„Eindfase van gemeenschap nog niet duidelijk omlijnd" R.K P.K Kloof tussen rijke en arme landen wordt steeds breder Koersval te New York wekt grote ongerustheid Categorale bonden bestrijden voortgaande nivellering De beurs Mansholt voor Europese Beweging: „Industrie" Lohuizen kampte met tegenslag Kledingindustrie Smits 10% (9%) M Symbool van Kwaliteit Sta tistisch VN-jaa rboek India wil meer Russische vliegtuigen aankopen Koerswaarde daalde met $66 miljard SCHEEPVAARTBERICHTEN Zwitsers weigeren meer geld voor parlementariërs Kort economisch nieuws Vrees voor een scheiding tussen Gemenebestlanden Oudere vrouwen moeten weer aan de slag OAS' protest bij EEG De Kapitein van een zeesleper en SPSS! MAANDAG 28 MEI 1962 10 Lager dividend VN-obligaties worden niet vlug verkocht Uit de jaarverslagen BOND VAN HOGERE TECHNICI: Unie van Vrouwelijke Bedrijf sho of den Export van Blijdenstein- Willink daalt Het is nog niet zo heel lang geleden dat een confrontatie van Europa met de we reld een grote zelfoverschatting was, om dat Europa een werelddeel in liquidatie was. Nu is dat anders. De wereld vraagt confrontatie met Europa. Wij zijn ge groeid in betekenis en macht. Aldus de vice-voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, (E.E.G.) dr. F. L. Mansholt, zaterdag in het Rotterdamse Rijnhotel op het jaarlijk se congres van de Europese beweging in Nederland. „Europa en de Wereld" was de titel van de toespraak van dr. Mansholt, die begon met een balans op te maken van wat allemaal bereikt is in de Europese gemeenschappen. Hij constateerde dat wij drie jaar op het tijdschema voor de over gang naar een gemeenschappelijke markt vóór zijn. De tweede etappe van de E.E.G. waarin we ons nu bevinden, zal geken merkt moeten worden door het schep pen van een gemeenschappelijk beleid voor een gemeenschappelijke markt. Wij verkeren op het ogenblik in de gevaarlijke situatie dat we geen duidelijke conceptie hebben voor de eindfase van de gemeen schap. Het ontbreekt nog aan een scherp omlijnd plan. Dr. Mansholt zei dat er reserves te be speuren waren bij het doorzetten van de pogingen tot een gemeenschappelijk be leid te komen. Dit is onder meer te wij ten aan de gevolgen van een traditioneel denken en de vrees voor een bovennatio naal centralistisch dirigisme. De bevoegd heden van het Europese parlement zullen versterkt moeten worden. Een democrati sche controle is noodzakelijk, zei dr. Mans holt. Men moet meer in de openbaarheid treden, vooral wat betreft de motieven van de genomen maatregelen en beslissin gen. De stjjging van de loon- en andere kos ten, gevoegd bij de onderbezettingsverlie- zen, onder meer ontstaan door de werk tijdverkorting, hebben tot gevolg gehad, dat het bruto bedrijfsresultaat over 1961 van de n.v. „Industrie" voorheen Van Lo huizen en Co, is gedaald tot f 1,90 min (v.j. 1,95 min.). Het bedrijf ondervond blijkens het verslag nauwelijks de gevolgen van de revaluatie van de gulden. Afschrijvingen vergden 1,29 min 1,03 min). Na een dotatie aan „diverse belangen personeel" etc., bedraagt het winstsaldo 225.000 407.000). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen tot vijf percent (acht pet.). Over de vooruitzichten zegt de directie, dat ondanks alle moeilijkheden de toekomst voor het bedrijf goede mogelijk heden biedt. De omzet in het eerste kwar taal van 1962 was reeds groter dan die over 1961. De verwachting, dat 1961 een voortzet ting van de omzettoeneming te zien zou geven, werd niet bewaarheid. Naast de ar beidstijdverkorting en de gedwongen loon- ronde kreeg het bedrijf nog te kampen met ernstige tegenslag bij het overwinnen van enkele technische problemen in de spuitgieterij. Een en ander veroorzaakte grote storing in de produktie en daardoor verlies van orders, aldus de directie. Door de netto toeneming van duurzame produktiemiddelen en de vergroting van de goederenvoorraad was de aanwas der liquide middelen echter niet voldoende en moest nog een beroep worden gedaan op het ter beschikking staande bankkrediet. Ook in 1961 heeft de afzet van de door de bedrijven van Kledingindustrie H. Smits en C. N.V. vervaardigde produkten zich bevredigend kunnen ontwikkelen. Ten op zichte van 1960 kon de omzet met circa twintig percent worden verhoogd. De winst steeg tot 377.000 (v.j. 310.000), vóór re servering, doch na voorziening voor be lasting. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van negen tot tien percent. Over de gang van zaken in 1962 merkt de directie op, dat de herenkledingsector volop van werk is voorzien en dat de ver koop voor levering in het najaar bevre digend verloopt. De belangrijke kostenstij ging zal bij de huidige verhoudingen de winstmogelijkheid in 1962 uiteraard in on gunstige zin beïnvloeden. Het exploitatie saldo steeg tot 679.000 476.000). Na af schrijvingen en toevoeging van 165.000 aan de reserve bijzondere belangen, res teert een netto-winst van 213.000 178.000). Uitbreiding van de export, spe ciaal binnen E.E.G.-verband wordt met kracht nagestreefd. Minder dan een derde van de 104 leden van de Verenigde Naties heeft tot dusver gereageerd op het verzoek van secretaris generaal Oe Thant om deel te nemen in de obligatielening van de volkerenorgani satie. Er hebben 31 landen voor bijna 65.5 miljoen dollar aan obligaties gekocht of wel toezeggingen gedaan over aankoop. Bovendien zullen de V.S. voor 100 mil joen obligaties kopen. In totaal beloopt de lening die de V.N. wil aangaan 200 mil joen. Nederland heeft toegezegd voor 2 020.000 dollar te zullen kopen. Geen der landen van het communistische blok heeft obli gaties gekocht of zich tot aankoop ver plicht. De lening heeft een looptijd van 25 jaar en een rentevoet van twee percent. Het geld is bedoeld ter financiering van de V.N.-operaties in Kongo en voor andere acties voor het bewaren van de vrede. Indexcijfer groothandelsprljzen gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van groothandelsprijzen per 31 maart 1962 samengesteld Het algemeen Indexcijfer steeg, in vergelijking met ultimo februari 1962. mt een punt, namelijk tot 139 (basis 1948 100). Sprekend over de politieke unie, zei dr. Mansholt, dat hij in de houding van de Franse president De Gaulle iets zag van Europees isolationisme. De Gaulle is ach tergebleven bij de ontwikkeling van deze tijd en Frankrijk blokkeert Europa in zijn ontwikkeling. Wij moeten in een nauw partnerschap met de V.S. leven en geen derde wereldmacht trachten te worden. Een politieke integratie moet vooraf gaan aan Engelands toetreding tot de E.E.G., aldus dr. Mansholt. Engeland zit met drie vraagstukken bij de kwestie van de toetreding tot de E.E.G. vrijhandelszone. Dr. Mansholt vroeg zich af of voor Engelands lidmaatschap van de E.E.G. economische vraagstukken beslis send zijn of de Franse wens een atoom macht te worden. Het antwoord gaf dr. Mansholt niet. Om in onze gemeenschap het gemeen schappelijk beleid meer te kunnen ontwik kelen, moeten we groter bevoegdheden ge ven aan de gemeenschappelijke en de con trolerende organen. De landen van de E.E.G. zullen er met de Verenigde Staten als landen van de vrije wereld in nauwe samenwerking naar moeten streven de bij zondere en algemene belangen van derde landen in acht te nemen, aldus dr. Mans holt. Het congres van de Europese Beweging werd aan het begin van de middagzitting de ochtendzitting droeg een huishoude lijk karakter toegesproken door de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. J. van Walsum. De voorzitter van de Europese beweging, mr. A. T. Laverge, memoreer de dat er binnenkort een congres zal zijn van de internationale Europese beweging in München, waar zal worden gesproken over de politieke eenwording van Europa. De Nederlandse bijdrage tot dit congres is een rapport, dat is opgesteld door een werkgroep onder leiding van prof. Sam- kalden. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie De sleepvaart bij hoge zee - Hollands Glorie - dat is zijn werk. Hij is verant woordelijk voor sleep, schip en beman ning! Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De kapitein weet uit er varing dat P.K, chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aan genaam en natuurlijk middel tot con centratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste chewing gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-2-62. De wereld heeft in de economische hausse haar rijkdom opnieuw vergroot, maar tegelijk is de kloof tussen de geïndustrialiseerde landen en de onderontwikkelde landen wijder geworden. Aldus blijkt uit het Statistische Jaarboek van de Ver enigde Naties. De industriële produktie is in 1961 met vier percent gestegen, waar door de stijging in de laatste zeven jaar 46 percent is geworden. Vergelijkingscijfers voor de landbouwproduktie en de produktie van niet-industriële goederen zijn niet beschikbaar. Deze zijn de belangrijkste maatstaf voor de economische toestand der onderontwikkelde gebieden. Maar volgens een zegsman van de Verenigde Naties is de jaarlijkse stijging in die gebieden veel minder dan in het verleden. Het grootste deel van het rapport is ge baseerd op de cijfers voor 1960 van 150 landen en gebieden, maar, naar een zegs man zei, heeft zich de tendens van 1960 in 1961 voortgezet. De kloof tussen de ont wikkelde en onderontwikkeld^ landep blijft zich verwijden. Door het rapport zal de vraag van de onderontwikkelde landen naar hulp versterkt worden. De prijzen die zich ontwikkelende lan den ontvangen hebben voor hun uitvoer hoofdzakelijk van grondstoffen naar geïn dustrialiseerde landen zijn gedaald ver geleken met de prijzen die zij betalen voor goederen, die zij van andere landen moe ten kopen. De ontwikkelingslanden hebben reeds sinds lang betoogd dat hun grondstoffen worden geëxploiteerd door de industriële landen. Daarom, zo beweren zij, moeten de rijkere landen hen helpen om derge lijke misbruiken uit het verleden goed te maken. Andere aspecten van het rapport zijn: sinds 1938 is de industriële produktie bijna verdrievoudigd, terwijl de produktie van niet-industriële goederen nog niet verdub beld is. In de laatste tien jaar is het aandeel in de wereldhandel van de onderontwikkelde landen met dertig percent verminderd. Tijdens dezelfde periode is hun export naar het Westen vrijwel op hetzelfde peil gebleven, terwijl hun export naar de Sov jet-Unie en Oost-Europa met 350 percent is gestegen. Maar in absolute zin ontvan gen de landen van het Sovjet-blok nog steeds slechts een klein deel van die ex port. Onderontwikkelde landen blijven een veel hoger percentage van hun nationale produktie gebruiker voor de behoeften -'an de eigen bevolking dan de geïndustriali seerde landen, waardoor de onderontwik kelde landen scherp beknot worden in hun mogelijkheid om voor eigen investeringen te zorgen. De vooruitgang die onderont wikkelde landen boeken wordt zwaar aan gevreten door de grote stijging van de be volkingscijfers. NIEUW DELHI Reuter) De Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft maandag in het parlement meege deeld, dat India overweegt om meer zware transportvliegtuigen en hefschroefvliegtui- gen van de Sovjet-Unie te kopen. Reeds eerder kocht India een aantal Russische transportvliegtuigen en hef- schroefvliegtuigen, geschikt voor grote hoogte. Kortgeleden hebben Engeland en de Ver enigde Staten aan de Indiase regering hun bezorgdheid kenbaar gemaakt over het In diase voornemen om een aantal MIG-21- straaljagers aan te kopen. Wanneer zal het koerspell op de New Yorkse aandelenmarkt z\jn laagste punt bereikt hebben? Dit is een vraag, die miljoenen aandeelhouders en duizenden ef fectenmakelaars dag en nacht bezighoudt. Het antwoord is van het grootste belang voor de economie in de gehele wereld Door de grote koersdaling is de totale reële waarde van alle op Wall Street ge noteerde aandelen met 66 miljard dollar gedaald van 393 miljard dollar in novem ber toen de koersen een ongekend hoog peil bereikten tot 327 miljard dollar thans. Door herhaalde