Indonesië en Nederland beschuldigen elkaar van agressie Terechtstelling van Jouhaud wegens beroep uitgesteld Vliegveld van Algiers voorlopig gesloten Stormvogels-Vitesse HET WEER mm m 1 Supralux AUTO UNION - DKW Stem NU VVD Onzekerheid over hervatting van overleg in New York Nieuwe regeringscrisis dreigt in Argentinië De fiscus in 24 landen VAN LOON'S Minder vluchtelingen naar Hongkong PEUGEOT - SKODA En zij zzvegen... Oe Thant: „Geschiedenis herhaalt zich niet" Duizenden wachten nog op transport DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 26 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Hervatting van overleg? Papoea's sturen telegram Pessimisme Minister (Binnenlandse Zakenafgetreden OESO-rapport: Nederlandse zanger in Brussel bekroond ge Indonesiërs zijn gedood en anderen zijn van protest aan Oe Thant gevangen genomen". «W'MORRIS "6efore ijou 6vnj REGEN- EN TWEEDJASSEN ftHQin» Prijzen vanaf 5595. AUTOMOBIELBEDRIJF dan stemt u voor een modern en soepel liberaal gemeentebestuur. N V. GARAGE VERBEEK Het woord is aan In de krant van heden: W eerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien4 Kunst 4 Taal-laria 5 Op en om het Binnenhof5 In de Vishal en op zee6 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 Topsy 8 Kerkdiensten9 Puzzel11 Feuilleton 11 Erbij 13-16 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws 17 Sport 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Tribunaal afgedankt na het vonnis tegen Salan VOORWEDSTRIJD Stormvogels 3-Elinkw. 3 Iets minder koud 38 doden Ontploffing Voor de man van deze tijd mode- konfektie met eigen stijl en karakter KENNEMERLAAN 55 COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 171 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 152%. IJmuider Courant is, zoals men weet, ambassadeur in Mos kou en de Russen zien ongaarne dat Ame rika Indonesië helpt een succes te behalen. Vandaar dat het niet zeker is of Maliks positie hem zal veroorloven aan deze pro cedure mee te werken. Gisteravond kreeg men door de radio In New,York is vandaag de tekst ge publiceerd van de brieven van de ver tegenwoordigers van Indonesië en Ne derland aan waarnemend secretaris generaal Thant van de Verenigde Naties over hun geschil om Nieuw Guinea. Minister Soebandrio zegt in zijn brief, dat de Indonesische landingen op Nieuw- Guinea geen agressie zijn, omdat het ge bied waarop de landingen worden uitge voerd Indonesisch gebied is, dat door Ne derland wordt bezet gehouden. De Nederlanders zijn zélf schuldig aan agressie, zoals door hun aanvallen op In donesische schepen en vliegtuigen wordt aangetoond, aldus de brief. Dr. Soebandrio wijst er verder op dat Nederland, in tegenstelling tot Indonesië, het plan-Bunker nog niet heeft aanvaard en bovendien zijn militaire kracht in West- Irian heeft versterkt. Soebandrio verklaart dat Indonesië de noodzaak van het zenden van waarnemers niet inziet, daar dit niet zal bijdragen tot een oplossing van de kwestie NieuwGuinea. De brief eindigt met uitdrukking te ge ven aan de vastbeslotenheid van Indone sië om de buitenlandse agressie uit West Irian te verjagen. „De regering zal de strijd voortzetten totdat dit nobele doel vol ledig zal zijn bereikt". In de brief van mr. Schürmann aan de heer Thant wordt verslag uitgebracht over de recente militaire activiteit op Nieuw Guinea en wordt meegedeeld dat „sommi De brief, die de ronde doet als document van de Veiligheidsraad zegt: „De Neder landse regering heeft mij opgedragen het feit onder uw aandacht te brengen dat de volledige verantwoordelijkheid van de In donesische regering voor deze aanvallen bevestigd wordt door recente verklaringen hierover