SPD wacht tot Adenauer verdwenen zal zijn Carpenters ruimtevlucht vertoonde feilen Verkoudheid ASPRO WERELDNIEUWS Toekomstige Westduitse regering zou alle partijen moeten omvatten Brentano tegen krediet voor Oost-Duitsland de natuur in met de natuurzuivere KING pepermunt Fouten van een ongeduldige man Franco over Spaanse stakingen „Onze vijanden maakten gebruik van kleine tekortkomingen" Winter is terug in de Alpen Wereldbevolking boven 3 miljard <~Praatótoel Eenentwintig doden bij een brug-instorting MAANDAG 28 MEI 1962 3 Rust roest Nieuwe stijl Oude kameraden Gat in de muur geblazen Foto's mislukt Te veel te doen bij maanlicht zei zeoh my boy ik vind je zo stoer in GENTLER0Y z de Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Van onze correspondent) BONN Op het socialistische partij congres in Keulen heeft burgemeester Wil ly Brandt van West-Berlijn, aangekondigd dat zijn partij in 1963, als Adenauer als bondskanselier aftreedt, zal aansturen op een regering, waarin alle partijen, ook de socialisten, zitting zullen hebben. De S.P.D. aldus Brandt, behoeft slechts 65 afgevaardigden in de Bondsdag mee te krijgen, om de meerderheid voor de ver kiezing van een nieuwe bondskanselier te hebben. Zaterdag, bij de opening van het partij congres, trok voorzitter Ollenhauer van leer tegen de regering-Adenauer, die hij initiatiefloos, programmaloos en gespeend van goede prestaties noemde. Hij eiste omvorming van het kabinet, om een eind te maken aan de „zwakste regering in de geschiedenis van de Bondsrepubliek". Het gaat om de West-Duitse geloofwaardigheid in de belangrijke beslissingen, die voor ons liggen, zo riep hij uit, en hij toonde zich verontrust over de slechte verhou ding, die de laatste maanden ontstaan is tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten. De belangrijkste rede op het congres, dat het spreekwoord „rust roest" tot mot to had gekozen, hield gisteren Willy Brandt. De burgemeester van de stad in de gevarenzone toonde zich optimistisch en vol zelfvertrouwen. Het lijkt erop, dat de sociaal-democraten goede hoop hebben bij de volgende verkiezingen, als tegen stander Adenauer eindelijk met pensioen zal zijn, een grote overwinning te zullen behalen. Brandt stelde met nadruk, dat de Rus- sisch-Amerikaanse contacten over Berlijn zinvol zijn. Wij moeten vanuit het juiste (Van onze correspondent) BONN De fractievoorzitter van de Christen-Democratische Unie, dr. Heinrich Von Brentano, heeft zich dit weekeinde tegenover de „Deutsche Zeitung"* uitgespro ken tegen het verlenen van kredieten aan Oost-Duitsland. Men kan misdadigers geen geld gaan geven, daarvoor, dat zij eventueel een mis daad minder zullen begaan, zo meent Von Brentano. Ook de plaatsvervangende partij voorzitter der sociaal-democraten Wehner vond dat de Oostduitse wensen met de grootst mogelijke voorzichtigheid moeten Worden behandeld. Men kan niet met de ene hand geven en zich de andere laten afhakken, zo meende hij. De Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, zei daarentegen, dat men het pro bleem der interzonale handel nuchter, zon der hartstochten en niet bij voorbaat ne gatief moet bezien. Het gaat erom, wat voor onze landgenoten in Oost-Duitsland nuttig is, zo vindt hij. Amerikaanse standpunt (sterk zijn en on derhandelen) pogen een regeling voor de toegang naar West-Berlijn uit het vuur te slepen, die het onmogelijk maakt, dat de Oostduitsers zich naar willekeur in het verkeer mengen, aldus Brandt. Vrij ver keer van en naar Berlijn is op dit ogen blik geen toestand, aldus de burgemeester, maar een politiek doel van de eerste orde. Bij het bereiken van dit doel zou de bonds regering zelf actief moeten zijn door het opperen van onderhandelingsmogelijkhe den, zo meent Brandt. In geen geval moet Bonn de contacten remmen, zo vindt hij, daar vermindering van spanning tussen Oost en West de be langrijkste voorwaarde is voor een moge lijke verwerkelijking van het recht op zelfbeschikking in Duitsland. Brandt zei nog te hopen, dat het op het