HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL 1962 Brazilianen zijn favoriet onder de talentvolste voetballers ter wereld Uruquay, Italië, West-Duitsland en Brazilië hadden Coupe Rimet in bezit Idee voor titelstrijd werd in Amsterdam geboren Rondom de Coupe Jules Rimet ;:0P® m DINSDAG 29 MEI 1962 17 WORDT GESPEELD IN CHILI30 MEM7JUNI, IN 4STEDEN. TOTAAL NEMEN 16LANDEN AAN HET WERELDKAMPIOENSCHAP DEEL ZO KWAMEN Z'J ER resultaten uit de voorronde HIER VALT DE BESLISSINGHet stadion in Santiago - 7S.000 toeschouwers I Andeslribune Chocabucolribune DE VIER GROEPEN DE DEELNEMENDE LANDEN KWARTFINAlE lOjuni I FINALE HALVE FINALE 13juni üüiiü Rusland beheerst groep 1 „Stiefkind" Propaganda Favoriet geklopt Brazilië Historische fout Outsiders wonnen Regelmatigste Argenlinië ver sloeg Ecuador Brazilië neeml deel omdalhel wereld kampioen 1958 is Bulgarije versloeg Frankrijken Finl.d dalhelgaslheeris Colombia ver sloeg Peru sloeg N-lerlanden Griekenland Engeland versloeg Portugal en Lux.b lira^^^^slopg Nederl. en O-Ouilsl. llalië versloeg Israël Joegoslavië versloeg Polen en Z- Korea Mexico versloeg Paraguay Turkije en Noorw. Spanje versloeg iTsjech^slow. ver- Marotoen Wales jfêf^rj e Uruguay versloeg Bolivia Zwilserl versloeg Zweden en België Maipulribune Pers en radio DE BELONING J De gouden wereldbeker (Rimel-beker) Hel' wereldkampioenschap voel-bal wordl 1x in de 4jaar gehouden. Jules Rimelgaf in 1929 de slool lol de organisaHe van heh wereld kampioenschap HET BEGIN 30mei-7juni GROEPA Uruguay Colombia Rusland Joegoslavië speell in: Arica 0 GROEP B GROEP C Chili Brazilië Zwitserland Mexico W-Duitsland Spanje Italië Tsjechoslow. speell in: speell in: Sanliagog Vina del Marfl GROEP D Argentinië Bulgarije Hongarije Engeland speell in: Rancaguae WDui Island Arica, Vino del Mn o JflSanhago Rancagua^f D" groep rialum groep A (speell in Arica) wedslrijd 30mei Uruguay-Colombia 31 Rusland-Joegoslavië 2 juni Uruguay-Joegoslavië 3 Colombia-Rusland 6 Uruguay-Rusland 7 Colombia-Joegoslavië groep B (speell in Sanliago) i 30mei Chili-Zwilserland 31 W-Duilsland-llalië 2 juni Chili-Ihalië 3 W-Duilsl. -Zwilserland 6 Chili - W-Duilsland 7 Zwilserland - llalië groepC (speell in (Vina del Mar) groep D (speell in Rancagua) 30mei Brazilië-Mexico 31 Spanje-Tsjechoslow- 2 juni Brazilië-Tsjechoslow. 3 Mexico-Spanje 6 Brazilië-Spanje 7 Mexico-Tsjechoslow. 30mei Argenlinië-Bulgarije 31 Hongarije - Engeland 2 juni Argenlime-Engeland 3 Bulgarije-Hongarije 6 Argenlinië-Hongarije 7 Bulgarije-Engeland Overwinnaar groep A - no. 2 groep B (speell in Arica, 10 juni) Overwinnaar groep B -no.2groepA (speell in Sanliago, 10jum) OverwinnaargroepC - no.2 groep D (speell in Vina ael Mar, lOjuniJ Overwinnaar groep D -no2groep0 |(speellin Raniagua, 10juni N00RD- AMERIKA Engeland Zwihserl Bulgarije ATLANTISCHE OCEAAN Joegoslavië STILLE OCEAAN furuguay inië Sanriago Wedshrijd overwinnaars finale 16 juni-om de3e plaat-s, verliezers halve finale Overwinnaar van "Arica legen: Overwinnaar van "Vina del Mar" (speelt in vim del mar) Overwinnaar van "Sanliago legen: overwinnaar vanRancagua" (SPEELT IN SANTIAGO) De oefenpartij die Hongarije in het diepste geheim speelde tegen Zwitserland heeft de Chileense gemoederen in heftige beweging gebracht. Sir Stanley Rous, de president van de FIFA, heeft in hoogsteigen per soon verklaard, dat het reglement van de internatio nale voetbalfede ratie elke ontmoe ting tussen zestien finalisten van het wereldkampioen schap verbiedt, zelfs al zijn ze niet in dezelfde groep onderge bracht. Dit verbod geldt voor een periode van tien dagen voor de aanvang van het toernooi, maar de Zwitsers en Hon garen schijnen er een handigheidje op bedacht te heb ben door twee maal dertig minu ten te spelen in- plaats van twee maal drie