Dr. N. de Bruin wijst het plan-Bunker af ZEISS IKON PYJAMA'S en bondigy Peek&Cloppenburg Moord in A'damse Bos tot klaarheid gebracht AGENDA Polle Pelli en Pinöo COM FORT? Binnen een jaar zal Indonesië zich van de bepalingen niets meer aantrekken Delegatie van dagblad directeuren bij prof. De Quay Jxmgensmarkt Bekentenis in Rome Pimpol, het ondeugende kaboutertje K.V.P.-Kamerfractie steunt min. Luns Bewolkt en koel 'I SYMBOLICA f 218.- DINSDAG 29 MEI 1962 Jungle Pimpernelterug in ons land 'J*?1**** elke woensdag kleurecht Vechtpartij Examens Haarlem V elsen-IJ muiden Heemskerk Beverwijk Valkenburg-Houthem Dr. W. de Kort: Papoea-delegatie thans in Ghana Gaat u met vakantie? Kapitein een week geschorst s-5 ■fE 3. Daar komt Slokop naar buiten, de kleintjes hebben hem in verband gepakt, zodat hij zich niet kan bewegenEn hij zit voor zijn stapeltje pannekoeken, die Polle heeft aangedragen, zonder er aan te kunnen komen! „Eindelijk hebben we pannekoekenrust", zegt Polle. „Als wij onze stapel op hebben, dan pakken we je weer uit en dan kun jij beginnen!" Met de „Noordam" van de Holland Amerika Lijn is uit de Verenigde Staten naar Nederland teruggekeerd dr. N. de Bruin, bekend als „Jungle Pimpernel' wegens zijn optreden als bestuursambten naar in Nieuw-Guinea tijdens de Japanse bezetting aldaar. Dr. De Bruin is in New York opgetreden als deskundige bij de Nederlandse delegatie in de commissie van de Verenigde Naties voor het rapport over niet-zelfbesturende landen. Van 17 april tot 17 mei nam hij deel aan de arbeid van de Nederlandse vertegenwoor diging, die rapport uitbracht over de vor deringen op het gebied van onderwijs en over de sociale en economische ontwik kelingen. Dit jaar kwam voor het eerst ook de politieke ontwikkeling aan de or de. Aan deze Nederlandse delegatie was ook het lid van de Nieuw-Guinearaad, de heer N. Jouwe, toegevoegd als adviseur, Hierover was dr. De Bruin bijzonder enthousiast. Het vlas de eerste keer dat een Papoea aan het werk van de Ver enigde Naties deelnam en uit de mond van verscheidene vertegenwoordigers van Afrikaanse landen tekende dr. De Bruin de wens op dat meer Papoea's zich in New York vertonen. Eén van hen merk te op: „Ik dacht altijd dat de Papoea's tot het Indonesische ras behoorden, maar nu heb ik gezien dat het mensen zijn van het negroide ras. Dat is voor mij van betekenis". Dr. De Bruin was er dan ook voor stander van dat een of meer Engelsspre kende Papoea's aan de Nederlandse de legatie bij de Verenigde Naties zullen worden toegevoegd, zeker als straks in de politieke commissie van de Verenigde Naties Nieuw Guinea weer ter sprake zal komen. De Papoea's, voor wie de oplos sing van het Nieuw-Guineaprobleem van levensbelang is, moeten dan de kans krij gen een eigen woordvoerder te hebben aldus dr. De Bruin. „Indien het plan-Luns nü nogmaals in de algemene vergadering aan de orde zou komen, zou het wel een kans maken, al thans een betere kans dan het vorige jaar" zo meende hij. Hij was tegen stander van het plan-Bunker. „Het is", zei hij, „evident dat Indonesië, dat nooit het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's erkend heeft, zo min als van enige an dere groep in Indonesië bij een over dracht op basis van het plan-Bunker zich binnen het jaar van dergelijke afspraken niets meer zal aantrekken". Overigens meende hij bij zijn Ameri kaanse vrienden en kenissen duidelijke be zwaren te hebben kunnen constateren te gen de politiek van compromissen en het zoeken van de gulden middenweg, welke politiek Washington thans kennelijk volgt ten opzichte van Nieuw-Guinea. „Neder land én bovenal Niéuw-Guirièa zullen er mee gebaat zijn als wij tijd zouden kun nen winnen", merkte hij op. Het optre den van V.N.