Krupp zou overwegen zijn bedrijf in een n.v. om te zetten Ook al aan de sigaar? Resultaten Kon. Zout /Ketjen bleven ongeveer gelijk Nieuwe smaak extra De beurs r Per Saldo Staking van 24 uur in Argentinië Gedwongen verkoop wel van de baan Hij had de naam, dat hij z'n studieboeken maar zo'n beetje be hoefde door te blade ren om ze te kennen, maar hij kreeg van zijn vader dan ook Ruimte-experiment met de nieuwe Kosmos V? Italiaanse dagloners voor 48 uur in staking Geen reden voor pessimisme SCHEEPVAARTBERICHTEN Vijf overlevenden van scheepsramp opgepikt DINSDAG 29 MEI 1962 15 Vj De N.H.M.-bankspaarder Iaat zijn geld niet renteloos liggen NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.V. een toelage, zeiden ze, die hem veroorloofde prima sigaren te roken. Ik vroeg, wat het een met het ander te maken had. Of ik dan niet wist, vroegen zij op hun beurt, dat een goede sigaar je zo intelligent maakte. Nonsens, dacht ik. En het is na tuurlijk nonsens. Maar toch was ik onder de indruk. Ik heb niet zo'n geweldige toe lage. Maar tóch koop ik nu si garen. Bevorderen ze m'n intelli gentie? Onzin! Maar wèl m'n concentratie! Zo'n sigaar houdt me wakker en richt mijn geest op wat terzake doet. Met 'n sigaar ben je toegespitst! ook met wasmachines Landbank bouwt recreatie-centrum T"ritas De scherpe koersdaling van gisteren in Wall Street zal bij velen herinneringen hebben opgeroepen aan de zwarte dagen van oktober 1929 toen de aandelenmarkt volledig instortte en de grote crisis van de jaren dertig begon Een dergelijke ver gelijking ligt echter voorlopig nog geheel in het emotionele vlak, want de omstan digheden waaronder de huidige koersda ling plaats heeft zijn van andere en ge zondere aard dan die van 1929. De aan delen zijn thans in de V.S. gespreid over 15 miljoen houders veel meer dan in 1929 en de bezitters zijn in het alge meen veel beter op de hoogte van de aandelenhandel. Bovendien geven de spe ciale fondsenwetten die onder president Roosevelt tot stand kwamen en waarbij aan de kwalijke prolongatiepraktijken paal en perk werd gesteld, vele garan ties voor de belegger. Een zuiver menselijke factor is echter nu evenzeer aanwezig als in het beruchte crisisjaar en wel de emotionaliteit. Het gedrag van de beleggers wordt helaas nog wel eens bepaald door irrationele krach ten, die in een algemene paniek de over hand krijgen. Het lijkt erop, dat daar van thans kan worden gesproken. Men komt m een fatale vicieuze cirkel te recht waarbij angst leidt tot verkopen die op hun beurt nieuwe angst verwekken enz. Zelfs de leiders van de zogenaamde „ingebouwde stabilisatoren" (krachten die autonoom zorgen voor een reactie op actue le tendenties) als pensioenfondsen en be leggingsmaatschappijen kunnen in een der gelijke algemene massapsychose worden meegetrokken en tot verkoop van hun portefeuilles overgaan. Maar de kans daar op schijnt voorlopig nog gering. Wel lijkt het erop of de beursmagna- ten de koersdaling van de vorige dagen in zoverre hebben geholpen, dat zij geen steun aan de markt hebben gegeven door als koper op te treden. Opvallend was immers, dat forse verliezen ontstonden nadat Kennedy de strijd met de grote staalfabrikanten om een prijsverhoging met zes dollar per ton had gewonnen. Op deze wijze pogen de grote financiers Kennedy duidelijk te maken waartoe zijn voor hen minder toegevende politiek voert, maar het is de vraag of de president hiervoor door de knieën zal gaan. De economische situatie in de Verenig de Staten is zonder meer gunstig en geeft geen enkele werkelijk aanleiding tot een recessie. Maar het feit, dat Kennedy niet langer van plan is de expansie langs inflatoire weg te financieren, heeft velen zorgelijk gestemd. De gedurige daling van de Amerikaanse goudvoorraad