verkoopgolven daalden de koersen verleden week sterker dan in enige andere week in de afgelopen der tig jaar het geval is geweest. Alleen ver leden week verminderde de waarde van alle officieel genoteerde aandelen met 23,7 miljard dollar. De beleggers probeerden grote pakket ten aandelen af te stoten. In totaal ver anderden 22.989.000 aandelen van eigenaar. Volgens de makelaars zijn de aandeelhou ders bang zij koesteren argwaan en tobben met een onbestemde vree.s Ligt een nieuw 1929 het jaar van de desastreuze koersval in het verschiet? De meeste financiële deskundigen geloven van niet, maar sommigen menen dat de kans wel aanwezig is. Er is absoluut geen vergelijking moge lijk, zegt Martin Gilbert, een effectenma kelaardij, „niemand ziet het einde van de economische hausse. Wij beleven thans een tijdperk waarin wij voldoende hulp middelen bezitten om een herhaling van de gebeurtenissen in 1929 te voorkomen. Dit is een psychologische koersdaling, ge- De resultaten over de eerste 5 maan den van 1962 van de Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Reigers n.v. (DRU) zijn, evenals de orderportefeuille, goed te noe men. Dit heeft de voorzitter in de jaarver gadering medegedeeld. Het laat zich aan zien, dat het resultaat over het lopende boekjaar nagenoeg gelijk zal zijn aan dat van 1961. Bij de „Royal DRU", de Ameri kaanse dochteronderneming, is de gang van zaken niet overeenkomstig de verwachtin gen. In de gehouden jaarvergadering van aandeelhouders van „Intervam" n.v. werd medegedeeld, dat de gang van zaken over het thans lopende boekjaar en met name over het eerste kwaraal 1962 redelijk wor den geacht. In dit verband werd de ver wachting uitgesproken, dat de resultaten over 1962 minstens op hetzelfde niveau zul len liggen als de resultaten, die in het vo rige jaar werden bereikt. De organisaties van middelbare en hogere beambten vormen groepen met een eigen karakter, van eigen taak en een eigen ver antwoordelijkheid op grond waarvan zij niet wensen opgelost te worden in een een heidsorganisatie, die de bedrijfsbond is. Dit zei de heer J. P. H. Eering, voorzit ter van de Nederlandse Bond van Middel bare en Hogere Technici gisteravond bij de opening van de algemene vergadering van deze bond. De vorming van categorale organisaties vindt, naar de mening van de heer Eering, voor een belangrijk deel zijn oorzaak in een gevoel van onbehagen, dat tengevolge van de door de erkende vakcentralen ge steunde loonpolitiek is ontstaan. De bestrijders van de categorale orga- Achilles 26 v Supe n. Guayaquil. Acila 26 te Pointe Noire v. Cardon. Acmaea 26 te Rotterdam. Adonis 26 300 m. z.w. Ushant n. Amsterdam. Aegis 26 900 m. w.z.w. Azoren n. Gent. Agamemnon 26 50 m. z. Pto. Rico n. Ft. Liberte. Alamak 26 115 m. n.o. Muscat n. Karachi. Alblasserdijk 26 op Weser n. Bremen. Alcor 26 200 ra. n. Dakar n. Kaapstad. Algol 26 108 m. z.o. Chagos arch. n. Perth. Alkaid 26 te Detroit verwacht. Alkmaar 27 te Perth Amboy verwacht. Almdijk 26 te Port Said verwacht. Almkerk 26 te Antwerpen. Alnati 26 35 m. z.z.o. Vitoria n. Las Palmas. Alphard 26 7 m. z. Kp. Race n. Montreal. Alwaki 26 720 m. w.n w. Lobito n. Las Palmas. Amstelhoek 26 270 m. o. Tokyo n. Kobe. Amstelstad 26 1596 m. o. Tokyo n. Moji. Amstelstroom 27 te Ceuta. Angolakust 25 v. Luanda n. Porto Amboin. Annenkerk 26 v. Alexandrië n. Genua. Area 26 te Rrinidad verwacht. Arnedijk 26 400 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Artemis 27 te Port of Spain. Atys 26 v. Oslo n. Curagao. Averdijk 26 te Antwerpen v. Bremen. Axeldijk 26 te Rotterdam. Bali 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Balong 26 114 m. o Charleston n. Philadelphia. Banda 26 v. Three Rivers n. Malta. Barendrecht 26 170 m. zj>. Acapulco n. S. Franc. Blitar 26 te Antwerpen. Bonita 26 v. Charleston n. New York. Bovenkerk 26 50 m. w. Penang n. Aden. Breda 26 225 m. o.n.o Cristobal n. B. Ventura. Burl S. Watson 26 500 m. n.w. Perim n. Mena. Bussum 62300 m. n.o. Azoren