wissel 'ns af met 'n GEORGE AGENDA 3 Papoea's melden nieuwe landing van parachutisten VISSERS Polle Pelli ee Kort en bondig KOSTUUMS Mr. Luns ontstemd Rumoerige Kamer ABVA wil opheffing stakingsverbod voor ambtenaren Prinses Irene wil tolk Spaans worden Nederlanders schieten met raketten Burgemeester Kolfschoten ambassadeur in Parijs? V Silver Stoepke Pimpol, het ondeugende kaboutertje Meer soldij voor soldaten op Nieuw-Guinea De Zuiderkruis in Hollandia Z.-Afrika vaardigt niet-blanke af naar de IAO O Het blijft koud Fa. B. J. VAN HEMT OP WEG NAAR CONSTANT GELUK! VRIJDAG 25 MEI 1962 2 Motie verworpen J 5&UC y O Haarlem Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x 145 100% WOL 41.75 V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM 60. Pingo is zo geschrokken van de plantjes uit de bloembakken, dat hij van de bakken zelf ook af wil. „Goed zo", zegt Polle van beneden, „eigen lijk horen op een zeewaardige schuit als de „Mary" toch eigenlijk ook geen plantjes te groeien!" Terwijl ze zachtjes opstomen kijkt Pingo nog eens om. Wat is dat? „Polle!", roept hij, „Pingo, Zeerob, Pelli.... het vreemde land is ineens weg! Och, wat is dat jammer! Hoe kan dat nouF' Nu wordt Zeerob voor het eerst goed wakker. „Ik moet om jullie lachen", zegt hij, „op mijn woord van zeebonk: ik had je toch al gezegd, dat zo'n land onbestaanbaar was? Nou dan! Niet over piekeren, maar verder varen! Zet de koers maar uit!" Akkoord over CAO bij de AKU (waarover men spreekt) Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM S5 ÏLS (Vervolg van pag. 1) Minister Luns, begonnen per interrup tie en daarna door de voorzitter in de gelegenheid gesteld op normale wijze ver der te gaan, eindigde met een felle uit val naar de socialistische woordvoerder De Kadt. Hij kreeg het verwijt te ho ren, dat door zijn toedoen de haalbaarheid van de Nederlandse politiek wordt onder mijnd. Het waren de laatste woorden van mi nister Luns in dit debat. Zij werden uit gesproken in de eerste ronde. Bij de re plieken sprak alleen de minister-president. De heer Luns zweeg daarna, kennelijk ontstemd. De ontstemming van de minister van buitenlandse zaken scheen haar oorzaak te vinden in wat prof. De Quay had staan betogen over de geschiedenis van het plan-Bunker. Een heel belangrijk punt daarin is geweest het gesprek dat mini ster Luns en zijn Amerikaanse collega Rusk onlangs in Athene hebben gevoerd. Daarbij zou een formule zijn gevonden die voor Nederland ruimer was dan de aanvulling die de heer Bunker aan zijn plan had gegeven. Het zou dus een „aan vulling op een aanvulling" zijn geweest. Waarom, zo vroegen nu mr. Blaisse (K.V.P.) en mr. Biesheuvel (A.R.) na drukkelijk, was die tweede formulering nodig? Het aangevulde plan-Bunker, zoals dat nu voor ons ligt, was toch al aan vaardbaar? Als met die aanvulling het plan rond was zou de formulering-Luns- Rusk overbodig zijn. De beide afgevaar digden vroegen opheldering. Prof. De Quay, daartoe nu wel genood zaakt, deed, terwijl de Kamerleden in de zaal samendromden, inderdaad uitkomen dat hetgeen minister Luns met Rusk had besproken als niet terzake dienende kon worden beschouwd, hoewel het resultaat van dit gesprek „nog beter was dan de aanvulling-Bunker". Maar ofschoon dan minder goed, het gewijzigde plan-Bunker zou als uitgangspunt dienen voor onder handelingen. Voor minister Luns moet deze uitlating bepaald onaangenaam zijn geweest, om dat hij de nadere formule had gezien als een reservemogelijkheid, voor het geval de Nederlandse wensen inzake de zelfbeschik king der Papoea's niet op redelijke wijze zouden worden bevredigd. Deze mogelijk heid werd nu kennelijk door prof. De Quay weggewuifd. Dit antwoord