Dr. Neher en prof. Bast onderscheiden door Kon. Instituut van Ingenieurs Aandacht voor nationale ijzer- en staalindustrie KERKDIENSTEN Verlaging invoerrechten moet doorgegeven worden Zaans gemeentebestuur in Velsen „Panorama"-wagen in nieuwe Rheingold Processen-verbaal zullen thans direct uitgedeeld worden Verzending van zeepost Rotonde bij Ypenburg wordt gewijzigd Proef met max. snelheid tijdens pinksterdagen Beren van Boltini dinsdag naar Blijdorp Luchtscherm-proef tegen verzilting ZATERDAG 26 MEI 1962 9 IJzer- en staalindustrie Commercieel-economische aspecten De EGKS Personeel ECONOMISCHE CONTROLE DIENST Surinamers worden in ons land geschoold in het vakbondswerk Bloemenveiling Beslissing is gevallen: Geld in oude schoen Kort nieuws Tijdens de jaarvergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, welke vrijdagmiddag in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem werd gehouden, is dr. L. Neher benoemd tot erelid. De vergadering nam dit besluit onder lang durig applaus, nadat de president van het Instituut een kort overzicht had ge geven van de dynamische levensloop van „de niet-academicus Neher", die op zeventienjarige leeftijd zijn carrière was begonnen als lijnwerker bij de gemeen telijke telefoon in Amsterdam en directeur-generaal der P.T.T. werd en onder meer minister. In 1954 erkende de senaat der Technische Hogeschool zijn kwali teiten door hem het doctoraat in de technische wetenschappen honoris causa te verlenen. De gouden medaille van het Instituut voor het jaar 1962 werd toegekend aan prof. ir. G. H. Bast. Hij kreeg deze hoge onderscheiding voor zijn speurwerk op het gebied van de elektrotechniek. Bij de aanvang der vergadering waren telegrammen verstuurd aan Koningin Ju liana, beschermvrouwe, Prins Bemhard, erevoorzitter, en Prinses Wilhelmina, ho norair lid van het K.I.V.I. waarin het Instituut getuigde van zijn aanhankelijk heid aan het koninklijk huis. En nog tij dens de vergadering kwamen telegram men binnen van Hare Majesteit en de Prins waarin zij dr. Neher en prof. de Bast fe liciteerden met hun onderscheidingen, waarmede de beschermvrouwe en de ere voorzitter zich volkomen konden verenigen Drie directieleden van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. te IJmuiden hebben daarna voor drachten gehouden. Ir. A. Drijver had zijn voordracht voor namelijk gericht op de onderhanden zijn de expansie van het bedrijf in IJmuiden en de stand van enige nieuwe ontwikke lingen in de ijzer- en staalindustrie in het algemeen. Aan de hand van een grafiek werd aan getoond dat de ertsen uit West-Afrika, Ca nada en Brazilië voor de ruwijzerproduk- tie in de E. G. K. S. van grote betekenis zijn. De lange aan voertrajecten maken het gebruik van schepen met een groot laad vermogen aantrekkelijk. Voor IJmuiden is berekend dat de meest economische scheepsgrootte bij een vaar route van 2500 mijl bij 50 a 60.000 ton zal komen te liggen, tegen thans 10.000 ton en 4.000 ton in 1950. Hoogovens zal begin vol gend jaar schepen van 30 35.000 ton en in de nabije toekomst van ca 80.000 ton kunnen lossen in de eigen zeehaven. Voor de economie van een hoogovenpro ces is het kooksverbruik per ton geprodu ceerd ruwijzer, het zogenaamde specifie ke kooksverbruik, een belangrijke index. Dit cijfer is gedaald van 975 kg per ton „basic ruwijzer" in 1951 tot ca. 625 kg per ton. Door verdere voorzieningen en gedeeltelijke vervanging van kooks lijkt nog een verdere verlaging tot 500 a 450 kg/ton mogelijk. In de afgelopen tien jaren is, met name in Amerika, een aanval gedaan op de technische hegemonie van de kookshoog- oven. Tegelijkertijd is echter overal ge werkt aan 't verbeteren van het hoogoven proces. De resultaten hiervan zijn zodanig dat de hoogoven qua economisch produk tie-apparaat de eerste plaats heeft weten te behouden en, naar het lijkt, voor lan gere tijd. Veel aandacht is en wordt besteed aan het verlagen van de produktiekosten en aan vergroting van de produktiecapaciteit van de hoogoven. In het algemeen kan ge steld worden dat de