Ruimtevlucht van Carpenter Milde wekt uitspraak jegens Salan ongerustheid in Parijs Minister Joxe vreest voor weerslag in Algerije DUJARDIN Gevechten tussen blanken in Johannesburg brRuo WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Spel met de tijd Peking sluit de grens met Hongkong Affiches tegen roken m Hoogste beroep verzocht voor Preston Cobb ^PraatótoeL Protest tegen de anti-sabotage-wet HEEFT SPEELTUIN IN U EEN HUIS? VRIJDAG 25 MEI 1962 Militair zwak Procedure ingeleid naar Opperste Gerechtshof 0p de Elias Braun handmixer met schoonmaakborstel. Koning Boudewijn bezoekt de CERN in Genève Men hoefde vanochtend de voorpagina's van de Nederlandse ochtendbladen maar naast elkaar te leggen om een indruk te krijgen van de bestaande verwarring in zake de Nieuw-Guinea-politiek van onze regering, een verwarring die er door het Tweede-Kamer-debat van gisteren bepaald niet kleiner op is geworden. In de grote koppen op die voorpagina's kon men name lijk, als samenvatting van dat Kamer-de bat, lezen: „Regering bereid tot gesprek over plan-Bunker", maar ook als men een ander ochtendblad prefereerde „Re gering houdt voet bij stuk; plan-Bunker vormt géén basis tot gesprek", en ten slotte, wéér in een ander blad: „Neder land wil wél (op basis van plan-Bunker) praten". Het zou niet billijk zijn, de ochtendblad redacties verwijten te maken over deze verschillende interpretaties van wat de regeringswoordvoerders gisteren in de Kamer hebben verklaard. Want die ver klaringen die vooral voor zo ver ze van minister Luns kwamen wemelden zo van de spitsvondigheden en de slagen- om-de-arm, dat de toehoorders er onge veer alles uit konden opmaken wat zij wil den. Slechts één ding kwam uit die ver klaringen heel duidelijk naar voren: name lijk het feit dat de regering nog altijd een volstrekt passieve politiek voert, een po litiek van altijd achter de ontwikkeling der dingen aanlopen, een politiek van alleen maar datgene doen waartoe zij door de omstandigheden en de internationale machtsverhoudingen wordt gedwongen en zelfs dan pas nadat die dwang op ge voelige wijze op haar is uitgeoefend. De regering heeft, zoals gisteravond bleek, het plan-Bunker niet verworpen. maar het ook niet aanvaard. Op voor hem typische wijze heeft minister Luns getracht er een heel subtiel spelletje mee te spe len, ongetwijfeld met de op zichzelf lof waardige bedoeling, er voor Nederland nog iets méér uit te halen dan er in eer ste aanleg in zat. Maar, hoe lofwaardig die bedoeling ook moge zijn, het is een tactiek die reeds herhaaldelijk getoond heeft niets op te leveren, want er wordt telkens weer tijd door verzuimd en het is nu toch wel voor iedereen duidelijk dat inzake Nieuw-Guinea de tijd niet ten guns te van Nederland werkt. Sedert de Ronde Tafel-Conferentie van 1949 hebben diverse Nederlandse regerin gen al verscheidene goede mogelijkheden tot oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea laten voorbijgaan telkens weer uit een streven naar nog betere mogelijkheden en telkens Weer gingen daardoor die goede mogelijkheden verloren en kwam er na verloop van enige tijd alleen een slechte re mogelijkheid voor in de plaats. Dat het plan-Bunker, al of niet geamen deerd, geenszins de verwezenlijking be helst van hetgeen minister Luns en zijn ambtgenoten omtrent de toekomst van Nieuw-Guinea hebben gedroomd, behoeft geen betoog. Maar toen de heer Bunker zijn plan indiende was het in elk geval realistisch en waarschijnlijk realiseerbaar. Daar tegenover stelde minister Luns gis teren dat de politiek van de Nederlandse re gering inzake Nieuw-Guinea „vooruitstre vend, ethisch, dekoloniserend en op eman cipatie gericht" is. Maar aan deze reeks loftuitingen op het eigen beleid ontbraken helaas nu juist die woorden „realistisch" en „realiseerbaar". En onzes inziens zijn dat toch wel begrippen waarmee in de buitenlandse politiek rekening dient te worden gehouden. Of het plan-Bunker ook thans nog de zelfde mogelijkheid van verwezenlijking biedt als toen het werd ingediend, is nu Indonesië met zijn militaire