Goedkope ziekenhuistarieven voor ouden van dagen in V.S. ESEE! witte tanden Nieuwe smaak Minister juni met Rusk komt eind Adenauer praten nstandse HE Onvoorzichtigheidoorzaak van bromfietsongelukken wiel De caravan wordt reis vaardig gemaakt CONTROLEER DE ACCU REGELMATIG Plan van Kennedy-regering krijgt veel weerstand bij de artsen Washington weer verstoord over lek Ook in Oude Maas een stuwschuif Ook Britse troepen naar het bedreigde Thailand f i Dr. Erich Mende herkozen als partijvoorzitter vervetal fan Vettewinkel sterk... prachtig VRIJDAG 25 MEI 1962 15 T egenwerking Eerste stap Bureaucratie Gepensioneerde ambte naren teleurgesteld Prof. Geyser hoogleraar te Witwatersrand Niet ïvaar Oppositie tot 11 mensen ineengeschrompeld Verkeer in 1961 relatief veiliger dan voorheen Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy sprak zondag voor een stampvolle zaal, een dokter sprak maandag voor stoelen en banken. Maar dat was een opzettelijke t.v.-dramatisering van de dokters. Zij be streden Kennedy in een televisie-program ma, opgenomen in dezelfde zaal waar Kennedy gesproken had, maar zij toon den op het scherm een lege zaal, daarbij onderstrepende, dat zij niet over de pu- bliciteitsmiddelen beschikten die de pre sident hanteren kan. De Kennedy-regering heeft een wet aan hangig gemaakt, waarbij ieder, die boven de vijf en zestig is en die in aanmerking komst voor oudendagspensioen, tevens recht krijgt op sterk gereduceerde beta ling, wanneer hij of zij naar een zieken huis of een rusthuis moet. Om dit pro gramma te betalen stelt de regering voor de bijdragen die vrijwel ieder hier beta len moet voor de „social security" (dat is: het oudendagspensioen) enigszins te verhogen. De regel zou dus worden, dat ieder of vrijwel ieder, die de vijf en zestig was gepasseerd, zeer weinig zou behoeven te betalen voor de kosten van een ziekenhuis of een rusthuis. Maar dat zou geen on dersteuning van staatswege zijn, men zou daar immers zelf voor hebben betaald in de jaren dat men normaal verdiende. Zij die thans reeds boven de vijf en zestig zijn (en dat zijn er 17 miljoen) zouden die pri vileges krijgen zonder dat zij vroeger een- verhoogde „social security" belasting had den betaald. Men kan zich dus voorstellen, dat het regeringsplan bij de oudste kiezers in Amerika (en zij vormen 15 percent van het kiezerscorps) heel populair is. Toen was de enorme zaal van Madison Gar den stampvol en de ouden van dagen vormden verreweg de meerderheid. Maar ook voor een jongere groep met name de groep tussen de veertig en vijftig heeft dit programma veel aantrekkelijks. Dat zijn namelijk de vaders en moe ders, die op hoge kosten zitten omdat zij hun kinderen willen laten studeren en die zich tevens bezorgd moeten maken dat hun eigen vader of moeder naar een ziekenhuis zal moeten en, vanwege de ge weldige kosten, de steun zal behoeven van de „kinderen tussen de 40 en 50". Kennedy achtte het nodig om zich tot het volk te wenden, omdat zijn wet zwaar werd tegengewerkt door de doktersorgani satie in Amerika: de American Medical Association die iedereen hier noemt bij de afkorting A.M.A. Tot nu toe lijkt het heel moeilijk om het wetsontwerp uit de com missie te krijgen voor een behandeling in de voltallige vergadering van het Huis van Afgevaardigden. De machtige pres siegroep van de A.M.A. overstroomt de congresleden met kaarten en brieven, aan dringend op verwerping van het regerings voorstel. Kennedy tracht thans over de hoofden van de dokters en van vele congresleden heen het volk toe te spreken en in het volk een beweging op gang te brengen waar voor het congres toch ten slotte zal moe ten zwichten. Het wetsontwerp is, zoals ge zegd, bij