produktiecapaciteit van een hoogoven omgekeerd evenredig is met het specifieke kooksverbruik. De capaciteit van de hoogoven kan wor den opgevoerd door hoge topdruk en ver rijking der verbrandingslucht met zuur stof. Proeven hiermede zijn te IJmuiden gedaan. Sprekende over het belang van het ge bruik van technisch zuivere zuurstof bij de staalfabricage, wees de heer Drijver op de snelle ontwikkeling van het oxy- staalproces. In 1952 begon de eerste fabriek in Oostenrijk met staalconverters van 30 ton. Thans, 10 jaar later, is de grootste converter die op stapel staat die van de Great Lakes Steel Corporation te Detroit met een inhoud van 270 ton. Hoogovens in IJmuiden was een der eerste bedrijven ter wereld die het oxystaalprocédé ging toepassen. De twee converters van 60 ton zijn inmiddels al vervangen door drie con verters van 100 ton elk. Ook op het gebied van de verdere be werkingen van het staal in de vaste fase vinden interessante ontwikkelingen plaats. De meeste betekenen echter verfijning van apparatuur en werkwijzen, waarvan in het algemeen de economische waarde niet zo spectaculair is. Tot slot gaf de heer Drijver nog een korte uiteenzetting over de staaf- en draad- walserij die bij Hoogovens in aanbouw is en die in de tweede helft van 1964 gereed zal kunnen komen. E.G.K.S., waarvan de oplossing voor Hoogovens van groot belang is. Het voeren van een energiebeleid is voor de Hoge Autoriteit moeilijk omdat zij al leen over kolen en kooks wat te vertellen heeft. Zij kan geen compleet energiebe leid voeren. Spreker wees op het gevaar dat beper king van de invoer van kolen en olie en duor de invoer te belasten de verbruikers in de E.G.K.S. in een nadelige concurren tiepositie kan brengen. Vooral voor ver bruikers als Hoogovens die gunstig gele gen zijn voor het verbruik van ingevoerde kolen, geldt dit sterk. Tot slot van de grondstoffen behandelde de spreker het schroot. Onder andere als gevolg van een tekort aan schroot heeft Hoogovens enkele jaren geleden het oxy- staalproces ter hand genomen. Dit procédé maakt Koogovens veel onafhankelijker van de buitengewone speculatieve schroot- markt. Een ander belangrijk vraagstuk is de E G.K.S. en de hoogst waarschijnlijke uit breiding hiervan met Engeland en andere landen. Spreker is van mening dat de E.G K.S. zeer gunstig voor Hoogovens heeft uitgewerkt. Grotere afzetmogelijkheden i] n ontstaan, omdat Hoogovens hoofdzake lijk kwaliteitsprodukten vervaardigt die een lang transport kunnen verdragen. Het enige nadeel is dat helaas in bepaalde landen de regeringen de staalprijzen blij- vep beïnvloeden. Bij Hoogovens neemt de export een be langrijke plaats in. Ca. tweederde van de hoeveelheid ruwijzer bestemd voor de ver koop wordt geëxporteerd; 27 percent van de afzet van dikke plaat en 60 percent van de Breedbandprodukten gaan in de export. Tot voor kort was het steeds mogelijk te exporteten zonder kredietverlening. Helaas is hierin verandering gekomen, voorname lijk bij de uitvoer naar de ontwikkelings landen. De krediettermijnen zijn hier steeds langer geworden. Spreker betreurde het dat er een tendentie bestaat het per centage waartegen men zich ter dekking van de risico's kan verzekeren te verla gen. Voor de invoering van de E.G.K.S. was het voer Hoogovens mogelijk een nationale prijspolitiek te volgen. Dit is nu niet meer mogelijk. De afzetmogelijkheden overzien de zegt spreker dat Hoogovens de toe komst op korte en lange zicht met ver trouwen tegemoetziet. Een lage kostprijs, goede kwaliteit en een eigen wijze van verkopen zijn faktoren die hierbij van gro te betekenis zijn. De beer Bakker belichtte een aantal fa cetten van de personeelsvoorziening van Hoogovens en haar gevolgen voor Noord- Holland. Met name de woningbouw en het pendelen worden besproken. In het algemeen kan gesteld worden dat Hoogovens voor een derde van het nieuw aan te stellen personeel een huis beschik baar moet stellen. Bij de huisvesting dient rekening te wor den gehouden met de kwaliteitsverschui ving in de personeelsbezetting. Naar ver houding