Janssen onweerstaanbaar in vierde rit van Olympia's Toer I Door Amerika's zachtste tabakken Zes kwartier spelen840 km. reizen Nijdam bleef ondanks veel pech leider Olympia's Toer in cijfers Dauphine Libéré van start gegaan Van Est naar voren m Ronde van Italië De Roo niet in Tour de France Rentmeester en De Haan gewond Kilometers Als 't zover is... Homogeen T oonaangevend Gary Hocking in ziekenhuis Abebe Bikila liep in één uur 20.226 km 19 Geldermans zegevierde in Pontivy Aanvoerder Munnekes speelt zijn 25ste interland D N i. I j 2 9 MEI 1962 Jan Janssen had zich voorgenomen om te winnen. Voor de start van de vierde etappe in Olympia's Toer had de Nootdor per nog gezegd, dat hij of de eerste plaats zou veroveren of anders de rit niet zou uitrijden. Nu wordt vooral in de wieier- wereld de soep nooit zo heet gegeten als I zij wordt opgediend, maar aangezien Janssen inderdaad zegevierde, kan niet met zekerheid gezegd worden of hij in het andere geval inderdaad opgegeven zou hebben. De coureurs en spéciaal de sterksten I onder hen hebben zich in de uitermate te zware 158 km lange rit van Veldhoven naar Heerlen geen moment gespaard. In tegenstelling tot de voorgaande dagen barstte de strijd ditmaal onmiddellijk na de start los. Er was nauwelijks vijf kilo meter gereden, toen dertien renners zich j reeds geroepen voelden in het offensief te gaan. Jan Janssen was er toen reeds Dij, evenals André van Aert, Bart van der Ven, Gerard Wesseling, Arie den Hartog, Cor Haest en Jaap de Waard. Met uitzon dering van Piet Steenvoorden, Julien Ste vens en Jos Haseldonckx waren dus alle hooggeplaatsten in het algemene klasse ment van de partij, zodat leider Henk Nij dam alle reden had zich eveneens naar vo ren te werken. Tegen het geweld, dat de ze prominenten ontketenden, was het pelo ton machteloos. Van veertig seconden >n Someren (24 km) groeide het verschil zeer snel tot 2 min 45 seconden in Roer mond (58 km). Steenvoorden en Stevens konden in het peloton proberen wat ij wilden, de dertien dapperen liepen steeds verder weg. De voor de zoveelste maal op hen neerplensende regen, noch de weten schap dat het laatste gedeelte van de etap pe door het zwaar heuvelachtige parkoers van Zuid Limburg zou leiden, kon hun aanvalsdrift ook maar één moment be koelen. Wielrennen Nijdam die voorin zonder de steun van ook maar één ploegmakker streed, kwam in een weinig benijdenswaardige positie toen hij na Maasbracht (68 km) een lekke band kreeg. Doch Gerard Wesseling, een clubgenoot die deel uitmaakt van een andere equipe, wachtte op hem. De natio nale kampioen werd daarvan zelf het slachtoffer, want nadat de achterstand door nieuwe pech van Nijdam was ge- •"■•ovv.. v.y Jan Janssen Talrijke kuilen en meters brede plassen konden de cadans van de door de modder schier onherkenbaar gewórden Groninger niet breken en in de omgeving van Geu len (na 123 km) capituleerden de leiders voor het geweld dat hij de laatste kilo meters samen met De Waard, die terugge vallen was door een lekke band tijdens de achtervolging ten toon had gespreid. Heer (39 km. voor de finish) werd door twaalf koplopers in gesloten formatie be reikt. Daarna volgde op de diverse steile hellingen een ware slijtage-slag, waarin slechts de allersterksten zich konden hand haven. Hermens verloor door bandenpech definitief het contact, Van der Flier smak te tijdens een bochtige afdaling naar Heer tegen het wegdek