG 23 MEI 1962 Minister Korthals voerde het eerste gesprek HALLO MET WIE Jaarlijks aantal telefoongesprekken per inwoner Het Lucas-kind kan een moeilijk kind zijn ÏSPAA H04 gaasse Inca-bruin Twen kostuum In mohair-Trevira 149,50 House of England Pleegouders van Oosten rijkse kinderen uit 1918-1930 Kerkelijk nieuws Wie was LUCAS? Tower kostuums in 'Bleu Aviso' 179,50 - 219,50 House of England Advies gevraagd van Nieuw-Guinearaad 'lightweights' voor vakantie en vrije tijd House of England Scholier-inbreker t Vandaag zeggen 33 telefonistes Warf- fum vaarwel, want nu de automatise ring een feit is zijn zij niet meer nodig. Dagelijks verzorgden zij naast lokale gesprekken en doorverbindingen 3500 uitgaande gesprekken. „Mag ik u vragen ook hier in Warffum de verbindingen te leiden via de nieuwe automatische apparatuur", aldus sprak gis termorgen te 11.15 de minister van Ver keer en Waterstaat in de spreekbuis van een ouderwets tafeltoestel, nadat hij de centrale door een draai aan het zwengeltje had opgeroepen. Even later rinkelde de moderne witte tegenhanger naast het af gedankte toestel en deelde de chef van de nieuwe Warffumse centrale de heer Kort hals mee, dat de automatische verbinding met de rest van het Nederlandse net tot stand gekomen was. Dit eerste gesprek be zegelde 't grote gebeuren, waarvoor Warf fum zich in feestgewaad had gestoken en waarvoor de leiding van de PTT honder den gasten naar het Hoogeland had laten komen. Warffum heeft geen zaal waar een der gelijk gezelschap kan worden ontvangen, dus werd de bijeenkomst gehouden op een houten plankier onder een reusachtige tent op het gemeentelijke sportveld. Het ge beuren in de centrale aan de overzijde van de straat kon men volgen op een groot aantal televisieschermen, langs de wanden en op het podium, die op een gesloten cir cuit waren aangesloten. Wij hopen dat alle schoolkinderen van Warffum, die gistermorgen zwaaiend met vlaggetjes opgesteld stonden om de gasten te verwelkomen, meer gehad hebben dan een dag vrij-af van school. Het is waar lijk geen pretje honderden grote mensen die twee aan twee een lang tegelpad af wandelden op te wachten en dan nog toe te juichen ook. De genodigden onder wie de Commissa ris der Koningin in de provincie Groningen mr. C. L. W. Fock, burgemeester S. de Waard van Warffum, de voorzitter van de adviesraad van PTT, mr. dr. P. J. Witte- —-(«Mi man, alsmede vier vroegere directeuren- generaal van PTT, T. van Houwelingen, ir. J. D. H. van der Toorn, dr. M. H. Damme en dr. L. Neher werden door de tegenwoordige directeur-generaal, de heer G. H. Bast ontvangen en toegesproken. De ze vertelde in het kort de geschiedenis van het proces der automatisering en overhan digde minister Korthals een album met de zegels die voor deze gelegenheid zijn ver schenen en die gisteren voor het eerst zijn verkocht. Gesprekken per inwoner In zijn slotwoord verklaarde hij: „Het staatsbedrijf der P.T.T. heeft zojuist een zeer grote opgave volbracht. Men moet echter niet denken, dat de telefonie nu niets meer te doen heeft. Grote uitbreidin gen en vernieuwingen in ons nationale net liggen nog voor ons; wij zijn begonnen met de automatisering van het internatio nale verkeer, met name met België en West-Duitsland; steeds verder reikende op gaven daarvan wachten ons nog." Ver volgens sprak ir. R. Diks, hoofddirecteur Telegrafie en Telefonie, die onder meer een eresaluut bracht aan al die telefonis ten, die' op zovele plaatsen in ons land de gebruikers jarenlang hebben gediend Daarna inspecteerde de P.T.T.-leiding de nieuwe centrale en bezichtigde het gehele gezelschap de P.T.T.