Drie Russische schepen vlak bij Amerikaans kernproevengebied Bonn is niet bereid alles aan Oost-Duitsland te leveren Niet huilen, j Marietje! I Wereldnieuws ontharing? depilan Sovjet-Unie wil neutraal Laos Oost-Berlijn looft prijs uit voor aanhouding l|é, I wat ruikt dat lekker t maar ik rook ook lekker! raatótoel Nieuwe Westindische federatie van acht Tito vierde zeventigste verjaardag Scheepvaart gestremd in het Albert-kanaal Nieuwe stakingen in Spanje Advocaat eist vrijspraak voor Vera Brühne mmmÊSm Op de ZATERDAG 26 MEI 1962 3 Premier Kroesjtsjev Voortrekkers is de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt.Vooru-endoor zijn geur ook voor anderen I NIEMEYER Dertigste proef bij Christmas-eiland vrijdag genomen Weer kameraadtussen Oosteuropese kameraden Examens Kadar onderscheiden wegens onovertrefbare verdiensten Incident in Barcelona Kolen zou nog gaan, maar geen staal en machines Getuigenverhoor wordt maandag voortgezet I af. Ex-kroonprins van Italië bij auto-ongeluk gewond MOSKOU (Reuter-AFP) Kroesjtsjev heeft gisteren in een rede voor radio en televisie verklaard, dat de Russische re gering vasthoudt aan het besluit om een neutraal Laos in het leven te roepen. Wij blijven vasthouden aan de besluiten van de conferentie te Genève en het resultaat van ons overleg met Kennedy, aldus de Russische premier. Kroesjtsjev deed een beroep op Wash ington om de rechtse leiders Boem Oem en Phoemi Nosavan, die volgens hem ver antwoordelijk zijn voor de huidige toe stand in Laos, niet meer te steunen. Rus land wil een neutraal Laos onder leiding van prins Soevanna Phoema, aldus de Russische premier. Over Zuidoost-Azië merkte hij op dat de koloniserende landen ook in dit gebied uit eindelijk gedwongen zullen worden om hun koloniale politiek te laten varen, em dit niet alleen met woorden maar ook met daden. Hij noemde de ondertekening van 'n vredesverdrag met Duitsland, de kwes- tie-Berlijn, het ontwapenings vraagstuk en het stopzetten van de kernproeven in ternationale problemen, waarvoor allang een oplossing gevonden had moeten wor den. Van de oplossing van deze vraag stukken hing het lot van de wereld voor een groot deel af. Maar het Westen toon de zich niet bereid om deze kwestie vreedzaam te regelen, aldus Kroesjtsjev. HONGKONG (Reuter) Prins Soevan na Phoema, de Laotiaanse neutralistische leider is uit Rangoon in Laos aangeko men, waar hij werd verwelkomd door zijn halfbroer, de leider van de communisti- schgezinde Pathet Lao-beweging, prins Soephanoevong. Prins Soevanna Phoema zei, dat hij de rechtse Laotiaanse leider prins Boen Oem zou uitnodigen voor 'n samenkomst met hem en prins Soepha noevong over de vorming van een coali tieregering. BERLIJN (AP) De communistische autoriteiten in Oost-Berlijn hebben een be loning van tienduizend mark uitgeloofd voor de aanhouding van de Westberlijnse politie-agent die een Oostduitse grens wacht heeft gedood en een tweede ver wond. De Westberlijnse politie opende het vuur om een vlucht van een veertienjarige jongen te dekken. Het Oostduitse persbu reau ADN meldde dat er een officieel onderzoek wordt ingesteld om de „moor denaar" te vinden. Retour (Reuter) Zes Oostduitse kinderen, die een dag of tien geleden na door een prik keldraadversperring te zijn gekropen, in Eschwege (West-Duitsland) waren binnen gekomen om eens wat van het leven in het Westen te zien, zijn vrijdag naar hun ouders teruggezonden. Deze laatsten had den telefonisch hierom gevraagd. Advertentie KWALITEIT VT-I6Z I fa «i Het einde WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft be kendgemaakt dat drie Russische schepen, die „er kennelijk op uit zijn om omvang rijke geheime militaire gegevens op te sporen", zich op enkele mijlen bevinden van het gebied in de Stille Oceaan waar de Amerikaanse kernproeven genomen worden. Het grootste van de drie sche pen is de 3.600 ton metende „Sjokjal's Kiy" Een woordvoerder van het ministerie zei dat dit schip veel instrumenten aan boord heeft. De drie Russische schepen zijn uitgerust om de activiteit van de Ame rikanen na te