Leider van OAS-komplot tegen De Gaulle gepakt Groen Co KOK Coalitieregering van premier Inonu gevallen Westduitse regeringscoalitie bedreigd door looneisen Militair Hof van Justitie zal OAS-'ers voortaan berechten KLEUR- SPOELING THUIS ZELF DOEN E Bonn ziet rook van een nieuwe affaire-Kroll in Moskou Oostduitse toelichting op het .verzoek om Westduits krediet SPECIALE AANBIEDING Vuurgevecht in centrum van Parijs tussen de politie en een terrorist Spaanse stakers worden berecht Kabinetscrisis in Turkije Tangayika wordt een republiek UW HAAR: POLY-COLOR Kerk in nachtclub Geen vooruitgang: in het gesprek over Berlijn Soekarno neemt Antara onder zijn hoede VRIJDAG 1 JUNI 1962 19 I I Samenzwering in Z.-Korea Handgranaten Centrale Verwarming Oliestook-lnstallaties De Gaulle spreekt Ontvoerder van Belgische jongen gearresteerd \Vf/ '/ivv Adenauer en zijn partijgenoten toegeeflijker dan de CDU-minister Erhard en de liberalen In de afgelopen dagen 38 doden in Algerije Verzoening Kroesjtsjev maakte mogelijke opvolgers zwart Voorstel is gedaan om Westduitse mijnen te helpen' Vlido beschermt uw winter- garderobe de hele zomer! 'n Erdal produkt, dus goed! (Van onze correspondent) Armand Belvisi, die de leider was van het moordenaars-commando, dat vorig jaar een mislukte aanslag pleegde op het leven van het Franse staatshoofd, gene raal De Gaulle, is woensdagmiddag in zijn woning, vlak bij de Are de Triomphe in Parijs, door de politie eindelijk over meesterd. In tegenstelling met bijna alle andere O.A.S.-leiders, Salan en Jouhaud inbegrepen, die bij hun arrestatie nooit enige tegenstand plachten te bieden, heeft Belvisi zijn huid echter zo duur mogelijk willen verkopen. Zo duur, dat het gelag bijna ook nog door een aantal politieagen ten en buren van de gangster, die sinds enkele maanden in één der duurste wij ken van Parjjs, aan de Avenue Victor Hugo, gevestigd was, met hun leven be taald werd. Nadat de 37-jarige Belvisi na zijn po ging vorig jaar de president der republiek van het leven te beroven, ook nog verschil lende andere wandaden op zijn geweten had genomen, was zijn foto over alle po litieposten in het land verspreid. Om half vier woensdagmiddag meende een agent, die juist kalm zijn ronde deed, in een ro buuste donkere man met een brede snor van tegen de veertig de gezochte bandiet te herkennen. Dat zijn vermoeden juist was bleek al gauw, toen de man, die de blikken van de agent blijkbaar op zich gericht voelde, onmiddellijk in een auto sprong en ijlings verdween. Niettemin kon hij op zijn vlucht worden gevolgd en zo duurde het niet lang of een vijftal poli- tie-auto's vol zwaar bewapende en door kogevrije vesten beschermde agenten ar riveerde op het adres, waar Belvisi zich bleek te hebben verschansd. Aan de orders van een inspecteur de deur van zijn flat te openen wenste de gangster echter geen gevolg te geven. „Dan zullen we die deur maar even kraken", zo waarschuwde de politieman. „U kunt uw gang gaan", antwoordde Belvisi rus tig vanachter zijn voordeur, „maar weet dan wel, dat jullie evenmin als ik er het leven vanaf zullen brengen. Ik heb hier zo'n tweehonderd kilo's ontplofbare stof naast me liggen en bij de eerste stoot op de deur gaat de vlam erin". De hoeveel heid was inderdaad ruim voldoende om het hele huis, zo niet het hele blok, in de lucht te doen vliegen. De inspecteur besloot zich met zijn man schappen liever even terug te trekken. Alle bewoners van het huis werd aange raden elders onderdak te zoeken. De straat werd afgezet en ruim honderd .politie mannen bereidden zich voor op de grote Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! U merkt niets - anderen merken niets! Sport, fietsen, dansen, baden, Alles kunt u blijven doen. Heerlijk vrij en ongehinderd door gordel. Geen ver band of spelden. Onmerkbare Bescherming o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet - ziet men niet en merkt men niet. Gemakkelijke toepassing Bij o.b. tampons heeft men geen schuifkoker nodig. Men kan ze mee nemen in het kleinste tasje en na ge bruik altijd ongemerkt wegdoen. Onopvallend en absoluut safe o.b. tampons tekenen zich niet af onder nauwsluitende kleding of bad pak en... u kunt zich veilig voelen onder alle omstandigheden. Medisch verantwoord Wetenschappelijkonderzoek in Ame rika en vele West Europese landen heeft aangetoond.dat deo.b.methode aan alle eisen vande moderne maand- hygiëne voldoet. tampons de moderne maand hygiëne Per pakje van 10 tampons .voldoende voor maandelijks gebruik) Normaal f 1.