internatio nale vlak mogelijk zal zijn een minimum aan toegang door de Berlijnse muur te bereiken. Een groot deel van Brandts rede was gewijd aan de binnenlandse politiek. Onze partij stelt zich ten doel van de Bonds republiek een democratische en sociale modelstaat te maken, zo zei hij. Hij ont vouwde daartoe een programma van ge meenschapstaken voor het Duitse volk. Punten daarin zijn: grootscheepse uitbouw van het schoolwezen, het scheppen van zekerheid voor oude of niet meer tot wer ken in staat zijnde medeburgers, betere voorkómende gezondheidszorg en een om vattende ruimte-ordening voor steden en gemeenten. Spottend haalde Brandt aan, dat de christen-democraten het socialisti sche sociale programma uit de verkie zingsstrijd van 1961, dat zij eerst belache lijk hadden gemaakt, zelf hebben overge nomen. De burgemeester sprak verder over de nieuwe stijl van de partij, die niet zozeer een nieuwe methode als wel een houding zou moeten zijn. Het wordt tijd dat het „grote gesprek" met alle lagen van de bevolking begint. Kenmerk voor de nieuwe stijl noemde Brandt een juiste verhouding van de sociaal-democraten tot de staat, tot andere partijen in de bonds republiek en tot de mensen in het hele land. Naast het partijcongres werd zaterdag nog een grote betoging gehouden voor de Keulse Opera. 45.000 mensen hoorden daar een aantal redevoeringen aan, onder ande re weer één van Brandt, die poogde de nauwe verbondenheid van alle Duitsers met Berlijn voor zijn partij mobiel te ma ken. Gisteren werd het congres nog even ver levendigd door een polemiekje over een voorstel van twee plaatselijke partijafde lingen, om de betiteling „kameraad" af te schaffen. Parij tij voorzitter Ollenhauer sprak zich tegen dit voorstel uit, met een beroep op de traditie. Dat de communis ten zich ook van het woord „kameraad" hebben meester gemaakt, doet niets af aan onze traditie, waaruit wij geen blad zijde hoeven te verdonkeremanen, zo zei hij. Advertentie 5R' fgrawaft ^SÊÊSFSB! (Van onze correspondent) WASHINGTON —Malcolm Scott Carpen ter, die bereid zou zijn thans een ruimte- vlucht vaB twee weken te ondernemen, meent te hebben ontdekt wat die dingen zijn, die Glenn als vuurvliegjes beschreef en Titov als sneeuw: rijp, die loslaat van de buitenkant van de capsule. Het is nog niet uitgemaakt waarom Carpenter zoveel te ver is neergekomen. De radioverbin ding heeft op het laatst gefaald. Carpen ter toonde zich een nuchter man. Hij zei tijdens het spannende slot van zijn vlucht minder ongerust te zijn geweest dan de gjjf ff meesten, die via radio of televisie zijn reis trachtten te volgen. Zelf wist hij dat alles goed ging, al zou hij ook te ver neer komen. Het Amerikaanse publiek verkeerde ech ter in onzekerheid daar de radioverbin ding met de capsule verbroken was. Ook toen Carpenter in zee was neergekomen, trachtte hij nog uit de capsule radiover binding te krijgen, doch hij faalde. Car penter ontkende „vermoeid en verward" te zijn geweest. Waarom hij 250 mijl te ver is neergekomen, is nog niet uitge maakt. Carpenter is ervan overtuigd dat het onderzoek de oorzaak aan het licht zal brengen. Het is mogelijk dat de stand van de capsule toch niet juist is geweest, maar het is ook denkbaar dat de retrora- ketten minder krachtig hebben gewerkt dan werd verwacht. MADRID (Reuter, AP) Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft zondag in Madrid het woord gevoerd op een bij eenkomst van veteranen uit de burger oorlog. Het was zijn eerste openbare toe spraak sinds het uitbreken van de sta kingen. Volgens Franco hebben Commu nisten en liberalen tot de stakingen aan gezet. De stakers waren aangemoedigd van uit het buitenland en door lekenor ganisaties van de r.