Hervormd-gereformeerd congres in Utrecht omdat SKODA U voor standaard-prijs complete luxe biedt SKODA AGENDA 3 Lunshof wil socialisten wegens landverraad laten arresteren Pol le Eenheid is niet meer tegen te houden EEN VEILIGE KEUZE Voor het eerst sedert 1945... Mr. Burger stelt vragen aan de minister-president mpol, het ondeogeodle kaboutertje CAO „goud en zilver" weer in beraad 3 Ij"" l^nfniTlTrTmTTrT^ Twee Britten uitgewezen W einig verandering MAANDAG 28 MEI 1962 Eén Heer en dus één kerk Praktisch voorstel f 5250,geheel compleet H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN- TEL. (01717)-2010* Haarlem Lakverf GEMBO N.V. - Winschoten - Amsterdam Vélsen-U muiden Beverwijk Heemskerk Nieuw schip voor de K.N.S.M. mmm lou ■BWl 2. „Ja, we moeten dan ook maar aan het werk gaan", zegt Pingo tegen Polle, „jij kunt hier zolang op de uitkijk staan en ik verheug me vast op de pannekoeken!" Daar hollen de kleintjes het dek op: „joppe-joep, geen medicijnen, we zijn niet ziek, we willen rust, joppe-joep! en dokter Slokop kan ze niet te pakken krijgen!" „Loopt toch niet aldoor weg", roept hij, „ik wil zien, of jullie soms iets anders scheelt!" Nationaal monument beklad met anti-atoombomteken Kerkelijk nieuws Hapé luidsprekers 'en akoestische boxen. ÏLS WEERRAPPORTEN „Niemand van ons heeft deze dag ge- zócht, maar hij is aan ons allen gegéven. Wij zijn onderweg naar een hernieuwde kerk voor hervormden en gereformeerden. Dat is niet meer tegen te houden. Het gaat gebeuren. Wat wij ervoor nodig hebben is het gebed, de liefde en de moed." Met deze woorden vatte ds. J. H. Sillevis Smitt, de gereformeerde voormalige hoofd-vloot- predikant,het hervormd-gereformeerd con gres samen, dat zaterdag in Utrecht ge houden werd en bijgewoond door bijna vijfduizend leden van de beide kerken on der wie prinses Irene. Ds. F. J. Pop, de voorzitter van de acht tien predikanten die het initiatief voor de ze toogdag hadden genomen, sprak reeds in zijn openingswoord over het verlangen naar eenheid dat in de harten van duizen den leeft. Het is, volgens hem, niet de bedoeling dat alle gereformeerden her vormd zullen worden of alle hervormden gereformeerd. Beide kerken zullen een to tale uittocht moeten ondernemen om dan samen op weg te gaan naar een nieuwe gemeenschap. Het zwaartepunt van het congres lag in een tweetal toespraken over het onder werp: ..Gehoorzaam aan één opdracht, be zield door één toekomst". Van gerefor meerde zijde werd hierover het woord ge voerd door professor dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. - Hij wees erop dat men niet mag blijven staan bij wat er vroe ger is gebeurd. Het verleden mag nooit een beletsel zijn om een nieuwe weg te vinden voor de toekomst. Het gebed van Jezus „dat zij allen één zijn" is voor ons een gebod tot hereniging. De gemeente is één omdat de Heer één is. Bovendien schreeuwen de zending en de nood van de wereld om eenheid van de kerk. Het is onjuist om te zeggen dat dit zoe ken naar eenheid geschiedt ten koste van de waarheid, want buigen voor de waar heid is juist zoeken naar de eenheid. Bo vendien mag geen enkele kerk de over moedige gedachte hebben de volle waar heid te bezitten of de gehele belijdenis te omvatten. Beide kerken staan voor precies dezelfde problemen en zij zullen deze ge zamenlijk moeten benaderen. Christus geeft de opdracht om samen te gaan en dank zij Zijn beloften mag en moet dit. De eerste stap daarvoor is de gemeen schappelijke avondmaalsviering. Ook de hervormde spreker, professor dr. H. Berkhof van de Rijksuniversiteit te Lei den, zei overtuigd te zijn van de noodzaak der hereniging, omdat beide kerken uit eengevallen delen van hetzelfde organisme zijn. Het zal nog wel veel moeite kosten de zichtbare eenheid te bereiken en het is niet eenvoudig vast te stellen hoe er nu in de praktijk moet worden gehandeld. Professor