Regering is niet bereid het plan-Bunker onvoorwaardelijk te aanvaarden Onder druk van Kamer zvèl bereid tot nader gesprek op basis van het plan Eindindruk w m wonen 't binnenhuis Tekst van plan-Bunker I i HET WEER v. Duivenboden Carpenter kwam 300 km van het beraamde punt terecht Zekerheid kwam pas een uur na zijn veilige landing r FIV IK M KEUR-MEUBELEN STANDPUNTEN DER FRACTIES IN HET DEBAT UNO publiceert morgen het plan Bunker Huurcompensatie bij AOW en AWW ¥9 m modieuze PERMANENTE MEUBELSHOW J DAGBLAD VOOB VSLSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 25 MEI 1 9 6 i Hoofdredacteur; Simp., Kosl.r Adi Hoofdredacteur. Tog L. Lodewijks R^ctieche! K I)muiden, 1. K«»k Uitgave. Crafitd» Bedrijven Damiate N.V, Croto Hootstraat 9S, Haarlem Directie; P. W. Peereboom en Mt. H. C. vaq Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Noordelijke wind V. Vlotte start mmmè mmmmmmmmrm SSL... BB «W 1 47e JAARGANG NUMMER 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering is bereid tot hervatting van het gesprek met In donesië aan de hand van het plan van de Amerikaanse bemiddelaar Bunker, mits overdracht van Nieuw-Guinea niet als voorafgaande voorwaarde wordt aanvaard. Wij zullen bij de Amerikanen aandringen op hervatting van het gesprek. Dit heeft de minister-president gisteren omstreeks middernacht in de Tweede Kamer verklaard, even voor het einde van een bewogen en vaak rumoerig debat. Het einde kwam met de verwerping van een motie-De Kadt (P.v.d.A.) met 93 tegen 48 stemmen, waarin de Kamer als haar oordeel zou moeten uitspreken, dat de regering het plan-Bunker (waarvan de officiële tekst nu eindelijk openbaar was gemaakt) onverwijld diende te aanvaarden. De meerderheid achtte deze motie overbodig, na het antwoord van premier De Quay. De minister-president voelde er niet I komen erkent. Deze moet echter ook voor, nu reeds een beroep op de Veilig- weer niet worden overdreven. Een stap heidsraad van de Verenigde Naties te bij de Veiligheidsraad zou thans de mo- doen, hoewel de Nederlandse regering gelijkheid van een gesprek op basis van 3arei Minister Luns legde er de nadruk op, dat het plan-Bunker alleen maar een agenda inhoudt voor een gesprek met In donesië. Het gaat alleen maar over voor stellen om een dergelijk gesprek mogelijk te maken. De heer Luns kon niet zeggen of Indonesië ermee akkoord was gegaan. Het is onjuist, aldus minister Luns, dat wij niet bereid zijn te praten over over dracht, maar wij wensen ons niet van te voren daartoe te binden. Indonesië stelt overdracht als voorafgaande voorwaarde. Daar blijft de zaak op hokken, Het is steeds weer hetzelfde liedje: Indonesië blijft weigeren naar de conferentietafel terug te keren zolang wij ons niet van tevoren binden. (Vervolg op pag. 2 onder mr. Luns ontstemd) (Van onze parlementaire redacteur) De eindindruk van het Tweede-Ka merdebat over Nieuw-Guinea komt hierop neer, dat het nog steeds niet ze ker is, of er nu werkelijk spijkers met koppen zullen worden geslagen. Op al gemene aandrang van de Kamer heeft het kabinet-De Quay zich bereid ver klaard met Indonesië te spreken, waar bij dan het plan-Bunker een soort handleiding zal zijn. De regering wei gert echter overdracht van Nieuw-Gui nea als voorafgaande voorwaarde te aanvaarden, hoezeer dit punt ook deel uitmaakt van het plan. En Indonesië wil alleen spreken als de overdracht bij voorbaat vaststaat. Hoe zal men nu tot een gesprek moeten komen? de ernst van de militaire situatie vol- (Van onze parlementaire redacteur) De standpunten van de verschillende fracties in het Nieuw-Guineadebat kwamen in het kort hierop neer: Mr. Blaisse (K.V.P.): De situatie ver scherpt met de dag. Wij waren ver plicht versterkingen te zenden. Wij moeten echter rekening houden met het buitenland. Heropening van het overleg is nodig. Geen bestuursover- drachit als voorafgaande voorwaarde. De heer De Kadt (P.v.d.A.): Snel naar de conferentietafel, voordat er een grote oorlog komt. De regering moet tegen de „leidende Papoeas" zeggen, dat het plan-Bunker onvermijdelijk is. Een zelfstandige Papoea-republiek mag niet ontstaan. Is er eigenlijk wel een Papoea-volk? Mevrouw Stoffels (V.V.D.): Het plan- Bunker is niet aantrekkelijk, maar de regering moet .kans krijgen het voor overleg te hervatten. Tegen de Indo nesische agressie is een beroep op de Veiligheidsraad nodig. Mr. Biesheuvel (A.R.): Op basis plan- Bunker gelijktijdig van gedachten wisselen over mogelijkheid bestuurs- overdracht en zelfbeschikking. Wij mogen van Amerika geen al te sterke pro-Nederlandse houding verwach ten. Een uitzichtloze strijd is nadelig voor de Papoea's. De heer Van de Wetering (C.H.): Be zwaren tegen plan-Bunker afwegen tegen de realiteit. De Kadts opmer kingen over de Papoea's doen denken aan oud-koloniale sociëteitspraat. Wij moeten ons wenden tot de Veilig heidsraad. Ir. Van Dis (S.G.P.): Het plan-Bunker betekent uitlevering van de Papoea's aan Indonesië. De heer Bakker (C.P.N.): De Bunker periode is eigenlijk al voorbij. De periode van de dodenlijsten gaat be ginnen. De heer Lankhorst (P.S.P.): Onder handelen op basis van plan-Bunker. et plan-Bunker bedreigen en „wie weet wat de Papoea's dan boven het hoofd hangt", aldus prof. De Quay. Het plan-Bunker heeft gedurende het hele urenlange debat een centrale rol ge speeld. Tot gisteravond halfzeven was het nog „geheim". Vrijwel de hele Kamer had s middags op openbaarmaking aange drongen, omdat men anders niet precies zou weten waarover men eigenlijk sprak. Aan het eind van de middagvergadering kwam premier De Quay aan die wens te gemoet, omdat Oe Thant geen bezwaar meer tegen publikatie zou hebben. De Ka merleden kregen toen (eindelijk) de offi ciële tekst in handen. Zeer belangrijk hierin was de volgende alinea: „De Nederlandse regering gaat akkoord met bestuursoverdracht, op voor waarde dat de Nederlandse regering, als gevolg van formele onderhandelingen, toe reikende garanties ontvangt voor de vei ligstelling van de belangen van de Pa poea's, inclusief het recht op zelfbeschik king". In het oorspronkelijke voorstel-Bunker kwamen deze woorden niet voor. Ze zijn door de heer Bunker ingelast na een gesprek met onze ambassadeur in de Ver enigde Staten, dr. Van Roijen. Aanvankelijk was dit voor de Kamer nog niet duidelijk. Prof. De Quay, door mr. Burger (P.v.d.A. geïnterrumpeerd, gaf een niet al te heldere verklaring waar na minister Luns, op zijn beurt interrum perend de taak van de minister-president overnam. Het was een wonderlijke gebeur tenis: de kleine prof. De Quay min of meer opzij gedrongen door de forse minister Luns, die met luider stemme in een steeds rumoeriger wordende vergadering zijn toe lichting gaf. Het betreffende punt was, zo zei hij, in het oorspronkelijke plan-Bunker te summier geregeld. Daarna werd er door de heer Bunker de huidige vorm aan ge geven. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se vertegenwoordiger bij de UNO Adlai Stevenson, heeft verklaard, dat hij „zeer hoopvol" gestemd is, dat Nederland en In donesië de besprekingen over een vreed zame regeling van de kwestie Nieuw-Gui nea zullen hervatten. Hij zei dit gisteren na een onderhoud met de waarnemend se cretaris-generaal der UNO, Oe Thant. Ste venson zei echter, niet te weten of het plan-Bunker de basis zou vormen voor hervatte besprekingen. Van de zijde van de Verenigde Naties in New York is verklaard, dat Oe Thant met de Nederlandse afgevaardigde bij de vol kerenorganisatie, mr. C. W. A. Schürmann en de Indonesische gedelegeerde Soekard- jo Wirjopranoto overeen was gekomen de tekst van het plan-Bunker geheim te hou' den tot zaterdag. UNO-functionarissen wilden geen com mentaar leveren toen hun gevraagd werd of de Nederlandse regering, die zoals be kend is de tekst van het plan in het Nieuw- Guinea debat van donderdag heeft vrijge geven, hiermede deze afspraak heeft ge schonden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde ons desgevraagd dat De Quay tot publikatie van het plan-Bunker is overgegaan in overeenstemming met de inzichten van Oe Thant en de Amerikaanse regering. Om trent het ogenblik van publikatie was geen enkele afspraak gemaakt. Er is dus geen sprake van enige afwijking of schending van een dergelijke afspraak, aldus de woordvoerder. De Stichting van de Arbeid heeft aan de ministervan Sociale Zaken geadviseerd de huurcompensatie tot uitdrukking te bren gen in de A.O.W.