dwingt ech ter tot de politiek die de Amerikaanse regering thans volgt. Mocht de daling zich voortzetten, on danks de gezonde groei die de Amerikaan se economie vertoont, dan lijkt het ons zeer waarschijnlijk dat Kennedy drasti sche maatregelen zal nemen om een crisis te voorkomen. De overheid beschikt daar toe tegenwoordig over voldoende midde len. Voor de Amsterdamse beurs worden nu de nadelen van het buitenlands bezit aan Nederlandse fondsen zichtbaar Reeds lan ge tijd is de koersbeweging van deze zoge naamde internationale fondsen op onze beurs afhankelijk van het buitenland, in zonderheid van Amerika. En ook thans zijn het vooral de inter nationale fondsen, die onder de verkoop druk te lijden hebben en daardoor grote verliezen lijden. De lokale markt had reeds de laatste dagen een veel rustiger verloop en hoewel zij zich natuurlijk niet aan de invloed van de nerveuze stemming kan onttrekken, zal de koersdaling hier minder ernstig behoeven te zijn, vooral omdat het koerspeil te Amsterdam veel minder sterk overdreven is, de speculatie ve affaires betrekkelijk gering zijn en de Nederlandse economie algemeen gespro ken gezond kan worden genoemd. BUENOS AIRES (AP) Argentinië is vandaag getroffen door een 24-uurs sta king, ondanks het feit dat de minister van economische zaken Alvaro Alsogaray heeft verklaard dat de staking de slechte economische positie van het land nog ver der in gevaar zou brengen. De staking begon te middernacht. Zij dreigt de spoorwegen te verlammen en het vervoer in het algemeen te ont wrichten. De meeste industrieën worden er door getroffen, maar niet de banken, win kels en kantoren. Er verschijnen geen kranten. De radiostations hebben meege deeld dat er niet de hele dag zal worden uitgezonden. Advertentie De N.H.M.-bankspaarder behoeft zijn geld niet renteloos te laten liggen. Hij kan ieder teveel aan renteloze gelden onmiddellijk per giro storten op zijn spaarrekening bij de N.H.M. Hij profiteert dan van: 34% rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd voldaan geen extra kosten Spaar veilig, spaar modern - Spaar bij de N.H.M. se- «*v Advertentie Alfried Krupp, eens een veroordeelde oorlogsmisdadiger, maar thans een van de rjjkste lieden ter wereld, staat op het punt de definitieve overwinning te behalen in een langdurige strijd om het behoud van zijn enorm industrieel imperium. Wat hij er tenslotte mee zal doen is op het ogenblik in Duitsland een open vraag. Toen zij 17 jaar geleden de oorlog had den gewonnen, vreesden de geallieerden uit de tweede wereldoorlog de machtscon centratie van Krupp als een gevaar voor de vrede in Europa. Zij namen alle om vangrijke ondernemingen, die Krupp ex ploiteerde, in beslag. Krupp, prijsgegeven aan armoede en schande, werd bovendien tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het gebruiken van slavenarbeiders en het uitplunderen van veroverde gebieden ter vervaardiging van oorlogstuig in zijn mijnen en fabrieken en op zijn scheeps werven. Thans is Krupp, daar West-Duitsland tot bondgenoot werd van het Westen, weer vrij man en volgens een voorzichtige schat ting meer dan 3,5 miljard waard. Hij heeft de positie, die hij, voor de wereld in 1945 om hem heen ineenstortte, bekleed de. bijna heroverd. Ofschoon zij zijn gevangenisstraf in 1951 verminderden en hem al zijn bezit teruggaven, eisten de V.S., Engeland en Frankrijk dat hij afstand zou doen van de helft van zijn imperium door zijn steen kool- en ijzerbelang te Rheinhausen en in het dal van de Ruhr te verkopen. Het doel hiervan was, een einde te ma ken aan zijn alleenheerschappij over een produktie van grondstoffen tot afgewerkte produkten en een opeenhoping van eco nomische macht, die destijds werden be schouwd als een potentieel gevaar voor de