ll FONGERS FONGERS Grieken en Italianen met sterke films te Cannes Militaire Taptoe Haarlem is verzekerd voor f 1 miljoen Castella Schoonheidszeep Het Nederlands Proef- toneel te Leiden opgericht De negen Muzen j Toneelgroep Centrum opent het nieuwe seizoen met musical Justitie gereed voor grote fraudezaak Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 Het Weense muziekfestival geopend 5 t de nieuwste FIETS met de oudste FAAM MAANDAG 28 MEI 1962 Hoe weet U hoe Er is er een voor iédereen I Electrakostte nog geen kwart miljoen iSÉiiiiilÉiifii Schilderijendiefstal in Londen: buit 300.000 is Bernstein liep weg uit „white restaurant" De radio geeft dinsdag Pianist Egon Petri in Californië overleden Televisie programma Advertentie Té een Fongers fietst? Stap naar de dealer stap op een Fongers rijwielen zijn voorzien van: Fabrikaat Vredestein banden en Sturmey-Archer versnellingsnaven. (Van onze medewerker Jan Koomen) CANNES, 24 mei. De jonge Griekse film- en toneelregisseur Michel Co- eedehands-boekwinkel naar een uitgave van Sophocles' tragedie Electra. Hij vond er een, kocht haar en kwam thuis tot de ontdekking, dat deze Electra niet van Sophocles was, maar het veel minder bekende gelijk namige treurspel van Euripides. Hij werd door dat eveneens beroemde klassieke stuk zo geboeid, dat hij besloot het te verfilmen. Het resultaat, vertoond op een van de laatste dagen van het filmfestival te Cannes, is een prachtig werk, dat terecht een prijs van de jury verwierf, zij het helaas niet de hoofdprijs, die toeviel aan een minder belangrijke, maar toch ook wel uitermate aan trekkelijke Braziliaanse film. DE GRIEKSE FILM Electra is zulk een knap stuk werk, omdat zij met volledig behoud van geest en sfeer van Euripides' tragedie, de oude geschiedenis van de ver stoten koningsdochter vertelt op een fil misch volkomen bevredigende wijze, met een minimum aan dialogen en een maxi mum aan (zeer indrukwekkende) beelden. Deze volmaakte stijlbeheersing en de in telligente vertolking, met Irene Papas in de titelrol, maken de film tot een werk, dat aanspraak mag maken op het bijvoeg lijk naamwoord meesterlijk. Het oude ver haal in deze vorm is bovendien in hoge mate ontroerend. Als de Amerikanen zulk een film zouden hebben gemaakt, zouden ze een minder groots resultaat hebben bereikt ten koste van tenminste vijf miljoen dollar. Cocayan- nis deed het voor.65.000 dollar, dat is ongeveer 234.000 gulden, of ongeveer de helft van de kosten van een Nederlandse speelfilm! Hij heeft het overgrote deel van zijn film opgenomen in de open lucht, die zich daar, gezien het verschil tussen het Griekse en het Nederlandse klimaat, uiter aard beter voor leent dan die in Nederland. Hij vond een dorp en een landstreek, die geen enkele verandering behoefden te on dergaan om het Griekenland van lang voor onze jaartelling te kunnen voorstellen. Op sociologische gronden behoeven we althans in dat opzicht de Grieken niet te benijden. Deze film kreeg te Cannes ovaties het publiek en de critici lieten er geen twijfel over bestaan, dat men dit werk de Gróte Prijs had gegund, inplaats van de inderhaast ingestelde „prijs voor de beste overbrenging van een toneelwerk in film vorm." Ernst en humor uit Italië DE ITALIANEN zijn op het zojuist ge ëindigde festival ook uitstekend voor de dag gekomen, zowel in het ernstige als in het komische genre. Bij de ernst was het vooral „l'Eclisse" (de zonsverduiste ring), een film van Michel-angelo Antonio- ni, die zeer de aandacht trok; bij de hu mor droeg „Divorzio all'Italiana" (Schei ding op z'n Italiaans) terecht de ereprijs weg. L'ECLISSE is een bijzonder knappe film, welke een indringend psychologisch portret geeft van twee jongen