kwartier. Geheim verklapt Het was de bedoeling van de Zwitserse en Hongaarse officials, dat niemand iets zou weten van de oefenwedstrijd in Rengo, maar vrijdag verscheen de uitslag groot opgemaakt in een Chileense courant. Het gevolg is geweest, dat het Hongaarse team, dat met 50 won, plotseling bij de weddenschappen belangrijk in „gewicht" is toegenomen. In de gevangenis Het finaletoernooi van de strijd om de wereldtitel voetbal is begonnen, zij het dan binnen de grimmige muren van de gevangenis in Santiago De gevangenen daar houden n.l. hun eigen wereldbeker wedstrijden. De ploegen zijn volgens het zelfde systeem ingedeeld als in het „echte" toernooi het geval is. Het veld de bin nenplaats van de gevangenis de teams en de doelen, alles is kleiner dan nor maal. Er is evenmin een trofee voor de winnaar. Maar binnenin die gevangenis zullen ongeveer 1000 enthousiaste suppor ters „hun" toernooi bijwonen. Dat zal uiter aard niet op tribunes gebeuren. Hun plaatsen zijn de cellen waarvan de best gelegen door de gevangenen als „perstri bune" wordt aangeprezen die op de binnenplaats uitkijken. Elk elftal draagt de naam van een der aan het echte toernooi deelnemende lan den. Ze bestaan over het algemeen uit Chileense „lichte gevallen". Een ploeg wordt gevormd door een doelverdediger twee verdedigers en twee aanvallers. Op de openingsdag slaagde „Hongarije' erin „Engeland" met 8—6 te verslaan. Beide teams speelden in de kleuren van hun „land". „Engeland" had een veront schuldiging voor de nederlaag. „Gisteren zijn drie van onze spelers ontslagen. Zon der die „transfers" hadden we beslist ge wonnen", vertelde de aanvoerder van de „Engelsen". In de dichte bossen van Vina del Mar, het kleine haven plaatsje in centraal Chili wonen de wereldkampioenen van 1962. Althans zo ziet John Charles, de befaamde stopperspi) van Wales, het. De oud-Arsenalspeler wordt gesteund door 4.157 van de 9.927 personen die deelnamen aan een opinie-onderzoek. Ze hadden er echt niet veel tijd voor nodig om hun favorieten aan te wijzen. „Brazilië is sterker dan ooit", was het commentaar van Char les na de wedstrijd van Wales tegen de wereldkampioenen. „Veel sterker dan in 1958 in Zweden. Garrincha en Pele bezit ten nu de routine die zij vier jaar geleden nog misten". Zal „skipper" Hideraldo Bellini, de Braziliaanse veteraan, ook zondag 17 juni met de Coupe Jules Rimet, het fel-begeerde massief gouden beeldje, de arena waar de finale is gespeeld verlaten? We zouden het, gezien de glorieuze onzekerheid in de sport, niet graag durven voorspellen. Pas over een kleine drie weken als in Santiago, Vina del Mar, Arica en Rancagua, de 32 wed strijden van het toernooi om het wereldkampioenschap zijn ge speeld komt de zekerheid. Maar als favoriet starten, dat doen de mannen van de 37-jarige Bellini toch wel. Van de 52 landen hebben zich, zoals bekend, 16 nationale teams in de voorronden in het eindtoernooi geplaatst. De ploegen zijn in vier groepen van vier ingedeeld. Na een halve competitie gaan de nummers een en twee van de ranglijst over naar de kwartfinales. De strijd om de Coupe Jules Rimet wordt dan volgens het afval- systeem verder gespeeld. Brazilië dus favoriet, maar over rozen zal het pad van de kam pioenen toch zeker niet gaan. Al zou het alleen maar zijn omdat in Arica, zo'n 2300 kilometer de afstand Amsterdam—Boeka rest.... ten noorden van Santiago, Rusland zijn kandidatuur zal stellen. Gavril Katchaline, de Russische coach, heeft zijn ploeg ook dit maal voortreffelijk voorbereid. Met Rusland, Europees kampioen landenteams, zullen Uruguay, Joegoslavië en Columbia in het kleine „stadion" met welgeteld 3383 zitplaatsen, wat tot nog toe ruim voldoende was voor de amper 6.000 inwoners van het Noord-Chileense smokkelstadje strijden voor een tweetal plaat