HAN GORTER L." TANTE PATENT EN DE SOF H l PANDA EN DE W7 PECHVOGEL NAAIMACHINES ENGEL Ons vervolgverhaal 23 uafgesproken plaats Trigamist iliilsi fine today Drie uur nachtrust nu voldoende'% zegt uitvinder van zoutwaterbed VRIJDAG 25 MEI 1962 19 '5' I S "id you risk Met eigen dameslijstnaar raadsverkiezingen Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Gelukkige dokter Artsen enthousiast Y> ft 38) Ja, maar ik moet nóg in Soester- berg zijn. Ik heb bij de Pyramide gegeten en dacht dat dit de voor deligste route was. O, dat verandert. Van de Pyra mide loopt er nog een rechte weg naar Soesterberg. Moet u op het vliegveld zijn? Daar in de buurt, antwoordde Ploeger vaag. Komt u maar even binnen. Ik zal u wijzen hoe u verder moet rijden, nodigde de oude heer vriendelijk. Graag. Misschien mag ik dan ook nog even bij u opbellen. Ze zullen thuis niet weten waar ik blijf, 'ei Ploeger, terwijl hij de vestibule bin nenstapte. Daar kan ik u tot mijn spijt niet mee helpen. Wij hebben nog steeds geen aansluiting. Dat lijkt me ook niet alles hier in die r eenzaamheid. U wilde alweer rimboe zeggen. Het schijnt wel indruk op u te maken. U bent zeker lang in Indië ge weest? vroeg Ploeger belangstellend. Ja, ruim 38 jaar. Ik was gezag voerder bij de KPM. Nu rust ik op mijn lauweren. Blij toe, want het is daar nu toch niets meer gedaan. Zij waren de huiskamer binnenge gaan, een gezellige kamer vol herin neringen uit Indië. Ploeger is mijn naam, stelde ce hoofdinspecteur zich voor. Bekkers. Bent u piloot? Neen, advocaat, lachte Ploeger. Dat is tenminste mijn titel, maar ik heb ook nog andere baantjes. O juist. Natuurlijk alle mogelij ke secretariaten. Dat hebben die te genwoordige „meesters" allemaal. Zoiets. Maar vertelt u mij eens. Zou ik hier in de buurt niet ergens kunnen bellen? Ik denk, dat er thuis allang iemand op me zit te wachten en daarom is het vervelend als ze niet weten waar ik blijf. Bellen? Hier in de buurt? Neen, daar zult u niet veel kans op hebben. Het zou in de villa even verderop moeten zijn. Ik denk wel, dat ze daar telefoon hebben, maar u komt er be slist niet in. Waarom niet? De oude heer keek hem weifelend aan. Die lui zijn zo gesloten als een pot, zei hij. Ze gaan hier met nie mand om en voor zover ik weet laten ze niemand in hun huis toe. Zelfs de leveranciers worden aan de deur af gescheept. Eigenaardig, antwoordde Ploeger verbaasd. Wie woont daar dan? Een oude man voor zover ik weet. Hij schijnt een geleerde te zijn. Men zegt een buitenlander. In ieder geval is hij erg excentriek. Hij wil niemand zien. Hebt u hem opgezocht toen u hier kwam wonen? Toen was hij er nog niet. Er woonden alleen een paar huisbewaar ders en wat personeel. Die mensen bemoeiden zich ook met niemand. La ter kwam die oude zelf en toen werd de zaak op dezelfde voet voortgezet. Ik heb nog geprobeerd er een be leefdheidsbezoek af te steken. Geluk kig liet ik eerst vragen of het wel schikte. Ik kreeg nul op ht request. Zo? Dat lijkt me nu niet bepaald in uw lijn. Is het ook niet, gaf Bekkers di rect toe. Ik heb me er eerst aan geërgerd, maar er later om ge lachen. Niemand van de buren is rr trouwens geweest. Toen ze het van mij hoorden hebben ze geen moeite gedaan. Weet u ook waar die man van daan komt? Neen. Daar lopen de gekste ver halen over. De een zegt, dat het En gelsen of Amerikanen zijn, de ander Duitsers en