Plan-Bunker wordt thans door Den Haag als basis voor overleg aanvaard Djakarta reageert nog niet Nieuw proces tegen Salan wordt ernstig overwogen HET WEER m Woedende boer ranselt paard af in de Haarlemmermeer ttentie ctie Nieuwe Russische Spoetnik Bom vermoedelijk oorzaak van vliegtuigramp Russische uitnodiging voor president Tito Aanslag op Indonesische ambassade in Parijs Wegens activiteit in gevangenschap „Protesf'schip door V.S.-marine opgebracht Morgen nieuwe stakingen in Parijs a» DAGBLAD VOOR VELSEN -IJMÜ1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Protest van Papoea's Het woord is aan In de krant van heden Kunst 3 Aan onze adverteerders Weinig verandering Ernstige gevolgen Tegenoffensief Het dier werd ernstig aan het oog gekwetst Prins Bernhard bezoekt Alaska 'efore ijou(niy! 5UÉDE DAMES- EN HERENJASJES JONGENS JACKETS 47e JAARGANG NUMMER 172 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantoomren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant MAANDAG 28 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 C-, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. KL G van der Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Nederlandse mariniers steken op het eiland Onior een riviertje over om Indonesische parachutisten op te spo ren, die zich in het oerwoud verbor gen houden. NEW YORK. - De Nederlandse re gering heeft de Verenigde Naties mee gedeeld bereid te zijn het plan van Ells worth Bunker te aanvaarden als basis voor verdere onderhandelingen met In donesië over het geschil inzake Nieuw- Guinea. In Amerikaanse regerings kringen is men verheugd over dit Neder landse besluit. Ook Indonesië heeft het voorstel-Bunker in principe aanvaard als een grondslag voor verdere bespre kingen. Een Indonesische woordvoerder bij de Verenigde Naties wilde zich nog niet uitlaten over de kans op een her vatting der onderhandelingen alvorens uit Djakarta instructies zijn ontvangen. Volgens een bericht uit Hollandia hebben de Papoea-Vrijheidspartij, de partij Kracht door Eenheid en de Democratische Volks partij een protesttelegram aan Oe Thant gezonden waarin zij zeggen: „Het volk van West-Papoea is verontwaardigd en pro testeert tegen uw weigering om een" V.N.- commissie naar West-Papoea te zenden. De Indonesiërs trachten ons land en volk te onderwerpen en de Verenigde Naties negeren de rechten van ons. In dit geval hebben wij recht op een eerlijk an strikt neutraal onderzoek door de Verenig de Naties". De afdeling Biak van de Papoea-Vrij heidspartij heeft een afzonderlijk telegram aan Oe Thant gezonden, waarin onder meer wordt gezegd: „De inwoners van Biak en Noemfoor verklaren, Bunkers voorstel met klem te verwerpen omdat dit zal leiden naar onderwerping en destruc tie van het volk van West-Papoea door In- donesië's moderne imperialisme. Wij wen sen bepaald voor het Nederlandse gouver nement alsmede voor zijn leger te kiezen om recht en veiligheid te verzekeren tot de tijd dat West-Papoea over zijn eigen toekomst kan beslissen". Over de acties van Nederlandse eenhe den tegen Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea zijn nog niet veel bijzonder heden bekend geworden. Bij Teminabuan op de Vogelkop hebben zich enkele korte vuurgevechten voorgedaan tussen Neder landse patrouilles en parachutisten, waar bij een Indonesiër werd gedood. Over de met steun van vliegtuigen uit gevoerde aanval op parachutisten bij Kai- mana aan de zuidkust zijn nog geen bij zonderheden bekendgemaakt. Nederlandse eenheden zijn daar enkele malen korte tijd in gevecht geweest met Indonesiërs waar bij aan geen van beide zijden slachtoffers zijn gevallen. De parachutisten hebben zich daar in twee groepen gesplitst. Over de acties ten noorden en oosten van Fakfak op het schiereiland Onin zijn geen berichten binnengekomen. In Biak heeft zaterdag een kwartier de toestand van luchtalarm geheerst. Nog -'.ij- dens de eerste minuut, dat de sirenes loei den steeg de eerste Hunter-straaljager op gevolgd door enkele andere jagers. Later is gebleken dat een vermoede lijk enigszins uit de koers geraakt Neder lands Neptune-watervliegtuig op 't radar scherm van de luchtverdedigingsorganisa tie van Biak was verschenen, waarna on verwijld de sirenes in werking waren ge steld. De Nieuw-Guineakoerier meldt dat voor een periode van enkele weken alle verlo ven van gouvernementsambtenaren naar Nederland zijn ingetrokken. Deze maatre gel zal voorlopig