Hervat besprekingen op basis van Bunker's voorstel Kennedy bezorgd over de situatie op Nie Carpenter in zijn baan In Teminabuan is alles rustig HET WEER CAMERA INRUIL ACTIE Ex-generaal Raoul Salan tot levenslang veroordeeld Tixier Vignancourt heeft hem het hoofd gered 5EÜ DRINGEND BEROEP VAN OE THANT: Mr. Luns terug voor Nieuw-Guineadebat Koninklijk gezin teruggekeerd VEENOM „Misverstand over Berlijn recht gezet" artistiek Eerste Hollandse nieuwe op 28 mei in IJmuiden DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 24 MEI 1962 Hoofdredacteur. Simon Koster Adi Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijks Redactiechef te tyrnirfdent J. Kwak Uitgave* Grafische Bedrijven DamiateN.V.CtoteHoiiUüaat 93, Haarlem ''uctü t Weinig steun voor Nederland in VS. Plaatselijk bestuurshoofd meldt: REGEN- EN TWEEDJASSEN Voor de man van deze tijd mode- konfektie met eigen stijl en karakter Marinier werd ernstig gewond jacque kat □op Koud en winderig Kennedy tot pers Het woord is aan In de krant van heden: O t O Kennemerlaan 5 (bij de brug) Dramatische dialoog Meesterlijk pleidooi 47e JAARGANG NUMMER 169 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. NEW YORK (Reuter) De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft een dringend beroep op Nederland en Indonesië gedaan om de besprekingen over een vreedzame oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea te hervatten. In telegrammen aan de Nederlandse en Indonesische regeringen doet hij, wegens de „ernstige ontwikkelingen in de afgelopen dagen" een beroep op Den Haag en Djakarta „met spoed de besprekingen te hervatten die door de goede diensten van ambassadeur Bunker waren begonnen". „Ik ben er zeker van dat u het met mij eens zult zijn dat het bijzonder te betreuren zou zijn als de situatie nog slechter zou worden, vooral daar ik vast geloof dat voor de kwestie spoedig een aanvaardbare oplossing kan worden gevonden op basis van het plan-Bunker", aldus Oe Thant, die „een zeer dringende overweging van dit beroep en een spoedig antwoord" verzoekt. Voor hij deze telegrammen verzond had Oe Thant geconfereerd met Ellsworth Bunker. Het was hun eerste ontmoeting sedert verscheidene dagen. len. De Sovjet-Unie heeft daar het recht van veto en elk voorstel dat Indonesië on aangenaam is kan getorpedeerd worden. Zou men de crisis zo ernstig achten dat een speciale assemblee hiervoor bijeen zou moeten komen, dan zouden de moge lijkheden wat gevarieerder zijn. In feite is het echter uitgesloten daar de vereiste meerderheid te vinden ten bate van Ne derland. Dit klinkt voor wie achter de Neder landse regering staat wellicht pessimis tisch en wij geven toe dat men aan re soluties natuurlijk altijd kan dokteren ten einde ze voor beide partijen aanvaardbaar te maken. Hoofdzaak blijft echter dat ook inschakeling an de Verenigde Naties zeer goed op pressie zou kunnen uitlopen ten einde Nederland meer te doen toegeven dan wat onze regering tot dusverre ver antwoord heeft geacht. Oe Thant heeft ook geantwoord op de brief van premier De Quay, waarin deze hem verzocht, aan Djakarta te vragen de agressieve daden tegen Nieuw-Guinea te staken en V.N.