Kans op onderbesteding is nog bijzonder klein nu óók... BIBBED 100% nylon! de prijs? 29.75 BIGêBEtl KLEURSPOELING Brede lagen van de bevolking vormen nog nauwelijks bezit Spaanse -regering verhoogt de prijzen van de steenkolen Salarisconflict bij de Britse verpleegsters spitst zich toe THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE MET POLY-COLO KLEURSHAMPOO Besparingen op huidig peil handhaven 100% waterdicht en... 1001 garantie 1 Staatssecretaris Schmelzer: 32 doden in Algerije Twee getroffen Vopo's gedecoreerd Het leven werd duurder in april Gaullisten kregen hun zin niet dedrogist hééft meer...wéét meer! (Q) Voorlopig gesprek over krediet aan O.-Duitsland VRIJDAG 25 MEI 1962 17 Minister De Pons over het investeren nu gewoon zelf uw baar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen of een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. Doe het thuis - doe het zélf! Opbrengst geheel bestemd voor loonsverhogingen Brandkastenkraak in Delft Regering zal hand over het hart moeten strijken Geharrewar over Europa- politiek van De Gaulle Kerkelijk nieuws Oe Thant niet aanwezig bij begrafenis van zijn zoon L „Ik verwerp dus bepaald de gedachtengang van hen, die aan hun vrees voor een zich ontwikkelend kapitaaloverschot welke vrees ik intussen ook feitelijk reeds niet deel een argument ontlenen om onze besparingen te verminderen. Voor een politiek van nationaal potverteren is naar mijn vaste overtuiging in deze wereld, waarin elders zo zeer gebrek en armoede heerst, geen plaats". De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, zei dit gisteren in een rede, waarin hij de Nederlandse investeringsinspanningen verdedigde. Hij hield deze rede in de jaar vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. In zijn beschouwing over een dreigend kapitaaloverschot maakte de minister een scherp onderscheid tussen het conjunctu rele en het structurele aspect. Het con juncturele aspect zag hij minder zwaar. Men zou kunnen vrezen dat, ten gevolge van een toegenomen spaarneiging en een dreigende vermindering van de be reidheid tot investeren een toestand van onderbesteding zou kunnen ontstaan met alle ellende van dien. Er zijn inderdaad enkele tekenen die op de mogelijkheid van een dergelijke ontwikkeling zouden kunnen wijzen, al was de minister van de waarschijnlijkheid hiervan geenszins overtuigd. Daartegenover staan echter minstens even duidelijke feiten, die nu niet bepaald op een dreigende onderbesteding duiden. Bovendien is het niveau van de investe ringen nog altijd veel hoger dan voor de oorlog en heeft de overheid verschillende instrumenten om een dergelijke ontwikke ling te bestrijden. Principieel veel moeilijker is volgens de minister de structurele vraag: is er niet van een kapitaaloverschot sprake in deze zin, dat wij thans meer besparen en in vesteren dan uit een oogpunt van nationa le welvaart nuttig en nodig is? Het gaat daarbij om de keuze tussen nu en later, tussen huidige welvaart en economische groei. Willen wij op den duur een zo hoog spaar- en investeringsniveau handhaven als het huidige, of betekent dit een te groot offer op het altaar van de economische groei? Welvaartsverhoging De minister bestreed vervolgens de ook wel gehoorde redenering dat, hoe meer wij thans investeren, hoe sneller een ni veau van materiële welvaart wordt be reikt, waarbij een nog grotere produktie geen werkelijke betekenis meer heeft voor de nationale welvaart; de produktie zou een ledigheid vullen die tevoren door het produktieproces zelf, in de vorm van ge forceerde reclame, verborgen verleiders en dergelijke is opgeroepen. Hoewel de mi nister als gewoon burger ook wel eens twijfelt aan de wezenlijke betekenis voor ons welzijn van nog meer en liefst nog luidruchtiger bromfietsen, van kleurente levisie en nog meer vrije tijd, als eco noom wilde hij toch onze investeringsin spanning ook tegen deze aanval verdedi gen. Het welvaartsbesef is in sterke mate relatief bepaald, zei hij, en wij moeten dus bij blijven om niet als land het ge voel te krijgen achteruit' te gaan. En Ne derland heeft nog lang niet het punt be reikt, waarop een groter nationaal inko men inderdaad geen bijdrage meer tot de werkelijke welzijn van de bevolking zou kunnen leveren. Dit geldt uiteraard voor al voor de lagere inkomensgroepen, meen de hij. De redenering, dat deze groepen reeds thans zouden kunnen worden geholpen door een scherpere inkomensnivellering, vond hij kortzichtig: door een dergelijke politiek zouden deze groepen wellicht van daag een zij het per hoofd kwantita tief geringe stijging van hun inkomen ervaren, doch zij zouden dit moeten kopen met de veel belangrijker verbetering of een geleidelijk stijgend aandeel in een snel groeiend nationaal inkomen. 