gaan. Zij zijn bezig geweest om zoveel mogelijk gegevens te verzame len over onze proeven, aldus werd ver klaard. De woordvoerder zei dat men op het grootste Russische schip analysen had ge maakt van afvalstoffen, vrijgekomen bij de Amerikaanse proeven. De Russen kon den zodoende gegevens verkrijgen over het type kernbom, dat tot ontploffing wordt gebracht en de kracht hiervan. Het schip heeft een installatie aan boord voor het lanceren van meteorologische raketten, die Advertentie Maar dan modern, veilig, snel en mild met de prettig geparfumeerd» 'n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 LONDEN (ANP) Groot-Brittannië en acht eilanden in het oostelijk deel van het Caraïbisch gebied hebben besloten dat deze eilanden een federatie zullen vor men de Westindische Federatie geheten, met de hoofdstad op Barbados. De deel nemers zijn: Antigua, Barbados, Domi nica, Grenada, Montserrat, St. Kitts, St. Lucia en St. Vincent. De Britse minister van Koloniën Regi nald Maudling, verklaarde op een pers conferentie dat de federatie waarschijnlijk in 1963 zal worden gesticht en een federale regering en parlement zal hebben. Een gouverneur zal de kroon vertegenwoor digen. Het besluit is officieel meegedeeld aan het eind van een conferentie van twee weken in Londen. Een eerder ex periment van Caraïbische eenheid mis- lukte doordat de in 1958 opgerichte fede ratie van West-Indië werd opgebroken, onder meer door het uittreden van Ja- tot de ionosfeer kunnen doordringen. De twee andere schepen zijn verbouwde trei- lers, die elektronische apparaten aan boord hebben. De woordvoerder zei, dat de drie sche pen binnen twaalf mijl van de westkust van het proefgebied varen. Dit betekent dat zij zich tussen de 480 en 640 kilome ter ten westen van Christmas Island be vinden. Bij dit Britse eiland zijn de meeste Amerikaanse kernproeven van de laat ste serie genomen. De Russische sche pen zijn hier vrijwel van begin mei af geweest. De Amerikaanse proeven begon nen op 25 april. De woordvoerder erken de dat het internationale recht geen be palingen kent, die de Russen verbieden daar te zijn. De drie schepen hebben niet gereageerd op een waarschuwing van een Amerikaanse torpedoboot jager. In de buurt van Christmas Island is vrijdag weer een Amerikaanse bom van geringe kracht uit een vliegtuig neer gelaten. Het was de dertigste proef in de huidige serie in het gebied van de Stil le Oceaan. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft bekendgemaakt, dat giste ren in Nevada een ondergrondse kernont ploffing van geringe kracht is uitgevoerd. Dit is de 34ste ondergrondse kernproef van de lopende reeks die bekendgemaakt BELGRADO (Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag (vrijdag) ge lukwensen uit de gehele wereld ontvan gen. Hij werd onder meer geluk gewenst door Kroesjtsjev en president Bresjnev van de Sovjet-Unie, die hem „kameraad Tito" noemden. Het gelukwenstelegram van de Tsjechoslowaakse president No- vatny was gericht aan „kameraad presi dent". Ook de Oostduitse leider Ulbricht zond een gelukwens. Er was ook een telegram van de voor malige Britse premier Winston Churchill, met de woorden: „Ik denk met genoegen terug aan onze kameraadschap uit de oorlog". Waarnemers te Belgrado merkten op dat de leiders van het Sovjetblok in hun bood schappen aan Tito voor het eerst sinds jaren weer het woord „kameraad heb ben gebruikt. Zij zien hierin een aanwij zing voor de verbetering der betrekkingen tussen Joegoslavië en de andere commu nistische staten, die, na jaren van verbit terde ideologische strijd, is ingetreden. Amsterdam: (V.U.) Geslaagd voor het docto raai examen Nederlands: mevr. M A. Sehen- keuld-v, d. Dussen (cum laude). Heemstede. (Van onze correspondent) BRUSSEL Sedert vrijdagochtend is de scheepvaart op het Albertkanaal, de verbinding tussen Antwerpen en Luik en de drukste scheepvaartweg van België, volledig gestremd. Een ertslichter heeft de pijlers van de brug bij Wijnegem aangevaren en de brug is enige centimeters gezakt. Het gevaar voor instorten wordt niet denkbeeldig