Zeventien dagen met Israëlische op herhaling reservisten Oefeningen ontworpen voor mannen boven de veertig Zanggroep en orkest uit West-Berlijn gaven muziekavond in IJmuiden LANGS SLUIZEN EN+HAVENS J. Ploos van Amstel en Roelof Klein exposeren bij Felison in Velsen Hebt u de bedoeling om a.s. woensdag Lijst 3 te stemmen Vrijspraak in zaak van pornografische foto's Lijsttrekker van CHU retireert Hartaandoeningen zijn de voornaamste doodsoor zaak in ontwikkelde landen 42 min toeristen in ons land in 1961 Lexington spant kort geding aan Denkt u erom: slechts 1 hokje rood im ZATERDAG 26 MEI 1962 Zieken en gezonden Gemengd gezelschap Typen Sabbath Volksleger in de ware zin des woords Huistoe A'damse universiteit ver- leent vijf eredoctoraten Krot opengebroken Kerkelijk nieuws Dronken man nam fiets weg A. Dubbis overleden BRUIDSBOEKETTEN P. v. d. BERG Bob Buys Lord Beaverbrook schrijft advertenties tegen de EEG Verkeersongevallen ANVV-voorzitter Is het voor u te moeilijk om naar de stembus te gaan? Geen nood; een berichtje naar één van onder staande adressen en wij komen u per auto halen. H. Homburg, Wijk aan Zeeërweg 158, tel. 6071; H. v. Leeuwen, Edisonstraat 29, IJmuiden, tel. 5713; D. Tanis, Wilgenstraat 32, IJmuiden, tel. 7560; B. W. Beskers, Da Costalaan 17, Driehuis, tel. 6071; C. P. Bekker, Wijkerstr.weg 119, Velsen-N., tel. 3272; M. M. Korthals, Hagelingerweg 105, Santpoort, tel. 8496. (Van onze correspondent) TEL AVIV. Uw correspondent heeft een paar weken geleden, op een uur, waarop men in Europa nog op één oor pleegt te liggen, met enige tientallen Israëlische reservisten een legerkamp verlaten na een langdurig appèl-met inspectie, waarbij op iedere slak in ruime mate zout werd gelegd. De batal jonscommandant, een nog jonge beroeps officier, hield de mannen naar goed ge bruik voor, dat hun eenheid in het Is raëlische leger het neusje van de zalm vormde en dat zij zich dienovereenkom stig had te gedragen. Van zijn woorden werd zwijgend, maar met nauw be dwongen hilariteit nota genomen. Maar goed, we reden in snelle vaart met onze militaire vrachtauto naar een andere legerplaats „ergens in Israel". Het was er een, die onze commandant in zijn inleidende toespraak had aange duid ah „een rusthuis". Ik had me een dergelijke instelling tot dusver anders voorgesteld, maar waar was, dat er een weldadige rust heerste vergeleken met andere militaire verblijfplaatsen. De oefeningen, speciaal ontworpen voor lieden boven de veertig, waren niet ge makkelijk, maar toch ook niet overmatig vermoeiend. Het eten was goed en toerei kend en de sanitaire toestanden lieten wei nig te wensen. Alleen het wachtlopen duurde naar aller smaak te lang, want de zon in Israel straalt al vroeg in het jaar een gloed uit, die het uren lang meesjou wen van geweer, koppel en stalen helm tot een wat twijfelachtig genoegen maakt. Maar tegenover dit ongerief stond weer de kameraadschappelijke geest bij de hetero gene troep en een gevoel voor de werke lijkheid bij de instructeurs, bij wie men senkennis, gemoedelijkheid zonder slapte en gevoel voor humor hand aan hand gin gen. In weerwil daarvan waren er van meet af zieken, echte zieken, die met een of meer doktersattesten kwamen aandragen, versterkt door een paar knikkende knieën en een medelijwekkende gelaatsuitdruk king, en lieden, die over dezelfde attribu ten beschikten, maar, mirabile dictu, na de dienst opmerkelijk vlugger ter been ble ken dan vlak voor en tijdens de oefenin gen. Onze commandant verklaarde zich al dadelijk bevoegd de geneeskunde uit te oefenen, ook al bleef zijn medische ken nis nog beneden het peil van een eerste jaars student in de medicijnen. Hij pro clameerde na een diepgaande blik iemand ziek of gezond, onderscheiddde met feil loze intuïtie waarheid van fantasie en zond met een kernachtige opmerking de zieke zieken naar het spreekuur