-k. kerk. De goede verstandhouding tussen kerk en staat was niet verstoord. „Onze vijanden hebben ge bruik gemaakt van kleine tekortkomin gen van onze arbeidersorganisaties," al dus Franco. Franco zei nog, dat ook in enkele cle- ricale kringen fouten zijn gemaakt. Eén of andere „geëxalteerde priester" had een incident veroorzaakt. Ten aanzien van de opvolging verklaar de de caudillo nog, dat de getroffen re geling door de overgrote meerderheid van het volk is goedgekeurd. Hij doelde hier op het referendum van 1947, waarbij het volk een successiewet goedgekeurd heeft volgens welke Spanje een monarchie is met dien verstande, dat Franco voor on bepaalde tijd staatshoofd zou blijven. De stakingen zijn de zevende week in gegaan en het lijkt erop, .dat de stakers en degenen die hem ondergronds politiek steunen tot dusverre de regering Fran co de baas gebleven zijn. Eén van de gevaarlijkste aspecten van de situatie is, dat de arbeiders en dege nen, die hen politiek steunen, erin zijn geslaagd, een deel van de katholieke gees telijkheid in. hun strijd tegen de regering te betrekken. Economisch zijn de gevolgen van de stakingen tot dusverre niet alarmerend ge weest, maar volgens sommige deskundi gen hier heeft de regering door de wij ze, waarop zij de gebeurtenissen heeft aan gepakt, de mogelijkheid geschapen, dat de stakingen zich eerder zullen uitbreiden dan verminderen. Het aantal arbeiders, dat gisteren in ge heel Spanje staakte, ligt ergens tussen de 50.000 het door de arbeidsfunctionaris- sen van de regering gegeven cijfer en 65 000. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Berlijnse muur ter hoogte van de Bemauer- strasse met ontplofbare stoffen een gat geblazen. Terwijl Vopo's (achter grond) en Westberlijnse politiemannen (voorgrond) de wacht houden, maken metselaars het gat dicht. Volgens het Oostduitse persbureau ADN werden de ontploffingen veroorzaakt door bommen die uit West-Berlijn waren geworpen en die het leven van de grenspolitie en de bevolking in ge vaar brachten. De Oostduitse minis ter van Binnenlandse Zaken, Karl Maron, heeft in een brief aan de West berlijnse burgemeester Willy Brandt „scherp geprotesteerd", de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Winzer, heeft bij de drie westelijke militaire commandanten van Berlijn een protest ingediend. (Telefoto) Toen tenslotte een helikopter boven Car penters opblaasbootje zweefde, haalde de ruimtevaarder de camera uit de capsule, daar hij die wilde meenemen. Toen hij aan de lijn hing om te worden opgehaald, ging hij echter eerst naar beneden in- plaats van naar boven. Hij kwam in het water terecht. De films zijn door zeewater ernstig beschadigd. De meest beschadigde film is die waarmee de terugkeer in de atmosfeer is opgenomen. De foto's die Car penter zeM heeft genomen zijn onbescha digd. Gehoopt wordt dat hierop bijzonder heden over de „sneeuwvlokken" voorko men. Carpenter vond dat de vlucht van vijf uren bijzonder snel voorbij was gegaan Er is opgemerkt, dat Carpenter misschien te veel te doen heeft gehad. De ruimte vaarder klaagde daar echter niet over. Hij had, evenals Glenn en Titov, zoiets als vuurvliegjes of sneeuw gezien. Carpenter meent dat die deeltjes zelf geen licht uit stralen. Hij had een foto willen maken, maar daarbij per ongeluk tegen de wand van de capsule geslagen. Toen zag hij in eens veel meer „sneeuw". Waar hij ook tegen de wand tikte, steeds bereikte hij hetzelfde effect. Carpenter is van mening, dat rijp op de capsule deze mysterieuze deeltjes oplevert. De capsule bezit twee systemen om de stand te corrigeren. Reeds dadelijk bleek dat de automatische controle niet goed werkte. Toen Carpen ter de capsule in de goede stand moest brengen voordat hij de retro-raketten ging gebruiken, gaf hij de voorkeur aan hand controle. Het is nog niet geheel duidelijk of de ruimtevaarder inderdaad brandstof voor beide systemen heeft gebruikt, ter wijl hij met brandstof voor één systeem had kunnen volstaan. Persberichten uit Grand Turk (het eilandje voor de kust van Cape Canaveral, waarop Carpenter aan land werd gezet) spraken van een vergissing, „van een ongeduldige man" niet groter dan dat een huisvrouw twee gaspitten laat branden, terwijl slechts één nodig is. Bij een ruimtevlucht kan een dergelijke vergissing echter gevaarlijk worden. In dit