Eerste doodvonnissen in Algerije voor OAS-ers Verkeerschaos in Parijs door energiestaking Wereldnieuws Contact OAS-FLN wordt officieel ontkend Alphenaar Niettemin zijn er redenen te over om er wel geloof aan te hechten Piccioni weer minister van Buitenlandse Zaken Dinsdag zijn dertig doden gevallen Vermist Brussels jongetje terecht Landarbeiders van Saragossa staken Engeland op zijn hoede voor spionnen Twaalf uur geen gas en elektriciteit Geslaagde 24-uurstaking in Argentinië Italië Op de c~PraatótoeL houtstr. 137 Nieuwe klap Verklaring Pressiemiddel Waar Nederland beroemd om is. Cor Beek Gaat u met vakantie? Gruisweg 47-49 haarlem MevrSoekarno op reis Politie in Barcelona verjaagt posters WOENSDAG 30 MEI 1962 Prikken V;V<Ü? (Van onze correspondent) PARIJS Ondanks de bijna al te na drukkelijke ontkenning door de president en de voornaamste F.L.N.-vertegenwoordi- ger van het voorlopige executieve orgaan in Algerije, mr. Farès en dr. Mostefai, is men in Parijs toch eerder geneigd wel enig geloof te hechten aan de beweringen van de O.A.S., dat er sinds enige dagen geheime onderhandelingen worden ge voerd tussen de Franse activisten en de Algerijnse nationalisten, met het doel een regeling te treffen. In een piratenuitzen- ding van de O.A.S. zijn zelfs de namen ?e- noemd van de geheime onderhandelaars. Voor de O.A.S. ex-kolonel Godart, die in feite, zoniet officieel, de leiding over de moordenaarsorganisatie van Salan moet hebben overgenomen, en, van F.L.N.-zij- de, voornoemde Mostefai zouden zijn opge treden. President Farès, die tot de gematigde Algerijnse nationalisten wordt gerekend, heeft zich onlangs in Parijs trouwens be reid verklaard met alle bevolkingsgroe pen en stromingen in Algerije te onder handelen, waarbij hij nadrukkelijk zei de O.A.S. niet te willen uitsluiten. Het is voorts opgevallen dat meer dan de helft der 27 Kamerleden, die Algerije in de Na tionale Vergadering vertegenwoordigen on die als aanhangers van de O.A.S. bekend staan, gisteren plotseling naar hun kiesdis- trichten zijn teruggekeerd. Hun reizen zouden eveneens met die contacten met het F.L.N. in verband kunnen worden ge bracht. die de Franse autoriteiten onmachtig blij ken af te wenden, ofschoon die taak tot juli niettemin op hun schouders rust. Deze nieuwe fase in de ontwikkeling van het Algerijnse drama, die door deze verrassende berichten of geruchten lijkt te worden ingeluid, is nochtans niet zo moei lijk te verklaren. Naarmate de dag van 1 juli, waarop het referendum over het zelfbeschikkingsrecht Algerije zijn onaf hankelijkheid zal geven, naderbij komt, verhoogt de O.A.S. haar destructieve ac ties onder het bijzonder intelligente mot to, dat de Fransen het land zullen verla ten in de staat, waarin ze het in 1830 ge vonden hadden. De massale uittocht van „zwartvoeten" waarin de O.A.S. anderzijds berust, schijnt erop te wijzen dat de Franse extremisten niet ernstig meer streven naar een onaf hankelijke deelstaat, die ze vroeger in de grote steden Algiers, Oran en misschien Constantine hadden willen stichten. Daar naast mag men betwijfelen of het heroïs me en de strijdlust van de O.A.S. zullen zijn opgewassen tegen het vooruit zicht straks een F.L.N.-politiemacht tegen over zich te zien, die geen enkele reden zal hebben zich met handschoenen te tooi en. Doch in een maand kan de O.A.S. in Algerije niettemin nog voor miljarden schade aanrichten. Voor de achterhoedegevechten, die de O.A.S. in Algerije nog levert, zijn natuur lijk ook nog wel verschillende andere uit leggingen te geven. De waarschijnlijkste veronderstelling is wel, dat de ex-kolonels die de leiding voeren in de O.A.S. inder daad de hoop nog altijd niet hebben opge geven straks in Frankrijk nog eens een geslaagde greep naar de macht te kunnen doen, om in Parijs een fascistisch-militair bewind te vestigen. Doch tegenover het F.L.N. lijkt men die activiteiten van de O.A.S., en haar verschroeide