'Advertentie Compromis Hier dient, zo meende drs: De Pous, een compromis te worden gevonden, waar bij de economische groei uit praktische overwegingen een hoge prioriteit zal moe ten krijgen, zonder daarbij overigens de noodzaak van een verantwoorde en meer gelijkmatige inkomensverdeling uit het oog te verliezen. Dat intussen het ver band tussen inkomensverdeling en groei tempo niet onveranderlijk is, blijkt wel uit de ontwikkeling in de laatste jaren, waarin een stijgend arbeidsaandeel samen is ge gaan met een groeiende spaarquote, ook in de particuliere sector. Een zeer gelukkige ontwikkeling, daar zij immers impliceert, dat een snelle groei kon worden gecombi neerd met een meer gelijkmatige verde ling van het nationaal inkomen. De minister wilde de door hem uiteen gezette prioriteitsbepaling niét doen gelden ten aanzien van de internationale inko mensverdeling, dus ten aanzien van de hulp aan achtergebleven landen en gebie den. Hij was, zij het bepaald niet alleen op grond van zuiver economische overwe gingen, een warm voorstander van een aanzienlijke steun aan de ontwikkelings landen, liefst ten koste van onze eigen consumptie in het heden, doch eventueel zelfs ten koste van onze investeringen. De minister wijdde verder aandacht aan de betalingsbalans en de zijns inziens nood zakelijke handhaving van het externe even wicht. Indien wij een aanpassing van de wisselkoers niet dan in uitzonderlijke ge vallen als instrument van onze econo mische politiek willen toepassen en indien wij ons voorts realiseren, dat wij- bewust afstand hebben gedaan van een politiek van direct ingrijpen in het internationale handels- en betalingsverkeer, bestaat de mogelijkheid van een tegenstelling tussen onze interne doelstellingen en de noodza kelijkheid van extern evenwicht. Ook hier moeten wij, naar 's ministers stellige over tuiging, niet streven naar een compromis doch naar een simultaan voldoen aan bei de doelstellingen. Ook hier kan deze syn these slechts worden bereikt door samen werking: een samenwerking tussen natio nale overheden. Onderscheiding De heer A. Borst Pzn, die gisteren het voorzitterschap van het ver bond van Protestants Christelijke werkge vers in Nederland heeft neergelegd, is door Hare Majesteit de koningin benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Dit werd gistermiddag meege deeld door de minister van Economische Zaken, drs de Pous. De bewindsman verklaarde dat een ft guur als de heer Borst door zijn werk kracht en idealisme van positieve waarde is geweest voor de maatschappij. „Door Uw visie en overtuigingskracht hebt u op onmiskenbare wijze Uw stempel gedrukt op het sociaal-economische klimaat in Ne derland", aldus drs De Pous. De afgetreden voorzitter is benoemd tot erelid van het V.P.C.W.N. Ter herden king van het werk van de actieve 71-ja rige is een A. Borst Pzn-fonds gesticht, waaraan de naamdrager zelf een bestem ming mag geven. Als startkapitaal is een bedrag van 60.950,- bijeengebracht. De heer Borst Pzn. droeg het voorzit terschap, dat hij 25 jaar bekleed heeft, over aan ir. H. H. Wemmers, directeur van de Staatsmijnen. Advertentie tube voor 2 wassingen 1.95 Ter gelegenheid van de Spaarbankdag 1962 van de Nederlandse Spaarbankbond, in „Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee, heeft de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, een voordracht gehouden over sparen en bezits vorming. Zijn toespraak kan samengevat worden in de volgende conclusies: 1) Voor de bezitsvorming is de rol van het maatschappelijk leven primair: de spaarbankwereld neemt daarbij een eigen belangrijke plaats in. 2) Van voldoende bezitsvorming, in de zin van vorming van particulier bezit bij brede lagen van de bevolking is thans nog geen sprake, ook al is er een bevre digend niveau van de besparingen in de verschillende sectoren overheid, bedrij ven, gezinshuishouding gezamenlijk. 