mensen, die misschien van elkander houden, en van de tijd waarin 2e leven. Antonioni borduurt weer op zijn geliefde stramien, zoals men dat reeds kent van „II Grido" „l'Avventura" en „La Notte", namelijk de eenzaamheid van de mensen, die ook als ze van elkaar houden toch in feite inner lijk eenzaam blijven. De echtgenote van de regisseur, de blonde Monica Vitti en de jonge Fransman Alain Delon spelen de hoofdrollen. De bekroning van dit werk ge schiedde terecht, maar riep bij het pu bliek kennelijk zeer gemengde gevoelens op. Dat laatste kan men beslist met zeggen van de prijs voor „Divorzio all' Italiana", want die film, met Marcello Mastroïanni, heeft iedereen veroverd door haar on barmhartige spot met Italiaanse en vooral Siciliaanse opvattingen van „eer" en „wra ke", door haar reeksen verrassende wen dingen, haar tempo en haar vertolking. Zo heeft ook het werk, dat bij de korte films de Gouden Erepalm kreeg, La Ri- vière du Hibou, een Frans speelfilmpje van een klein half uur, iedere festivalganger bekoord. De regisseur ervan, Robert En rico, vertelt daarin een hoogst ernstig ver haal in meesterlijke vorm, zodat men met ingehouden adem toekijkt. Of intussen de ze film belangrijker moet worden geacht dan Herman van der Horsts „Pan", die een speciale prijs van de jury kreeg, even als een voortreffelijk Pools papierknipsel- filmpje en of zij belangrijker is dan de korte speelfilm „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden, die op geen enkele wijze werd onderscheiden, is Marcello Mastroïanni in de Italiaanse festivalbijdrage „Divorzio all' Italiana" (scheiding op zijn Italiaans), die te Cannes bekroond werd met de prijs voor de komische film. mening van uw toch werkelijk niet chau vinistische verslaggever, ontkennend lui den moet. Vermoedelijk heeft Van der Horst zijn huis al zo vol staan met fes tivaltrofeeën, dat het hem weinig verschil maakt, of daar nu nog een „gouden ere palm" of een „speciale prijs" bijkomt. Bezwaren IK HOORDE bezwaren tegen het onder werp van de film van Van der Linden, die het ook inderdaad bij het publiek minder goed deed dan „Pan". Velen von- In Leiden is onlangs opgericht de stich ting „Het Nederlands Proeftoneel", dat zich ten doel stelt de Nederlandse toneel schrijfkunst te bevorderen door Nederland se stukken te lezen, zo mogelijk samen met de schrijvers te bespreken en uitein delijk, indien zij daarvoor in aanmerking komen, op de planken te brengen. Het initiatief tot oprichting van deze stichting is uitgegaan van Manuel van Loggem, do cent aan de Amsterdamse Toneelschool, en overgenomen door de stichting „Pro Civitate" te Leiden. Het belang van de stichting voor de Ne derlandse toneelschrijver is dat hem een werkplaats" ter beschikking wordt ge steld waarin hij vertrouwd kan raken met de eisen welke toneeltechniek stelt. Ge bruikt wordt de zolder van het Prytaneum aan het Rapenburg, waar sinds enige ja ren „het zoldertoneel" onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum re gelmatig opvoeringen geeft. De stichting heeft bij het begin van haar activiteiten aanmoediging in de vorm van een subsidie ontvangen van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Voor het leiding geven aan het doorlezen, de discussies en voor het re gisseren der opvoeringen is aangetrokken mej.Anne-Marie Prins. Inbrekers zijn een Londense kunsthan del binnengedrongen en hebben tekenin gen en schilderijen ter waarde van 300.000 gulden buitgemaakt. Tot de buit behoren een Renoir, een Matisse, en twee Picas so's. De doeken werden keurig uit de lijsten gesneden. In totaal werden uit de kunsthandel Lefèvre in Bruton Street twee schilderijen en tien tekeningen ontvreemd. De dief stal werd zondag