van de dokter en de simulanten linea recta naar de voorste gelederen van de troep met de vergevende glimlach van de man, die zijn pappenheimers kent. Tussen ons gezegd en gezwegen had de troep niet zo heel veel onthouden van wat de mannen eerder was ingepompt. Maar onze instructeur, gemoedelijke voormalige Haganah-man, friste al gauw het geheu gen op met zijn gedegen kennis van wat des krijgsmans is, waarbij hij een ruime dosis psychologisch inzicht openbaarde en dadelijk aller hart won. Op zich was dat al een prestatie, want een heterogener troep was moeilijk denkbaar. Er waren be halve „tsabres" (in Israel geborenen-Red.) ook rasechte „Jeckes" (goedmoedige spot naam voor uit Duitsland afkomstige Israe- li's-Red.) Roemenen, Hongaren, Tsjechen, Slowaken, Polen, een Jemeniet, twee Boe- charen en een flink contingent andere lans- lieden. Ook wat hun beroep betreft liepen onze mensen uiteen als de volken der we reld zelf. De leraar, de steenhouwer, de taxichauffeur, de drukker, de accountant, de archeoloog, de ambtenaar, de onder wijzer, de lector en de kruidenier kropen broederlijk door doornige greppels onder de aanmoedigende verzekering van onze instructeur: „Toe maar mannen, het went wel". Hij had gelijk. Je krijgt op den duur een zekere handigheid in dat gesluip door doornen en distels en langzamerhand reageer je wat rustiger, als ongeveer ter hoogte van je, zorgzaam gebogen hoofd een reuzehagedis, een pad of wat slangach tig gedierte een veilig heenkomen zoekt. Natuurlijk waren er ook nu de „typen". Ik denk met plezier terug aan de olijke Jemeniet met zijn gitzwarte lachende ogen, zijn ongemene choreografische pres taties en zijn breedsprakig commentaar p alles in een kinderlijk, gutturaal He breeuws. Mijn gedachten gaan uit naar het onafscheidelijke paar „Jeckes", kanke raars van je welste en altijd gereed een blik terug te werpen op de discipline in de „Heimat". En dan onze magazijnmeester, over een onuitputtelijke voorraad goede moppen beschikkend en altijd bereid en in staat „op bestelling" Beethoven, Mo zart, Schubert en ettelijke andere coryfee- en der toonkunst te zingen of te fluiten, in dien gewenst met een summiere verhande ling over de componist en zijn werk. De sabbath nadertnog eenmaal klinken de afgebeten commando's. En dan het bevrijdende, lang verbeide „Chof- sjiem" („vrij"). Na een grote wasbeurt verenigen allen zich aan feestelijk gedek te tafels met brandende kaarsen op lege conservenbussen, met flessen sinaasappel sap en grote schalen met zorgzamer dan anders geschikt avondeten. Er wordt gege ten, gedronken, gelachen. Onze Jemeniet voert een extatische dans uit, er wordt ge meenschappelijk gezongen en het volks lied besluit de avond. De volgende dag, ra de synagogedienst, is er een excursie naar een nabijgelegen kibboets. Men slaapt en leest en praat tot de avond valt met zijn wacht en het gegons van patrouillerende vliegtuigen, zwevend in het vage maanlicnt als grote vogels met groene en rode vleu geltippen. De morgen breekt aan met het zorgvuldige opmaken van het wolletje, veldoefeningen, exercitie. Nog een week, dan zijn we weer burgers, die, o zoete weelde, in een bed slapen en niet op een Het Israëlische leger, een volks leger in de ware zin van het woord, heeft herhaaldelijk van zich doen spreken door zijn paraatheid, organi satie en gevechtskracht. Onze cor respondent, de heer S. Hamburger, maakte als journalist een zeventien- daagse herhalingsoefening mee voor reservisten. Zijn indrukken geeft hij weer in bijgaand artikel. harde brits en zich geen zorgen maken om een strenge inspectie door een uitge kookte sergeant-majoor of om het schoon maken van een „mess-tin", waaraan het vette der aarde gekleefd schijnt zijn. Ook die laatste dag breekt aan. Weer zitten we op de hotsende vrachtauto. Thuis wacht het gezin, een bed met een echte matras, een