zwaar Woningtekort daalde in 1961 van 2,9 tot 2,4 percent Daar zult u plezier van beleven! Als u ovev getut op Matador Braziel Shag De nieuwe smaakiets pittiger dan half zwaar /S8m. Woonkernen gaan teveel in elkaar grijpen Universiteit van Amsterdam reikte vijf eredoctoraten uit Wetgever onderschat de fijne neus" der makelaars NIEME^r O.a An Haarlem is het statistische tekort echter nog hoog Door drang tot huitenwonen Kappersbedienden zijn ontevreden Locomotief botste op slijptrein Soldaat op Nieuw-Guinea door schot uit eigen geweer gedood Vrije Universiteit geeft professor Wijngaarden een berisping Twee doden in het verkeer Schadeverzekeraars Persbureau Antara onder controle van Soekarno DINSDAG 29 MEI 1962 13 MINISTER VAN AARTSEN Prinses Beatrix naar Straatsburg lichtgewicht Fresco kostuum 159,50 House of England - ïééÉIé Vier lichtgewonden Ma* blauwe blazer 'tailored by Gordon' v.a. 79,50 House of England Wegens spreekbeurt op een P.v.d.A.-bijeenkomst Het is nu zo gemakkelijk in uw maal tijd een smakelijke afwisseling te brengen. Doe het morgen anders... neem eens rijst, 'n vlees- of visge recht met nieuwe Knorr Kerriesaus. Pikant en kant-en-klaar O-n-g-e-k-e-n-d fijn! Rede van prof. Kok over veranderingen in de studentenopleiding Steeds meer opleidingen Schoolser onderwijs Tower zomerpantalons v.a. 39,50 House of England Hoofdredacteur Djawoto van zijn post ontheven In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting voor 1962 bestrijdt de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, mr. Va-n Aartsen dat het regeringsbeleid op het stuk van de volkshuisvesting sedert 1945 slechts nu en dan op ondergeschikte pun ten is gewijzigd en dat dit beleid zich niet kenmerkt door een ruime visie op de toe komst. De minister wijst daarbij op de ge wijzigde subsidieregelingen ter bevorde ring van de particuliere woningbouw, op de gezonder verhoudingen in 't woningbe- heer en op de verbeterde kwaliteit der woningen. Wat betreft 't huurbeleid meent de minister dat ook in de komende huur- aanpassingsperiode (1964 en 1966) nog vol doende ruimte zal zijn voor loonsverhogin gen naast looncompensaties van 1 percent per jaar voor de komende huurverho gingen. Het prijsverloop wordt daarbij nauwlet tend in het oog gehouden. De minister be twist het dat de na-oorlogse volkswoning bouw van mindere kwaliteit zou zijn. Aan de geluidshinder wordt aandacht besteed. De minister is van oordeel, dat het be staande subsidiëringsstelsel, dat door al le naoorlogse kabinetten is voorgestaan ook nu nog in de Nederlandse verhoudingen als het meest aangewezen is te beschou wen. Met betrekking tot het invoeren van een prijsbeheersing voor woningen in de niet- gesubsidiëerde sector merkt de minister op, dat zulks wel heel erg tegen de lijn der ontwikkeling zou ingaan. Een afzon derlijke prijsbeheersing voor nieuwe, niet- gesubsidiëerde woningen, zonder dat de prijzen van de bestaande woningvoorraad tevens worden gereguleerd, lijkt een heil loze zaak. De minister overweegt bij de wijzi ging van de subsidieregelingen in verband met de eventuele huurverhoging de B- en C-categorie van de premieregeling op te heffen. Hij stelt zich voor de mogelijkheid, om voor eigen woningen voor leningen tot 90 percent van de nettostichtingskosten een garantie te verkrijgen, ongewijzigd 'e handhaven. Het woningtekort dat op 1 januari 1961 nog 86.000 woningen of 2,9 percent van ce woningvoorraad bedroeg, is in de loop van 1961 verminderd tot 73.000 woningen of 2,4 percent. Van de grote steden hebben vooral Rot terdam, Utrecht, Haarlem, Eindhoven en Enschede zolwel in absolute als in relatieve zin nog met hoge statistische tekorten te kampen. Deze vijf steden hebben een te kort, dat tezamen rond 30 percent bedraagt van het landelijke