aarde-politiek in het bijzonder, vooral wel als een pres siemiddel te moeten beschouwen, met he doel als partner in de toekomstige repu bliek aanvaard te kunnen worden. Een partner, die het F.L.N. op tal van gebie den trouwens inderdaad moeilijk zal kun nen ontberen. Die pressie zou nu dus resultaten hen ben opgeleverd. En inderdaad kan men begrijpen, dat het F.L.N. wel over een paar morele obstakels wil heenstappen, wanneer het erom gaat Algerije te be hoeden voor de vernietiging van zijn voor naamste gebouwen, fabrieken en andere bronnen van bestaan, de olie-installaties in de Sahara inbegrepen. Een bedreiging Advertentie Dat het F.L.N. nu zijn verontwaardiging over deze onthullingen of insinuaties van de O.A.S. hoog van de torens schreeuwt, is al evenmin bijzonder onbegrijpelijk. De voornoemde contacten zouden inderdaad een nieuwe klap zijn in het gezicht van generaal De Gaulle, die de O.A.S. nooit als een politieke doch enkel als een mis- dadigers-organisatie heeft willen beschou wen, die het Franse staatshoofd nimmer op de knieën heeft weten te dwingen. En in dat onvermogen moet dan ook de ver klaring, zo niet de rechtvaardiging, wor den gezocht van die eventuele palavers, die de officiële woordvoerders aan Franse en aan Algerijnse zijde eenstemmig naar het rijk der fabelen verwijzen. ALGIERS (AP) Het Algerijnse alge mene vakverbond, dat vrijwel alle 420.000 Europese arbeiders in Algerije vertegen woordigt heeft een beroep op zijn leden gedaan zich voor te bereiden op een mas saal vertrek naar Frankrijk om op deze wijze de ineenstorting van de economie van Algerije te bewerkstelligen. Het ver bond (U.G.T.F.A.) vêrklaarde dat alleen via rechtstreekse onderhandelingen met de moslims waardevolle garanties voor de toekomst verkregen kunnen worden. In een verklaring die neerkomt op een ultimatum zeggen de vakbondsleiders dat deze on derhandelingen moeten geschieden vóór 1 juli. ROME (Reuter/AFP) De Italiaanse minister-president, professor Fanfani, heeft vice-premier Piccioni belast met de portefeuille van buitenlandse zaken. Hij volgt in deze functie professor Segni op, die thans president is. De christen-democratische senator Cor bellini is minister van posterijen en ver bindingen geworden als opvolger van Spal- lino die zondag bij een ongeval omkwam. De zeventigjarige Piccioni heeft deel genomen aan de ondergrondse strijd tegen de fascisten en is in de jaren 1948 tot 1953 vice-premier en minister van justitie ge weest in verschillende kabinetten van De Gasperi. Hij trad in 1954 als minister van buiten landse zaken af om zijn zoon, die genoemd was- in het schandaal om de dood van Wilma Montesi, in vrijheid te kurinen ver dedigen. Zijn zoon is later geheel van blaam gezuiverd. FOTO CAS OORTHUIS +arf rrpv tft' "r - p Hij had met zijn meeste landgenoten ge meen, dat hij de gemiddelde Nederlander was en dat hij een vrouw had en twee kinderen. Ze bewoonden dus twee zolder kamers, en af en toe haalden ze hun blauwe kaart tevoorschijn, om zich te war men aan een theoretische hoop Dit keer mocht zij voor het eerst stem men en hij legde haar uit hoe je dat doen kon. „Je neemt de achterkant van het stembiljet en daar prik je in, met je ogen dicht. Dan keer je het voorzichtig om en de lijst die je geprikt hebt, die neem je, en dat is dan je stem. Op die manier gaat het volkomen objectief en volstrekt eerlijk" Zij vroeg of het nog anders kon. „Knopen tellen werd ook veel gedaan", gaf hij toe, maar met zoveel lijsten wordt dat te in- geviikkeld." Zij knikte begrijpend. Hun zolderraampje gaf uitzicht op een brug, waarvan de leuningen de wrakke sier der borden torste. „En toch wil ik bewust kiezen", hield ze vol, „Wat denk jij van die blauwe daar, op twee na de laatste van links?" Alsof ze zijn oordeel vroeg over een couponnetje dat eigenlijk niet zo mooi was. „Of de foldertjes", hielp ze zelf al, Is er misschien een knappe man bij? Ja laat ik tenminste