er zijn er ook, die ze voor Russen uitmaken. Russen? Ja. Mij lijkt dat ook onmogelijk, maar de fantasie is nu eenmaal groot bij de mensen. Hoe komen ze daar aan? Er zijn er een paar, die hen een taaltje hebben horen spreken, dat nie mand kon verstaan. Het was geen Duits, geen Frans en ook geen Engels. Toen hebben ze er maar Russisch van gemaakt. Niemand weet het dus zeker? Neen, dat niet. Ze hebben 'net trouwens maar één keer gehoord. Dat was op de enige dag dat ze bezoek kregen. Bezoek? Ja. Op een avond laat of eigen lijk midden in de nacht kwam er een auto waarin, buiten de chauffeur, nog drie mannen zaten. Toen zij vlak bij het weggetje waren, dat naar de vil la loopt, werd er uit de auto geroe pen. Daarop werd in een vreemde taal geantwoord. Op dat moment sloeg de auto het zijpad in en daarna heeit men natuurlijk niets meer gehoord. Wat werd er geroepen en wie heeft het gehoord? Bekkers lachte. Het schijnt u nogal te interesse ren, vond hij. Dat brengt uw vak natuurlijk mee, al hoewel ik niet ge loof, dat er hier wat voor u te ver dienen valt. Een boer uit de omtrek kwam daar toevallig langs. Hij was naar Utrecht geweest en had de laat ste bus terug genomen. In Zeist was hij uitgestapt en verder gaan lopen. Hij woont 'n eindje verder aan deze weg. Hij was ongeveer kwart over twaalf toen hij het weggetje passeerde. Op dat moment kwam de auto er aan. Hij ging op de berm staan om hem voorbij te laten gaan. Toen hoorde hij iemand uit de wagen roepen. De man schreeuwde luid, maar hij kon niet verstaan wat hij zei, want het was een vreemde taal. Volgens hem ant woordde een ander weer in een ande re taal. Zijn stem klonk woedend. In tussen was de wagen het zandpad in gereden. Volgens de boer waren ze in de auto aan het vechten. De volgende dag heeft hij het verhaal overal ver teld, maar niemand geloofde hem. Toen ze hem uitlachten hield hij er gauw mee op. Toch is er wel wat van blijven hangen. De mensen zijn nieuwsgierig geworden naar die bewo ners van de villa, maar niemand durft er dicht bij te komen. Hoe wist die man, dat ze twee verschillende talen spraken? vroeg Ploeger. Dat heb ik hem ook gevraagd. Hij werkt hier zo nu en dan als tuin man en vertelde mij die geschiedenis uit de eerste hand. Hij had het ge merkt aan de klanken, zei hij. Die waren heel verschillend. Heeft niemand er verder meer iets over gehoord? De heer Bekkers aarzelde even. Daarover niet, antwoordde hij. En ik weet ook niet of het er ver band mee houdt. Ongeveer een week later is, 's morgens heel vroeg, hun auto weggereden. Er zat een oude heer in met een jongere man naast zich. Die oude man scheen ziek te zijn. Hij lag met zijn hoofd achter over in de kussens en hield zijn ogen gesloten. Hij mo?t- ook erg bleek 'ge zien hebben. Hier in de buurt denken ze, dat hij naar een ziekenhuis is ge bracht. Het ziet ernaar uit, dat ze dat huis hier wel erg goed in de gaten hebben, lachte Ploeger. Ze kunnen daar geen stap doen zonder dat men het weet. Och, dat nu niet. U moet niet ver geten dat er daar een sfeer van ge heimzinnigheid hangt. Dat maakt de meeste mensen nieuwsgierig. Is er iets bijzonders dan worden daar di rect de meest fantastische verhalen omheen geweven. Wat wordt er dan nog meer ver teld? Wel, dat het Russen zijn, zoals ik al zei. Ze hebben het al gehad over een communistisch broeinest. Natuurlijk is dat allemaal onzin. Ik zou niet weten wat de Russen hier moesten doen. Is er geen vrouw in dat huis? U sprak alleen over mannen. Ja, één. 