statistisch tekort Per 1 januari 1962 hadden nog circa 130 gemeenten tekortpercentages van 6 per cent of meer, dat is meer dan twee keer zoveel als het percentage voor het land als geheel. Hiertegenover staat, dat het sta tistisch tekort voor circa 420 gemeenten is opgeheven. Over de bouwproduktie is de minister ongerust. In het eerste kwartaal van 1962 was het aantal produktieve uren 34 per cent lager dan het gemiddelde in de eer ste kwartalen van de laatste vijf jaren. De minister schrijft dit voornamelijk aan de werktijdverkorting toe. De bouwkosten stegen met 3 percent. Prinses Beatrix is voor een ééndaags be zoek per vliegtuig naar Straatsburg ver trokken. De prinses zal daar besprekingen voeren ter voorbereiding van een bijeen komst van Europese jongeren. Deze bij eenkomst zal van 1 tot en met 3 juni op de jeugdburcht „Gutenfels" bij Kaub aan de Rijn plaatshebben als resultaat Van de vele reacties op de rede, die de Prinses in september 1961 in Toulouse heeft ge houden. Advertentie Comfortabel en tóch gekleed: self-ventilating, kreukvrij, diverse gedekte lichte en middentinten Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl Advertentie Onder de 13.000 werknemers in het kap- persbedrijf heerst ontevredenheid, omdat een 45-urige werkweek, noch een redelijke vakantieregeling, noch een aanvaardbare vakantietoeslag tot de huidige sociale po sitie van de kappersbediende behoort. Bondsvertegenwoordigers, die zich met onderhandelingen voor een nieuwe c.a.o zullen moeten gaan bezighouden zullen blij ven trachten een en ander via het over leg te regelen. Het voornemen bestaat dit overleg niet alleen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties te laten houden, maar ook de Stichting van de Arbeid erin te betrekken. De werkenemersvertegen- woordigers zijn van oordeel dat de voor uitgang in het kappersvak in de laatste tientallen jaren niet in evenredige mate aan het personeel ten goede is gekomen. Het personeel ontvangt geen vier percent vakantiegeld, zoals bij andere ambachten, hoewel het in feite die status „ambacht" al lang niet meer voert. De personeelsbonden hebben geprobeerd met de kapperspatroonsbond tot zaken in dit geval tot 150,- vakantiegeld voor een eerste bediende te komen. Het hoofd bestuur van deze bond bracht dit voorstel op een congres van kapperspatroons ter sprake, waar het verworpen werd. De ver tegenwoordigers van het personeel blijven niettemin vastbesloten de vier percent va kantiegeld in de c.a.o. opgenomen te krij gen. Aarnple hand van omzetcijfers menen zij te kunnen aantonen, dat dit ruimschoots mogelijk is. In haar memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de Wet op de Ruim telijke Ordening deelt de regering o.m. mede dat zij zowel ten behoeve van het westen als van de andere landsdelen streeft naar decentralisatie. Het is echter niet zo, dat het beleid ten gunste van de probleemgebieden het enige middel zou zijn dat ter beschikking staat om de sprei ding te bevorderen of een ongewenste concentratie van bedrijven, die niet aan het westen zijn gebonden, tegen te gaan. Het algemene spreidingsbeleid omvat ge heel overig Nederland. Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat de niet-pro- bleemgebieden in het nauw raken. In het kader van dit algemene spreidingsbeleid worden tal van maatregelen genomen en werken uitgevoerd, zoals de aanleg en ver betering van grote verkeerswegen, de verbetering van waterwegen en havens, de spreiding van onderwijs, de verbete ring van de sociaal-culturele outillage. De regering is van oordeel, dat zich op deze wijze inderdaad een decentralisatie aan het voltrekken is. De regering erkent dat het vraagstuk, dat voortkomt uit de toenemende drang tot buiten wonen belangrijk is, al gaat het naar haar mening