en moest in de amou- lance worden opgenomen; Jansema nad teveel van zijn krachten gevergd en werd gelost. De overigen gingen door. In de om geving van Slenaken, een streek, die niet ten onrechte als Klein Zwitserland wordt betiteld, verloor Van Dok zijn illusies op de etappe-zege door materiaal-pech. Nog acht man over dus van de oorspronkelijke dertien. Kort voorbij Mechelen, met nog slechts vijftien kilometer voor de boeg werd Henk Nijdam voor de derde maal door pech getroffen. De strijd om de eerste plaats spitste zich toe. De climax was een onweerstaan bare demarrage van Jan Janssen, die Arie den Hartog, André van Aert en Jaap de Waard in enkele honderden meters secon den terug deed vallen. Achter dit drietal volgde Henk Nijdam in gezelschap van groeid kon hij het Jempo niet meer vol- Haest, nog verder terug spraken Van Dok, gen en verdween hi] naar de achterhoede.1 v'" v"" h,m Matste re- De man in de oranjetrui streed moeder ziel alleen verder tegen elf op winst ae- luste concurrenten. Nijdam won: na een duel over tientallen kilometers kreeg hij aansluiting. De voorsprong op de hoofd macht liep door dit alles op tot meer dan drie minuten. In Stein (na 95 km.) begonnen de moei lijkheden pas goed. Een steile heuvel in dit plaatsje werd gevolgd door het „afzinkje" in Elsloo, waar de kwaliteit van het wegdek onvoor stelbaar slecht was. Hier werkte Nijdam zijn achterstand nagenoeg helemaal weg. Van der Ven en Hermans hun laatste re serves aan en de uitgebluste Amsterdam mer Henk Cornelisse ondervond op dat moment dat Olympia's Toer toch wel heel iets anders is dan een daagse wedstrijd De laatste kilometers werden een ware triomftocht voor Jan Janssen, die tenslotte met bijna anderhalve minuut voorsprong finishte. De vierde etappe van Olympia's Toer door Nederland werd maandag gewon nen door Jan Jansen. De coureur van de ploeg Jefke Janssen legde de 158 km van Veldhoven naar Heerlen af in 4 uur 3 min. 58 seconden. De uitslag was verder: 2. André van Aert (pi. Simons) 4.05.22; 3. Arie den Hartog (Wouters) 4.05.37; 4. Henk Nij dam (René Janssens) 4.05.46; 5. Jaap de Waard (Buchly) z.t. Het algemeen klassement na de vier de etappe luidt: 1. Henk Nijdam (pl. René Janssens) 14.41.59; 2. Arie den Hartog (pl. Wouters) 14.43.54; 3. Jan Jansen (pl. Jef Janssen) 14.44.06; 4. Van Aert (pl. Simons) 14.45.38; 5. De Waard (pl. Buchly) 14.46.04; 6. Steenvoorden (pl. Peters) 14.46.44; 7. Stevens (B.) (pl. René Janssens) 14.47.43; 8. Cornelisse (pl. Lakeman) 14.47.54; 9. Van der Ven (pl. Peters) 14.48.13; 10. Haes (pl. Simons) 14.48.32; 13. Van Espen (pl.. Peters) 14.50.06; 14. Visser (pl. Peters) 14.50.15. De prestatie-prijs van de vierde etappe werd toegekend aan Henk Nij dam. L. van der Flier staakte de strijd na een valpartij. W. van S ;rren was niet gestart. Hij bleek bij het inrijden voor de zondag gereden ploegentijdrit een sleutelbeen te hebben gebroken. Het ploegenklassement van de vierde etappe luidt: 1. Ploeg Simons 12.19.08; 2. Ploeg Jefke Janssen 12.19.56; 3. Ploeg Wouters 12.22.50; 4/5. Ploeg René Jans sens en Ploeg Buchly beiden 12.13.14. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. René Janssens 43.17.01; 2. Simons 43.19.43; 3. Peters 43.21.38; 4. Jefke Janssens 43.22.29; 5. Buchly 43.25.53. De Italiaan Zorzi heeft maandag de eer ste etappe van de Dauphine Libéré, een etappe-weg wedstrijd voor profs, op zijn naam gebracht. Zorzi legde de 217 kilo meter van Chamonix naar Annecy af in 5 uur 23 min. 9 sec. (gem. 41,075 km/u). De etappe-uitslag luidt: 1. Zorzi (It.) 5.23.09; 2. De Mulder (Belg.); 3. Wolfs- hohl (Did.); 4. Claes (Belg.); 5. Ruby (Fr.