Loongrens sociale verzekering per 1 juli niet wijzigen '4 OP EN OM HET BINNENHOF Geweldig! voor elke motor individuele voeding! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! "feuad- puistjes Ü-aai-taxia Botsing in Oeganda eist zestig levens EEG financiert twee projecten op Nieuw-Guinea Organisaties tegen ontslagen bij Lips Kathedraal van Coventry vrijdag ingewijd Agenda goedgekeurd voor ontwapeningsoverleg Kennedy naar Brazilië 5 Stichting geeft advies Zijn motor (en die van duizenden andere Nederlandse automobilisten) reageert opeens veel gezonder, accurater, scherper. Waardoor? Door BP Super Mix - de nieuwe motorvoeding, Geweldig! Vroeger kregen vele motoren te weinig met normale benzine of te veel met super. En nu? Nu zijn er 5 soorten benzine - dank zij BP Super Mix. 5 Soorten om elke motor individueel te voeden. Want dat is nodig, hoognodig. Immers, elke motor stelt weer andere eisen omdat hij anders wordt gebruikt, andere snelheden gewend is, aan een andere rij-stijl onderworpen is. Daarom nü motor-zuiver tanken met een van de 5 soorten BP benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50, Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan, Tot u voelt: nu geef ik mijn motor ti"- nodded nee t precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Onkosten stijgen bij de Nieaf Gevulde orderportefeuille Jansen Sutorius PUROL-PQEDER Aartsbisschop Rummel van New Orleans gaat heen Dr. E. van Raalte Akkoord over verbod van oorlogspropaganda VERBIJSTERING MIKKEN NOOIT BESLAG SCHANDALIG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft thans aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid het in uitzicht gestelde afzonderlijke advies uitgebracht over de door de staatssecretaris voorgelegde vraag: Welke gevolgen de voorgenomen huurverhoging zou dienen te hebben voor de uitkeringen van de sociale verzekering. Wat de loongrens voor de verzekeringsplicht der zogenoemde arbeidsverzekeringen betreft, deelt het bestuur der Stichting mede, dat de omvang van de door dit bestuur in zijn brief van 4 mei in overweging gegeven looncompensatie te gering is om op grond daarvan tot een verhoging van het bedrag van de onderhavige loongrens over te gaan. Bovendien zijn aan het in de loop van een kalenderjaar wijzigen van die grens aanzienlijke bezwaren van administratief-technische aard verbonden. KAMPALA (Oeganda) (AFP) De pre mier van Oeganda, Milton Obode, heeft in de Nationale Vergadering van Oeganda meegedeeld dat duizend mannen van de negerstam der Pians een gevecht van ze ven uur hebben geleverd met negentig militairen van „The Kings African Rifles" Hierbij zijn zestig Pians gesneuveld. Dë" Finns' waïên teruggekeerd Van eén wraakoefening op de stam der Soeks, wier woongebied aan het hunne grenst.' Zij hadden, bij een overval op de Soeks, 31 personen, onder wie 28 vrouwen en kin deren, gedood. De Pians namen hiermee wraak voor een twee weken geleden door de Soeks op hen uitgevoerde overval, die aan 22 leden van de Pian-stam overwe gend vrouwen en kinderen het leven had gekost. De Pians, die het succes van hun wraak oefening tegen de Soeks naar het hoofd was gestegen, weigerden gehoor te geven aan de opdracht der Britse militairen om halt te houden. Zij vielen het negentig man sterke detachement aan, zodat de militairen van hun wapens gebruik moes ten maken. In het daarop volgende ge vecht vielen zestig l?ians. Advertentie rji emebom eb suissni Benzins en Pefroleum Handel Maatschappij n.v, Frederiksplein 42. Amsterdam-C. Naar de mening van het bestuur der Stichting zal de onderhavige looncom pensatie uiteraard wel in aanmerking dienen te worden genomen bij het bepa len van de mate waarin, per 1 januari 1963, het huidige bedrag van deze loon grens wijziging dient te ondesgaan als evolg van de sedert de vaststelling aarvan tot