„Staakt strijd op Nieuw-Guinea Vijftienjarige Groningse jongen na auto-ongeluk spoorloos 1 Felle kritiek op nieuwe Amerikaanse kernproeven Herstel in Wall Street HET WEER hhei I. f J CAMERA INRUIL- ACTKE f Dringend verzoek van Oe Thant: Stevenson verwacht hervatting van het overleg tussen Den Haag en Djakarta De verkiezingen Korporaal op „Snellius" ernstig gewond Weigert de groothandel te leveren? Eichmann vraagt clementie Oplopende markt, zeer grote omzet Aardolieprijzen gaan omlaag a r t i s t i e K efore you 47e JAARGANG NUMMER 174 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 30 MEI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur? Simnn Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo» L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mqe Minister Toxopeus komt naar de IJmond SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Somberste lente sedert 1900 De aardappelprijzen Mevr. Eichmann en zoon Het woord is aan In de krant van heden Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien5 Kunst 3 Langs sluizen en havens7 Uit stad en omgeving7, 11 In de Vishal en op zee11_ Feuilleton 13 Scheepsberichten 17 Topsy 4 Economisch nieuws17 Beurs 11 Sport 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's DIRECTEUR JODRELL BANK VERTROUWEN KEERT TERUG Aanhoudend koud i*m -is f Jf Jlf Uniformen uit de Hitier- tijd komen terug Voor de man van deze tijd mode- konfektie met eigen stijl en karakter t/m 9 Juni oto IJmuider Courant NEW YORK.— De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gelijkluidende telegrammen gezon den aan minister-president De Quay en president Soekarno, waarin hij er zijn voldoening over uitspreekt dat beide partijen bereid zijn tot overleg op basis van het plan-Bunker. Oe Thant doet een dringend beroep op beide landen alle vijandelijkheden op Nieuw-Guinea te staken, opdat de onderhandelingen her vat kunnen worden onder de gunstigst mogelijke omstandigheden. Oe Thants telegram betekent niet, dat men de laat ste dagen een reactie uit Djakarta heeft ontvangen. Indonesië had zich reeds enige tijd geleden in principe bereid verklaard tot overleg op basis van het plan-Bunker. In de Amerikaanse pers is nogal wat critiek geuit op Oe Thant, die het in strijd met zijn neutrale positie acht waarnemers De uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen zullen hedenavond op onze pu- blikatieborden worden bekendgemaakt. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. E. Toxopeus zal een oriënterend bezoek aan de IJmond-gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk brengen op don derdag 14 juni aanstaande Het bezoek zou in verband staan met de voorgenomen samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk en de grenswijziging tussen Velsen en Beverwijk naar Nieuw-Guinea te zenden. Oe Thant blijft er begrijpelijkerwijs de voorkeur aan geven gelijkluidende telegrammen naar beide partijen te sturen, maar zijn jongste telegram betekent toch in de eerste plaats een beroep op Indonesië de aanvallen op Nieuw-Guinea te staken. Uit het telegram kan men niet conclu deren, dat overleg tussen Nederland en Indonesië onmogelijk is zolang er op Nieuw-Guinea wordt gevochten. Oe Thant geeft het overleg alleen een betere kans indien het vuren wordt gestaakt. De Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, heeft dinsdag te New York tijdens een lunch verklaard, dat het er naar uitziet, dat de onderhandelingen tussen Nederland en In donesië zullen worden hervat. Hij zei vol gens Reuter, dat de onderhandelingen vele problemen zouden opwerpen, onder andere dat van het V.N.-personeel voor de over gangsperiode, di° in 't plan-Bunker wordt voorzien. Een Nederlandse correspondent vroeg of het plan-Bunker, dat Indonesisch bestuur na twee jaar inhoudt, Nieuw-Guinea ook werkelijk en op onpartijdige wijze moge lijkheid tot zelfbeschikking biedt. Steven son antwoordde, dat dit een deel is van de taak van de besturende autoriteiten op dat moment. Een Indonesische journalist vroeg of hij enig verschil zag tussen de Indonesische aanvaarding van het plan-Bunker „in be ginsel" en de Nederlandse aanvaarding van het plan „als basis voor onderhande lingen". Hierop antwoordde Stevenson dat hij aannam dat beide partijen de voorstel