stemmen op een knappe man!" „Knappe mannen gaan niet in de poli tiek", zei hij, „maar hier heb je de fol dertjes. Zie je dat leggen die lui van be neden wél op de trap!" en hij dacht aan de soepreductiebonnen die steevast hun neus voorbijgingen. De vouwblaadjes waren niet bepaald be- aaid met mannen van het gewenste type, maar haar oog viel op de slagzinnen. „Ze maken een eind aan de woningnood, staat hier", zei ze, "Als ik nu eens stem op de partij die dat wérkelijk wil. Maar hij antwoordde bitter: „Al zeven tien jaar lang beloven ze dat allemaal, en al zeventien jaar lang is juist dat het minst veranderd: de woningnood. Heus. als ze je stem eenmaal hebben „Goed, dan stem ik niet!" dreigde ze „Het is je plicht!" „O ja? En hun plicht dan?" „Hun plicht is.Anders. Nou, wat doe o je" „Prikken", zuchtte ze, „dan gebeurt alles tenminste volkomen objectief en vol strekt eerlijk" Toen trok. ze haar mantel aan om haar stem te gaan uitbrengen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE, (Van onze correspondent) (Reuter/AP/AFP) Een speciale recht bank voor de openbare orde ingesteld krachtens de bestandsovereenkomst van Evian heeft voor het eerst doodvon nissen uitgesproken over twee leden van de O.A.S. in Tizi-Ouzou. Tot dusver had het rechtscollege, dat in het leven is ge roepen om snel recht te kunnen doen in terreurzaken, alleen gevangenisstraffen opgelegd. De ter dood veroordeelden zijn Domi nique di Cristo, die toegaf sinds januari van dit jaar vier tot vjjf maal per week op straat moslims te hebben doodgescho ten, en Jackie Berthomieu, die volgens zijn zeggen als „beschermend element" optrad bij vijf moorden op moslims in april van dit jaar. ALGIERS (AP) Ten zuiden van Oran zijn dinsdag twee tot de tanden gewa pende commando's van het Europese ge heime leger gearressteerd. De beide com mando's tezamen 47 man sterk, zijn over gebracht naar Perregaux bij Oran. Hun leiders waren twee gedeserteerde officie ren van het Franse leger en twee leden van het Vreemdelingenlegioen. Bij besluit van het Franse hoge commissariaat in Algerije zijn dinsdag 42 personen uit Al gerije gewezen wegens activiteit, die schadelijk voor de openbare orde" wordt geacht. In Algerije verloren dinsdag tengevolge van aanslagen ten minste dertig mensen het leven, onder wie 24 mohammedanen. Van de zeventien gewonden waren zeven mohammedanen. Europese terroristen hiel den in het hart van de stad een zieken auto aan om een Algerijnse vrouw die het slachtoffer was geworden van een ter roristische aanval te doden. Dit was de derde maal ih de afgelopen paar dagen BRUSSEL Het 10-jarige Brusselse jongetje Gustave van Rillair uit Vilvoorde, vermist sedert 20 mei, toen hij naar een bioscoop was geweest, is gisteren terug gevonden in het bos van Terhulpen, een plaatsje tussen Brussel en Leuven. Hij zwierf daar rond met een onbekende man, die bij het zien van de rijksveldwachters onmiddellijk op een bromfiets de vlucht nam. De politie waarschuwde de vader van het kind, die naar Terhulpen reed en zekerheid bracht over de indentiteit van de jongen. Tien dagen lang heeft de politie van Vilvoorde naar hem gezocht. Er waren klopjachten georganiseerd, twaalf Brussel se speurhonden hadden gezocht, woningen van alleenstaande mannen waren geïnspec teerd, de gang van vele kermisreizigers, die op de kermis van Vilvoorde waren ge weest werd nagegaan. Een spoor leidde zelfs naar Den Haag, doch de verdach te bleek daar een volkomen geregeld le ven te leiden en Nederland in weken niet te hebben verlaten. Honderden politiemannen hebben thans een gedeelte van het Zoniënwoud bij Brussel omsingeld, waar de man zich ver moedelijk schuilhoudt. dat de Europese terroristen gewonden die naar een ziekenhuis vervoerd werden ver moord hebben. In een voorstad van Algiers zijn twee massagraven ontdekt die volgens Franse gendarmes de verminkte lijken van mo hammedanen en Europeanen bevatten. Re geringsautoriteiten