was voor de K.V.P. en de A.R.P. bevredigend genoeg om hun stem aan de motie-De Kadt te onthouden. Vóór stemden alleen P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N., behalve de heer Scheps (P.v.d.A.), voor wie het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's heel zwaar weegt. Premier De Quay had de motie afgewe zen, omdat hier sprake was van aanvaar ding van het plan-Bunker als zodanig, waardoor wij ons van te voren zouden binden tot bestuursoverdracht. Het plan wil de Nederlandse regering echter alleen zien als basis voor agendabesprekingen. Advertentie mMU Nó reeds ontdekt door vete mannen: afwisselen met 'n Duo George is steeds opnieuw genieten 1 Wissel óók eens af met zo'n geurige Kolibrie.de kostelijke extra 14 ets senoritas van Due George! De vergadering van de Tweede Ka mer over de moeilijkheden met Nieuw- Guinea is enige malen ontaard in een zo geweldig rumoer, dat de hamer van voorzitter Kortenhorst er nog maar nauwelijks bovenuit kon klinken. De deining begon 's middags al tijdens de rede van de socialist De Kadt, die betoogde dat wij de Papoea's moeten zeggen dat een eigen republiek fout zou zijn. Woedende kreten klonken vooral van de banken der KVP en CHU: „Le ver ze maar uit!" Van de zijde der P.v.d.A. klonken heftige kreten toen minister Luns sprak. Mr. Burger, de socialistische fractieleider, trachtte zijn stemgeluid kracht bij te zetten door beide handen als een toeter aan de mond te brengen. De Algemene Bond van Ambtenaren zal gaan streven naar opheffing van het stakingsverbod voor overheidspersoneel. Onder grote instemming van de verga dering werd dit gisteren (donderdag) de tweede dag van het ABVA-congres in het Kurhaus te Scheveningen mee gedeeld door vice-voorzitter J. Hooger- werf. Verschillende afdelingen hadden hiertoe tevoren reeds een voorstel inge diend. Het congres toonde zich zeer ontevre den over de wijze waarop het Georga niseerd Overleg in Ambtenarenzaken func tioneert. Een afgevaardigde verklaarde: „Als wij op deze weg van fatsoenlijk overleg voortgaan, moeten wij oppassen hieraan niet kapot te gaan". Het verbondsbestuur zal op vier punten trachten het georganiseerd overleg gewij zigd te krijgen. De A.B.V.A. gaat ijveren voor: a. Een aparte commissie voor het be slechten van geschillen tussen de vakor ganisaties en de overheid. b. Een aparte staatssecretaris voor amb tenarenzaken. c. Een rechtstreeks contact tussen de centrales en de raad voor burgerlijke rijks dienst. d. Een zelfstandig secretariaat ten dien ste van het secretariaat van het Georgani seerd Overleg en de vakcentrales. Het voorstel van de afdeling Alkmaar om samen te gaan werken met neutrale of categorale organisaties werd met slechts vier stemmen vóór door het congres ver worpen. c Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 10 u.: Rotterdams Toneel met Boeing- Boeing", blijspel van Mare Camoletti. BIOSCOPEN Cinema Palace, 20 u.: „The Alamo", 14 j.; 14 u.: „De dictator", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Zij wil den niet van de zonde leven", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Magiste, zoon van Hercules", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Later zul je dan sen", 18 j. Zaterdag 14.30, zondag 14 en 16.15 u.: „Echt iets voor Conny", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The Cliff Richard Show", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De gevange ne van de woestijn", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het oog van de duivel", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag t.m. zon dag 20 u.: „De misdaad was bijna vol maakt", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishil (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem 1017 u.; zondag 14 17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, gouaches en etsen van Els Korver, 9-17 u. Tot 26 mei. