De geschiedenis der eerste jaren i 'JfHtiuk"" Uitspraken over het Hildebrandmonument \rbeid voor piratenzenders fn Zweden een misdaad DINSDAG 29 MEI 1962 47 kleurstalen 10ct In de winkel kwaliteitsverf De radio geeft woensdag Televisieprogramma Het Hildebrandmonument van prof. Bronner Advertentie (3B& EEN PROÖUKT VAN DE SIKKENS QRQEP MET ENIGE WEEMOED nemen wij weer de dikke die zijn leven geïnspireerd heeft, hem zijn ontvallen. Wat I is jan lJ^r enveloppen ter hand, waarin al onze publikaties sinds 1913 zal hij op dat glorieuze ogenblik moe zijn gewees ',,.eZe een monument, hetwelk door zijn intimi- - 1 1 1 jarige. Op dat ogenblik had de wezenlijkste onthulling van tei^ zyn vriendelijke aantrekkelijkheid, de het monument plaats. Wat er op 1 juni gaat gebeuren zal Camera Obscura, aan welke deze eigen- ingeliifd kunnen worden bij de uiterlijke geschiedenis; dat schappen zozeer eigen zijn, in herinnering h?» weer in de enveloppen Dan „1 er sprake zij» van een m*»*. krachtige Bronner, omdat ,,net andere dat bi] die contron ren menschheid, en men zou aller- over het Hildebrandmonument bewaard worden. Voor de laatste maal ligt in honderden knipsels de geschiedenis van het monument op tafel. We nemen eerst de samenvattingen; die zijn in de loop der jaren steeds korter geworden: samen vattingen van samenvattingen. De uiterlijke geschiedenis, telkens anders belicht. Want dan weer overheerste de stem ming: het komt er nooit; dan weer de stemming: nog even en het staat er. Nimmer kon uitvoerig aandacht worden besteed aan het belangrijkste: de geschiedenis van de maker en zijn monument. Het belangrijkste van dit kunstwerk is immers wat er tussen de kunstenaar en zijn werk is gebeurd. Maar daar is geen feitenmateriaal van aan te voeren. De belang rijkste geschiedenis blijft geheim. Bij het Hildebrandmonu ment kan echter worden vastgesteld dat die onaanraakbare relatie tussen schepjaer en kunstwerk samenvalt met het gehele kunstenaarsbestaan van prof. Bronner. Bronner heeft voor en met het monument zijn bestaan als beeldhouwer op het spel gezet. Dat spel is nu gewonnen. Ruim een week geleden zag hij in De Hout voor het eerst zijn monument in werkelijkheid; voor het eerst stond hij op een afstand van.... zijn eigen bestaan als beeldhouwer. Wat zou er toen in deze man zijn omgegaan? Wie ernaar durft raden wordt met eerbied vervuld. Op dat ogenblik moet de droom, minst blijk geven de zeer waardevolle eigenschappen van den schrijver te be grijpen, door een standbeeld of een „Denk mal" te stichten". De beeldhouwer geeft een beschrijving van het ontwerp. Onder krachtige tatie in de stille Hout gebeurde, dan achter de rug is. Daar I mag zeker op deze plaats niemand zich mee bemoeien, maar althans een vermoeden daarvan mag niet onuitge sproken blijven, omdat waar we nu de feitelijke geschiede- nis met haar ernst en spot, sarcasme en bezetenheid, noodlot andere: „De fontein, als voornaam archi- en grillen nog eens gaan ophalen deze „innerlijke historie" tectonisch motief, zal tot in onderdeelen het Hildebrandmonmnent de toMandkominj;«van SffSJSSr'ÏÏn wezenlijk heeft bepaald. Het monument is thans met meer geheej m0eten vormen, zoodat een rhyt- van prof. J. Bronner, maar van ons. We gaan dus op een misch verband deze figuurtjes te zamen andere koers; hier zijn de enveloppen. vat. Rond den kom gaande, zal men van J elk figuurtje de houding en gebaren al- i i -i. i «j. j 4m. j lengs van alle zijden beschouwen en al Wi] bepalen ons hierbij vrijwel uitsluitend tot de aller- voortgaande de contouren zich zien wij- vroegste geschiedenis, die van de jaren 1913-1914, die nooit /jgen. De spiegeling in het water der uitvoerig is beschreven. Liever dan de feiten van een halve