stand gekomen loonsverho gingen. Ten aanzien van het maximum-dag loon der zogenoemde arbeidsverzeke ringen ter berekening van de te heffen premiën en te verstrekken uitkeringen elden dezelfde overwegingen als wat etreft de loongrens. Een herziening van het bedrag der voor de A.O.W. en de A.W.W. geldende premie- grens kan, op grond van de wettelijke be palingen, slechts geschieden op 1 januari van een kalenderjaar. Het bestuur der Stichting meent dat er thans geen aanlei ding is voor verhoging der premiegrenzen. Het bestuur der Stichting adviseert vorts, naar analogie van hetgeen in het verleden is geschied, het dagloon waarop de uitkering ingevolge de ziektewet, de werkloosheidswet en de ongevallenwetten is gebaseerd te verhogen met het bedrag der huurcompensatie en de uitkeringen dienovereenkomstig te verhogen. Ten aan zien van de renten ingevolge de ongeval lenwetten en de invaliditeitswet meent het bestuur dat het aanbeveling verdient de daarop krachtens de toeslagwetten ver leende toeslagen te verhogen en de daar voor nodige wijziging van deze toeslag- wetten te bevorderen. Verder adviseert het bestuur om, even als in het verleden het geval is geweest, de invoering van de voorgestelde huur compensatie gepaard te doen gaan met een verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.- pensioenen. Het bestuur raadt aan de hui dige pensioenbedragen ingevolge de A.O.W. te verhogen met respectievelijk 84,- voor de gehuwden en met 72,- voor de onge- huwden, en de A.W.W.-pensioenen even eens te verhogen met respectievelijk 84,- voor de weduwen met kinderen en met f 72,- voor de weduwen zonder kinderen, indexcijfers Het bestuur der stichting merkt nog op dat wellicht overwogen zou kunnen wor den om de verhoging, die de A.O.W. - en A.W.W.-pensioenen op grond van de sedert de laatste herziening tot stand gekomen loonsverhogingen (exclusief de huurcom pensatie) zullen moeten ondergaan, gelijk tijdig te doen ingaan met de aanbevolen verhoging in verband met de huurverho ging. De thans voorgestelde looncompensatie zal, evenals het geval is geweest in het verleden, gepaard dienen te gaan met een verhoging van de kinderbijslagbedragen. Overwogen zou kunnen worden de voor genomen aanpassing der kinderbijslagbe dragen aan het indexcijfer van 30 septem ber 1960 gelijktijdig met het invoeren der voorgestelde huurcompensatie toe te pas sen. In dit geval zouden de kinderbijslag bedragen met ingang van de datum van huurcompensatie verhoogd dienen te wor den met hetzelfde percentage als waar mede het laatst bekende indexcijfer af wijkt van dat op 30 september 1960. Als de staatssecretaris zou besluiten de algehele aanpassing der kinderbijslagrege lingen aan de wijzigingen die sedert 30 september 1960 in het algemene loonni veau zijn opgetreden eerst bij het in wer king treden der nieuwe kinderbijslagwet ten te doen geschieden, dan zal, zo meent het bestuur der Stichting, op het tijdstip van invoering der huurcompensatie een beperkte verhoging der kinderbijslagwet ten niet achterwege dienen te blijven. Deze verhoging zou dan gesteld kunnen worden op een cent per dag voor het eer ste tot en met het derde kind en op twee cent per dag voor het vierde en volgende kind(eren). De omzet over 1961 van de n.v. Nederland- sche Instrumenten- en Elektrische Apparaten- fabriek „Nieaf" was 12,3 pet hoger dan over 1960. De ontvangen opdrachten namen met twee pet toe. De produklietoeneming was on toereikend om de mede door loonsverhogin gen veroorzaakte kostenstijging op te vangen. Het saldo exploitatierekening daalde van f 226.000 tot f 185.000. Na afschrijvingen, voorzieningen en reser veringen resteert een onveranderde uit te keren winst ac" 104.000. Voorgesteld wordt acht pet dividend (onv.) Ter financiering van de nieuwbouw werd een onderhandse lening aangegaan ad f 400.000, zodat