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerkspiein): Gedurende de maand mei expositie van grafiek van Lou Strik, 10 22 u. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41) Tentoonstelling van schilderijen van Jozef Santen: 10.30-17 u.; zondag 14-17 u.; bo vendien vrijdag 20-22 u. Tot 1 juni. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van werk van 32 leden van „Kunst zij ons doel", 10.30- 12.30 en 13.10-17 u. Zondag 14-17 u. Tot 28 mei. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 VRIJDAG 25 MEI City Theater, 20 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Rex Theater, 20 u.: „Slachtoffer". ZATERDAG 26 MEI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Rex Theater, 20 u.: „Slachtoffer". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ,,'n Tikkeltje diefstal". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Losban dige liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Mensenjacht in de Jungle". ZATERDAG 26 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ,,'n Tikkeltje diefstal". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Losban dige liefde". W.B. Theater, 20 u.: „Mensenjacht in de Jungle". VRIJDAG 25 MEI Marquette Theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 26 MEI Marquette Theater, 20 u.: „Arriverderci Roma". Beeld van de Kamer tijdens het Nieuw- Guineadebat: De heer De Kadt (P.v.d.A.) wordt tijdens zijn redevoe ring geïnterumpeerd door mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.). Naar aanleiding van het feit dat Prin ses Irene haar studie in Utrecht per 1 juli gaat beëindigen deelt het particulier secretariaat van de Prinses mee dat de Prinses zich in Utrecht in de eerste plaats bepaald heeft bij de Spaanse taal en letterkunde. Daarnaast legde zij ten- tamina af in de rechtswetenschappen en de ethnologie. Tevens volgde ze colleges in geschiedenis en sociale geografie. Het indertijd door de Prinses behaalde examen M.M.S. geeft geen toegang tot het afleggen van universitaire examens. Nu het in de eerste plaats de bedoeling van de Prinses is zich het gebruik van het hedendaags Spaans eigen te maken, heeft zij in verband daarmee besloten het ko mende jaar te bestemmen voor de voor- bereidipg tot het afleggen van het tolken- examen in het Spaans. De Prinses zal na haar vertrek uit Utrecht weer haar intrek in paleis Soest- dijk nemen. HOLLANDIA (ANP) Op 17 mei schij nen volgens meldingen van de bevolking ver ten oosten van Klamono, ten zuiden van Sorong, vijftien Indonesische parachu tisten te zijn geland. Dit zou de zesde maal binnen een maand tijds zijn, dat Indonesiërs het grondgebied van Nieuw- Guinea zijn binnengedrongen. Nederlandse patrouilles zijn uitgestuurd om de melding te controleren en zijn nu op zoek naar de beweerde parachutisten. Intussen ziet men steeds hetzelfde beeld wanneer Nederlandse strijdkrachten in ac tie komen, namelijk dat van zich voort durend in de oerwouden terugtrekkende Indonesiërs die ieder gevecht schijnen te willen vermijden. Toen een Nederlandse patrouille nabij het dorp Wersar in de buurt van Teminabuan vuurcontact kreeg met een vrij sterke eenheid parachutisten trokken de laatsten zich ogenblikkelijk te rug. Om een verder ontwijken van het gevecht tegen te gaan, voeren de Neder landse troepen nu een omsingeling uit. In de omgeving van Kaimana is de om singeling van zich eveneens terugtrekken de parachutisten nu vrijwel voltooid. Van morgen kwamen Neptune-vliegtuigen in actie, die gelocaliseerde