n. Willemstad. Calamares 26 in Panamakan. verw. n. Guayaquil. Caltex Arnhem 26 te Rastanura v. Suez. Caltex Eindhoven 27 te Tutunciftlik verwacht. Caltex Leiden 26 te Stockholm. Camerounkust 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Carrillo 26 150 m. w.n.w. Havana n. Cristobal. Cartago 27 op Mississippi v. Puerto Cortes. Castor 26 78 m. w.n.w. Rhodes n. Rhodos. Charis 25 v. Sint Maarten n. St. Kitts. Cinulia 26 950 m. o. Bermudas' n. Curagao. Congokust 26 te Duinkerken v. Dakar. Crania 26 370 m. n.n.w. Azoren n. Landsend. Dalerdijk 28 te Los Angeles verw. v. Hazatlan. Diemerdijk 26 te Mona Passage n. Antwerpen. Dongedijk 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Drente 27 te Calcutta v. Madras. Echo 26 3 3m. n.n.o. Algiers n. Londen. Eemland 28 te Rio Grande verwacht. Elizabeth Broere 26 420 m. o. Madras n. Londen. Eos 26 60 m. n.w. Le Havre n. Lissabon. Esso Nederland 26 470 m. o. Newfoundland naar Gothenburg. Esso Rotterdam 26 v. Mena n. Le Havre. Eumaeus 26 te Liverpool verwacht v. Port Said. Forest Town 26 24 m. z. Little Quoin n. Ummsaid. Friesland SSM 26 v. Immingham n. Rotterdam. Gaasterdijk 27 te New Orleans verwacht. Gaasterland 27 te Ham-burg verwacht. Gabonkust 26 te Dakar verwacht. Gloria Maris pass, 26 Beachyhead n. Dordrecht. Graveland 26 320 m. n. St. Paulsrocks n. A'dam. Gülf Swede 26 80 m. n.w. Oporto n. Port Said. Hathor 26 te Alexandrië verwacht v. Tripoli. Hecuba 26 320 m. z.w. Flores n. Le Havre. Helena 26 30 m. o. Puerto Plata n. Puerto Plata. Hera 26 te Bremen v. Gdynia. Hersilia 24 v. Santo Domingo n. Port Au Prince. Holendrecht 26 130 m. o.n.o. Gibralt. n. Norfolk. Izalco 278 te Callao verwacht. Jacob Verolme 26 rede Paramaribo v. Balboa. Jagersfontein 26 v. Cowesroads n. Teneriffe. Jason 26 370 m. z.w. Azoren n. Barbados. Johannes Frans 26 te Quintero verw. v. Balboa. Joseph Frering 26 60 m. z.z.w. Finist. n. IJmuid. Kara 27 te Port Au Prince verwacht. Karimun 26 v. Biak n. Hollandia. Katendrecht 26 150 m. n.w. Perim n. Das eiland. Kerkedijk 26 te Boston verw. v. New York. Khasiella 26 te Rotterdam verwacht. Kieldrecht 25 90 m. z. Kreta n. Stettin. Koningswaard 25 v. Curagao n. New York. Kopionella 26 te Skelleftehamn. Koratia 26 300 m. w. Bordeaux n. Pauillac. Korenia 26 15 m. n.o. Aruba n. Curagao. Kryptos 26 v. Gothenburg n. Rotterdam. Laarderkerk 27 te Bremen verwacht. Laga 26 te New York verw. v. Santo Domingo. Lelykerk 26 te Ummsaid. Liberty Bell 26 42 m. z.o. Little Quoin n. Suez. Limburg 26 te Valparaiso verw. v. Yokohama. Lutterkerk 26 30 m. z. Masira n. Port Sudan. Madisonollyd 26 v. Hongkong n. Singapore. Marnelloyd 26 v. Singapore n. Bangkok. Meerkerk 25 te Dar Es Salaam. Meliskerk 26 te Aden. Mentor 26 18 m. n.w. Algiers n. Malta. Merwede 26 v. Abidjan n. Takoradi. Mississippilloyd 26 v. Tripoli n. Beyrouth. Moh. Reza Shah 26 v. Frema-ntle n. Bd. Mashur. Mijdrecht 26 120 m. o.z.o. Mena n. Mena. Naess Commander 26 te Milfordhaven. Naess Lion 26 90 m. z.o. Suez n. Suez. Nanusa 26 te Calabar verwacht. Neder-Ebro 26 280 m. n.o. P. Rico n. Duinkerken. Neder-Weser 26 60 m. n.w. Lissab. n. Hamburg. Nias 26 te Lagos v. Cotonou. Oberon 26 v. Bremen n. Rotterdam. Onoba 25 te Rotterdam v. proeftocht. Oostkerk 26 40 m. n.n.o. Cherbourg n. Marseille. Ootmarsum 25 500 m. z.w. Bermuda's n. Londen. Oranjefontein 25 te Lour. Marques v. Durban. Oranje Nass. 27 te Cartagena verw. v. P. Au Pr. Osiris 26 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Ossendrecht 26 110 m. z.w. K. St. Maria di Leuca naar Puerto Marghera. Ouwerkerk 26 te Zanzibar verwacht v. Tanga. Overijsel 26 v. Hsinkang n. Shanghai. Pacaya 28 te Guayaquil verwacht v. Cristobal. Parkhaven 27 te Rio de Janeiro. Parthenon 26 te Baltimore verw. v. Newport N. Pericles 26 320 m. n.o. Dominica n. Curagao. P. G. Thulin 26 94 m. w. Guayaquil n. Quintero. Philidora 26 135 m. o.z.o. Malta n. Thameshaven. Philippia 26 20 m. w. Kp. Bougar. n. La Skhirra. Pieter S. 26 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Maurits 