ontdekt. De inbrekers zijn via de voordeur het pand binnen gekomen. Deze ingang wordt ook door andere huurders gebruikt. Scotland Yard heeft alle havens en vlieg velden gewaarschuwd. De schilderijen waren van Matisse en Renoir. De ove rige werken bestonden uit zeven etsen en een tekening van Degas en twee te keningen van Picasso. Deze inbraak geschiedde negen maanden nadat de Goya, ter waarde van 1.400.000,-, uit de National Gallery verdween; deze is nog steeds niet opgespoord. In april 1961 werden vijf schilderijen van Reynolds, Gainsborough, Raeburn en Hudson ter waarde van een half miljoen gulden ge stolen uit een landgoed in Sommerset. In november 1961 verdwenen twee tekeningen van Daumier uit het Victoria en Albert- Museum in Londen. Wanneer dinsdagavond 29 mei omstreeks half tien de uitgebreide „Delftse" Taptoe op het „Haarlem"-terrein aan de Plane- tenlaan begint, is dit hele evenement voor 1 miljoen verzekerd. De 400 mili tairen dragen samen voor 34.500 aan gala-uniformen en zij bespelen instrumen ten die totaal 18.000 waard zijn. Het is nodig gebleken nog drie speciale tribunes bij te bouwen, die bijna honderdduizend gulden kosten en de schijnwerpers, sa men 60.000 watt, vertegenwoordigen een waarde van 40.000. Met nog vele andere dingen erbjj, zoals een speciaal gebouwd podium, de geluidsinstallatie, tijdelijk ge plaatste hekken enzovoorts staat er dins dagavond voor ettelijke honderduizenden guldens op het taptoe-terrein. De Lions Club in Haarlem en omstreken die het hele evenement organiseert, heeft geen risico willen nemen en alles verze kerd voor een miljoen. Eregasten Wanneer morgenavond, kort na negen uur, de eregasten aankomen op het „Haar- lem"-terrein, zullen de bloemenmeisjes gereed staan om hen met een prachtig boeket te verwelkomen. Tot de eregasten behoren de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, hoge autorieiten van het ministe rie van Defensie en hoofdcommandanten der deelnemende legeronderdelen. Ook het bestuur van het Erefonds voor Oud-Verpleegsters dat de hele netto-op brengst ontvangt, en het bestuur van or ganiserende vereniging, de Lions Club, zul len op de eretribune plaats nemen. Onder het licht van 300 felle schijnwerpers zul len zij dan, samen met de meer dan 10.000 verwachte overige bezoekers uit Haarlem en wijde omgeving de complete Delftse Taptoe aanschouwen. De Haarlemse politie heeft reeds alle maatregelen genomen om de aankomst der eregasten (in auto's met een oranje P) te laten verlopen zonder dat het andere toestromende verkeer, waaronder vele ex tra bussen, daarvan hinder ondervindt. een vraag, waarop het antwoord, naar de gen gaat. Een verrassing van een der laatste dagen van het festival was de Griekse film „Electra", naar de tragedie van Euripides. Irene Papas speelt de titel rol in deze terecht bekroonde film. den Big City Blues te hard, hoe fraai ze ook de vorm van dit filmpje achtten. Er is evenwel alle kans, dat dit werk in Frankrijk in gewone bioscoopverto ning zal komen. De jonge Franse cineast Francois Truffaut, die deel uitmaakte van de jury voor de lange films, heeft uiting gegeven aan zijn bijzondere waardering voor de film van Van der Linden. Het internationale katholieke filmbureau, het O.C.I.C., zowel als de internationale fede ratie van filmcritici, de Fipresci, ver leenden eveneens festivalprijzen. Het OCIC bekroonde Het Proces van Jeanne 'dArc, door Robert Lrcson veifilmd met zulk een soberheid, dat van de deugd een nood is geworden: de film is indrukwek kend van verheven dialogen, maar de ca mera bleef te statisch en de fotografie is eigenlijk ronduit slecht. De Fipresci bekroonde een merkwaardige, moeilijk te begrijpen, maar toch buitengewoon boeien