w Aanval van Den Hartog op de| leiderspositie van Nijdam mislukte in de vierde rit Piet van Est en Zilverberg bij de eerste zes in „Giro" Elektronisch brein wijst Rusland als winnaar aan in wereldtitelstrijd ■T Olympia's Toer door Nederland Duez overwon in tweede etappe Baankampioenschappen wielrennen uitgesteld Toer in cijfers Rit-overwinning Rik van Looy Studentenkoers op Mereveld JP^PROCO Rondom de Coupe Jules Rimet Zaak-Feijenoord voor commissie van beroep Beslissingswedstrijden van de semi-profs SPORT OP HEMELVAARTSDAG crème - shampoo 19_ WOENSDAG 30 MEI 1962 t£> Dauphinê Libérê Hero... veruit favoriet! Oppermachtig Baan wedstrijden in Olympisch Stadion naar vrijdagavond .t. Staking Voetbal 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ct. AMATEURVOETBAL VOLLEYBAL TENNIS HANDBAL CRICKET Wedden Direct na de finish in Deventer gooi den de renners Van Gent en Jansen hun fietsen op de grond en vlogen elkaar daarna in de haren omdat er tijdens een eindsprint was geduwd. Toegeschoten politieagenten scheidden de vechtenden. De tweede etappe van de Dauphiné Li- béré, die van Annecy naar Bourg-en- Bresse voerde, over een afstand van 196 km, is gewonnen door de Fransman Duez, die een tijd van 5 uur 4 min. 23 sec. liet noteren. De uitslag luidt verder: 2. Messils (Belg.) I z.t., 3. Lebaube (Fr.) z.t., 4. Miele (It.) 5.04.24, 5. Van den Berghen (Belg.) z.t., 6. Demulder (Belg.) z.t., 7. Darrigade (Fr.) 1 z.t. In dezelfde tijd als Darrigade werd een uit 54 renners bestaand peloton geklas- I seerd. Onder hen bevonden zich de Fran sen Anquetjl en Forestier, de Westduitser I Wolfshohl en onze landgenoot Enthoven. De Fransman Duez heeft in het algemene J klassement de leiding van de Italiaan Zor- I zi overgenomen. Zijn tijd is 10.27.22. Twee- I de is de Belg Messetis (op 5 sec.), Met het oog op de slechte weersomstan digheden en het daardoor ontbreken van trainingsgelegenheid zijn de Nederlandse baankampioenschappen wielrennen, die waren vastgesteld voor 7 en 14 juni in het Olympisch stadion in Amsterdam, verscho ven naar 13 en 20 juli. Die plezierige Hero-pauze! Die verrukkelijke zonnige zomerse dranken. Hero heeft het unieke fruitaroma en de smaak voor élke smaak. Geen wonder dat ook bij u Hero veruit favoriet is. Hero is met niets te vergelijken dat proeft u immers zo! Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise frambozen grapefruit. Arie den Hartog is nog lang niet uitge blust. De zware vierde rit van Veldhoven naar Heerlen zal ongetwijfeld ook de krachten van de jonge coureur uit Zuid- land hebben aangetast, doch in de dinsdag verreden vijfde etappe van Olympia's Toer door Nederland was Den Hartog alle vermoeienissen allang weer te boven. Hij had zich dan ook voorgenomen Henk Nij dam, die zo langzamerhand als een routi nier dagelijks de gelukwensen van Miss Olympia in ontvangst neemt, nu eindelijk eens van de troon te stoten. Den Hartog trof het, dat meerdere coureurs met agres sieve bedoelingen rondliepen. De Amster dammer Cor Schuuring wilde de minuten die hij maandag had verloren zo snel mo- W ie Ir entten gelijk terugwinnen. Gerard Wesseling, ein delijk eens niet door pech gepleegd, was van plan de slechte indruk die hij de voorgaande dagen had gemaakt uit te wissen en de Arnhemmer Cees van Espen voelde ook wel iets voor een avontuur. Al met al dus een stevige basis voor een aan val op de positie van Nijdam. En inder daad heeft de drager van de oranjetrui tussen Haelen. en Deventer moeilijke mo menten gekend. De aanvalsdrift van Cor Schuuring mani festeerde zich reeds in de eerste kilo meters. Tezamen met