Grootste daling sinds 1929 Het Damrak opent met forse daling bij kalme handel I j rqp s 1 i HET WEER Adolf Eichmanns beroep categorisch afgewezen i FMAM Nieuw soort brood yalt in de smaak Kernproeven op grote hoogte Eerste oefening wordt niet korter Loethoeli veroordeelt UN O-afgevaardigden Israëlisch Hooggerechtshof handhaaft het doodvonnis van de ex-SS-kolonel Vier sterfgevallen in bejaardenhuis Aardappelprijzen naar beneden DAGBLAD VOOR VELSKN-IJMUIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 29 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Parnate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Weinig verandering Nieuwe V.S. serie Protesten Minister Visser: Apartheid in W.-Afrika wordt goedgepraat haarlemmer Rein Dirksen wint afficheprijsvraag Aan onze adverteerders Weerzien met astronaut Het woord is aan ËttM 1 gI 5 éeë MORRIS "ée/ore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Ministers beslissen: 47e JAARGANG NUMMER 173 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 urn. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Vertrouwenscrisis in Wall Street In Amsterdamse beurskringen was hedenochtend de onverwacht scherpe koers daling van de Newyorkse effectenbeurs het gesprek van de dag. Vooral het feit dat de druk op de koersen een val heeft veroorzaakt, die de grootste wordt ge noemd sedert 1929, maakte diepe indruk. De berichten uit Amerika, die mel ding maakten van een achterstand in de ticker van 68 minuten en van een daling van het Dow Jones cijfer voor industriefondsen tot ver beneden 600, waren wel geschikt om ook aan de Europese beurzen een nerveuze stemming te veroorzaken. Ten aanzien van de oorzaken van deze „zwarte beursdag" waren de meningen verdeeld, maar als een ervan werd vrij algemeen genoemd het op treden van president Kennedy tegenover de Amerikaanse staalconcerns, die zich onlangs hebben moeten neerleggen bij het verbod van de president tot ver hoging van de staalprijzen. lin het avondverkeer hier te lande verloor Kon. Olie 8,— (40 punten op de oude basis) op 124. Unilever deed het al niet minder en sloot op 134,50 8,Philips zakte met 31 puntenverlies tot 710. AKU en Hoogovens hielden de verliezen toen nog beperkt tot respectievelijk 8 en 10 punten. Hedenmorgen in het ochtendverkeer heeft de daling zich verder voortgezet. AKU verloor 24 punten ten opzichte van het slot van gisteren op 324. Kon. Olie daalde nog 3,- tot 121,- en Philips voegde nog negen punten toe aan het verlies van gisteravond, zodat in totaal 50 punten van de koers afging. Unilever verloor nog eens 3,50 en Hoogovens daalde fors tot 607 40) De Newyorkse effectenbeurs is getrof fen door de zwaarste koersval sedert de krach van 1929. De grote vraag is of het dieptepunt reeds is bereikt. De lange scherpe daling van de markt zwol giste ren tot gigantische omvang aan toen de handel opliep tot het hoogste peil sedert 1933. De daling vernietigde naar schatting voor een waarde van 19,5 miljard dollar van de koerswaarde van de aan de beurs genoteerde effecten. Hierdoor is de totale waarde van de genoteerde aandelen te ruggelopen tot 301,5 miljard dollar, eind 1961 was dit nog 388 miljard dollar. Het Dow Jones industriegemiddelde viel met 34,95 tot 576,93. Dit was de grootste val sedert 28 oktober 1929. 9,35 miljoen aan delen werden verhandeld. Bij de sluiting om 3.30 uur had de tikker een achter stand van één uur en 9 minuten, de grootste achterstand sedert het verbeterde tikkersysteem in de dertiger jaren is in gevoerd. Advertentie •HL Kg" Anegang - Haarlem - tel. -10401 Advertentie Op vele ontbijt- en koffietafels staat tegenwoordig een pak Finnbrod. Deze gezonde traktatie uit het hoge Noor den wordt nl. ook in ons land steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, dit Finnbrod wordt volgens een speciaal Fins recept in moderne ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken en blijft steeds kers vers. Het is krokant en knappend en Mies smaakt er op, zoet of hartig. Finn brod is lekker en voedzaam en zet toch niet aan. Koop een pak. wit of bruin. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking en plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, in de kust provincies later ruimend naar noordwest tot noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De omzet was op vier na de grootste uit de geschiedenis van de beurs en de grootste sinds 1933. De grootste omzet werd geregistreerd op de dag van de gro te crash - 29 oktober 1929 - toen 16.410.030 shares van eigenaar verwisselden. De dag voordien werden 9.210.800 shares verhan deld. Andere beursdagen met bijzonder grote omzetten waren 24 oktober 1929 met 12.894.650 shares, 30 oktober 1929 met 10.727.320 shares en 21 juli 1933 met 9.572.020 shares. De enige beursdag in de afgelopen jaren, die de totale omzet van gisteren benaderde, was 26 september 1955, de dag waarop president Eisenhower een hartaanval kreeg- toen 7.716.650 sha res verhandeld werden. Harde klap voor goudfondsen De verliezen liepen tot tien dollar per share. In sommige gevallen waren de ver liezen echter veel groter. De koers van International Business Machines daalde bij voorbeeld met niet minder dan 37,50 dollar tot 361 dollar, terwijl Dupont de Nemours 12,50 dollar lager was en op 202,50 dollar sloot. Deskundigen wijten de koersval aan „emotionele verkopen". De markt is de laatste acht beursdagen voortdurend lager geweest. De blue chips en de zogenaamde groei- fondsen kregen het het zwaarste te ver duren. In deze sectoren zjjn de laatste jaren de grootste koerswinsten geboekt. Een gedeelte van de verkopen was een ge volg van de gedwongen afwikkeling van prolongatietransacties. De koersen van de tien hoofdfondsen waren alle lager. De grootste omzet werd geregistreerd voor het aandeel American Tel and Tel 282.500 shares. De koers daalde met 11 dollar tot 100%. Daarop volgde Standard Oil (New Jersey) met een omzet van 148.200 shares en een koersdaling van 5 dollar. De derde plaats was voor General Telephone and Electro nics, waarvan 108.000 shares verhandeld werden. De koers daalde met VU dollar tot 19'A. Andere grote verliezers waren (eventueel met slotkoers) Brunswick 4% (23V«), Genbral Motors 1% (48^), U.S. Steel 1%, Bethlehem Steel U/2, Avco 2%, Stude- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat er een nieuwe serie kernproeven op het program staat. Deze proeven, die op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan geno men zullen worden, zullen over vier dagen beginnen. De eerste proef van deze serie zal ge nomen worden op een hoogte van „tien tallen kilometers." De bom zal van de sub-megatonklasse zijn. De explosieve kracht van een bom van de megatonklas- se is zoals bekend gelijk aan die van een bom van een miljoen ton tnt. De commis sie zei dat er in totaal drie of vier proe ven op grote hoogte genomen zullen wor den. De tweede en derde proef, respectie velijk met bommen1 van de megaton- <-n sub-megatonklasse, zullen op een hoogte van honderden kilometers genomen wor den. In haar bekendmaking verdedigt de commissie het besluit van Washington om, ondanks protesten van geleerden u het buitenland, door te gaan met de proe ven. Zoals bekend hebben buitenlandse geleerden en met name Britse verklaard dat proeven op grote hoogten de stralings gordels rond de aarde, bekend als de Van Allen-gordels, zullen aantasten. Deze geleerden willen deze gordels eerst grondig onderzoeken. Volgens de commis sie is het mogelijk dat een deel van de binnenste gordel door de proeven wordt ontwricht. Maar deze storing zal naar men verwacht binnen enkele weken of maan den verdwijnen. Gevaar voor de gezond heid bestaat er niet, aldus de commissie De minister van Defensie ir. Visser, is niet bereid een maatregel te overwegen, die zou leiden tot verkorting van de eer ste oefening der dienstplichtige militairen. Dit deelt hij mede in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Wierda (P.v.d.A.). De minister zegt, dat een verkorting der eerste oefening de pa rate sterkte zou reduceren. De Verenigde Staten, zo zegt de be windsman, handhaven onverkort de ver hoging der parate sterkte, welke in ver band met de Berlijn-crisis noodzakelijk was. Voorts stelt hij, dat er geen geval len bekend zijn waarin andere NAVO-lan- den zijn teruggekomen op