de Mexicaanse film van het enfant terri ble Luis Bunuel: De Engel des Verderfs. In beide organisaties konden de juries geen unanimiteit bereiken bij de toeken ning dezer prijzen en hetzelfde geldt voor alle beslissingen van de festivaljury voor de lange films. Het toekennen van prijzen is ook mees tal moeilijk, niet slechts omdat er (ge lukkig) meer goede films dan prijzen wa ren, maar ook omdat een festivaljury met zovele belangen rekening heeft te houden. Slechts een naïeveling gelooft, dat het alleen om artistieke overwegin- De beroemde Amerikaanse dirigent, com ponist en pianist Leonard Bernstein is weggelopen uit het bekende restaurant Miller Brothers in Baltimore nadat men hem had meegedeeld dat een neger die tot het gezelschap van Bernstein behoor de, niet zou worden bediend. Bernstein werd vergezeld door Alfred Wallenstein, een vooraanstaand Amerikaans dirigent, en door vier jeugdige dirigenten en de negerviolist Sanford Allen die on langs Is geëngageerd door het New York Philharmonic Orchestra dat onder Bern- steins leiding staat. Het Miller Brothers restaurant is al herhaaldelijk toneel ge weest van sit-downdemonstraties tijdens de campagne voor integratie in de restaurants in Baltimore. Nieuwe leden van de Muiderkring De dichter Willem Brandt en de voor drachtskunstenaar Otto Sterman zijn za terdag tijdens de jaarlijkse plenaire zit ting als nieuwe leden van de Muiderkring geïnstalleerd. Het hoofdthema van de zit ting was gewijd aan de componist J. Dz Sweelinck. De bijeenkomst werd geopend in de Gro te Kerk in Naarden, waar dr. Anthon van der Horst op de drie orgels werken van de componist ten gehore bracht. In de Ridderzaal van het Muiderslot gaf slot voogd Ton Koot daarna een evocatie van Sweelinck's tijdgenoten Hendrick de Key- ser en Gerbrand Adriaenszoon Brederode Ook hier werden werken van Sweelinck te gehore gebracht door het Nederlands Ka merkoor onder leiding van Felix de Nooel en mevrouw Janny van Weering aan het clavecimbel. VIJFTIGSTE VOORSTELLING „EEN MAN VAN ALLE TIJDEN" Het Rotterdamse Toneel zal donderdag 31 mei a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem de vijftigste voorstelling geven van „Een man van alle tijden", toneelspel van Robert Bolt. Onder regie van Pim Dikkers werken hieraan mede: Ton Lutz, Enny Molsde Leeuwe, Steye van Brandenberg, Peter Aryans, Jo Vischer jr, Ina van der Molen. Ton Kuyl, Guido de Moor, Willem Tolle naar, Adolf Rijkens, Jacques Comman deur, los Knipscheer, Marlies van Alcmaer en Lex Schoorel. De vertaling is van Hans Andreus; het decor en de kostuums werden ontworpen dooar Hans van Norden. Zomerbjjeenkomst NATU. De zomer- bijeenkomst van de Nederlandse Amateur Toneel Unie die elk jaar in een andere plaats in Noord-Holland wordt gehouden is ditmaal vastgesteld op 2 juni in ge bouw Marcanti te Amsterdam. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van de NATU heeft uit de 80 aangesloten Amsterdamse verenigingen een centraal gezelschap ge vormd. Opgevoerd worden de tragedie van Donald Garswell „Het goddelijke Recht" en de komedie van Carlo Goldoni „De goedhartige Bulderbast", onder regie van Peter Holland. Stichting A. Roland Holst. De Stich ting A. Roland Holst-Fonds heeft zaterdag haar begunstigers voor de vierde maal een contactavond aangeboden. Het fonds be oogt financiële steun te verlenen aan kun stenaars en werd gesticht door de dichter A. Roland Holst, die een bedrag, op zijn zeventigste verjaardag ontvangen, als be ginkapitaal ervan bestemde. Het fonds telt nu 220 dragers die honderd gulden of meer ineens storten en als contra-prestatie een langspeelplaat ontvangen, waarop 22 ge dichten voorgedragen door A. Roland Holst zijn vastgelegd. Mr. A. F. Kamp, de