neemt het aantal ongeschoolden steeds af en het aantal geschoolden toe. Verder stijgt het aantal beambten ten op zichte van de arbeidersbezetting. Voor de woningvoorziening op langere termijn is de groeisnelheid van belang. Voorzover thans kan worden overzien be hoort bij de produktieomvang die op het beschikbare fabrieksterrein mogelijk is een personeelsbezetting van 30 a 35.000 man Met deze aantallen is door de overheids organen gerekend bij de streekplannen IJmond-Noord en Noord-Kennemerland. In het verleden heeft Hoogovens zich in hoofdzaak beperkt tot de bouw van wo ningen in de IJmondgemeentenVelsen, Be verwijk en Heemskerk. Het karakter van deze gemeenten is de laatste 40 jaar be langrijk verlopen, vandaar dat Hoogovens begonnen is met de woningbouw voor te bereiden in enkele gemeenten in Noord- Kennemerland, met name Castricum. Hei- loo en Alkmaar. Geconstateerd wordt dat de gemeentelijke autoriteiten hun volle me dewerking verlenen. De pendel kan worden onderscheiden in korte en lange-afstandspendel.Het lijkt dat de korte-afstandspendel naar verhoduing iets afneemt en de lange-afstandspendel toeneemt en voorts dat de totale pendel in verhouding tot onze personeelsbezet ting iets afneemt. Door de toeneming van de beroepsbevol king en het afnemen van de werkgelegen heid in land- en tuinbouw in de kop van Noord-Holland heeft Hoogovens veel perso neel in dit gebied kunnen aantrekken. Gebleken is dat een aantal pendelaars het heen en weer reizen per bus geen al te groot bezwaar acht. Vervolgens had een gedachtenwisseling over de voordrachten plaats. De vergadering werd bijgewoond door on der anderen dr. M. J. Prinsen, Commissa ris der Koningin in Noord-Holland. Later in de middag volgde een ontvangst door burgemeester en wethouders van Haarlem op het stadhuis. O?*» fel Hedenmorgen werd een exciirsie gemaak naar--de bedrijven van Hoogovens in IJ muiden. Van 27 mei af zal de Rheingoldexpress die Hoeh van Holland en Amsterdam met Keulen, Frankfurt, Basel, München, Luzern en Milaan verbindt, in een geheel nieuwe uitvoering op de baan verschijnen. Van Duisburg naar Basel v.v. rijdt in deze treinen een speciaal uitzichtsrijtuig, de z.g. Panoramawagen, mee, dat de reiziger een prettige afleiding geeft tijdens de rit langs de Rijn. Men kan vanuit de glazen koepel genieten van het fraaie Rijndal en krijgt het gevoel als het ware laag over de Rijn te vliegen. De president van de Duitse spoorwegen prof. H. M. Oeftering, heeft gisteren deze trein aan persvertegenwoordigers uit Enge land, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Duits land en Nederland getoond. Hij noemde zich de trotse vader van de jonggeborene. Voorlopig zullen twee van deze nieuwe treinen rijden. Een aantal andere rijtuigen is door de Duitse spoorwegindustrie in pro- duktie genomen. De nieuwe Rheingold bekort de rijtijd Hoek van Holland-Bazel maar met vijf mi nuten, vergeleken met de rijtijd van nu, maar belangrijker dan die paar minuten winst op een rijtijd van krap 9 uur is het karakter van deze trein, waarvoor boven de eerste klas-prijs een toeslag geldt van DM 4 per enkele reis. Voor Nederland is ook van belang dat de nieuwe Rheingold niet meer van Hoek van Holland over Rotterdam, Eindhoven en Venlo rijdt, maar net als bij de start in 1928 over Utrecht waar de treindelen uit de Hoek en Amsterdam gekoppeld wor den en verder via Arnhem. Het pano rama-rijtuig komt in de normale dienstre geling niet noordelijker dan Duisburg, maar bij wijze van kennismaking maakte van daag voor één keer de volledige Rheingold een rit naar Amsterdam. Zondag 27 mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe kerk, 10 u.: ds. T. H. W. Dickhout; 19 u.: ds. J. C. Remijn, jeugddienst; De Rank, 10 u.: C. de Jong, jongerendienst. Hemelvaartsdag, Nieuwe kerk, 9 u.: ds. H. van Niel Beth- lehemkerk, 10 u.: ds. J. van den Berg; 18.45 u.: ds. A. Schreuder, opendeur- dienst; Jeugdkapel, 10 u.: W. J. Mulder. Hemelvaartsdag, Bethlehemkerk, 9 u.: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 if.