26 60 m. n.o. Algiers n. Alexandrië. Prins Willem V 26 te Detroit verw. v. Toronto. Prins Willem George Frederik 26 v. Chicago naar Cleveland. Provenierssingel 25 800 m. o. N. York n. Aarhus. Purmerend 26 150 m. z.w. Guadeloupe n. Stanlow. Randfontein 27 te Antwerpen. Ridderkerk 25 te Rotterdam. Rossum 25 364 m. w.n.w. Manzanilla n. Aruba. Rotterdam 26 te Rotterdam. Rotti 26 te Tibury v. Amsterdam. Salatiga 26 420 m. w. Sabang n. Singapore. Schelp wijk 27 te Skredovik. Senegal 26 v Rotterdam n. Duinkerken. Senegaffcust 26 v. Freetown n. Abidjan. Sepia 26 155 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Serooskerk 16 250 m. z.z.w. Sydney n. Sydney. Servaaskerk 26 90 m. w.n.w. Minicoy n. Singap. Simonskerk 26 te Antwerpen. Si-non 26 v. Amsterdam n. La Guaira. Skadi 26 v. Carbonear n. Baddeck. Sloterdijk 26 60 m. o. Nantucket n. Antwerpen. Sloterkerk 26 v. Marseille n. Duinkerken. Soestdijk 25 480 m\ o.n.o. Kp. Race n. New York. Solon 26 187 m. z.w. Flores n. Londen. Stad Alkmaar 26 150 m. n.o. Tobroek n. Ceuta. Stad Amsterdam 26 180 m. v. L. Palm. n. Dakar. Stad Breda 26 440 m. z.z.w. Monrovia n. R'dam. Stad Delft 26 te Rotterdam. Stad Dordrecht 26 te Pto. Empodocle verwacht. Stad Gouda 26 300 m. z. St. Vincent n. Vitoria. Stad Haarlem 26 15 m. w.z.w. Kp. Da Gata naar Freetown. Stad Den Haag 26 250 m. z. zuidk. Kp. Vincent naar Rotterdam. Stad Maastricht 26 80 m. n. Minorca n. Pepel. Stad Rotterdam 26 te Palarmeo n. Cagliari. Steenkerk 27 te Mombasa verwacht v. Aden. Stentor 25 340 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Straat Bali 27 te Kaapstad v. Buenos Aires. Straat Clarence 26 v. Singapore n. Brisbane. Straat Cook 26 v. Colombo n. Bombay. Straat Mozambique 26 v. Penang n. Mauritius. Streefkerk 26 v. Port Said n. Alexandrië. Sumatra 26 250 m. z.o. Madras n. Madras. Tara 26 30 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Tegelberg 26 25 m. o.z.o. Hainan n. Singapore. Telamon 26 v. Amsterdam n. Funchal. Theron 26 v. Port of Spain n. Londen Tjitarum 26 v. Port Harcourt n. Lagos. Tweelingen 25 v. Rotterdam n. Vigo. Ulysses 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Utrecht 27 te Longview verw. v. San Francisco. Van Noort 26 320 m. o. Saigon n. Singapore. Van Spilbergen 26 420 m. z.w. Colombo n. Singap Vasum 26 v. Port Said n. Montreal. Vitrea pass. 26 Ras Al Hadd n. Suez. Vlieland 26 650 m. z.z.w. Azoren n. Curagao. Vlist 26 v. Lourenco Marques n. Port Elisabeth. Waikelo 29 te Mukalla verwacht v. Muscat. W. A. Jones 26 720 m. w.z.w. L'end n. Liverpool. Weltevreden 26 30 m. n. Sabang n. Penang. Westland 26 225 m. n.n.o. F. Noronha n. A'dam. Wieldrecht 26 60 m. n.w. Finisterre n. Triëst. Witmarsum 26 520 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Woltersum 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Zaankerk 27 te Kaapstad v. Las Palmas. Zafra 26 80 m. w.n.w. Malta n. Antwerpen. Zaria 26 70 m. w.n.w. Tunis n. Mena. KLEINE VAART Adara 26 v. Las Palmas n. Montevideo. Alcetas 25 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Ardeas 26 15 m. w. Kp. Da Gata n. Malaga. Draco 26 te Estaca n. Leixous. Drie Gebroed. 26 20 m. o.n.o. Smithkn. n. Delzijl. Flevo 26 te Amsterdam n. Rotterdam. Helvetia 26 10 m. o. Tersch.bank n. Rotterdam. Jupiter 26 5 m. v. Dungeness n. Lorient. Kaap Falga pass. 25 Kiel n. Sundsvall. Manto 25 v. Aarhus n. Amsterdam. Marianne 26 7 m. o. East-Goodw. n. Gothenburg. Nero 25 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Phidias 26 50 m. n.w. Malta n. Malaga. Strabo 26 v. Malta n. Rotterdam. Twee Gebroeders 26 40 m. n. Burlings n. A'dam. Vanda 26 50 m. n.w. Hoek v. Holland n. R'dam. Westerdok pass. 26 Texel n. Bremen. SLEEPVAART Cycloop 28 nog te Port Brega. Friesland 28 50 m. n.w. Ferrol n. Istanboel. Hector 28 nog te Rouaan. Stentor 28 te IJmuiden. Zeeland 28 nog te Bermuda. nisaties, zo vervolgde hij, menen dit ge voel van onbehagen te kunnen weerleggen door te beweren, dat de categorale orga