grote groepen populair. Of de president erin zal slagen nog voor de verkiezingen van november de wet aan genomen te krijgen is niet zeker. Maar men moet betwijfelen of hij dat zelf wel zo belangrijk vindt. Zoals de zaken thans staan hebben de democraten in dit stre ven hun beste verkiezings-onderwerp ge vonden. Het lijkt niet onmogelijk, dat de partij in november met de actie voor de ze ouderdomszorg belangrijke successen kan behalen. En voor Kennedy is het heel belangrijk om in de volgende twee jaar van zijn bewind een groter meerderheid in het congres te hebben. Zondag kon men op de televisie Ken nedy zien spreken voor de volle zaal, Maandag zag men dokter Annis uit Mia mi het woord voeren voor stoelen en banken, waarboven de leuzen van zondag nog hingen. De dokters hier leggen er de nadruk op, dat zij het systeem willen handhaven van particuliere artsen met particuliere patiënten. Dat die pa tiënten ziekteverzekeringen nemen, daar hebben zij geen bezwaar tegen, maar /-.ij zijn beducht voor gesocialiseerde medische zorg, zoals die thans in Engeland be staat. Wat de Amerikaanse regering thans voorstelt beschouwen de artsen hier als een eerste stap in die richting. De re gering ontkent dit. De patiënt blijft zelf zijn arts betalen, maar het ziekenhuis zal hem veel en veel minder gaan kosten als hij de 65 is ge passeerd. De artsen echter betogen, dat de bureaucratie, die noodzakelijk zal wor den bij toepassing van de voorgestelde wet, de gezondheidszorg zal schaden. Zij zien vertraging bij het opnemen van patiënten en zij verwachten een toeloop naar de ziekenhuizen, nog groter dan thans reeds het geval is. Via de televisie heeft dr. Annis alle Amerikanen verzocht zich om advies over het wetsvoorstel tot hun arts te wenden en vervolgens na dus door hem te zijn voorgelicht aan hun vertegenwoordiger in het congres te schrijven. De post zal drukke dagen krij gen in Washington. Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaaibranche H WO» (Van onze correspondent) Bonn Eind Juni zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk naar Bonn komen. Dit bezoek, aan de vooravond van de reis van Adenauer naar Parijs zal in verband staan met Washingtons wens de as Bonn-Parijs meer in de richting van de Atlantische verbon denheid te sturen; Van Amerikaanse en Westduitse zijde heeft men betoogd, .lat het bezoek van Rusk een routine-aange legenheid is. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn was in prin cipe al tot Rusks bezoek besloten op de NAVO-conferentie in Athene. Advertentie Alleenverkoop voor Haarlem en omstreken Prospectus wordt u op aanvr. toegezonden SPORTSHOP Bronsteeweg 8, Heemstede Tussen de Spijkenissebrug en de Botlek- brug over de Oude Maas zal in de komen de jaren een schuif moeten worden ge bouwd zoals er thans al een bij Krimpen aan de IJssel in gebruik is. Die bij Krim pen dient om het achterliggende land te beschermen tegen hoog water. Zij zal daar om maar in enkele gevallen worden geslo ten. De schuif in de Oude Maas zal mees tentijds gesloten moeten zijn om het uit het achterland komende water tegen te hou den. Dit zal worden gedaan om het van de Waal komende water met een zo groot mogelijke kracht door de Nieuwe Maas en door de Rotterdamse havens via de Water weg te lozen om 'n zo groot mogelijk effect van de doorstroming te krijgen. Alleen wanneer de stroomsnelheid te groot zou worden wordt de schuif in de Oude Maas geopend. De schuif zal ook worden ge opend wanneer bij hoog water zoveel wa ter de Waterweg wordt opgestuwd, dat het „opgeborgen" zal moeten worden in het dan van de zee afgesloten Haringvliet. De schuif in de Oude Maas zou al in 1968, tegelijk met de gereedkoming