- en A.W.W.-pensioenen De A.O.W. voor gehuwden wil de stick ting met 84,- per jaar; voor ongehuwden met 72,- per jaar verhoogd zien. Dezelfde bedragen worden geadviseerd voor de A.W.W. respectievelijk weduwen met kin deren en weduwen zonder kinderen. Anonymus Mijn vrouw heeft zóveel fouten, dat ze onmogelijk een man met minder fouten kon krijgen. 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Weerrapporten --1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Horen en Zien 5 Kunst 3 Uitgaan in Haarlem5 Kennemer Kruimels 7 Medische verzorging 7 Uit stad en omgeving7, 9, IS Topsy U Kerkelijk Levên 13 In de Vishal en op zee13 Weg en Wiel 15 Feuilleton 19 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Economisch nieuws21 Sport 23 Luidsprekers U Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Toen de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer prof. De Quay tegen het einde van diens verklaring interrumpeerde om uitleg te vragen over de gang van zaken met betrek king tot de amendering van het plan- Bunker, ontstond er door het onduide lijke antwoord van de premier in de Kamer grote verwarring. Minister Luns kwam de minister-president te hulp. Zo stonden enige tijd twee be windslieden achter het spreekgestoelte. Advertentie 60 62 tel. 54530 iulianapark 58 - permanente meubelexpositie 1e en 2e etage vrij te bezichtigen goed rk is. Advertentie Anegang - Haarlem - tel. -10401 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook enkele opklaringen. Krach tige tot matige noordelijke wind. Iets minder koud. Volledige leerrapporten op pagina twee. De niet-officiële vertaling van het door Ellsworth Bunker op 2 april aan de onderhandelaar van Nederland, dr. Van Roijen. voorgelegde plan luidt (na amendering), zoals dat gisteren in de Kamer is uitgereikt: „Voorstellen inzake onderhandelingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland". 1. De regeringen van Nederland en In donesië tekenen elk afzonderlijke overeen komsten of een enkele overeenkomst, wel ke worden aangeboden aan de waar nemend secretaris-generaal der Verenigde Naties. 2. De Nederlandse regering komt over een het gezag over West-Ni euw-Guinea over te dragen aan een tijdelijk uitvoe rend gezag onder de waarnemend secre taris-generaal van de Verenigde Naties op een nader te bepalen datum. De waarne mend secretaris-generaal van de V.N. be noemt een wederzijds aanvaardbare niet- Indonesische bestuurder, die op zich zou nemen het gebied te besturen voor een periode van niet minder dan één, doch niet meer dan twee jaar. Deze bestuurder zou zorg dragen voor de beëindiging van net Nederlandse bestuur onder omstandigheden, die de bewoners van het gebied de gele genheid verschaffen om een vrije keuze uit te oefenen in overeenstemming met het gestelde sub 4. Deze bestuurder zou hoge Nederlandse functionarissen vervangen door niet-Indonesische en niet-Nederlandse functionarissen, in dienst genomen op ar beidscontract voor korte termijn (één jaar). 3. Het tijdelijk uitvoerend gezag onder de waarnemend secretaris-generaal be stuurt West Nieuw-Guinea gedurende het eerste jaar met behulp van niet-Indonesisch en niet-Nederlands personeel. Met ingang van het tweede jaar vervangt de waarne mend secretaris-generaal de V.N.-functio narissen door Indonesische functionarissen waarbij wordt aangenomen dat tegen het einde van het tweede jaar de volledige bestuursmacht is overgegaan aan Indone sië. V.N.-personeel voor technische hulp zal aanblijven in een adviserende hoedanigheid en orri bijstand te verlenen ter voorberei ding van het uitvoeren van de bepalingen van par. 4. 4. Indonesië gaat er mee akkoord om, Imet de bijstand en onder deelneming van de wnd. secretaris-generaal en van V.N. personeel, regelingen te treffen om de be volking van het gebied de gelegenheid te geven om vrije keuze uit te oefenen niet later dan twee jaren nadat Indonesië vol ledige bestuursverantwoordelijkheid voor West Nieuw-Guinea op zich heeft geno en. De Nederlandse regering gaat akkoord met bestuursoverdracht in overeenstem ming met dit voorstel op voorwaarde dat de Nederlandse regering, als gevolg van formele onderhandelingen, toereikende ga ranties ontvangt voor de veiligstelling van de belangen van de Papoea's, incl. het recht op zelfbeschikking (deze alinea is later aan het plan toegevoegd). 