kom, bij het niet spuiten der fontein, zal eeuw te kort te moeten weergeven, schenken wij ruim aan- ^nina®uk™otief Zljn tot versterkmg van dacht aan die beginperiode. Temeer omdat wij door de wel- IN 1913, BEETS is dan tien jaar geleden overleden, ontstaat het plan voor een Hil debrandmonument. Op 7 juli van dat jaar deed dr. J. B. Schepers het voorstel in een bestuursvergadering van de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond, waarvan hij toen voorzitter was. Onmiddellijk werd toen het Hildebrand- comité gesticht. Onze bladen publiceren een wat vormeloze tekening van het ont- werp-in-klei, dat de Haarlemse beeldhou wer L. J. Vreugde heeft gemaakt. Er staat ook al een schets van de plattegrond bij. „Wij voegen hieraan toe dat de onthul lingsdatum volgens de plannen der com missie zou zijn 14 september 1914. Wij wij zen er nog even op dat dit gedenkteken volstrekt en alleen is bedoeld als hulde en herinnering aan den schrijver der Ca mera Obscura, dus: aan Hildebrand". Op 16 september 1913 schrijft E. A. Haze- kamp een brief aan onze redactie met onder andere: „Meer dan eens is mij op mijne reizen in Nederland gevraagd, zelfs door leeraren, predikanten, doctoren, zelfs in den achterhoek van Gelderland, te Dom burg, te Dokkum, zelfs te Maastricht, waar of toch in Haarlem het standbeeld staat van Beets!!! Ik meen dat dr. Schepers onze bekende letterkundige te dezer stede het sein tot oprichting gaf en ik twijfel er geen ogenblik aan, dat, wanneer er oproepingen gedaan of publicaties ge zonden worden naar heinde en verre, bij dragen zullen worden gezonden uit alle elf provinciën, door wie burgemeester, predi kant, hoogleraar, leraar, rector of onder wijzer is". Aldus Hazekamp. Op 27 sep tember 1913 verschijnt de hierbij afgedruk te huldeplaat in Haarlems Dagblad. OP 6 DECEMBER 1913 publiceren wij een spotprent, die Nurks toont in De Hout, waar een arbeider voor de fonteinbak van het monument aan het graven is. Op 5 november 1913 had een briefschrijver in onze Stadseditie een volledig plan uitge werkt voor een monument, inclusief zijn wensen aangaande personen, kunstenaars stijl en banken. Terwijl iedereen nog wacht op de publikatie van de wedstrijd voorwaarden voor het Hildebrandmonu ment, schrijft een commentator in Haar lems Dagblad: „Dat Hildebrand-gedenk- teken, zoo deelt ons nu het Hildebrand comité mede, dat in Haarlem is gesticht en uit heel het vaderland onze eerste let terkundigen, onze beste schrijfsters en schrijvers, mannen en vrouwen van den besten naam als eereleden, werkende le den of in andere positie omvat, dat Hilde- brandgedenkteken moet dit jaar nog wor den gesticht, het liefst bij gelegenheid van het 33ste Taal- en Letterkundig Congres, dat in Augustus te Haarlem zal worden gehouden". OP 2 JANUARI 1914 verschijnt in grote althans voor die tijd opmaak het bericht van de Nationale Prijsvraag voor een Monument ter Herdenking v. Hilde brand (Beets). Een onderdeel daarvan: „Een toelichting moet bevatten een be schrijving van de te gebruiken materialen en een gespecificeerde begrooting van kosten, fundering inbegrepen, eventueele salarissen en honoraria te vermelden alles te zamen tot een maximum van 10.000'.' „Als eerste prijs is beschikbaar gesteld 1000". „Alle ontwerpen moeten goed verpakt, de teekeningen op karton geplakt, doch niet geëncadreerd en vracht vrij ingeleverd worden vóór of op 15 juli 1914". De jury bestond uit K.P. C. de Bazel, prof. Bart van Hove, prof. A. J Tw«» »nz«r fAfetrdtn alt Romefaan. willendheid van cfe antiquaar C. P. J. van der Peet in Amster- I Het jury rapport over Bronners inzen- dam „ver feiten kunnen beschikken, die elders verloren zijn geraakt. over. Zoals bij het onder het motto „Ho- ratius" ingezonden ontwerp: „Meer con- fiseriewerk dan beeldhouwwerk; ^over Anonymus"; „Braaf"; over „Eenvoud". „Het geheel is zielig"; over „Pieter Sta stok": „Het geheel kon beter dienen voor een dorpspomp; „Polyantha"; „De alge- meene vorm lijkt veel op een reuzen- instemming". „Ook in Vlaanderen is men I bloempot"; „Labor omnia vincit": „De mobiel". „Een oud mannetje dat het vier meisjes op de hoeken missen karak- Diaconiemannetje" dat zijn historie ver- ter; dit monument kan overal staan en telt had gelezen schonk 26 cents". „En voor alles dienst doen, enzovoorts, enzo- zoo zouden er meer staaltjes zijn mee te voorts. Waar ^zijn die goede oude jury s deelen, die spreeken van medeleven met toch gebleven. het denkbeeld", zegt het comité. „Ook van °P 27 oktober 1914 werd J. Bronner .K.H. den Prins der Nederlanden mocht hoogleraar aan de Rijksacademie van het Comité 25,- voor het monument ont- Beeldende Kunsten als opvolger van z j vangen". Er ontstaat een kleine twist of leermeester prof. Bart van Hove, het monument alleen 'Hildebrand of de Qp 31 OKTOBER 1914 exposeert het héle Beets moet eren, maar die gast snel I piMefc)rancicomité de ontwerpen in de oude de doofpot in: „Wie typen schept die on- I museumzaal. De voorzitter van het Hilde- sterfelijk zijn verdient het zelf te weezen krandcomjté, dr. J. B. Schepers spreekt voor zijn landgenoten schrijft Frits La- een woorcj van welkom: „Ik moet een ant- pidoth in de Nieuwe Courant (onze redac- woor(j geven op de vraag, zoo vaak in de tie nam in een breed gebaar elke lettei I pers gedaan: Waarom bleven Hildebrand die waar dan ook over het Hildebrand- I en £amera obscura zoo lang op de ach- monument gepubliceerd werd uitvoerig in I tergrond? Het antwoord is heel eenvoudig: de eigen kolommen op). 0m de mobilisatie". Dr. Schepers wenst Zeer goed nieuws is dat het Amsterdam- prof Bronner geluk met zijn benoeming sche Dispuutgezelschap „Nicolaas Beets I h0ogleraaar en zegt: „Wij hopen op 100,- heeft gestort op de rekening van I betere tijden om het nog ontbrekende aan het comité. Dit dispuut, dat zal ook op onze som kunnen toevoegen en zoo uw 1 juni aanstaande weer blijken, heeft heH monument te kunnen doen uitvoeren, wel en wee van het monument diep be- j}aar begint het al.... In november 1914 trokken meegemaakt. Een bijdrage uit verschijnt in onze bladen de eerste samen- Zuid-Afrika ging vergezeld van een dia- vatting van de geschiedenis van het mo- loog: „Jong Suid-Afrika mag de Camera nument< Op 3 november 1914 een berichtje zo graag! Vóór het intermediair eksamen zondag Werd de expositie door 372, Za- gebruikte ik de Camera tweemaal per ^ercjag door 172 bezoekers bekeken. Dat week en ik herinner me goed hoe een ^och heusch geen getallen voor een Af^lrnnnx fnrton ma 7fli 7\T DO m I J mm. Prof. Van Walsem in de vergadering van het Algem. Nederl. Verbond over het Hildebrandmonument tot dr. J. B. Schepers: „Bij de oude Romeinen zou men u de krocm der burgerdeugd heb ben aangeboden laat mij u sieren met de aristolochia clematitis, die sedert Hildebrand nog altijd aan den weg naar Velseretid groeit." (Dr. Schepers was de initiatiefnemer tot het Hildebrand monument; het Nederlands Verbond schreef de prijsvraag iMt. Red.) der Kinderen, J. Limburg B.I., Jac. van Looy, prof. A. W. M. Odé, Leonard A. Springer. De monument-commissie be stond uit jhr. A. W. G. van Riemsdijk (voorz.), J. B. van Loghem B.I. (eerste secr.), G. D. Gratama de enige thans nog overlevende), Louis Raemaekers, A. van Rossum, Leonard A. Springer. Het Nationaal Comité stond onder voorzitter schap van initiatiefnemer dr. J. B. Sche pers; jhr. dr. C. C. S. Sandberg was secre taris. DUITSE EN ENGELSE dagbladen schenken aandacht aan het plan. B. en