sen in de kwartfinales. In het Estadio Nacional van Santiago gaat de strijd tussen Chili, Zwitserland, dat in de voorronde België en Zweden uitschakelde, is witserland, dat in de voorronde België en Zweden uitschakelde, is hier, volgens de grauwe theorie althans, eigenlijk al bij voorbaat uitgeschakeld. Afgaande op de resultaten, die Chili de laatste tijd behaald heft, zijn ook de Chilenen lang niet zeker van een plaats in de kwartfinales. Dit „bewijs uit het ongerijmde" leert dat West-Duitsland en Italië de volgende ronden bereiken. Een verre van mathematisch zuiver bewijs overigens, want de Chilenen, geleid door aanvoerder Sergio Navarro, zijn verzekerd van de steun van hun vele tien duizenden supporters. En bereikte het be slist niet bijzonder sterke Zweedse team in 1958 voor eigen publiek niet tot ieders verbazing de finale in Stockholm? De ver gelijking is, zeker door het vurige, chau vinistische Chileense publiek, maar al te gauw gemaakt In de komende weken gaat het gebeuren. Miljoenen over de gehele wereld, vooral in Europa en Zuid-Amerika, zullen dan meegesleept worden door de strijd om het wereldkampioenschap voetbal. Zestien landenploegen zullen van 30 mei tot en met 17 juni in Chili strijden om de hoogste voetbaleer en de kroon, die Brazilië vier jaar geleden in Stockholm veroverde op West-Duitsland. Ofschoon de idee voor een toernooi om het wereldkampioenschap voetbal al in 1905 werd geboren de FIFA (internationale voetbalfederatie) maakte toen de eerste plannen duurde het tot 1928 eer er spijkers met koppen konden worden geslagen. Het gebeurde in Amsterdam na de Olympische Spelen van 1928. Alle landen zouden aan het toernooi kunnen deelnemen, waarbij geen onderscheid zou worden gemaakt tussen professionals en amateurs. De twee voudige Olympische voetbalkampioen, Uruguay, werd voor de organisatie uitverkoren. De financiële problemen, die daarvóór steeds het grote beletsel waren geweest om de plannen te kunnen verwezenlijken, schenen in één handomdraai verdwenen. In Montevideo verrees het machtige Cen- tanario-stadion, honderdduizenden werden in de organisatie gestoken, maar welk een desillusie werd dit toernooi voor de organisatoren. De eerste ontgoocheling was dat de grote Europese voetbalnaties van die tijd, zoais Spanje, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Hon garije en Engeland (dat zich tot 1931 verre hield van interlandvoetbal) niet inschre ven. Uit Europa reisden alleen Joegosla vië, Roemenië, België en Frankrijk naar Uruguay, een bootreis van drie weken. Dertien landen waren tenslotte in net eerste toernooi om de wereldtitel vertegen woordigd, waarvan de finale werd betwist tussen de twee „erfvijanden", Uruguay en Argentinië, die twee jaar tevoren ook al de eindstrijd van het Olympisch toernooi uitvochten. Het werd een dramatische eindstrijd, waarvan de huidige trainer van Penarol Montevideo, Scarone, nu vertelt: „Wij ge loofden helemaal niet meer in een over winning, toen Stabile de Argentijnen aan een voorsprong van 2-1 hielp Maar An- drade, na twee Olympische kampioen schappen in Uruguay als een koning ge vierd, inspireerde de ploeg tot grote da den. We wonnen tenslotte met 4-2 en aanvoerder Nasazzi ontving uit handen van de president van de FIFA, Jules Ri met, de beker, die later de naam van Coupe Jules Rimet zou krijgen". Bontmuts In Vina del Mar, waar wereldkampioen Brazilië zijn eerste wedstrijden zal spe len, is de winter ingevallen. Het koude, heldere weer bevalt de warmbloedige Braziliaanse sterren in het geheel niet en trainer Aymore Moreire heeft uit voor- zor" een paar dozijn bontmutsen inge slagen, om elke kans op verkoudheden te voorkomen. Met veel omhaal overtuigde dr. Mauro 1932 het FIFA-congres dat geen land het tweede toernooi om het wereldkam pioenschap