kussen met een wit sloop. Er zal niemand zijn, die controleert of je schoenen wel glimmen, je gezicht wel feil loos geschoren is, je dekens in drieën ge vouwen op elkaar zijn gestapeld. We pra ten na over de eindfuif van de vorige avond, waar de commandant van het kamp een luitenant-kolonel, zonder bedenking ge volg gaf aan het schuchtere verzoek om wat te zingen. We verkneukelen ons bij de gedachte aan onze kleine ergernissen: hoe de kok het altijd weer vertikte de vruchtensla naar behoren te kruiden, om dat hij niet van pikant eten hield, hoe er altijd weer te weinig kranten waren in ver houding tot het aantal naar nieuws honge rende mannen. Straks zullen we onze uni form uittrekken en morgen gaat onze ver fomfaaide broek naar de stomerij. In on ze benen knaagt de vermoeidheid na de ongewone lichamelijke inspanning. Thuis wacht een berg werk, een stapel post. Veel rust zal ons de eerste dagen niet gegund zijn. Maar de commandant had gelijk, toen hij, bij het afscheid nemen van de krantemensen zei: „Het was niet gek, hè, onze persconferentie?" Het was inderdaad niet gek. Al zat de paraatheid van het le ger ons nog een week lang „in de benen". De rechtbank in Amsterdam heeft een 50-jarige bedrijfsleidster van een grote tijdschriftenhandel uit Amsterdam, die zich had moeten verantwoorden wegens het in bezit hebben van 36.000 pornogra fische foto's, vrijgesproken. De rechtbank achtte niet wettig en overtuigend bewezen, dat de foto's bestemd waren om verspreid te worden. De officier had een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden geëist benevens een geldboete van 500. De vrouw voerde het beheer over de tijdschriftenhandel, terwijl de eigenaar wegens het verspreiden van pornografische lectuur een gevangenisstraf van een jaar uitzit. Zij ontkende dat zij de foto's in voorraad had om te verkopen. Volgens haar zouden de foto's worden vernietigd. Ter gelegenheid van het 66e lustrum van de universiteit van Amsterdam zullen maandag eredoctoraten worden verleend aan: Prof. dr. Geo Widengren uit Uppsala; (theologie); mr. W. C. Treurniet uit Rot terdam (rechtsgeleerdheid); dr. Donald D. van Slyke uit New York (geneeskunde); de heer Ernst Crone uit Bergen (N.H.) (wis- en natuurkunde) en de heer Lou Licht veld uit Washington (letteren en wijsbe geerte). In 's-Gravendeel doet zich aan de voor avond van de gemeenteraads-verkiezingen het wat ongewone verschijnsel voor, dat men nu al weet, dat de lijsttrekker van de C.H.U. de heer B. C. Mul zijn benoeming als lid van de gemeenteraad niet zal aan vaarden. De lijsttrekker heeft namelijk zijn kiesvereniging na de kandidaatsstelling meegedeeld, dat hij zich om persoonlijke redenen heeft teruggetrokken. De naam van de heer Mul komt wel op de stembil jetten voor. Deze week zijn leden van de „Sing- spielstudio" en het orkest van de Volks muziekschool uit het gebied Neuköln, dat gelegen is in West-Berlijn tussen de luchthaven Tempelhof en de grens met de oostelijke sector, de gasten geweest van het gemeentebestuur van Zaandam, waar zij enkele concerten en zangopvoe ringen hebben gegeven. Zij vonden nog gelegenheid te voldoen aan het verzoek van de heer De Man, secretaris van de Volksmuziekschool te IJmuiden, om ook in het IJmond-gebied een muziekuitvoe ring te verzorgen. Vrijdagavond traden de Berlijnse gasten op in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis, waar zij de belang stelling genoten van een zeer groot aan tal jeugdige en volwassen toehoorders. De heer J. Algera, inspecteur van het Onderwijs in de gemeente Velsen en voor zitter van de Volksmuziekschool, sprak een woord van welkom en daarna werd het de taak van het Duitse orkest een uit voering te geven van de Symfonie in Es van Johann Stamitz (17171757), een van de beroemd geworden vernieuwers van de muziek-stijl in de achttiende eeuw. Deze symfonie behoort tot