-vertegenwoordiger F. Guir- ma van Opper Volta en de secretaris van de V.N.-delegatie van Dahomei, M. L. Zollner, die samen een bezoek aan Nieuw- Guinea brachten, heeft zijns inziens een gunstig effect gehad. Dr. De Bruin is thans met verlof. Hij Advertentie camera van klasse zal niet meer naar Nieuw-Guinea terug keren. maar een functie aanvaarden bij de Zuid-Pacific Commissie, welke zich be zig houdt met sociaal-economische en me dische problemen in de niet-zelfstandige landen van Zuid-Oost-Azië. Dr. De Bruin is 24 jaar bestuursambtenaar in Nieuw- Guinea geweest. De heer Jouwe is in de Verenigde Staten gebleven om nog enke le besprekingen te voeren, mogelijk ook met ambassadeur Bunker. Over een week zal hij per vliegtuig naar Nederland te rugkeren. De minister-president en de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen hebben gisteren een delega^ tie van het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" ontvangen. Naar van de zijde van het kabinet van de mi nister-president verklaard wordt had de ze bespreking ten doel van gedachten te wisselen over bepaalde omstandigheden voor de verschijning van de dagbladen op zaterdag, die door de dagbladdirecties ver ontrustend werden geacht. De aanwezig heid van staatssecretaris Scholten bij de ze bespreking duidt er volgens deze ver klaring reeds op, dat het niet in de be doeling lag hierbij C A.O.-problemen op de voorgrond te stellen, doch dat het -ge sprek ging over de problemen, die de vrije zaterdag met zich brengt voor het verschijnen van de dagbladen en voor de nieuwsvoorziening door de pers tijdens het weekeinde in het algemeen. Problemen, die verband houden met de C.A.O. voor het grafische bedrijf, zijn daarbij slechts zij delings als een van de facetten van het ge hele probleem aan de orde geweest. -V*. v -w5g Tijdens een receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van een groot levens- middelenbedrijf in Zaandam, heeft de president-directeur van de vennootschap de landelijke commandant van het Leger des Heils vierduizend poppen aangeboden. De poppen, die bestemd zijn om te worden verdeeld over Nederlandse kindertehuizen van alle gezindten, zijn bijeengebracht doói de honderen relaties van de vennoot schap, die ter receptie kwamen. Raad van bestuur en directie hadden verzocht even tuele geschenken uit poppen te laten bestaan. Omdat de poppen zijn bestemd voor meisjes, gaf de directie commandant Palstra voorts een chèque waarmee voor jon gens in tehuizen iets kan worden gedaan. De heel Palstra heeft besloten voor dit bedrag een paviljoen te laten plaatsen op het terrein van het jongens tehuis „Op de Berg" te Amersfoort, een tehuis van het Leger des Heils. De gemeente Zaandam kreeg ook een geschenk. Burgemeester C. J. D. Franken ontving een maquette van een kinderboerderij met de mededeling, dat in de toekomst de vennootschap garant is voor de aanleg van een echte kinderboerderij in Zaandam. De 5000 personeels leden van het bedrijf ontvingen allen een Zaanse klok. Foto: Luitenant-kolonel mej. M. Crok, secretaresse maatschappelijk werk van het Leger des Heils, met een van de fraaie poppen. Advertentie sterke keperflanel royale pasvorm prima wasbaar in bleu en grijs met vrolijke contrastkleuren speciaal verlaagde J. M. prijs 4 jr. 4" Kleine stijging per maat j Zonder dak. Een rukwind heeft het I 50 meter lange dak van de hoofdvleugel van het hervormde bejaardentehuis „De Westhoek" in Zevenbergen opgetild en tientallen meters verder tegen de bestra ting gekwakt. De veertien bewoners van de tien flats op de bovenste verdieping zaten opeens in de neerzwiepende hagel. Ze vluchtten naar beneden en zijn later bij vrienden en kennissen ondergebracht. De geweldige klap waarmee het dak na een glijvlucht op straat viel, deed denken aan een donderslag. Het dak is voorlopig ge dicht met planken en dekzeilen. Bezwaar afgewezen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het uit breidingsplan „Boekesteyn" in de gemeente 's-Graveland goedgekeurd. Volgens het plan krijgt Philips-Duphar, die reeds vele jaren in „Boekesteyn" gevestigd is, ge legenheid haar bedrijf uit te breiden. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten had bezwaren ingediend bij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. Amstelveen 50.000. De 50.000ste in woner van de gemeente Nieuwer-Amstel is aangegeven. Het is Wim Bouckaert. De burgemeester van Amstelveen, de heer D. Rijnders, heeft de ouders van de 50.000ste een spaarbankboekje met 250 ter hand gesteld. Een prettig vooruitzicht voor Wim Bouckaert ;s, dat hij tot de voltooiing van zijn studie gratis kan reizen met alle bus sen van een Aalsmeerse busonderneming. Koninklijke oorring. Tien Oostenrijkse politiemannen hebben vorige week drie uur lang gezocht naar een kostbare oor ring, die koningin Juliana tijdens haar be zoek aan Wenen had verloren. De ko ningin had, toen zij woensdagavond in haar hotel terugkeerde, gemerkt dat de ring zoek was. Het sierraad werd terugge vonden in het grint van een laan die naar de plaats leidde waar het Weense wijnfeest was gehouden. (Van onze correspondent) ROME Gistermorgen is klaarheid ge bracht in de beruchte moordzaak op de jeugdige Italiaanse schoenenfabrikant uit Parabiago, Bruno Colombo, die in novem ber jl. werd vermoord in het Amsterdam se bos door twee van zijn landgenoten. Zoals men zich herinnert, werd een van de beide schuldigen, de Romeinse student Prisco, te Rome gearresteerd. De andere, Sergio Sguazzardi, die in Amsterdam, naar het heette, het beroep van horlogemaker uitoefende, was naar Parijs gevlucht en werd daar gearresteerd op aanwijzing van de Romeinse politie, die een telefoonge sprek had onderschept tussen hem en zijn moeder. Tien dagen geleden is Sguazzardi door de Franse politie uitgeleverd aan de Ita haanse en werd in de gevangenis te Rome opgesloten. Hij was buitengewoon nerveus zodat hij onder voortdurende bewaking stond, daar men vreesde dat hij zelfmoord zou plegen. Bij de ondervragingen zei hij steeds, dat de werkelijke schuldige de student Prisco zou zijn geweest en dat deze in de auto had gezeten op de plaats naast Colombo, dat wil zeggen de plaats die volgens de aanwijzingen van de Ne derlandse politie werd ingenomen dooj- de gene, die het pistoolschot had gelost. De confrontatie tussen de twee leidde tot -een vechtpartij in tegenwoordigheid van de rechter van instructie, waarbij zij door de dienstdoende agenten moesten wor den gescheiden. Van weerszijden werden beschuldigingen geuit. De rechter van in structie begreep echter toen al, dat de werkelijke schuldige zeer waarschijnlijk Sguazzardi zou zijn. Gistermorgen is hij na een zeer ernstige zenuwaanval dan ook tot een volledige be- Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: K. B. Zwaan, Haarlem: voor het kandidaatsexamen sociale aardrijkspkunde: S. J. P. Hoek, Haarlem. C Grote Kerk, vandaag 2021 u: Orgel concert door Albert de Klerk. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Haag se Comedie met „De vader", tragedie van A. Strindberg; regie: Paul Steenbergen. BIOSCOPEN Cinema Palace, 20 u.: „The Alamo", 14 j. 14 u.: „De dictator", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Zij wilden niet van de zonde leven", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Maciste, zoon van Herkules", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Ontmaskering der veedieven", a.l. Woensdag 20.