EINDELIJK: de volmaakte misdaad! Thriller-nieuws van hier en daar ZATERDAG 26 MEI 1962 Erbij Bert Japin IN DE ONTWIKKELDE LANDEN zijn de besmettelijke ziekten vrijwel verdwenen en is de kindersterfte gering. De gemiddelde levensduur bedraagt in sommige landen zelfs 70 jaar. In de ontwikkelde landen moet 60 percent der sterftegevallen worden toegeschreven aan hart- en vaatziekten en kanker. Dit hoge percentage is grotendeels te wijten aan het overwinnen van andere kwalen, zodat we te maken krijgen met ouderdomsverschijnselen, die dr. Pierre Rentchinick, privaat-docent aan de universiteit te Genève, hier voor ons onder de loep neemt. KEERZIJDE VAN DE WELVAART DE CELLEN van het menselijk organis me zijn onderworpen aan een dirigerend mechanisme, dat naar alle waarschijnlijk heid in de hersenen zetelt» Ze ontstaan, leven en sterver met een regelmaat, die afhangt van de weefsels en de organen en ook van andere, meer uiterlijke omstandig heden, zoals ongelukken, brandwonden enzovoorts. Tenslotte speelt ook de leeftijd van de betrokkene een rol. Wanneer, door verval van dit dirigerend mechanisme dit verval kan veroorzaakt worden door bij voorbeeld mechanische, lichamelijke en chemische factoren, vergezeld van een x- factor (sommigen menen, dat dit een virus is) de regelmaat in de cellen wordt verstoord, vindt er een versnelde celdeling plaats, waaruit wilde nevencellen ont staan, die dan een gezwel gaan vormen en zich voortplanten ten koste van gezonde naburige cellen. Bepaalde gezwellen blijken goedaardig, dat wil zeggen, dat ze zich niet uitbreiden; andere echter tasten het organisme aan en belemmeren de bloedsomloop, die dan de kankercellen naar de verschillende orga nen, voornamelijk longen en beenderen, voert. Deze verspreiding van kankercellen is gebonden aan bepaalde wetten, waarvan de medische wetenschap het geheim nog niet heeft kunne.ontsluieren. TEGENWOORDIG IS men in staat, dank zij de vele methodes die ons ten dienste staan, kanker vroegtijdig te onderkennen, als de patiënt terstond een medicus raad pleegt. Deze vroegtijdige diagnose is van het grootste belang om de volgende redenen. De tijd, die verstrijkt van het ontstaan van het gezwel tot het versprei den van de nevencellen door de bloedsom loop is meestal betrekkelijk lang en kan maanden, scans jaren duren. Gedurende dit tijdvak kunnen de minder belangrijke symptomen zwaarder gaan wegen en behoren zij de patiënt onder doktershanden te brengen. Het gaat hier om kleinere wonden, die maar niet willen genezen, kleine verdikkingen in de borst, aanhoudend bloedverlies uit een der lichaamsopeningen, indigestie, moeilijk heden met slikken enzovoorts. Aan de hand van één van deze symp tomen kan de medicus door bloed- of ont- lastingonderzoek en röntgenfoto's het symptoom preciseren en de kanker tijdig ontdekken. Hij kan dan meteen ingrijpen, hetzij operatief,- of door bestraling. DE STATISTIEKEN spreken wat dit be treft een taal, die niet is mis te verstaan. De campagnes tegen de kanker in de Ver enigde Staten en de verplichte controle in bepaalde districten van de Sovjet-Unie hebben vele gevallen van kanker snel doen herkennen. Vooral vrouwen, die de dertig gepasseerd zijn doen er verstandig aan zich aan een geregelde controle te onderwerpen, ten einde tijdig een opkomende kanker in de borsten of in de baarmoeder te laten be handelen. In de Sovjet-Unie komt een vergevorderde kanker in de baarmoeder niet voor, dankzij het verplichte en goed georganiseerde controle-systeem, dat door In vele onderontwikkelde gebieden kan men nog woonomstandigheden aantreffen die niet onderdoen voor die welke Gustave Doré in 1870 in Londen tekende (zie elders op deze pagina). Dit Egyptische reliëf (1500 v. Chr.) bewijst dat de kinderverlamming reeds in de grijze oudheid slachtoffers maakte. de vrouwen meer als een administratieve dan als een medische aangelegenheid wordt beschouwd. De volgende statistieken uit de Verenig de Staten tonen aan hoezeer de kans op genezing wordt vergroot bij een vroeg tijdige diagnose: organen diagnose vroeg laat borstkanker 78®/o 36®/. baarmoeder 70°/o 35®/» lippen 90"/« 25°/» 95°/. 