Nederlanders weerden zich in zeer zware politierit Katholieke bollenkwekers zijn tegen opheffing van beheersing der produktie Tanend enthousiasme voor (moeilijke) gladiolenteelt 3 13.- "''"23.- Echte HEREN JAN DE BOER Succes voor UNO bij gesprek Adoela/Tsjombe van Duren voor U Rroesjtsjev bezocht de Italiaanse beurs Vondsten uit vroegere Zuiderzee worden tentoongesteld Geen EEG-bijdrage voor rijstprojekt op Nieuw-Guinea Tandarts assistente Eet nu goedkoop rundvlees DINSDAG 29 MEI 1962 8 I Actie „Tien maal Tien" bracht in Beverwijk ruim 10 mille op SCHOOLHONKBAL OP SCHOONEN- BERG. Bloembollenexporteurs houden vergadering Aan de adverteerders geldig t/m vrijdag 1 juni Troef Yoordeel-prijs ga eerst kijken bij r Zestig motorrijders en tweeënzeventig auto-equipes uit Engeland, Zweden, Italië, Spanje, Frankrijk, België, Zwitserland en Duitsland hebben deelgenomen aan de internationale 25-uurs-politierit, die het afgelopen weekeinde in de Ardennen onder uitzonderlijk slechte weersomstandigheden is gehouden. Zaterdag had men te kampen met een stromende regen en in de nanacht, ochtenduren en zondag overdag met een dichte mist. Alleen bjj de finish was het even droog. Er was een zeer groot aantal uitvallers, vooral bij de motorrijders. Maar ondanks talrijke aanrijdingen en slippartijen waren er geen persoonlijke ongelukken. De meeste deelnemers, buiten de Frsn- sen en Belgen, die altijd in groten getale inschrijven, kwamen dit jaar uit Enge land. Spanje was sterk vertegenwoordigd bij de motorrijders. Nederland blijft wat dit betreft steeds wat achter. Vrijwel alle landen brachten politie met dienstvoertui gen aan de start, alleen Nederland en Duitsland bleven nog in de „doe het zelf'-sfeer. De resultaten van de Neder landers waren daarom eens zo spectacu lair. Zo werd in klasse 4 (cilinderinhoud 1150 tot 1300 c.c.) de Nederlandse equipe Dusch-Dohmen eerste. In de zelfde cate gorie werd het Velsense koppel agent Van Duyvenvoorde en hoofdagent Spiering (eerstgenoemde als bestuurder) als negende afgevlagd. De agenten Poppe en Heugen, res pectievelijk uit Amsterdam en Rotter dam, plaatsten zich nummer tien. In cate gorie 2 (700 tot 850 c.c.) plaatste het Ne derlandse duo Van der Heyden-De Lange LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese premier, Adoela, en president Tsjom- be van Katanga zijn overeengekomen de terugkeer van de afgescheiden provincie Katanga tot de Kongolese eenheid in bij zonderheden te bestuderen, zo is in Leo- poldstad bekendgemaakt. In een communiqué wordt gezegd dat zij op aanraden van de Verenigde Naties overeengekomen zijn vier commissies re benoemen om de vraagstukken op mili tair, monetair, economisch en financieel gebied en op het gebied van transport en communicatie met experts van de UNO te bestuderen. In tegenwoordigheid van de Beverwijkse wethouder voor onderwijs en culturele zaken, de heer A. T. Hermes, is maandag avond in het gebouw aan de Meidoorn straat de actie „Tien maal Tien" officieel besloten. Aanwezig waren hierbij ook ds. N. O. Steenbeek en de directeur van de Beverwij ks Sociaal Culturele Raad, drs. A. de Kok. De leden van het jeugdcomité, dat zich voor de hongerende mensheid zo bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, deelden mede dat dp actie te Beverwijk ruim tienduizend gulden heeft opgebracht. Mogelijk komt er nog meer geld bij, zo werd medegedeeld. Het spreekt vanzelf, dat de