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Een peloton van 58 renners werd ex aequo als zevende geklasseerd. Van deze groep maakten ondermeer deel uit de Fransen Darrigade, Forestier en Anquetil, de Spanjaard Bahamontes, de Duitser Jun- kermann en de Nederlander Enthoven. De renners zullen in zeven etappes 1492 km moeten afleggen. De finish van deze wedstrijd voor merken-ploegen is in Gre noble, waar de deelnemers 3 juni arriveren. Dick Enthoven is de enige Nederlander di." in deze wedstrijd uitkomt. André van Aert greep de tweede plaats door m een slopend gevecht tussen Ejjs rn Heerlen eerst De Waard en vervolgens ook Den Hartog van zich af te schudden. Uit het kansloze peloton hadden ver scheidene coureurs een indrukwekkende opmars gemaakt. Vooral Raf Gijsel, Coen Visser, Cees Snepvangers en Mik Snijder welke laatste aanvankelijk had zitten ,af- zien" aan de staart van de hoofdmacht, kwamen uiteindelijk toch nog met goede klasseringen uit de bus. Henk Cornelisse verloor in het laatste gedeelte niet minder dan 4 l/i minuut op winnaar Janssen. Slechts Piet van Est, die van de tiende naar de vierde plaats opklom in de alge mene rangschikking, heeft van de hoogst- geklasseerde renners in de nogal monotone tiende etappe van de Ronde van Italië van Chieti naar Fano belangrijke winst kunnen boeken. Ruim twee minuten liep de Ne derlander op leider Armand Desmet in. Na ruim 100 km kwam de beslissende ontsnap ping. Salvador sprong toen weg. Piet van Est en vijf andere renners voegden zich direct daarna bij de Fransman. Het tempo ging omhoog en na 115 km bedroeg de voorsprong op de groep anderhalve minuut. Het peloton, reeds ver achter op het tijd schema, reageerde niet eens. Nog geen vijf kilometer verder was de marge al 2,5 mi nuut. De voorsprong groeide tot 3'/s minuut. Toen verhoogde de grote groep het tempo pas. De voorspong werd tot ruim twee mi' nuten teruggebracht. Ongekend spannend was de eindsprint. De Italiaan Bruni waande zich al zeker van de zege, toen de film van aankomst aantoonde dat hij nog juist door zijn land genoot Tonucci was geklopt. Het publiek gaf weinig om die wijziging. De uitslag van deze tiende etappe was: 1. Tonucci (It.), 5.20.10; 2. Bruni (It.); 3. Marzaioli (It.); 4. Salvador (Fr.); 5. Schroeders (Belg.); 6. Piet van Est (Ned.) z.t.; 27. ex aequo Zilverberg (Ned.) 5.22.17. Na de tiende etappe luidt het algemene klassement: 1. Desmet (Belg.), 56.56.32; 2 Anglade (Fr.) op 1 min. 29 sec. 3. Meco (It.) op 2.31; 4. Piet van Est (Ned.) op 3.01; 5. Suarez (Sp.) op 3.15; 6. Battistini (It.) op 3.48; 7. Brugnami (It.) op 4.-; 8. Pambi- anco (It.) op 4.42; 9. Moser (It.) op 4.54; 10. Perez Frances (Sp.) op 5.07; 12 Huub Zil verberg (Ned.) op 5.50. Jo de Roo, na zijn overwinning van zon dag in Bordeaux-Parijs in Frankrijk een gevierd renner, zal niet deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. „Dit is geen wed strijd voor mij," verklaarde De Roo. „Wat kan ik er verwachten? In het gunstigste geval een etappe-overwinning. Bovendien moeten zij, die in de Tour willen uitblin ken, zich hierop vooraf terdege voorberei den. Dat heb ik dit jaar niet gedaan. Ook heb ik andere plannen: de overige