'Zij is de enige, die zo nu en dan eens buiten komt om bood schappen te doen. Zij rijdt ook gere geld met de wagen uit. Zij spreekt Hollands, maar bemoeit zich met nie mand. Alleen met de bakker en de kruidenier maakt ze zo nu en dan een praatje. Daar is ze ten slotte vrouw voor. Die kunnen toch nooit helemaal hun mond houden. Ploeger lachte. U schijnt geen hoge dunk van vrouwen te hebben, mijnheer Bekkers Bent u ongetrouwd? vroeg hij. Gelukkig wel. Ik heb een huis houdster, maar die is oud en lelijk. Dus ongevaarlijk, lachte hij. Nog één vraag. U hebt me nieuws gierig gemaakt. Wanneer is 't geweest dat die boer 's avonds laat dat tu mult meemaakte? Dat is, laat eens kijken, vier we ken geleden. Het was op 3 september. (Wordt vervolgd) milllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllliillllllllllllllllll Ook in New York is men thans een actie „Houdt uw stad schoon" begonnen. Overal zijn draad- korven geplaatst voor het deponeren van papier en ander af val. Speciale scooter agenten zijn met de „vuilnis-surveillance" belast en zij hebben opdracht, eventuele zondaars direct op de bon te „slingeren". Hier is een der slacht offers: een jongeda me wier hond een souveniertje op straat heeft achtergelaten. Dat kost zijn bazin een boete van 25 dol lar negentig gul den direct te vol doen aan de schoon heidsagent. De vraag: waar moet zo'n hond je dan wist ook de politieman niet te beantwoorden. •"'F/'v -xT:».' „Wilde vrouwen" in Duiven op het politieke oorlogspad IN DUIVEN (Gelderland) wil men een arena bouwen om er de wilde vrou wen uit deze in De Lijmers gelegen ge meente te laten optreden. Zo luidt het grapje, dat momenteel in dit dorp de ronde doet. Waar die vrouwen zo ineens vandaan komen, is heel gemakkelijk te verklaren. Het zijn de kandidaten van de „wilde vrouwenlijst" voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen, een wilde lijst, die zoals ook alle andere kandi datenlijsten in deze uit drie kernen be staande en voor 95 percent rooms- katholieke gemeente, geen enkele relatie heeft tot enige politieke groepering. In totaal zijn het er zeven: vier lijsten voor Duiven, vijf voor Groessen en één voor Loo. En één van die lijsten vermeldt alleen vrouwen: lijst 7 Duffe dorpspolitiek HET MOGEN dan allemaal .„„wilde" vrouwen zijn, zij weten deksels goed wat zij willen: grote schoonmaak ih de ge meenteraad. Zij zijn liet conservatieve ge doe in de gemeente beu en willen er „de stofnesten uitbezemen". Het vooruitstre vende hoofd van de r.k. jongensschool in Duiven, de heer A. H. M. van Gemert, wiens vrouw op dezelfde school les geeft en nummer drie op de wilde vrouwen-lijst staat, heeft het ons allemaal haarfijn uit de doeken gedaan. Zeven lijsten, elf zetels IN DUIVEN is door de eeuwen heen al tijd dezelfde kleine dorpspolitiek gevoerd, onder druk van een bepaalde groep. En al Dropnyl heet de nieuwe, waterafstotende kunststof van Franse makelij, waarvan dit in Parijs getoonde badpakje gemaakt is. Het zwart-witte ruitmotief benadrukt vol gens de ontwerper „op fraaie wijze de plastiek van de draagster". die tijd is het goed gegaan, omdat Dui ven een gesloten gemeenschap vormde. Maar de laatste jaren is er door de sterke uitbreiding veel nieuw bloed in gekomen, met het gevolg