geval had Carpenter aan het slot van zijn vlucht weliswaar weinig, maar toch voldoende brandstof. Zijn Advertentie n O H SO m H vlucht is in het algemeen vlot verlopen, vlotter dan men aanvankelijk meende. Sommigen hebben zich vlak na de vlucht afgevraagd of de huidige voortstuwer niet te zwak is. Daardoor zou men het gewicht van de capsule te zeer moeten beperken en de veiligheidsmarge wel zeer krap moeten houden. Maar dit pessimisme is kennelijk teweeg gebracht door de span ning van de laatste fase. Nu meer inlich tingen zijn vrij gekomen, heeft het opti misme de overhand gekregen. Thans is weer sprake van een ruimtevlucht van ze ven of zeveneneenhalve ronde, die de Amerikanen misschien in augustus kunnen ondernemen. INNSBRUCK (AP) De winter is in de Oostenrijkse alpen teruggekeerd met zware sneeuwval, waardoor de bergwe gen versperd zijn en lawinegevaar is ont staan in de toeristengebieden. De afgelo pen nacht is er in Tirol 80 cm sneeuw gevallen rond Kitzbuehel en op 3000 m hoogte is de temperatuur tot acht graden onder nul gedaald. Waarschuwingen wer den uitgegeven voor lawines. De grote weg van Grossglockner is geblokkeerd door opgejaagde snéeuw tot 2.5 meter hoogte en de wegploegen die de weg pro beerden vrij te maken zijn teruggetrok ken wegens het lawine gevaar. Er wordt het weekend nog meer sneeuw verwacht NEW YORK (AP) Volgens statistische gegevens van de Verenigde Naties is de wereldbevolking voor het eerst in de ge schiedenis groter dan 3 miljard zielen Volgens deze gegevens was de wereldbe volking medio 1960 2.995.000.000 zielen groot en bedraagt de jaarlijkse bevolkings aanwas 1,8 percent. In Midden-Amerika is de bevolkingsaan was in de periode van 1950-1960 het grootst geweest, te weten gemiddeld 2,7 percent, In Azië wonen met uitzondering van de Sovjet-Unie 1.680.000.000 personen, zijn de ruim de helft van de wereldbevolking Europa blijft het dichtst bevolkte conti nent met een gemiddelde van 100 personen per vierkante kilometer. Australië, Canada en IJsland staan onderaan de lijst met 2,4 personen per vierkante kilometer. Verloren strijd De oude garde der anti-kassiekijkers slinkt met de dag. Nog bespeurt men hier en daar een eenzame ziel, die tracht zelf zijn avond zinvol te vullen, maar hij is een verlatene in het woud der mas ten. Hij peinst zich de kop suf in een ijdel pogen tot vermaak. Doch helaas, tevergeefs ijsbeert hij door zijn kamer, die zo node het blauwige schijnsel man keert. De eenzame is stijfhoofdig en zegt, „zo lang ik leef zal er niet zo'n cultur-ont- heïligend aquarium in mijn kamer staan". Daarbij krult hij de lippen in minach ting voor hen, die zich overgeven. De eenzame heeft reeds veel boeken ge lezen. Avond aan avond verdiepte hij zich boeiende verhandelingen over het le ven der vogels, of dat der vogelbekdie ren, hij weet nu alles van neuroses en van strafschopgebieden, van hemellicha men en oude gebruiken. Nee, boeken kunnen hem niet meer bekoren. Hij zoekt andere vermaken om het stuitende appa raat verre te houden. Hij nodigt lot- en strijdgenoten op ge zellige avondjes te zijnen huize. Vol be geestering jagen zij de stukjes over het ganzebord. Of zij spelen „Mens erger je niet". Daarna herontdekken zij dan nog het nobele „Tric-trac", het alles vergende Hamertje-tik, het leutige „Olleke Bolle- ke" en nog veel meer van deze schuldelo ze oude vermaken. Maar toch, na een tiental avondjes komt de onrust over het toegewijde groep je. Men begint zich te ergeren, het ha mertje tikt niet meer zo blijde als het gedaan heeft. Men fluistert zelfs, dat eem der leden gesneuveld is, hij zou een TELEVISIETOESTEL gekocht hebben. Vol verachting wordt het woord uitgesproken. Na ieder avondje blijkt dat er weer een man minder aanwezig was. Hij had dan wel laten berichten, door ziekte verhin derd te zijn. Maar wie doorziet niet het voos bedrog dat daar achter steekt? H.et zeer kleine groepje, dat nu nog rest, zit lusteloos rond de tafel. Argwa nend bekijken zij elkander. „Heeft ie 'm of heeft ie 'm niet", zo