len aanvaarden, ten minste in principe, als basis voor het begin van onderhande lingen. Papoea's naar Indonesië Uit Hollandia wordt gemeld dat het hoofdbestuur van de „Parna" een reso lutie heeft aangenomen waarin het zegt steun te verlenen aan het voorstel van ne gen Papoea-studenten in Nederland, Indo- In de afgelopen nacht is nabij de wegomlegging in Rijksweg 4 tussen Haarlem en Halfweg, waar grondwerkzaamheden voor de aanleg van een verkeersrotonde worden verricht, een personenauto uit de bocht gevlogen en verongelukt. Dit gebeurde tegen half een. De auto werd bestuurd door een 15-jarige Groningse jongen, de ulo-scholier J. K. M. Getuigen van het ongeval zagen, hoe hij na het ongeluk uit de zwaar be schadigde auto te voorschijn kwam en de benen nam. Tot vanmiddag 12 uur was de jongen nog niet opgespoord. De jongen is de zoon van een regen kledingfabrikant in Groningen. Hij kreeg gisteren onenigheid thuis, liep met een kwaad hoofd de deur uit en haalde de auto van zijn vader uit een Groningse ga- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze weerkundige medewerker) Met een zwakke wind tussen noordwest en noord blijft te koele lucht naar ons land stromen. Wanneer het op Hemel vaartsdag droog blijft met opklaringen en een middagtemperatuur van 14 a 15 gr a den mogen wij al tevreden zijn. Het is al zeker dat mei een temper a- tuurrecord heeft gebroken, want de ge middelde maximum temperatuur is in De Bilt (en ook elders in ons land) beneden het record van mei 1902 gebleven dat 14.1 C. bedroeg. De zon zag kans toch nog juist boven het record van 1923 te komen toen zij in mei in De Bilt 118 uren scheen tegen nor maal 211 uren. Niet alleen mei maar ook het gehele voorjaar heeft een uitzonderlijk slechte beurt gemaakt. In de laatste 100 jaar is alleen de lente van 1888 0.2 graden kou der gebleven. Een zo sombere lente als deze is na 1900 niet voorgekomen. En nog zit vrijwel geheel Nederland evenals het grootste deel van West-Euro pa en Scandinavië vooral 's avonds nog bij de kachel. rage, waar de wagen 's middags was doorgesmeerd. Met die auto is hij aan het rijden gegaan, totdat de rit onder Halfweg eindigde doordat hij in de bocht van de wegomlegging in moeilijkheden kwam, op de linkerweghelft terecht kwam. scherp naar rechts stuurde om een tegen ligger te ontlopen, een stalen geleidings- rand rechts van de weg ramde en uitein delijk tegen een lichtmast belandde. Daar na vluchtte hij de donkere weilanden in Uit een telefonisch onderhoud met zijn erg ongeruste vader in Groningen verna men we, dat de jongen geen geld bij zich heeft. „Hij moet toch eten, ik hoop dat hij vandaag wat van zich laat horen zei zijn vader die het nog niet wenselijk achtte een signalement van de jongen te verspreiden. I nesië te bezoeken, „opdat niet alleen leden van de Nieuw-Guinearaad maar ook leden van politieke partijen in geheel West-Pa poea de gelegenheid krijgen, het stand punt van het Papoea-volk, dat het vrij wil zijn als alle andere volkeren ter wereld I met kracht in Indonesië duidelijk te ma ken I Jouwe: Papoea's tegen plan Bunker Het Papoealid van de Nederlandse af- vaardiging in de V.N.-commissie voor in- lichtingen over niet-zelfbesturende gebie den, de heer N. Jouwe, heeft in een pers conferentie te New York verklaard, dat de Papoea's vrijheid en onafhankelijkheid wensen en niet het slachtoffer willen wor den van „Indonesische chantage". Volgens hem zijn de Papoea's bang voor het plan-Bunker. Wanneer later, zoals voorzien is in dit plan, de bevolking van Nieuw-Guinea over haar toekomst moet beslissen zal de regering te Djakarta, zo meende de heer Jouwe, een miljoen In donesiërs zenden om deel te nemen aan het referendum. Bij een Nederlandse overval op Indone sische parachutisten nabij het dorp Mala- dofok, ongeveer 50 kilometer ten zuidoos ten van Sorong zijn 5 para's gesneuveld en zeven gevangen genomen. Twee para's wisten te ontsnappen met achterlating van hun wapens. De Nederlandse patrouille activiteit op het schiereiland Onin en in de streek om Kaimana duurt onvermin derd voort, maar uit deze streken worden verder geen bijzonderheden gemeld. De 21-jarige dienstplichtige korporaal H C. Hoogink uit Velp is bij Nieuw-Guinea aan boord van het opnemingsvaartuig „Snellius" door