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens; Petrakerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. H. A. Homans. Hemelvaartsdag, Petrakerk,9.30 u.: ds. G. Assies. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. D. Nieuwenhuis. Chr. Geref. Kerk, 10 u.: en 17 u.: ds. L. Floor. Doopsgez. Gem., Helmstraat, 10 u.: ds. W. Keeney. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.; Petruskerk 7, 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis, 19 u.: vespers. Hemel vaartsdag, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoog mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.45 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: dienst Edison straat 14. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u„ J. Schouten; 11.15 u.: zondags school. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: samen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. Pinkstergemeente, Cult. Geb., 19.30 u.: Joh. van den Bergh. Zo langzamerhand moet het effect van het slopen der tolmuren tussen de landen van de E.E.G merkbaar worden in de prij zen van verschillende importgoederen. Eind vorig jaar waren de invoerrechten reeds met dertig percent gereduceerd, be gin januari kwam daar nog eens tien per cent bij en op 1 juli zullen de invoerrech ten van talrijke verbruiksgoederen tot de helft zijn teruggebracht. In de sectoren van elektrische huishou delijke artikelen (als strijkijzers, kookpla ten, broodroosters, snelkokers, waterketels, straalkachels, e.d.), schrijfmachines, foto artikelen, grammofoonplaten, schoenpoets artikelen, parfumerieën, horloges, klokken, jachtsportartikelen enz. is de verlaging van de invoerrechten zeker merkbaar in de kleinhandelsprijzen als de importeurs daar mede tenminste rekening houden. Auto-importeurs, die reeds voor de ver lagingen van de invoerrechten hun prijzen hadden verlaagd, konden zonder bezwaar enige malen opnieuw een prijsverlaging aankondigen. De Economische Controledienst van het ministerie van Economische Zaken heeft echter de laatste tijd herhaaldelijk te ma ken gekregen met gevallen, waarin de im porteurs meenden de verlaging van de in voerrechten als een voordeeltje voor hen- De heer Bentz van den Berg besprak in enkele hoofdlijnen de groei van Hoogovens, waarbij hij de commercieel-economische aspecten in het bijzonder belichtte. Voor een fabriek die haar ertsen van overzee betrekt is de ligging aan zee voor waarde. Dit betekent echter niet zonder meer dat een dergelijke fabriek nu ook goedkoper produceert dan bij voorbeeld een fabriek gevestigd op de ertsgebieden. Bovendien zijn er nog andere belangrijke kostprijs-faktoren die een beslissing over de vestigingsplaats kunnen beïnvloeden De belangrijkste grondstoffen voor de produktie van ruwijzer zijn ijzererts en kolen. De vraag of Hoogovens zich financieel in ertsmijnen zou moeten interesseren meende spreker, in verband met het feit dat het ertsverbruik van Hoogovens in wereldverband gezien gering is en omdat de erts-reserves in de wereld steeds gro ter blijken te zijn, ontkennend te moeten beantwoorden, tenzij bijzondere redenen een rol zouden spelen. Hetzelfde geldt voor het aanschaffen en exploiteren van eigen schepen. Met kolen en kooks rijst het probleem van de energievoorziening en van het energiebeleid in de zes landen van de Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss „Rotterdam" (27 mei), ss „Noordam" (29 mei); Argentinië; ms „Alhena" (28 mei), ms „Cap Palmas" (29 mei); Australië: ss „Arcadia" (28 mei); Brazilië: ms „Alhena" (28 mei), ms „Laën- nec" (29 mei); Brits-Oost-Afrika: ms „Le Natal" (27 mei), ss „Europa" (30 mei); Ca nada- ss „Arcadia" (27 mei), ms „Seven Seas" (29 mei); Chili: ms „Wiesbaden" (30 mei); Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" (28 mei); Suriname: ms „Chiron" (29 mei); Rep. van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Athlone Castle" (27 mei) en ss „Averdijk" (29 mei). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. In het najaar komen acht vakbondlei ders uit Suriname naar Nederland om hier een kader-opleiding te volgen bij het cen trale orgaan van de vakbeweging in Ne derland. De regering van Suriname is in deze opleiding geïnteresseerd, omdat zij voor de sociale en economische ontwikkeling van Suriname de aanwezigheid van goed geschoolde vakbondleiders van veel bete kenis acht. De opleiding zal staan onder auspiciën van het overleg-orgaan van de drie grote vakbonden, onder leiding van de heer Van Wouw. De delegatie is, eveneens in op dracht van haar regering, ook geweest m Genève bij de internationale arbeids-orga- nisatie (ILO) en in Brussel bij het bestuur van het IVVV, en zal daarover een rap port uitbrengen aan de Surinaamse minis ter van Sociale Zaken. De aanvoer van tulpen op de Bever- wijkse veiling wordt kleiner terwijl er meer irissen aangevoerd worden. De han del had in het begin van de week een in zinking en toen hadden de meeste irissen moeite om tot 70 cent per bos te komen, maar vrijdag betaalde men weer tot ruim een guldten per bos. De laatste tulpen wer den tot een gulden per bos verkocht. Er begint nu steeds meer bijgoed aan de markt te komen. Zo ziet men nu lathy rus, ixia's, duizendschonen, violieren en lelies, ook hier was de handel vrij vlot in. Rozen en anjelieren werden voor vrij goe de prijzen verkocht. Er is steeds een ruim aanbod van pot planten, waarbij de geraniums een steeds grotere plaats gaan innemen. Bij het tuingoed is er nog altijd een ruim aanbod van violen, primula's en andere tuinplantjes. Alles ging vlot van de hand. een toelichting zorgden, t.w. de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr J. R. van Eerde, Rijkshavenmeester C. O. H. Hindriks, de perschef van Hoog ovens, drs. L. A. Pennock, vertegenwoordi gers van het Bureau Wijsmuller en ir, Lievense, woonden naast gemeentelijke functionarissen ook de bijeenkomst in de raadzaal bij, zodat een veelzijdige gedach tenwisseling over problemen, wensen en verwachtingen van gemeente en bedrijfs leven kon plaatvinden. De foto toont het gezelschap aan boord van de „Simson". Samenwerking tussen de gemeenten, die betrokken zijn bij de ontwikkeling van het Noordzeekanaal en de daaraan gelegen ge bieden vooronderstelt kennis van eikaars mogelijkheden en begrip van eikaars pro blemen. In dit licht moet het bezoek wor den gezien, dat het gemeentebestuur van Zaandam vergezeld van enige staffunc tionarissen vrijdag bracht aan de gemeente Velsen en waarmee het bezoek werd beantwoord dat het Velsense gemeente bestuur enige maanden geleden aan Zaan dam heeft gebracht. Het programma was er op gericht de Zaanse bezoekers een veelzijdig beeld te verstrekken van de activiteiten aan de monding van het Noordzeekanaal. Na de luch in Duin en Kruidberg volgde een rondvaart met de sleepboot „Simson" van Bureau Wijsmuller,, die de gasten voerde door de Vissershaven en Haring haven, langs het sluizencomplex, de Hoog- haven en tussen de pieren, waaraan de verlengingswerkzaamheden in volle gang zijn. Over de verruiming van de haven mond werd door ir. L. W. Lievense, hoofd van het Bouwbureau van Rijkswaterstaat in het bureau aan de Seinpostweg een toelichting gegeven. Daanrna vertrok het gezelschap naar het raadhuis, waar in de raadzaal, na korte inleidingen door bur gemeester Bührmann en de wethouder voor Openbare Werken de heer R. Ver beek, van gedachten werd gewisseld over de ontwikkelingen in onze streek. De des- kundigen, die tijdens de rondvaart voor ruim 24.000 voertuigen gepasseerd. De Rijkswaterstaat zal waarschijnlijk nog dit jaar de, door de ANWB beplei te, verbetering van een gedeelte van de verkeersrotonde bij Ypenburg ter hand nemen. Na de ingebruikneming in novem ber 1959 is gebleken dat dit verkeersplein voor het verkeer uit de richting Amster dam een gevaarlijke situatie opleverde, De rechterbocht die deel uitmaakt van de wegaansluiting zal worden verruimd en krijgt een regelmatig beloop, terwijl deze bocht in de gewijzigde situatie door een ge deelte rechte weg zal worden voorafge gaan. De rotonde wordt dagelijks door IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. W. Leenman; 19 u.: ds J. van den Berg. Hemelvaartsdag, 9 u.: ds. J. H. W. Dickhout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. H. A. Homans; 17 u.: ds. W. Diepersloot. Evang. Ver. Elon, Elonkapel, 10 u. en 19.30 u.: ds. J. Servaas; 11 u.: kinder samenkomst. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.; verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking. R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoomis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Ver. van Vrijz. Herv., Abeelenstraat 1, 10.30 u.: ds. M. W. S. Cramer. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 8 u. en 10 u.: ds. L. Brink. Hemelvaartsdag 9 u.: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u. en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Hemelvaarts dag: idem. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis 6.45, 8, 9.15 en 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Vrije Evang. Emanuël, Smit van Gelder straat 3, 10 u.: E. Pera. Geref. Kerk, 9.30 u.: ds. A. C. van Nood; 17 u.: ds. J. Knol. Hemelvaartsdag, 9.30 u.: ds. A. C. van Nood. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundues, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 u. en 10 u.: ds. J. C. Remijn. Hemelvaartsdag, 10 u.: ds. G. H. van Willenswaard. De Hoeksteen, 10 u.: en 19 u.: ds. G. H. van Willenswaard; Adventskerk (ziekenhuis- dienst) 19 u.: ds. L.' Brink. Christ. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. C. Maris; 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. N. J. W. C. de Kluis. R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7, 8.15, 9.30 en 11.30 u. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7 en 8 (kindermis), 9f 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00, 10.30, 11.45, 19 u.: avondmis; Regina Cae- li, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u.: (hoog mis). Vrije Evang. Gem., Koningstraat no. 117, 9 u. en 19 u.: F. J. Nijkamp. Maranatha, Breestraat 33, 10 u.: G. F. Bijlsma. Volle Evang. Gem., Harmoniegebouw, Groenelaan 74, 19.30 u.: J. de Graaf. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u.: ds. J. A. Don; 19.15 u.: ds. M. Wendte; Irenekapel, 10 u.: ds. M. Wendte; De zelf te moeten zien. In feite leven deze im- porteurs dan echter de voorschriften van Opgang, 10 u.: ds. G. van Schuppen; Oos- het prijzenbeleid niet na. De voordelen van terwijk-Meeresteyn, Chr. L.T.S., 10 u.: de tariefverlaging in de Euromarkt dienen, evenals de voordelen die vorig jaar door de revaluatie van de gulden zijn ontstaan, ten gpede te komen aan de afnemers van de De gconomische controledienst heeft her haaldelijk de impdhteurs attent gemaakt op de prijsbeschikking, die begin november vorig jaar is afgekondigd. Toen dit niet hielp werden er waarschuwingen gegeven. Thans is het geduld der economische con troledienst uitgeput en worden er onmid dellijk bekeuringen gegeven. De eerste vier processen-verbaal zijn reeds opgemaakt en een dozijn processen-verbaal is „in de maak". Het is waarschijnlijk, dat nog meer bekeuringen zullen volgen. De in overtre- VVIJK AAN ZEE: ds. J. Borghard; Jeugdkapel „De Op gang", 10 u.: mevr. OlivierseDen Dik ken; Zondagclub „De Schans", 10 u. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, 10 u.; ds. H. J. Kater. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u.: ds. Rang; 17 u.: ds. C. Meyer. Geref. Kerk, Oosterwijk, wijkgebouw, Dommelsingel 4a, 8.45 u.: ds. C. Meyer; 17.15 u.: ds. Rang. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. L. Floor. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u.: Heiligingsamenkomst; 12 u.: zondag school: 16.30 u.: kindersamenkomst; 20 u.: Verlossingsamenkomst. ding zijnde importeurs voeren veelal huis houdelijke artikelen, staalwaren, speelgoe- deren en cosmetica in. Gedurende de twee Pinksterdagen en de daaraan voorafgaande zaterdag zal bij wijze van proef een maximum snelheid van 100 km/u gelden op rijksweg 12 (Den Haag-Duitse grens) en een maximumsnel heid van 80 km u op de Zuiderzeestraat weg. De beperkingen zullen gelden van s morgens acht tot 's avonds negen uur. De maximum snelheden zijn met opzet I niet te laag gesteld om de doorstroming van het verkeer niet onnodig te vertra gen. Men verwacht, dat het verkeersbee.d door deze maatregel tijdens de „stille" uren rustiger zal worden en de capaciteit van deze wegen daardoor beter zal kun nen worden benut. Tot nu toe bestond geen wettelijke mo- I Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds. G. W. IJzerman. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 u.: ds. W. Oorthuys; 19 u.: zangdienst; 19.15 u.: Open-deur- dienst, ds. J. A. Peters. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy- gensstraat, 9.30 u.: ds. Joh. Knol; 17 u.: ds. A. C. van Nood. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6.30 en 7.45 u.; Hoogmis 9.15 u.; Kindermis 11 u.; 12 en 17.15 u.: Avondmissen. O.L. Vrouw van Lourdeskapel, H. Missen 8.15 en 10 u. De twee beren van circus Boltini gaan naar de diergaarde Blijdorp in jlotterdam. Waterstaat. gelijkheid om dergelijke proeven in ons Dinsdagmorgen om elf uur zal personeel land te nemen. Een wijziging van de we- van de dierentuin de dieren komen op- genverkeerswet en een zo juist in werking halen in Hilversum, waar het circus dan getreden wijziging van het wegenverkeers- staat. reglement heeft thans die mogelijkheid Hoewel de directeur Toni Boltini in de geopend voor de minister van Verkeer en afgelopen dagen dierentuinen in Amers foort en Gelsenkirchen (Duitsland) bereid had gevonden de beren op te nemen, heeft hij tenslotte zijn keuze laten vallen op Blijdorp, omdat hij de geldinzamelings actie die het ochtendblad „De Telegraaf" donderdag was begonnen niet wilde door kruisen. Het blad riep zijn lezers op de 2500 bijeen te brengen die nodig zijn voor het bouwen van een nieuw berenver- blijf in Blijdorp, zonder welk bedrijf er voor de beren in Rotterdam geen plaats zou zijn. Na proeven in laboratoria is rijkswater staat dezer dagen begonnen met in de praktijk te beproeven of een scherm van belletjes lucht een bruikbaar middel is om verzilting van zoet water tegen te gaan. Daartoe heeft men in de zeesluizen I TT/fanl iti vnovh nst bij Terneuzen achter de sluisdeur een ,y pOllllHUcTUOU De zanger Thorn Kelling is gisteren weer voor niets naar het circus gekomen. De politie van Zaandam, waar het circus de ze dagen zijn tent heeft opgeslagen, ver bood hem, evenals dat door de Haarlemse Het aldus ontstane luchtscherm brengt politie is gebeurd, om met de leeuwen de ethyleen buis gelegd, die voorzien is van duizenden gaatjes. Door de buis wordt lucht geperst, die in duizenden belletjes naar de oppervlakte stijgt het water in beroering, waardoor een deel van de zoute laag van het water buiten de sluis wordt gehouden. Men denkt op deze manier 60 tot 70 percent van het zoute water te kunnen weren Het systeem van „luchtinjecties" is niet nieuw. In Zweden wordt het toegepast voor het ijsvrij houden van havens en vaargeulen. Door de „luchtinjecties" wor- kooi in te gaan voor het maken van een repetitie voor zijn voorgenomen nummer op de Grand Gala des Artistes op 18 juli in Amsterdam. Een Amsterdamse groentehandelaar is een bedrag van 1150 kwijt geraakt, dat den de onderste lagen water vermengd hij, toen hij een dagje van huis ging voor met de bovenste, die reeds tot het vries punt zijn afgekoeld. Nieuwe K.L.M.-lqn. De K.L.M. heeft de eerste vlucht uitgevoerd op haar nieu we lijn Amsterdam-Miinchen-Dubrovnik- Tirana-Brindisi-Beiroet, die eenmaal in de veertien dagen wordt gevlogen met een Convair 340. alle veiligheid had opgeborgen in een paar oude werkschoenen. Zijn vrouw die hiervan niet op de hoogte was bracht tijdens de afwezigheid van haar man de schoenen ter reparatie naar de schoenmaker. Toen de groentehandelaar 'n dag daarna het geld te voorschijn wilde halen bemerkte hij tot zijn schrik dat zijn schoenen waren weggebracht. De schoen maker ontkent het geld in de schoenen te hebben gevonden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9