verklaarden later dat tot dusverre tien lijken zijn opgegraven. Vandaag is de repatriëring begonnen van de Algerijnen, die naar Tunesië ge vlucht zijn, zo heeft de Liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève bekendge maakt. Sinds 12 mei zijn nu ruim twalaf- duizend Algerijnen, die naar Marokko ge vlucht waren, naar hun land teruggekeerd. PARIJS President De Gaulle zal van 14 tot 17 juni zijn zeventiende reis door de provincie maken. Op deze reis zal hij de departementen Haute-Saöne, Jura en Doubs bezoeken. De woning van de Franse journalist Gil bert Mathieu, medewerker van Le Monde, in Parijs is ernstig beschadigd door een kneedbom. De woning van de hoofdre dacteur van Le Monde is enige maanden geleden door een bom ernstig bescha digd. Mevrouw Soekarno, de echtgenote van de Indonesische president brengt een bezoek aan Hongarije op uitnodi ging van mevrouw Dobi (links), de vrouw van de Hongaarse president. Ook de echtgenote van de Hongaarse premier Kadar (rechts) was naar het vliegveld van Boedapest gekomen om de Indonesische presidentsvrouwe te begroeten. (Telefoto) MADRID (Reuter) De politie in Bar celona heeft gisteren stakingsposten bij de grote metaalfabriek Maquinista Terres- tre verspreid. Zij wilden arbeiders ervan weerhouden het werk te hervatten. Er staken naar verluidt nog ongeveer 16.000 man in Barcelona. In Egea de los Cabale- ros in de noordoostelijke provincie Sara gossa staakten dinsdag 2.000 landarbeiders voor verdubbeling van hun dagloon. Ver der waren in Jerez de la Frontera in het zuiden van Spanje 5.000 bouwvakar beiders in staking, eveneens voor verdub beling van hun daglooon. Elders echter bleef de stroom van ar beiders die weer aan het werk gingen aanhouden. In Asturië, waar het arbeids conflict zes weken geleden begon, zijn naar schatting nog slechts 5.000 mijnwer kers in staking. De 4.500 arbeiders van de metaalfabriek Duro Felguera in Astu rië gingen weer aan het werk na een loonovereenkomst met de directie. In het gebied van Bilbao, waar op een gegeven ogenblik 48.000 arbeiders staakten uit sympathie voor de mijnwerkers in Astu rië, is de toestand, naar verluidt, weer normaal. Advertentie LONDEN AP) Met ingang van vrij dag kunnen één miljoen Britse ambtena ren een verscherping van de veiligheids maatregelen binnen de ministeries ver wachten. De nieuwe voorschriften voorzien er in, dat een vakbondsfunctionaris, die wordt verdacht van communistische of fascistische sympathie ministeries waar „geheim werk" wordt verricht, niet mag betreden. De vakbondsfunctionarissen die onder dit verbod vallen hebben het recht er tegen in beroep te gaan. Op ministeries waar geen geheim werk wordt verricht kunnen mogelijk onderhan delingen gevoerd worden met pro-commu nistische vakbondsleiders. De veiligheidsvoorschriften vormen een deel van het 22.000 woorden tellende rap port van de commissie, die onder lei ding staat van Lord Radcliffe. Volgens dat rapport, dat begin april werd gepubliceerd zijn vele communisten in overheidsdienst geïnfiltreerd. PARIJS (Reuter) De staking, die ar beiders dinsdag bjj de Franse gas- en elek triciteitsbedrijven hebben gehouden, heeft in Parijs een verkeerschaos veroorzaakt. De metro reed slechts zeer ongeregeld en op buitenlijnen had men stoom- en diesel locomotieven van stal gehaald om het ver voer nog enigszins gaande te houden. Vele fabrieken konden door gebrek aan stroom niet draaien en de meeste Parijzenaars moesten de warme maaltijd overslaan om dat er geen gas was. De staking, die twaalf uur duurde en dinsdagmorgen om zes uur begon, werd door de drie voornaamste vakbonden ge steund. De arbeiders bij gas- en elektrici teitsbedrijven eisen een loonsverhoging van elf percent. De regering heeft hun eisen afgewezen, met de belofte, dat zij na de zomer de algemene loonpolitiek onder de loep zal nemen. Er dreigen voor vandaag weer stakingen in de Parijse metro en bij de