drie weken van kracht blijven. Hoewel het aantal verlofgangers nooit bijzonder groot was, wil het gouvernement alle beschikbare plaatsen in vliegtuigen naar Nederland reserveren voor evacué's aldus het blad. Het juiste aantal vrouwen en kinderen dat naar Nederland vertrekt door de maatregelen van de afgelopen we ken is niet bekend, aldus de Nieuw-Guinea koerier. Volgens de Associated Press-correspon dent in Biak willen sommige Nederlandse militaire bevelhebbers na de landingen van Indonesische parachutisten een repre saille-actie ondernemen en de Indonesiscne luchtbases op de bij Nieuw-Guinea liggen de eilanden bombarderen. Een hoge mari ne-officier zei: „Het zou hun tien jaar kos ten om die basis weer op te bouwen. En tegen die tijd zullen de Papoea's hun on-, afhankelijkheid hebben bereikt". De Indo nesische bases bevinden zich op Ceram, Amboina en Morotai aan de oostelijkste rand van de Indonesische archipel. Het bombardementsplan zou echter wei nig steun in Den Haag hebben gevonden, aldus de correspondent. Een Indonesische woordvoerder in Dja karta heeft reeds op deze berichten ge reageerd. „Wanneer de Nederlanders Am- bon, onze basis in de Molukken, bombar deren, zal dit een open oorlog tussen Ne derland en Indonesië betekenen. Wanneer een dergelijke oorlog zou uitbreken, zou Nederland de gehele verantwoordelijkheid hiervoor dragen", aldus de woordvoerder. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass heeft vandaag de lance ring van een nieuwe „Spoetnik" bekend gemaakt. De omlooptijd van de nieuwe kunstmaan, de Kosmos 5, is 102.75 min. De grootste afstand van de aarde bedraagt 1.600 km en de kleinste 203 km. CENTERVILLE (Reuter) De federa le commissie, die een onderzoek heeft inge steld naar de oorzaak van het veronge lukken van een Boeing-707 -straalvliegtuig nabij Centerville, in de Amerikaanse staat Iowa, waarbij 45 mensen om het leven kwamen, is töt de slotsom gekomen, dat zich in het achterste deel van het toe stel een ontploffing heeft voorgedaan, waarvan de oorzaak niet bekend is. De directeur van Continental Airlines, de eigenares van het toestel, verklaarde dat aanwijzingen zouden zijn gevonden dat de ontploffing veroorzaakt was door een door mensenhanden vervaardigde explosieve la- Üing. Het dagblad „Kansas City Star" had zaterdag gemeld dat een van de passa giers vlak voor het vertrek van het vlieg tuig uit Chicago een ongevallenverzeke ring had gesloten voor het maximaal mo gelijke bedrag van 225 000 dollar. Helena K. Beacham: Ouderdom is iets heerlijks, bijvoor beeld bij bomen, kaas, wijn en meube len. Maar voor mezelf nee. BELGRADO (Reuter) Een woordvoer der van de Joegoslavische regering heeft maandag bekendgemaakt, dat de Russische regering president Tito heeft uitgenodigd een vakantie in de Sovjet-Unie door te brengen. „Er is echter nog niets bepaalds afgesproken", zo voegde hij er aan toe. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien5 Topsy In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 15 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13, 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's PARIJS (AFP) Op de ambassade van Indonesië te Parijs is zaterdagavond een kneedbomaanslag gepleegd. De portier van de ambassade schrok om 11 uur wak ker door de ontploffing. De bom was ge plaatst op de vensterbank van zijn wo ning. De explosieve kracht van de bom zou niet groot zijn geweest. Omtrent de reden van de aanslag tast men in het duis ter. De Indonesische ambassade heeft nooit dreigbrieven ontvangen. In verband met de Hemelvaartsdag zullen wij de voor ons blad van vrijdag 1 juni bestemde advertenties gaarne uiterlijk woensdag met de eerste post in ons bezit hebben. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) PARIJS De bijzondere militaire recht bank, die op 27 april 1961 werd opgericht speciaal om O.A.S.