-waarnemers naar dit ge bied te zenden. „Uw voorstel dat ik een beroep zou doen op de regering van Indonesië zou, zo dit voorstel door mij werd aanvaard, in houden dat ik partij koos in het geschil, hetgeen mijns inziens niet in het belang van alle betrokkenen zou zijn", zegt Oe Thant. Hij verklaart wèl bereid te zijn een be roep te doen zowel op de Nederlandse en de Indonesische regering „om zich te ont houden van alle agressieve handelingen, zowel met het oog op de verplichtingen van de twee regeringen uit hoofde van het Handvest, als om de pogingen die op het ogenblik door ambassadeur Bunker wor den ondernomen niet in gevaar te brengen." Over het voorstel van prof. De Quay om enige waarnemers van de V.N. naar Nieuw-Guinea te zenden om zich van de feitelijke situatie op de hoogte te stellen en als stabiliserend element op te treden, zegt Oe Thant, dat hij een dergelijke stap alleen dan zou kunnen overwegen wan neer een verzoek werd gedaan zowel door de Nederlandse als door de Indonesische regering. In elke andere omstandigheid dan deze zou zulk een daad zijnerzijds, zo zegt hij, niet gepast zijn. Onze correspondent in New York meldt dat president Kennedy in zijn persconfe- De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, is vanmorgen met een regerings vliegtuig uit Wenen naar Nederland terug gekeerd. Minister Luns vergezelde het ko ninklijk paar bij het officiële bezoek aan Oostenrijk. Het vervroegde vertrek van de bewinds man noudt verband met het debat in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea, dat hedenmiddag begint. Advertentie rentie ook gesproken heeft over de ernsti ge toestand op Nieuw-Guinea. De president verklaarde dat Amerika zich zeer ingespan nen heeft om tot een oplossing te komen maar tot dusverre zonder succes. Kenne^ dy was bezorgd dat de toestand zou ont aarden in een volledig militair conflict. De mogelijkheid via de Verenigde Na ties een oplossing te zoeken is niet groot. De Amerikanen vinden het niet zo be langrijk of de Papoea's het recht op zelf beschikking mogen uitoefenen voordat of nadat Indonesië het bestuur heeft overge nomen. De Nederlandse regering is ech ter van mening, dat het hier gaat over het verschil tussen schijn en wezen van het begrip zelfbeschikking. Vandaar dat de Nederlandse regering voor dat zelfbe schikkingsrecht een grotere garantie wenst dan het plan-Buflker biedt. Daar Amerika vóór alles wil voorkomen dat de commu nisten meer invloed krijgen in Indonesië probeert de Amerikaanse regering met al le kracht een vreedzame oplossing te be reiken. Hoe meer er gevochten wordt, hoe meer Indonesië afhankelijk wordt van mi litaire steun van Rusland, zo redeneert Washington. De Amerikanen wensen dat Nederland meer meewerkt aan wat zij als hoofddoel zien: het voorkomen van een grotere communistische penetratie in Zuid Oost-Azië. Qfficieel werkt Bunker onder auspiciën van Oe Thant, maar het is geen geheim dat hij nauw contact onderhoudt met pre sident Kennedy en met diens broeder Ro bert. Het plan-Bunker wordt door hen zeer au serieux genomen.Dat bleek gisteren nog uit de woorden van president Kenne dy. Militaire pressie dus van Indonesië, zwa re diplomatieke pressie van Amerika. Wat kan Nederland van de Verenigde Naties verwachten? Het lijkt logisch een zitting van de Veiligheidsraad bijeen te roepen De vrede wordt bedreigd en wat zou dan meer voor de hand liggen dan dat de veiligheidsraad ingreep? Van het resultaat moet men zich echter niet veel voorstel Om kwart voor twee vanmiddag is de Amerikaanse ruimtevaarder Carpenter met succes gelanceerd van de Ameri kaanse lanceerbasis Cape Canaveral in Florida en in een baan rond de aarde gekomen. De lancering van de Atlas raket met de Aurora-7-cabine geschied de na een vertraging van drie kwartier. Carpenter liet weten dat hij zich uit stekend voelde tijdens de opstijging. Hij deelde mee dat hij de controlehande lingen verrichtte. Zeventien volgstations rond de aar de waren gereed om hem te volgen in zijn drie banen rond de a-arde. De vlucht zou in totaal vier uur en vijftig minuten duren. Bij het Grand Turk eiland, in de buurt van de Bermuda-eilanden in de Atlantische Oceaan ligt een vloot van twintig schepen klaar om de ruimtevaarder op te pikken. Zeventig vliegtuigen en in totaal vijftien duizend man zouden aan de bergingsope ratie deelnemen. Koningin en prins zijn met prinses Bea trix om tien voor één met de regerings- Friendship op Soesterberg geland. Een kwartier later arriveerde daar in een mili taire Friendship prinses Irene met de leden van het gevolg. Omstreeks tien uur van morgen was het gezelschap uit Wenen ver trokken. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LÉIDÜESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie ft HOLLANDIA In Teminabuan dat volgens beweringen van het „West-Irian- commando" in Makassar door Indonesi sche parachutisten is bezet is alles rustig, zo heeft het hoofd van het Neder landse plaatselijke bestuur, de heer Po- lanski, vanochtend telegrafisch medege deeld. De kantoren werken normaal en ile winkels zijn weer open. De Papoea's zijn onafgebroken vrijwil lig in touw voor opsporingsacties en het verkrijgen van informaties. De stemming onder de burgers en de medewerking met de strijdkrachten is uitstekend, seinde de heer Polanski. De verkiezingstochten van de districtshoofden voor de streekraad gaan normaal door. Het werk van andere diensten is echter gestaakt. De arbeiders die werken aan de weg tussen Teminabu an en Ajamaroe in het binnenland zijn tijdelijk naar huis gegaan. Dit is ook het geval met de bewoners van de internaten. vendien brengt Nederlands verantwoorde lijkheid, als door de Verenigde Naties er kende beherende mogendheid, eveneens de verplichting mee de bevolking te be schermen, ook tegen aanvallen van bui ten. Indonesië tracht thans door militair geweld het gebied in zijn macht te krij gen zonder met de wil of de belangen van de Papoea's rekening te houden, aldus commandant Reeser. BARTELJORISSTRAAT 5 HAARLEM BREESTRAAT 138 BEVERWIJK Verwachting tot morgenavond: Koud weer met vrij veel bewol king en plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee In Teminabuan is gisteren marinier J. I J. Jansen, vermoedelijk bij het ontlanden van een landingsvaartuig de bijzonder heden zijn in Hollandia nog niet bekend een ernstig ongeval overkomen waarbij zijn linkeronderbeen werd verbrijzeld. Hij werd per helikopter naar Sorong ver voerd waar hij in het ziekenhuis is opge- jmen. De Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag deelt mee, dat het hier marinier tweede klas J. J. Jansen, afkomstig uit Nijmegen, betreft. De ouders van de mari nier zijn ingelicht. Schout-bij-nacht Reeser. de opperbevel hebber van de Nederlandse strijdkracn- ten op Nieuw-Guinea, heeft zich in een bulletin tot de troepen gewend. Hierin wordt gezegd dat als gevolg van de in aantal en omvang steeds toenemende In donesische aanvallen op allen een beroep moet worden gedaan tot meer dan gewo ne dienstvervulling, op vélen zelfs tot uiterste krachtinspanning. Nederlands aanwezigheid in Nieuw-Guinea dient uit sluitend om de bevolking zo snel mogelijk op te voeden tot zij in staat zal zijn het eigen lot te bepalen. Dit is het recht van zelfbeschikking dat ieder volk van nature toekomt en dat door Nederland herhaalde lijk uitdrukkelijk aan de Papoea's is toe gezegd Aan deze beloften kan noch wil de Nederlandse regering zich onttrekken. Bo- Nadat het militair-burgerlijk hof van negen leden ex-generaal Salan in het Paleis van Justitie te Parijs tot levens lang had veroordeeld, omhelsden zijn verdedigers, Menuet, he Corroller en Tixier Vignancour elkaar. Het publiek zong de Marseillaise en riep „Leve Salan" en „Leve Frans Algerije". (Telefoto) -F i'V - v Op de lanceerbasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida stond vanmiddag de Atlas-raket met de Aurora 