busdiensten. Het controle-personeel en dat bij de me teorologische dienst van de Parijse vlieg velden hebben een 24 uurstaking voor zon dag 10 juni aangekondigd. In regeringskringen is men van mening, dat achter de stakingen politieke drijfveren zitten. De Franse kranten adviseerden hun le zers opnieuw trouwhartig wat zjj beter niet en wel zouden kunnen doen, om nog de minste last van de stakingen te onder vinden. Iedereen werd aangeraden alle gaspitjes uit te draaien, om eventuele ex plosies te voorkomen. Het elektrische licht werd 's morgens om zes uur precies in de centrales in het hele land uitgedraaid en die onderbreking zou precies twaalf uren duren. Twaalf uren, waarin de ondergrondse BUENOS AIRES (AP) De lande lijke 24-uursstaking. die uitgeroepen is door het machtige Argentijnse Algemene Verbond van Arbeid (CGT) is geslaagd. Vele takken van nijverheid alsmede de vervoersbedrijven werdén zwaar getrof fen door de staking, maar bij de banken, de staatsdiensten en de warenhuizen werd normaal gewerkt. De staking ging door hoewel de rege ring gewaarschuwd had dat Argentinië's wankele economie er verder door in gevaar gebracht zou worden. De CGT besloot tot de staking om te pro testeren tegen de achterstand bij de uit betaling van salarissen en pensioenen en tegen de voortdurend stijgende kosten van levensonderhoud. De staking eindigde te middernacht en er deden zich geen be langrijke incidenten voor. treinen in Parijs ook niet konden functio neren, de trams overal in de remises ble ven en radio en televisie noodgedwongen buiten werking stonden. In de grote ma gazijnen zou men niettemin pogen de klan ten bij kaarslicht en met behulp van car- bidlantaarns te helpen, doch het meren deel der banken zou haar loketten geslo ten houden. Ondanks dat vele Parijzenaars en forenzen, die met het oog op al deze vraagtekens en verrassingen, maar liever het zekere voor het onzekere zouden wil len nemen door eens lekker uit te slapen en daarna ook nog thuis te blijven, dreigde het verkeer toch nog erger vast te lopen dan gewoonlijk, want ook alle verkeerslichten vielen uit. Het gemis aan elektriciteit speelde op de luchthaven het vliegverkeer zo moge- ljjk nog ernstiger parten. Trage betalers. Het merendeel van de 118 mensen die na de mislukte invasie in Cuba in april 1961 gevangen zijn geno men, zijn van de El Principe gevange nis te Havana naar gevangenissen op de eilanden Pines en Matanzas overge bracht. Dit wordt opgevat als een teken van ontevredenheid van de regering Castro over de trage uitbetaling van de losgelden voor zestig gewonden en zie ken, die in april naar de Verenigde Sta ten zijn vervoerd. VergetenGisteren stapte iemand in Leicester een bank binnen met twee tas sen vol bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van 110.000 pond sterling. De biljetten waren evenwel maandag ongel dig geworden. De bezitter van de eigen lijk waardeloze biljetten verklaarde, dat hij helemaal vergeten was, dat hij het geld nog had. Hij ontdekte het pas weer toen hij dezer dagen ging verhuizen. De bankdirectie streek de hand over haar hart en wisselde het oude geld in. Eerste maal. Vijftig vliegtuigen van de Zuidvietnamese luchtmacht hebben zon dag 100 ton bommen geworpen op het hoofdkwartier van de communistische guerillatroepen in het noorden van Zuid- Vietnam. Dit is meegedeeld door de chef van de generale staf, generaal Ngoejen Chanh. „Het is de eerste maal in onze militaire geschiedenis dat wij alle beschikbare vliegtuigen tegen de vijand hebben ingezet", zei hij. Peppone. De Italiaanse acteur Gino Cer- vi, die in een aantal „Don Camillo" films de rol van „Peppone", de com munistische burgemeester van Bassa speelde heeft zich kandidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen die op 10 juni in Rome worden gehouden. Hij komt uit voor de (katholieke) chris ten-democraten. Advertentie - 5

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3