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The Cliff Richard Show", a.l. Roxy, 14, 19 en 21.15 u.: „Het schot uit het venster", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het oog van de duivel", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Een huis op stelten", 14 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „En dat op maandagmor gen", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Hoofdwacht (Grote Markt): Tentoonstel ling van tekeningen van de Grote Kerk en van Haarlemse stadsgezichten (Vereni ging „Haerlem"). Dagelijks geopend van 1012 en 1417 u.; zondag van 1417 u. Tot 9 juni. Vishai (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 1017 u.; zondag 14 17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 'J 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand mei expositie van grafiek van Lou Strik, 10 22 u. Galerie „Uittenhout" (Kleine Houtstr. 41): Tentoonstelling van schilderijen van Jozef Santen: 10.3017 u.; zondag 1417 u.; bovendien vrijdag 2022 u. Tot 1 juni. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 25 mei). DINSDAG 29 MEI City-theater, 20 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Felison, Heidestraat 45, 19-21 u.: Expo sitie J. Ploos van Amstel en Roelof Klein. WOENSDAG 30 MEI City-theater, 20 u.: „Diamanten bij het ontbijt". Rex-theater, 20 u.: „De duvelstoejager". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 9.30-12 en 14-16.30 uur. DINSDAG 29 MEI Marquette-theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 30 MEI Marquette-theater, 20 u.: „Kermis in de regen". „Dia- DINSDAG 29 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: manten aan het ontbijt". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De nacht". WOENSDAG 30 MEI Kennemer Thea 19 en 21.15 u.: „Dia manten aan het ontbijt". Luxor Theater. 19 en 21.15 u,: „De nacht". Advertentie Zoek het niet te ver, u vindt het In Kom in me? of juni. dan bent u zeker van comfort en persoonlijke attentie. Laat u gratis inlichten over Valkenburg's Vakantie Variaties. V.V.V. Valkenburg (L), Tel. 04406-2048 n* 70-71. Pimpol's vader en moeder waren heel bedroefd om hun betoverde zoon. Die gemene Gogga! zei vader woe dend. Waarom kon hij zijn toverkunsten niet laten? Even later stond hij aan de deur, en daar vertelde hij, wat er was gebeurd. De andere kabouters waren verontwaardigd en balden hun vuisten. Is die akelige tovenaar weer aan 't werk geweest? riepen ze. Kom mee.we moeten hem maar eens goed aanpakken! kentenis gekomen en heeft toegegeven dat hij de man was, die naast Colombo had gezeten. Hij heeft er echter tevens bij ge zegd dat de student Enrico Prisco samen met hem de zaak had voorbereid en in ieder opzicht aan de roofmoord even schuldig is als hijzelf, al is Prisco er dan niet de materiële uitvoerder van. Dit be tekent voor Prisco dan ook allerminst, dat hij er met een lichte straf af zal komen want tegen hem blijft de zeer ernstige aanklacht bestaan van medeplichtigheid aan roofmoord, gepleegd in het buitenland. Waarschijnlijk zal deze zaak eerst in het volgende najaar in Rome voorkomen. Na de door Sguazzardi afgelegde beken tenis hebben beide beklaagden voor de eerste keer hun ouders kunnen begroeten en hebben zij tevens voor het eerst con tact op kunnen nemen met de advocaten die hen in deze zaak verder terzijde zullen staan. Op een ip, „Krasnapolsky" ip Amster dam gehouden K.V.P.-vergadering' heeft de voorzitter van de Tweede-Kamerfrac tie dr W. de Kort over het jongste kamer debat over Nieuw-Guinea gezegd, dat er geen sprake is van een Verschil van me ning tussen de K.V.P.-fractie en minister Luns. De fractie wil het overleg binnen het kader van het plan-Bunker houden, minister Luns achtte een ietwat vrijere houding juister. „Minister Luns had grote twijfels over het goede verloop van de onderhandelingen", zei dr De Kort, maar met nadruk verklaarde hij, dat zow.el de fractie als minister Luns constructief staat tegenover het plan-Bunker. Het is een misverstand, zei dr De Kort dat men uit de verklaring van de heer Blaisse, dat de motie-De Kadt „overbodig" was heeft opgemaakt dat de K.V.P.