wethouder de leden van het comité, de heren C. Joor, Henk Krol en mejuf frouw Bets Kuys, hartelijk dankte voor hun vele vruchtbare werk. Woensdagmiddag om vier uur wordt er weer een honkbal wedstrijd gehouden in het kader van de schoolhonkbalcompetitie. De prins Ber^hard-HBS ontmoet op het Terrasvogels-terrein op Schoonenberg het Gymnasium Felisenum. MOTORFIETS VERBRAND. De Velsense brandweer rukte maandag avond om halftien uit naar het IJmuidense Tuindershofje, waar in een schuur een motorfiets bij het aantrappen in brand was geraakt. De machine werd totaal door het vuur vernield. van de Kon. Marechaussee Nunspeet zich als zevende. Dat de Velsense politie, die met drie auto's met zes man meedong (al len kwamen veilig binnen) nog meer lau weren oogstten in de klassementsproeven blijkt uit de volgende uitslagen. Snelheidsklassement op het circuit van Chimay: 10. agent Van Duyvenvoorde en hoofdagent Spiering in categorie 4; 7. hoofdagent Koning en agent Zandbergen in categorie 2. Regelmatigheidssproef in Ohey: 5. agent Van Duyvenvoorde en hoofdagent Spie ring in categorie 4; 2. Inspecteur Asbeek Brusse en hoofdagent Bronsveld in cate gorie 2; 7. hoofdagent Koning en agent Zandbergen in categorie 2. Bergklimsnelheidsproef in Houfdalize: 12. agent Van Duyvenvoorde en hoofd agent Spiering in categorie 4; 3. inspec teur Asbeek Brusse in categorie 2. Bergklimsnelheidsproef in La Roche: 12. agent Van Duyvenvoorde en hoofd agent Spiering in categorie 4; 6. inspec teur Asbeek Brusse en hoofdagent Brons veld in categorie 2. De organisatie van de rit was uitste kend. Het slotdiner in het Palais des Con gres aan de Maas was zeer geslaagd. Vele landen stuurden politiefunctionarissen als vertegenwoordigers. De Belgen leefden in tens mee. De leden van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollen- bedrijf hebben zich in grote meerderheid niet kunnen verenigen met het voorstel van het hoofdbestuur om de beheersing van de produktie van bloembollen met 1 augustus 1964 op te heffen. Dit bleek maandagmorgen in Haarlem uit de stemming op de algemene vergadering, die in Lion d'Or onder leiding van de heer C. C. Mes kers werd gehouden. Meer dan duizend leden waren tegen, slechts 123 voor. Zeer eigenaardig is, dat twee andere ongeveer gelijkluidende voorstellen niet dezelfde meerderheid konden halen, waardoor het bestuur, dat zich tegen beide had verzet, in een uiterst ongunstige positie kwam te verkeren. Een ander opmerkelijk punt in deze ver gadering was de toespraak van de geeste lijke adviseur, kapelaan A. F J. Hansen. Deze wees er op, dat de maatschappelijke groeperingen niet meer lijnrecht tegen over elkaar staan zoals voor de oorlog. Na de eenheid in de oorlog, die als een laaien de vlam velen hoop gaf op blijvende sa menwerking, kwam de teleurstelling van de terugval op de eigen zuiltjes. Het vuur is blijven voortsmeulen en nu wordt ,.p hoog niveau in commissies gesproken over een nauwere samenwerking tussen alle groeperingen. Men kan dit slechts toe juichen, maar tegelijkertijd dient men zich te bezinnen op de christelijke begin selen en waarden. Een volledig opgaan in elkaar zal gezien de principiële verschil len, niet mogelijk zijn. Men zal echter be grip voor elkaar moeten hebben en niet kleinhartig mogen zijn. Met een beroep rp bezinning en begrip besloot deze geeste lijke adviseur deze bijna ademloos gevolg de toespraak. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. Baars was zeer uitvoerig en zeer goed opgebouwd. Speciaal het ge vecht om het behoud van goede cultuur grond in geheel Noord- en Zuid-Holland werd uitnemend besproken. De land- en Gewichtloze beha's! Voorgevormd met een fantastisch nieuw materiaal. Als een wolkje zo licht, zacht als dons, oneindig wasbaar en absoluut vormhoudend. Ingenieus gemaakt en daardoor onzichtbaar onder de dunste kleding. Een ongekend comfort! Alléén bij Van Duren. Klassiek model, geheel van fijne nylon kant. Uiterst Cups van tere nylon kant, rugpanden uit Lycra Elastische randen houden deze beha altijd op zijn plaats, L Strapless met gedurfde 5j8 cup van delicate-' nylon kant, de rugpanden van Lycra, het elastiche wondermateriaaL Wij garanderen elk artikel De best gesorterde corset-speciaalzaak- óók voor jonge meisjes Amsterdam Kalverstraat 136 Tet. 220914 Haarlem Grote Houtstraat 10 Tel. 12053 Den Haag Plaats 3 TeL 180713 Nijmegen Broerstraat 64 TeL 20519 Utrecht Oude Gracht 141 Tel. 11314 Breda Ginnekenstraat 117 TeL 380781 Tilburg Heuvelstraat 49 Tel. 21098 tuinbouworganisaties moeten naar alle kanten tegelijk tegen de opdringende fa brieken, huizen en wegen stelling kiezen. Angstigen wonnen De „saneringsdebatten" hebben geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Het be stuur is van mening, dat er zo'n enorme drang op de bloembollenteelt wordt uitge oefend door jonge en nieuwe kwekers, dat men deze niet zal kunnen indammen door allerlei maatregelen. Om deze mensen te doen afzien van dure investeringen in dit beschermde vak meende het, ook met het oog op de E.E.G. waarin de landenpart- ners onze huidige maatregelen toch niet kunnen overnemen, te moeten voorstellen deze beheersing op te heffen. Zeer veel mensen waren bang voor overproduktie, andere moedigen meenden uit de toekom stige ontwikkelingen niet anders te kunnen concluderen dan het hoofdbestuur. De ang stigen wonnen. De afdeling Grootebroek wilde nog weer eens een uitbreiding van het teeltrecnt geplaatst zien op het beplante areaal, dus ook op die stukken, die „op gehuurd teelt- recht staan". Het bestuur noemde dit voorstel bij het PVS niet haalbaar en ont raadde het. De meerderheid, nl. 624 ne geerde het prae-advies van het bestuur dat toch nog 586 volgelingen had. Een iets vager voorstel van Langendijk kwam er niet door. De Bond van Bloembollenhandelaren houdt vrijdag 1 juni een vergadering van exporteurs naar de Verenigde Staten en naar Canada in restaurant „Treslong" in Hillegom. Voorgesteld wordt het aan het bestuur verleende mandaat ter voorbe reiding van de prijsregeling 1962-1963 te verlengen. Op de agenda staan voorts de onderwerpen wijziging invoerrechten voor bloembollen U.S.A. en onpersoonlijke re clame. De vergadering zal worden bij gewoond door de heer Gustave Springer uit New York. Hij .zal de vergadering voorlichten ocer coöperatief adverteren. In Londen is de „generale, repetitie" gehouden voor de „Trooping the Colour", welke zaterdag zal plaats vinden. Op de foto zien we de hertog van Gloucester en mevrouw Doreen Archer-Houblon tijdens de repetitie: Mevrouw Archer nam hier de plaats in van koningin Elizabeth, die zater dag de groote parade zal afnemen. GEEN VOORRANG. Bij het rechtsaf slaan van de C. Maters- weg naar de Floralaan verleende een Be verwijkse wielrijder maandagavond geen voorrang aan een personenauto. Er volgde een aanrijding. De