Berkhof deed echter de congres gangers wel een suggestie aan de hand. Volgens hem is de tijd van samen spré ken nu voorbij en moeten wij beginnen aan de periode van het samen-léven. Dit zou op de volgende manier een aan vang kunnen nemen. In elke plaats wor den twaalf hervormden verzocht om, ge durende één jaar, in het gereformeerd kerkverband te leven en te werken. Om gekeerd dienen twaalf gereformeerden hetzelfde te doen in de hervormde gemeen te. Wanneer het jaar om is moet de ba lans worden opgemaakt in de vorm van een gemeenschappelijk rapport. De Leidse hoogleraar stelt zich de samenstelling van deze twaalf aldus voor: twee ouderlingen en twee diakenen, twee mannelijke en twee vrouwelijke medewerkers, twee meisjes en twee jongens die in het jeugdwerk betrok ken zijn. „Deze twaalf hebben niet de func tie van spionnen in een vijandig land, maar zij zijn de familieleden die op bezoek komen om het verbroken contact te her stellen." Behalve deze beide referenten, die met de grootste aandacht en spanning wen den aangehoord en herhaaldelijk door een geestdriftig applaus werden onderbroken, kwamen ook een aantal gemeenteleden aan het woord, die respectievelijk vanuit het werelddiaconaat, de zending, de pers en het bijbelgenootschap het belang van de eenheid onderstreepten. Bovendien kreeg de jeugd (een groot gedeelte van de deel nemers bestond uit jongeren) gelegenheid om zich te uiten bij monde van een viertal vertegenwoordigers uit het jeugd werk. Daarbij werd vooral de aandacht getrokken door een lid van „de jonge achttien", een groep jongelui die naar analogie van de achttien predikanten ge vormd zijn om aan het streven naar her eniging kracht bij te zetten. Voortdurend werden de toespraken afgewisseld met het zingen van liederen onder leiding van Meindert Boekei en met medewerking van de Amsterdamse Brassband. Als uitvloeisel van de bijeenkomst aan vaardde het congres aan het einde van de dag een aantal besluiten, vervat in een oproep van de volgende inhoud: Nu wij, hervormde en gereformeerde gemeenteleden, op heden, 26 mei 1962, bij een zijn in het congres „Van Kerken tot Kerk" voelen wij ons gedrongen uiting te geven aan onze grote blijschap over deze ontmoeting. Vurig hopen wij, dat ons samenzijn de beweging tot herstel van de eenheid van de Hervormde en de Gereformeerde Ker ken krachtig zal bevorderen. Gezamenlijk geloven en belijden wij, dat God in Christus de wereld met zichzelf verzoenende was, door hun hun overtre dingen niet toe te rekenen. Hierin liggen de mogelijkheid en de noodzaak van de verzoening en eenwording van onze beide kerken besloten. Hoe zullen wij van dit verzoenend handelen Gods vrijmoedig en geloofwaardig kunnen getuigen, als onze kerken in hun onderlinge verhouding daar aan geen zichtbare gestalte weten te ge ven? Zoals onze vaderen zich niet konden ont trekken aan de gescheidenheid, zo menen wij, dat na een scheiding van zoveel jaren de situatie in de kerk en in de wereld dus danig is gewijzigd, dat wij ons niet langer mogen onttrekken San deze verzoening en éénwording. Wij roepen de leden van onze kerken op om, zonder te vergeten wat we in eigen kerk hebben ontvangen, de ander niet lan ger te zien in het licht van het verleden, maar van het Rijk Gods, dat komt. Wij roepen u op tot gebed om ge hoorzaamheid aan het evangelie van Jezus Christus en tot uw persoonlijke inzet ter overwinning van al wat in uw woonplaats de door Christus gewilde eenheid weer staat. Wij roepen de kerkeraden van onze kerken op, plaatselijk tot ontmoeting en samenwerking te komen. Laat niet langer afzonderlijk gebeuren, wat gij samen kunt doen! Wij roepen u op tot het gezamenlijk aanvaarden van onze opdracht in de we reld en tot het gemeenschappelijk houden van kerkeraadsvergaderingen, gemeente avonden en waar mogelijk kerkdien sten, waarin ook het Heilig Avondmaal kan worden