dat men nu ook wel eens wat anders wil. Vandaar die zeven lijsten voor elf raadszetels en die wilde vrouwen- lijst. „Wij vrouwen doen het allicht beter dan die mannen", zo menen de dames van de wilde lijst, die worden aangevoerd door mevrouw M. C. A. Hoppenreijs-Nelissen. Met name hebben het tekort aan speel terreinen voor de jeugd en het gebrek aan kleuterscholen hun gramschap ge wekt. „Het duurt hier jaren voor er wat van terecht komt", zo luidt hun klacht. Ook het algemeen belang wordt niet gediend. Elk dorp vecht voor zichzelf. Daar moet dus nu verandering in ko men. Het blijft overigens nog de vraag, wat er op 30 mei uit de bus komt, maar de vrouwenactie slaat wel aan, meent de heer Van Gemert De huidige raad telt overigens al één vrouw, die zich thans opnieuw kandidaat heeft gesteld. Maar zij staat nummer vier op haar lijst en maakt dus weinig kans. Zij zou daarom reeds druk in de weer zijn, voorkeurstemmen te werven. Zij schijnt echter in het raadscollege ook al bitter weinig te vertellen te hebben en daarom willen de wilde vrouwen zich er nu eens voor spannen. Dokter aanstichter NIET ALLEEN de heer Van Gemert heeft plezier in de actie van de wilde vrouwen. Ook dr. W. J. J. Vonk, een van de twee artsen, die de gemeente rijk is, heeft er al heel wat pret aan beleefd. Ja, hij is eigenlijk de aanstichter van deze re bellie. „Waarom eigenlijk alleen vroede vade ren?" zo vroeg deze robuuste geneesheer zich af en wierp eens een balletje op te genover zijn buurvrouw, mevrouw Hop penreijs-Nelissen, die op dit advies is inge gaan en thans dus lijstaanvoerster is. Dat is eigenlijk per ongeluk zo ge groeid, zegt dr. Vonk. Het gekke is, dat andere lijsttrekkers het heel serieus op nemen en zich er boos over maken. Alle lijsten zijn hier immers „wild". Neem nu de club „De lange tafel", een reisvereni ging welker leden elkaar op zondag, na de mis, treffen in een café. Deze club vond het „ook wel eens leuk," met een lijst uit te komen en heeft nu lijst vier. Lijst trekker is de heer J. H. T. M. Willemsen Diens oom voert een andere lijst aan: lijst zes. Het huidige college van B. en Advertentie De beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken Japanse Zig-Zag Naaimach., electr., in koffer 350.— W. doet het overigens bijzonder goed, vindt dr. Vonk. Hij hoopt dat het zo blijft. EN WAT zegt mevrouw Hoppenreijs er zelf van? Wij troffen haar helaas niet thuis. Wel grootvader Hoppenreijs, die in het gras bij het huis van zijn schoondochter zijn pijp zat te roken met het uitzicht op de stamboerderij, „opdat hij zijn leed goed kon overzien", zoals hij opmerkte. Opa deed vroeger ook zelf aan politiek doch blijft er nu maar buiten. Hij voerde zelfs een pennestrijd tegen een lid van de Tweede Kamer. In zijn tijd waren er geen vrouwenlijsten, maar hij weet zich nog goed te herinneren, hoe destijds de Leer plichtwet erdoor is gekomen met een meerderheid van één stem. ,Als het paard van een der Kamerleden niet was gestruikeld en zijn been had ge broken en zijn eigenaar daardoor op tijd was gekomen om aan de stemming deel te nemen hadden de stemmen gestaakt zegt hij grinnikend. Het wachten is nu slechts op de 30ste mei. Als de wilde vrouwen succes hebben heeft Duiven een aardige vordering ge maakt op de weg naar het matriarchaat en dreigen de „doffers" in de verdruk king te komen. Maar waarom ook niet? Dr. Vonk