zijn ploeggenoot Rein de Jong liet de Amsterdammer het peloton achter zich doch een gesloten spoorwegovergang in Blerick (na 20 km) stond hun vlucht in de weg. Niet lang schikten de beide renners zich echter in hun lot. Nog geen tien kilometer verder was „vrijheid, blijheid" opnieuw de leus van Schuuring en De Jong. Ditmaal kreeg hun poging meer inhoud doordat een aan tal bereid bleek steun aan de vlucht te geven. Arie den Hartog zag zijn kans schoon om althans een deel van zijn achterstand op Nijdam goed te maken, Wesseling en Schuten van Wim van Beek's formatie slo ten zich aan, evenals Ad van Kemmenade en Cees van Espen. René Janssens, Nijdams ploegleider, be paalde zich er voorlopig toe Hazeldoncks en Salein mee naar voren te sturen. De twee Belgen, van wie Hazeldonckx goed geklasseerd stond, waren aanvankelijk re gelmatig aan de kop van de vluchtgroep te zien, maar dat was nu net niet de be doeling. Na een seintje van René Janssens moesten de overige zeven alleen het zware werk opknappen. Door hun activiteiten nam de strijd een voor Nijdam bepaald ongunstige wending. Van één minuut vijftien seconden in Maas hees (54 km) groeide het verschil name lijk regelmatig tot 2 min 10 sec in Nij megen (99 km), waar Hazeldonckx door een spurtoverwinning zjjn leidende positie in het premieklassement verstevigde. De eerste tegenactie van de oranjetrui-dra- ger uit Oeffeit (70 km) was zonder succes gebleven, want Den Hartog was in Nij megen virtueel leider in het algemeen klassement. Zijn achterstand op Nijdam bedroeg na de vierde etappe immers slechts één min. 55 sec. Het wekte dan ook geen verwondering dat Nijdam in de omgeving van Arn hem opnieuw onrustig werd. Ditmaal ging het, mede door de steun van een aan tal gerenommeerde coureurs, beter. De vermoeidheid ging in de kopgroep een woordje meespreken en de voorsprong slonk aanmerkelijk. Voor de „Woeste Hoe ve" kregen Nijdam en zijn metgezellen aansluiting, waarna voor Den Hartog van zelfsprekend de pret eraf was. Het pele- ton zou even later de leiders eveneens te pakken krijgen en slechts drie van hen zagen het gevaar bijtijds in. Hazeldonckx en Wesseling demarreerden fel en Schuu ring voegde zich met grote spoed bij hen. Het trio zou, ondanks de reacties van Salien, Breure en Van Kemenade, niet meer worden achterhaald, waarmee van de actiefsten in deze etappe in ell: geval Schuuring en Wesseling loon naar werken kregen. Èen ritzege zat er echter voor beiden niet. in. René Janssens kon reeds lang voor de finish in zijn vuistje lachen, want Hazeldonckx beschikte immers van de leiders over verreweg de scherpste sprint. Inderdaad gaven Wesseling en Schuuring zich in het gemeentelijk sport park in Deventer lang voor de eindstreep gewonnen, zodat de leidende positie van Janssens' equipe in het ploegenklassement opnieuw werd verbeterd. Voor Schuuring was de troostprijs de pre mie voor de strijdlustigste renner. Wesse ling kreeg door zijn tijdwinst een compen satie voor de boete, die hem maandag was opgelegd wegens helpen van Nijdam, die tot een andere ploeg behoort. Eens te meer werd duidelijk dat het zeer moeilijk zal zijn Henk Nijdam het oranje tricot, dat hij de eerste dag veroverde, nog afhandig te maken. De wereldkampioen verkeert zelf in voortreffelijke vorm en heeft bovendien voor noodgevallen een uit stekende ploeg achter zich. Schokkende wijzigingen in de top van de algemene rangschikking deden zich niet voor. Hazeldonckx boekte door zijn ritzege vier plaatsen winst en Bart van der Ven duikelde door een lekke band kort voor de finish van de negende naar de elfde plaats. Piet