agressie is begonnen twijfelachtig. Door de pogin gen van minister Luns om het plan in zijn richting om te buigen is opnieuw kost bare tijd verloren gegaan. Wanneer de Nederlandse regering onder buitenlandse druk haar reserves op dit punt tenslotte laat vallen, zal het misschien weer net te laat zijn en zullen we wellicht weer iets te slikken krijgen dat nóg ongunstiger voor ons is. (Vervolg van pag. 1) Evenals tijdens de vlucht van Glenn verhinderde de bewolking de waarne ming van lichtsignalen die men vanaf de aarde gaf. Tijdens de vlucht deden zich nog twee andere technische moeilijkheden voor. Allereerst had Carpenter last van warmte in zijn vliegkledij. De tempera tuur kon tenslotte worden verlaagd, maar bleef onaangenaam hoog. Ernstiger leek een ander euvel. Tijdens de tweede ron de om de aarde kreeg men de indruk dat de hoeveelheid brandstof vrij gering was geworden. Deze heeft men nodig voor verandering van de stand van de capsule. De vraag rees, of het niet beter zou zijn indien Carpenter na twee ronden zou landen. Toen aan de pers op Cape Ca naveral werd meegedeeld, dat men tot de derde ronde had kunnen besluiten, reageerden de journalisten met een luid hoera" en applaus. Er waren daar on geveer vierhonderd correspondenten aan wezig. Voor het eerst ook een journalist van achter het ijzeren gordijn, namelijk een radiocorrespondent uit Tsjechoslowa- kije. Waarom de capsule ruim driehonderd kilometer te ver neerkwam, kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. De meest waarschijnlijke veronderstelling is echter dat het mechanisme van de te rugstoot raketten heeft gefaald. Carpen ter zou daarop de retroraketten met de hand hebben bediend, doch daardoor trad de remmende werking enigszins later in dan het plan is geweest. Zulk een kleine vertraging heeft bij de enorme snelheid van de capsule tot gevolg, dat het lan- dingspunt aanzienlijk verder lag dan de opzet was. Men verbaast zich er echter over dat er geen schepen waren gesta tioneerd op enige honderden kilometers voorbij het doel. Het duurde zeer lang voordat men ontdekt had waar Carpen ter was neergekomen en nog langer, voor dat men hem had opgepikt. De span ning aan het slot is zeer groot geweest, maar groot ook waren de opluchting en de blijdschap na de zekerheid, dat de astronaut in veiligheid was. De ruimte vaart is beslist nog geen dagelijkse rou tine, al leek dat ook even zo tijdens de start. LONDEN (AP) Communistisch China heeft zijn grens met Hongkong afgesloten teneinde de stroom vluchtelingen naar de Britse kroonkolonie tot staan te brengen, aldus een mededeling van het Foreign Office. De controle aan de Chinese kant van de grens is weer ingevoerd en de grensbewaking werd uitgebreid. Bovendien wordt met nadruk getracht vluchtelingen te bewegen in het eigen land te blijven. De woordvoerder verklaarde dat het grensgebied wordt uitgekamd en dat trei nen vol vluchtelingen de terugreis naar hun land moeten maken. TAIPEH (Reuter) De vertegenwoor digers van Argentinië, Brazilië en de Do minicaanse Republiek op Formosa heb ben in een in Taipeh gepubliceerd artikel gezegd, emigratie van Chinese vluchtelin gen uit Hongkong naar hun landen te ver welkomen. Het Britse ministerie van gezondheid is deze week begonnen met het versprei den van aanplakbiljetten die de mensen waarschuwen tegen de gevaren van het roken. Op de biljetten, die een zwarte achtergrond hebben, staat in rood en wit te lezen: „Gevaar. Hoe meer sigaretten rookt, hoe groter het gevaar wordt van bod door longkanker, chronische bronchi 's of een Jiartkwaal. U bent gewaar- 'uiwd". Advertentie Waarschijnlijk niet, maar als de kinderen binnen spelen zal het er dikwijls op lijken. Wanneer U dus vast tapijt koopt (omdat U weet dat vast tapijt Uw kamer ruimer maakt, een warme en voorname sfeer schept en een groot isolerend ver mogen heeft) zult U de hoogste eisen stellen aan de slijtweerstand van dat tapijt. Deze eisen kunt U stellen aan Stoutenbeek Sunart tapijt. Een sterk, zuiver wollen tapijt, geweven op 125 cm breed. Door de speciale weefwijze van 3 draden in ver schillende kleuren wordt een zeer levendig lussentapijt verkregen, dat uitstekend is toe te passen in het moderne zowel in het klassieke interieur. Aan iedere rol tapijt hangt bovendien de kwaliteit label. UW GARANTIE De garantie-label voor de Speciale Stoutenbeek vast tapijt soorten die door een neutrale instantie regel matig worden getest op garenkwaliteit garenbinding weefdichtheid grote poolhoogte VOOR EEN LANGER „TAPIJTLEVE N" Alleen bij Suntrt ttpljl 35 O 1b. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS (Van onze correspondent) PARIJS De clemente uitspraak in het proces tegen ex-generaal Raoul Salan, heeft in Frankrijk hevige beroering ge wekt. De pers heeft uitvoerige commenta ren op het vonnis gepubliceerd waarbij eigenlijk alleen de ultra-rechtse kranten zich voluit voldaan en zelfs uitbundig ver heugd tonen. Ook tijdens de zitting van de regering hebben gisteren de ministers en hun staatshoofd, generaal De Gaulle, de uitspraak langdurig besproken. De con clusies van de bijzondere rechtbank ten aanzien van de activiteiten van ex-gene raal Salan hebben in officiële kringen niet alleen verbazing maar ook duidelijke on gerustheid verwekt. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard dat nieuwe verordeningen te gen de O.A.S. in voorbereiding zijn en mi nister Louis Joxe, die het departement van Algerijnse Zaken beheert, gaf nadruk kelijk van zijn bezorgdheid blijk, dat de zijden handschoenen waarmee Salan door de rechters was aangepakt, een funeste in vloed zou kunnen hebben op de moraal van de politie en van de gendarmes, die in een strijd op leven en dood met het geheime leger zijn gewikkeld. Een bedenkelijke bijkomstigheid is dat Salans rechters door het staatshoofd zelf waren aangewezen zodat de president der republiek indirect doch zeker ten on rechte van medeaansprakelijkheid zou kunnen worden beticht inzake de lankmoe digheid die aan het vonnis ten grondslag heeft gelegen. Een lankmoedigheid die door de rechtse extremisten wordt uitge legd als een zwakheid van de regering, zoals ronduit verklaard werd uit vrees van de rechters, die door de O.A.S. zelf met de dood waren bedreigd in geval ze Salan tot de hoogste straf zouden durven veroor delen. Ofschoon het beraad van het tribunaal in het geheim is gevoerd, wordt over het algemeen toch wel aangenomen dat in het bijzonder de hoge militairen in de jury zich niet ongevoelig hebben getoond voor de argumenten van de verdediging, die speciaal waren gericht op de dramatische gewetenscrisis welke De Gaulles Algerijn se politiek in het leger had verwekt. Juist om zich duidelijk tegen die uitdrukking van solidariteit van de rechtbank te ver zetten, werd het niet uitgesloten geacht dat het staatshoofd ex-generaal Jouhaud de gratie kan onthouden die hem nog van het vuurpeloton kan redden. Aanvankelijk werd daarentegen vrij algemeen de ver wachting uitgesproken dat Jouhaud, als voormalige tweede man in de O.A.S., moeilijk meer ter dood gebracht zou kun nen worden, nu Salan als opperhoofd aan spraak op verzachtende omstandigheden heeft mogen maken. Na het verrassende vonnis over Salan waarop hij zelf zeker ook niet gerekend had, aal het in ieder geval moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, ooit nog een onder geschikte figuur van de O.A.S. ter dood te veroordelen. Salan had, op grondslag van het leidersbeginsel, alle misdaden van de O.A.S. met zijn persoonlijke verant woordelijkheid gedekt. De barmhartigheid waarmee Salan bejegend en beoordeeld is, had, zo wordt opgemerkt, misschien nog gerechtvaardigd kunnen worden, indien hij, als chef van de O.A.S., bereid was geweest de regering tegemoet te komen. Alle po-gingen van de procureur-generaal Salan te bewegen zijn volgelingen tot verzoening op te roepen, zijn echter op onverzettelijkheid afgestuit. Onder die om standigheden ié het begrijpelijk dat de aanhangers van de O.A.S. de uitspraak be schouwen als een nederlaag voor generaal De Gaulle, die door mr. Tixier Vignan- cour bovendien als Salans grote tegenspe ler werd