W, van Haarlem stellen de voltooiing van de verfraaiingswerken bij de gemeentelijke muziektent aan de Dreef tot 31 december 1914 uit, maar zal die vertraging op 31 december doen vervallen „indien niet uiterlijk op die datum de tot standkoming van de stichting van een Hildebrand- gedenkteken mocht zijn verzekerd". Het comité verzendt de oproepen „aan het Nederlandsche volk" om bijdragen voor het monument: „Wij stellen ons voor dat onze wenschen verwerkelijkt zullen wor den in de laatste dagen van Augustus Gaarne zouden wij derhalve zien dat er spoed gemaakt werd met de toezending van de benoodigde gelden". In het ere- comité hebben zitting minister mr. W Cort van der Linden en alle commissaris sen der koningin. In het comité hebben onder anderen zitting burgemeester Sand berg van Haarlem, Anna van Gogh-Kaul bach, Robert Peereboom, G. D. Gratama, Ina Boudier Bakker en prof. dr. P. D Chantepie de la Saussaye. Op 17 februari 1914 meldt het comité dat tot zijn leed wezen „ons al twee van onze Eere-comité- leden zijn ontvallen. Van de dood van den een, den ouden eerbiedwaardigen Frie- schen schrijver Waling Dijkstra hebben wij nog tijdig kennis kunnen nemen, zoo dat zijn naam niet meer in onze rondbrief voorkomt, hoezeer het ons spijt; maar de dood van den ander, prof. Bart van Hove overviel ons toen de brieven al afgedrukt en ter verzending gereed waren". Een ingezonden brief, 17 februari 1914 „De vele achtenswaardige mannen die zich tot diverse comité's vereenigd heb ben, waarborgen een succes; alléén één naam onder de juryleden vervulde mij met twijfel en schrik en wel die van onze gemeente tuinbouw-architect den heer Leonard Springer. Is dat wel eene geluk kige keuze? Een man die in de laatste jaren Haarlem dermate heeft ontsierd, dat zijn weerga moeilijk te vinden zal zijn". En dat gaat zo maar door tot „met een woord van dank aan u, geachte heer Re dacteur voor de mij toegestane ruimte teekent zich, Ved. dw. dienaar J. Ooi gaardt. Beter nieuws is: „Door H.M. de Konin gin-Moeder is aan 't Hildebrand-Comité een bedrag van f 100 geschonken als bij drage ten behoeve en als blijk van belang stelling in het door het Comité beoogde doel". Voorts: „Het heeft H. M. de Ko ningin behaagd het Hildebrand-Comité een bijdrage van f 50,- te verleenen voor het te stichten gedenkteeken, als blijk van haar instemming met de bedoelingen van het comité HET COMITé houdt de gelden goed bij stad als de onze. Ook met den lootenver- Tweede fase van Suzette Noiret. het monument opgezet". „Het blijkt in- tusschen reeds hieruit, dat het monument, dat kloek van afmetingen wordt, een fraaien indruk zal maken. Alshet geld eerst bijeen is. Want weliswaar is de heer Bronner reeds aan den gang, maar het bijeengebrachte geld is nog niet voldoende voor de afwerking". OP 23 DECEMBER 1922 schrijft ir. B. van Loghem in Haarlems Dagblad: „Nu ik dezen week den arbeid van Bronner in zijn atelier gezien heb, kan ik uit den grond van mijn hart zeggen: Slotfase van Suzette Noiret. jong Afrikaner tegen me zei: Nee meneer, Hollandse boeke is so saai. En de Camera dan? Nee, die is rechte mooi, ons lijk hom". Op 25 juli 1914 komt het grote nieuws: Ter deelneeming aan de prijsvraag vopr., t monument zijn 25 inzendingen ingeko men. De jury zal Maandag zitting nemen". Haarlems Dagblad: „Een zeer eigenaardige plaats is door B. en W. van Haarlem af gestaan om deze modellen te exposeren, namelijk de binnenplaats van het oude Predikheerenklooster", thans Pandplaats geheeten" OP 28 JULI wordt bekend dat Jan Bronner de prijsvraag heeft gewonnen, „al sinds jaren met eere als een ernstig kun stenaar bekend". Heerlijk is de opmerking over het niet toekennen van de tweede en derde prijs: „Het belangrijk