het totaal aan opgenomen leningen thans pro resto 627.000 bedraagt. De resultaten over 1962 zullen, naar de directie hoopt, minder ongunstig worden beïnvloed door het personeelsverloop. Door produktiviteitsverhogende maatregelen steeg het produktieniveau zodanig, dat het order bestand thans vrijwel constant blijft. De resultaten van de n.v. Machinefabriek v/h Jansen en Sutorius zfjn niet bjj de ver wachtingen achtergebleven, zjj vertonen zelfs nog een verbetering. Het vorig jaar kenmerk te zich, aldus het verslag, door een grote ge lijkmatigheid en stabiliteit van de produktie op een hoog niveau en met verruimde mar ges. Het saldo bedrijfsrekening, inclusief diver se baten, beliep 611.000 (v. j. f 548,000). Na afschrijvingen reserveringen, enz. resteert een winstsaldo ad 257.000 (v. j. f 193.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, negen pet dividend (v. j. acht pet.). De orderpositie vertoont ook in 1962 nog een stijging, waardoor de fabriek tot het voor jaar 1963 vol bezet zal zijn. De stijging van het kostenpeil zal zich ongetwijfeld nog ver der voortzetten. Hoewel de directie dus re kent op enigszins dalende uitkomsten ver trouwt zij, dat deze opnieuw bevredigend zullen zijn. De nacht van Luns Tot dusver kent onze parlementaire ge schiedenis een zeer spannende, tevens late avondvergadering, die te boek staat onder de naam van de minister welke toen uit eindelijk een zegepraal" behaalde. Ik denk hier aan „de nacht van Staal". Op 21 december 1906 wist de minister van Oor log in het kabinet-De Meester, minister Staal, na een uitstekende verdediging de overwinning te behalen op hen, die het op zijn plannen gemunt hadden. Het eindigde met een „happy end": luide bravo's weer klonken, toen het succes een feit was ge worden. En nu de avondvergadering van donder dag jl. Vrijwel al de tijd, reeds van des middags 3 uur af, had minister Luns met een betrokken gezicht achter de regerings tafel gezeten. Lag Wenen hem nog zwaar op de maag, hetgeen heel menselijk zou zijn geweest, of was het bij hem wenen over iets, dat hem niet zinde? Vrijwel de gehele tijd zat hij er zo somber bij. Slechts toen hij de heer De Kadt (Arb.) dienst „tirades" uit het verleden voor hield. om aan te tonen dat genoemde af gevaardigde niet langer dan enige jaren geleden onderhandelen met de Indonesiërs misschien nog onmogelijker had gevonden dan de tegenwoordige bewindsman aan Buitenlandse Zaken vindt, veerde deze even op en herleefde zijn zuidelijke leutig heid. Maar daarna werd het beeld aan vankelijk weer even triest als tevoren. Tenslotte nam, naarmate het nachtelijk uur dichterbij kwam, de bitsheid in op vallende wijze toe. Pijnlijke geschiedenis Heb ik het wel, dan was het inderdaad gedurende het debat over het regerings beleid met betrekking tot de steeds ernsti ger wordende Nieuw-Guineaperikelen dui delijker dan ooit op een hoogst pijnlijke geschiedenis voor minister Luns uitgelo pen. Op 2 mei had de minister van Buiten landse Zaken in de Eerste Kamer het ver zoek van ir. Vos (Arb.) om de heer Bun ker toestemming te vragen het Bunker plan ter griffie, louter voor kennisneming door de Eerste-kamerleden, te mogen de poneren, botweg afgewezen. Dit omdat zulks niet in 's lands belang heette te zijn. In mijn kroniek van 5 mei („Luns' boze droom") zinspeelde ik op de mogelijkheid, dat de heer Luns wellicht genoemd plan zo geheim wilde houden, omdat er anders misschien wel eens aan het licht zou ko- De Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft haar goed keuring gehecht aan het voorstel tot finan ciering van twee projecten van sociale aard, ingediend door het Koninkrijk der Neder landen en uit te voeren in Nederlands Nieuw- Guinea, zo deelt de E.E.G. in Brussel mee. Het betreft: 1. De bouw en de inrichting van twee op leidingsscholen voor dorpsonderwijzers. De kosten van de bouw en de inrichting zijh ge raamd op 1.440.000 gulden. De twee nieuwe opleidingsscholen zullen het mogelijk maken na verloop van vier jaar sedert hun oprich ting het aantal onderwijzers dat thans jaar lijks onderwijsbevoegdheid verkrijgt, met veertig percent te verhogen. Deze vermeer dering zal voldoende zijn om in de op korte termijn te verwachten behoeften te voorzien. 