geacht, zodat alle verkeer over de brug is verboden, evenals alle scheepvaart in dit vak van het kanaal. Men veronderstelt dat de herstellings werkzaamheden niet voor eind volgende week zullen zijn uitgevoerd en dat de scheepvaart tot die tijd gestremd zal blij ven. Reeds liggen aan beide zijden van de gehavende brug tegen de honderd binnen vaartschepen voor anker. BOEDAPEST (Reuter) Janos Kadar, de Hongaarse premier en e erste secre taris van de communistische partij, is onderscheiden met de titel „held van de socialistische arbeid" en met de „orde van verdienste van de volksrepubliek" we gens zijn „onovertrefbare verdiensten bij het neerslaan van de Hongaarse tegenre- volutie van 1956". De onderscheidingen werden verleend ter gelegenheid van Ka- dars vijftigste verjaardag. MADRID (Reuter/AFP) De stakingen in Spanje hebben zich uitgebreid tot Car tagena in het zuidoosten van het land, waar scheepsbouwarbeiders het werk heb ben neergelegd om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Ondanks de publikatie van het decreet, waarbij de kolenprijs werd verhoogd, sta ken er in Asturië nog steeds rond 30.090 mijnwerkers. Weliswaar hebben groepen arbeiders het werk hier hervat, maar in sommige mijnen zijn opnieuw stakingen uitgebroken. In Oviedo neemt de spanning toe. Men vreest dat de stakingen hier een duidelijker politiek karakter zullen krij gen. Een vakbondsvertegenwoordiger uit Bil bao heeft verklaard, dat ongeveer de helft van de stakende metaalarbeiders het werk hebben hervat. In Barcelona is de toestand ongewijzigd gebleven. Hier zouden rond 10.000 arbeiders staken. In Madrid heeft de linkse „Accion Ra- publicana Democratica Espanola" een manifest uitgegeven, waarin de stakings beweging „een strijd tegen de tirannie" wordt genoemd. In Madrid is vernomen dat zich donder dag tijdens de audiëntie van de aartsbis schop van Barcelona aan een commissie van stakers een incident heeft voorge daan. De politie wilde zich van de identi teit der arbeiders op de hoogte stellen toen deze de kathedraal verlieten. De bisschop, mgr. Modrego Casaua, verscheen hierbij op straat om tegen het optreden van de politie te protesteren en (Van onze correspondent) Oost-Duitsland heeft via het orgaan van de interzone-handel aan Bonn gevraagd om kredieten, dat wil zeggen dat het nu van de bondsrepubliek kolen, machines, produkten en levensmiddelen wil kopen, maar daarvoor pas later tegenprestaties zal leveren. De regering in Bonn overweegt of de nog niet geheel uitgeputte mogelijk heden van het handelsverdrag tussen Oost en West-Duitsland wellicht nog speelruim te bieden voor voorschotten aan de Oost duitsers, die kennelijk steeds meer in economische moeilijkheden zijn geraakt. Zij schijnt te overwegen op de drie ver schillende rekeningen, die beide delen van Duitsland volgens het verdrag hebben lo pen, de Oostduitsers te willen toestaan vooruittelopen op tegenprestaties. Hier bij zou men echter denken aan een marge van twee of drie jaar en niet van tien jaar, zoals de communisten in hun hoofd schijnen te hebben. De Oostduitsers hebben overigens in het handelsverkeer met de bondsrepubliek nog een tegoed van tenminste tachtig miljoen mark. Dat lijkt nogal wat, maar het schijnt de Ulbricht-regering om veel meer te gaan. Mag men het blad „Die Welt" ge loven, dan willen de Oostduitsers alleen al voor 2,4 miljard mark kolen leveran ties krijgen in de loop van tien jaar. Daar na zouden hun wensen 700 miljoen mark belopen. In Bonn gonst het van de speculaties tot welke politieke tegenprestaties de Oost duitsers bereid zouden zijn, in ruil voor deze economische hulp. Sommigen be weren dat het na afsluiting van een kre dietverdrag de Westberlijners zal worden toegestaan hun familie in Oost-Berlijn te bezoeken. Overigens is het voor iedereen duidelijk, dat Bonn er niet toe kan over gaan machines, staal en allerlei chemi sche produkten aan de communisten te leveren, omdat men daarmee het Ul- brichtregime ook politiek zou versterken. Alleen geneesmiddelen en levensmiddelen, die de moeilijke positie van de Oostduitse