van Est en Huub Zilverberg zyn er dinsdag opnieuw in geslaagd hun positie in het algemene klassement van de Ronde van Italië te verbeteren. Van Est klom naar de zeer eervolle derde plaats en Zil verberg steeg van de twaalfde naar de zesde. Deze elfde etappe, die de tweede zege voor Rik van Looy opleverde, voerde over geaccidenteerd terrein. Reeds na de eerste heuveltjes verloren veel renners het con tact met het peloton en dat was voor de Fransman Anglade, tweede in de algemene rangschikking, het sein, er alleen van door te gaan. Al heel snel werd hij echter ingehaald door Adorni, Sabbadin en Zilverberg. Het viertal had op de top van de Saint Marin (650 meter hoog) al een voorsprong van 20 seconden. Toen hadden Van Looy, Neri Hoevenaers de achtervolging op de vluchters al ingezet en in de afdaling van de Saint Marin voegden deze drie zich dan ook bij het kopgroepje. Na 103 km inmiddels had ook Nencini zich bij de kop De vijfde etappe van Olympia's Toer door Nederland is geëindigd in een zege voor de Belg Jos Hazeldonckx (ploeg René Janssens). Hij legde de 178 kilometer van Haelen naar Deventer af in 4 uur 6 min. 48 seconden. De uitslag luidt verder: 2. Gerard Wesseling (pl. Van Beek) 4.17.08, 3. Cor Schuuring (pl. Van Heusden) 4.07.33, 4. Henk Nijdam (pl. René Janssens) 4.08.43., 5. Coen Vis ser (pl. Peters) z.t. 6. Bert Boom (pl. Van Beek) z.t., 7. André van Aart (pl. Si mons) z.t., 8. Julien Stevens (Belg.) (pl. René Janssens) z.t., 9. Cor Haast (pl- Si mons) z.t., 10. Maarten Breure (pl. Van Dalsen) z.t., 11. Bart Solaro (pl. Wou ters) z.t., 13. H. van Gent (pl. Ammer- laan) z.t., 14. Raf Gysel (pl. Sjefke Jans sen) z.t. Na de vijfde rit ziet het algemene klassement er als volgt uit: 1. Henk Nijdam (pl. René Janssens) 18.50.42, 2. Arie den Hartog (pl. Wouters) 18.52.37, 3. Jan Janssen (pl. Sjefke Janssen) 18.52.49, 4. André van Aert (pl. Simons) 18.54.21, 5. Jaap de Waard (pl. Buchly) 18.54.47, 6. Piet Steenvoorden (pl. Pe ters) 18.55.27, 7. Jos Hazeldonckx (Belg.) (pl. René Janssens) 18.55.40, 8. Julien Stevens (B.) (pl. René Janssens) 18.56.26, 9. Henk Cornelisse (pl. Lakeman) 18.58.37, 10. Cor Haast (pl. Simons) 18.57.15, 11. Bart van der Ven (pl. Pe ters) 18.57.52, 12. Piet Verwey (pl. Van Bee.-c) 18.58.13, 13. Cees van Espen (pl. Peters) 18.58.49, 14. Coen Visser (pl. Pe ters) 18.58.58, 15. Cees Snepvangers (pl. Simons) 18.59.26. Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1. Ploeg René Janssens 12.24.14, 2. Ploeg Van Beek 12.24.44, 3. Ploeg van Heusden 12.24.59, 4. Ploeg Peters 12.26.09, 5. Ploeg Wouters z.t. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Ploeg René Jans sens 55.41.15, 2. Ploeg Simons 55.45.52 3. ploeg Peters 55.47.47, 4. Ploeg Jefke Janssen 55.48.38, 5. Ploeg Buchley 55.52,05. Het puntenklassement luidt: 1. Henk Nijdam 19 punten, 2. André van Aert 36 punten, 3. Jan Janssen 45 pnt. De prestatie-prijs voor de vijfde etap pe werd toegekend aan Cor Schuuring De directie van het Olympisch stadion Amsterdam gaat dit seizoen een proef nemen met wielerwedstrijden op vrijdag avond in plaats van op de donderdag. In diverse sectoren van het amusementsbe drijf is al gebleken, dat het grote publiek nu de vrije zaterdag voor velen een feit is geworden de gebruikelijke uit-.