tobben zij. Het spelletjes doen wordt al geruime tijd ver waarloosd. Men groept nog slechts samen uit geestverwantschap zonder er nochthans zeker van te zijn dat men inderdaad geest verwant is. De avonden gaan om in pijn lijke bestudering van de ander om te trachten ook maar de lichtste siddering van een ooglid gewaar te worden. Siddert namelijk iemand met het ooglid, dan staat wel vast dat hij in het achterhoofd de ta fel reeds heeft verschoven om plaats te maken voor het verschrikkelijke, dat hij vandaag of morgen binnen zijn muren zal hebben. Reeds lang is duidelijk dat dit groepje zich niet handhaven zal. Het zal geredu- cee, worden tot één eenzame wie dan al leen nog rest door zijn kamer te ijsbe ren omdat het alleen rond de tafel zitten geen voldoening schenkt. Dan zal ook hij op een dag zijn geplaagde ziel onder de armen nemen en wankelend een televisie- wimkel binnengaan om zich in de armen te storten van de verkoper. „Zo lang ik nog leef, moet er zo'n aqua rium in mijn kamer staan", zal hij nog weten uit te brengen waarna hij in een stoel neervalt om haar het proef draaiende toestel te staren. L. Ferron Advertentie BELGRADO (Reuter) Nabij Kolasin, in Montenegro (Joegoslavië) zijn zaterdag eenentwintig arbeiders om het leven ge komen door het instorten van de stelling van een in aanbouw zijnde brug. Zeven tien anderen werden gewond. Op de stel ling bevonden zich tijdens het ongeluk zestig arbeiders, die een val van bijna negentig meter maakten. Politicus. De 25-jarige Britse luitenant Tompson heeft zich op het laatste ogen blik kandidaat gesteld voor de parle mentaire tussentijdse verkiezing m West-Middlesborough met het enige doel om het leger te kunnen verlaten. Hij ■•al verder niets aan de verkiezingen die 6 juni plaats vinden doen en geen campag ne voeren. „Er was geen andere manier om uit het leger te komen dan mij kan didaat te stellen, want als men kandidaat voor het parlement is, mag men geen militair zijn." Donderdag heeft hij zijn ontslag uit dienst gekregen. Hij maakt geen kans op een voldoende aantal stem men om zijn deposito van 1500 gulden terug te krijgen. Hij moet dan tien per cent van het totaal behalen. Maar dit bedrag heeft hij er voor over. Commissies. Bij besluit van de Oostduitse raad van staten, die wordt voorgezeten door Walter Ulbricht, zullen voortaan speciale „conflictcommissies", die door de fabrieken en afdelingen van het natio nale front in de steden en industriële districten zullen worden ingesteld, de taak van de rechtbanken overnemen voor de berechting van minder ernstige misdrijven, aldus het Oostduitse persbu reau A.D.N. Hiermee zal de rechtspraak in Oost-Duitsland meer in overeenstem ming zijn gebracht niet die in de Sov jet-Unie. Duits gif. In een grot op het eiland Jer sey zijn zondag twee jongens door gif gas om het lever gekomen. Zij onder zochten met anderen de grot waar Duits gifgas, bewaard werd. Drie jongens en vijf brandweerlieden en ambulance-per soneel werden door het gas bedwelmd. Legerbericht. Volgens het communistische persbureau Nieuw China hebben de communistische Viet Cong troepen in Zuid-Vietnam gedurende de eerste vier maanden van dit jaar 1.863 man re geringstroepen gedood, 981 gewond en 635 gevangen genomen. Onder de doden zouden zich vier Amerikaanse „advi seurs", twee compagniescommandanten van Zuidvietnamese commandotroepen en een vice-gouverneur van de provincie Phu Yen bevinden. Voorts zou een Ame rikaanse majoor gewond zijn en zouden twee Amerikaanse sergeants gevangen zijn genomen. Geknoei. De Nicaraguaanse minister van binnenlandse zaken Quintana, is afgetre den en heeft volgens het conservatieve blad „La Prensa" president Somoza be schuldigd van geknoei bij het stellen van een kandidaat voor de volgende pre sidentsverkiezingen. Quintana uitte deze aantijging op een bijeenkomst van de liberale regeringspartij. Volgens hem wil Somoza dat de minister van buiten landse zaken, Schick, kandidaat wordt gesteld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3