toch te ver om te spreken van een tamelijk ongeordende uit breiding. Deze verschijnselen zijn het sterkste in het westen des lands, waar de agglomera ties zo dicht bijeen zijn gelegen dat de woongebieden in elkaar grijpen. In die ge vallen is vaak de aandrang tot buiten wo nen zo groot, dat naar verhouding ze veel kernen snel gaan groeien, zodat het tegenspel van de geslotenheid in het ste delijke gebied en de openheid van de Vier machinisten van de N.S. zijn van morgen gewond geraakt toen een losse locomotief tussen de stations Rotterdam Noord en Rotterdam-Centraal in botsing kwam met een zogenaamde slijptrein waarmee oneffenheden uit rails worden geslepen. Vermoedelijk door een onjuiste rangeer beweging maar naar de toedracht wordt nog een onderzoek ingesteld botsten even buiten het Centraal station de lqcomotie ven met een matige snelheid tegen elkaar Enkele wagens ontspoorden en de locomo tieven werden beschadigd. Vier machinisten raakten bij de botsing gewond en werden naar het ziekenhuis ge bracht. Alleen de machinist P. J. Hartog uit Rotterdam verblijft daar nog ter ob servatie. De anderen konden naar huis terugkeren. Door de botsing kregen enke le treinen vertraging. Advertentie Voornaam en sportief 1 Eng. kamgaren barathea of matting. Royal en d. blauw. Amsterdam, Regullersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl ruimten daaromheen verloren dreigt te gaan. Voor de Randstad Holland zou dit des te meer zijn te betreuren, omdat daardoor de open structuur van de rand stad, die voor de verdere stedebouwkun- dige ontwikkeling zulk een gunstige om standigheid is, zou worden opgeofferd. De regering vértrouwt evenwel, dat de te ontwerpen streekplannen een te ver voortschrijden van de suburbanisatie kun nen voorkomen. De Legervoorlichtingsdienst heeft mee gedeeld, dat vanmorgen om half negen plaatselijke tijd in Nieuw-Guinea is omge komen de dienstplichtige soldaar der eer ste klasse J. H. M. Groels. Soldaat Groels werd getroffen door een kogel uit zijn ei gen gewees en is niet tengevolge van oor logshandelingen omgekomen. Na een verkenningspatrouille in het ge bied van Kaimana kwam hij op de terug weg naar zijn bivak ten val Door een schot uit zijn qigen wapen werd hij dode lijk getroffen. Hij is in Kaimana begra ven. Soldaat Groels was 20 jaar Hij woon de in Waalre. Hij' maakte deel uit van de C-compagnie van het zesde infanterie- bataljon. Het ongeluk gebeurde in Moera- ra (Kaimana) aan de zuidkust, ten westen van de Etnabaai. In het zojuist verschenen mei-nummer van het „Vrije Universiteitsblad" van de V.U. in Amsterdam is de volgende verkla ring opgenomen: „Directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit hebben kennis genomen van het optreden van prof. dr. H. R. Wijngaar den hoogleraar in de psychologie aan deze universiteit, als spreker op een door de Partij van de Arbeid georganiseerde de monstratie op zaterdag 14 april. Zij heb ben eveneens kennis genomen van de daar door ontstane verontrusting en verontwaar diging in de kring van degenen, die ie Vrije Universiteit dragen en die leiding van haar verwachten. Door directeuren en curatoren is uitvoe rig met prof. Wijngaarden besproken, dat wat er zij van zijn standpunt inzake Nieuw-Guinea dit optreden niet in over eenstemming is met de band tussen hem ën de Vrije Universiteit. Prof. Wijngaarden heeft na dit onder houd verklaard, dat hij bij nader overwe ging van oordeel is, dat hij zich, toen hij de uitnodiging te spreken op een politieke meeting aanvaardde, onvoldoende de beper king heeft gerealiseerd die zijn functie van hoogleraar aan de Vrije Universiteit met zich brengt, en derhalve beter had kun nen nalaten zijn inzicht op deze wijze tot uitdrukking te brengen.' Directeuren en curatoren hebben kennis