beter kon organiseren dan het Italië van Mussolini. Geld speelde bij de voorbereiding geen rol, aangezien de Ita liaanse dictator het evenement als een prachtige propaganda beschouwde voor zijn land en dan kijkt men in het al gemeen niet op een paar duizend gulden meer of minder. De propagandamachine draaide op volle toeren en zelfs het nuch tere Nederland raakte in opwinding. Ter wijl in Florence, Turijn en Napels prach tige stadions werden gebouwd, zong men in Nederland „We gaan naar Rome". We kwamen echter niet verder dan Milaan waar ons elftal met sterren als Bakhuys Smit, Wels en Vente met 3-2 door Zwit serland werd uitgeschakeld. Het Italiaanse elftal werd in alle rust voorbereid door Vittorio Pozzo. Titelhou der Uruguay was niet naar Italië geko men, omdat de „Azurri" in 1930 niet de weg naar Montevideo hadden kunnen vin den. Argentinië en Brazilië stuurden slechts zogenaamde toeristenteams. De grote favoriet was Oostenrijk, dat in de zogenaamde „wedstrijd van het jaar" slechts met $-3 van Engeland had verloren, nadat Spanje op hetzelfde Wem bley een jaar tevoren met 7-1 was ver pletterd. Het „wunderteam" van Hugo Meiszl kreeg echter in de halve finale al klop van Italië. Mussolini had zijn geid goed geinvesteerd. Na die sensationele 'e- ge van 1-0 op Oostenrijk won het Ita liaanse elftal dankzij een doelpunt in de vijfde minuut van de verlenging met 2-1 van Tsjechoslowakije. De beker was m Italiaanse handen. Hij bleef dat ook na het derde toernooi om het wereldkampioenschap.dat in Frank rijk plaats vond. Vijftien landen namen er aan deel, waaronder Nederland en Ne derlands Indië. Geen van beide landen bracht het echter ver. Nederlands Indië kreeg met 6-0 klop van Hongarije en het moederland ging in de verlenging tegen Tsjechoslowakije met 3-0 ten onder. Kanshebber nummer één was Duitsland, dat na de „Anschluss" kon beschikken over de Oostenrijkse spelers. Maar Zwitser land, dat vier jaar tevoren voor Neder land een te groot struikelblok was ge weest, trok zich niets aan van de „Groot- Duitse reputatie en zegevierde met 4-2. Het Braziliaanse voetbalelftal, dat vier jaar geleden de wereldtitel verwierf door een overwinning in de finale op Zweden. "V'« Brazilië was op volle oorlogssterkte ver schenen, maar maakte een fout die his torisch is geworden in de annalen van het wereldkampioenschap. In de halve eindstrijd tegen Italië liet men namelijk „de zwarte parel", Leonidas, uit de ploeg om hem te sparen voor de finale. Een finale die Brazilië nooit bereikte, omdat Italië met 2-1 won. De Italianen behaal den vervolgens de eerste plaats door een 4-2 voordelige score tegen Hongarije. Twaalf jaar duurde het eer het vierde toernooi om het wereldkampioenschap ge organiseerd kon worden. Twaalf jaar, waarin de wereld van aanzicht verander de. Ook uit de deelnemerslijst bleek ie omwenteling: Engeland had voor de eerste maal ingeschreven, maar de Oosteuro- pese landen lieten verstek gaan. Aange zien het congres van de FIFA Brazilië als organiserend land had aangewezen, wilde het buurland Argentinië niet mee doen. In totaal hadden 33 landen inge schreven, zodat er voorronden plaats moes ten vinden, waaruit zich dertien landen kwalificeerden. Na twintig jaar ging de Coupe Jules Rimet weer naar Uruguay. In de finale in Rio de Janeiro won Uruguay na een sensationele wedstrijd met 2-1 van Bra zilië; 203.850 toeschouwers brachten 1,8 miljoen gulden in het laatje. De overwinning veroorzaakte de Rio on beschrijfelijke tonelen. Voor de Brazilia nen scheen de wereld ten onder te gaan. Hun elftal had Zweden met 7-1 en Spanje met 6-1 verslagen en stond in de finale met nog elf minuten te spelen met 1-0 voor. Toen maakte Schiaffino de gelijk maker en scoorde Ghiggia het winnende doelpunt. Ook vier jaar later in Zwitserland