-- gaansavond meer en meer naar de vrijdag zlln derde zege boeken do r ic nnHpr cmHprp stprk llollandia en Anne Six achter zich te gaan verzetten. Dat is onder andere sterk Holland» en tot uiting gekomen in het Horecabedrijf. I laten. Door nu de wielerprogramma's naar de vrijdagavond te verschuiven hoopt de di rectie grotere aantallen toeschouwers 1e trekken. Om te beginnen zullen de popu laire wedstrijden die als training zijn oe- Eén van de hoogtepunten tijdens de mee ting op Hemelvaartsdag (Mereveld) is on getwijfeld de draverij voor de studenten van de Faculteit voor Diergeneeskunde te Utrecht. Voor dit traditionele gebeuren dat bij de studenten met veel luister wordt gevierd, is de animo zo groot, dat uit niet minder dan zestig studenten een keuze moest worden gemaakt om tot het veld van elf paarden te komen. Hiervan heeft Qui Suit de beste kansen, gevolgd door Y Nellie en Yewel Boy. Een mogelijk outsider is Wally Parisien. Voor het tweede onderdeel van het Amateurkampioenschap verschijnt een sterk veld aan de start. Hoewel Visuil S niet geringe handicap moet inlopen mag zij toch als de winnaar worden getipt, omdat zij in haar huidige voortreffelijke vorm Victrix V en Winston Spencer kan slaan'. Outsider is de goede Ynno Con Dios. De vorderingen van de Franse merrie Mitchouka zijn aanzienlijk, zelfs zo dat Vrjjdag in het internationale nummer alle zeilen zal moeten voeren om te kunnen winnen. De overige kandidaten in dit voor treffelijke nummer zijn Quicksilver S en Jour de Java. Twee draverijen voor de specifieke sprinters vormen naast de lange afstanden een bijzonder attractieve afwisseling. In het eerste onderdeel gaat de voorkeur naar Yberflöte, gevolgd door Wilfield en Ylite Rose. Outsider is de crack Zéfa. Het twee de onderdeel wordt een vrije zekere prooi voor Y Y V, die als de grootste concurren ten heeft IJsselmonde en Ypermoron. Van de nummers voor driejarigen is de Zang- borrelprijs matig bezet, maar het gehalte uitstekend. De crack Astyanax kan hierin gevoegd bedroeg de voorsprong een halve minuut. Anglade en Nencini konden toen het tempo niet meer bijhouden en vielen terug op het peloton. De sprint in Castrocaro was een „zacht eitje" voor de Belgische wereldkampioen, die vóór Hoe venaers, Sabbadin, Ronchini, Zilverberg en Adorni over de eindstreep ging. De uitslag van de elfde etappe luidt: 1. van Looy (België) 170 km in 4 uur 7 min. 6 sec., 2. Hoevenaers (B) z.t., 3. Sabadin (It) t., 4. Ronchini (It) z.t., 5. Zilverberg (Ned) t, 6. Adorni (It) z.t., 7. Neri (It) 4.09.05, 8. Zanchetta (It.) z.t., 9. Van Geneugden (B) ;.t„ 10. Paems (B) z.t., 11. Nencini (It) z.t., 12. Favero (It) z.t., 23. Piet van Est (Ned) De Belg Armand Desmet, die als veer tigste over de eindstreep ging, bleef in het bezit van de rose leiderstrui. Na de elfde etappe luidt het algemene individuele klassement: 1. Armand Desmet (B) 61 uur 5 min. 37 sec., 2. Anglade (Fr) op min. 29 sec., 3. Piet van Est (Ned) op 3.01, Suarez (Sp) op 3.15, 5. Battistini (It) op 3.48, 6. Zilverberg (Ned) op 3.51, 7. Brug nami (It) op 4.00, 8. Pambianco (It) op 4.42, 9. Moser (It) op 4.54, 10. Perez Frances (Sp) op 5.07, 11. Ronchini (It) op 5.19, 12. Mas- signan (It) op 5.36, 13. De Filippis (It) op 6.08, 14. Gaul (Luxemburg) op 6.32, 15. Car- lesi (It) op 6.44, 17. Baldini (It) op 8.09, 23 Plankaert (B) op 11.56, 27. Van Looy (B) op 14.38. In de Lustrumprijs kan de debuterende Alida W winnen van Anora Belwin en Anastasia. Een tweede zege in de befaamde familie van Theo Messidor kan verwacht worden in het zesde nummer, dank zij doeld op vrijdag worden gehouden. Ook Zippora. Zij is juist iets sneller dan Zus wil men de wedstrijden om de Grote Prijs v. Spencer Gay en IJsloper. Een mogelijk van Amsterdam, die voor donderdag 21 outsider is Wanda. De Professorenpr.js juni op de wielerkalender staan, naar vrij- brengt Yeasty Hanover als de favoriet aan dag 22 juni verplaatsen. Hei is