genomen van deze verklaring en hebben tegenover prof. Wijngaarden hun ernstig leedwezen over het gebeurde uitgespro ken." Advertentie In de Lutherse kerk in Amsterdam is gistermiddag de viering van het 66ste lus trum van de universiteit van Amsterdam begonnen. Hoogtepunt van de plechtige eenkomst was de uitreiking van vijf ere doctoraten aan prof. dr. Geo Widengren uit Zweden, dr. D. van Slyke uit New York de heer Ernst Crone uit Bergen (N.H.), de notaris mr. W. C. Treurniet uit Rotter dam en aan de heer L. Lichtveld, gevol machtigd minister van Suriname bij de Nederlandse Ambassade in Washington. De zitting werd geopend door prof. dr. J. Kok, rector magnificus van de universi teit, die een aantal vraagstukken waar mee het hoger onderwijs in de toekomst geconfronteerd zal worden besprak. Prof. Kok vroeg zich af waar bij de uit breidingen die de 330 jaar oude universi teit voortdurend ondergaat de grens moet worden getrokken. Er komen, vooral in de V.S., bij de universiteiten steeds meer opleidingsinstituten voor gespecialiseerde beroepen en het aantal beroepen waarvoor een academische opleiding gewenst geacht wordt stijgt eveneens. Prof. Kok was van mening, dat de afzonderlijke scholen, zo als Nederland die sinds mensenheugenis kent, moeten blijven bestaan en dat het geven van M.O.-opleidingen aan de univer siteit een abnormaal grote toeloop van studenten met zich mee zou brengen, waar door het evenwicht in de opleidingen zou kunnen worden verstoord. Prof. Kok zei dat het aantal studerenden belangrijk kan worden verlaagd door be korting van de studie, waartoe de nota op het wetenschappelijk onderwijs de mo gelijkheid biedt. „Nog steeds is het aantal studenten dat hun studie niet tot een einde brengt, ont stellend groot" zei de reetor magnificus. Het aantal mislukkingen zou volgens hem beperkt kunnen worden door de toepas sing van een meer schoolse onderwijsme thode. Aangezien de toeneming in hoofd zaak zal bestaan uit studenten, uit milieus waar een academische opleiding niet tot de familietradities behoort, zullen ook de aanpassingsmoeilijkheden groter worden en zal aan de universiteit een goede psy chologische dienst noodzakelijk zijn. Voorts zullen de wetenschappelijke staven van de faculteiten moeten worden uitgebreid en zal men gebruik moeten gaan maken van moderne leermethodes (kleurentelevisie) en beoefening van de praktijk. Tenslotte vroeg prof. Kok zich af, of de universiteit bij haar algemeen cultureel vormende taak niet een stap verder moet gaan en daarin naast de studenten, ook niet de brede gemeenschap moet betrek ken, b.v. door het geven van avondcol leges. Na de toespraak van de rector magnifi cus ontvingen de vijf eredoctoren uit diens handen de bul en de rode kappa -met de drie kruisjes. In Wassenaar is een auto die geen voor rang verleende op een kruispunt door een truck met oplegger gegrepen en vol komen vernield. De inzittenden, de 24-jari- ge G. de Mooij en zijn 72-jarige tante mejuffrouw P. M. L. de Graaff, beiden uit Voorschoten, waren op slag dood. Een Nederlandse mortier in stelling tegen Indonesische parachutisten bij Mamoer op het eiland Onin. (Telefoto) Advertentie Bij uitstek voorde vakantie! o.a. in teryiene; kreukvrij, plooifix, vlek- en wateraf stotend. Ook ml met mohair! Amsterdam, Regullersbreestr. 