democratie in West-Duitsland. Krupp stemde erin toe, niet later dan 31 januari 1959 te verkopen, maar voor die tijd gekomen was, was West-Duitsland een vertrouwd bondgenoot van zijn voormalige vijanden geworden en kanselier Adenauer pleitte ervoor, de uitvoering van de over eenkomst niet af te dwingen, zulks met het argument, dat deze was gebaseerd op verouderde politiek. Krupp zelf, die de vrijheid had, een prijs naar verkiezing te bepalen, voerde aan, dat zich nooit een geschikte koper had aangediend. Onder deze omstandigheden werd de fa tale datum herhaaldelijk verschoven. De nieuwste datum is 31 juli van dit jaar, maar de verwachting overheerst, dat nooit een ernstige poging zal worden gedaan om Krupp te dwingen, de overeenkomst uit te voeren. Zouden de drie regeringen besluiten, voet bij stuk te houden, dan zou den zij moeite hebben om een rechtbank te vinden, om het geval Krupp te behan delen. Krupp heeft thans 115.000 mensen in dienst en hij maakt 3500 produkten, van dieselmotoren tot valse tanden. Krupp, die nu 54 jaar is, heeft een voor het uiterlijk eenzaam en rustig leven. Twee huwelijken zijn geëindigd met echtscheiding. Hij vindt zijn ontspanning hoofdzakelijk in amateur fotografie en snelle auto's. Er wordt op gezinspeeld, dat hij over weegt, geheel te breken met de traditie, die de firma Krupp de onvergelijkelijke positie heeft gegeven van een particuliere onderneming, die als een koninkrijk over gaat op één enkele opvolger. Krupp zou, naar verluidt, wellicht zijn firma omzetten in een n.v., waardoor zij het naamloze karakter van andere moder ne grote ondernemingen zou krijgen. Als dit niet gebeurt, zal Krupp's enige zoon Amdt, eens de positie van zijn vader over nemen. De knappe en scherpzinnige, 23- jarige Arndt studeert aan de universiteit van Keulen bedrijfsadministratie. Of Al fried Krupp inderdaad tot de omzetting in een n.v. zal overgaan, is nog steeds zijn persoonlijk geheim. BOCHUM (West-Duitsland) (AP) —Het observatorium te Bochum heeft meegedeeld radiosignalen te hebben opgevangen op de golflengte die door Spoetniks wordt ge bruikt. Het hoofd van het observatorium, Heinz Kaminsky, heeft verklaard dat de aard van de seinen erop wijst dat er een groot Russisch ruimte-experiment aan de gang is. Gisteren meldde het observatorium de signalen van de Russische Kosmos V en kele uren voordat in Moskou de lancering van de nieuwe aardsatelliet werd bekend gemaakt. ROME (Reuter) Bij een stakingsin cident te Ceccano, op ongeveer 80 km van Rome, is gisteren een man om het leven gekomen, terwijl vier mensen verwondin gen opliepen. In geheel Italië zijn dagloners in de landbouw in staking gegaan om aan eisen inzake ziekengeld en uniforme arbeidsvoor waarden kracht bij te zetten. De actie, die 48 uur zal duren, wordt gesteund door christen-democratische, sociaal-democrati sche en communistische vakbonden. Het concern Koninklijke Zout-Ketjen heeft als resultaat van zijn grote sprei ding in de eerste vier maanden van dit jaar een bruto-resultaat behaald dat vrij wel gelijk is aan dat in die periode van 1961, zo verklaarde gisteren directeur ir. H. M. van Mourik Broekman in de zeer druk bezochte jaarvergadering ide eer ste onder de nieuwe constellatie en tevens de eerste die werd gepresideerd door wjjlen dr. H. M. Hirschfeld's opvolger ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren. Enkele afdelingen hebben iets slechter ge werkt, andere daarentegen beter, waar door het totaalresultaat gelijk bleef. De kunstmestmarkt maakt een moeilijke tijd door, zei ir. Van Mourik Broekman in Advertentie wereldconcern fabrieken werknemers LENING NED. BANKINSTELLING OVERTEKEND Naar wij vernemen zal bij toewijzing op 5 percent obligatielening der Nederland- sche bankinstelling voor waarden belast rhet vruchtgebruik en periodieke uitkee- ringen een belangrijke reductie ten opzich te van de ingeschreven bedragen plaats vinden. Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranchs De Landbank n.v. in Den Haag gaat op Walcheren het recreatief uitbreidingsplan van de gemeente Vrouwenpolder verwe zenlijken. Door hoger te bieden dan de gemeente, die het plan zelf tot ontwikke ling had willen brengen, is de Landbank eigenaar geworden van de 25 ha. grond, waarop 145 bungalows en zomerwoningen, 35 permanent bewoonde huizen, een ver zorgingscentrum en een park zullen ko men. De grond van bijna tien landeigenaren ligt onder de duinen en sluit aan op het bestaande terrein voor zomerwoningen. De Landbank heeft een gulden per are meer willen betalen dan de gemeente. Men heeft niet willen zeggen wanneer de Landbank de uitvoering van het plan, dat door ge deputeerden van Zeeland is goedgekeurd, ter hand zal nemen. antwoord op vragen van aandeelhouders, die verontrust waren door pessimistische uitlatingen ten aanzien van de chemische industrie, die kort geleden, elders en in een andere functie, waren gedaan door de heer D. de Jong, vice-president-commis- saris van het concern. De dochterbedrij ven Albatros en Mekog hadden dan ook minder gunstige resultaten, maar het be stuur heeft nochtans goede verwachtingen van de verdere ontwikkelingen. „Wacht u maar een jaartje af", zei ir. Van Mourik Broekman. De daling van de beurskoers der aandelen was voor hem onverklaar baar. De dividendpolitiek was een ander dis cussiepunt der aandeelhouders. Enkelen vonden de uitkering uit de netto-winst (naast het stock-dividend) te laag als ren dement, een ander daarentegen sprak zich uit tegen voortzetting van agio-uitkerin- gen. Ir. Van Mourik Broekman bepleit te een zeer voorzichtige dividendpolitiek. Grote variaties zijn niet in het belang van de aandeelhouders. De voorzichtige poli tiek is zijns inziens tot uiting gekomen in de waardetoeneming der aandelen. Verwisselbaarheid van aandelen Kon. Zout-Ketjen in de Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie zal niet mogelijk zijn en heeft trouwens geen zin, omdat bij de K.N.£. het aantal stemmen per aandeel is aangepast aan dat bij de K.Z.K. Uit de vergaderirlg werd de suggestie gedaan om ten behoeve van de kleine be leggers en als een gevolg van de stockdi videnden over te gaan tot splitsing der aandelen tot 50.- nominaal. Het bestuur zal dit bestuderen. Wat de belangen in Duitsland betreft: met twee Duitse concerns zal een nieuwe, grote zoutindustrie in Noord-Duitsland worden opgebouwd. De Koninklijke Zout Ketjen heeft daarin een belang van 37 percent. De heer P. Taselaar, directielid van de Koninklijke Nederlandsche Zoutin dustrie werd gekozen tot commissaris der Koninklijke Zout-Ketjen. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,0810,18. Amerikaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,28—3,33, Franse frank (100) 73,20 —73,70. Belgische frank (100) 7,18'/s—7,23'/», Duit se mark (100 89,6590,15, Zweedse kroon (100) 69,50—70,50, Zwitserse frank (100 83,1683,65, Italiaanse lire (10.000 57,25—59,25, Deense kroon (100) 51,80—52,80. Noorse kroon (100) 50,15—51,15, Oostenrijkse schilling 100) 13,92Vj—14.021/», Por tugese escudo (100) 12,60—12,75, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,956,10. Abida 28 470 m. n.o. Rio de Janeiro n. B. Aires. Achilles 29 te Manta verwacht. Acmaea 28 te Thameshaven verw. v. Rotterdam. Acteon 29 te Berre verwacht. Adonis 29 te Amsterdam. Adrastus 28 60 m. z.o. K. St.Vine. n. Avonmouth. Aegis 28 250 m. w.n.w. Flores n. Gent. Alblasserdijk 28 v. Bremen n. Hamburg. Aloa 28 48 m. z. Charleston n. Mobile. Alchiba 28 125 m. n.o. Algiers n. Beyrouth. Alphacca 28 v. Genua