maatregelen welke tot datzelfde doel genomen waren De Verenigde Staten zullen omstreeks augustus 1962 een aantal in West-Europa gelegerde dienstplichtige militairen huis waarts zenden. Tegelijkertijd worden ech ter maatregelen genomen welke de parate strijdkrachten van de V.S. Op langere ter mijn in sterkte doen toenemen. Het aan tal dienstplichtigen, dat maandelijks voor eerste oefening onder de wapenen wordt geroepen, is vergroot. Ook is de mogelijk heid tot vrijwillige dienstneming vergroot, Van een vervroegd huiswaarts zenden van dienstplichtige militairen is geen spra ke, aldus de minister. baker American Machine and Foundry 4V«. Sommige analysten achten het mogelijk, dat de gehele koerswinst sinds het laagte- punt van 1960 zal verdwijnen, vóór dat de koersen weer gaan stijgen. Dit betekent, dat het Dow Jones-gemiddelde voor indus trie-aandelen zal moeten dalen tot een niveau tussen de 566 en 600. Bij een terug keer naar 566 zou de gehele koerswinst sinds 1960—61 teloorgegaan zijn. DURBAN (AFP) De Afrikaanse No belprijswinnaar voor de vrede Albert Loe thoeli heeft in telegrammen aan de waar nemend secretaris-generaal van de UNO en aan anderén geprotesteerd tegen de verklaringen, die de voorzitter en vice- voorzitter van een speciale UNO-commis- sie inzake Zuidwest-Afrika na een bezoek aan dit gebied hebben gepubliceerd. Vol gens Loethoeli zijn twaalf miljoen niet blanke Afrikanen „bitter teleurgesteld over de verklaringen, waarin de herhaal deiijk door de UNO-Assemblee veroordeel de praktijken van de apartheid worden goedgepraat". Een door de Haarlemse ontwerper Rein Dirksen ontworpen affiche ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het In ternationale Roode Kruis is door de raad van gouverneurs van het I.R.K. als het beste gekozen van 78 inzendingen uit 19 landen. De heer Dirksen. die de laatste jaren vrijwel uitsluitend verpakkingen ontwerpt, won in 1950 de internationale affiche-prijs vraag „Europe all our Colours to the Mast", een affiche voor een van de Euro pese gespecialiseerde organisaties. In verband met de Hemelvaartsdag zullen wij de voor ons blad van vrijdag l juni bestemde advertenties gaarne uiterlijk woensdag met de eerste post in ons bezit hebben. By het 66ste lustrum van de Amster damse Universiteit zijn vijf eredocto raten uitgereikt. Foto: v.l.n.r.: De heer L. Lichtveld, gevolmachtigd minister in Washington, de heer Ernst Crone uit Bergen; dr. D. van Slyke uit New York, notaris W. C. Treurniet uit Rot terdam en prof. dr. Geo Widengren uit Uppsala, Zweden. Zie voor het bericht pagina 13 De Amerikaanse astronaut Malcolm Scott Carpenter werd gisteren door zijn vrouw Rene en een van zijn doch ters hartelijk begroet toen hij van het eiland Grand Turk aankwam op de luchtmachtbasis Patrick in Florida. De eerste Hollandse Nieuwe is er weer en allerwege wordt er van ge geten. Hier glijdt een haring naar goede zede publiekelijk aan een Amsterdams karretje in grage keel. Arthur Bryant: Leiding geven is niet: hc: uitvaardi gen van orders, doch het oproepen van de wil om te dienen. JERUZALEM (Reuter-AFP) Het Is raëlische Hooggerechtshof heeft vandaag het beroep van Adolf Eichmann tegen diens doodvonnis verworpen. Tegen de voorma lige kolonel der S.S. werd in december 1961 de doodstraf uitgesproken. Voor dr. Servatius de advocaat van Eichmann blijft nu niets anders over dan het indienen van een gratieverzoek aan president Ben Zvi Men verwachtte vanmorgen dat de voor lezing van de uitspraak de gehele dag in beslag zou nemen. Eichmann betrad zijn kogelvrije glazen kooi enige minuten voor dat de vijf rechters hun plaatsen innamen. Eichmann zag er bleek en gespannen uit toen hij door twee geüniformeerde Israë lische bewakers werd binnengebracht. Het voormalige hoofd van de Joodse afdeling van de Gestapo had beroep aangetekend tegen zijn veroordeling op vijftien punten waaronder de massamoord op miljoenen Advertentie BARTEUORISSTk" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 In een bejaardencentrum in Almkerk zijn in de afgelopen nacht vier mensen over leden. Twee anderen zijn in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis in Go- rinchem gebracht. De oorzaak van het overlijden der slachtoffers staat nog niet vast. Men denkt aan kolendamp, of voed selvergiftiging. Weerrapporten1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda vpn IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen t2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Verkiezingstabellen4, 5 Uit stad en omgeving6, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Topsy 16 Sport 17, 19 Luidsprekers16 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Joden tijdens de tweede wereldoorlog. Rechter Agranat, die het eerste deel van het vonnis voorlas, verklaarde: „Dr. Ser vatius heeft twee argumenten ingediend, namelijk dat de Israëlische rechtbank niet bevoegd was Eichmann te berechten en dat Eichmann slechts een klein radertje in de moordmachinerie van de nazi's is geweest, dat slechts blind gehoorzaamd heeft op bevelen. Het districtsgerechtshof heeft beide argumenten uitvoerig behan deld, en wij zijn het volledig eens met alle gevolgtrekkingen en redeneringen. Voor de ernstige implicaties die dit beroep mee brengt achten wij het niet nodig deze ge volgtrekkingen opnieuw, met onze eigen woorden, te formuleren". Het vonnis zegt dat de argumenten van de verdediging voornamelijk gericht zijn tegen de bevoegdheid van de rechtbank om de beklaagde te berechten. De recht bank zou hiermee tegen de principes van het internationale recht hebben gehandeld. „Wij verwerpen al deze argumenten", al dus de rechter. Evenals de rechtbank is het Hof van oordeel dat de Israëlische wet niet in strijd is met het internationale recht. Over een ander argument zegt het von nis: „Men kan toegeven dat het rechts gevoel in het algemeen bestraffing van een persoon voor een daad, bedreven op een tijdstip waarop deze nog niet bij de wet verboden was, afwijst. Maar nood zakelijkerwijze moet het rechtsgevoel nog meer het ongestraft blijven van iemand, die aan zulke wandaden heeft meege daan, afwijzen, want hij kan niet stellen dat hij zich ten tijde van zijn daden niet ervan bewust was dat hij diep ge wortelde universele morele waarden schond". De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben in de Staatscourant van 29 mei een maximum prijsregeling voor consumptie-aardappelen van de oogst 1961 afgekondigd, die mor gen, 30 mei, in werking zal treden. Het doel van deze regeling is, de prijs van consumptie-aardappelen terug te bren gen tot een peil, dat onder de huidige om standigheden aanvaardbaar geacht kan worden. De bewindslieden hebben dit be sluit genomen, omdat zij hebben vastge steld dat ondanks de per 6 april inge voerde exportbeperking en de sinds 18 mei van kracht zijnde prijsstop de prijzen voor aardappelen naar hun oordeel te hoog zijn gebleven en zelfs in een aantal gevallen nog verder zijn gestegen. De nieuwe prijsbeschikking bepaalt, dat de consumentenprijs voor Nederlandse aardappelen van de oogst 1961 met ingang van 30 mei niet hoger zal mogen zijn dan veertig cent per kilo en na één week, dus met ingang van 6 juni niet hoger dan 35 cent per kilo. De prijzen bij verkoop aan kleinhande laren zullen in de periode van 30 mei tot 6 juni maximaal 35 cent per kilo mogen bedragen en met ingang van 6 juni maxi maal dertig cent per kilogram. Deze laats te prijzen gelden ook voor de met de kleinhandel gelijk te stellen grootgebrui kers. De besturen van het bedrijfschap voor de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit en van de federatie der klein handelsbonden zullen vanmiddag gezamen lijk vergaderen om te spreken over deze nieuwste regeringsmaatregel. De groothandel noemt die maatregel onlogisch. Meer aardappelen komen er niet door en ze zullen alle tegen dezelf de prijs worden verkocht. Men schat dat er nog voor tien of verrtien dagen oude aardappelen zijn. Een aanvoer van nieuwe aardappelen van enige betekenis kan nog wel drie weken op zich laten wachten. Ook vreest men dat de importhandel zal worden afgeschrikt,hoewel de maxium- prijzen alleen zijn ingesteld voor Neder landse aardappelen van oogst 1961 en dus niet voor geïmporteerde aardappelen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1