de „nieuwe" werken van dit tijdperk, die in de meest letter lijke zin de toon aangaven voor de muziek van Mozart, Haydn en ten dele ook voor die van Beethoven. Stamitz' compositie stelt dezelfde zware uitvoeringenseisen als muziek van Mozart. Daarom kon men te recht bewondering hebben voor de diri gent Rudolf Barthel en de orkestleden, meest studenten en in een of andere be trekking werkzame jonge mensen, om de gave, gezond muzikale en van juist stijl begrip getuigende vertolking van de sym fonie. Een logische voortzetting kreeg de muziekavond met de uitvoering van het Concert in D voor piano en orkest van Joseph Haydn, waarbij de solo-partij met hoogtepunten van zeer verdienstelijk spel vervuld werd door Tine Verhoef uit Zaandam. Dirigent en orkest waren bij de begeleiding van de soliste bijzonder ad rem. Na de pauze heeft ongetwijfeld ieder- HUlillt Een visventer in Velsen-Noord meldde de Velsense politie vrijdag dat zijn be drijfspand een onbewoond krot aan de Schulpweg, was opengebroken. Er worden enkele goederen, waaronder zuurwaren, vermist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk; te Lippnhuizen (toez.) H. J. van Dijk te Koog aan de Zaan; te Midlum D. Verhoef, vica ris te Kedichem. Geref. Kerken Beroepen te Leeuwarden (2 vacatures) G. Hengelveld te Schoonebeek en G. ter Steege te Amsterdam-Buiksloot; te Kou dekerk a. d. Rijn H. Alting te Uithuizer- meeden; te Den Helder (4de pred. pl.) D. Kloppenburg te Broek onder Akerwoude. Aangenomen naar Bennebroek J. D. A. de Zwart, kand. te Zuidlaren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergambacht J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk; te Nieuwleusen (vac. W. van Hoogevest) C. Nauta te Ouw- sterhaule. Aangenomen naar Sommelsdijk H. C. Bultman te Papendrecht. Geref. Kerken Beroepen te Ureterp H. Makkinga te Wilsum (O.); te Suawoude C. van der Woude, kand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noordscheschut R. Slofstra te Harderwijk. Israëlische reservisten tijdens oefening in de bergen. een De Velsense politie kreeg vrijdagavond een melding binnen dat een dronken man met twee fietsen verdwenen was in de bosjes langs de Willemsbeekweg. Terzelf- dertijd meldde een caféhouder uit IJmui- den-oost dat hij een dronken Hongaar uit zijn etablissement had verwijderd. Bij onderzoek vond de politie een fiets in de bosjes. Een Haarlemmer had inmiddels aangifte gedaan van de vermissing van dit rijwiel. De Hongaar werd later aan gehouden bij een familie in IJmuiden- oost. Hij kon zich van het gebeurde niets meer herinneren en werd na verhoor heen gezonden. In Velsen-Noord is op 68-jarige leeftijd overleden de oud-brigadier A. Dubbis van de Velsense politie. De heer Dubbes was jarenlang postcommandant in Velsen- Noord. De begrafenis heeft plaats dinsdag 29 mei op de algemene begraafplaats Duinrust in Beverwijk. Advertentie ONZE SPECIALITEIT BLOEMENMAGAZIJN - KWEKERIJ KENNEMERLAAN 171 - TELEFOON 4663 NEW YORK (Reuter) Hartaandoenin- gen zijn de voornaamste doodsoorzaak m ontwikkelde landen, zo wordt gezegd in een gepubliceerd rapport van de Wereld- ezondhéidsorganisatie. Volgens dit rapport dat is gebaseerd op gegevens over onge veer 35 percent der wereldbevolking, wordt meer dan een kwart van alle sterfgeval len door hartziekten veroorzaakt, gevolgd door kanker, vaatstoornissen en ongevallen In ontwikkelingslanden zijn ingewands ziekten, longontsteking en influenza de voornaamste doodsoorzaken. Achtenveertig landen rapporteerden lepra als een voort- durendprobleem. In het rapport wordt het aantal lijders aan deze ziekte geschat op vijftien" miljoen. De aanvoer in IJmuiden was vrijdag 6640 kisten, waarvan 2176 kisten tong en tarbot; 3 heilbot; 9 tongschar en schar- tong; 983 schol; 33 schar; 5 bot; 13 haring; 2189 makreel 532 schelvis; .354 wijting; 306 kabeljauw en gul; 5 leng; 5 wolf; 2 poon; 5 koolvis en 30 diversen. Prijzen per 1 kilogram in guldens: Heil bot 3.40—2; grote tong 3.10—3.55; groot- middel tong 3.30—3; kleinmiddel tong 2.50 2.20; kleine tong I 2.502.10; kleine tong II 4.56—1^16 en tarbot 4.203.40. Per 50 kilogram: Tongschar 9070; kleine tongschar 7771; kleinmiddel schol 5163; kleine schol I 5646; kleine schol II 6016; schar 3020; bot 76; verse haring 41—21; makreel 41—13; kleinmid del schelvis 50; kleine schelvis I 5437; kleine schelvis II 41—35; wijting 46—8; grote gul 38—34; middel gul 36—33; kleine gul 3628 en poontjes 10. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 228 84; grote koolvis zwart 12696; grote koolvis wit 40; grote leng 104—96 en grote wolf 90. De besommingen in guldens waren: KW 152 12.600; KW 191 f 14.300; KW 183 11.000; KW 107 9.640; KW 96 10.890; KW 24 8.750; KW 38 8.670; KW 91 9.640; KW 161 7.670; KW 190 BIJ FELISON te Velsen wordt een mij zeer welkom vervolg gegeven op de kort geleden gehouden expositie van tekeningen van Ploos van Amstel „In 't Goede Uur" te Haarlem. Ik had Ploos van Amstels tentoonstelling eerder te Amsterdam mogen bewonderen en betreurde het dat hij in Haarlem geen gelegenheid zag zijn schil derijen te tonen. Ploos van Amstel bleek al veel eerder een uitstekend tekenaar, met intelligentie zijn onderwerpen verwerkend en voordragend op vaak geraffineerde wijze. Men is wel eens beducht voor veel kunde en goede smaak omdat het niet om uiterlijkheid alleen gaat en een fraai uiterlijk innerlijke leegheid camoufleren kan. Bij Ploos van Amstel bleek vooral ook door enige wat oudere schilderijen dat zijn streven naar het op eigen wijze vertellen van zijn ervaringen duidelijk en vertrouwenwekkend is. Ik mocht constateren tot welke boeiende resultaten dat zoe ken geleid heeft. Die resultaten ontmoet men thans weer bij Felison. EN HET WEERZIEN viel mij nergens tegen. Bewonderenswaardig is ook in de schilderijen de voordracht, de prachtige en doorgewerkte kleur en boeiend het vor menspel. En daarmee voert Ploos van Am stel ons in landschappen en interieurs waarin het goed is te verwijlen. Men ver wachte geen paradijselijke landschappen. Het zijn die landschappen welke de mens die de eigen tijd leerde beleven en ook aanvaarden tegenwoordig meer zoekt: de ruwere landschappen van Joegoslavië, landschappen, die men ook rond de Py reneeën en in Spanje kan vinden. Het gaat om winterse tuinen of tuinen in de herfst, om vegetaties, waar we cactussen ont moeten. Het kan zelfs gaan om een hoop oud roest, gelijk Ploos van Amstels motor fiets, een onderwerp dat al tientallen ja ren geleden de jonge schilders kon beko ren omdat zij hierin zoveel mogelijkheid tot projectie van hun voelen zagen. Ploos van Amstels visie is daarbij beïnvloed door de ontwikkeling in de beeldende kunst van die tientallen jaren. Uit de nieuwe uit drukkingsmogelijkheden heeft hij de zijne mogen vinden. PLOOS VAN AMSTEL exposeert hier tot 11 juni samen met Roelof Klein, van wiens tekeningen wij er al enige ontmoet hebben. Klein wees daarin op de trieste kanten van het leven en voegde door de eigen wijze van zeggen toe aan onze er varingen. Een bijzonder treffend voorbeeld hiervan ontmoeten wij bij Felison in zijn tekening „Blinde boer", waarbij ik even aan Herman Kruyder moest denken, het geen Klein als een compliment moet zien. Klein kan zich echter niet alleen met die trieste kanten van het leven bezig hou den. Dat maakt dat in verscheidene wer ken zijn uitdrukkingswijze een wat andere werd. Hiermee bewijst Klein ook dat het middel hem geen doel is. Zijn uitdrukkings wijze wordt bepaald door hetgeen hij wil vertellen. Dat gaat dan niet helemaal op voor al hetgeen hij exposeert. Er is een en ander bij dat niet veel meer bedoelde te zijn dan een goede tekening of aquarel naar een gegeven onderwerp, dat Klein om het uiterlijk daarvan alleen