voorgesteld. Het vonnis zou de komende dagen een verhoogde activiteit en nog brutalere acties van de O.A.S. ten geyolge kunnen hebben, zoals ook minis ter Joxe heeft verklaard te vrezen. De voormalige chef van de O.A.S. is naar de gevangenis van Fresnes in de buurt van Parijs overgebracht in afwach ting van een volgend transport naar een andere verblijfplaats waar hij in theorie de rest van zijn leven zal moeten blijven. Men spreekt van de gevangenis in Tours, waar Salan zijn kornuiten van de opstand Advertentie Mieenverkoop WENNEKER Schiedan Jaar geëist tegen Bulgaar. De officier van Justitie heeft een jaar gevangenisstraf geëist tegen een 47-jarige Bulgaarse fa brieksarbeider, die op 25 maart na een ru zie in een café een 33-jarige zeeman met een dolkmes had gestoken. 0 (Van onze correspondent) WASHINGTON Er bestaat een goe de kans dat de zaak van de vijftien jarige Amerikaanse negerjongen Preston Cobb, die ter dood veroordeeld is we gens moord op een bejaarde blanke boer, door het opperste gerechtshof zal worden behandeld. Donald L. Hollowell, de advo caat die de Nationale vereniging ter be vordering van de belangen der kleurlin gen (de N.A.A.A.C.P.) ter beschikking heeft gesteld, is begonnen met de procedu re, die tot dit hoogste beroep moet lei den. Aanvankelijk had Hollowell gepro beerd een nieuw proces voor de jongen te verkrijgen, maar het Opperste Gerechts hof van de staat Georgia heeft dat ver zoek afgewezen. Cobb werd de vorige zomer ter dood veroordeeld. Het vonnis bracht een in ternationale opschudding teweeg. Men zal zich herinneren dat een delegatie van twee personen uit Nederland naar de Verenigde Staten gekomen is om aan de gouverneur van Georgia een petitionne ment te overhandigen met twee miljoen handtekeningen. Ook mevrouw Eleanor Roosevelt drong aan op clementie. Aanvankelijk was de executie vastge steld op 22 september 1961, maar toen Hol lowell om een nieuw proces verzocht werd daardoor automatisch de executie voorlopig voorkomen. Thans echter moet de advocaat trachten in hoger beroep te gaan bij het Opperste Gerechtshof. De eerste stappen daartoe heeft hij al geno men. van april vorig jaar, de ex-generaals Chal le en Zeiler zou kunnen terugvinden. Ook wordt het eiland Aix genoemd, waar de vice-premier van de F.L.N.-regering, Ben Bella, indertijd een aantal maanden in een kasteel zat opgeborgen. De gaullistische U.N.R. heeft met kracht tegen het vonnis geprotesteerd, terwijl de Liga voor de Mensenrechten in een com muniqué de juiste opmerking maakte, dat de doodstraf in Frankrijk beter kan wor den afgeschaft omdat het moeilijk zal zijn ooit afzichtelijker misdaden te bedrijven dan Salan op zijn geweten heeft, die voor deze hoogste straf niettemin toch nog niet in aanmerking bleek te komen. (Reuter) De verdedigers van Jouhaud hebben het ministerie van Justitie een her ziening van het tegen de ex-generaal uit gesproken doodvonnis verzocht. Mogelijk zullen president De Gaulle en de regering zich niet neerleggen bij het vonnis van levenslange gevangenisstraf voor Salan en proberen hem op een of andere wijze door een ander hof en op nieuwe beschuldigingen te doen berechten, aldus hebben waarnemers in Parijs ver klaard, zo meldt Reuters correspondent, Harold King. Het wordt zeer wel mogelijk geacht dat de president de noodtoestand afkondigt en opnieuw van de speciale bevoegdheden volgens artitikel 16 van de grondwet ge bruik zal maken zoals hij na de opstand van april 1961 heeft gedaan. De Gaullistische parlementaire fractie verklaarde in een communiqué dat de mildheid van het hof ten opzichte van Sa lan een „sfeer van burgeroorlog" had ge schapen. Zonde van de tijd Allerlei levensfeiten veranderen waar wij zelf met onze neus bovenop staan, zonder dat wij het bemerken. Zo is de mens al maar aan 't langer worden en al maar aan het ouder worden. Ons aller gemiddelde lengte en leeftijd zijn centi meters en jaren toegenomen sedert pak weg nog maar een eeuw geleden, en nu is een Brits geleerde komen vertellen dat wij ook steeds minder slaap nodig heb ben. Wij, met