van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, en de minister van Oorlog, generaal Nasoetion". Onze correspondent in Washington be richtte vanmorgen: Na hetgeen de Neder landse regering in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, krijgt men hier de indruk, dat er een goede kans bestaat op hervat ting van het geheim vooroverleg tussen Nederland en Indonesië. De Indonesiërs en Amerikanen schijnen de amendering van paragraaf 4 van het plan-Bunker meer te beschouwen als een verduidelijking dan als een wijziging- Het is technisch 'onmogelijk dat het voor overleg reeds volgende week zal worden hervat. Maar het is beslist niet uitgeslo ten, dat de onderhandelaars na 4 juni we derom hun geheime zittingen zullen hou den. Men neemt aan dat de Indonesiërs dan uitgebreidere volmachten zullen heb ben dan de vorige keer. De duur van het vooroverleg wordt thans geschat op een week, Het ts nog niet zeker of Indonesië de zelfde onderhandelaars zal zenden. Malik wijzigd. De Verenigde Staten blijven steun ver- BUENOS AIRES (AP) In Argenti- van Washington "nog steeds de indruk, dat I nië dreigt de derde regeringscrisis sinds Nederland niet wilde zwichten .voorde president Guido twee maanden geleden aan druk van Amerika en Oe Thant, doch de het bewind kwam. De minister van Bin- berichten uit Den Haag gaven de indruk nenlandse Zaken Perkins, die ontevreden dat de Nederlandse houding zich had ge- is over het politieke plan van Guido, is afgetreden. Voordien had hij een bespreking gehad met de minister van de Buitenlandse be trekkingen dr. Cerril, en de minister van Landsverdediging Cantilo. Beiden zijn het naar verluidt, met Perkins eens. Verno- lenen aan de pogingen van de heer Bun- men Wordt, dat ook zij spoedig zullen af ker om Nederland en Indonesië aan de trecjen conferentietafel te krijgen, op basis van zondag heeft Guido krachtens zijn poli- het plan-Bunker, heeft het Amerikaanse ^ieke plan een reces van ongeveer een ministerie van Buitenlandse Zaken bekend jaar voor het congres bevolen en een re- gemaakt. De woordvoerder Lincoln White I organisatie van Argentinië's zestig politie wilde geen commentaar geven op de ver- ke partijen aangekondigd, werping van de motie-De Kadt die aan- Naar veriuidt is Perkins het niet slechts vaarding van het plan-Bunker beoogde in oneens met bepaalde punten van Guido's de Tweede Kamer. politieke plan, maar is hij tevens tegen- Volgens het persbureau Associated Press stander van de maatregelen, die de mi- zijn de Amerikaanse autoriteiten somber njs{;er van Economische Zaken Alsogaray gestemd over de kansen op vreedzame on- zich VOOrstelt te nemen voor het econo derhandelingen, hoewel het plan-Bunker misch herstel. Alsogaray wil onder an zal worden blijven gebruikt als basis ter I dere staatsleningen uitgeven om de schat beëindiging van het geschil. Welingelichte zegslieden in Washington verwachten, dat Indonesië zijn militaire krachtsinspanning in Nieuw-Guinea zal vergroten en dat Nederland zich krach tiger zal gaan verzetten, wat langzaam maar zeker zal leiden tot uitgebreider vijandelijkheden. kist te vullen. Advertentie De voorzitters van drie politieke partijen in Nederlands Nieuw-Guinea hebben een telegram gezonden aan de secretaris-gene raal Oe Thant, waarin zij protesteren tegen zijn weigering om een V.N.