2. De bouw van een ziekenhuis te Mano- kwari ter vervanging van het reeds bestaan de ziekenhuis, dat in zeer slechte staat ver keert. De kosten van de uitvoering zijn ge raamd op 1.627.000 gulden. Het project beantwoordt aan het streven van het gouvernement om de gezondheidszorg aan te passen aan de behoeften van het land, waarbij rekening wordt gehouden met de plannen van het gouvernement zijn gezag uit te breiden tot de gebieden die nog niet onder zijn rechtstreeks bestuur staan. De bouw van het ziekenhuis, die voor het grootste gedeelte de vervanging of de repa ratie van de reeds bestaande gebouwen en slechts voor een klein gedeelte nieuwe ge bouwen betreft, zal tot de verwezenlijking van deze plannen bijdragen door het aantal ziekenhuisbedden van zeventig bruikbare bedden op 126 te brengen. De kosten voor de inrichting van de nieuwe gebouwen van het zie&enhuis zullen door het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea worden gedragen, aldus de mededeling van de E.E.G. Advertentie De R.K. Bond van Werkmeesters deelt mee, dat de organisaties van beambten, waaronder de H K W (handels-, kantoor- en winkelbedienden), de katholieke tech nici en de katholieke werkmeesters, met teleurstelling kennis hebben genomen van de publikaties, „welke in strijd met de hieromtrent gemaakte afspraken aan de de pers zijn doorgegeven als gevolg van kennelijk in Drunen eenzijdig verstrekte gegevens door de werkgever, de firma Lips" „Zonder in te gaan op de oorzaken van deze moeilijkheden moet gesteld worden, dat de noodzakelijkheid van het ontslaan van een zeventigtal beambten nog niet aanwezig is, althans dat voor de oplos sing van de gerezen moeilijkheden een dergelijk ontslag in de huidige omstandig heden en rekening houdend met het in Nederland bestaande sociale" klima'at, niét verantwoord moet worden geacht"., aldus de R.K. Bond "van Werkmeèstérs. De organisaties stellen zich voor, dat alsnog in de verder gaande besprekingen bevredigende afspraken kunnen worden ge maakt, zonder dat er ontslagvergunningen behoeven te worden aangevraagd". Van de zijde van de directie van de firma Lips in Drunen werd ons meege deeld, dat de ondernemingsraad en het kader van deze onderneming tevoren wa ren ingelicht. Aangezien nu iedereen in het bedrijf op de hoogte was en de directie er dus van uit mocht gaan, dat deze mededelingen naar buiten zouden komen, heeft ze ge meend, aan de kranten mededelingen te mogen doen, daar het nieuwselement reeds van de zaak af was. men, dat het bepaald een voor Nederland minder bedenkelijk karakter heeft dan de geachte minister van Buitenlandse Zaken het steeds had doen voorkomen. Vroeg in de „nacht van Luns", nl. vlak voor de etenspauze, kwam eindelijk dank zij de minister-president het stuk nu open en bloot ter tafel. De aap uit de mouw En meteen kwam hiermee de aap uit de mouw. Thans trad aan het volle daglicht dat minister Luns, voor zover hij commis soriaal of anderszins omtrent de voorstel- len-Bunker voorlichting had verschaft, de mensen voor wie deze voorlichting be stemd was, niet zo zeer wijzer had ge maakt maar iets wijs had gemaakt. Zonneklaar bleek immers, dat deze voorstellen volledig sluitende waarborgen ten behoeve van Nederland bevatten. Namelijk dat bij aanvaarding daarvan als grondslag voor hervatting van Nederlands- Indonesische besprekingen een garantie aanwezig is tegen prealabel stellen van de bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea. De voorstellen vormen, gelijk tenslotte eens gezind mr. Blaisse (K.V.P.), mr. Biesheu vel (A.R.) en de heer De Kadt (Arb.) ver klaarden, één geheel. En in dat geheel nu is bestuursoverdracht onverbrekelijk ver bonden aan vervulling van „de voorwaar de, dat de Nederlandse regering, als ge volg van formele onderhandelingen, toe reikende garanties ontvangt voor de vei ligstelling van de belangen der Papoea's, inclusief het recht op zelfbeschikking". Mijn liefje, wat wilt ge nog meer? Op deze kreet kwam neer, wat in het bijzonder in tweede aanleg door mr. Bies heuvel werd uitgeroepen, nadat men zich ten lange leste rekenschap had kunnen geven van de werkelijke inhoud van de voorstellen-Bunker, die in de loop van de avond de schijn-voorlichting van de minis ter van Buitenlandse Zaken in het nachte lijk duister had verdreven. Op vermelde vraag van de A.R.-spreker en op een daarmee samenhangende aan vullende vraag, kwam de minister-presi dent evenwel een beetje in de verwarring. Eerlijk gezegd was hem dat niet kwalijk te nemen. Het was werkelijk en dit was het enige wat duidelijk was een volslagen warboel geworden. Wat toch waren de feiten? Bij lezing van het stuk, dat, tussen twee haakjes al een dag eerder door de Secretaris-Generaal COVENTRY (DPA) De nieuwe (Angli caanse) kathedraal van Coventry is vrij dag, 22 jaar nadat de oude bij een Duitse luchtaanval (op 14 november 1940) werd verwoest, plechtig ingewijd. Te half twee des middags werden de deuren van de vrij wel geheel uit glas bestaande westelijke zijde van het kerkgebouw, een schepping van de Schotse bouwmeester Sir Basil Spence, geopend en tegelijkertijd klonk een Allegro van Handel op uit het reusachtige orgel. Onder de tienduizenden belangstellenden waren vele Duitse toeristen. De Westduitse regering heeft vijftigduizend mark voor de bouw bijgedragen; er zijn ook van particu liere Duitse zijde schenkingen hiervoor ge daan, bedoeld als symbool van verzoening. Koningin Elizabeth woonde de plechtig heid bij, vergezeld van prinses Margaret en lord Snowdon. Er waren diplomatieke vertegenwoordigers van meer dan vijftig staten, ook enkele communistische, aanwe zig, en van Duitse zijde behalve vertegen woordigers van de Duitse evangelische kerk ook de Westduitse minister Ernst Lemmer en zijn echtgenote. De toeschouwers buiten konden door de glazen wand heen de plechtigheid binnen volgen. Ter gelegenheid van de inwijding wordt een godsdienstig en cultureel feestpro gramma afgewerkt waarin het Berlijns Filharmonisch Orkest onder leiding van Eugen Jochum in de kathedraal twee con certen geeft. NEW ORLEANS (AP) Coadjutor John Patric Cody heeft het bestuur over het aartsdiocees New Orleans overgenomen van aartsbisschop Joseph Francis Rummel die wegens zijn hoge leeftijd (85 jaar) en een slechte gezondheid de Paus ont heffing uit zijn ambt gevraagd had. Mgr. Rummel is dikwijls het doelwit ge- weets van verbitterde aanvallen door voor standers van de rassenscheiding. In 1956 heeft hij in een herdelijk schrijven de rassenscheidnig als 'n zedelijk kwaad ver oordeeld. Enige weken geleden heeft hij bepaald dat in het najaar een einde moet komen aan de rassenscheiding op de rooms-ka- tholieke scholen. Drie voorstanders van de rassenscheiding deed hij in de ban omdat zij zich in het openbaar tegen zijn de creet verzet hadden. Twee van de geëx- communiceerden hebben mgr Cody be schuldigd de drijfveer achter hun excom municatie geweest te zijn. van de Verenigde Naties vrij was gegeven en toen dus direkt bekend gemaakt had kunnen en moeten worden, hadden de Kamerleden ontdekt, dat het plan-Bunker op 23 april met een amendering was ver rijkt. Toen donderdagavond naar de pre cieze gang van zaken geïnformeerd werd, ontstond achter de regeringstafel een zo wel zicht- als hoorbare