gevierd. Wij roepen de synodes van onze ker ken op, het bestaande overleg van haar organen krachtig voort te zetten en uit te Advertentie verwarming - rolhoes - binnen- en buitenspiegel - lichtsignaalschakelaar 2 kleerhaakjes - 3 asbakjes sponsrubber kussens - slaapbanken etc. behoren tot de standaard uitrusting. OCTAVIA COMBI f 6475,— 1202 COMBI f 6975,— .1202 BESTELWAGEN f 5395,— DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 c Grote Kerk, dinsdag 20-21 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 20 u.: „The Alamo", 14 j. 14 u.: „De dictator", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Zij wilden niet van de zonde leven", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste, zoon van Herkules", 14 j. Minerva, vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The Cliff RicharcJ, Show", a.l. Roxy, 14, 19 en 21.15 u.: „Het schot uit het venster", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het oog van de duivel", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en dins dag 20 u.: „Een huis op stelten", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Hoofdwacht (Grote Markt): Tentoonstel ling van tekeningen van de Grote Kerk en van Haarlemse stadsgezichten (Vereni ging „Haerlem"). Dagelijks geopend van 1012 en 1417 u.; zondag van 1417 u. Tot 9 juni. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 1017 u.; zondag 14 17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 9 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand mei expositie van grafiek van Lou Strik, 10 22 u. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41): Tentoonstelling van schilderijen van Jozef Santen: 10.3017 u.; zondag 1417 u.; bo vendien vrijdag 2022 u. Tot 1 juni. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 25 mei). 'Advertentie MAANDAG 28 MEI City Theater, 20 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Rex Theater, 20 u.: „Slachtoffer". DINSDAG 29 MEI City Theater, 20 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Tentoonstellingszaal Felison, 19-21 u.: Expositie J. Ploos van Amstel en Roelof Klein. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30 u. MAANDAG 28 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Dia manten bij het ontbijt". Luxor Theater, 19 en 21 15 u.: „De nacht". W.B. Theater, 20 u.: „Geheimencentrale Lissabon". DINSDAG 29 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Dia manten bij het ontbijt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht". W.B. Theater, géén voorstelling. Marquette Theater, maandag en dins dag: Geen voorstelling. breiden. Wij vragen u dringend, de plaat selijke gemeenten ruimte te laten of te bieden om de eenheid in Jezus Christus vorm te geven. Wij roepen u, leden, kerkeraden en synodes van onze kerken op tot veroot moediging vanwege het kwaad der kerke lijke gescheidenheid, dat in ons land zo groot is en tot gebed om elkander te vin den in de ene Naam, die ons verenigt. Moge ons en alle gelovigen, mede door aller inspanning en gebed, de eenheid ge schonken worden, waarom Christus ge beden heeft, opdat de wereld gelove, dat God Hem gezonden heeft. Ongeveer 300 voertuigen van de West- duitse „Bundeswehr" zijn in vijf colonnes bij Beek-Wyler ons land binnengetrokken. Voor de eerste keer sinds 1945 hebben hiermee weer Duitse soldaten voor militai re doeleinden voet op Nederlandse bodem gezet. De kleine invasie, welke zich zon der opzien voltrok, had plaats in het ka der van een NAVO-oefening, welke zater dag begon en die zondag werd voortgezet en waarbij Belgische, Britse, Westduitse en Nederlandse troepeneenheden op Ne derlands en Duits grondgebied op ver schillende plaatsen de Maas en de Rijn moesten oversteken. Daartoe kwamen drie Westduitse bataljons pantsergrenadiers ten westen van de Maas naar de omge ving van Mill in Noord-Brabant, waar zij in tentenkampen