bij dit de start. Zij vindt echter in Yackie Moore evenement echter de vraag of de buiten- en Zola tegenstanders van formaat Blijft landse renners niet inmiddels voor 22 juni Zion B buiten de fouten dan kan ook hij andere contracten hebben afgesloten. I winnen. Advertentie De spelers van het Columbiaanse elftal, dat tot de zwaksten van de zestien ploegen wordt gerekend, hebben met een staking gedreigd, wanneer hun daggeld (vijf dollar: 17 gulden) niet op het dub bele zou worden gebracht. Na hef- I tige discussies tus sen de bestuurs- leden van de bond ging er een voor stel uit om het j daggeld op 7 l/t dollar te stellen. „Wanneer onze eisen niet worden I ingewilligd, spelen wij woensdag niet tegen Uruguay, maar gaan met gekruiste benen aan de kant van het veld zitten", was het antwoord van de spelers I hierop. De be stuursleden heb ben toen maar door de zure appel heengebeten en de I spelers hun loonsverhoging gegeven. „Njet" Op een persconferentie van de Russen I in Arica vroeg een der journalisten of de spelers van het Russische elftal in geval zij het wereldkampioenschap behalen, I een geldpremie of een medaille ontvangen. „Wij geven geen geld, want wij hebben I geen beroepsspelers" was het antwoord I van de vice-voorzitter van de Russische voetbalbond, Starostin, die scherp reageer de met een „njet, njet" toen hem werd De commissie van beroep van de KNVB I gevraagd, of Russische voetballers de mo- zal op woensdag 6 juni bijeenkomen met gelijkheid hebben als prof naar het bui- helemaal üw smaak het oog op de „zaak-Feijenoord". De wedstrijden tussen de kampioenen van de eerste divisie, Heracles en Fortuna (VI.), om één plaats in de eredivisie zullen op zondag 3 juni in Vlaardingen en op maandag 11 juni (tweede pinksterdag) in Almelo worden gespeeld. Het programma voor de drie clubs in de eerste divisie A, Veendam, Eindhoven en SVV, die in een halve competitie moeten uitmaken, welke twee zich bij de eerste zes plaatsen en daarmee hun plaats in de eer ste divisie veilig stellen, luidt als volgt: 31 mei (Hemelvaartsdag): SVVVeendam, 3 juni: VeendamEindhoven, 11 juni (tweede pinksterdag): EindhovenSVV. De club, die van dit drietal als laatste ein digt, speelt tezijnertijd met SHS, nummer zeven van de eerste divisie B, een beslis singswedstrijd en krijgt daarmee alsnog een kans zich in de eerste divisie te hand haven. tenland te gaan. Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! Op het terrein aan de Brederodeweg speelt Bloemendaal donderdag 31 mei (He melvaartsdag) zijn eerste promotiewed strijd voor een plaats in de derde klasse tegen Succes uit Wieringen. De „whites" moeten het in deze eerste ontmoeting zon der hun vaste eerste elftalspelers Beidschat en Houtkamp stellen. De opstelling is: doel: Kroese; achter: Langeveld en Renout; midden: Kuipers, Bas en Numan; voor: Overmeer, Tromp, De Groot, Kops en De Haan. De aanvang van deze wedstrijd is be paald op zeven uur 's avonds. In de HVB-competitie kan donderdag te beslissing vallen. In de eerste klasse A worden de beide laatste wedstrijden IEV— DSOV en DIO—Waterloo gespeeld en zeer waarschijnlijk wordt dan de kampioen be kend. IEV heeft een punt voorsprong op Waterloo en is bij een overwinning op DSOV dus kampioen. Promotie naar de vierde klasse KNVB zal er het gevolg van zijn. Er zijn uiteraard nog andere moge lijkheden maar dat IEV een of meer pun ten zal verspelen aan DSOV ligt toch niet voor de hand. IEV dus kampioen? Op het terrein aan de Schalkwijkerweg speelt de Haarlemse tweedeklasser Ripper da donderdag 31 mei (Hemelvaartsdag) een vriendschappelijke wedstrijd