nisaties uitsluitend het belang van de eigen groep op de voorgrond stellen, zonder be grip te hebben voor het algemeen belang en zonder te beschikken over het ver antwoordelijkheidsgevoel en het gezag om dit begrip aan hun leden over te dragen. De heer Eering bestreed deze mening. De bewering van de bestrijders der ca tegorale organisaties doet de vraag rijzen, of, zo zei hij, de erkende vakbeweging uit voering geeft aan haar principiële taak, namelijk het behartigen van de belangen van haar leden. De erkende vakbeweging heeft in te grote mate het hoeden van het algemeen belang tot haar taak gemaakt en zich daarmee begeven op het terrein van de overheid. Het hoeden van het al gemeen belang is principieel de taak van de regering, aldus de heer Eering. Hij zei verder, dat de regering na over leg met werkgevers- en werknemerscentra- len de loonpolitiek vaststelt en het aan de vakbeweging overlaat die te laten realise ren. De loon- en salarisonderhandelingen dienen, naar zijn oordeel, echter bedrijfs taks- of ondernemingsgewijze in vrij over leg te worden gevoerd. De resultaten van dit overleg zouden door een door de re gering ingestelde onafhankelijke instantie worden getoetst aan het algemeen belang. In het vrije bedrijfsleven dreigen neigin gen tot nivellering. De krappe arbeids markt is oorzaak dat er een grotere be hoefte bestaat aan de binding van hand arbeiders aan een onderneming dan aan die van beambten. Een gevolg hiervan is, dat er zich een zekere bereidheid aan het ontwikkelen is om de arbeiders een rela tief hogere loonsverhoging te geven dan de beambten. De wijzigingen, die in de winstuitkeringsregelingen worden aange bracht vallen steeds ten voordele van de arbeiders en ten nadele van de beambten uit. De nivellering te keren is alleen dan mogelijk door een sterke groei van de be- ambtenorganisaties en een krachtige on derlinge binding van die organisaties, al dus de heer Eering. BERN (Reuter) De Zwitsers hebben zondag met 380.908 tegen 177.024 stemmen besloten het salaris van hun parlements leden niet te verhogen. De volksstemming is gehouden over een voorstel om de ver goeding van 65 frank 54) per zittingsdag te brengen op 100 frank 83). Unilever bouwt laboratorium met proeffabriek in Groessen De raad van de gemeente Duiven is akkoord gegaan met het voorstel tot het wijzigen van het uitbreidingsplan, waardoor het mogelijk wordt dat Unilever een laboratorium met proeffabriek in het in deze gemeente gelegen dorp Groessen bouwt. Het betrokken terrein ligt nabij de spoor lijn ArnhemZevenaar aan de Rijksweg en heeft een grootte van ongeveer 26 ha. De burgemeester van Duiven de heer W. J. A. F R. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, deelde ter ver gadering mee dat het nieuwe complex van de Unilever vermoedelijk in 1963 voltooid zal zijn. baseerd op een politiek-zakelijk geschil (veroorzaakt door het feit, dat de regering- Kennedy de staalindustrie gedwongen heeft een prijsverhoging ongedaan te maken). Verder moet de koersdaling geweten wor den aan een herberekening van de waar de, die aan de aandelen toegekend moet worden". Anderen zien in de onverwachte arg waan van het publiek ten aanzien van de aandelenmarkt het gevaar van een aan tasting van de economie in zijn geheel. Tot dusverre is een groot gedeelte verlo ren gegaan van de papieren winsten, die ontstonden toen de koersen omhoog scho ten. Indien de markt echter flauw gestemd blijft kunnen verliezen ontstaan, die terug houdendheid ten aanzien van de aankoop van automobielen, huishoudelijke artikelen en dergelijke veroorzaken. Daarvan zou het zakenleven de nadelige gevolgen on dervinden, terwijl de werkgelegenheid zou afnemen. LONDEN (Reuter) Op een gisteren te Londen gehouden vergadering van de kamers van koophandel van het gemene best hebben de deelnemers de vrees uit gesproken, dat de Britse onderhandelingen om toe te treden tot de Europese Eco nomische Gemeenschap waarschijnlijk zul len leiden tot een scheiding tussen de