ons allen, slapen veel min der dan wijlen onze uitgeslapen voor ouders, die thans in eeuwige slaap ver zonken liggen. Onze overgrootvaders la gen maar in die onwelriekende bedsteeën naast uw overgrootmoeders te ronken Ze stonden gemeenlijk vroeger op dan u, maar ze gingen veel eerder naar bed. Hun nachten waren lang, maar hun avon den des te korter. Wat moesten ze trouwens met die avon den an? Ja-gezelligs waren er niet. Kas- siekijken was er niet bij. Geen radio. Veel kleinere kranten. Vrijwel geen boeken. Al maar Jacob Cats, Huygens en Van hen nep daar krijg je op den duur ook wel genoeg van. Er was wel. eens theevisite. Er was wel eens een avond van de Rede rijkerskamer. Of een verguldavondje. Maar om nu uren bij zo'n petroleum lamp te zitten soezen dan maar liever 't nachthemd aangeschoten en de bedstee in. Om half negen lag vrijwel heel Neder land te ronken. Alleen in de metropolen Amsterdam en Den Haag bestond nog wel gelegenheid je buiten de bedsteê na zons ondergang te amuseren. Daar waren he ren met hoge hoeden die sjampanje dron ken uit muiltjes van dames, als je dat tenminste dames wilde noemen. Maar in Zwolle, Leeuwarden, Arnhem en Middel burg zou je je oma dood vervelen als je niet vroeg de kooi in kroop. Wie zou uit haar sloffen anijsmelk willen drinken? Men moet er niet aan denken. Maar de mens past zich aan bij de eisen van de tijd. Ongemerkt richten zijn behoeften zich naar zijn leefgewoonten. Hij hoeft niet meer uit verveling om half negen onder de wol en daarnaar regelt zich dan de natuur (zegt die geleerde): daarom kan hij met steeds minder slaap toe. Ik weet niet of de uiterste consequentie hiervan op den duur zal zijn, dat wij hele maal geen slaap meer zullen nodig heb ben, maar deze Britse prof zegt wel, dat het zeker nog wel korter zal worden. Een man als Napoleon sliep nooit langer dan vier uur, zegt hij, en daarvan heeft hij nooit enige hinder ondervonden. 't Lijkt mij bijzonder prettig. Ik vind slapen volstrekt verloren tijd. En als ik van 1 tot 7 slaap, dan doe ik dat alleen maar omdat er gedurende die uren zo weinig te doen is. Alleen hier en daar een beetje strip-tease of met barmannen over levensproblemen keuvelen en dat vind ik allebei even vervelend. Zodra ze iets uitvinden dat boeiender is dan dom weg met dichte ogen onder dekens lig gen, doe ik mee. Ik het huis uit en oma op de nacht merries passen. JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) Voor het stadhuis van Johannesburg zijn giste ren vuistgevechten uitgebroken tussen blanken naar aanleiding van de nieuwe anti-sabotagewet van de regering-Ver woerd, die volgens velen inbreuk maakt op de burgerlijke vrijheden in het land. Bij de schermutselingen werden politiehelmen van hoofden geslagen en kwamen nonnen en priesters in de verdrukking. De gevechten begonnen toen regerings gezinde jongeren een protestmars tegen de anti-sabotagewet wilden verhinderen. Twintigduizend mensen liepen in deze mars mee. Volgens ooggetuigen deed de politie weinig om een eind te maken aan de actie van de regeringsgezinden, hoe wel er honderden gewapende agenten aan wezig waren. Met veel moeite baande de optocht zich een weg naar het stadhuis, waar zich reeds tegendemonstranten had den verzameld. Toen de stoet het oorlogsmonument, dat naast het stadhuis staat, passeerde, begon een geestelijke een psalm te zingen. Hij werd overstemd door het gejoel van de tegenbetogers, die met eieren en appels begonnen te gooien. Een verslaggever van de Zuidafrikaan- se Persassociatie was er getuige van dat een bejaarde man werd mishandeld. Hij hoorde een jonge vrouw, die aan de beto ging van de regeringsgezinden deelnam, in het Afrikaans schreeuwen „Grijp de dominee" toen de pastoor bij het oorlog monument een psalm aanhief. Honderden niet-blanken waren getuige van de gevechten tussen de blanken. Tus sen studenten en een regeringsgezinde beto ger die de studenten „witte kaffirs" noem de brak een gevecht uit waarbij messen gebruikt werden. Toen een fotojournalist dit wilde fotograferen kreeg hij van tegen- betogers