tegen een combinatie van landskampioen Feijenoord. Ofschoon de Rotterdamse club uiteraard niet met zyn meest prominente voetballers naar Schalkwijk zal komen, heeft men toch aan Ripperda de toezegging gedaan om een zo sterk mogelijke combinatie van tweede- en derde elftalspelers te formeren Voor Ripperda wordt dit treffen met de reserves van Feijenoord een hoogtepunt. Aanvankelijk had men Blauw Wit uitge nodigd, maar de zebra's zijn op Hemel vaartsdag door verschillende omstandig heden verhinderd. Deze wedstrijd tussen Ripperda en de Feijenoorders (aanvang half twee) wordt gehouden als omlijsting van een door de jeugdcommissie van Ripperda te houden jeugdtoernooi. De volleyballers hebben dit jaar nog maar bitter weinig gelegenheid gehad om hun sport in de buitenlucht te beoefenen De organisatoren van de ClOS-club heb ben zich door de slechte weersomstandig heden echter niet laten afschrikken; op Hemelvaartsdag wordt op het terrein, dat de gebouwen van het CIOS omzoomt, het traditionele ClOS-volleybaltoernooi gehou den. Zeventien dames- en 22 herenploegen hebben voor dit toernooi ingeschreven en het valt wel te verwachten, dat er van goede volleybal-sport te geineten zal zijn Het toernooi begint om tien uur en wordt besloten met een feestavond. Voor donderdag heeft de KNLTB een inhaalprogramma vastgesteld. Het zal ech ter niet mogelijk blijken alle op 6 mei verregende wedstrijden te doen spelen want tal van banen zullen door verhuur aan particulieren niet beschikbaar zijn Voor de clubs uit Haarlem en omgeving luidt het programma: Eerste klasse: GSTC—Haarl. LTC; Over gangsklasse A: Haarl. LTC 2Groen Wit Overgangsklasse B: LTC Bloemendaal Het Spieghel 2; RhijnauwenBrederode. Tweede klasse: Haarl. LTC 3TC Eg- mond aan Zee; Alta 3TC Heemstede 2; WOC—Festina 3; Mozaïek—TC Zandvoort; Brederode 2Dash 4. Derde klasse: LTC Bloemendaal 3Ani mo 2; TC BakkumTC Heemstede 4; TC Velsende Aëronauten 3; de Metselaars 6WOC 2; Leidse LTC 2 TC Heemstede Speciaijst 0p politiek terrein, die de hele O. O Doylr T\/Tor»ln+ I 1 - 3; Brederode 3Park Marlot 5 Vierde klasse: WOC 5—TC Bakkum 2; TC Heemstede 5—Cl. te Werve 4; Leidse Studenten 4—WOC 3; WOC 4—Tennessee 2; Brederode 5Thor RW 10. Vijfde klasse: LTC Bloemendaal 6— Chandelle 4; NWTL 5—TC Velsen 2; Duin- lust 2Never Out 6; Jatiloo 2—Houtrust 6; Bastione 4de Oude Eik; TC Heemstede 8Lucky Stroke 8; Bastione 2—Baanbre kers; Leidse Studenten 8—TC Heemstede Het Spieghel 9Zandvoort 5; Alliance 2Het Spieghel 8. De afdeling handbal van de SV De Blin- kert houdt op Hemelvaartsdag op de vel den van EDO in Haarlem-Noord een groot jeugdtoernooi waaraan door niet minder dan 60 ploegen wordt deelgenomen. Tot de vele gasten behoren WLC/DES, Aristos, Eindhoven, Vires et Celeritas, TIW, Blauw Wit. Lijnden, DVV en Sagitta die met een groot aantal ploegen uit Haarlem en om geving van 10 uur 's morgens tot ongeveer vijf uur in wedstrijden van 2 x 10 minuten in de talrijke afdelingen om de prijzen zullen strijden. Leuke kinderen Vijfhonderd kinderen hebben gedreigd hun school in brand te steken wanneer zij geen vrij zouden krijgen om de spelers van de Braziliaanse voetbalploeg om hand tekeningen te gaan vragen. De onderwij zers gaven de leerlingen hun zin en de kinderen jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar brachten een bezoek aan het Braziliaanse trainingskamp. Verloofde Agui Kerr, de verloofde van de Hon gaarse doelverdediger Gyula Grosics, die al drie jaar in de westelijke wereld leeft, heeft zich de kans niet laten ontnemen om haar aangebedene te ontmoeten. Zij heeft een engagement gekregen