aantal van een kwart honderd inzendingen geeft blijkbaar geen aanleiding tot de veronder stelling dat er tegen de verdrukking in vele beeldhouwende talenten bezig zijn in ons land te ontwikkelen". Robert Peere boom heeft een interview met de be kroonde in diens atelier, een houten na- vil j oen op het Phoenixterrein De beeld houwer zei: Ik ben 32 jaar oud, en geboren 1e Schagerbrug, maar van m'n derde jaar af woon ik al in Haarlem dus ik mag me wel als Haarlemmer beschouwen! Na tuurlijk heb ik al heel vroeg aan teekenen gedaan, op school al heel veel. Alles koop is het maar zoo-zoo. Tot Maandag moest worden afgebeeld, en al heel spoe- waren 68 loten verkocht. Dat kon dus ook dig had ik het idee: ik moest beeldhouwer wel beter. Het is te hopen dat de tentoon- worden. Een poosje was ik ook op een stelling, die tegen een entrée van tien cents atelier bij een beeldhouwer, maar dat te bezichtigen is, spoedig heel wat meer bevredigde me toch niet erg. Toch heb ik bezoek ontvangt. De bezichtiging is waar- later gemerkt, dat ik daar wel vrij wat lijk wel een dubbeltje waard". U»Up 23 november: D. HUdebrend.en fonds kon ik naar de Avondschool van toonstelling ten voordeele van ons Steun- Kunstnij verheid gaan, maar daarmee was comité werd bezocht door goed 2300 be het voorlopig met de studie gedaan, want talende bezoekers Ook de aankoop van lo mijn vader was een arm huisschilder, en ten is bevredigend en is tot ver boven de in dat vak heb je bij tijden helemaal geen duizend gestegen Op 2 september 1915: werlj» „Hoewel het bedrag voor het monument nog niet bijeen is zal prof. Bronner een Hij voegde hier voorts aan toe, dat hij I begin met zijn arbeid maken. Hij rekent op achttienjarige leeftijd eveneens huis-1 er twee jaar voor nodig te hebben Op schilder is geweest, maar tussen deze 18 december 1916 stellen B. en W. van werkzaamheden door tijd vond om hout- I Haarlem voor om „in te willigen een ver snijwerk voor het Koloniaal Museum te zoek van het Comité tot stichting van het vervaardigen en de beeltenis van de toen- Hildebrandgedenkteken, om den termijn malige directeur van Zang en Vriendschap voor de totstandkoming van het gedenk- in marmer te houwen. Tenslotte is het teeken te verlengen tot 31 December 1917 Jan Bronner gelukt om via een audiëntie Op 22 maart 1917: „Prof. Bronner stelt op bij prof Bart van Hove die hij een het terrein voor hotel „Den Hout thans groot deel van zijn kunstwerken toonde eenige onderdeelen van het monument op. toegang te krijgen tot de Academie van I De bedoeling is om te zien, hoe het monu- Beeldende Kunsten. Een academiscne ment zal staan. In carton is de vorm van vorming die mogelijk werd door onder meer de hulp van mejuffrouw Fleisch-1 mann, een koninklijke subsidie en een financiële ondersteuning van de Schuur-1 man-Schimmel-Van Outeren Stichting. Op zijn 25ste jaar deed de schepper I van het Hildebrandmonument zijn intre de in de academie, waar hij vier jaar stu- deerde. In zijn interview met de heer Peere-1 boom verklaarde hij voorts: „Aan de f prijsvraag voor het Hildebrand-gedenk- teeken ben ik wat laat begonnen; in een I maand moest het' gereed zijn. En toen is het een inspannende arbeid geworden; op het laatst knoopte ik er halve nachten aan vast om gereed te kunnen komen. Wel. ik moet er om lachen als 'k eraan denk, dat ik hier nu zoo rustig zit, en kort geleden was 't hier nog een rommel van gips en klei en stof en allerlei din-1 gen, en er heerschte een zenuwachtige op winding U had het moeten zien!" Uit Bronners toelichting op zijn onder I het motto „Holland" ingezonden ontwerp „hebt geduld", want zijn beelden aan de Camera ontleend, hebben ontzaglijk ge wonnen door de herhaalde wijzigingen en geheele omwerking