40®/» rectum 40°/o 3"/» 55®/. 5°/o 14"/» door verdikking van de vaatwand, waar zich cholesterol gaat vastzetten wij spreken dan van arteriosclerose kunnen zij niet meer voldoende bloed naar de hartspier voeren. Er treedt dan een weef selaandoening op, die dikwijls een beklem mende pijn in de borstholte veroorzaakt. Dit is een algemeen verschijnsel. Iedere spier, die niet voldoende zuurstof krijgt om voldoende te functioneren, wordt pijn lijk. Hetzelfde doet zich voor in de kuiten, wanneer de aderen in de benen zich ver nauwen. Wanneer er in plaats van een vernau wing een totale verstopping van de krans slagaderen optreedt, doordat zich een wei nig geronnnen bloed heeft gevormd (trom bose) is de bloedsomloop volledig onder broken en wordt naar de betrokken spieren in het geheel geen bloed gevoerd. Het betrokken gedeelte van de hartspier kan zich niet meer samentrekken en zal weldra afsterven. Wij hebben dan te doen met een hartinfarct. Al naar gelang de plaats waar dit afsterven zich voordoet, treedt de dood in 10®/o der gevallen onmid dellijk op. Dit verschijnsel kan zich open baren langs de gehele hartwand, die totaal geperforeerd is. In de meeste gevallen ech ter kan men dankzij de moderne middelen, die ter beschikking staan van een hart- infarct genezen na 'n complete rustperiode van 6 tot 8 weken. DE STATISTIEKEN hebben aangetoond dat de gevallen van hartinfarct zijn toege nomen. Het sterftecijfer door deze aan doening bedroeg in 1930 in de Verenigde Staten 20 op de 100.000 en in 1949 70 op de 100.000. Deze toename valt in alle Europese landen waar te nemen, variërend voor wat betreft de geografische ligging en de sociale groep. Tenslotte blijkt, dat deze ziekte veel minder voorkomt in Japan, Nigeria en bij de Bantoenegers, hetgeen men meent te kunnen toeschrijven aan erfelijkheidsfactoren, verschillende leef wijze en voeding, alsook aan een verschil lende activiteit en geestelijke spanning. Ook speelt het gebruik van alcohol en tabak een rol. In bepaalde landen wijzen de statistieken erop, dat het hartinfarct vaker voorkomt in welgestelde kringen, waar minder zware, lichamelijke arbeid wordt verricht en de voeding een rijker vetgehalte heeft, terwijl er tevens een in tenser alcohol- en tabaksverbruik valt waar te nemen. Het spreekt vanzelf, dat de wetenschap aan de hand van de opgedane ervaringen met hartinfarcten (die immers gekenmerkt worden door verdikking van de slagader, voornamelijk veroorzaakt door een opeen hoping van vetten, waaronder hoofdzake lijk cholesterol) speciale aandacht ging be steden aan voedingsgewoonten. In bepaal- Arbeiderswijken in Londen, zoals Gustave Doré die in 1870 tekende. Grote arbeiders wijken, waar duizenden personen „belast met het zwaarste werk, ondervoed en door ziekten geteisterd leefden in de aller- erbarmelijkste omstandigheden. de lagen der bevolking heeft men proeven genomen, die aantoonden, dat het opvoe ren van het vetgehalte in het dagelijks voedsel ook een toename van het choleste rolgehalte in het bloed veroorzaakt en om gekeerd. VOORTS IS KOMEN vast te staan, dat onder de volkeren, die vetarm voedsel ge bruiken minder