een vallend luik ernstig aan de rug gewond. Hij is overgebracht naar het gouvernements-ziekenhuis in So rong. Korporaal Hoogink is ongehuwd. Het Bedrijfschap voor de Kleinhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit en de Fe deratie van Bonden van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit hebben naar aanleiding van het instellen van maximumprijzen voor aardappelen tele grammen gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij. Zij spreken er daarin hun teleur stelling over uit, dat het door de minis ters in uitzicht gestelde vooroverleg over deze maatregel niet heeft plaatsgehad en vragen alsnog om een bespreking. In de telegrammen wordt verder gezegd dat vele detaillisten door het vaststellen van verkoopprijzen, die in vele gevallen lager zijn dan de inkoopprijzen, schade zullen lijden. De federatie en de bonden rekenen erop, dat de regering de voorzie ning met consumptie-aardappelen tegen de door haar vastgestelde prijzen zal ga randeren. Uit allerlei delen van het land, zo deel de het Bedrijfschap voor de Kleinhandel aan het A.N.P. mee, komen meldingen bin nen over groothandelaren die aankondigen vandaag nog wèl, maar daarna niet meer te zullen leveren, tenminste niet tegen de door de regering vastgestelde prijzen. Deze opname bereikte ons uit Nieuw Guinea: De aankomst van het m.s. „Zuiderkruis" in Hollandia met aan boord 850 militairen van de Konink lijke landmacht. De mannen blijven voor een deel in Hollandia; een ander deel gaat verder naar Sering en Biak. JERUZALEM (Reuter) (AP) Adolf Eichmann heeft zich vandaag rechtstreeks tot president Itzjak Ben Zvi van Israel gewend om clementie in een laatste poging zich het leven te redden. De verdediger van de voormalige kolonel der SS dr. Ser- vatius, heeft het verzoek van Eichmann formeel ingediend benevens een eigen ver zoek aan Ben Zvi om de doodstraf niet ten uitvoer te brengen. In een bekendmaking van de Israëlische regering wordt gezegd: Adolf Eichmann heeft vanmorgen een verzoek om clemen tie ingediend bij de president. Dr. Serva- tius, de advocaat voor Eichmann, diende een soortgelijk verzoek in." Verwacht wordt, dat president Ben Zvi binnen drie dagen een beslissing zal ne men na eerst advies te hebben ingewon nen van de minister van Justitie Dov Jo seph. Volgens autoriteiten van het mini sterie zal het gratieverzoek „zo snel moge lijk behandeld worden." Dr. Robert Eichmann, een Oostenrijkse advocaat, heeft telegrafisch een beroep ge daan op president Ben Zvi om te trachten clementie te krijgen voor zijn broer. Het Israëlische hooggerechtshof heeft het doodvonnis over Eichmann gisteren beves tigd. De moordenaar van miljoenen Joden zal aan de galg ter door worden gebracht, tenzij president Ben Zvi hem gratie ver leent. Alleen de president kan het vonnis wijzigen. De 56-jarige Eichmann is schul dig bevonden aan misdaden tegen het Joodse volk, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Deze foto van mevrouw Eichmann en haar zesjarige zoon Ricardo „Hasi" is gemaakt in München, waar de echt genote van de vroegere kolonel van de SS de uitslag van het beroep op het Israëlische Hooggerechtshof afwacht te. De gelijkenis van „Hasi" Eichmann met het bekende jeugdportret van zijn vader is opvallend groot. (Telefoto) Anatole France: De tijd vergeeft de mensen. bereidwilliger dan JODRELL BANK (AP) Een vooraan staande Britse ruimtevaartgeleerde heeft de Amerikaanse kernproeven in de damp kring, die dit weekeinde zullen plaats vin den aan de kaak gesteld en deze een be lediging voor de wereld genoemd. Sir Ber nard Lovell, leider van het radio-telescoop station van Jodrell Bank, verklaarde: „De toewijding, waarop men zo prat gaat, van Amerika voor het vreedzame ge bruik van de ruimte buiten de dampkring zal nu gezien worden als een sluier die naar willekeur verscheurd kan worden, wanneer dit de Amerikaanse militairisten en de geleerden die hen bijstaan, van pas komt." „Het is vanzelfsprekend dat geleerden verschillende meningen tot uitdrukking brengen over het wetenschappelijke nut van de explosies Hoewel ik ze persoonlijk De beurs van New York gaf gisteren een opmerkelijk herstel te zien en liep scherp op bij een zeer actieve handel. Er werden 14.750.000 shares verhandeld. Daarmede werd