-misdaden te berechten is zaterdag door de president der repu bliek, generaal De Gaulle, opgeheven. Die opheffing is zijn antwoord aan het tribu naal, dat vorige week het hoofd van ex- generaal Salan, de voormalige leider van de O.A.S., meende te moeten redden. Of schoon het vonnis niet voor cassatie in aanmerking kan komen, blijft er niette min een mogelijkheid bestaan dat Salan toch opnieuw voor een rechterschaar zal moeten verschijnen. De regering heeft re denen om aan te nemen dat Salan na zijn arrestatie vanuit zijn cel zou zijn voort gegaan, langs mysterieuze wegen, de mis dadige activiteiten van de geheime leger- organisatie te leiden. Een door Salan ondertekende brief, die van enige dagen na zijn arrestatie dateert, is de regering in handen gevallen. In die brief gaf Salan opdracht geldsommen ter beschikking te stellen van de voormalige premier Georges Bidault, die hem als op perhoofd van de O.A.S. moet zijn opge volgd. Heel verheven kan men dit kat-en-muis spel tussen de uitvoerende macht en de justitie niet noemen en in elk geval zou de regering zich zeker ook wel enige ma len hebben bedacht alvorens het heilige beginsel van de onafhankelijkheid der ge rechtelijke instanties zo opvallend aan te randen. De clementie, waarmee Salan be handeld is, heeft het staatshoofd, gene raal De Gaulle, echter niet alleen als een klap in het gezicht beschouwd en ervaren De politieke gevolgen van dit vonnis zijn nog nauwelijks te overzien, al beginnen ze zich bij de dag dan wel duidelijker te openbaren. De Algerijnse nationalisten hebben een nieuw en grondig motief om te twijfelen aan de ernst, waarmee de Fransen de O.A.S. zeggen te bestrijden. De akkoorden van- Evian zijn daardoor weer wat ver der op drift geraakt. En in Frankrijk zelf speelt het vonnis het neo-nazisme in de kaart. De rechtse extremisten tre den na deze riem, die het uitzonderingsge recht hen onder het hart heeft gestoken met verhoogde brutaliteit op. Daarbij komt dan ook nog, dat alle O.A.S.-leden die eerder werden veroordeeld, met ex- generaal Jouhaud voorop, nu de mening verkondigen, dat hun straffen veel te zwaar zijn uitgevallen, zodat de verzoeken om revisie van processen bij het ministerie van Justitie binnenstromen front in hun zenuwenoorlog pogen te ope nen, waarbij speciaal het klassieke wapen van het fascisme, de vuilspuit, in stelling wordt gebracht. (AP) De ontbinding van het tribunaal is niet van invloed op het door de ter dood veroordeelde ex-generaal Jouhaud in gestelde beroep ter verkrijging van een nieuw proces. Dit beroep wordt vandaag of dinsdag behandeld door het opperste gerechtshof, dat intussen een tijdelijk uit stel heeft bevolen van de terechtstelling. De drie personen, beschuldigd van een poging tot het plegen van een aanslag op het leven van De Gaulle in september zullen waarschijnlijk terechtstaan voor een gewone rechtbank. Dat alle activistische advocaten even min zullen nalaten het voorbeeld te vol gen van Salans verdediger, mr. Tixier- SAN FRANCISCO (Reuter) AP) De Amerikaanse kustwacht heeft zaterdag avond de zeilboot „Every man" onder schept waarop zich drie mannen bevonden die naar het gebied van de Stille Oceaan wilden varen waar de Amerikanen hun kernproeven houden. Zij waren 's ochtends uit San Francisco vertrokken. Hun actie was bedoeld als protest tegen de proeven. Zij werden gearresteerd omdat zij zich niet hadden gestoord aan een gerechtelijk bevel om niet uit te varen naar het proef gebied. De minister van Justitie, Robert Kennedy, had om het gerechtelijke be vel verzocht. De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft gisteren bekendgemaakt, dat bij het eiland Christmas in de Stille Oceaan de veertiende kernontploffing in de lo pende reeks is teweeggebracht. De ont ploffing was van middelbare kracht. Het Dit is een van de eerste foto's van de nieuwe reeks Amerikaanse kernproe ven in de omgeving van Christmas- eiland in de Stille Oceaan. Duidelijk ziet men de bekende paddestoelwolk zich na de ontploffing ontplooien. De foto is niet officieel vrijgegeven, maar tegen publikatie in de Oakland Tri bune (Californië) is van officiële zijde geen bezwaar gemaakt. De foto ver scheen daar gisteren in de krant. In het proefgebied zijn geen journalisten of persfotografen toegelaten. (Tele- foto Copyright 1962, Oakland Tribune Publishing Company). kernwapen werd uit een vliegtuig afgewor pen. Volgens het Japanse meteorologisch in stituut is in de regenval boven het noor den van Japan de laatste twee dagen een merkbare toeneming van de radioactivi teit waargenomen, die wordt toegeschre ven aan de Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan. Salan zou in Algerije, volgens die ver klaringen, indertijd door een minister over de beraadslagingen in de regering op de hoogte zijn gehouden. Onder de partijlei ders, die Isorni op het oog zou hebben, wordt in politieke kringen met name de secretaris-generaal der socialisten, oud premier Guy Mollet, genoemd. De socialis tische partij heeft deze aantijgingen on middellijk met verontwaardiging van de hand gewezen, terwijl in een communiqué van de regering de beweringen van Fer- randi, dat Salan bewindslieden zou hebben gesubsidieerd, als laster werden geken schetst. Op de mededeling dat Salan ook over een ministeriële informateur-spion zou hebben beschikt, wordt in het commu niqué van de regering daarentegen niet gereageerd. Het ziet er dus wel naar uit, dat de ge vangen O.A.S.