werden ondergebracht. Het ging allemaal gemakkelijk, over de weg en via de vaste brug over de Maas bij Grave. Maar daarna werd het moeilijker, want tijdens de oefening moest de rivier met landingsvaartuigen en ponten worden overgestoken. Aan de oefening werd ook deelgenomen door onderdelen van de tweede geallieerde tactische luchtmacht. Zij was bedoeld om de samenwerking tussen NAVO-eenheden en territoriale ver- dedigingsgroepen te beproeven. Met de verstandhouding tussen de verschillende nationaliteiten boterde het best Het Tweede-Kamerlid mr. J. A. W. Bur ger (P.v.d.A.) heeft de minister-president schriftelijke vragen gesteld over een hoofdartikel in het jongste nummer van Elseviers weekblad, waarin de heer H. A. Lunshof onder de titel „het verraad" o.m. beweert: „Wij hebben destijds tegen een cama rilla gewaarschuwd rond een bekende figuur uit het bedrijfsleven; deze cama rilla is thans een oligarchisch-socialis- tisch machtsblok geworden". „Het gesprek tussen één onzer minis ters en één van de leiders van het state department is verraden". „Tijdens een bijeenkomst in een Scan dinavische stad is door een hoge Ne derlandse functionaris van een van de internationale organisaties waaraan wij zo rijk zijn (een socialist met 70.000.- belastingvrij inkomen) tegenover nie mand minder dan de Amerikaanse 3n- derminister Ball stelling genomen tegen onze regering". „Wat het Nederlandse parlement ba- treft, voor ons staat vast dat sommige staatsgeheimen waarover parlementa riërs beschikken, via Washington in han den van Amerikaanse ambtenaren zijn gespeeld". „Wij zullen geen namen noemen. De betrokkenen weten wie wij bedoelen. Wel vragen wij ons af waarom de pro cureur-generaal in Den Haag niet tot arrestatie overgaat van lieden die leu ren met staatsgeheimen en althans in onderhandeling staan met een land dat feitelijk oorlog voert met deze staat" „Men kan over Nieuw-Gumea denken wat men wil; te handelen tégen hetgeen parlement en regering hebben besloten is een begin van landverraad". Naar aanleiding van dit artikel vraagt de heer Burger: Is de minister-president niet van me ning, dat in deze citaten het plaats gevon den hebben en bij de justitie bekend zijn van misdrijven tegen de staat worden ge suggereerd? Is de minister-president bereid en 'n staat mede te delen of de door de heer Lunshof in zijn artikel geuite ernstige be schuldigingen door de feiten worden ge staafd? Zo deze beschuldigingen op waarheid bt rusten, waarom heeft dan de minister van Justitie niet doen ingrijpen gelijk de be doelde schrijver verlangt? Acht de minister-president de tijd niet gekomen de eer en goede namen van per sonen en groepen meer effectief te be schermen tegen misbruik van persvrijheid en, zo ja, ziet de minister-president daar toe mogelijkheden, zonder de persvrijheid zelve wezenlijk aan te tasten? De directie van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij n.v. heeft het m.s. „Ulysscs" (5709 b.r.t.) van de bouwers, C. van der Giessen en Zonen scheepswerven n.v., in Krimpen aan de IJsel overgenomen. Het is het elfde schip uit een serie van veertien schepen, die door het bouwbureau van de K.N.S.M.wer den ontworpen. De K.N.S.M.-vloot bestaat thans uit 91 schepen. V^> i*" t 'vi 68-69. Maar de pad schreef nog meer met het krijt op de vloer. Tovenaar Gogga heeft me in een pad veranderd! las Pimpol's vader. Toen moest die het wel geloven. Hij om armde de pad, die tranen in de ogen had. Arme jongen! zuchtte de vader. Wat moeten we nu beginnen? Toen ging hij met de betoverde Pimpol naar huis. Voor deelneming aan een NAVO- oefening kwamen ook voor het eerst sedert 1945 weer Duitse sol daten naar Nederland, die door de jeugd werden toegejuicht. De delegaties van werkgevers en werk nemers in de goud- en zilvernijverheid hebben in beginsel overeenstemming be reikt over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor deze bedrijfstak. De voorstellen voor de nieuwe C.A.O. liggen in het algemeen in hetzelfde vlak als die voor de klein-metaal, dat wil zeggen aan passing van de lonen aan die in de groot metaal alsmede een verlenging van de va kantie voor alle werknemers. In werkgeverskring moet nog worden na gegaan of de beschikbare „ruimte" vol doende is om aan de materiële verbe teringen voldoende ondersteuning te geven. Op 7 juni zullen de onderhandelingsdele gaties bijeen komen om de aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen wij zigingsvoorstellen goed te keuren. 1111 H111 |U I llll II IIIIIIII Copvr'abi p 1 B Bo* 6 Cop*»bog«" De Amsterdamse politie heeft twee En gelse studenten aangehouden, die het na tionaal monument op de Dam hebben beklad met anti-atoombom tekens. De studenten zijn uitgewezen. Ook in de omgeving van het Leidseplein en op de stadsschouwburg brachten de twee Engelsen met een kwast en witte verf de tekens aan, waarbij zij op heter daad werden betrapt. De 21-jarige student John Mitchell en de 20-jarige student An- selm van Rood, beiden uit Londen ver bleven reeds een week met vakantie in ons land. De studenten verklaarden van mening te zijn dat het nationaal monu ment voor hun hoog ideaal mocht worden gebruikt. De dienst van publieke werken heeft het monument gereinigd. Het „Comité 1962 voor de vrede" heeft zich in felle bewoordingen gekeerd tegen de onverlaten, die met ruwe hand grote tekens in witkalk hebben geklad op het nationale monument, openbare gebouwen en deuren van prive-woningen in het centrum van Amsterdam. Het comité is van mening, dat het anti-atoombom teken hierdoor omlaag is gehaald. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hengelo (O.) D. Wolfson, a.s. emeritus pre dikant te Tiel. Advertentie Heer genoegen van uw radio, draadomroep, elektrofoon, band* recorder, enz. Voorlichtende fol* der 810 bij Braun N.Y* A'dam-C, tel. 6 39 57. Het KNMI deelt mede: Ons land bevindt zich dicht bij het cen trum van een depressie in de hogere lucht lagen, die een ingewikkelde baan volgt, maar die over het geheel genomen wei nig van plaats verandert. Deze depressie is gevuld met koude en zeer onstabiele lucht, waardoor intensieve buien ontstaan met af en toe onweer en hagel. Uit radar waarnemingen is gebleken dat de buien wolken tot- ongeveer 10 km. hoogte rei ken. De luchtdrukverschillen zijn boven West-Europa gering. Allerlei storingen veroorzaken wisselvallig en buiig weer, Het komende etmaal komt hierin niet veel verandering. De temperaturen zijn wal hoger geworden, maar nog altijd 3 tot 5 graden beneden normaal. «0 5E Cg O Maximum-temperaturen binnen- en buitenland c. Neerslag: laatste 24 uur. g SS Si Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Zon op 4.29 uur, onder 20.46 uur. Maan op 2.56 uur, onder 15.25 uur. Maanstanden 26 mei 20.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 mei Hoog water 10.55 en 23 30 uur. Laag water 6.06 en 18.54 uur. Dinsdag 29 mei Hoog water 12.06 en uur. Laag water 7.24 en 20.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden onbewolkt no 14 1 regen n 15 15 zwaar bew. nno 14 8 licht bew. no 15 5 regenbui nno 16 9 zwaar bew. ono 16 5 zwaar bew. n 16 0,3 geheel bew. windst. 14 2 mist windst. 18 7 zwaar bew. wzw 15 1 zwaar bew. windst. 17 0 zwaar bew. w 11 0,1 regen w 13 0,2 geheel bew. nno 14 3 regenbui no 16 12 zwaar bew. nno 15 1 zwaar bew. windst. 13 1. zwaar bew. windst 15 0,1 onbewolkt windst. 15 0 regen wzw 17 2 onbewolkt nnw 19 0 licht bew. no 13 0,1 regen ozo 14 0,1 motregen w 16 0,1 zwaar bew. wnw 16 4 regen zzw 16 5 regen o 13 41 zwaar bew zo 16 1 licht bew. windst. 18 0 licht bew. windst. 24 0 mist windst. 23 0 licht bew. windst. 19 0 licht bew. windst. 22 0 geheel bew windst. 21 0 half bew. wnw 19 0 Dinsdag 29 mei

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2