*. Speciaal f 1.25 I GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht I Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco uw uitvoerig I I geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons Naam Straat Woonplaats HD No. 6 SEOEL (Reuter,AFP) In Zuid-Korea ijn 41 personen aangehouden op beschul- Iging van het deelnemen aan een sa- enzwering tegen de militaire regering an genraal Tsjoeng Hie Park. Volgens oionel Tsjong Pil Kim, directeur van de nlichtingendienst, stond het komplot onder leiding van een voormalig hoofd van de Democratische partij. Ongeveer dertig an deren zouden de samenzweerders gesteund hebben. aanval. Intussen zag men donkere rook pluimen uit de schoorsteen stijgen. Later zou blijken dat Belvisi, die gezelschap werd gehouden door zijn vriendin, een dokters vrouw wier man vanwege zijn O.A.S-activiteiten in een kamp zit opge borgen, bezig was zijn compromitterende papieren te verbranden. Alvorens de inspecteur het offensief wil de openen, richtte hij zich met een ulti matum, via de telefoon, echter eerst nog maals tot de bandiet, die in de val zat. „Als je verstandig bent, dan doe je de deur open en verlaat je met geheven ar men je appartement", zo adviseerde de inspecteur. Maar Belvisi opende als ant woord niet de deur maar het raam, en smeet vlak na elkaar twee granaten op straat. Een der politieauto's werd door de splinters nogal ernstig be schadigd. Later verscheen Belvisi opnieuw voor het venster, nu gewapend met een mitrailleur om het vuur op de agenten te openen, die zich in de straat en op de daken van de huizen aan de overkant be vonden. Met een even venijnige kogelre gen repliceerde de politie en het hele ta fereel begon steeds verraderlijker op een goed geënsceneerde gangsterfilm te ge lijken. Nogmaals belde de inspecteur op. Belvisi bleek nu iets minder stevig meer in zijn schoenen te staan en tenslotte liet hij zich overreden. De operatie had op de kop af honderd minuten geduurd. Toen de deur eindelijk openging, verscheen Belvisi, gekleed in de luipaard-uniform der Franse parachutisten in de opening. Hij stak de commissaris vrijwillig zijn beide handen toe en met hoogopgezette borst, doch met de boei en rond de polsen, liet hij zich even la ter, beneden op straat door twee inspec teurs naar de politie-auto leiden. Op het politiebureau begon meteen een kruisverhoor. Maar ook door zijn hals- Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 5485S starrig zwijgen bleek Belvisie uit een an der hout te zijn gesneden dan de mees te O.A.S.-leden, die, zodra ze in handen van de politie zijn. geen enkel geheim meer voor zich houden. Niettemin heeft de politie reden te geloven, dat Belvisi een nieuwe moordaanslag op het staats hoofd beraamde. Zijn flat was in een waar arsenaal herschapen. Naast honderden kflo's explosieven konden mitrailleurs, stenguns en pistolen in beslag worden ge nomen. Alle documenten, correspondentie en adressen waren vóór de binnenkomst der politie echter al in rook opgegaan. De justitie kan de politie ondertussen wel feliciteren met deze vangst. Volgende week zal het proces tegen het moorde naarscommando, dat president De Gaul le uit de weg had willen ruimen, beginnen en het edele gezelschap is dus tijdig bij na compleet. Nog een van de zes mannen die volgens de politie aan de aanslag hebben deel genomen is op vrije voeten, namelijk Dominique de la Prade, die de knop van het elektrische ontstekingsapparaat zou hebben ingedrukt toen de wagen van De Gaulle voorbijkwam. In de Parijse ondergrondse spoorweg is woensdag de achttienjarige leider van „groep 3" van de O.A.S., die haar ope ratieterrein in Zuidwest-Frankrijk had, ge arresteerd. De arrestant, Jean-Jacques Du- pont, is de zoon van een filmregisseur. Zijn 21-jarige „lijfwacht", een deserteur uit het Franse leger, is eveneens ge arresteerd. Beiden waren gewapend. Ook de vader van de arrestant, Jacques Dupont, is in verzekerde bewaring ge steld, wegens O.A.S.