won een outsider het wereldkampioenschap. Ditmaal was het West-Duitsland, dat de vierde juli 1954 tot de grootste dag uit de nationale voetbalgeschiedenis maakte door in de finale een dramatische 3-2 overwinning te behalen op Hongarije, dat bijna vier jaar lang ongeslagen was ge bleven. Aan deze titel wedstrijden namen 38 lan den deel, waarvan er veertien doordron gen tot de eindronden. Slachtoffers van het afvalsysteem werden onder meer Zwe den en Spanje, de twee landen die vier jaar tevoren van alle Europese landen de beste Indruk hadden gemaakt. Het wereldkampioenschap 1958 ligt nog vers in het geheugen. Het Duitse elftal werd in de halve finales door Zweden met 3-1 uitgeschakeld. In de finale was Brazilië heer en meester (5-2). Voetbil- artisten uit Rio de Janeiro en Sao Paulo als de toendertijd 17-jarige Pele, Didi, Ga- rincha en pellini waren de „azen" van het kampioenselftal, dat nu in Chili de wereldtitel gaat verdedigen. En dan, zoals gezegd, in Vina del Mar, een havenplaatsje van amper 50.000 in woners, de favoriet-der-favorieten: Brazi lië. De ploeg, die ook nu onder de te elfder ure teruggeroepen Vincente Feola staat, is beter voorbereid dan in 1958. Ongekend moeilijk waren toen de omstandigheden. Een paleisrevolutie scheen desastreuze ge volgen te krijgen Onervaren spelers als Garrincha en Pele werden nog juist als reserve naar Zweden meegenomen om dan, na een tweetal wedstrijden in het Nye Ullevi stadion van Gothenburg, op slag een wereldnaam te krijgen. Veertien van de 22 spelers, die in Zwe den vriend en vijand verrasten, zijn ook nu geselecteerd. De ongekend snelle Gar rincha, architect Didi, die voor de vierde maal in een toernooi om de wereldbeker uitkomt, „killer" Vava en de ongrijpbare Pele zullen pogen de beker in Brazilië te houden. Naast die groten-van Zweden staan echter nieuwe talenten als Jair, Amarildo en Pepe. Misschien is in het milieu der sterksten een prognose over een finaleplaats een te gevaarlijke voorspelling. Vast staat toch wel dat normaal gesproken Brazilië in groep drie de strijd moet beheersen. Jammer voor Spanje, Tsjecho-Slowakije en het kansloos geachte Mexico, dat die eer ste van de twee begeerde plaatsen in de eindstand al voor het toernooi bezet is. In Engeland, eens 's werelds machtigste voetbalbolwerk, hopen de fans dat hun fa vorieten eindelijk met een eervol resultaat van het toernooi om het wereldkampioen schap naar huis terugkeren. In 1950 nam de ploeg voor het eerst deel. Verder dan de eerste ronde kwam het team echter niet Vier jaar later werden in Zwitser land nog juist de kwartfinales bereikt en in 1958 schakelde Rusland in een beslis singswedstrijd de ploeg van het trotse Al bion in de eerste eindronde uit. De indeling is voor Engeland stellig niet ongunstig. Groep vier Argentinië, Bul garije, Hongarije en Engeland is stellig de meest-regelmatige. Veel vergelijkings materiaal bezitten de Engelsen helaas niet. Twee .laar geleden kwam Engeland, dat een 2-0 nederlaag leed, nog tegen de Hongaren uit. De teams van Argentinië en Bulgarije kennen de Engelse spelers in het geheel niet uit eigen ervaring. Voor de overige drie landen ligt de situatie al niet anders. De Bulgaren zullen echter steeds weer met schrik bedenken, dat zowel in 1934 als in 1958 uitgerekend de Hongaren hun team uitschakelden in de strijd om de wereldbeker. En, is drie maal geen scheepsrecht Sterren Onder de Europese journalisten, die naar Chili zijn gekomen, bevinden zich grootheden als de Duitsers Fritz Walter en Morlock. De Hongaar Bozsik, de Ier Blanchflower en verscheidene bekende Engelse voetballers. De Zuid-Amerikanen hebben de beschikking over Livington uit Chili, de Braziliaan Leonidas en Salomon en Cerrow ut Uruguay. X i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17