fietser liep een diepe hoofdwond op, werd per ambulance naar het Roode-Kruisziekenhuis vervoerd en kon na een behandeling naar huis gaan. MOSKOU „De krachten tegen ons en onze vijanden die niet met ons willen han deldrijven scheppen organisaties zoals de Euromarkt" verklaarde Kroesjtsjev. Hij zei, dat de E.E.G. is ingesteld met poli tieke oogmerken en dat zij een belemme ring vormt voor de handel tussen Oost en West. Hij prees de Italiaanse premier Amintore Fanfani voor zijn hulp bij de organisatie van de Italiaanse handelsbeurs. Hij zei dat Fanfani in dit geval „geen navo-standpunt, maar ik zou zeggen een neutralistisch standpunt" heeft ingenomen. „Als de krachten van de rede in Ita lië die de handel tussen onze landen heo- ben ontwikkeld, erin zouden kunnen sla gen de Italiaanse leiders over te halen tot een neutralistische politiek, wat zou net Italiaanse volk dan gelukkig zijn", aldus Kroesjtsjev. Het enige waarin de Sovjet-Unie is ge ïnteresseerd. zei hij, is de kwaliteit, ie prijs en afwerking van de Italiaanse goe deren. „Het enige wat ik dan als hoofd van de regering moet doen is het winkel meisje zeggen: „Pak maar in, dan. geef ik de minister van Financiën opdracht te betalen". Kroesjtsjev bleef twee uur op ae handelsbeurs. Daarna vertrok hij in een zwarte Fiat 2300 die hij van de vertegen woordigers van Fiat had gekregen. In zijn toespraak deed Kroesjtsjev ook een aanval op de „krachten die tegen ont wikkeling van de handel zijn en associa ties vormen zoals de gemeenschappelijke markt. Op het eerste gezicht is de ge meenschappelijke markt een handels- en economische organisatie. Doch hij heeft ook politieke motieven, hetgeen een factor is die het aanknopen van handelsbetrekkingen moeilijk maakt. Wij hebben evenwel 45 jaar lang laten zien dat alle tegen ons gerichte inspanning heeft gefaald. En ook de gemeenschappelijke markt heeft geen resultaten laten zien", aldus de Sovjet-pre mier. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De Nederlandse Gladiolus Vereniging vernam maandagmiddag in Brinkmann te Haarlem van haar voorzitter, de heer Leo Krouwel, dat de handel in gladiolen dit voorjaar verrassend verlopen is. De prij zen liepen steeds op en dit kon wel eens van invloed zijn op een toename van de opgeplante hoeveelheid. De heer Krouwel wees er daarbij op, dat de conjunctuur na zodanig is, dat men zijn kansen in de E.E.G. moet grijpen door een prima pro- dukt te leveren. De wedstrijd in het her kennen van gladiolenknollen is een succes geworden, zodat deze voor herhaling vat baar is. De secretaris, de heer J. H. L. Vink, kon over het ledental niet veel goeds ver tellen. Het aantal leden is met 221 terug gelopen. De oorzaak hiervan is, dat vele land- en tuinbouwers aan deze cultuur be ginnen, doch dat hun enthousiasme snel taant als ze de moeilijkheden ontdekken en soms een gering rendement zien. Verschuiving Dat neemt overigens niet weg, dat de meeste gladiolen, nl. 52,2 pet ui4 de gebie den beneden de rivieren komen. In 1960/ '61 was dat nog maar 36,6 pet", aldus de directeur van de Keuringsdiensten, de heer F. Limburg, in zijn keuringsverslag. oorzaakt door het droogrot en het fusa- rium. Gevoelige rassen verdwijnen daar door uit de cultuur. De overige ziekten worden aardig onder de knie gehouden. Botrytis blijft nog steeds de belangrijkste vijand, die men echter door een goede behandeling van de knollen een flink eind zou