bij een variététheater in Santiago en telefoneert nu dagelijks met het Hongaarse kwartier in Rengo bij Rancagua. Regen en sneeuw Een plotselinge daling van de tempera tuur heeft het weer in Chili, waar het thans herfst is, doen omslaan. Op de berg toppen van de Andes ligt sneeuw, terwijl in de lager gelegen gebieden regen is ge vallen, ook in Santiago. Met genoegen heb ben de Engelsen in Rancagua de depres sie zien komen, vertrouwd als zij hiermee zijn. Een nat glad veld is hun domein. Sportblad In april van dit jaar richtte de 46-jarige Chileense journalist Jenaro Medina, een Het vermeldt een wereld bereisde op jacht naar nieuws, een sportblad op, genaamd „Gol y Gol" (doel en doel.De oplage na twee maanden .driehonderdduizend exemplaren Me dina, wiens redactie bestaat uit specialis ten op velerlei gebied (literatuur, film, to neel, economie, enz.) behalve op dat van de sport, schrijft zijn succes toe aan de populaire verteltrant, waardoor iedereen de sport kan begrijpen. De enkele sport journalisten die hij als medewerkers heeft staan onder strenge „censuur". Alle kopij van hen wordt door de leken- collega's herschreven in de stijl, die het publiek zo goed aanspreekt. De verwach ting is gewettigd, dat tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap de op lage tot 500.000 exemplaren zal stijgen. De Chilenen wedden graag en zij heb ben hun activiteiten thans verlegd van de renbaan naar het voetbalveld. Zelfs in de kranten worden weddenschappen aangeboden, waarbij het de Europeaan opvalt, dat er in Chili om bijzonder hoge bedragen wordt gewed. Zo zette een Chi leen in het dagblad „El Mercurio" 700 dollar (bijna 2400 gulden) tegen 70, dat zijn land in de eindstand de derde plaats zou bezetten. Afgaande op de tips en de voorspellingen zou Brazilië wereldkam- thuiswedsSdtPvofraS e^WitT tegen I pioen blijven. Duitsland of Rusland zou Quick (Hg) Rood en Wit II speelt voor IB de finale bereiken, terwijl Engeland, Ita- uiï tegen Quick Nijm.terwij 1 Haarlem I lië en het in Santiago zeer hoog aan- in Schiedam HDVS ontmoet. geslagen Hongarije mede tot de topploe- gen zouden behoren. Een Russisch elektronisch brein heeft voorspeld dat de Sovjet-Unie het wereld kampioenschap voetbal in Chili zal winnen. De computer, Oeral II genaamd, is tot de slotsom gekomen na duizend berekeningen, zo meldt radio-Moskou. Een groep Russische geleerden allen enthousiaste voetbalfans heeft de ma chine voorzien van de uitslagen van de wedstrijden die de zestien wereldbeker finalisten in de laatste vier jaar onderling gespeeld hebben. „Talrijke factoren zijn in aanmerking genomen", aldus Tass, „de sterkte van de ploegen, de toestand van de velden, het weer, het moreel van de voetballers, de teamgeest en alle mogelijke bijkomende omstandigheden". IT Oeral II voorspelt dat de volgende ploegen in de kwartfinale zullen komen: Uru guay en Rusland uit groep I; West-Duitsland en Italië uit groep II; Brazilië en Spanje uit groep III; Engeland en Hongarije uit groep IV. Later deelde Tass nadere bijzonderheden over de voorspellingen van het elektro nische brein mee: In de kwartfinale zal de Sovjet-Unie West-Duitsland verslaan, zal Italië uitgeschakeld worden door Uruguay, zal Brazilië Hongarije verslaan en zal Engeland verslagen worden door Spanje. In de halve finale zal Brazilië Uruguay uitschakelen en zal Rusland Spanje ver slaan. De Sovjet-Unie heeft volgens de computer 242 kansen op duizend om de wereldbeker te winnen. Brazilië heeft 174 kansen, Spanje 97, Engeland 73, Argentinië 67 en Uruguay 58.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19