-leiders, aangemoedigd door het lankmoedige vonnis tegen Salan, door bemiddeling van hun advocaten een nieuw Vignancour, die de jury onder een soort oratorische terreur wist te houden, is even eens wel al duidelijk geworden. Zo heeft mr. Isorni, die na de oorlog ex-maarschalk Pétain verdedigde, al vast een voorproefje gegeven van het pleidooi, dat hij eerst daags hoopt te voeren ten gunste van ex- kapitein Ferrandi, die als diens ordonnans gelijktijdig met Salan gepakt werd. In een communiqué heeft mr. Isorni namens Fer randi een aantal „onthullingen" gedaan, om verschillende partijleiders en ministers van actieve sympathie met de O.A.S. te betichten. De O.A.S. richtte in het weekeinde vele aanslagen tegen scholen en andere open bare gebouwen, in het bijzonder die welke waarschijnlijk bij de komende volksstem ming zouden moeten worden gebruikt. Za terdag werden achttien scholen vernield. In Algerije zijn zondag bij aanslagen ten minste 22 mensen gedood en vijf gewond. Onder de doden bevonden zich twintig mo hammedanen, onder wie twee vrouwen, en twee Europeanen. De gewonden waren al len mohammedanen. Zaterdag bedroeg het aantal doden ten minste 35, en dat der ge wonden 31. Van de doden waren 28 Alge rijnen, onder wie twee vrouwen, en van de gewonden 19. De politie in Algiers heeft zondagmiddag bij huiszoekingen in de wijk Bab-El-Oued, het bolwerk van de O.A.S., twee- tot driehonderd arrestaties verricht. Wegens zeer ernstige dierenmishande ling is dit weekeinde door de gemeentepo litie van Haarlemmermeer proces verbaal opgemaakt tegen de landbouwer A., wo nende aan de Hillegommerdijk in de ge meente Haarlemmermeer. Deze boer heft zaterdag een paard dusdanig mishandeld, dat het dier misschien een oog zal moe ten missen. Het paard was voor een kar gespannen, die het op een drassig stuk grond niet voor uit kon krijgen. A. wond zich daar zo over op, dat hij het dier begon af te ranselen met de afgebroken steel van een riek. Om standers van het voorval, die probeerden de dierenbeul tot bedaren te brengen, kon den niet verhinderen dat de man het paard met de stok dusdanig aan een oog verwondde, dat het twijfelachtig is of het oog behouden zal kunnen blijven. Het spreekt vanzelf, dat het vooral tij dens het afgelopen weekeinde aan de Hil legommerdijk en omgeving het gesprek van de dag was. Iemand, die alles van het begin tot het eind had zien gebeuren, zei zelden zo iets ergs te hebben gezien. En een andere ooggetuige, die bij de be trokken boer in de buurt woont, wist nog te vertellen, dat „hij toch al als een bruut bekend stond" Verontwaardigde omstan ders wilden na het voorval de boer te lijf gaan, maar gelukkig voor de man kon dat worden voorkomen. Door een fotograaf van de gemeentepo litie Haarlemmermeer werden later foto's van het mishandelde paard gemaakt. Mej. W. J. Hagedoorn, dierenarts in Heemste de, heeft het ongelukkige dier eerste hulp verleend. Prins Bernhard en generaal Curtis Le- may, chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, zijn in Ancharage aangekomen voor een bezoek van drie dagen ajn Alas ka. De generaal bestuurde het straalvlieg tuig, dat van Parijs uit over de noord- poolroute naar Alaska vloog. De prins en generaal Lemay brengen een bezoek aan Amerikaanse defensie-installaties en aan het alarmsysteem voor raketten te Clear. Advertentie PARIJS (AP) Verwacht wordt dat in Parijs morgen een aantal stakingen in overh idsindustreën en diensten gehouden zal worden. De stakingen, die een dag zullen duren, zullen gehouden worden voor hogere lo nen en betere arbeidsomstandigheden. De electriciteitscentrales, de gasfabrie ken en het openbare vervoer zullen er door getroffen worden. Het personeel van het Parijse vliegveld zal ook het werk neerleggen. BARTËLJORISSJR HAARLEM TEL. 13439 LEIÖSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 l Deze week Vakantie voordeel „Hazewind" geheel gevoerd 4 jaar I9.75 8 jaar 24.7S 12 jaar 29."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1