-tentoonstelling van de geschiedenis der telecommuhicatiemid- delen van het begin tot heden. Het feestelijk gebeuren werd besloten met een lunch op het landgoed Ekenstein bij Appingedam, waar vele goede woorden werden gesproken en minister Korthals zes koninklijke onderscheidingen uitreikte onder andere aan ir. Diks, die Ridder werd in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De kern van alle toespraken vond men terug in de korte film van Louis van Gas teren, die in Groningen werd vertoond en die gisteravond ook op de televisie was te zien. Meer dan alle woorden kunnen doen geeft deze film een levensecht beeld van de onmisbare plaats, die de telefoon in het dagelijks leven heeft ingenomen, zonder dat de gebruikers zich dat nog be wust zijn. De telefoon is zo gewoon als de lucht die wij inademen; pas als zij er niet meer zou zijn, kunnen wij het ge mis voelen. Advertentie (Van onze belastingmedewerker) I aardige' figuur van het Lucas-kind in de wet is gekomen. We hebben wel eens ge- Het jaar is alweer een eind heen en hoord, dat de geachte afgevaardigde er i j„ niet eens zoveel mee te maken heeft ge- zoals het voortschrijdende jaar de ver- Lj maar we bekennen eerlijk. dat we anderingen in de natuur met zich brengt, dat niet weten. Wel zijn we er zeker van, zo brengt het ook de opeenvolgende dat ieder, die zich heus met belastingen stadia in het betalen van inkomsten- en bezig houdt weet wat een Lucas-kind is. vermogensbelasting met zich. Alleen wordt de ontwikkeling niet door het koude voorjaar vertraagd. Reeds in fe bruari zijn de aangiftebiljetten bij dui zenden over ons land verspreid en nu De naam is volkomen ingeburgerd. En zo blijft het dan terecht of ten onrechte j Lucas-kind heten. Maar we keren terug tot ons betoog. I We zeiden dat wanneer er meer kinderen als Lucas-kind in aanmerking komen, men mag kiezen voor welk kind men aftrek Advertentie Aparte geel-bruine tint! lichtgewicht, moderne slub- of linnenstructuur. Kreukvrij, wasbaar Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl In Oostenrijk is een plan in voorberei ding om voormalige pleegouders van de Oostenrijkse kinderen die in de periode 1918-1930 in Nederland gastvrij werden op genomen te huldigen. Daarom verzoeken de besturen van de vereniging „Nederland- Oostenrijk" in Den Haag en van de Oes- tenreichsche-Hollandische Gesellschaft in Wenen deze pleegouders aan de secreta ris van de vereniging „Nederland-Oosten rijk", de heer J. J. Mostard, De Ruyter- straat 55, Den Haag, per briefkaart (in blokletters), hun naam, adres en woon plaats te willen opgeven, alsmede de naam van het Oostenrijkse pleegkind, dat onge veer veertig jaar geleden in hun gezin opgenomen is geweest. Geref. Kerken Beroepen te Bènnebröek J. D. A. dé Zwart, kand. te Zuidlaren; te Hardegarijp Winter te Jutrijp-Hommerts. Aange nomen naar Vinkeveen G. van der Maaren, kand. te Elburg, die bedankte voor Edam, Een, Goënga, Oldeboom, Suawoude, Via- nen en voor Zuidwolde (Dr.) Beroepen te Dronrijp C. van der Woude, kand. te Kam pen; te Appingedam (vac. H. Pestman) L. J. Wolthuis te Oosterend (Fr.); te Rhoon Griffioen te Ens (N.O.P.); te Emmeloord (N.O.P.) L. M. Muns te Utrecht-Zuid. de r alweer uit de maand is, is ook een veriangt. Dat lijkt erg vreemd en het is aanzienlijk deel naar de inspecties der dat ook wel, maar het kan toch van be- belastingen teruggevloeid. Maar ze zijn lang Jn.^schien nog lang met allemaal terug, in de eer- we6een andere kwestie op het oog. We ste plaats zijn daar de belastingconsu-1 wjnen alleen nog aanstippen, dat kinder- lenten Voor hen geldt een afzonderlijke aftrek, ook voor het Lucas-kind verplicht regeling. Zij kunnen wat langer over het Men kan er geen afstand van doen als inleveren d'oen, als zij dat willen. Maar dat beter uit komt. ook degenen, die zelf hun biljet invullen En zo komen we dan aan het punt, waar kunnen uitstel kriteen - tot 1 juli - als het eigenlijk om gaat. De aandachtige le- kunnen uitstel Krijgen tui xju pg€merkt hebben, dat we éen voor zij een voorlopige aangifte vooi 19bZ waarde voor de kinderaftrek van het Lu- doen op een daarvoor speciaal ingericht cas_kind onbesproken hebben gelaten. En biljet dat veelal bij het gewone aan- dat is de voorwaarde, dat men al aan- ciftehiliet wordt toegezonden en anders spraak moet hebben op kinderaftrek voor aj„ernene instemming geoogst. Zelfs binnen een aantal fracties bestaat er geen op de inspectie te verkrijgen is. ffipJu^ooSwi? 