-commissie te zenden voor een onderzoek naar de lan- dingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea. De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling te Parijs heeft een vergelijkend rapport uitgegeven van belastingsystemen in Europese lan den, Canada, de Verenigde Staten, Aus tralië, Nieuw-Zeeland en de Unie van Op een in Brussel gehouden intematio- I Zuid-Afrika. Het doel ervan is investerin naai vocalistenconcours van de vereniging gen in de researchsector aan te moedi Les Amis de Mozart" (de vrienden van gen met name door het geven van be Mozart), waaraan 96 zangers uit de gehele kendheid aan fiscale maatregelen die in wereld hebben deelgenomen., heeft de Ne- verschillende landen reeds ten goedeko- derlandse bariton Max van Egmond de men de tëchnische ontwikkelmg en De Finse bariton I die door andere landen genomen zou- tweede prijs gewonnen. Kari Nurmela is bekroond met de eerste I prijs. Max van Egmond is 26 jaar en een leerling van de Brusselse zangpaedagoge Tini de Lorme. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 'Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstr.: Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 Advertentie HONGKONG (Reuter) In Hongkong is verklaard dat de toestand aan de grenfe met China snel normaal aan het worden is. De vluchtelingenstroom is door de re gering van China afgedamd en het aantal vluchtelingen is „opvallend verminderd". Volgens welingelichte kringen hebben de Chinese autoriteiten blijkbaar maatrege len genomen en worden de mensen ervan weerhouden hun steden en dorpen in oe provincie Kwantoeng te verlaten. Door de zware regenval in de laatste 24 uur zijn de restanten vluchtelingen aan de grens afzetting teruggedreven. (AP) Sinds 1 mei zijn zestigduizend vluchtelingen de grens overgetrokken. De Britse troepen worden uit het grensgebied teruggetrokken en er worden voorberei dingen getroffen om het vluchtelingen kamp bij de grens te sluiten. In dit kamp werden de vluchtelingen ondergebracht voordat zij werden teruggezonden. In de afgelopen 24 uur werden bij de grens nog geen tweeduizend vluchtelingen opgevangen, terwijl dit aantal de laatste weken vier- tot vijfduizend bedroeg. Advertentie In de hoofdstad van Katanga, Elisa- bethstad, wordt het Baloeba-vluchte- lingenkamp ontruimd. Honderden families worden naar het noorden overgebracht. De foto geeft een beeld van het afbreken van de schamele hutten. Een werk, dat weinig moeite kost. Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie ALGIERS (AP) De oude Moham medaanse vrouw bukte zich om etens resten uit een vuilnisbak te halen. Een jeugdige Europeaan, gekleed in een lichtgeel overhemd, trok een pistool. Hij vuurde een schot af, dat de vrouw in het hoofd trof. Ze viel achterover. Bloed vloeide uit de hoofdwond over het trottoir. De moordenaar borg het wapen weg en wandelde rustig de straat uit. Niemand hield hem tegen. Dit gebeurde in Algiers vrijdagoch tend om 11.14 uur in de rue Charras. Iemand zei: „Bel de politie". „Nee, bel een ziekenwagen", zei een ander. „Ze heeft geen ziekenwagen nodig, waarschuw het lijkenhuis", zei een der de Europeaan. De bloedplas werd gro ter en donkerder van kleur. Binnen drie minuten had het stroompje bloed de trottoirrand bereikt, het druppelde in de goot. Om 11.20 uur klonk de sirene van een ziekenauto. Ziekenwagen 25 stop te en twee broeders stapten uit. „Ze is dood", zei één van de mannen. „Dat is voor het lijkenhuis, niet voor ons", de ziekenauto reed weg. Uit de vensters van de gebouwen in de buurt keken honderden Europea nen zwijgend toe. Er waren jonge vrou wen bij in vrolijke zomerjurken. Huis vrouwen met boodschappentassen die behoedzaam om de bloedplas heenstap ten. Er gingen vijf minuten voorbij, er kwam een politiewagen. „Eén kogel", zei een politieman. De andere bedekte het hoofd van de vrouw met een witte sjaal. De wagen reed weg. Het lichaam lag op de plaats waar het was neergevallen onder de brandende Noordafrikaanse zon. den kunnen worden. Dit naslagwerk, dat