geeste lijke vader van het fonds en voorzitter van het stichtingsbestuur, deelde mee dat in zeven gevallen aan kunstenaars een uitkering is gedaan tot een bedrag van totaal 1.500. Mariene Dietrich. Mariene Dietrich, die kort geleden een nieuwe show heeft gepresenteerd in het Olympia te Parijs, zal op zondag 17 juni een bezoek aan Neder land brengen. Zij zal optreden in de Kur- zaal te Scheveningen. Sopranen-lief-en-leed. De Australi sche sopraan Joan Sutherland heeft haar grote aria in Meyerbeers zelden opgevoer de opera „De Hugenoten" te paard gezon gen en ze heeft de in een vete verwikkelde sopranen Maria Callas en Renata Tebaldi in hetzelfde theater samengebracht. Twee grote dingen.Tijdens de generale repe titie in La Scala in Milaan zaten Le Callas en Renata Tebaldi ver uiteen en zij felici teerden Joan Sutherland na afloop van de opera niet gezamenlijk. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtendvaria (gr.) VPRO: .50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: Recht door naar school en kantoor (gr.) 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Kamerorkest (gr.) 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbe spreking. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio Volks universiteit: De schilder J. B. Jongkind, door mevr. V. Bakker-Hef ting. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Hammondorgelspel en zang. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actuali teiten en grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Lichte orkestmuziek. 14.00 Oude kamermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Viool an piano. 16.00 Lichte orkestmuziek (gr.) 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang: lichte muziek. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuw. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Pia nospel. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Mens en wetenschappen VI Filosofie II, door prof. dr. C. A. van Peursen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Operamuziek (gr.) 19.55 Wielrennen: Olympia's Tour door Nederland. 20 00 Nieuws. 20.05 Spectacle coupé gevarieerd programma. 22.00 Zangrecital. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 23.25 Kamermuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. Het tableau de la troupe van de stich ting „Centrum", sedert 1961 een voortzet ting van de toneelgroep „Puck", ziet er voor het komende seizoen als volgt uit: Bep Dekker, Karin Haage, Ann Hasekamp, Sara Heyblom, Nell Knoop, Ina van der Molen, Marie-José Nysten, Henny Orri, Si- mone Rooskens, Elly van Stekelenburg, Ellen de Thouars, Ria Vroemen, Peter Aryans, Hans Culeman, Jan Grefe, Gerard Hartkamp, Guus Hermus, Ben Hulsman, Jan Hundling, Leen Jongewaard, Theo Kling, Frans Koppers, Walter Kous. Luc Lutz, Egbert van Paridon en Piet Römer. Ook Cruys Voorbergh zal, na afwikkeling van een contract in het buitenland, aan Centrum" meewerken. De artistieke leiding berust bij Egbert van Paridon (directeur), Guus Hermus en Walter Kous; de zakelijke leiding bij Men- so Carpentier Alting. Op het repertoire staan onder andere „La Mamma" van An dre Roussin, „Papiermolen" van Georg Kaiser, „Nathan der Weise" van Lessing, „The Collection" van Harold Pinter, „dr. Med. Hiob Praetorius" van Curt Goetz, Les Justes" van Albert Camus, „Mann ist Mann" van Brecht. „Fairy tales of New York" van J. P. Donleavy en „Der Gedanke" van Adrejev. Met verschillende Nederlandse schrijvers worden onderhan delingen gevoerd. De 47-jarige ex-employé van de Amster- damsche Bank uit Amsterdam die vorig jaar oktober naar Duitsland vluchtte na zijn werkgever voor ongeveer f 800.000 te hebben benadeeld, zal zich