-frac- tie het eigenlijk eens was met deze motie. „Deze conclusie aanvaard ik niet", zo zei dr De Kort Over de situatie op Nieuw-Guinea, zei de fractievoorzitter van de K.V.P.: „Als er bloed zal vloeien, dan vloeit dat niet re deloos, maar ter beveiliging van Neder landers en Papoea's, ter voorkoming van Congolese toestanden". Het beste ware het, aldus dr De Kort, als wij onze taak in Nieuw-Guinea zelf konden voltooien. Helaas echter moet wor den aangenomen, dat de belangen en po sities die de wereldverhoudingen nog steeds beheersen ons dit zullen beletten. „Indien onze taakvervulling onmogelijk is, dan wel slchts mogelijk ten koste van onevenre dige hoge offers, dan pas komt er een andere beheerder in aanmerking, met de daarbij noodzakelijk te stellen garanties", aldus dr De Kort. Vier leden van de Nieuw-Guinearaad die enkele weken geleden een bezoek brachten aan Nederland en die nu op de terugreis een informeel oriënterend bezoek brengen aan enkele Afrikaanse landen, hebben thans besprekingen gevoerd met hoge ambtenaren van het Ghanese mini sterie van Buitenfendse Zaken. De leider van de delegatie, de heer Kai- siepo, verklaarde dat men in West- en Oost-Afrikaanse landen steun wil verkrij gen voor Nieuw-Guinea's recht op zelfbe schikking. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein van het motorschip „Equator" uit Appingedam gestraft door hem voor een week de bevoegdheid te ontzeggen als kapitein te varen. Op 31 januari is de „Equator" op reis van Terneuzen naar Caen. korte tijd nadat het onder loods- aanwijzing de haven van Terneuzen had verlaten, in aanvaring gekomen met het de Schelde opvarende Noorse motorschip „Bengazy". Deze aanvaring moet volgens de raad worden geweten aan een onjuiste beoordeling bij de navigatie aan boord van de „Equator". Het K.N.M.I. deelt mede: Een lage drukgebied, dat gisterochtend boven de Alpen lag, is naar noordoost-Duitsland ge trokken. Daarna is de barometer boven midden-Europa gaan stijgen, zodat daar nu een rug van hoge druk tot ontwikke ling komt. Deze zal ethter nauwelijks het weer in ons land kunnen beïnvloeden. Over de Noordzee trekt namelijk met ge ringe snelheid een frontensysteem naar het zuiden, dat morgen tot deze omgeving zal doordringen. In verband hiermede blijft er veel bewolking en wordt plaatselijk eni ge regen verwacht. De luchtdrukverschil- len blijven klein. Er zal daarom weinig wind zijn. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. bo Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. w zwaar bew. wzw zwaar bew. w mist windst. mist w mist zzw motregen w regen w c. S 14 15 14 15 16 16 16 14 half bew. zwaar bew. regenbui half bew. half bew. onbewolkt motregen motregen - waar bew. mist /.waar bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. half bew. half bew. zwaar bew. regenbui licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt z 18 zw 15 windst. 17 wnw 11 nnw 13 windst. 14 w 16 wnw 15 windst. 13 nw 15 nnw w nnw w zw z w 15 17 19 13 14 16 16 windst. 16 windst. 13 wnw 16 o 18 nnw 26 zzw 24 windst. 23 no 19 windst. 22 windst. 21 nnw 19 m cR 1 13 8 5 8 2 0,2 3 0 6 0,1 0,1 2 3 10 4 0,4 1 0 1 0 4 0 0,4 1 4 16 1 1 0 0 0 0 0 0 0 Woensdag 30 mei Zon op 4.28 uur, onder 20.47 uur. Maan op 3.21 uur, onder 16.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 mei Hoog water 12.06 en uur. Laag water 7.24 en 20.13 uur. Woensdag 30 mei Hoog water 0.37 en 13.10 uur. Laag water 8.32 en 21.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2