het resultaat is van een onderzoek, uit gevoerd door de heer mr. J. van Hoorn jr., directeur van het Internationale Bu reau voor Belastingdocumentatie te Am sterdam, geeft een overzicht van de oe lastingsystemen die in 24 landen van kracht zijn, met een speciale nadruk op de vaststelling van het belastbare inko men. OTTAWA (Canada) (Reuter) - De waar nemend secretaris-generaal van de UNO Oe Thant heeft ter gelegenheid van het in ontvangst nemen van een eredoctoraat in de rechtswetenschappen, dat hem door de Carleton-universiteit in Ottawa was verleend, een toespraak gehouden waarin hij verklaarde dat de geschiedenis zich niet herhaalt. Oe Thant zette uiteen dat historici tot de slotsom zijn gekomen, dat vele oorlo gen in het verleden onvermijdelijk waren, en hieruit leiden zij dan af dat, als de omstandigheden ongeveer gelijk zijn als toen, oorlogen in de toekomst onvermij delijk zullen zijn. ,,Er is geen groter waandenkbeeld dan de algemeen aanvaarde bewering, dat ge schiedenis zich herhaalt. Het is een feit, dat geschiednis zich niet herhaalt", aldus Oe Thant. De secretaris-generaal noemde als voor beelden voor deze verkeerde opvatting de „bezeten vrees voor omsingeling" van de Sovjet Unie en de angst voor een ca tastrofale aanval bij verrassing „die het denken in Washington overheerst". Beide complexen wortelen in het waandenkbeeld dat geschiedenis zich herhaalt. Als ander voorbeeld noemde Oe Thant nog dat van Sir Anthony Eden, thans Lord Avon, die als Brits premier, „gedes illusioneerd door het tragische falen' van Neville Chamberlains politiek van ver zoening in München in 1938, zich acht tien jaar later aan een harde Suez-poli- tiek waagde, die in een mislukking eindig de. Jane Porter: Als ik over iemand hoor roddelen, begin ik altijd te vermoeden dat die iemand nog zo kwaad niet is. PARIJS (Reuter-AFP) De Franse mi nister van Justitie, Jean Foyer, heeft het verzoek van de verdedigers van ex-gene raal Edmond Jouhaud om een herziening van het doodvonnis van het hoge militaire gerechtshof doorgegeven aan Frankrijks hoogste Hof van Beroep. Dit houdt volgens het Franse recht in dat uitvoering van het doodvonnis over de voormalige twee- ALGIERS (Reuter/AFP). De Franse mi- vliegtuig naar Frankrijk vertrokken. In i 1 t f XI l.Hivtrvn*. t n'fi nti f «mam n o- de man van het geheime leger is opge schort totdat het hof zich over het ver zoek heeft uitgesproken. Het is nog niet bekend wanneer het hof uitspraak zal doen. Het hoge militaire gerechtshof, dat voor ex-generaal Salan verzachtende omstandig heden heeft laten gelden, is terzijde ge schoven zo verluidt in Parijs. Alle zaken die eraan waren toevertrouwd, zijn terug genomen. Een instantie die de berechting van OAS-verdachten zal overnemen is nog niet aangewezen. Zeker is al dat de beide O.A.S.-leden die vorig jaar een aanslag op het leven van De Gaulle pleegden en die op de rol stonden om maandag voor het speciale tribunaal te verschijnen, door n andere instantie zullen worden berecht. Het hoge militaire gerechtshof is na de opstand van april vorig jaar in Algerië speciaal ingesteld. litaire autoriteiten in Algiers hebben vrij dagavond de toegangen naar het Maison Blanche-vliegveld van Algiers tot zondag laten afsluiten. Er bevinden zich reeds 4500 personen op het vliegveld, die naar Frank rijk willen vertrekken en het is op het ogenblik niet mogeiyk er nog meer te ver werken. De toegangen tot het vliegveld zullen ook na zondag gesloten blijven, in dien dan het grootste gedeelte van de wach tenden nog niet is vertrokken. Zeshonderd wachtenden zijn vrijdag avond met militaire vliegtuigen naar een basis van de Franse luchtmacht nabij Mar