althans maakte er geen probleem van: „In de meeste huishoudingen zijn de vrouwen toch ook de baas". Een Lonsense rechter heeft klaarheid gebracht in de penibele zaken van een man met drie eega's, die een vierde wilde trouwen. Krachtens de Mohammedaanse wet ten had Moelam Hassim Kassim recht op vier vrouwen, maar voordat hij zijn volledige quotum bereikt had raakte hij in moeilijkheden. De rechter, Sir Benjamin Ormerod, wees tijdens de behandeling van het gedrag tegen deze moslim op de enor me verwarring die in deze zaak ont staan is. Nadat Kassim in 1945 volgens de koran en het stamrecht in het hu welijk getreden was met de Zuid- Rhodesische Ida, had hij naderhand een normaal burgerlijk huwelijk met deze vrouw gesloten. Deze plechtigheid was gebaseerd op het christelijke beginsel van het enkelvoudige huwelijk. Daarom waren zijn tweede huwelijk in Zuid-Afrika gesloten met ene Daisy en zijn derde in een Lon- dense katholieke kerk beklonken met de Duitse Lisa Widman beide on geldig. De rechter verklaarde, dat de zaak van Kassim aan het rollen kwam toen zijn 32 jaar oude Duitse vrouw wegens wreedheid van hem wilde scheiden. De 35-jarige Kassim zei, zich niet bewust geweest te zijn dat het burger lijk huwelijk met zijn eerste vrouw het hem onmogelijk maakte verdere huwelijken te sluiten. Hij dacht dat hij recht had op nog drie vrouwen. Hoe het nu gaat met Kassim's onderhouds plichten jegens zijn tweede en derde vrouw, moet nog door het gerecht uit gemaakt worden. De droom van de dokter Mortensen is eindelijk werkelijkheid geworden. Van de jveek is deze 76 jaar oude medicus uit Kopenhagen vertrokken voor zijn eerste zeereis in gezelschap van tachtig jon gens. Dr. Christian Mortensen werd geboren als boerenzoon. Zijn hele leven droomde hij van zee. Later werd hij landarbeider toen veearts en tenslotte medicus. In zijn 33 jaar praktijk als dorpsdokter in Hoisted verliet zijn droom hen nim mer. Hoisted ligt midden in Jutland en is het dorp dat in Denemarken ongeveer het verst van zee verwijdere is. Onlangs echter is dr. Mortensen aange steld als scheepsarts op het opleidings schip „Danmark" dat vandaag voor zijn jaarlijkse reis van vijf maanden is uit gevaren. Met bevende stem zei Mortensen op de valreep: „Hier heb ik mijn hele leven op gewacht. Dit is de gelukkigste dag van mijn leven". Drijvend slapen in badbed met ingebouwde deining Dé HEER Clark T. Cameron een Amerikaan natuurlijk heeft een nieuw soort bed uitgevonden, dat hij „Aqua- rest" (letterlijk: waterrustheeft ge doopt en dat bestaat uit een soort over maatse badkuip van geperst vezelglas, die gedeeltelijk wordt gevuld met een zoutwateroplossing van voldoende zout gehalte om het lichaam in horizontale ligging gemakkelijk drijvende te houden. Een verwarmingsapparaat houdt het water even beneden de lichaamstem peratuur en een krachtige pompinstal- latie, weggewerkt onder de badkuip, zorgt voor een prettige golvende be weging in het water. DE RUSTGEVENDE, veerkrachtige „lig ging", de constante lichaamstemperatuur en de ingebouwde „hydro-massage" hebben volgens Cameron tot gevolg, dat de slaper, na in plaats van de gebruikelijke zeven of acht uur slechts drie of vier uur geslui merd te hebben, volkomen fris wakker wordt. Hij heeft dus slechts de helft van de normale hoeveelheid nachtrust nodig. Ter toelichting zegt de uitvinder: „Het is reeds bekend, dat