gemenebestlanden. In een verklaring wordt gezegd, dat „de vergadering met bezorgd heid de mogelijkheid beziet van onherroe pelijke verplichtingen en een star tijdroos- ter met betrekking tot overgangsregelin gen, die waarschijnlijk regelingen tot ge volg zullen hebben, die in de praktijk on voldoende zullen zijn de kwetsbare eco nomieën te beschermen". Ter gelegenheid van het Internationale Congres van Vrouwelijke Bedrijfshoofden, dat van 25 tot 30 mei in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden, heeft de Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden een rapport opgesteld, dat evenals die van de secties uit de deelnemende landen, België, Canada. West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië, heden is behandeld. Het congresthema luidt: „Over de car rière van de vrouw in verband met haar leeftijd". In het Nederlandse rapport, dat onderte kend is door de presidente van de unie, mevrouw B. Kiek-Wolf fers, wordt het merkwaardig genoemd dat niettegenstaan de het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten in Nederland het merendeel van alle gehuwde vrouwen uitsluitend huis vrouw is. Het aantal werkende gehuwde vrouwen in Frankrijk maakt ten opzichte van de mannen 27 percent uit. In West- Duitsl'and 32 percent en in Nederland drie percent. Voor de uitzonderlijke positie van Nederland worden in het rapport verscheidene oorzaken opgegeven, onder andere dat de industrialisatie in Neder land pas goed na de tweede wereldoorlog is begonnen, voorts de fiscale politiek, opvattingen en de status van de man, „die een deuk zou krijgen wanneer de gehuwde vrouw buitenshuis betaalde ar beid gaat verrichten". Vrouwen van tegenwoordig, zo vervolgt het rapport, worden ouder dan vroeger en staan pas met 45 jaar „op het midden van de levensweg". En waarom zou zij dan, nadat zij haar jeugd genoten heeft, getrouwd is, kinderen heeft gekregen en opgevoed, niet terugkeren tot haar vroe gere werk of desnoods iets gloednieuws aanpakken?. Zij staat rijper in het leven en zal dus ook de problemen in een be drijf als rijper figuur weten op te lossen en haar intellect dienstig maken in het algemeen belang. De vrouw van 45 jaar kan nog niet gaan vegeteren. Zij heeft nog tientallen jaren tegoed. Hier ligt, zo vervolgt het rapport, een probleem zo enorm en zo actueel dat er iets aan ge daan moet worden. Het rapport besluit met de opmerking dat het een verkwisting van energie is deze krachten braak te laten liggen, ge zien het huidige tekort op de arbeids markt en de te verwachten verlenging van het aantal levensjaren. BRUSSEL (AFP). De Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft offici eel geprotesteerd tegen „de discriminaties" tegen de Latijns-Amerikaanse landen, voortvloeiend uit het bestaan van de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.). Gisteren is aan Hallstein, de voorzitter van de commissie van de E.E.G., een nota overhandigd, die in het bijzonder handelt over het vraagstuk van de koffieuitvoer. De gang van zaken over 1961 heeft de directie van Blydenstein-Willink N.V. niet teleurgesteld. De binnenlandse omzet hand haafde zich ongeveer op het peil van het topjaar 1960. De resultaten acht de direc tie bevredigend. Het saldo exploitatiereke ning was 3,74 min. (v. j. 3,77 min.). Na afschrijvingen ad 1,90 min 1,81 min.), wordt aan de reserve toegevoegd 200.000 en voor belastingen en diverse voorzienin gen uitgetrokken 872.000. Het dividend wordt bepaald op, zoals gemeld, negen per cent (onv.). In 1961 werd in vast aktiva geïnvesteerd 1,73 min. Voor 1962 wordt een investe ring verwacht van 2,3 min., voor 1963 on geveer 2 min. De export bedraagt thans twintig percent van de totale omzet (22 percent in 1960). Het orderbestand is op het ogenblik voldoende voor verscheidene maanden produktie. A.K.U. Kon. Olie 349 132,20-132,70 Philips 745—752 Unilever 141,80-143,80 Hoogovens 645—647 346 f 132,10 742Vi 141,50 645

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 10