21 -23 ji tegenover Tuschlnskl „Lang voordat de Brandaris-satelliet zjjn trotse, evenwichtige baan rondom de assu- rantiezon kon gaan beschrijven, sloeg hij te pletter als een hernieuwd bewijs dat de grondbeginselen van gezond en betrouw baar verzekeren niet ongestraft veronacht zaamd kunnen worden". Aldus vanmiddag mr. B. P. van der Veen, voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzeke raars in zijn inleiding tot de algemene ver gadering van de Unie, die vandaag in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. Over het wetsontwerp op het schadever zekeringsbedrijf zei hij dat hij geneigd was de preventieve werking van de wet hoog aan te slaan. Minder optimistisch liet hij zich uit over het effect van de maatregelen, waarin de wet voorziet voor het geval dat een maatschappij, ondanks het preventief toezicht, toch zwak zou ko men te staan. In het bijzonder toonde mr. Van der Veen zich sceptisch gestemd over de mo gelijkheid om zo'n maatschappij met be hulp van de „noodregeling" voor déconfi ture te behoeden. „Het wil mij voorko men", zo vervolgde de unie-voorzitter, dat de wetgever in zijn begrijpelijk en ook door ons zeer te waarderen verlangen, om zo veel mogelijk aansluiting bij de wet op het levensverzekeringsbedrijf te zoeken, op dit punt toch het grote verschil tussen leven- en schadeverzekering heeft miskend. De wetgever gaat er namelijk van uit, dat de Verzekeringskamer, dank zij haar controlebevoegdheid, er de lucht van krijgt dat een maatschappij in deplorabele toe stand verkeert of dreigt te gaan verke ren doch dat het verzekerd publiek nog hoegenaamd geen weet daarvan heeft. De wetgever heeft in deze gedachten- gang iets onderschat, zo merkte de heer Van der Veen op, te weten de „fijne neus" van de makelaars en andere tus senpersonen. Die neus behoeft trouwens nog niet eens zo heel erg fijn te zijn, want iedereen kan straks in de naar wettelijk voorschrift opgestelde balansen zien, of een maatschappij door het rode licht dreigt te rijden of dit licht misschien reeds is gepasseerd. „Maatregelen gericht op de redding van een schadeverzekeringmaat schappij, die het rode licht is gepasseerd, staan gelijk aan het zoeken naar de kwa dratuur van de cirkel", aldus mr. Van der Veen. DJAKARTA (Reuter-AFP) Presi dent Soekarno heeft in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber het Indonesische persbureau „Antara" „tijdelijk onder zijn controle" gesteld. In een decreet wordt gezegd dat deze maatregel genomen is in het belang van de veiligheid en de open bare orde. Een of meer functionarissen zullen worden aangewezen om de activi teiten van „Antara" te controleren. „Antara" meldt dat de maatregel van de president volgde op zekere ontwikkelin gen rond het bureau waarvan de jongste was het ontheffen van de hoofdredacteur, Djawoto, van zijn post door de leiding van „Antara". (Rtr) Het besluit om Antara onder overheidscontrole te stellen, werd geno men nadat gedurende twee weken ernsti ge beroeringen waren opgetreden onder het personeel van het persbureau, tengevolge waarvan niet alleen de hoofdredacteur van zijn post werd ontheven, doch ook de eerste-verslaggever, Waloejo. Djawoto is voorzitter van de Indonesische Journalis ten Vereniging en lid van het parlement. De beroering begon nadat het personeel een eis had ingediend voor salarisverho ging. In de pers te Djakarta werd de zaak druk besproken, waarbij de ontslagenen de steun kregen van de meeste linkse bladen. Daarop hebben twee groepen van het bu reau aan president Soekarno gevraagd in te grijpen. Maandag heeft het legercommando irt een bekendmaking gelast dat het personeel onverwijld verder moet werken in de sa menstelling die het had voordat de ge beurtenissen zich voordeden. Volgens Soe karno heeft „Antara" een speciale bete kenis als een werktuig van de revolutie en in de campagne voor de bevrijding van West-Nieuw-Guinea in het bijzonder. De verwarring die was ontstaan zou een slechte invloed kunnen hebben op het werk van het persbureau en de openbare rust kunnen verstoren. Daarom werd het noodzakelijk geacht, het bureau tijdelijk onder toezicht te stellen van het leger aldus een bekendmaking van de legerlei ding.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13