de menselijke herse nen slechts ongeveer één uur slaap per etmaal nodig hebben. De meeste slaaptijd dient ertoe, de mens lichamelijk voldoende te ontspannen om de hersens deze korte rust te verschaffen". GEVAAR voor verdrinking is er volgens Cameron in zijn badbed niet. In een nor maal bed veroorzaakt de ongelijke druk van het beddegoed op het lichaam spier vermoeidheid, die de slaper dwingt, zich regelmatig om te keren. Maar in het bad bed is de tegendruk van het water overal gelijk en daarmee vervalt de noodzaak, zich om te keren. Het is niet uitgesloten, zegt Cameron, dat het badbed een zegen voör de me dische wetenschap zal blijken te zijn en het is zeker, dat het een einde maakt aan de gevaren van het roken in bed. ER ZULLEN echter nog verscheidene problemen moeten worden opgelost voor het bed voor iedereen aantrekkelijk wordt Om een voorbeeld te noemen: mevrouw zal nauwelijks bereid zijn, een duur kapsel in de woelige wateren in gevaar te brengen. Zoals de zaken op het ogenblik staan, lijkt „Aquarest" alleen ideaal voor de vrij gezel, die geen vooroordelen koestert tegen het slapen in een badkuip èn die 3.400 te missen heeft om zo'n badbed te kopen. INMIDDELS heeft de' uitvinding reeds een geestdriftig onthaal gevonden waar Ca meron het niet had verwacht: bij de me dici. De 39-jarige uitvinder zegt, dat hij reeds orders heeft gekregen van dokters, die denken dat het waterbed nuttig kan zijn voor de behandeling van spierkram pen, arthritis, reumatiek, neuro-muscu- laire vermoeidheid, overspanning, polio en andere aandoeningen. Ook heeft Cameron vele verzoeken om inlichtingen ontvangen van psychiaters en psychologen, die wetenschappelijk onder zoek doen met betrekking tot de slaap en de ontspanning van het lichaam. 19. „Ik roep de brandweer! Ik bel de politie! Ik roep de B.B.! schreeuwde tante Patent die nop steeds met de eierwekker in haar hand stond. „Valsaard! Wilt u mijn lieve poes opeten?" De grote Sof lette niet op haar woorden. Hij liet zijn tanden zien en sprong op het schakelmeubel om van daar uit de kat uit de klimplant te plukken. Gelukkig was Dommeltje een behendige en vlugge poes die steeds op het laatste moment aan zijn greep wist te ontkomen. „Vlees..lekker vlees.hijgde de Batavier. „Ik verbied het u!" gilde tante Patent. „U bent geen heer! Owat is het verschrikkelijk om een Batavier in huis te hebben. Wat ben ik begonnen!" Toen de barbaar zag dat hij op deze manier de kat niet kon bereiken, greep hij de antieke luchter, hees zich daaraan op en begon door de kamer te zwaaien. 21. Opgelucht zagen meneer Pech en Panda, dat de tierende horde uitvinders eindelijk aftrok. Voorop liep de uitvinder, die al het geld gekregen had, terwijl zijn collega's hem mistroostig en afgunstig volgden. „Maar, meneer Pech", zei Panda bezorgd, „hoe kunt u zomaar al uw geld steken in een uitvinding, die u niet kent? U weet niet eens, wat u hebt gekocht!" De totowinnaar staarde met een voldane glimlach op het gelaat in de verte. „Waaratje weet ik, wat ik heb gekocht!" prevelde hij dromerig, .RUST! En dat, ventje, is dlles waard!" Inderdaad deed de stilte, die ontstaan was door de aftocht van de uitvinders weldadig aan. „Kom Panda", hernam meneer Pech tevreden, „nu kunnen we eindelijk eens beneden rustig en gezellig een kopje thee gaan drinken!"

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19