kunnen wegdrukken. De voorzitter en de penningmeester, de heer H. Nieuwenhuis, werden herkozen, de heren N. A. Nijssen en A. A. J. Phi- Bij de inpoldering van het IJselmeer zijn in de loop der jaren vele vondsten op oudheidkundig gebied gedaan. Nog on langs heeft men resten aangetroffen van een mammoet, een wolharige neushoorn en van een bison uit de ijstijd. Toen het Noordzeekanaal er nog niet was, was de Zuiderzee een internationale vaarweg. Bij de inpoldering heeft men resten van sche pen gevonden met inventarissen, waar door men veel over de schippersgezinnen te weten is gekomen. De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Muiderberg, „Flo- ris V" gaat nu een tentoonstelling houden op archeologisch, geologisch en biologisch gebied van hetgeen uit de voormalige Zui derzee in de loop der jaren aan het licht is gekomen. De Dienst Oudheidkundig Bo demonderzoek van de IJselmeerpolders verleent aan deze tentoonstelling, die van 9 juni tot en met 28 juli in „Het Recht huis" in Muiderberg zal worden gehouden, medewerking. Muiderberg genoot reeds ten tijde van Vondel, Hoofd en Tesselscha- de bekendheid. Het zal na de inpoldering van Zuidelijk Flevoland aan een rand meer komen te liggen. De tentoonstelling zal de naam dragen: „Tweeduizend eeuwen Zuiderzeegebied van ijstijd tot polderland". lippo zullen het bestuur weer complete ren. Het Keuringsreglement wordt in dier voege gewijzigd, dat men nu verplicht is zich te laten registreren en de beteelde oppervlakten daarbij. Het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, i.e. dr. ir. P. K. Schenk had ontdekt, dat door het ont smetten van leverbare knollen minder uit val in de kassen bij de vervroeging ont staat. Bovendien bloeien de bloemen iets eerder. Deze verschuiving wordt o.m. veroorzaakt door het gebrek aan verse grond in Noord- Holland en de lage marktprijs. Veel kwe kers daar zijn aan de teelt van andere bloembollen begonnen. De teelt is niet ge makkelijk en niet goedkoop en dat onder vinden vele kwekers in de zuidelijke ge bieden. Men kan het zich gemakkelijk maken, maar dat merken de controleurs al bij de eerste ronde aan de verschillen in opkomst en stand van het gewas. De neer Limburg besprak de goede re sultaten van het nieuwe middel tegen droogrot, het ontsmetten van de kralen voor het planten en het koken hiervan. Het laatste is een zeer goede methode om brandziek en fusarium tegen te gaan. De gezondheid van de gewassen was in het verslagjaar minder goed dan in het voor gaande jaar. Dit wordt hoofdzakelijk ver- Na maandenlange onderhandelingen tus sen Den Haag en de deskundigen van de E.E.G.-commissie blijkt er geen animo te bestaan om bij te dragen in de finan ciering van het rijstproject-Koemblé op Nieuw-Guinea. De E.E.G.-deskundigen hebben aan de raad van ministers mede gedeeld, dat zij het niet verantwoord ach ten uit het Ontwikkelingsfonds gelden be schikbaar te stellen voor dit project. In het rapport van de laatste parlemen taire commissie, die Nieuw-Guinea bezocht was ook reeds critiek geuit op de plan nen tot het stichten van een rijstaanplant bij Koemblé, daar de kostprijs van de rijst verre zou uitgaan boven de normale rijstprijs. Dit advies mag vooral niet worden ge zien als een politiek advies, is medege deeld. Dit zou mogelijk kunnen worden ge dacht als het plan in verband wordt ge bracht met de huidige sifuatie rond Nieuw- Guinea. Nederland heeft in het