klas' siekers van het seizoen en het wereldkam pioenschap De volgers waren het allen wel met el kaar eens, dat De Roo zijn landgenoot Wim van Est van diens overwinning in Bordeaux-Parijs heeft afgehouden. „Van Est heeft me toevertrouwd, dat De Roo en zijn ploegmakker Marcel Janssens hem na Ablis letterlijk hadden „vermoord" vertelde Maurice Quentin, de oud-renner die zondag directeur sportif van De Roo was. Albert de Wetter, een der adjunct directeuren van de wedstrijd, voegde hieraan toe: „Zonder De Roo zou onge twijfeld Van Est opnieuw hebben gewon nen." De schier onverslijtbare Wim van Est heeft zondag een ieder wederom verbaasd en eens te meer bewezen, dat hij vele jon geren nog de baas is. Met Piet Rentmees ter heeft hij er mede toe bijgedragen, dat Nederland wederom duidelijk zijn stem pel hééft gedrukt op de langste en 'oudste Franse klassieker, Bordeaux-Parijs. Ab Geldermans heeft in Pontivy een wegwedstrijd voor profs gewonnen. De Beverwijker had voor de 120 km. 3 uur 8 min. en 30 seconden nodig. De Fransman Mazeau eindigde in dezelfde tijd als twee de terwijl de Duitser Ru Altig met een halve minuut achterstand op de derde plaats beslag legde. Advertentie Golden Fiction EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT Piet Rentmeester en Jo de Haan zijn maandag gewond geraakt bij een auto ongeluk, dat plaats had op de weg Brus- sel-Antwerpen. De twee Nederlandse wiel renners waren op weg naar Nederland na afloop van de wegwedstrijd Bordeaux- Parijs, die zij beiden hadden uitgereden. Bij de botsing met een Belgische vracht auto werden de beide wielrenners uit hun auto geslingerd, waarbij zij kneuzingen aan de ledematen opliepen. De twee ren ners werden vervoerd naar het zieken huis van Vilvoorde. Jo de Haan, die klaag de over pijn in de schouder, zal daar enige tijd onder behandeling moeten blij ven. De blessure van Piet Rentmeester bleek nogal mee te vallen. Men verwacht dat hij spoedig het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Sportief Zeeland heeft zondag een gevoelige knauw gekregen. De voetbal club „Vlissingen", hèt „Vlissingen" voor iedere Zeeuw, heeft voor het eerst sinds vele, vele maanden verloren op de eigen goed onderhouden grasmat van het Gemeentelijk Sportpark. Zou het „Vlissingen" dan niet lukken? Na zon dag twijfelen de Zeeuwen. Vóór zon dag zei men te zelfbewust om beschei den te zijn: „Vlissingen kon wel eens hoge ogen gooien naar de Nederlandse amateurtitel" Op de koude boulevard zegt men het elkaar: „Vlissingen heeft niet de wind, maar de storm in de zeilen. Vorig jaar nog tweede-klasser nu in de strijd om de hoogste amateurtitel". Voorzitter u. Jacobs drukt zich als goed bestuurder voorzichtiger uit dan de supporters: „Wij zijn nu in de running, ons elftal draait lekker, we hebben een goede geest". Onvermijdelijk is de vraag „Stel dat Vlissingen kampioen van Nederland wordt wat dan?" Voor de vraag geheel is uitgesproken, glimlachen de heer Jacobse en zijn secretaris, de heer E. C. Boo- gerd al. „Natuurlijk willen we gebruik maken van het recht om overgang naar het semi-professionalisme te vragen, maar alleen als er instanties of indus trieën zijn in Zeeland, die ons de hel pende hand reiken," zegt de heer Ja- cobse. „Wat we tot nu toe bereikt heb ben, brachten we uit eigen kracht tot stand. Anderen moeten ons verder hel pen, omdat de vereniging de financiële basis mist om verder te gaan". „We