5t een 'complicatie" eenstemmigheid over. Het voorstel beoogt het verlenen van een rijksbijdrage Die kinderaftrek voor drie kinderen kan van 25 percent van de stichtmgskost envan een kerkgebouw. Verder wordt subsi- Van de mogelijkheid een voorlopige aan- men n j krijgen als er drie kinderen zijn diëring van de bouw van bezinningscentra van niet-kerkelijke genootschappen gifte te doen en zo uitstel van het doen onder de 16' jaar Dat is het eenvoudigste rnogejjjj< gemaakt van een definitieve aangifte te verkrijgen g€vab Maar het kan zijn dat men één kind I J wordt een druk gebruik gemaakt. We ver- onder de 16 jaar en één studerend boven moeden dan ook, dat er onder onze abon- de 16 beef^ dsd dus VOor twee geldt. Dan nees nog velen zijn die hun aangifte nog hgeft mgn ook aanspraak op kinderaftrek niet gedaan hebben en voor wie daarom v0Qr drie kjnderen. En het kan ook zijn dat (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp „Premie Kerkenbouw" heeft in de Tweede Kamer geen De heer Scheps (P.v.d.A.), die niet na- I mens zijn gehele fractie sprak, kon in het algemeen wel met de gedachte van subsi- M,„i v diëring meegaan. Hij wilde nog iets duide- het volgende van belang kan iviaar er maar studerend kind is boven de 16, jjjker t0t uitdrukking zien gebracht, dat ook voor degenen, die wel aangifte ge- maar die op kamers woont. Die geldt dan het niet aneen js te doen om het verstrek- daan hebben, kan voorlichting nut hebben. voor drje en ook dan heeft de belasting- ken van premje aan kerkgenootschappen, Want de belastingplichtige kan, zo lang de betaler dus aanspraak op kinderenaftrek aangifte nog niet onherroepelijk vast staat voor drie kinderen. er altijd nog op terug komen. En zelfs daarna zijn de inspecteurs van de inkom stenbelasting als regel soepel met het ge ven van een ambtshalve vermindering wanneer redelijkerwijs komt vast te staan dat de aangever zich eergist. aeraitreK Desiaai, am cv &>- En nu dan iets over de kin(^era^°k vraagd wegens buitengewone lasten. En dat dan wel speciaal over het zogenaamde Lu ,mn^0u0or ?iin dan kinder- cas-kind. Lucas-kind is niet de officiële Nu is die kinderaftrek-voor het Lucas- kind wel erg leuk. Maar het kan toch zijn dat de belastingplichtige er niet op gesteld is omdat voor het levensonderhoud van een kind waarvoor geen aanspraak op kin deraftrek bestaat, aftrek kan worden ge- naam In de wet wordt het heel anders en natuurlijk veel plechtiger aangeduid als één ander eigen of aangehuwd kind, dan wel pleegkind, dat 16 jaar of ouder, doch jonger dan 21 jaar is, mits reeds voor drie kinderen aanspraak op kinderaftrek bestaat". Het gaat hier dus om kinderaftrek voor een kind, dat er normaliter niet voor in kan wel eens voordeliger zijn dan kinder- sftrsk Zo geviel het, dat een belastingbetaler êèn studerend kind had, dat op kamers woonde en één Lucas-kind. Hij had voor t studerende kind recht op 3-voudige kin deraftrek, maar was op kinderaftrek voor het Lucas-kind niet gesteld, omdat hij de kosten van het levensonderhoud liever wil de verrekend zien in de vorm van buiten gewone lasten. Geen sprake van, zei de in- TT 1LI üi— 4" oio T 1 1 O O C maar ook aan niet-kerkelijke genootschap pen op geestelijke grondslag. Daarom had den hij en een aantal van zijn geestver wanten een amendement ingediend. Uit de fractie van de P.v.d.A. kwam echter ook een ander geluid. De heer Bommer had grote bezwaren tegen recht streekse geldelijke bijdragen van de staat aan de kerkgenootschappen wegens het gevaar van inmenging in de interne aan gelegenheden van die genootschappen. De staat zou de kerken indirect kunnen hel pen door soepeler belastingbepalingen be treffende