in den loop der jaren. Bronner is een moeilijk werker. Hij kan niet van zijn werk afstappen, voordat hij er zelf geheel over tevreden is. Laten wij dus bedenken, als we hem critiseeren of hem becritiseerd hebben, dat deze kunstenaar het zeker moeilijker heeft gehad dan wij allen tezamen in onze teleurstelling over de langzame vervulling". Op 3 oktober 1924: „Reeds zijn den heer Bronner f 12.000 afgedra gen voor den aankoop van materialen Er wordt aan gewerkt! Dan begint het geharrewar over de gelden en over de plaats van het monument. Maar we laten het hierbij. De geschiedenis van het begin is boeiender dan de rest van de historie, die velen nog zo vers in het ge heugen ligt en die later nog wel eens in haar geheel aan bod zal komen. Of niet, MEN WEET IMMERS hoe het verder is gegaan. Na zes jaar, in 1931, was prof. Bronner met zijn werk gereed, maar was de plaats aan de Dreef door verkeersvoor zieningen verloren gegaan. In 1933 accep teerde de raad van Haarlem als nieuwe plaats De Doorkijk, tegen het advies van B. en W. in. Maar prof. Bronner kan zijn oorspronkelijke opzet niet handhaven. Hij zal een nieuw monument maken. Hij is als kunstenaar gerijpt in een periode van kantelende kunstopvattingen. Het nieuwe monument is in 1948 gereed en wordt vele malen geëxposeerd, tot het verdwijnt in de kelders van het Rijksmuseum. In 1950 bleek dat de raad van Haarlem niet ge bonden was aan het vooroorlogse besluit (1933) over de Doorkijk. Op 5 april 1956 werd dé Doorkijk opnieuw definitief aan gewezen. Op 18 mei 1960 stelde de raad een krediet van 137.000 beschikbaar. Vrijdag 1 juni 1962: onthulling van het Hilde brandmonument van prof. J. Bronner, leraar van 140 Nederlandse beeldhouwers, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mari Andriessen, oudste leerling van prof Bronner: -deze beelden hebben de liefde volle moeite van bijna een geheel men senleven in zich opgenomen en zich toen gesloten; en staan daar nu in hun een voud en rust en vol innerlijke warmte. Godfried Bomans, lid van het Hildebrand comité: Zowel in onderwerp als in uit voering vertegenwoordigt dit monument het eigenste, wat de Nederlandse geest heeft voortgebracht. Bertus Sondaar, beeldhouwer, opgeleid door prof. Bronner: Hier is een uiter ste aan zelftucht, een nobel zelfbedwang dat het spel brengt op het niveau van de edele en waarachtige ernst, die hu mor niet buitensluit. H. Wezelaar, beeldhouwer, opgeleid door prof. Bronner: Soms schijnt de steen als door natuurgeweld gebroken, in an dere gedeelten werd de oppervlakte zorg vuldig geschuurd. De begrenzingen der vlakken maken de indruk door de tijd te zijn afgeslepen. WNTfTJN HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1930 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). 8.00 Nieuws. .18 Lichte klanken uit Zweden (gr.) 8.30 Verkeerswenken. 8.35 Muzikale och tendpost (gr.) 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne or kestmuziek (gr.) 9.35-9.40 Waterstanden. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Melodieën Expres. 11.30 Walsorkest (herh. van zondag jl.) 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Hammondorgelspel: amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Grand Gala-orkest (herh.v.maandagavond). 13.45 Gesproken portret. 14.00 Klassieke kamermuziek. 15.00 Hoe worden we ge regeerd?, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Tentoonstellingsagenda. 17.05 Balletmuziek (gr.). 17.50 Regeringsuitzending: De steden van Nieuw-Guinea, door W.A.L. van Doo- renmaalen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Tango-Rumba or kest en zang. 18.57 Olympia's Tour door Nedrland. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazz-trio. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05-0.200 Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen 1962, met com mentaren en beschouwingen, afgewisseld met grammofoonmuziek (Van 22.30-22.40 Nieuws). (Van 23.55-24.00 Nieuws). HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Lichte gram- mofoonmuziek. 7.30 Gewijde muziek. 7.50 Het brood des levens, meditaties. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte gram- mofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammof oonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Samenzang. 11.10 Radio Fil harmonisch orkest. 12.00 Muz. bij de lunch (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Gewijde muziek. 12.37 Al- le-Dag-Kerkdienst. 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamerorkest: klassieke muziek (gr.) 15.00 Moderne muziek (gr.) 15.15 Interscholair Muziektournooi Haarlem 1962. 15.45 Vrije tijdwel besteed. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte orkestmuziek (gr.) (17.40 Beursberichten. 17.45 Theaterorkest zang en orgel. 18.10 Het kerkelijk jaar in koor- en orgelmuziek. 18.30 Het Spektrum. 18.45 Lichte muziek (gr.) 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuz. 20.15 Gemeenteraadsverkiezingen '62 20.45 Lichte muziek (gr.) 21.00 Gemeenteraads verkiezingen 1962. 21.20 Grammofoonmu- 00.00-01.00 Gemeenteraadsverkiezingen '62. 21.50 Grammofoonmuziek. 22.00 Gemeen teraadsverkiezingen 1962. 23.30 Beschou wingen van Wethouders. 23.55 Nieuws. 00.00-01.00 Gemeenteraadsverkiezingen 196 BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek: Klas sieke muz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Koor zang. 15.30 Klassieke grammofoonmuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Engelse les. 16.21 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Viool en piano: Klassieke muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Grammofoon muziek. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 18.50 Sport-actuali- teit-toerisme. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte grammofoonmuziek. 19.50 Herinneringen aan toen.20.00 Chansons. 20.30 Voor dracht van gedichten. 21.0p Omroeporkest en solist: Moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.25 Ethnische muziek. 23.00-23.15 Voor de zee lieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.20 Journaal. 20.20 Politieke uit zending: P.S.P. 20.30 EUROPA 1957-1962, Film over de ontwikkeling van de Euro pese samenwerking. 20.40 Chiles Uhren gehen anders (In Chili lopen de klokken anders), uitzending in verband met de wereldkampioenschappen voetbal. 21.10- 22.40 Geordie, film (alle leeftijden). VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35 De Verrekijker, jeugdjournaal. KER KEN: 17.45-18.05 Logboek, Bijbelprogram ma voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Geknipt voor herhaling: licht mu zikaal programma. NTS: 21.00 Uitslagen en commentaren van de vandaag gehou den Gemeenteraadsverkiezingen. Het Zweedse parlement heeft maandag avond een wet aangenomen waarbij wordt bepaald dat het werken voor piratenzen ders, het voorzien van deze zenders van nieuws, advertenties of uitrustingsstukken een misdaad is. Men wil hiermee een ein de maken aan de activiteiten van twee ra diostations die op schepen buiten de Zweed se teritoriale wateren uitzenden. Advertentie jt^k on 3 soorten citrusfruit gecombineerd tot één nieuwe smaak de best dorstlessende van alle echte vruchten dranken. En... voordelig grote gezinsfles! Eerste fase van Suzette Noiret. (Uit Friesland komen allerlei blijken van lichten wij het volgende: „De ontwerper HOLLANDSE DRANKEN INDUSTRIE N.V. DIEMEN - TELEFOON 020 - 946149

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9