het de op één na drukste dag uit de geschiedenis van de beurs. Alleen op 29 ok tober 1929 zijn nog meer aandelen verhandeld te weten 16.410.030 stuks. Maandag was de omzet 9.350.000 shares groot. In de ochtenduren leek het erop of de calamiteit van maandag zich ongeremd zou voortzetten maar in het begin van de middag sloeg de stemming om en was de markt verdeeld. beschouw als één van de onhandigste en gevaarlijkste experimenten die ooit be raamd werden, is dit niet het belangrijk ste", aldus Lovell in een vraaggesprek. De Amerikanen treden eenzijdig op tegen de vergaarde kennis en het advies van hen die nog steeds de vrijheid hebben om in de internationale gemeenschap te spreken, met een maximum aan minachting voor de ernstige zedelijke kwesties die op het spel staan." Het is één van de hevigste kritieken op de proeven buiten de dampkring die door een geleerde van wereldnaam naar voren zijn gebracht. Lovell zei de proeven met ontzetting te bezien en voegde er aan toe: „De beslissingen over te gaan tot explosies in de ruimte is een zwart ogenblik voor de mensheid Als gevolg van dalingen van de wereld marktprijzen zullen met ingang van 1 juni in ons land de verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten even eens worden verlaagd, zo vernemen wjj van Shell Nederland n.v. Petroleum voor verlichting en verwarming wordt cent per liter en tractorpetroleum 0,55 per 100 liter goedkoper. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, dunne stookolie en huisbrandolie voor centrale verwarming voor niet-paxtieulier verbruik, gaan met 0,70 per 100 liter omlaag. De prijsverlaging voor huisbrandolie voor par ticulier verbruik bedraagt f 0.60 per 100 liter. De beurs bood toen een chaotische aanblik. De tikker liep 54 minuten bij de handel achter en de eerste winsten wer den geconstateerd. American Telephone steeg tot 104%. General Electric Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking en zwakke wind met kans op nachtvorst. Later veranderlijke bewolking en enkele buien. Tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind, ruimend naar noordwest. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. 3S8S8! SMSNaMamswwiMWMWga - -' *5 w:- 1, Polaroid was 4% hoger op 28^ en U.S. Steel 1. Om twee uur 's middags was de tikker 83 minuten bij de koortsachtige handel achter geraakt en kwam I.B.M. met een pakket van 30.000 stukken aan de markt. De koers steeg 4 tot 365 en enkele minuten later lag die op 382 21) Soers Roelenck was 4% hoger op 69 en American Telephone 5% op 106% Vele blue chips herstelden zich bijna vol ledig na de verliezen van maandag. Aan het slot liep de tikker 2 uur en 23 mi nuten achter en het duurde daarom ge ruime tijd, voor men de slotconclusies kon trekken. Deze. waren echter over het al gemeen gunstig. U.S. Steel was tenslotte 2 hoger, American Telephone 6, Dupont 7, Standard Oil 4. Vandaag blijft de beurs gesloten wegens Memorial Day. Don derdag verwacht men dat de handel in normaler banen zal verlopen. Het Dow Jones-gemiddelde van dertig industriële aandelen is dinsdag met 27,03 punt gestegen tot 603,96. Daarmede is de daling met 34,95 punt van maandag weer grotendeels ongedaan gemaakt. Kennedy pleegde overleg President Kennedy riep zijn hoogste fi nanciële en economische raadgevers op het Witte Huis bijeen. Na de besprekingen met de leiders van het Congres over de huidige situatie deelde de „speaker" van het Huis van Afgevaardigden, John Mc- Cormack, de pers mede dat er geen aan wijzingen zijn voor plannen van de presi dent om in de situatie in te grijpen. „De algemene mening is dat de economie in een zodanige toestand verkeert dat er geen rechtvaardiging bestaat voor de plotselinge daling van de beurs", zei de heer McCor- mack. BONN (Reuter) De Westduitse solda ten zullen meer op hun voorgangers uit de tijd van Hitier gaan lijken als zij de uniformen gaan dragen waarvan het West duitse ministerie van Defensie dinsdag bij zonderheden heeft bekendgemaakt. De mi litairen hadden geklaagd over de huidige uniform die zij lelijk vonden. De nieuwe uniformen zullen in de komende vier jaar worden ingevoerd. Advertentie AOVl S€ C>pp-e O'NG BARTELJORISSTRAAT5 HAARLEM BREESTRAAT 138 BEVERWIJK Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1