7-cabine gereed om de tweede Amerikaanse ruimtevaarder Malcolm Scott Carpenter omhoog te brengen voor het beschrijven van drie banen rond de aarde. Rechts de ontsnap pingstoren waarlangs Carpenter zich in veiligheid zou moeten stellen, wan neer er voor het afvuren iets mis zou gaan. Bovenop de capsule de appara tuur die redding moet brengen als er tijdens de opstijging iets mocht ge beuren. Advertentie WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft verklaard, dat de misver standen tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland over de kwestie Berlijn „zijn rechtgezet". De president zei dit, toen hem tijdens een persconferentie vra gen werden gesteld over de kritiek van bondskanselier Adenauer op de Ameri kaanse voorstellen tot instelling van een internationaal controle-orgaan voor de toegangswegen naar West-Berlijn en over Adenauer's kennelijke tegenzin tegen de verkennende besprekingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Ida Heyermans: In verhouding van mens tot mens is het bekennen van een foutaltijd iets, dat nader tot elkander brengt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Uit het binnenland 2, 13 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15, 17 Topsy 4 Horen en Zien5 Kunst 5, 15 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee11 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie t/m 9 juni fototoestel (Van onze correspondent) PARIJS Ex-generaal Raoul Salan. de verantwoordelijke leider van de geheime legerorganisatie, heeft zijn hoofd bij het proces, dat na zes dagen gisteravond >im even voor middernacht in Parijs besloten werd, tegen de algemene verwachting m weten te redden. Nadat zijn voormalige adjudant-generaal Jouhaud, die bovendien tot de „zwartvoeten" behoorde, (de Fransen die in Algerije geboren en getogen zijn) tot de doodstraf werd veroordeeld, is Sa lan, zonder die verzachtende omstandig heid, niettemin tot levenslang veroordeeld. Hoogst waarschijnlijk zijn door deze ver rassende uitspraak de kansen op gratie voor Jouhaud eveneens gestegen zodat het bijzonder hoog gerechtshof gisteren in fei te twee hoofden lijkt te hebben gered. Het hof besliste verder, dat Salan het Grootkruis van het Legioen van Eer zal worden ontnomen. „Dat is niet erg, want eens zal hij het terugkrijgen", was de reactie van Salans verdediger, Tixier-Vig- nancour Er is geen mogelijkheid om van dit vonnis in cassatie te gaan. Op de zes vragen, die de gemengd mili tair-burgerlijke jury waren voortgelegd, werden er vijf, inzake de feitelijkheden der beschuldigingen, eenparig met ja beant woord. Op de zesde vraag heeft de meer derheid bij geheime stemming echter nee gezegd waardoor Salan op verzachtende omstandigheden aanspraak kon makan. Tweeëneenhalf uur heeft het beraad ge duurd. Toen de president, in rode toga met wit hermelijnen bontkraag, daarna de uit slag bekend kwam maken, verwachtte wel bijna iedereen dat Salan, die met zijn laatste woorden zijn lot in Gods handen had gelegd, de hoogste prijs, zijn leven, voor zijn activiteiten aan het hoofd van de O.A.S. zou moeten betalen. Vóór de president was uitgesproken werd zijn nog al zwakke stem door de Marseillaise van het publiek overdonderd, zodat niemand het vonnis tot het laatste woord heeft kun nen verstaan. De vier advocaten vielen Salan om de hals, die zelf in tranen uit barstte. Daarna zakte mr. Tixier Vignan cour bewusteloos achterover in zijn bank. De mensen in de zaal schreeuwden: „Leve Salan", „Leve Frans Algerije". De zitting bestond echter vooral wel uit een dramatisch dialoog tussen Gavalda, de openbare aanklager, als vertegenwoordiger van de staat, en Salans voornaamste ver