ontwikkelings fonds van de E.E.G. een bedrag gestort van 70,- miljoen. Ongeveer de helft daar van zou worden besteed in de vorm van bijdragen aan ontwikkelingsprojecten in Nieuw-Guinea. Tot nog toe werd slechts steun gegeven aan kleine projecten. Dezer dagen werd mededeling gedaan van steun tot een bedrag van 847.000 dollar aan het bouwen en uitrusten van twee opleidings centra voor onderwijskrachten en de bouw van een nieuw ziekenhuis in Manokwari. Inmiddels is echter ook steun gevraagd voor projecten op de Nederlandse Antillen en in Suriname. Ook deze gebieden, die met de E,E.G. geassocieerd zullen wor den, doen een beroep op een bedrage uit het bedrag van 35,- miljoen. Heden overleed tot ons diep leedwezen onze lieve man, vader, behuwdvader en broer, de heer GERRIT JAN DE GEUS in de ouderdom van 57 jaar. Uit aller naam: E. J. de Geus- Ballegoyen Haarlem, 28 mei 1962 Lange Wijngaardstraat 6. Condoleantie-adres Rijksweg 314, Santpoort. De begrafenis vindt plaats te Santpoort op de alge mene begraafplaats „De Biezen" woensdag 30 mei a.s. om 13 uur. gevraagd per 1 aug. 1962 J. A. M. LITH, Linnaeusstraat 153 Hiermede willen wij nogmaals uw speciale aan dacht vragen voor een tijdig inzenden van adver tenties. Wij verzoeken u met het volgende rekening te willen houden Alle teksten voor advertenties dienen de dagi voor plaatsing uiterlijk om 12 uur des middags in ons bezit te zijn. Dit geldt ook voor Luidsprekers, echter niet voor Familieberichten. Indien de advertenties vóór deze tijd worden In gezonden, kunnen wij plaatsing op de aangegeven dag zonder enig voorbehoud garanderen. Later binnengekomen advertenties zullen nog zoveel mogelijk worden geplaatst, doch wij moe ten ons voorbehouden de plaatsing tot de volgende dag uit te stellen. Indien dit door u niet gewenst wordt, wilt u dan zo vriendelijk zijn een andere plaatsingsdatum te vermelden Indien deze ontbreekt nemen wij aan, dat u met uitstel tot de volgende dag akkoord gaat. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. Voor onjuistheden ln advertenties, ontstaan door het telefonisch opgeven, kunnen wij geen verantwoordelijkheid aanvaarden OOOOOO .M. ««HXumn-G XXX^/XXXXXYXX!XX)OOCOOOCOCOCOOCOOOOOOOOOOOOCXOOOOOC> kopen een echt HERENCOSTUUM en dat doen ze natuurlijk ALLEEN bij GROTE HOUTSTRAAT 12 Alleenverkoop CUMBRIAN en SANTEGA COSTUUMS in aantrekkelijke prijsklasse DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOnoOOOCXTOOOOOOOOOc OOOOlYVXXYTOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC RUNDERLAPPEN, extra mals 500 gram 1.13 MOOIE BORSTLAPPEN 500 gram 1.38 MAGER VLEESGEHAKT 500 gram 1.09 VARKENSVLEES DOORREGEN SPEKLAPPEN 500 gram 0.59 MAGER HAMSPEK 500 gram 0.59 MAGERE SPEKLAPPEN 500 gram 1.23 Onze beroemde BRAADWORST of SAUCIJZEN 500 gram 1.09 ZOMERVLEESWAREN 150 gram grove snijworsl 0.55 150 gram mager ontbijtspek 0.55 250 gram gekookte Gelderse worst 0.59 BIJ AANKOOP VAN VLEES 3 pakjes kwaliteits margarine 0.59 PLANETENWEG - IJMUIDEN BROEKBERGENLAAN - SANTPOORT J v -$m «sa Kgg s>'< - - sMtsr -«mr mt Moderne Anorak voor meisjes Geheel dubbel meisjes-windjack (origineel Anorak model) met rits en vaste capuchon. Winddicht en waterafstotend. In frisse kleuren,o.a. rood en marine. Verkrijgbaar in no-iron twill of „dri-sil" popeline. 4 jaar Amsterdam - Utrecht - Haarlem - Hilversum - Alkmaar Zeist - Amstelveen

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 8