willen graag", vervolgt de heer Boogerd, „Zeeland is een beetje een achtergebleven gebied wat topvoetbal be treft. Spelen voor „Vlissingen", de enige Zeeuwse eerste klasser, is in feite de hoogste sport op de voetballadder die een Zeeuwse jongen op eigen bodem kan bereiken. We zijn in Zeeland met onze vier KNVB-elftallen, drie A-juniorenteams, negen B-juniorenploegen en tien pupillen elftallen de grootste vereniging. Ons eer ste team trekt de meeste bezoekers (tij dens de competitie 3500 gemiddeld ner wedstrijd). Daarbij zijn we als geen andere vereniging afhankelijk van het weer. Hier is het zo dat de mensen niet al leen wegblijven als het weer te slecht is, maar ook als het weer goed genoeg is om een strandwandeling te maken. Vele van onze supporters moeten lange hoog geen onze Het „Vlissingen"-team dat in twee sei zoenen uit de tweede klasse doorstootte tot de strijd om de landstitel. Van links naar rechts in hun zwarte broeken en rood-wit gestreepte shirts: voorste rij: Jo de Waal, Piet Baart, Henny van Wezel; middenrij: Cees Stroo, Loek Ver hulst, Chris de Nooyer; achterste rij: Wim van Maris, Rinus Wijgman, Rob Moens, Wim Groenewegen en Jan de Nooyer. reizen maken om ons te zien. Ze ko men per boot uit Zeeuws-Vlaanderen en van de Bevelanden." „Dat reizen is voor ons toch al een extra belasting. Van 1945 tot 1948 speel de „Vlissingen" in de toenmalige eerste klasse tegen clubs als PSV, NAC, Longa en Willem II. Toen moesten we zes keer per seizoen 500 kilometer, dat is de af stand Amsterdam-Parijs, reizen om te spe len. Erg rouwig waren we niet toen we uit die klasse moesten verdwijnen. Op Hemelvaartsdag gaan we naar Velocitas in Groningen. Dat is heen en terug 840 kilometer om even zes kwartier te spe len!" „Dat reizen heeft veel tegen, maar ook iets voor", vertelt ons aanvoerder Jo de Waal (28), de PZEM-beambte, die deze dagen niet alleen in spanning zit over de resultaten van zijn team, maar ook over de nog niet bekende uitslag van zijn examen voor landm'achimst „Door het reizen, dat urenlang in trein of bus bij elkaar zijn, leer je eikaars karakter beter kennen, leer je meer van elkaar te verdragen. Misschien mede daardoor heeft onze ploeg een fantastisch moreel, iets wat vooral in deze zware strijd van twee wedstrijden per weekeinde enorm be langrijk is. Volgens mij verovert de ploeg met de beste conditie en het beste mo reel de landstitel". „Erg blij zijn we niet met die dubbele wedstrijden", vervolgt rechtsback De Waal, „maar we zien wel in dat het moei- lijk anders kan wil de club die de titel behaalt een redelijke tijd hebben om te beslissen over de belangrijke vraag: wel of niet over naar beroeps. Wij als spe lers denken nog nergens aan. Als het eenmaal zo ver is, is er nog tijd genoeg. Onder leiding van onze trainer Piet van de Munnik (in Abe's tijd vijf keer kam pioen met Heerenveen) proberen we zo mogelijk te grijpen. We spelen bepaald systeem of we moeten tegenstanders kennen, dan passen we ons vanzelfsprekend aan. Onze hoofd stelregel is: aanvallen, dan verdedig :,e het best je kansen. We hebben geen uitgesproken sterren in de ploeg, maar ook geen zwakke plekken. Misschien is de verdediging iets sterker te noemen dan de aanval". Als wij naar onze mening gevormd na het zien van twee wedstrijden keeper Piet Baart, rechtsback Jo de Waal, spil Loek Verhulst, midvoor Rob Moens, linksbinnen Wim Groenewegen en linkshalf Chris