van de werken in 't Haringvliet, gereed moeten zijn. Ten behoeve van de scheepvaart naar Dordrecht is er naast de schuif een grote zeesluit geprojecteerd. In verband met de werken is het noodzakelijk dat Rotterdam en rijkswaterstaat voor 1968 Europoort ge reed hebben. „Het jaar 1961 is ongunstig geweest voor de gepensioneerde ambtenaren," zei de heer G. de Noo, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bond van Gepensio neerden in de in Utrecht gehouden jaar vergadering van deze bond. Hij zei teleur gesteld te zijn, dat de minister van Binnen landse Zaken nog geen memorie van ant woord heeft laten verschijnen op een wets ontwerp, waarin de korting van twee per cent op de bodempensioenen wordt terug gebracht tot 1,4 percent. Vele afdelingsbe stuurders pleitten voor een nauwere samenwerking met andere bonden voor ge pensioneerden en het instellen van een bondsraad. Het aantal leden van de bond steeg tot ruim 67.000. BANGKOK (Reuter). Ook Groot- Brittannië zal een contingent troepen naar Thailand zenden. Australië en Nieuw- Zeeland hebben eerder troepen voor Thai land toegezegd. Amerikaanse troepen zijn reeds in Thailand. In welingelichte kringen meent men, dat de Australische en Nieuwzeelandse con tingenten op zijn vroegst pas over enkele dagen in Thailand verwacht kunnen wor den. Zes Britse Hunter-straaljagers en een Canberra-bommenwerper zijn vandaag in Bangkok geland. De vliegtuigen vormen een eerste zending van de Britse militaire steun in verband van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie ter beveiliging van Thailand tegen communistische bedreigin gen. JOHANNESBURG (Reuter) De 43- jarige Zuidafrikaanse professor Albert Geyser, die twee weken geleden door de synodale commissie der Nederduits Her vormde Kerk schuldig is bevonden aan ketterij, is tot hoogleraar in de godge leerdheid benoemd aan een nieuwe fa culteit van de universiteit te Witwaters rand. Advertentie Behalve in verband met de al te nauwe vriendschap tussen Bonn en Parijs, waarbij wel eens tot anti-Amerikaanse standpun ten besloten zou kunnen worden, wordt het bezoek van Rusk gezien als een poging de storing, die reeds op de lijn Bonn-Wash ington valt waar te nemen, te verhelpen. Overigens zegt men in Westduitse rege ringskringen dat men niets begrijpt van de jongste Amerikaanse ergernis over het zogenaamde uitlekken van de Westduitse tegenvoorstellen op de Amerikaanse plan nen voor het overleg met Moskou. Deze ergernis is volmaakt misplaatst, aldus de ze kringen, omdat de in de pers versche nen berichten over het Westduitse stand punt niet kloppen. Men meent in kringen van waarnemers te Bonn, dat Adenauer zich tegen het Amerikaanse plan heeft gekeerd een con trole-orgaan van dertien leden in te stellen voor de toegangswegen naar Berlijn. Aden auer zou vooral bezwaren hebben tegen het feit, dat bij deze dertien leden ook aan Oost-Duitsland was gedacht. Daarom '.ou hij Washington hebben voorgesteld alleen een controle-orgaan van de Grote Vier aan de Russen voor te stellen, dat naast een technisch apparaat eventueel neutrale le den en Oost- en Westduitse vertegenwoor digers zal kunnen hebben. Een hoge ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn ontkende evenwel dat dit klopte. Eveneens zou het bericht niet juist zijn, dat de bondsregering zich gekeerd had tegen een Amerikaans plan de huidige kernbewapening te bevrie zen, daar dit zou betekenen dat ook de Bundeswehr niet met kernwapens zou worden uitgerust. (Van onze correspondent) BONN Op het partijcongres van de partij (FDP) in Dusseldorp is dr. Erich Mende opnieuw tot voorzitter van de partij gekozen: 242 van de 280 stemmen werden op hem uitgebracht. Tot