bevolking kunnen verzachten, zou men eventueel op krediet willen leveren. Bij kolenleveranties moeten vraagtekens wor den gezet. De Westduitse kolenmijnen kampen met afzetmoeilijkheden en leve ranties aan de Oostduitsers voor 2,4 mil jard over tien jaar zouden eigenlijk zeer welkom zijn. Daarvoor willen de commu nisten evenwel als tegenprestatie hun olie leveringen aan West-Duitsland opvoeren, waardoor weer het gevaar ontstaat, dat de Westduitse energiemarkt te veel afhan kelijk wordt van de communisten. het recht van zijn gelovigen op een in vrij heid gevoerd gesprek met hun bisschop te verdedigen. De levendigheid waarmee «'e aartsbisschop zich tegen de politie weerde, in een zeer drukke straat, maakte diepe indruk op de bevolking van Barcelona. Generaal Franco heeft zich dezer dagen onderhouden met de bisschop van Madrid, mgr. Eijo Y Garay, over de spanning die tussen de staat en de kerk is ontstaan na het stelling nemen van de kerkelijke hiër- chie ten gunste van het stakingsrecht. De primaat van Spanje, kardinaal Pla y Deniel heeft het manifest waarin de rooms katholieke arbeidsorganisaties on langs het stakingsrecht hebben verdedigd, goedgekeurd. Mgr. Eijo Y Garay echter zou meer naar het standpunt van de regering overhellen. BONN De advocaat van de 52-jarige Vera Brühne, die ervan wordt beschul digd samen met de slotenmaker Ferbach de Münchense arts, dr. Otto Praun en diens huishoudster te hebben vermoord, heeft vrijspraak gevraagd voor zijn cliënte, tegen wie de officier van justitie levens lange tuchthuisstraf heeft geëist. Dr. Mo- ser noemde het proces een twijfelachtige zaak. De enige aanwijzingen dat Vera Brühne schuldig zou kunnen zijn, zijn van psychologische aard, aldus de advocaat. Echte juridische aanwijzingen zijn er, door het gebrekkige politie-onderzoek op de plaats van de moord, niet. Fel keerde dr. Moser zich tegen het feit dat, terwijl het proces hangende was, in de geïllustreerde Westduitse pers grote reportages verschenen, waarin op 'eigen houtje over de zaak „gecombineerd en gededuceerd" werd. Kras noemde de ad vocaat het dat één van de journalisten, die zich hieraan schuldig had gemaakt, zelfs als getuige a charge gedaagd werd. Zowel het motief voor de misdaad (de erfenis van een Spaanse villa, die Vera Brühnes' neus voorbij dreigde te gaan) als een zekere blauwe brief, die de ver dachte zou hebben getikt, horen volgens dr. Moser thuis in het rijk de specula ties. Zelfs het tijdstip van de dood van de slachtoffers kon niet met zekerheid wor- den vastgesteld, aldus de advocaat, die de juryleden bezwoer toch in te zien dat er geen sprake kon zijn van een bewijs voor de schuld van mevrouw Brühne. Vrijdag heeft de president van de recht bank in München voor een sensatie ge zorgd door het pleidooi van de verdediger Heinz Pelka na twee uren af te breken en mee te delen dat de verhoren maandag zullen worden voortgezet. Zes getuigen en een deskundige zullen worden gehoord over de geloofwaardigheid van de getuige a charge Schramm en een andere deskun dige over het tijdstip waarop de „blauwe brief" moet zijn geschreven. Het besluit van de rechtbank tot het opnieuw openen van de verhoren werd door Pelka uitge lokt met de dreiging dat, wanneer aan de verklaringen van Schramm bewijswaar- de zou worden gehecht, hij getuigen tegen Schramm zou laten optreden. Eindelijk hebben wij nu het einde be reikt. Niets is meer mieters. Niets is meer I steen goed. Niets is meer zó en niet is meer I fantastisch. Beeldschoon raakt langzaam maar ze ker buiten het vocabularium. Het is nu het einde geworden. En het zal nog wel een tijd lang het einde blijven. De grote vraag is: wat zal er na het ein- I de komen? Ik kan niets bedenken dat nog verder reikt dan het einde, maar ik ben er zeker van dat de spraakmakers het zul len weten te vinden. Een nieuwe jurk, een film, een combo, een hoedje, een zangeres, een trompettist het is (heden ten onze) allemaal het einde. Ik heb al iedmand horen zeggen: I Het absolute einde, en Het eindeloze einde, en een jcmgedochter van een mijner ken- I nissen