een pak slaag. Sommige fotogra fen raakten hun camera kwijt in het tu mult. Verscheidene demonstranten werden met bebloede gezichten en gescheurde kle ren door de politie weggevoerd. De politie liet versterkingen aanrukken en trachtte betogers terug te drijven door een kordon te vormen Ongeveer een half uur na het uitbreken van de gevechten gaven de organisatoren van de mars hun volgelingen opdracht zich te verspreiden. De politie maakte gebruik van traangas om een groep studenten, die op de trap pen van het stadhuis verzameld was, te beschermen tegen woedende regeringsge zinde betogers. Advertentie Geschikt voor continu gebruik er» het zwaarste deeg, o.a. zandtaart en brooddeeg. Vermoeit niet door gewicht en vormgeving. Verdere voordelen in folder 414/2 bij Braun N.Y., A'dam-C., tel. 6 39 57. GENèVE (AP) Koning Boudewijn is mét een tweemotorig vliegtuig dat hij zelf bestuurde, uit Brussel in Genève aange komen voor een bezoek aan de laboratoria van de Europese Organisatie voor Kern onderzoek (CERN) in Meyrin. J Heim. Jacques Heim is van plan af te treden als voorzitter van de Parijse vereniging van couturiers (Chambre Syndicale de la Couture Parisienne). Heim is vier jaar voorzitter geweest en is van mening dat hij daarmee aan zijn plicht tegenover de bedrijfstak heeft voldaan. Zijn eigen modehuis eist hem op. Christen. Ernest Lemmer, de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, is in Engeland aangekomen om de inwijding van de nieuwe kathedraal van Coven try bij de wonen. De oude werd tijdens de tweede wereldoorlog door de Luft waffe vernietigd. Lemmer verklaarde te genover de Britse pers: „Ik kom hier als Christen. Mijn bezoek is een sym bool van de verzoening en maakt dui delijk dat Duits-Engelse vriendschap be staat niettegenstaande de oorlog". Rookraket. Op een raketbasis nabij Chi- co, in Californië, is gisteren een titan raket in de lanceersilo ontploft. 24 men sen moesten voor rookinademing worden behandeld. Nadere bijzonderheden wer den van officiële zijde niet verstrekt. Misdaad. Amerika en de Sovjet-Unie zijn het eens geworden over een verklaring waarin oorlogspropaganda veroordeeld wordt, zo maakte gisteren de Amerikaan se afgevaardigde op de ontwapeningscon ferentie in Genève, Arthur H. Dean, be kend. De overeengekomen tekst is naar verluidt een compromis tussen de Rus sische eis dat alle landen oorlogspro paganda tot een misdaad moeten verkla ren en het Amerikaanse standpunt dat de beste manier om oorlogspropaganda tegen te gaan een vrije uitwisseling van informatie is. Studenten. De studentenbond van Cam bridge, waarvan alleen mannen lid kun nen worden, heeft een nieuwe poging om ook vrouwen tot het lidmaatschap toe te laten, afgeslagen. Een desbetreffende motie werd weliswaar met 371 tegen 120 stemmen aangenomen, maar de ver eiste meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen werd bij lange na niet gehaald. Een nieuwe poging om vrouwen tot de bond toe te laten kan niet voor oktober bij het begin van het akademische jaar worden gedaan. Verzoek. Het Joods congres heeft de West- Duitse regering verzocht de mogelijkheid te scheppen dat nazislachtoffers, die na 1 oktober 1953 zijn gevlucht, toch scha devergoeding kunnen krijgen. Volgens het congres konden vele slachtoffers uit Duitse concentratiekampen door commu nistische emigratiebeperkingen pas na 1 oktober 1953 hun landen van herkomst verlaten. Kracht. Ongeveer 16.000 leerkrachten van het lager en het middelbaar onderwijs In vijftien Griekse steden, waaronder Athene, hebben gisteren een staking van 24 uur gehouden om kracht bij te zet ten aan hun looneisen. Regen. In de middenjapanse stad Odawa- ra regen'de het gisteren geld in de let terlijke betekenis van het woord. Bil jetten van 10.000, 1.000 en 100 yen dwarrelden neer zonder dat de verbaas de bevolking wist wat de herkomst van dit geld was. De politie deelde mee dat zeven mensen tot dusverre 98.000 yen hebben ingeleverd. Men vermoedt dat het geld uit een vliegtuig gevallen is.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3