op 21 juni voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. De officier van Justitie heeft hem vals heid in geschrifte, subsidiair oplichting ten bedrage van ongeveer 650.000 ten laste gelegd. De bankbediende, die door het knoeien met depositorekeningen van bui tenlandse cliënten acht ton overmaakte naar nummerrekeningen in Zwitserland en een groot aantal banken in Frankrijk werkte bij deze knoeierij samen met een 57-jarige Franse zakenman die in Spanje werd gearresteerd, nadat de Amsterdam mer kort tevoren in Baden-Baden was gegrepen. De Nederlandse justitie wacht nog steeds op de uitlevering van de Fransman, die wegens een ernstige ziekte wordt verpleegd in het Spaanse badplaatsje Alicante. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de bank bediende pn de Fransman tesamen zou den terechtstaan. Door het trage verloop van de uitleveringsprocedure is van dit voornemen afgestapt. De Nederlandse politie heeft ongeveer zes ton van de verdwenen bankgelden kunnen achterhalen. De frauderende bank bediende heeft daaraan zijn volle mede werking verleend. Advertentie Tijdens een persbijeenkomst, waarop de nieuwe plannen van het gezelschap voor het nieuwe seizoen werden bekend ge maakt, zei de directeur, de heer Egbert van Paridon, dat „Centrum" weer een sei zoen ingaat waarin het eigenlijk niet weet hoe het zich zakelijk moet redden. Het wordt volgens hem een echt zorgelijk en spannend jaar. De taak van het gezel schap, zoals de directie die ziet, is om landelijke bespelingen te verzorgen. Bijzonder droevig vond de heer Van Pa ridon het dat men in Nederland, waar zo veel geld voor nieuwe schouwburgen wordt uitgegeven, zo weinig aandacht besteedt aan de bespeling van deze schouwburgen Centrum kan niet rekenen op de over heidssubsidie waarop het eigenlijk had ge bouwd. Wanneer een aantal gezelschappen waaronder ook „Centrum", zich met heel veel moeite op de bespeling van de nieuwe schouwburgen werpen, dan is het treurig dat de overheid daarbij maar schoorvoe tend meegaat. Temeer omdat de officiële financiële toezeggingen al min of meer wa ren gedaan. „Wij voelen ons met een kluit' je in het riet gestuurd" aldus de heer Van Paridon Bijzonder prettig vond hij het dat het gezelschap in het komende seizoen meer in Amsterdam zal optreden. De speel mogelijkheden in de kleinere Amsterdamse theaters zijn namelijk groter geworden. Half juni zal het gezelschap aanvangen met de voorstellingen van een nieuwe Ne' derlandse musical „Mensen, hé, mensen van Mies Bouhuys onder regie van Wal ter Kous. De choreografie is van Albert Mol. Egon Petri, pianist en muziekpedagoog, is op 8]-jarige leeftijd in Berkeley (Cali fornië) aan een hersenbloeding overleden Hij is geboren in Hannover (Duitsland) als zoon van de bekende Nederlandse vio list Henri ^etri. Vóór 1940, toen hij naar de Verenigde Staten kwam, had hij zien een Europese reputatie verworven als oia nist. Van 19111932 gaf hij recitals op alle belangrijke podia in Europa; van 1932 1947 in Amerika. Hij gaf met Busoni en Muggellini de verzamelde werken van Bach uit. HILVERSUM II. 298 m. 24.00 KRO. 1007 kc/s. 7.00- KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke gram mofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 9.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag (gr.) 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Orkestmu ziek (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Mu ziek houdt fit (gr.) 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.04 Walsmuziek (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Balletmu ziek (gr.) 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Gevarieerde grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd programma (herh.) 15.50 Grammofoonmuziek. 