aantrok. Vermoedelijk zijn dit vroegere werken of benaderingen van een voorheen nog niet ontmoet onderwerp. Twee getekende por tretten naar zijn vrouw typeren duidelijk Kleins verschillende instellingen tegenover een onderwerp. Die verschillen pleiten niet tegen hem, maar wijzen op een ernstig zoeken. Wanneer ik Kleins in olieverf ge schilderde portret waardeer dan is dat meer om het streven dan het resultaat. LONDEN (AP) Lord Beaverbrook heeft vrijdag op zijn 83 ste verjaardag in twee van zijn dagbladen advertenties ge plaatst waarin stelling genomen wordt te gen de Britse plannen voor toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap. Beaverbrook heeft 6.200 pond besteed aan de advertenties, die elk een volle pa gina beslaan. De ene staat in de Daily Express, de andere in de Evening Stan dard. Beaverbrook heeft de tekst van de advertenties zelf geschreven. 5.840; KW 174 15.900; KW 148 10.000; KW 116 8.160; KW 109 7.270; KW 186 9.570; KW 195 12.700; KW 194 f 8.250; KW 180 7.650; KW 61 1.590; IJM 73 9.080; IJM 4 f 9.200; IJM 67 9.720; IJM 154 9.590; VL 131 18.900. Op zee De Nelly SCH. 42 had hedenmorgen, evenals de Alberthe Hendrika het geluk wat haring te vangen. De Nelly haalde uit twee boxen 3 kantjes en de Albertha Hendrika uit drie boxen 15 kantjes. De 's Grnvenhage deed een trek van twee uren en ving 80 manden, hoofd zakelijk makreel en haring. Ook deze week gaan verscheidene kotters het week-einde doorbrengen in Delfzijl of Helgoland. Katwijkse schepen meldden de volgende haringvangsten: KW 37-10 kantjes, 167-1, 40-1, 163-4, 95-2, 22-7 9-5, 41-1. In Scheveningen liep gistermiddag om vijf uur de SCH. 21 Arie van der Zwan binnen met aan boord 80 kantjes nieuwe haring. De SCH. 73 van Frank Vrolijk en de SCH. 239 van de Gebroeders van Leeuwen (beide zijn vleetschepen) zijn op de thuisreis naar Sche veningen met nieuwe haring aan boord. Verder bedroeg de aanvoer van vis in Sche veningen 12.000 kilogram tong, 500 kisten schol 10 wijting, 100 gul en kabeljauw, 20 schelvis, 50 varia, 500 makreel en 30 haring. De VL. 114 van de Doggermaatschappij is aangewezen door de combinatie van Vlaar- dingen om de vangst van ruim 200 kantjes haring, maandagmorgen in Vlaardingen aan de afslag te brengen. De VL. 114 Voorlichter staat onder bevel van schipper Jaap Jol. Voor maandag worden in IJmuiden ver wacht de KW 101 met 500 kisten, IJM 33 met 670 kisten. KW 42 met 995 kisten, SCH 153 met 555 kisten. VL 142 met 945 kisten. KW 44 en HD 79. Voorts waren er vanmorgen ook al 90 kotters binnen. Over thuisvarende haringschepen is nog niets bekend. Een 14-jarig meisje uit Velsen-Noord slipte vrijdag met haar fiets bij het over zetveer van Donkersloot aan de noordzijde van het kanaal. Zij verloor het bewust zijn en werd met een hersenschudding door de ongevallendienst naar huis ge bracht. Een 22-jarige Heemskerker reed vrij dagmiddag om twaalf uur met zijn brom fiets tegen een boom aan het rijwielpad van de Stationsweg in Velsen omdat hij plotseling moest uitwijken voor een naar links uithalende fietser die hij wilde pas seren. De man bleef ongedeerd, zijn voer tuigje werd vernield. De wielrijder, een 56-jarige losarbeider uit Beverwijk, werd voor onderzoek naar het hoofdbureau van politie gebracht omdat hij naar drank rook. Hij bleek niet dronken te zijn. een, jong en oud, met instemming en ple zier geluisterd en gekeken naar de opvoe ring van het kostelijke, verfijnd-geestige zangspel „Bastien en Bastienne", dat het geniale wonderkind Mozart op twaalf jarige leeftijd componeerde. Nog meer kon men nu genieten van de klank van het orkest, dat voor het bege leiden van het spel zijn plaats in de zaal had gekregen. De jeugdige sopraan Ina Schlag typeerde leuk en pittig Bastienne en zong daarbij, voor zover een flinke „Hollandse" verkoudheid dit toeliet, zeer innemend. De tenor Hartmut Gopp speelde Bastien met een passende, haast naiëve geïntimideerdheid. Lother Schadow vertolkte geestig de rol van de „tovenaar" Colas, die als een goede psycholoog het verliefde stel „door" had. Deze opvoering bewees, dat ook wat oudere amateurs tot uitstekend prestaties kunnen komen. Een voorbeeld dat navol ging verdient! Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen heeft vandaag op het congres van Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (A.N.V.V.) in Arnhem een overzicht gegeven van het toeristische be zoek aan Nederland in 1961. Dit sloeg alle voorgaande records, hoewel het Ame rikaanse bezoek terug liep. Naar voor zichtige schatting bezochten 42 miljoen buitenlanders verleden jaar ons land. Daarbij zijn echter dagbezoekers, grens- kopers en grensarbeiders meegerekend. Twee-en-een-half' miljoen toeristen kwam voor meer dan een dag naar ons land. Ruim anderhalf miljoen daarvan logeerde in hotels, hetgeen een nieuw record is voor de hotellerie. Het miljoen werd in 1955 bereikt tegen een half miljoen in 1952. De gemiddelde verblijfsduur echter bedroeg slechts ruim twee dagen, het geen blijkt uit het totaal der 3,6 miljoen hotelovernachtingen. Het toerisme bracht 580 miljoen gulden op tegen 502 miljoen in 1960. Daarbij komt een besomming van anderhalf mil jard gulden aan toeristische bestedingen door landgenoten. De „toeristische om zet" van ons land steeg daarmee boven de 2 miljard gulden en kan dus als een der belangrijkste bedrijfstakken worden beschouwd. Twintig percent van dit bedrag vloeide zeker in de staatskas. Tijdens de jaarvergadering werd het voor en tegen van een logeerbelasting ter sprake gebracht. Hierover waren twee pre-adviezen uitgebracht. Mr. G. W. Toe bes pleitte voor, dr. J. F. van Saarloos tegen deze vorm van belasting. De op brengst ervan zou bij een tarief van 10-25 cent per nacht ongeveer 2,25 miljoen gul den per jaar kunnen zijn, zo meende mr. Toebes. Een dergelijk tarief zou de toe rist niet verjagen. Met de opbrengst zou de aantrekkelijkheid van ons land als toe- ristenland, men denke aan vergroting van de dienstverlening, kunnen worden ver hoogd. De belasting zou alleen in specifie ke toeristenoorden b.v. door middel van plakzegels moeten worden geheven. Dr. Van Saarloos kenschetste het begrip vreemdelingenverkeer als een bevrediging van bepaalde behoeften, vooral aan re creatie. Daarnaast staat het „zakelijke vreemdelingenverkeer". Aangezien ons land logerende toeristen en dagbezoekers kent zou men inplaats van over logeer belasting beter kunnen spreken over toe ristenbelasting. Onrechtvaardig zou dr. Van Saarloos het vinden als de ene gemeente wel, de an dere geen belasting zou heffen. Voorts zou den alleen degenen, die in hotels of pen sions logeren, getroffen worden. Zijn be zwaren werden niet verminderd door de suggestie om geen plaatselijke, maar wel een rijkslogeerbelasting te heffen. De importeur van „Lexington" sigaret ten heeft de „Nederlandse Consumenten bond" gedagvaard in een kort geding, dat op 6 juni voor de rechtbank in Den Haag zal dienen. Aanleiding tot dit geding is de publika- tie in de „Consumentengids" van cijfers over het teer- en nicotinegehalte van een aantal merken sigaretten. De importeur eist een verbod op herha ling van deze publikatie met de daarin vervatte cijfers en een gebod om binnen een week na het vonnis in de Consumen tengids een artikel te plaatsen waarin wordt vermeld, dat door drie andere labo ratoria genoemde sigarettenmerken op teer en nicotinegehalte zijn onderzocht, dat daarbij is gebleken, dat de resultaten heel anders zijn (welke resultaten dan moeten worden vermeld) en tenslotte dat de cij fers uit de Consumentengids geen maat staf kunnen vormen voor een onderlinge vergelijking van de merken. Dit alles op straffe van een dwangsom.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6