3) Het gaat er in het bezitsvormingsbe- leid niet in de eerste plaats om hoeveel er gespaard wordt, maar wie er spaart, 4) Het bevorderen van de mogelijkheid voor grote groepen van de bevolking om te sparen het regeringsbeleid, gericht op de vergroting van de inkomens, draagt hiertoe op allerlei gebieden bij - is niet voldoende: ook moet de bereidheid gesti muleerd worden om van deze mogelijk heid gebruik te maken, zodra en voor wie zij zich voordoet. 5) Speciale overheidsmaatregelen zijn gewenst om degenen die kunnen sparen over de spaardrempel heen te helpen. 6) Deze overheidsmaatregelen moeten niet bestaan uit een hakken aan de top, door herverdeling van bestaand vermogen: zulk een herverdeling zou nog afge zien van andere bezwaren niet leiden tot een persoonlijke bereidheid tot spa ren, zou de duurzaamheid van het her verdeelde bezit in gevaar brengen en niet bijdragen tot de bereidheid om door nieu we particuliere besparingen de basis voor verdere investeringen te leggen. 7) De overheidsmaatregelen moeten bou wen aan de voet, de activiteit van het maatschappelijk leven stimuleren en de persoonlijke bereidheid tot vorming van duurzaam particulier bezit bevorderen. 8) De vraag kan worden gesteld of er een ontwikkeling te constateren is waar bij het sparen meer en meer ook in de activiteit van de betrokken financiële in stellingen verweven wordt met de overige financiële gedragingen van de ge zinshuishoudingen. ALGIERS (AP) Donderdag zijn door terreuraanslagen in Algerije 32 personen (28 moslims en 4 Europeanen) om het leven gekomen en 17 (10 moslims en Europeanen) gewond. O.A.S.'ers hebben 3 gewaagde overvallen gedaan waarbij zij voor een waarde van 144.000 gulden buit maakten. De Algerijnse voorlopige uitvoerende raad heeft melding gemaakt van zes nieuwe bastions van Europees verzet tegen de onafhankelijkheid van Algerije die gevormd worden in het westelijke deel van het land. Algerijnse leden vair de raad zeiden dat de O.A.S. Europese boeren dwingt naar een half dozijn steden te gaan om het ver zet tegen de Algerijnen te organiseren. Tezelfdertijd hebben Algerijnse autori teiten echter meegedeeld dat krachtmetin gen en bloedvergieten bij het onderdruk ken van het verzet zo veel mogelijk ver meden zullen worden. Een onafhankelijk Algerije heeft beide ethnische groepen nodig, aldus een auto riteit. Wij zijn ons bewust dat massale onderdrukking van het gehieme leger pa niek zou veroorzaken en de Europeanen zou doen vluchten. Wij willen dit vermij den indien zulks mogelijk is. BERLIJN (Reuter/DPA) De Oost- duitse minister van Binnenlandse Zaken Maron heeft de Volkspolitieman laten decoreren die woensdagavond op een vluchteling in het kanaal op de Oost- Westberlijnse grens heeft geschoten en door het tegenvuur van de Westberlijnse politie werd gewond. De onderofficier die bij dezelfde schietpartij om 't leven kwam is postuum onderscheiden. In tegenstelling met een verklaring van het Oostduitse ministerie van Binnen landse Zaken, waarin wordt gesproken over Westberlijnse O.A.S.-bandieten, heeft de Westberlijnse politie vastgesteld dat de Volkspolitie het eerst op de Westberlijnse politie heeft geschoten. De veertienjarige vluchteling heeft zeven bloedtransfusies gekregen. Zijn toestand is nog kritiek. Hij kreeg donderdagmorgen bezoek van aartsbisschop Makarios, de president van Cyprus, die tijdens zijn ver blijf in West-Duitsland ook naar West- Berlijn was gekomen. nylon (Rhodiatoce!) in handig tasjê voor heren (m dames) •Jj De helende BIGBEN plastic blijft overal verkrijgbaar van 6.90 tot 19*75 Bij een inbraak in het kantoor van de Van der Woudestichting in Delft is van nacht een bedrag van ongeveer 43.000, uit de brandkast gestolen. eD daders heb ben de brandkast opengesneden. De Van der Woude stichting draagt in Delft zorg voor de gemeentelijke sociale werkvoor ziening MADRID (Reuter) De Spaanse rege ring heeft donderdag hogere kolenprijzen gepubliceerd. De verhogingen zullen geheel worden bestemd voor verbetering van de lonen van de