arteriosclerose, angina pectoris en hartinfarcten voorkomen. In welvarende landen, zoals de Verenigde Staten en Canada wordt steeds meer vet gebruikt, maar deze toename is nog sterker in bepaalde minder ontwikkelde landen. Onderzoekingen teneinde de invloed van tabak op longkanker vast te stellen, heb ben ondermeer duidelijk aangetoond, dat ligEtinfarcten de meeste slachtoffers ma ken onder de zware rokers. Niet zeiden rookte de zieke tot zijn hartaanval veertig DOOR DE TERM kanker uit te bannen en hem te verklaren aan het publiek, zou men beter de strijd kunnen voeren, die tot doel heeft d kanker vroegtijdig te onder kennen en te behandelen. Men zal wel nooit weten hoezeer valse schaamte, ver legenheid, wanbegrip en zelfs angst de dood hebben veroorzaakt van mensen, bij wie de dokter een reeds vergevorderd stadium van dez ziekte moest constateren. De medici zijn waarschijnlijk medever antwoordelijk voor deze houding van het publiek en moesten actiever deelnemen aan de strijd tegen de kanker met behulp van radio en televisie. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke landelijke campagne zeer goed georgani seerd moet worden om het publiek niet af te schrikken met moeilijke woorden en overdreven afbeeldingen, die een nodeloze „kanker-fobie" zouden kunnen veroor zaken. Deze voorlichting aan het publiek moet dus permanent zijn om de mensen langzamerhand te wennen aan weten schappelijke en technische termen, zonder paniek te zaaien. HART- EN VAATZIEKTEN zijn niet minder gevaarlijk. De grote hoeveelheid zuurstof, die het hart verbruikt, wordt aangevoerd direct uit de aorta door twee speciale kanalen, de kransslagaderen. Wanneer deze hun soepelheid verliezen a zestig sigaretten per dag. Men weet, dat nicotine de bloedaderen in de ledematen tijdelijk vernauwt en de huid afkoelt, maar over haar invloed ter hoogte van de krans slagaders bestaat minder zekerheid. Wat betreft de invloed van alcohol zijn de meningen verdeeld. Op dit gebied is een diepgaande studie noodzakelijk. TOT HET EINDE van de tweede wereld oorlog was de voornaamste zorg van de medicus, die een hartinfarct te behandelen kreeg, de pijn te bestrijden met morfine en de patiënt rust voor te schrijven. Wel werd op die manier de pijn verdreven, maar de ziekte duurde voort en sleepte de patiënt vaak ten grave. Vijftien jaar geleden deed een nieuwe behandeling tegen hartinfarct zijn intrede, die zich sindsdien snel ontwikkeld heeft. Deze behandeling werkt het stollen van het bloed tege met heparine en de deri vaten coumarine, medicijnen, die de vor ming van geronnen bloeddeeltjes in de kransslagaderen tegengaan. Hierdoor is het sterftecijfer teruggebracht van 40°/o op 25®/». 'Chirurgen, diê in'gfkaTzijn de hartstreek binnen te dringen (wat vroeger als onmo gelijk werd beschouwd) hebben ge tracht naburige weefsels naar het hart over te brengen in de hoop, dat nieuwe bloedvaten de bloedtoevoer van de hart spier zouden verzekeren. Anderen openden de kransslagader om het bewuste geronnen bloedged'eelte te verwijderen. Deze zeer virtuoze ingrepen werden slechts in enkele zeldzame gevallen toegepast. Het jongste succes in de strijd tegen hartinfarcten ligt echter niet zozeer op het chirurgische als wel op het zuiver medi sche vlak. Dankzij de nieuwe fotografische technieken is het mogelijk de kransslag aderen waar te nemen en de plaats waar het geronnen bloeddeeltje zich bevindt te bepalen. Dit wordt dan ingespoten met fibrinolysine, waardoor het weldra oplost. RODERIC JEFFRIES heeft een re cept voor wie een moord wil begaan en toch de galg ontspringen. Men heeft er een medeplichtige bij nodig, dat wel, en