verwarring! Doch tenslotte kwam uit, dat op verzoek van Nederland onze ambassadeur dr. Van Roijen het zijne voor bedoelde amende ring had ondernomen. Te weten, opneming van de zinsnede inzake de te „vervullen voorwaarde" en dit met succes. Vrage: waarom had Nederland niet op 24 april, toen het dit toch zeker belangrijke resul taat had bereikt, met beide handen de ge legenheid aangegrepen om nu het plan- Bunker te aanvaarden? Volslagen raadsel Wat men hieromtrent uiteindelijk te ho ren kreeg, was een volslagen raadsel. En datzelfde gold voor het probleem van een „nadere formulering" waarvoor minister Luns op 5 mei bij zijn contact met zijn Amerikaanse ambtgenoot minister Rusk zorg had gedragen. Die formulering vond een zo getrouwe „regeringsvriend" als mr. Blaisse en waarlijk niet alleen hij veel te ingewikkeld, veel te duister. Steeds somberder werden de gelaats trekken alsook de houding van minister Luns. Hij kreeg iets bokkigs over zich, staarde voor zich uit, vermeed geruime tijd zelfs maar één woord te wisselen met zijn excellente buurlui. Vervolgens zag men hem op eenmaal, kennelijk moppe rend, een paar opmerkingen maken tot die buren. Minister Toxopeus verliet zijn zetel, ging achter minister Luns staan en legde zijn hand kalmerend op diens schou ders. Veel baten deed het echter niet. Tenslotte kwam dan minister De Quay met een „uitleg" voor de dag. Die luidde ongeveer: „Och, de formulering werd nog beter geacht dan het amendement van 23 april, maar ja, tenslotte maakt het eigen lijk niet veel verschil uit". Brrr., het diplo matieke kunststuk van het hoofd van het departement van Buitenlandse Zaken was hiermee ten volle geminimaliseerd. Maar het zou nog erger worden. Even later im mers verklaarde de minister-president zonder blikken of blozen, dat Nederland zonder meer het plan-Bunker zoals het daar lag als basis voor het gesprek met de Indonesiërs aanvaardde. Hierna zag men minister Luns enige kennelijk verwij tende woorden tot de minister-president richten, uit wiens gebarenspel vervolgens duidelijk viel op te maken dat hij vroeg, wat hij misdaan had, want dat hij zo on schuldig als een kind was! Overbodig? Onderwijl was het tijdstip aangebroken voor stemming over de motie-De Kadt, die de wens uitsprak, dat de regering zon der dralen de ter tafel liggende voorstel len-Bunker zou aanvaarden. De schijn moest worden gered. In feite was het zover gekomen, dat het kabinet, zij het niet bepaald onder gretige instem ming van de minister van Buitenlandse Zaken, tot hetzelfde bereid was als de heer De Kadt c.s. in wezen beoogden. Het, overigens weinig aantrekkelijke spel, dat men wenste op te voeren, verbood hier rond voor uit te komen. En dus ried mi nister De Quay aan, de motie niet te aan vaarden, en noemde mr. Blaisse haar overbodig. De Christelijk-Historischen en de Liberalen wilden er evenmin van we ten: laatstgenoemden hadden lang beraad nodig gehad, voordat zij er zich bij neer legden dat de regering zich nog niet tot de Veiligheidsraad zou wenden, hetgeen h i. volgens de spelregels eigenlijk moest ge beuren. Zo werd de motie met flinke meer derheid verworpen. Hiermee is op zichzelf, met name voor de internationale samenleving, het geval niet bepaald duidelijk geworden. Na iit voor het buitenland ietwat vreemde resul taat zou vrijdagochtend telefonisch ophel dering aan Amerika onontbeerlijk geweest zijn ware het niet dat, toen de kamer leden zich naar hun haardsteden konden begeven, bekend werd dat er heel wat uren eerder hoogst belangrijke besprekin gen in New York hadden plaats gevonden, onder meer tussen Oe Thant en de Neder landse ambassadeur Schürmann. Zou het wellicht kunnen zijn, dat deze toen al de wetenschap had, die in de late nacht van Luns tenslotte ook de wetenschap was je- worden van hen, die het hier beschreven schouw- en hoorspel