plaatsvervangen de voorzitter werden gekozen minister Lenz, dr. Leverenz en de afgevaardigde Döring. Het bestuurslid, dat met de meeste stem men werd herkozen, was dr. Thomas Dehler, de man die enige maanden gele den voor een rel zorgde door in een tele visie-interview de Duitsers een al dertig jaar oud agressief anti-bolsjewisme in de schoenen te schuiven. Er waren gisteren drie sprekers. Weyer, partijvoorzitter in de deelstaat Nordrhein- land-Westfalen, keerde zich tegen het chris tendemocratische federalisme, dat volgens hem de autoriteit van de Bondsregering zeer verzwakt. Minister Scheel (ontwikkelingshulp) zei dat het geloof, dat de Duitse hereniging automatisch zou volgen uit de klein-Euro pese integratiepolitiek, geleid had tot ern stig tekortschieten. De minister voor vluchtelingengenzaken Mischnick vond dat met de wet op doorbetalep van loon bij ziekte een toestand was geschapen, waar in velen dachten met ziek zijn meer geld te kunnen verdienen dan met werken. Met het congres kan vooral voorzitter Mende tevreden zijn. Nadat de liberale par tij vorig jaar herfst toch in zee was ge gaan met Adenauer, gonst het in alle rijen van critiek op de partijleiding. Die blijkt nu ineengeschrompeld te zijn tot zegge en schrijve elf mensen: degenen, die hun stem uitbrachten tegen een nieuw partijvoorzitterschap van Erich Mende. De vrije democraten verzamelden bij de laatste verkiezingen meer dan vier mil joen stemmen en bezetten nu in de bonds dag 67 van de 499 zetels. Bromfietsongelukken zijn, helaas, aan de orde van de dag. En uit de resultaten van een recent onderzoek blijkt, dat de oorzaak niet in de eerste plaats is gelegen in een gebrekkige kennis van de yerkeersregels, maar in een on begrijpelijke onvoorzichtigheid en nochanlance. De Verkeersgroep Bilthoven van de Rijkspolitie heeft de oorzaken van alle in 1961 gebeurde bromfietsongelukken in het district Utrecht (nagenoeg provincie Utrecht) nauw keurig geanalyseerd. Daarbij kwamen als voornaamste oor zaken van 615 ongelukken naar voren: 0 verkeerd handelen in voorrangssituaties (kwestie van regelkennis); onvoorzichtig inhalen; 0 niet rechtshouden; onvoorzichtig oversteken; tegen stilstaand voertuig rijden; 0 uitrit onvoorzichtig uitgereden. Duidelijk blijkt uit deze analyse, dat de onvoorzich tigheid van brom- .fietsberijders, die betrokken waren bij een ongeluk, in de meeste geval len als oorzaak van een dergelijk ongeval kan wor den aangewezen. Maar terecht stelt het Verbond van Veilig Verkeer die het initiatief heeft genomen tot een actie die ten doel heeft de bromfietsberijder op zijn fouten at tent te maken dat andere ver keersdeelnemers vaak nalaten het goede voorbeeld te geven. „En wie de jeugdige brom- fietsberiiders wil opvoeden, moet eerst zorgen dat hijzelf het goede voorbeeld geeft," aldus het Verbond. Men is er zich echter van bewust, dat men onmogelijk de grove verkeersfouten van de jeugdige „bromfietsers" kan goedpraten. In een poging om hen te wijzen op een correcte deelname aan het verkeer, heeft het daarom „Tien gulden regels voor berijders van bromfietsers opgesteld, die wij hieronder laten volgen: 1. „Brom" niet onnodig op de rijweg en maak in ieder geval gebruik van het verplichte rijwielpad. 2. Rijd als er geen verplicht fietspad is zoveel mogelijk rechts. 3. „Brom" als regel achter elkaar, en alleen dan met z'n tweeën .naast elkaar als de omstandigheden dat toe laten. 4. Als u wilt afslaan, kijk dan eerst even achterom en steek dan tijdig en duidelijk uw arm uit. 5. Maak de bocht naar rechts klein en naar links groot, en matig tijdig uw snelheid. 6. Laat bij het wachten voor een verkeersagent of ver keerslicht de zebra voor de voetgangers vrij en stel u op in het goede voorsorteervak. 