parachutisten met DEN HAAG Het gerucht, dat Den Haags burgemeester, mr. Kolfschoten, als ernstige kandidaat wordt beschouwd voor de benoeming tot commissaris van de ko ningin in Overijssel, schijnt onjuist te zijn. Het zou overigens niet vreemd zijn geweest, dat een burgemeester van Dan Haag gouverneur van een provincie wordt. Destijds is een voorganger van mr. Kolf schoten, jhr. Bosch Ridder van Rosen thal, van Den Haag naar Groningen ge gaan, als commissaris van de Koningin. In Haagse kringen wordt het waar schijnlijk geacht, dat burgemeester Kolf schoten, die ook al eens minister van justitie is geweest, ernstig in aanmerking komt voor een benoeming bij de buiten landse diplomatieke dienst. Hij'Wordt als de meest aangewezen kandidaat be schouwd om ambassadeur Beijen in Pa rijs op te volgen, als deze binnenkort 65 jaar wordt. Advertentie Een kennismaking, liefde, VERLOVING Zo begon het. En natuurlijk met CONSTANT-VER- LOVINGSRINGEN, symbolen van duurzaam geluk. DE mooiste, de sterkste, de meest- gevraagde Komt ze eens passen bij Grote Houtstraat 49 het huis met het carillon vraagt u vrijblijvend onze ringenfolder 64-65. Toen gebeurde er iets heel vreemds. De pad sprong naar voren, greep een pijp je krijt met z'n poot en begon woorden te schrijven op de vloer! Ik... ben.Pimpol.ik.ben. betoverd! Meester Fibbel en de kinderen keken vol verbazing toe. Toen sprong meester overeind. Kinderen! zei hij haastig. Blijf alle maal netjes zitten.Ik moet even weg, maar ik kom zo weer terug. En toen holde hij naar het dorp. raketten bombardeerden waarna de grond troepen tot de aanval overgingen. In het gebied van Fakfak zijn de Indo nesiërs die ten oosten van deze stad zijn geland gedesorganiseerd. In welke mate blijkt hieruit, dat twee parachutisten die plotseling op een patrouille van de bevol king stootten dermate schrokken dat zij in paniek vluchtten met achterlating van hun wapens. De parachutisten die ten noor den van Fakfak zijn geland hebben zich zover in het binnenland teruggetrokken dat de inwoners van het dorp Nemboektep, waar de Indonesiërs waren geland, weer naar hun huizen zijn teruggekeerd. De ontruiming van een zestal plaatsen aan de Zuid- en zuidwestkust van Nieuw- Guinep door bijna duizend vrouwen en kinderen, voor het merendeel Nederlan ders, is gisteren voltooid. .Vandaag en morgen komen tal van buitenlandse cor respondenten in Hollandia aan, die zo spoedig mogelijk naar de actiegebieden zullen vertrekken. De dienstplichtige soldaten en korpo raals die tijdens hun eerste oefening op Nieuw-Guinea verblijven, zullen met in gang van 1 juni 15,soldij per maand méér ontvangen. Daarmee zullen de in komsten van een soldaat zijn gebracht op 142,per maand, van een soldaat eerste klases op 156,en van een dienstplich tige korporaal op 203, Het ministerie van Defensie bereidt op het ogenblik een regeling voor volgens welke voor militairen in Nieuw-Guinea een verlaagd tarief zal gelden voor lucht postbrieven naar Nederland. De Zuiderkruis is vandaag met acht honderd Nederlandse militairen aan boord in Hollandia op Nieuw-Guinea aangeko men. Het schip werd geëscorteerd door een torpedobootjager. De Zuiderkruis zal vanavond naar Willemstad op Curacao varen om daar een contingent voor Nieuw- Guinea bestemde militairen op te halen. (Van onze Haagse redacteur) Aan de conferentie van de Internatio nale Arbeids-organisatie, die in juni te Genève gehouden wordt (beëindiging van de dienstbetrekking is het belangrijkste on derwerp dat ter sprake komt) zal voor Zuid-Afrika een „kleurling"-vakbondslei- der deelnemen. De Zuidafrikaanse minister van Arbeid, A. E. Trollip, heeft de benoeming van de ze afgevaardigde, E. A. Deane, bekrach