mijnwerkers. Naar verluidt wensen de mijnwerkers in Asturië echter voor beëindiging van hun vijf weken durende staking garanties te gen represailles en de verzekering dat een veertigtal personen die worden vastgehou den vrijgelaten zullen worden. In enkele mijnen zijn reeds besprekingen tussen werkgevers en -nemers begonnen om de nieuwe lonen vast te stellen. De voorzitter van de Arbeidersbroeder schap van Katholieke Actie, en de voor zitter en vice-voorzitter van de vereniging Katholieke Arbeidersjeugd zijn ieder ver oordeeld tot geldboeten van 50.000 pesetas (ongeveer 3000 gulden) omdat beide or ganisaties pamfletten hadden verspreid waarin sympathie werd betuigd met de stakers. Een pater, die als adviseur voor kerke^ lijke zaken optrad voor de Katholieke Ar beidersjeugd, werd het recht ontnomen om de mis op te dragen, de biecht af te ne men en de heilige communie toe te dienen om dezelfde reden. Naar verluidt is de situatie in Catalo nië ongewijzigd. Hier zouden nog ongeveer tienduizend stakers zijn. In het gebied van Bilbao zouden donderdag zevenduizend man aan het werk zijn gegaan. Volgens offi ciële schattingen zijn er ongeveer tien duizend stakers. In Asturië wordt het aan tal stakende mijnwerkers op twintigdui zend geschat. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders op basis 1951 100, gaf van medio maart tot medio april een stijging te zien. Het indexcijfer exclu sief AOW/AWW steeg van 127 tot 128 en het indexcijfer inclusief AOW/AWW van 131 tot 133. Deze stijging voltrok zich overwegend in de sector „voeding", waarvoor het index cijfer opliep van 131 medio maart tot 134 medio april. Vooral het index-cijfer voor aardappelen nam sterk toe, ter wijl voorts een prijsstijging voor eieren werd geregistreerd. Hier tegenover stond een daling van het indexcijfer voor fruit. (Van onze correspondent) LONDEN De spanning rond het drei gende salarisconflict bij de Britse ver pleegsters is toegenomen, omdat de Fede ratie van employé's bij de Nationale Ge zondheidsdienst, welke veertigduizend van de tweehonderdduizend verpleegsters ver tegenwoordigt, besloten heeft haar leden schriftelijk toestemming tot staking te geven. De federatie heeft echter nog geen staking aanbevolen en alleen maar haar leden gepolst. De verpleegstersverenigin gen zelf, waarbij de meerderheid van de verpleegsters is aangesloten, zijn tegen sta king. Maar een dreigen met staken wordt door de Federatie gebruikt als een wapen in de strijd voor lotsverbetering. De regering heeft weliswaar salarisver hogingen toegezegd, maar deze zullen 'n etappen moeten geschieden en de indruk is gewekt dat de verpleegsters in eerste aanleg niet meer zullen ontvangen dan de karige 2,5 percent, waarop de loonpolitiek van de regering, zeker wat de eigen em ployé's betreft, is gebaseerd. De verpleeg sters en vroedvrouwen verlangen echter in de eerste plaats een geheel nieuwe sa larisstructuur, onafhankelijk van de per centages Premier Macmillan heeft de verzekering gegeven, dat hij niet harteloos is en ook Selwyn Lloyd, de kanselier van de schat kist, heeft gezegd dat bepaalde slechtbe- taalde beroepen, wier sociale functie en roeping belangrijk is, aanspraak kunnen maken op grotere verhogingen, hoewel de regering zelf als werkgever wil vasthou den aan het door haar voorgeschreven re cept van 2,5 percent. Premier Macmillan heeft dezer dagen felle woorden gebruikt om zowel zelfzuchtige werkgevers als vakbonden te hekelen, omdat zij door gro tere verhogingen roet in het eten dreigen te gooien. De Federatie van verplegend personeel heeft ook besloten contact op te nemen met het Britse verbond van vakverenigin gen en tracht verder de steun te krijgen van alle industriële vakbonden. Een aan tal arbeiders heeft reeds symbolische sta kingen gehouden uit sympathie met de verpleegsters, namens wie werd verklaard dat in geval van een staking ervoor ge zorgd zal worden dat de belangen van de patiënten zullen worden behartigd. Het algemene gevoel is, dat de regering wat de verpleegsters betreft op een of an dere manier wel de hand over het hart zal strijken. De vereniging van kantoorpersoneel in overheidsdienst heeft de regering gewaar schuwd, dat zij een vertragingscampagne zal beginnen als de bij arbitrage toegesta ne salarisverhoging door de regering niet als bindend zou worden beschouwd. De staking van musici in de Londense theater zal op 9 juni beginnen. Het groot ste strijdpunt is de eis van de vakbond, dat de schouwburgen, die tot dusver grammofoonmuziek laten horen, eigen or kestjes zullen oprichten. Bij de B.M.C.