bijdragen die door particulieren zijn geschonken. Een dergelijke opvatting huldigden ook mr. Van Dijk (V.V.D.) en mr. Aantjes (A.R.), die overigens evenmin namens hun hele fractie spraken. De anti-revolu tionaire spreker was verbaasd, dat zijn valt. De aftrek geldt maar voor een kind ook al heeft men meer kinderen, die Lucas kind zouden kunnen zijn. aanmerking zou kome -pn de specteur, U hebt één kind dat als Lucas-1 geestverwant minister Zijlstra ook zijn der de 16 jaar is onder kind in aanmerking komt; daarvoorkrijgt handtekening onder dit wetsontwerp had 16 en 27 jaar en s brekkig kind u aftrek en daarmee uit. U krijgt dus af- gezet, omdat deze indertijd heeft gezegd, de kinderaftrek voor een ^gebrekkig I trek VQor 3 en 1 is 4 kinderen en verder dat als er iets is wat op eigen kracht zon- niks. der overheidshulp tot stand moet worden gebracht, dit kerkbouw en eredienst moe ten zijn. Prof. Versteeg (A.R.) achtte steun van de volksgemeenschap aan de kerken niet verwerpelijk, al is het wel nodig dat deze steun een beperkt karakter draagt. In de eerste plaats zullen de leden van kerkge nootschappen zelf offers moeten brengen. De K.V.P. had het ontwerp met ingeno menheid begroet, zo verklaarde dr. Lucas. Hij was van mening, dat het voorgestelde subsidiepercentage (25) te laag was. Even- Volgens alle regels van het op dat ogen blik bekende belastingrecht had de inspec teur gelijk, maar het baatte hem niet, want volgens het Gerechtshof te Amsterdam was Vnnr we verder gaan nog een opmerking I het recht aan de kant van de belasting- Hp naam Die heeft niets te maken plichtige. Het Hof overwoog daarbij dat met de schrtiver van één van de vier evan- er in werkelijkheid maar één kind was en «Iran nnk T ucas heette Hij was dok- geen drie, al werd het voor de kmderaf- S? a d^rom wellicht Si met kin- trek ook -oor drie gerekend. De kl.ger kon SST Shebben gehad, ma.r he. duewel ;<«ek knip» weg™, ba*-*™- Imcas-kind heet niet naar hem. Dat is ge- I ne lasten zoals hij zo graag wilde. Lucas Kina neewTweede We zouden onze lezers aanrader Kamer, dat zo heet en aan wiens toedoen op de inspectie te gaan praten alszij me- tueel^wilde tej _een ^^ementjndienen van de stichtingskosten te brengen. Ook wilde hij de wet terugwerkende kracht verlenen tot 1956 in plaats van tot 1961 zoals de regering wil. Mr. Van Dijk, sprekend namens een deel van de liberale fractie, had voorals nog overwegende bezwaren tegen net wetsontwerp. Hij overwoog de indiening van een motie, opdat de Kamer haar oor deel zou kunnen geven" over de wenselijk heid van belastingvrijstelling voor giften met een kerkelijk doel. Prof. Diepenhorst (C.H.) kon met de grondgedachte akkoord gaan. Voor een aantal leden van de C.H.U. is het grote struikelblok, dat in het ontwerp bepalin gen zijn opgenomen over „bezinningscen tra". De kerken zijn als zodanig uniek zij kunnen niet met andere organisaties op een lijn worden gesteld. Daarom mo zijns inziens subsidiëring van niet-kerke lijke genootschappen buiten het wetsont werp blijven. Wellicht kan er een aparte regeling voor worden getroffen. Andere sprekers uit de grote confessio nele fracties hadden geen onoverkomelijke bezwaren tegen een regeling voor de bui ten-kerkelijke organisaties. Wie er echter wel fel tegen van leer trok was ds. Mie ras van de S.G.P., die betoogde dat de deur wordt opengezet voor ongeloof en bij geloof. Zijn bezwaren tegen het ontwerp waren verder gegrond op de overweging, dat de rooms-katholieke kerk er voorde len van zou genieten. De heer Lankhorst (P.S.P.) kon evenmin met het ontwerp instemmen. Minister Van Aartsen zal op dit alles een antwoord geven. het te danken zou zijn, dat de wat eigen-1 nen in een dergelijk geval te verkeren. I om de uitkering op ten minste 30 percent Ambassadeur. De Zwitserse bonds raad heeft tot ambassadeur in Nederland benoemd de heer Jean Merminod. De heer Merminod wordt de opvolger van