n. Port Said. Alphard 28 in St. Lawrence Bay n. Montreal. Aludra pass. 28 St. Paulsrocks n. Rio de Janeiro. Alwaki 28 430 m. z.w. Abidjan n. Las Palmas. Amerskerk 28 rede Madras. Ampenan 28 v. Suez n. Akaba. Amstelhoek 28 te Kobe verwacht. Amstekneer 28 380 m. w. Kaapstad n. Durban. Amstelmolen 29 v. Port Lincoln n. Wallaroo. Amstelsluis 28 21 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Amstelstad 28 950 m. o. Tokyo n. Moji. Annenkerk 28 250 m. z.o. Messina nè Genua. Archimedes 28 te Talcahuano verwacht. Argos pass. 28 Finisterre n. Algiers. Arnedijk 28 550 m. w. Scillys n. Le Havre. Atys 7/6 te Curagao verwacht. Bengalen 28 220 m. w. Rangoon n. Penang. Bengkalis 28 te Khorramshar. Bintang 28 v. Djibouti n. Suez. Bonita 28 et New York verwacht. Bosco verm. 1/6 v. Colombo n. Galle. Bovenkerk 28 300 m. o.z.o. Colombo n. Aden. Breda 29 te Buena Ventura. Burl S. Watson 28 200 m. z.o. R. Fartak n. Mena. Calamares 29 te Guayaquil verwacht. Caltex Amsterdam 28 40 m. n.o. Mozambique n. Mosselbaai. Caltex Arnhem 28 v. Rastanura n. Bahrein. Caltex Delft 28 15 m. n. Masira n. Djibouti. Calt. Eindhoven 28 32 m. z.w. Istanbul n. Sidon. Caltex Leiden 29 te Gefle Caltex Napels 28 v. Bahrein n. Stockholm. Caltex Rotterdam 28 v. Savona n. Port Said. Camerounkust 28 v. Antwerpuen n. Amsterdam. Camitia 28 380 m. o.n.o. Fayal n. Curasao. Carrillo 28 te Cristobal. Castor 28 40 m. n.o. Nicosia n. Latakia. Chiron 29 te Rotterdam. Cimilia 31 te Curasao verwacht. Crania 28 480 m. w. Landsend n. Landsend. Delft 28 1300 m. z.w. Madeira n. Funchal. Dinteldijk 28 15 m. z.o. Startpoint n. Antwerpen. Congokust 28 te Antwerpen. Dorestad 28 v. Algiers n. Curasao. Doris 28 v. Bachaquero n. La Guaira. Echo 28 22 m. z.o St. Vincent n. Londen. Elizab. Broere 28 270 m. z.o. Madras n. Londen. Eos. pass. 28 Finisterre n. Lissabon. Esso Amsterdam 28 75 m. n.n.o. Villano n. Brega. Esso Nederl. 28 650 m. z.o. Groenl. n. Gothenburg. Esso Rotterd. 28 120 m z.o. L. Quoin n. Le Havre. Fina Nederland 28 95 mijl z.z.o. Socotra naar Ango Ango. Forest Hill 28 180 m. o. Gibraltar n. Palermo. Forest Lake 28 v. de Clyde n. Banias. Forest Town 28 v. Ummsaid n. Suez. Fravizo 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Friesland SSM 29 v. Rotterdam n. Stettin. Gaasterkerk 28 v Fremantle n. Aden. Gabonkust 29 te Freetown verwacht v. Dakar. Geertje Buisman 28 22 m. z. Finisterer n. Huelva. Geestland 28 v. Cork n. Barbados. Graveland 28 40 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. A'dam. Gulf Italian 29 v. Mena A1 Ahmadi n. Rotterdam. Gulf Swede 28 35 m. w. Algiers n. Mena. Hathor 28 te Beyrouth verwacht. Helena 28 te Santo Domingo. Helicon 27 v. Porto Prince n. Port of Spain. Hermes pass. 28 Willemstad n. Puerto Ordaz. Holendrecht 28 180 m. n. Madeira n. Norfolk. Hoogkerk 29 te East-London. Isis 28 te Windward Passage n. Aruba. Jagersfont. 28 115 m. w.n.w. Lissab. n. Teneriffe. Japara verm.. 28 v. Madras n. Chittagong. Johannes Frans 30 te Guayacan verwacht. Kaap Hoorn 28 450 m. w. Lissabon n. Pauillac. Kalydon 3/6 te Curagao verwacht. Kara 29 te Emmastad verwacht. Karimata 29 te Singapore verwacht. Karossa 28 te Merauke verwacht. Katelysia 28 te Ardrossan n. Stanlow. Katendrecht 28 600 m. o.n.o. Aden n. Das eiland. Katsedijk 28 450 m. o.z.o. Kp. Race n. Le Havre. Kelletia 3/6 ter hoogte Landsend verwacht. Kenia 3/6 te Curagao verwacht. Kermia 3/6 te Curagao verwacht. Khasiella 28 te Thameshaven verwacht. Kieldrecht pass. 28 Kp. Bon n. Stettin. Kopionella 28 te Lulea. Koratia 28 v. Pauillac n. Rouen. Krebsia 29 te Curagao verwacht. Kreeft 28 v. Narvik n. Rotterdam. Langkoeas 28 540 m. n.o. Landsend n. Liverpool. Leersuim 28 280 m o. Saigon n. Kobe. Lutterkerk 28 400 m. z.o. Aden n. Port Sudan. Lycaon pass. 