seille vertrokken en daar in een speciaal opvangcentrum ondergebracht. Volgens ambtenaren te Algiers wordt het vertrek van de passagiers op 't vliegveld ook belemmerd door een staking voor 24 uur door het personeel van de navigatie- staf der twee Parijse luchthavens. Hierdoor was het luchtverkeer uit en naar Parijs vrijdagavond vrijwel tot stilstand gekomen. Europese en mohammedaanse inwoners van Algerije maken zich op voor een uit- tocht op ongekende schaal. In de afgelopen week zijn reeds tienduizend personen per A.S. ZONDAG Leden dienen de contributie geheel te hebben voldaan. PROMOTIE naar de RES. Ie KLASSE Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook «verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, tussen noord en oost. Iets hogere tem peraturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Parijse officiële kringen verwacht men dat dit aantal in de komende dagen nog aan zienlijk zal stijgen. Men rekent erop dat vóór eind mei zestigduizend voormalige in woners van Algerije in Frankrijk zullen zijn aangekomen. Ook de belangstelling voor scheepspas- sage naar Frankrijk is bijzonder groot. Terwijl het passagiersschip „Ville de Bor deaux" zich vrijdagochtend nog honderd kilometer uit de Algerijnse kust bevond, wachtten negenhonderd bevoorrechten reeds in de haven van Algiers met onge duld het ogenblik van hun inscheping af, Twee andere passagiersschepen, die in de haven van Algiers worden verwacht, zijn eveneens reeds volgeboekt voor de terug, reis naar Frankrijk. Het aantal Europeanen in Algerije, dat de zekerheid wil hebben dat zij, indien ge wenst op korte termijn uit Algerije kunnen vertrekken, wordt te Parijs op bijna vijftig, duizend geschat. Velen van hen zijn het nog niet met zichzelf eens, of zij al dan niet zullen vertrekken. Bij hen zal het ver dere verloop der gebeurtenissen in Algerije van grote invloed zijn bij het nemen van een besluit, De Franse regering heeft een bedrag van 450 miljoen gulden uitgetrokken om de uit Algerije terugkerenden behulpzaam te zijn bij hun hervestiging in Frankrijk Vrijdagavond is te Algiers meegedeeld, dat leden der veiligheidsstrijdkrachten in de afgelopen 24 uur twee te Guyotville en te Bainem (nabij Algiers) opererende commandogroepen der O.A.S. onschadelijk hebben gemaakt; 25 O.A.S.'ers zijn gear resteerd. Een hoeveelheid wapens en uni formen is in beslag genomen. Vrijdag hebben 42 in Algerije gepleegde aanslagen het leven gevergd van 38 per sonen (37 Algerijnen en een Europeaan) terwijl achttien mensen (12 Algerijnen en zes Europeanen) werden gewond. Vier der Algerijnse doden waren vrouwen. In Oran zijn vrijdagavond vier mortier' granaten op de Mohammedaanse wijk Petit Lac afgevuurd. Er werden ook geweerscho ten op Petit Lac afgegeven. Een nog onbe kend aantal Algerijnen werd gewond, ter wijl een medisch centrum zwaar werd be schadigd. In Böne hebben O.A.S.-terroriS' ten vrijdag vanuit een auto met een maehi negeweer geschoten op Mohammedanen, die op het terras van een Algerijns café waren gezeten. Twee der Algerijnen wer den gedood en vier gewond. Vlak bij het havengebied van Algiers in een wijk, bekend als „La Pêcherie" heeft zich vandaag een geweldige ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berich ten is veroorzaakt door een auto, die tot een tijdbom was gemaakt. Volgens de eer ste onbevestigde berichten zouden bij de ontploffing drie Mohammedanen het leven hebben verloren en vijf zijn gewond. Men meent, dat ook een Europeaan om het le' ven is gekomen. Advertentie VOO» HERENKLEDING BARTELJORISSTRAAT S HAARLEM BREESTRAAT 138 BEVERWIJK Advertentie Advertentie Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1