tigd. Tot adviseur van de heer Deane is de heer Bloemink aangewezen, die voor zitter is van de Zuidafrikaanse vereniging van gemeente-arbeiders. De Zuidafrikaanse delegatie bestaat uit twee afgevaardigden van de Zuidafrikaan se regering (een van hen is de heer L. C. Loock, arbeidsattaché op de Zuidafrikaan se ambassade te Den Haag) met twee ad viseurs, één afgevaardigde van de Zuid afrikaanse werkgeversorganisatie met één adviseur en één afgevaardigde van de Zuidafrikaanse werknemersorganisatie met één adviseur. Advertentie Moderne lichtgewicht KOLBERTS in de mode-kleuren blauw, grijs, bruin f 39.75 Lucky Centlcroy JASJES met artileder kraag - dry-sil f 49.75 U weet wel op de hoek bij de brug 15.600 verduisterd. Een 33-jarige directeur van een Rotterdamse transport onderneming, die er van verdacht wordt 15.600 te hebben verduisterd, hoorde voor de rechtbank een jaar tegen zich eisen. Hij beweerde gechanteerd te zijn door iemand aan wie hij 2000 uit de kas van de onder neming had geleend. Kampeerdersrally. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan zal de Neder landse Toeristen Kampeerclub (N.T.K.C.) een internationale jubileumrally houden tijdens en na het Pinksterweekeinde. Op het gemeentelijk kampeerterrein te Aals meer bij het Amsterdamse Bos verwacht men ongeveer 1500 kampeerders uit Bel gië, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Zwitserland en eigen land. De Algemene Kunstzijde Unie n.v. en de vakbonden zijn het gisteren eens ge worden over de afsluiting van nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten voor het jaar 1962. Deze cao's zullen de be staande arbeidsvoorwaarden inhouden, die enige tijd geleden reeds zijn goedgekeurd, zo deelt de AKU mede. Advertentie m? Het K.N.M.I. deelt mee: Ten westen van Schotland ligt het cen trum van een krachtig hogedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Om het hogedrukgebied bewegen zich sto ringen. Een van deze trok langs de kust van Denemarken naar het zuiden en beïnvloed de tijdelijk het weer in Nederland. De genoemde luchtdrukverdeling handhaaft in onze omgeving noordelijke winden, waardoor ook het komende weekeinde de temperatuur beneden normaal zal blijven. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen t® i B feft «g binnen- en buitenland. TJ- d E Neerslag: laatste 24 uur. CJ kB S Den Helder regenbui n 12 3 Ypenburg regen nnw 13 4 Vlissingen regen nw 12 3 Eelde regen nw 12 3 De Bilt regen nnw 14 4 Twente regen zw 14 6 Eindhoven regen wzw 13 2 Zd-Limburg geheel bew wzw 12 3 Helsinki zwaar bew z 13 0 Stockholm zwaar bew windst. 12 1 Oslo regenbui n 14 1 Kopenhagen regenbui wzw 12 2 Aberdeen half bew. nw 10 1 Londen licht bew. nnw 15 0,4 Amsterdam regenbui n 13 3 Brussel regen w 14 1 Luxemburg licht bew. nnw 13 0 Parijs licht bew. n 15 1 Bordeaux half bew. nno 18 0 Grenoble licht bew. nw 20 0 Nice half bew. nnw 19 0 Berlijn licht oew nnw 16 1 Frankfort zwaar bew verand. 16 2 München regen wnw 11 9 Zürich zwaar bew zzo 13 11 Genève licht bew. nno 18 0 Locarno zwaar bew ono 19 2 Wenen regen nw 17 2 Innsbruck regen windst. 10 17 Belgrado licht bew. windst. 27 0 Rome licht bew. zzo 23 0 Ajaccio onbewolkl ono 20 0 Madrid zwaar bew n 26 0 Mallorca onbewolkt windst. 23 0 Lissabon geheel bew nnw 21 0 Zaterdag 26 mei Zon op 4.32 uur, onder 20.42 uur. Maan op 1.34 uur, onder 11.28 uur. Maanstanden 26 mei 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 mei Hoog water 7.27 en 19.58 uur. Laag water 3.00 en 15.23 uur. Zaterdag 26 mei Hoog water 8.29 en 21.05 uur. Laag water 3.49 en 16.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmunien.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2