het werkt alleen in Engeland of andere landen met een overeenkomstige rechts pleging. Als men bovendien tegen een meineedje meer of minder niet opziet, is het systeem onfeilbaar. Althans in „Evidence of the Accused" (Crime-Club- section, Collins), de roman waarmee Jeffries een volledige handleiding heeft geleverd voor het plegen van ae vol maakte misdaad. Het zijn in dit verhaal trouwens niet de ware schuldigen die van het systeem profiteren. Na de moord op een rijke, charmante jonge vrouw ziet het ernaar uit dat haar echtgenoot en een huisvriend beiden terecht zullen moeten staan als schuldig aan het mis drijf. Op advies van de vader van de vriend, een advocaat, bekent deze jonge man schuld nog voordat de zaak zover rond is dat beiden als medeplichtigen kunnen worden gedagvaard. De vriend staat nu alleen terecht, enwordt vrijgesproken als tegen het eind van het >roces de echtgenoot van de vermoorde ;omt vertellen dat hijzelf de schuldige s. Volgt een proces tegen de echtgenoot. Ook over hem moet de jury echter het onschuldig uitspreken, want de vriend als getuige gehoord komt nu op zijn beurt weer alle schuld op zich nemen. Voor die vriend is dat volkomen veilig, want volgens Engels recht kan hij niet nog eens terechtstaan in een zaak waarin hij al is vrijgesproken. EINDELIJK DE VOLMAAKTE misdaad in een thriller; eindelijk een verhaal waar in de schrijver geen concessie doet aan het zogenaamde rechtsgevoel van de le zer, door de klassieke thriller-auteurs al tijd zo zorgzaam gekoesterd. Want de be schuldigden mogen hier dan terecht de dans ontspringen, ook de ware schuldige wordt niet gevonden, althans niet door de politie. Hij onthult in het laatste hoofd stuk zelf zijn geheim voor de lezer. Een merkwaardig boek. Het moet hei bijna helemaal hebben van de rechtszaal sfeer die we overigens wel eens ster ker getekend hebben gezien en het is dus vooral interessant voor wie genoegen schept in juridische scherpslijperijtjes tus sen aanklager en verdediger, met de rech ter als sussende derde en de jury als het publiek waarop beide partijen heel han dig spelen. Een typisch Engels gegeven in een typisch Engelse sfeer. Echt speur werk komt er niet zoveel aan te pas, al loopt er een heel aardig getekende politie man in rond, die iets hééft tegen oud leerlingen van „betere" scholen, overtuigd is van het bestaan van „klasse-justitie" en juist door al die vooroordelen de wa re schuldige over het hoofd ziet. Enfin: het zit vol originele motieven, dit boek van Roderic Jeffries, dat het in Engeland dan ook aardig gedaan heeft, in het af gelopen seizoen. GLOEDNIEUWE Crime-Clubnummers juist dit voorjaar verschenen zijn „Death on the Agenda" van Patricia Moyes en ..The Wandering Widows"van Elizabeth Ferrars. Het eerste is een mooi verwe ven mysterie, dat speelt tijdens een inter nationale conferentie in het Palais des Na tions in Genève. Het is een conferenite van westelijke politiemannen die belast zijn met de strijd tegen handel in verdovende middelen. Aldra blijkt belangrijk nieuws te zijn uitgelekt, van de conferentiezaal naar ie kringen van de narcotica-handel. Ver volgens vindt er een moord plaats in het congresgebouw, en de lezer zit middenin een verwikkeling, die vooral veel vaart beeft en een paar handig geplaatste puzzel- elementjes. „The Wandering Widows" van Ferrars. is veel sterker van puzzel-element en vooral bijzonder intrigerend van sfeer. Een jongeman kruist op zijn reis het pad van vier vrolijke „onbestorven" weeuwtjes van middelbare leeftijd, om wie een zeker mysterie blijkt te hangen. Als later nog een paar echtgenoten van de weeuwtjes op de proppen komen, en