28 Ceylon n. Penang. Maasdam 29 te Cobh verwacht. Maaskerk 28 v. San Antioco n. Beyrouth. Madisonlloyd 29 te Singapore. Mainlloyd 27 v. Port Said n. Napels. Marathon 28 v. Georgetown n. Nickerie. Marnelloyd 28 t. ank. rede Bangkok v. Singapore. Mataram 28 te Penang verwacht. Memnon 28 20 m. n.o. P. Cabello n. P. Cabello. Mentor 28 v. Malta n. Piraeus. Merseylloyd 29 v. Rotterdam n. Port Said. Mississippilloyd 2 9v. Beyrouth n. Port Said. Mitra 31 te Trinidad verwacht. Mohamed Reza Shah 28 700 m. n.w. Perth naar Bandar Mashur. Montferland 27 v. Bahia n. Amsterdam. Moordrecht 28 150 m. n.o. Istanbul n. Venetië. Mijdrecht 28 75 m. n.n.o. Rastanura n. Paulsboro. Mylady 28 v. Abidpan n. Dakar. Naess Command. 28 180 m. n. Finist. n. Palermo. Neder-Waal 28 v. Manilla te Bugo verwacht. Neder-Weser 29 te Hamburg. Nijkerk 28 325 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Ommenkerk 28 v. Port Sudan n. Suez. Ondina verm. 5/6 v. Gibraltar n. Rotterdam. Oostkerk 28 20 m. z.w. Lissabon n. Marseille. Ootmarsum 27 90 m. o.n.o. Bermuda n. Londen. Oranje 29 te Singapore verwacht. Oranje Nassau 29 te Puerto Limon verwacht. Oranjestad 29 te Lissabon. Ossendrecht 28 te Porto Marghera verwacht. Pacaya 29 te Talara verwacht. Palamedes pass. 28 Casquets n. Santander. Papendrecht 28 v. Rostock n. Kiel. Philidora 28 40 m. n.w. Algiers n. Thameshaven. Philine 30 te Thameshaven verwacht. Philippia 28 v. La Skhirra n. Rotterdam. Pr. Alexander 28 350 m. w. K. Race n. Le Havre. Prins Casimir 28 20 m. z.w. Wight n. Glasgow. Prins Fred. Hendrik 28 v. Toronto n. Three Riv. Prins Willem IV 28 v. Le Havre n. Montreal. Prins Willem V 28 te Wilwaukee. Prins Willem George Frederik 28 v. Cleveland naar Hamilton. Prinses Irene 28 v. Cleveland n. Chicago. Prinses Margriet 28 te Cleveland. Prov.singel 27 220 m. o. Newfoundl. n. Aarhus. Purmerend 28 540 m. n.o. Guadeloupe n. Stanlow. Rempang 27 v. Port Sudan n. Aden. Ridderkerk 28 v. Rotterdam, 29 te Amsterdam. Roebiah 28 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Roepat 27 v. Colombo n. Aden. Rondo 28 49 m. z. Mogadiscio n. Aden. Rotte 28 30 Om. o. Hokkaido n. Hsinkang. Rijnkerk 28 v. Hamburg n. Gdynia. Salatiga 28 120 m. z.o. Penang n. Singapore. Schelpwijk 28 v. Skredovik n. Gothenburg. Schiedijk 29 te Bremen. Schiekerk 28 v. Yokohama, 29 te Nagoya verw. Senegalkust 28 185 m. w.z.w. Abidjan n. Abidjan. Sepia 30 te Rotterdam verwacht. Sinon 28 440 m. w.z.w. Landsend n. La Guaira. Slamat 28 10 Om. n.o. Porto Rico n. Noumea. Sloterkerk 28 36 m. o.n.o. Gibralt. n. Duinkerken. Socrates 28 860 m. w.z.w. Kp. Verdische eilanden naar Port Harcourt. Soestdijk 27 125 m. z.o. Halifax n. New York. Solon 28 780 m. z.w. Landsend n. Londen. Sommelsdijk 29 te Rotterdam, Stad Alkmaar 28 110 m. o. Malta n. Ceuta. Stad Breda 30 te Dakra verwacht. Stad Gouda pass. 28 St. Paulsrocks n. Vitoria. Stad Den Haag 30 te Rotterdam verwacht. Stad Haarlem 28 94 m. n.n.w. Agadir n. Freetown. Stad Kampen 28 200 mijl z.o. New York naar Newport News. Stad Vlaard. 28 330 m. n.w. Flores n. IJmuiden. Stentor 28 600 m. o.z.o. Landsend n. Le Havre. Straat Bali 2 8v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Straat Banka 28 te Port Elisabeth. Straat Chatham 23 v. Hongkong n. Singapore. Straat Clarence 28 120 m. w. Miri n. Brisbane. Straat Clement 28 ten anker eBira. Straat Cumberland 29 te Port Elisabeth. Straat Madura 28 te Adelaide. Straat Rio 29 te Hongkong verwacht. Straat Singapore 29 v. Adelaide n. Fremantle. Streefkerk 27 v. Alexandrië n. Genua. Sumatra 28 v. Madras n. Chittagong. Ta-ham a 28 1225 m. n.w. Trinidad n. Trinidad. Ta mo 28 340 m. n.n.w. Dakar n. Las Palmas. Tegelberg 28 te Singapore verwacht. Tero 28 30 m. z.o. Monrovia n. Avonmouth. Thuredrecht 28 250 m. n.w. Dakar