dediger, Tixier Vignancour, twee kamp vechters die tegen elkander waren opge wassen. Procureur-generaal Gavalda, die onder zijn uiterlijke bonhomie een sterke bewogenheid, veel overtuigingskracht en een grote wellevendheid bleek te verber gen, liet die hele trieste rij van misdaden, en de schimmen van onschuldige slacht offers, mannen, vrouwen, kinderen en zelfs zieken, die de O.A.S. zonder enig aanzien des persoons als beesten had afgeslacht nogmaals voor het geestesoog de revue passeren. Nadat hij vanwege een reuma tische aandoening de eerste twee uur zijn requisitoir zittend had uitgesproken, ver hief de procureur zich voor de slotpassage moeizaam van zijn zetel op om zich staan de tot Salan te kunnen wenden. Hij ver sprak zich zelfs een ogenblik, door van „generaal Salan" te spreken, tegenover wie hij haast vaderlijk zijn diepe teleur stelling uitsprak dat hij ook na zijn arres tatie had verzuimd zijn bijdrage tot het herstel van de normale betrekkingen met Algerije te leveren. Had gij vanuit uw rel of in deze bank een oproep gedaan tot rn- ze landgenoten, die in u geloven, ge zoudt vroegere en vreselijke misdaden voor een deel mogelijk nog ongedaan hebben ge maakt. Door uw zwijgen en uw halsstar righeid hebt gij, Salan, het mij nu onmoge lijk gemaakt enige verzachtende omstan digheid naar voren te brengen. En zo ver plicht ge me thans, aldus besloot de pro cureur-generaal zijn requisitoir, de hoogste straf tegen u te eisen. De president van de rechtbank gaf het woord aan de verdedigers, onder wie mr. Tixier Vignancour die wel het pleidooi van zijn leven heeft gehouden. Afwisse lend sarcastisch, begrijpend, verzoenend, verontwaardigd, heeft Tixier Vignancour alle registers van zijn indrukwekkende re denaarstalent uitgetrokken om tenslotte te bereiken wat niemand voor mogelijk had gehouden: de redding van het leven van zijn cliënt. Tixer Vignancour schilderde met een zeldzame rijkdom aan nuances eerst een portret van Salan. De glorieuze hoofdofficier, die de hoogste en de meeste ridderorden van het hele Franse leger op zijn borst verzameld had. De legerleider die tot in 1958 altijd trouw was geweest en gebleven aan het gezag der republiek. De man, die nooit enige politieke ambi tie had gekoesterd, doch die op zijn hoge post Algerije had leren begrijpen en be minnen er die zijn lot tenslotte aan deze provincie, die hij voor Frankrijk behou den wilde, voor altijd had verbonden. Ia mijne heren, voor altijd, zo riep Tixier Vignancour met zijn sonore basstem uit. En zijn liefde voor Algerije was zo groot dat generaal Salan niet eens de rol heeft doorzien, die anderen hem lieten spelen. Na die karakterontleding, waarbij Salan dus als een tamelijk onnozele naïveling poseerde, waarin men hem toch maar met moeite herkende, richtte Tixier de aandacht van het tribunaal op die „ande ren": op de ministers, die hun jasje bin nenste buiten Hadden gekeerd en al hun vroegere, heilige beloften hadden vergeten en vooral op de president der republiek de generaal, die, zo zei Tixier Vignan cour,in de eerste plaats staatsman is. Tix ier Vignancour gaf nu zijn versie van de jongste ontwikkeling in Frankrijk, de over gang van de Vierde naar de Vijfde repu bliek en vooral de betrekkingen met Al gerije. Hij betoogde dat generaal De Gaul le in 1958 op eigen kracht nooit aan de macht had kunnen komen. Vervolg op pag. 3 (onder „Levenslang") In ons blad van gisteren meldden wq (in de kop van een bericht) dat er reeds Hol landse Nieuwe in IJmuiden zou zijn aan gevoerd. Dit is onjuist. De schepen met nieuwe haring mogen niet eerder dan maandag 28 mei met hun vangst aan de markt komen. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1