5. Indonesië en Nederland komen over een de kosten van het voorgaande geza menlijk te dragen. 6. Wanneer deze overeenkomst is gete kend, zullen de regeringen van Indone sië en Nederland normale diplomatieke be trekkingen hervatten. WASHINGTON. - Carpenters ruim- vlucht heeft bewezen dat een g begin nog niet altijd het halve werl De start verliep bijzonder vlot. Tijdens de vlucht deden zich echter diverse deine moeilijkheden voor en aan het slot eefde geheel Amerika zesenveertig mi nuten in angstige spanning. Men had de indruk dat de capsule ruim driehonderd een testte van routine zal zijn gewor- kilometer voorbij het doel in zee was den. De uitvoerige controle („countdown") neergekomen, doch men had geen radio- - leverde nauwelijks moeilijkheden op, ter- 9 ,i ri„t wijl de ochtendmist alleen een vertra- verbinding meer met de astronaut, tiet was daarom een grote opluchting, toen iet bericht binnenkwam, dat een vlieg tuig Carpenter had waargenomen, dob- lerend in zijn opblaasbare boot. Daarna sprongen per parachute drie parachutis ten in zijn buurt naar beneden, die me dische hulp kunnen verlenen. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de 5PAARNE 11 t/o Damstraat Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 (Van onze correspondent) aan boord zouden hijsen. Acht uur na öa i ,te n uws waarop ieder wachtte: Carpenter is aan boord van een helikopter en zijn conditie is goed. De start van Amerika's tweede ruim tevaart om de aarde verliep zo vlot, dat men de indruk kreeg dat het vertrek van een ruimteraket binnen afzienbare tijd Het was half vier 's middags bijna zeven uren na de start dat het be richt binnenkwam dat een watervliegtuig nabij Carpenter zou landen. Tevergeefs wachtte men een uur lang op verder nieuws. Pas om half vijf werd bekend gemaakt dat het watervliegtuig toch niet was geland, doch dat helikopters Car penter en de drie „paramedics" spoedig wijl ging van drie kwartier veroorzaakte, maar om kwart voor negen plaatselijke tijd vernam men via radio en televisie de dramatische laatste tien tellen. De ge weldige raket verhief zich daarop statig brullend van het platform en verdween even vrijwel geheel in de nevel maar werd daarna weer zichtbaar. Geen ogen blik had men ae indruk dat iets mis ging en na een minuut en zeventien se conden werd officieel meegedeeld dat de baan tot dusverre juist was gevolgd. Toen het gevaarte 64 kilometer van de aarde verwijderd was, zag men de voort stuwers („boosters") zich losmaken. Zes minuten na de start was de capsule in haar baan gekomen. Scott Carpenter, de 37-jarige astronaut, meldde dat alles in Orde was en dat de capsule was om gedraaid, zodat hij, zoals de bedoeling was, het gezicht gewend had in de rich ting waar hij vandaan kwam. Na deze vlotte start was Carpenter ge reed voor de reis van driemaal om de aarde, die ongeveer viereneenhalf uur zou duren. Zijn snelheid was ruim 28.000 kilo meter per uur. Tijdens zijn vlucht heeft Carpenter een proef genomen met een ballon in vijf kleuren, die hij aan een lijn achter de capsule aansleepte. Het doel hiervan was, na te gaan welke kleur in de ruimte het best zichtbaar is. Het gelukte echter niet de ballon vol ledig op te blazen en daardoor kon de waamemingsproef niet bevredigend wor den uitgevoerd. Het was enigszins een verrassing dat de ballon zich volgens de astronaut gedroeg als een ballon, die achter een auto wordt meegetrokken Men had verwacht, dat een ballon op zulk een grote hoogte niet zo wild zou dansen. Vervolg op pag. 3 Carpenter wordt door een he'icopter uit de Atlantische Oceaan gevist. Links de ruimtecapsule Aurora 7 met het rubbervlot, waarin de astronaut zich bevond toen hij werd waargenomen. (Telefoto) Carpenter voerde onmiddellijk na zijn aankomst op het Amerikaanse vlieg- dekschip Intrepid een telefoongesprek met president Kennedy. s. - -HU •Vv iiii 11 •w. •- -*SS:

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1