-automobielfabrieken in Birmingham en Oxford zijn op het ogen blik twintigduizend man zonder werk, ter wijl de arbeid van dertigduizend anderen wordt bedreigd, als gevolg van een sta king van een handjevol elektriciens. Dat een kleine groep een groot bedrijf op de ze manier op de knieën kan brengen, is een wantoestand, welke algemeen scherp wordt veroordeeld en een symptoom van verzieking van een deel van de Britse industrie is. PARIJS (Reuter) De gaullistische af gevaardigden, 21 in getal, hebben donder dag de commissie voor buitenlandse za ken van de Franse Nationale Vergadering boos verlaten. De commissie had met 34 tegen 21 stemmen een motie aangenomen om de Europese politiek van de regering in de Nationale Vergadering aan een stem ming te onderwerpen. In de Nationale Vergadering is een theo retische meerderheid tegen de Europa-po litiek van De Gaulle, maar een deel hier van is niet bereid de regering op dit punt ten val te brengen. De tegenstanders van De Gaulle willen daarom liefst een stem ming waarbij het lot van de regering niet op het spel staat, zodat de stemming een zo zuiver mogelijk beeld geeft. De gaul listen daarentegen willen alleen stemming over een motie van wantrouwen in de ver wachting dat de regering zo'n stemming zal winnen. Het debat in de nationale vergadering over de buitenlandse politiek begint 12 ju ni. De ministers Jacquinot, Giscard D'Es- taing, De Broglie en Marcellin hebben het bestuur van hun partij, het Nationale Cen trum van Onafhankelijken schriftelijk mee gedeeld dat zij weigeren uit de regering te treden. De parlementaire fractie van de (Conservatieve) partij had de vier minis ters verzocht uit de regering te treden, omdat de politiek van de regering, in het bijzonder ten aanzien van Europese aan gelegenheden, in strijd is met die van de conservatieve partij. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Hogezand H. van der Werf te Emmen. Geref. Kerken Beroepen te Pemis (vac. J. H. van Hal- sema) D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. Advertentie DUSSELDORP (Reuter) De West- duitse minister voor Ontwikkelingshulp Walter Scheel, heeft bevestigd, dat er tussen Oost- en West-Duitsland voorlopige besprekingen zijn gevoerd over de ver strekking van een Westduits krediet van 2,4 miljard DM aan Oost-Duitsland. Hij verklaarde, dat uit de besprekingen duidelijk is gebleken, dat Oost-Duitsland het krediet niet zou gebruiken voor de verhoging van de levensstandaard van ue Oostduitse bevolking. Volgens een Reuter bericht uit Bonn heeft Oost-Duitsland aan Bonn kredieten van in totaal ongeveer 250 miljoen dollar gevraagd voor de aankoop van voedings middelen, kolen en staal. Voorts wordt in het bericht gezegd, dat ook vertegenwoor digers van Nederland, Frankrijk, Dene marken, Zweden en Noorwegen door Oost- Duitsland zijn benaderd voor de verkrij ging van kredieten voor de aankoop van boter, vet en vlees. RANGOON (Reuter) Leiders van de Birmaanse revolutionaire raad, diploma ten en hoge ambtenaren hebben donder dag de begrafenis bijgewoond van Maoeng Thant, de 21-jarige enige zoon van secre taris-generaal Oe Thant van de UNO, die maandag in Rangoon uit een bus viel en later overleed. De secretaris-generaal van de UNO en zijn gezin konden New York niet verlaten om aan de begrafenisplech tigheid deel te nemen. Bewakers en Perónistische afgevaar digden gaan verloren in een wolk van traangas voor het parlementsgebouw in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. De Peronisten probeerden het gebouw binnen te dringen nadat pre sident Guido de volksvertegenwoordi ging bij decreet voor gesloten had ver klaard. Ongeveer tien Peronisten slaag den er in binnen te dringen en slaags te raken met parlementsleden die be raadslaagden over het al of niet toe laten van de 47 gekozen Peronisten. (T elefoto).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17