n. Vitoria. Tjitjalengka 28 v. Durban n. Mauritius. Triton 28 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Ulysses 29 te Kopenhagen. Van Linschoten 28 te Shanghai. Van Noort 281 te Singapore verwacht. Van Spilbergen 28 540 m. w. Sabang n. Singapore. Vasum 28 220 m. z.z.o. Kreta n. Montreal. Viana 28 30 m. n.o. Algiers n. Mena. Videna 28 60 m. o. Pantellaria n. Nynas'hamn. Vitrea 28 50 m. z.w. Ras Fartak n. Suez. Vivipara 29 te Bandar Mashur verwacht. Vlieland 28 600 m. z.o. Bermuda n. Curagao. Waingapoe 29 te Muscat. Westland 28 390 m. z.z.w. K. Verd. eil. n. A'dam Wieldrecht 28 70 m. o. Gibraltar n. Triëst. Willem Ruys 28 v. Southampton n. Port Said. Witmarsum 30 te Le Havre verwacht. Wonogiri 28 dwars Luderitzbaai n. Kaapstad. Wonosari 28 rede Beira. Wonosobo 28 120 m. w. Puluweh n. Colombo. Zaria 29 in Suezkanaal verwacht n. Mena. KLEINE VAART Admiraal De Ruyter 28 te Cromer n. Dover. Amyntas 28 20 m. o. Monaco n. Savona. Anna Broere 28 dwars IJmuiden n. Stockholm. Audacia 28 v. Boston n. Zeebrugge. Bab T. 28 40 m. z.w. Hanstholm n. Zaandam. Binnenhaven 2 8v. Kenitra n. Funchal. Bloemgracht pass. 28 ET-4 v. Finland n. A'dam. Bonafide verm. 29 v. Lorient n. Salerno. Coccinelle 28 180 m. z.w. Ouessant n. Agadir. Delfdijk 28 22 m. z.w. Texel n. Liverpool. Erasmussingel 29/30 te Mogadiscio verwacht. Flevo 26 te Amsterdam. Frans Böhmer 28 165 m. n.o. Villano n. R'dam. Geestdiep 28 te Smithknoll n. Maassluis. Gramsbergen verm. 29 v. Savona n. Livorno. Huybergen 28 v. Husum n. Londen. Keizersgracht pass. 28 Sch.monnikoog n. Nantes. Leomdas 26 30 m. n. Skyros eil. n. Volos. Leuvehaven 28 te Kopenhagen. Libertas 28 60 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam Lifana 28 40 m. o. Ouessant n. Rotterdam. Lindesingel verm. 28 v. Rotterdam n. Londen. Lijnbaansgracht 28 dw. Vlieland n. Amsterdam. Markab 28 te Londen. Molensingel 28 te Lagos. Nassauhaven 29 te Trelleborg. NeeltjeBroere 28 100 m. z.w. Ouessant n. Calais. Parklaan 28 te Vlaardingen verwacht. Phidias 28 dwars Algiers n. Malaga. Rochab 29 te Rotterdam verwacht. Rozenburch pass. 28 Kiel n. Stockholm. Sheratan 29 et Huil verwacht Spoorsingel 28 te Swansea verwacht. Sporonia 1/6 te Westonpoint verwacht. Steenbergen 28 v. Nantes n. Bordeaux. Strabo 28 10 Om. o. Algiers n. Sevilla. Thaletas 28 20 m. z.w. Finisterre n. Napels. Vechtstroom 28 10 m. n.w. Goeree n. Amsterdam. Vrijburgh pass. 28 Kp. Villano n. Genitra. Walenburgh pass. 28 Westhinder n. Rotterdam. IJselhaven verm. 28 v. Duinkerken n. Rouen. SLEEPVAART Cycloop 28 te Port Brega. Doggers-bank 25 bij „Alfa" bij Terschelling. Ebro 27 te Maassluis v. Belfast. Friesland 28 50 m. n.w .El Ferrol n. Istanbul. Hector 28 nog te Rouen. Holland 25 v. Amsterdam n. Terschelling. Humber 26 v. Vlaardingen n. Le Havre. Stentor 28 v. Rotterdam te IJmuiden. Stortemelk 25 bij „Alfa" bij Terschelling Tyne 26 v. Rotterdam n. St. Andros eil. Zeeland 28 te Bermuda. Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek niet bepaald met een opgewek te stemming ingezet. De opening vertoonde voor Unilever een koersdaling van circa 5,of 25 punten op de oude omreke ningsbasis. Ook Philips lag flauw in de markt op 740, min 20% punt. Kon. Olie op 131,60 circa ƒ2,60 lager. A.K.U. en Hoog ovens hieden zich in dit milieu vrij goed met een teruggang van circa 4 punten tot respectievelijk 349 en 645. De omvang van de handel was gering en zeker niet in over eenstemming met de forse koersdalingen. Later op de middag liep Philips op tot 743, Unilever tot 142,40 en Kon. Olie tot 132,20. De Newyorkse beurs sloot de beursweek aldaar af met een flauwe stem ming bij een stijgende affaire. In de scheep vaartsector waé bitter weinig te beleven. De koersverliezen bedroegen er één tot twee punten. Van