1600 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: De geologisch-mijnbouw- kundige dienst van Suriname, door ir. C. van Kooten. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Dansorkest en zangsolisten. 18.45 Piano spel. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht te verteren (gr.) 20.00 Eerste slotuitzending SUS 9. 21.00 Weet je weetje, fotocursus. 21.20 Kerkorgelrecital. 21.45 Sopraan, bariton en piano. 21.55 De zilver- fluit: licht programma. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Ge huwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Vreemd., litteratuur en muziek in caoa- retvorm. 23.25 Noordhollands Filharmo nisch orkest: amusementsmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Operetteselectie. 16.00 Beursberichten. 16.06 Duitse les. 16.21 Ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Boekbespreking. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de solda ten. 18.50 Sport-Actualiteit, Toerisme. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 19.50 Beroeps- belangen van de Middenstand, lezing. 20.00 Hoorspel. 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Belgische muziek (gr). 22.55-23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV20.20 Memo. 20.30 Vader weet het beter. film. 20.55 Pianospel en zang. 21.20 V for Victory, documentaire over de tweede wereldoorlog. 21.45 Forum. VOOR DINSDAG NTS: 20.20 Journaal. 20.20 Politieke uit zending: P.S.P. 20.30 EUROPA 1957-1962, Film over de ontwikkeling van de Euro pese samenwerking. 20.40 Chiles Uhren gehen anders (In Chili lopen de klokken anders), uitzending in verband met de wereldkampioenschappen voetbal. 21.10- 22.40 Geordie. film (alle leeftijden). (Van onze correspondent) Het begin-concert van elk Weens festival heeft altijd een populair karakter, want het is voor de Weense bevolking bestemd en het wordt daarom ook in de openlucht op het Raadhuisplein gegeven. In een toe spraak zei de minister van Kunsten, dat „volkeren op leeftijd in herdenkingen zwelgen". Dit gaat inderdaad voor Oosten rijk op, want tijdens het huidige festival herdenkt de „Gesellschaft der Musikfreun- de" haar 150-jarig bestaan Bovendien viert men de heropening van het „Theater an der Wien" alsmede de jubilea van de twee Oostenrijkse schrijvers Arthur Schnitzler en Johann Nestroy. Tenslotte worden er 14 tentoonstellingen gehouden, onder ander van de Europese kunst rond om het jaar 1400. Na het populaire openingsconcert voor de Weense bevolking beginnen de eigen lijke opera- en toneeluitvoeringen, bene vens een groot aantal concerten. Onder de orkesten die zijn uitgenodigd neemt het Concertgebouworkest de eerste plaats in met drie concerten, waarvan het eerste door Pierre Monteux wordt gediri geerd, het tweede door Haitink en het der de door Eugen Jochum. Het orkest ver trekt op 3 juni van Schiphol naar Wenen. Het eerste concert binnenshuis was be grijpelijkerwijze toevertrouwd aan het Weens Filharmonisch Orkest, dat de ne gende symfonie en het „Te Deum" van Bruckner ten gehore bracht. Zondagavond trad het Philharmonia Orchestra of Lon den onder leiding van Krips op. Met Wil helm Backhaus als solist werd de eerste symfonie voor piano en orkest van Brahms in c-mineur. Behalve Von Karajan en Krips treden nog zestien andere internationaal bekende dirigenten op, onder andere Ansermet, Giulini. Knappertsbusch, Leitner, Monteux, Sawallisch en Schuricht. Bovendien wor den in het tijdsbestek van minder dan een maand 25 opera's opgevoerd, waaronde? 5 opera's van Mozart, 2 van Puccini, 5 van Richard Strauss, 5 van Verdi en 4 van Wagner.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5