hebben meegemaakt? Nauwelijks was de voorzittershamer ge vallen, of minister Luns nam de lange benen zonder de overige achter de re geringstafel zittenden zelf maar goede nacht toe te wensen. Het „overbodig" van zijn politieke vriend Blaisse was kennelijk de druppel geweest, die bij hem de emmer had doen overlopen. GENèVE (Reuter-AFP) De ontwape ningscommissie in Genève heeft de agen da goedgekeurd die door de beide voor zitters Arthur Dean (Verenigde Staten) en Valerian Zorin (Sovjet-Unie) gezamenlijk was ingediend. De commissie zal de vol gende onderwerpen bespreken: maatrege len om verdere verbreiding van kernbe wapening te voorkomen en vermindering van de mogelijkheid van het per ongeluk uitbreken van een atoomoorlog, door misrekening of slechte verbindingen. De commissie heeft tevens de tekst van een verklaring goedgekeurd, waarin oor logspropaganda wordt verboden. Deze tekst zal aan de voltallige vergadering wor den voorgelegd en na goedkeuring wor den opgenomen in het rapport, dat op 1 juni aan de ontwapeningscommissie van de UNO zal worden uitgebracht en de ko mende herfst door de UNO-Assemblee zal worden behandeld. De tekst werd bijna zonder debat door de commissie aangenomen. Dean maak te bekend dat bij de tekst een oproep van de zeventien mogendheden van de ont wapeningsconferentie zal worden gevoegd, waarin verzocht wordt de verklaring aan te nemen. Dinsdag zal de conferentie zich definitief over de anti-oorlogspropaganda- verklaring uitspreken. Het afkeuren van oorlogspropaganda is oorspronkelijk voorgesteld door de Sovjet- Unie. Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen dat Zorin de verklaring aan de conferentie heeft voorgelegd, waarna zij werd onderschreven door Dean. De vergadering komt maandag opnieuw bijeen. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Witte Huis heeft meege deeld, dat president Kennedy 30 juli m Brazilië zal aankomen voor een bezoek van drie dagen. Het voornemen van de president om naar Brazilië te gaan werd bekendge maakt toen president Goulart van Brazi lië in april een officieel bezoek aan Wash ington bracht. Volgens de perschef van het Witte Huis zijn er op het ogenblik geen plannen, dat Kennedy nog enig ander Latijnsameri kaans land zal bezoeken op de heenreis naar Brazilië of op de terugreis. Naar aanleiding van onze aanstaan de Frans Hals-tentoonstelling deelt De Volkskrant mede: „maar het meest verbijsterd is directeur Baard er zelf over, dat hij erin geslaagd is „La Bohé mienne" uit het Louvre los te weken." Had u het gezicht van de directeur van het Louvre moeten zien, toen hij zijn Haarlemse collega met lauw water en spons bezig zag! Dezelfde Volkskrant meldde nog een aardige bijzonderheid over het Atheense huwelijk: „de gebaarde priesters wisten zich herhaaldelijk het voorhoofd af; toen het bruidspaar de kerk ver liet daalde op hen een regen van bloemen neer." Verkeerd gemikt. De Haagse Post vertelt dat de televisie-taallessen van de heer De Ridder veel volwassen toeschouwers de klas in herinnering brachten waarin de machtige leraar quasi grappig korte metten maakte met zij die 't nooit leerden." Bij die nooit-leerders waren zeker ook hun van de H.P.? Ik ontving een circulaire over het nieuwe hotel Cocagne in Eindhoven: „voor- en achtergevel van het hotelgedeelte worden geheel be slagen door zogenaamde therm opene ramen". Niet iedere circulaire-schrijver komt, taalkundig bekeken, wel-in-beslag- genomen ten iis. De Volkskrant meldt van het filmfestival in Cannes dat daar al lerlei schandalen-van-de-dag voor kwamen die worden aan- en opgeblazen om daarna als wezenloos te worden doorgeprikt". Als ik het goed begrijp waren die schandalen in wezen niet wezenloos, maar werden zij tóch als wezenloos doorgeprikt. Schandalig! Talarius

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5