de leidende cultures werden Amsterdam Rubber en H.V.A. iets hoger afgedaan. Delimij .werd op 136,00 ex 8 dividend geadviseerd 144,50 cum divi dend). De staatsfondsen gaven doorelkaar een lichte verbetering te zien. De eerste verhandeling van claims Twentsche Bank bracht een adviesprijs van 90 per elaim, tegen een theoretische waarde van 108. Chemische fondsen kregen opnieuw lagere advieskoersen. Stoomspinnerij „Twenthe" werd 10 p. lager op 125 eerder laten gead viseerd op de belangrijk lagere winst over 1961. Aandelen Van der Grinten noteerden 1280, tegen vrijdag 1345 laten en een laatst- gedane notering op 1430. Boeke Huidekoper van 235 1 op 230; Spaarnestad van 750 op 730. VERHANDELDE FONDSEN 28 mei 25 mei Totaal 423 412 Hoger 72 (17,0%) 136 (33,0%) Lager 268 (63,3%) 194 (47.1%) Gelijk 83(19,7%) 82 (19,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U. 340—347 340 Kon. Olie124—130,70 124,— Philips 710—731 710 Unilever 134,50—140,50 134,50 Hoogovens 635 gb644 636 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U325—340 324 Kon. Olie121,50-122,70 121,00 Philips 692 gb—700 691 Unilever 131,50—133,00 131,00 Hoogovens 615632 607 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 105'/a H.V.A U8V2 348 A.K.U. Deli Mij f 136,80 ex Hoogovens 646 Philips Gem. Bez. 741 </a Unilever f 142,45 610 Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. 132,10 Holl. Am. Lijn. 128 K.L.M 58,80 K.N.S.M 147% Ned. Stoomv. Mij. 142'/» Ommeren, Phs. v. Scheepv. un. Ned. 279'A 130'/» 184,— Robeco 214,— ƒ471,— Ver. Bezit v. 1894 130 Amsterd. Bank 365 Ned. Handel Mij. 331 Rotterd. Bank 346 Twentsche Bank. Excl. Albert Heijn 727 Amstel Brouwerij 475 Berkel's Patent 247 Bols 720 Bührmann Papier 681 Fokker 445 Ford 799 Gelder Kon. Pap. 321 Gist S lir.f. Kon. 350'/» Van der Heem 316 Heineken's Bier 485 Hoogenbosch Scb 265 Indola 480 Kon. Zout-Ketjen 848 Müller Nat. Bezit 364 Ned. Kabelfabr. 506 Philips Pref 254 Sikkens Groep 749 Stokvis 227 '/a Thomassen Dr. 625 Ver. Machinefabr 215'A Wessanen 360 Wilton Fenoord 295 Zwanenberg-Org 800 Bill ion Mij. II 452 Aluminium Ltd.. 25 American Motors 157/ie Anaconda 43'/» Bethlehem Steel. 46V» Cities Service ÖO'/ie General Motors.. 503/i« Kennecott Copper 73 Republic Steel 46 Shell Oil 34 U.S. Steel 54'/a 1 Geda - noteringen. (Verstrekt door d Amsterdamsche Bank). KINGSTON (Reuter) Twee mannen, een vrouw en twee kinderen zijn zondag in de Caribische zee opgepikt, nadat zij twaalf dagen in een open boot hadden rondgedre ven. Een tweede vrouw was de dag tevo ren van uitputting overleden. Hun schip, de in de Dominicaanse repu bliek geregistreerde Anna Maria, was op 15 mei op 150 mijl ten zuidoosten van San to Domingo gezonken, nadat de beman ning en de passagiers in twee boten wa ren gegaan. Deze twee reddingboten wa ren aanvankelijk aan elkaar gebonden, maar tengevolge van een hoge zee ge raakten zij uit elkaar. De ene boot werd zondag op 110 mijl ten zuidoosten van Ja maica gevonden door het Liberiaanse schip Ann T. William. De tweede boot, waarin zich zes mannen en een jongen moeten bevinden, is nog spoorloos. Onder de geredden bevindt zich de kapitéin van de Anna Maria. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair heeft in samenwerking met de werktuigenfabriek Oerlikon een luchttaxibedrijf gesticht (Alag: Al pine Air Transport Co.), dat diensten zal ver richten naar elke bestemming binnen Europa. De idee is vakantie-oorden, industriestreken en en kele zeehavens, die tot dusverre geen verbindin gen hebben met de belangrijkste vliegvelden van Zwitserland, te verbinden. Voorlopig vliegt de Alag vanaf Zürich, later zullen dergelijke dien sten ook worden onderhouden vanaf Genève en Basel.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15