7. Zorg altijd voor een helder wit achterspatbord en helder rood achterlicht. 8. Geef op gewone kruispunten voorrang aan al het snel verkeer en aan langzaam verkeer van rechts; onthoud ook dat rechtdoorgaand verkeer op dezelfde weg voor rang moet worden gegeven, als u links of rechts af slaat. 9. Hout u aan de maximum snelheid: 30 kilometer per uur in, en 40 kilometer per uur buiten de bebouwde kom. 10. Duopassagiers van bromfietsers moeten net als de bestuurder zelf altijd schrijlings zitten en de voeten op voetsteunen laten rusten. C'K 858ÏWS'-' SNeuKSO AH Menig automo bilist is niet te overtuigen, dat de accu een van de auto-onderdelen is, waarvan de levensduur van te voren niet te be palen is. De ene accu zal twee tot drie jaar lang uitstekend functioneren om daarna plotseling de geest te geven, de andere accu zal sinds de aan koop langzaam maar onmisken baar in kwaliteit afnemen en voor tijdig vernieuwd moeten worden. Op een vraag naar de oorzaak van die opvallen de kwaliteitsver schillen zal noch de garagehouder noch de fabrikant een afdoend ant woord kunnen geven: accu's zijn geheimzinnige dingen. Toch kan een automobilist wel degelijk zorgen, dat een accu een zo lang mogelijk leven beschoren is. De platen in de accu dienen circa twee centimeter onder de vloeistof te staan. Is dat niet het geval dan dient men de accuvloeistof bij te vullen met gedestilleerd water. De aansluitingen van de draden op de accu moeten regel matig goed schoon worden gehouden. Bovendien dient men regelmatig het vloeistofniveau te controleren en van tijd tot tijd het zuurgehalte van de accuvloeistof te laten nagaan. AFSLUlTDOrPEN GOED SLUITEN ACCUPOLEN EN KLEMHEN SCHOONNOUDEN VLOEISTOFNIVEAU 1 cm BOVEN OE ACCUPLATEN V.PELTllOftïT Nu de zomer weer in aantocht is en vele automobilisten de caravan van stal halen en deze voor de komende vakantiereis in orde maken, lijkt het ons dienstig in kort bestek een overzicht te geven van wat de „caravan-markt" de toerist kan bieden. De Nederlandse toerist behoorde tot de eersten die het „groot-toerisme" met caravans bedreef. Men eiste hier dat de caravan in staat zou zijn een vrij hoge snelheid te ondergaan en tevens wenste men een grote bewegingsvrijheid met de combinatie, ook in het bergland. In Nederland werd dan ook voor het eerst de noodzaak onderkend om de beschikking te hebben over zogenoemde „compact-caravans" (stevige, maar toch lichte kampeer wagens) waarmee zonder moeite in enkele dagen zo'n 1500 kilometer kan worden gereden. Het gewicht van de cara van speelt hierbij een grote rol. De auto's in de kleine of middenklasse beschikken nu eenmaal over een beperkte trekkrachtreserve. Verschillende fabrikanten hebben zich dan ook in de loop der tijd erop toegelegd hun produkten aan deze speciale eisen aan te passen. Regelmatig verschijnen er caravans die met hun gewicht en afmetingen geschikt zijn om achter kleine auto's te worden vervoerd. Hiernaast worden de bestaande typen verbeterd door toepassing van onafhankelijk geveerde wielen, het aanbrengen van schokbrekers, het lager plaat sen van voor- en achterraam en een hydraulisch rem- systeem. Vaste standplaats Naast deze caravans, waarbij de goede rijkwaliteit op de voorgrond staat, komen er steeds meer caravans die zijn ontworpen voor het gebruik op een vaste standplaats. Over het algemeen is de inrichting van deze wagens comfortabel, maar wat betreft de rijkwaliteit heeft men zich op het standpunt gesteld, dat deze caravans slechts „vervoerbaar" zijn, zodat het beslist geen aanbeveling verdient met dit soort wagens een grote reis te ondernemen. Daarbij komt dat sommige typen langer en breder