heeft mij uitdrukkelijk medegedeeld dat Eartha Kitt het absolute eindeloze einde is. Als minnaar van de levende taal interes- seer ik mij voor alle nieuwtjes op dit ge bied en ik tracht ernstig mij er niet aan I te ergeren, al vind ik dit soort uitdrukkin gen dikwijls het einde van alle domheid en het absolute einde van een gezond taal gevoel, omdat hier onzinnige superlatieven worden uitgedacht en gebezigd, die in geen enkele verhouding staan tot de werkelijke I waarde van wat men geestdriftig prijzen I wil. Deze overschatting is overigens een ty- I pisch jeugdverschijnsel. Het is ondenkbaar dat een volwassene, die wat meer kritische zin heeft ontwikkeld dan zijn jeugdige na- geslacht, zich op deze wijze zou uiten. Het is ondenkbaar dat de heer Oud de I heer Visser een mieterse minister zou noe men, of dat de hoofdredacteur van Het Vrije Volk het oppositiebeleid van de heer meester Burger steengoed zou noemen. Wij ouderen plegen onze geestdrift uit te drukken in wat bedaarder en bedaagder terminologie. Geen vrouwelijk Tweede-Kamerlid dat ik beeldschoon zou willen noemen, al zijn het allemaal wel lieverds, en om nu te zeggen dat ik Liz, of Jayne, of Marilyn het absolute einde vindnee, zelfs die niet. Eigenlijk is het jammer dat wij, 'n beet- I ouderen, zo weinig bijdragen tot de taalverrijking, die er moet zijn wil de taal in leven blijven. Een eigenaardig ver schijnsel, dat men heel jong moet zijn om deze dienst aan de taal, die ons kostbaarst nationaal bezit is, te kunnen bewijzen. Voorlopig vind ik het einde het éinde. Eerst dacht ik dat „inderdaad" en „echt" wel het absolute eindeloze einde waren. Maar het blijft groeien. Wacht u maar rustig Over een paar maanden komt er wel weer iets moois om u over te ergeren. Floris Flaneur LAUSANNE (AP) Ex-kroonprins Vic tor Emmanuel van Italië is zwaar gewond toen hij met zijn Ferrari sportwagen met grote snelheid tegen een boom reed. De 125-jarige Victor Emmanuel is met een (hersenschudding en een gebroken rechter knie in het kantonale ziekenhuis van Lau- j sanne opgenomen. Hij verkeert niet in levensgevaar. Zijn metgezellin, de 27-jarige voormali- |ge Zwitserse waterskikampioene Marina Doria werd met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Advertentie Morgen maakt pappie je lid t van de grote Shell Junior 1 Club. Inlich- tingen bij elke Shell-pomp I S <Ü2!0RCV®> i Achteraf. Een Sovjet-Russische militair, Serge Boedjenni, die onlangs uit Honga rije naar Oostenrijk vluchtte, naar hij achteraf zei in dronkenschap, is op zijn verzoek naar Hongarije teruggezonden. Pians. Eenendertig leden van de Soek-stam, onder wie achtentwintig vrouwen en kinderen, zijn woensdag in Karamoja, een streek in Oeganda, door leden van de Pian-stam vermoord, aldus een medede ling van de regering van Oeganda. Het zou een wraakoefening zijn voor het ver moorden van 28 Pians door Soeks een tweetal weken geleden. Militairen van een Brits garnizoen in deze streek heb ben hierna een strafexpeditie onderno men. Parlement. De politie in Ibadan, West-Ni geria, heeft gisteren twee maal binnen enige uren vergaderingen van de volks vertegenwoordiging met traangas be ëindigd. Na het tweede incident zei de chef van politie dat er die dag geen bij eenkomsten meer zouden worden ge houden en gaf hij bevel de parlements gebouwen en terreinen te ontruimen. Slachtoffers. De Westduitse Eerste Kamer heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarin bepaald wordt dat aan Italië DM 40 miljoen uitbetaald zal worden als ver goeding van oorlogsschade en nog eens DM 40 miljoen aan de Italiaanse slacht offers van de nazivervolging. Stormen. Delen in het oosten en midden van de Ver. Staten zijn getroffen door zware voorjaarsstormen. Plaatsen in Texas werden geteisterd door wervel stormen en uit New Jersey. Oklahoma en de staat New York worden hagelstormen gemeld. De stormen hebben twee doden en vijftig gewonden geëist. In Water- burey. een stad van 110.000 inwoners in Kansas, werden 45 woningen vernield en 150 beschadigd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3