de heer Edouard de Haller, die met pensioen zal gaan. Nieuwe kleur blauw: lichtgewicht, moderne ruiten, strepen, pinheads Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren enige ontstemming gerezen over een brief van minister Luns in verband met de beoog de aansluiting van het koninkrijksdeel Su riname bij de Europese Economische Ge meenschap. In die brief werd medegedeeld dat de Kroon machtiging had verleend, de Nieuw-Guinearaad advies te vragen over het wetsontwerp. Naar aanleiding van opmerkingen van staatssecretaris Bot en de Surinaamse gevolgmachtigde minister, dr. Pos, constateerde mr. Kranenburg (P.v. d. A.) een verschil in opvatting tus sen de regeringen van Nederland en Su riname. Volgens mr. Bot zou Suriname er geen aanstoot aan nemen dat advies was gevraagd. Mr. Pos zei dat het betreurens waardig zou zijn als door deze kwestie vertraging zou intreden bij de aansluiting van Suriname bij de E. E. G., die van groot belang wordt geacht. De Surinaamse regering had aanvankelijk niet kunnen'in zien waarop het adviesverzoek aan de Nieuw-Guinearaad berustte. Volgens mr. Kranenburg had de regering een politieke fout gemaakt, die niet strookte met het statuut voor het Koninkrijk. Dat er. een politieke fout zou zijn ge maakt kon mr. Berkhouwer V. V. D) niet onderschrijven, al betwijfelde hij of alles precies volgens de letter is gegaan. De heer Bakker (C.P.N.) liet zich zeer misprijzend uit over adviezen van de Nieuw-Guinearaad. Hij gebruikte hierbij onparlementaire uitdrukkingen die hij op last van voorzitter Kortenhorst moest te rugnemen. De brief van minister Luns werd ten slotte gesteld in de handen van de be trokken Kamercommissie. Bjj de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp Wederverkoop van Brood. Dit wetsontwerp beoogt een regeling voor de wederverkoop van brood te treffen, die noodzakelijk is om na het vervallen van het Erkenningsreglement Wederverkopers Bakkersartikelen te voorkomen dat een te plotselinge uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen van brood zou kunnen ontstaan. Wanneer namelijk geen verdere wette lijke voorzieningen zouden worden ge troffen, zou in de gehele levensmiddelen sector alleen het Vestigingsbesluit Levens- middelenbedrijven 1961 gelden, waardoor alle levensmiddelenwinkels brood zouden kunnen gaan verkopen. Indien overeen komstig de verwachting op grote schaal van die mogelijkheid zal worden gebruik gemaakt, zou dit funeste gevolgen hebben voor het broodbakkerij bedrijf, aldus wordt in de toelichting op het wetsontwerp ver klaard. De voorgestelde regeling, die bedoeld is voor een periode van ten hoogste vijf jaar, houdt in dat voor de wederverkoop van brood een vergunning van het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten noodzakelijk zal zijn. Het verlenen van een vergunning zal echter afhankelijk zijn van zodanige voorwaarden, dat een ge leidelijke uitbreiding van het aantal ver koopplaatsen mogelijk wordt. In afwach ting van de totstandkoming van deze nieuwe wettelijke regeling is het Erken ningsreglement verlengd tot uiterlijk 31 de cember 1962. licht, luchtig engekleed I sporteolberts v.a. 49,50 sportpantalons v.a. 39,50 kostuums va. 149,50 Amsterdam, Regullersbreestr. 21 >23 j tegenover Tuschlnskl De rijkspolitie in Sassenheim heeft een 18-jarige Amsterdamse scholier aangehou den, die wordt verdacht van enkele tien tallen inbraken en diefstallen in Amster dam, Den Haag en Diemen. De jonge man liep bij een auto-ongeluk in Sassen heim een hersenschudding op. De knaap reed in een gestolen auto. Vaststaat, dat de scholier zes inbraken in Amsterdam- West en twee in Diemen heeft gepleegd. Hij wordt bovendien van vier inbraken in Den Haag verdacht. Voorts bestaan er aanwijzingen dat hij ook nog een aan tal andere inbraken in de hoofdstad op zijn geweten heeft Hij heeft voorname lijk geld gestolen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9