zijn dan in Nederland wettelijk is toegestaan, zodat een speciale vergunning nodig is om een dergelijke wagen naar een vaste standplaats te vervoeren. In het bovenstaande is slechts kort gesproken over het gewicht of beter, de verschillende gewichten van een caravan. Toch is dit punt bij de aankoop van een kampeer wagen alleszins een overweging waard. Niet alle caravan bouwers vermelden het gewicht van hun wagens en niet alle opgeheven gewichten stemmen met de werkelijkheid overeen. Getallen Bij de aanschaf van een caravan krijgt men te maken met de volgende getallen: 1) het afleveringsgewicht; 2) het reisvaardig gewicht; 3) het maximum toelaatbare gewicht; 4) het wegenbelasting gewicht; 5) het gewicht, dat de leverancier opgeeft. Als illustratie bij dit laatste, kan het feit dienen, dat sommige leveranciers als gewicht het wegenbelastingge wicht opgeven. Maar dat geldt dan voor een kampeer wagen, ontdaan van alles wat spijkervast is. Op initiatief van de A.N.W.B. heeft de Nederlandse Federatie voor Kamperen en Caravanning nu een caravan- gewichtscertificaat ontworpen waarop de handelaar het afleveringsgewicht, het belastinggewicht en het maximum toelaatbaar gewicht kan vermelden. Vooral dit laatste is belangrijk, omdat dan duidelijk een grens wordt getrok ken waarboven van overbelasting sprake is. Dit is een elektrisch voortgedreven vierpersoons „trolley" voor bedrijfsleiders, die op hun rondrit door grote onder nemingen eventueel hun secretaresse kunnen meenemen. Het voertuig werd gedemonstreerd op de Mechanical Handling Exhibition in Londen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in een nummer van het „Statistisch Bulletin" de voorlopige cijfers van het aantal verkeersongevallen, -doden en -gewonden over 1961 gepubliceerd. Volgens deze voorlopige gegevens gebeurden er in 1961 190.246 verkeersongevallen, dat is 12.777 meer dan in 1960, toen er 177.469 ongevallen plaatsvonden. Het aantal ver keersdoden bedroeg in 1961 1.992, 66 of 3,4 percent meer dan in 1960. Het aantal zwaar gewonden ten gevolge van verkeersongelukken bedroeg in 1961 30.618 (1960: 28.682). Het aantal licht gewonden daalde; in 1961 werden 19.542 personen licht gewond, dat is 134 minder dan in 1960 (19.676). Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft uitgaande van deze voorlopige cijfers de indruk dat de progressiviteit in de stijging, zoals deze zich in de laatste jaren manifes teerde, een hoopgevende teruglopende tendens vertoont. De verkeersonveiligheid was in 1961 niettemin wederom groter dan in de voorgaande jaren, zoals uit de absolute cijfers zonder meer blijkt. Toch is naar de mening van het Verbond de voorzichtige conclusie gwettigd, dat het verkeer in 1961 relatief ge sproken iets veiliger was dan in de onmiddellijk vooraf gaande jaren. Uit een op basis van de officiële cijfers van en in nauwe samenwerking met het C.B.S. door het Ver bond ontwikkeld begrip „verkeersveiligheidscomponent" blijkt namelijk dat deze index na het wel zeer ongunstige jaar 1960 niet verder is gestegen, en zelfs een kleine terug gang vertoont. In genoemde component is de zo noodzake lijke relatie gelegd tussen de intensiteit van het'verkeer enerzijds en het aantal verkeersongevallen anderzijds. Voor een objectieve beoordeling van de ontwikkeling van de verkeersonveiligheid is het nodig, daarbij ook rekening te houden met het steeds intensiever worden van het verkeer. Een autobandenindustrie in Duitsland neemt proeven met autobanden, waarin ruwe wol is verwerkt. Men neemt aan, dat deze gedeeltelijk „wollen banden" op bevroren en be sneeuwde wegen niet of nauwelijks zullen slippen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15