de Nooyer uitblinkers noemen, zegt aanvoerder De Waal nog eens: „We hebben geen zwakke plekken We hebben een homogene ploeg, waarin behalve de 32-jarige stopper en ik alle spelers onder de 25 jaar zijn. We zij-n enthousiast, trainen normaal twee avon den per week en voor vrijwilligers ook nog zaterdagochtends (nu niet natuur lijk) en trachten Zeeland zo waardig mogelijk te vertegenwoordigen". „Al jarenlang is de Voetbal Combi natie „Vlissingen" (in 1916 opgericht v 't WIK, EMM en Poseidon) de toonaan gevende club in Zeeland", zegt voor zitter Jacobse. „Dat werd het best ge ïllustreerd in 1956 bij ons veertig ia rig jubileum toen het eerste team ook kampioen van de eerste klasse der ama teurs werd, maar ook het tweede, der de en vierde elftal die titel in hun af delingen opeisten. Nu zijn we weer de running. We hopen dat die „run' voor ons niet ophoudt Het zou fantas tisch zijn als ook Zeeland nationaal top voetbal op eigen bodem zou kunnen krijgen". „Misschien krijgen we dan ook een overdekte tribune", plaagt secretaris Boogerd zijn voorzitter, die ook in het bestuur zit van de Stichting Sportbelan gen, beheerder van het Gemeentelijk Sportpark. „Die komt er vast en zeker vervolgt de heer Jacobse, „als we met „Vlissingen" hogerop komen, maar zei reeds dan hebben we hulp nodig financiële hulp. Ik heb nog geen uit gestoken hand gezien. Jan Dassen Motorsport De Rhodesische motorrenner Gary Hocking is met een shock, snij- en schaaf wonden opgenomen in het ziekenhuis in Douglas na een ongeluk tijdens de training voor de volgende week op het eiland Man te houden TT-races. Hocking reed op zijn MV Agusta met een snelheid van meer dan 160 km per uur, toen hij in een flauwe linkse bocht de achterkant van de motor van de Engelsman Graham Smith raakte. Beide renners kwamen ten val en Hockings machine vloog in brand. Beide renners zijn in het ziekenhuis opgenomen. Hun toe stand is niet ernstig. De snelsten tijdens de training van maandag waren: 125 cc-klasse: Phillis (Austr.) met Honda, 139.9 km per uur; 250 cc: Redman (Rhod.) met Honda, 153.14 km. per uur; 350 cc: Stastny (Tsjech) met Jawa, 151.63 km per uur; 500 cc: Shepherd (G.B.) met Matchless, 157.47 km per uur. Atletiek Abebe Bikila, de Ethiopiër, die barre voets de Marathon van de Olympische Spe len 1960 won, heeft maandagavond in Mal- mö een aanval gedaan het wereld-uurre- cord van Zatopek verbeterd. De korporaal uit Ethiopië legde in één uur 20,226 kilo meter af, dat is 0,174 meer dan het record van Zatopek. De Tsjech had het record sedert 29 september 1951 op zijn naam staan. In Stara Boleslav (Tsj SI) liep hij toen in één uur 20,052 km. De prestatie van Bikila zal, zo werd la ter gemeld, niet als record kunnen wor den erkend, aangezien de Etiopiër niet op een baan doch op de weg heeft gelopen. Korfbal Hemelvaartsdag vindt op „Houtrust" in Den Haag de interlandwedstrijd Neder landBelgië plaats. Enige weken geleden won Nederland in Antwerpen met 108. De keuzecommissie was niet geheel te vreden over het twaalftal: Speler M. Rade maker (Deetos) is naar het reserve-bankje verwezen; in zijn plaats is opgesteld de Zuiden-speler J. Krijgsman. Voorts heeft mej. L. v. d. Bijl de plaats ingenomen van L. Rademaker. Aanvoerder R. Munnikes speelt zijn 25ste wedstrijd tegen de Belgen en zal trachten met zijn ploeg wederom een Nederlandse zege te behalen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19