er bovendien nog een van de dametjes vermoord wordt wordt de zaak heel wat minder behaag lijk en ook heel wat gevaarlijker voor. de jongeman en voor het door hem beminde meisje, dat ook alweer een bijzonder mys terieuze rol speelt. Een bijzonder knap ge bouwd verhaal, van een schrijfster die het metier nog op ouderwets-gedegen wijze be oefent, en die vooral ook veel spanning en sfeer weet te scheppen. IN SCHOTLAND speelt een thriller van Angus Macvicar: „The Dancing Horse" (Long, Londen), Een outcast uit Soho wordt vermoord gevonden in de zaak van een vleeshandelaar, en dat zet weer twee jour nalisten in actie, die uiteindelijk stuiten op een nogal fantastisch complot, gericht tegen een Schotse atoomcentrale. Een ver haal met een klein beetje intelligentie en wat meer spanning; wel sterk van vertel trant, maar als speurdersverhaal minder geslaagd doordat de beide speurende kran tenjongens nogal dilettanterig te werk gaan. IN DE ITALIAANS-Zwitserse sfeer lig gen „Neige a Capri" en „Bal a Bale" van Paul Paoli (Série Noire, Gallimard). Een schrijver die zeer ongelijksoortig werk levert, deze Paoli. „Neige a Capri" is duidelijk bedoeld als speurdersverhaal met vooral de nadruk op het zuivere politie werk. Het vertoont weinig lijn en heeft weinig vaart. De schrijver onderbreekt te vaak de handeling om te uitvoerig stil te staan bij de schildering van Napelse cou- leur-locale en bij de met de zaak niet samenhangende binnengedachten van speurder Don Peppe, Vice-Quaestore van de Napelse Pubblica Sicurezza. De voor naamste attractie van het boek is mis schien een toeristische: Napels en Capri komen in ieder geval wel uit de verf. Jam mer dat dit ten koste is moeten gaan van de intrige, waaraan ook alweer verdoven de middelen ten grondslag liggen. Paoli's „Bal a Bale" heeft wat meer vaart, maar vertoont weinig meer lijn. Centraal erin staat een complot dat door ingewikkelde fi nanciële manipulaties het Zwitserse bank wezen wil benadelen ten voordelen van Duitse en Zweedse banken. „Bal a Bale" wordt op grond van dit gegeven, aange kondigd als spionageverhaal, maar het is veeleer een soort detective-intrige, enigs zins uitgewerkt volgens het „hardgekook te" procédé. Het komt wat traag op gang en bevredigt niet bijzonder in zijn detec tive. EEN HEEL MERKWAARDIG spionage verhaal uit Amerikaanse pen vonden we in „The Affair of the Red Mosaic" van Patrick O'Malley. Kennelijk voornamelijk bedoeld als persiflage op het geijkte spio nageverhaal, heeft het als hoofdpersonen twee meester-(contra-)spionnen, Harrigan en Hoeffler, die meer weg hebben van een duo Laurel en Hardy, dan van een stel geheime-dienstmannen. Ze worden er op uit gestuurd om een Russische complot op te rollen, waarin een rijke „kunstbé- schermster" een (louche) hoofdrol speelt. Een Amerikaans gelerde moet worden ont voerd, en teneinde hem over de grens te krijgen, cultiveren de Russen handlangers een dubbelganger van de geleerde, een halfzachte kunstschilder, die op het kri tieke moment voor de geleerde „geruild" moet worden, waarop men de geleerde in de kleren van de kunstschilder kan ont voeren. Een bizarre onderneming, die door Harrigan en Hoeffler natuurlijk verijdeld wordt: ze zijn de boeven voor en „ruilen" de schilder al eerder voor de geleerde, zodat de boeven daarvan onwetend druk doende zijn de schilder te vermom men als .de schilder. Een kolderiek boek, waarin vreemd genoeg de schrijver zijn spionage-effec- ten nu en dan toch zo serieus blijkt te nemen, dat de lezer nauwelijks meer weet of hij nu wel of niet met een persiflage te doen heeft.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15