-activiteit. Hij is on dergebracht in een interneringskamp te Saint Maurice Lardoise, in Zuid-Frank rijk. President De Gaulle zal vrijdag 8 ju ni een toespraak tot het Franse volk hou den, die door radio en televisie wordt uitgezonden. MADRID (AP) De Spaanse regering heeft besloten veertien arbeiders uit de ko lenmijnen in Asturië te berechten als „po litieke agenten van het communisme". Het gevaar bestaat, dat hiervoor opnieuw stakingen zullen uitbreken Eén van de eisen in vele stakingsge- bieden voor de hervatting van het werk is namelijk de vrijlating van 350 agita tors en stakingsleiders geweest. De mees ten van hen zijn volgens de autoriteiten reeds in vrijheid gesteld. BRUSSEL (ANP) De Belgische po litie is er woensdag in geslaagd de 34- jarige ontvoerder van de tienjarige Gus- taaf van Rillaer te arresteren. Hij is aan gehouden op het landgoed van Terhulpe waar ook zijn kampeertent en zijn brom fiets zijn gevonden. In gerechtelijke krin gen in Brussel gelooft men, dat de jon gen Gustaaf niet aan zijn ouders zal wor den teruggezonden, maar een zekere tijd in een opvoedingsgesticht zal moeten door brengen. De ontvoerder werd in 1957 veroordeeld tot tien jaar internering wegens zedende lieten. Hij was op proef vrijgelaten. Advertentie Restant export-partij Pelgrim-wascombinatie van 648.— voor 398.— (2 motoren, ver chroomd bovenblad). Pelgrim-wascombinatie snelwasser van 454.— voor 335.—. ANKARA (AFP-Reuter) De Turkse premier, de 78-jarige Ismet Inonu, heeft gisteren bij president Gursel zijn ontslag ingediend. Hierdoor komt een einde aan de coalitieregering, die een half jaar ge leden uit vertegenwoordigers van de re publikeinse volkspartij en de rechtvaar digheidspartij werd gevormd, nadat bij verkiezingen geen der partijen een dui delijke meerderheid had gekregen. Gur sel heeft inmiddels het ontslag van Inonu PARIJS (Reuter, AFP) De Franse regering heeft een geheel uit militairen bestaand hof ingesteld, dat moet rechtspre ken over activisten van de O.A.S. Het nieuwe „militaire hof van Justitie" komt in de plaats van de gemengde rechtbank, die uit burgers en militairen bestond die Raoui Salan van de doodstraf heeft ge red. Het college moet niet worden be schouwd als opvolger van het speciale mi litaire tribunaal. Volgens sommige waar nemers betekent dit dat de regering de gedachte van een nieuw proces tegen Sa lan op nieuwe beschuldigingen heeft op gegeven. Het nieuwe hof wordt gepresideerd door een generaal en bestaat verder u,t vier officieren, onder wie een advocaat. Ook de openbare aanklager is een advo caat in uniform. Het nieuwe hof valt on der de jurisdictie van het departemant van Defensie en niet van Justitie. Slacht offers van gearresteerde terroristen of bloedverwanten van vermoorden kunnen bij het hof civiele procedures aanhangig maken. De krijgsraad zal zich in hoofdzaak be zig houden met niet-politieke misdaden, gepleegd door moordenaars en bendelei ders. ALGIERS (AFP) In Algerije zijn donderdag tengevolge van gewelddaden ten minste zeventien personen, onder wie dertien Europeanen, om het leven geko men. Van de vier gewonden waren er drie mohammedanen. Woensdag kwamen tenminste 21 mensen, onder wie zeventien mohammedanen, om het leven. Er waren 25 gewonden, van wie twintig mohamme danen. In de afgelopen dagen is het aan tal gewelddaden in Algiers en omgeving sterk afgenomen Donderdag was de rus tigste dag sedert verscheidene maanden. Tegen het einde van de middag was er melding gemaakt van één dode en één ge wonde, beiden mohammedanen. Voorts werd donderdag in een voornamelijk door Mohammedanen bewoonde voorstad van Algiers, Hoessein Dey, het lijk van een Europese vrouw gevonden die dagen ge leden moet zijn vermoord. Te Ain Temoetsjent, in West-Algerije, zijn vier Europeanen door Algerijnen ont voerd. In Tlemcen is een advocaat, die O-.A.S.-cliënten in de plaatselijke gevan genis had bezocht, bij het verlaten van oe gevangenis door mohammedaanse terro risten doodgeschoten. In een bioscoop in de mohammedaanse wijk Belcourt van Algiers hebben Euro pese liberalen donderdag een gedachten- DAR ES SALAAM (Reuter) De re gering van de sinds negen december 1961 bestaande Oostafrikaanse staat Tanganika, èen vroegere Britse Kolonie en lid van het gemenebest, heeft in een Witboek voor gesteld met ingang van negen december '62 de republikeinse staatsvorm voor het land in te voeren, met behoud van het lidmaatschap van het gemenebest. De re geringsvoorstellen zullen door de nationa le vergadering, worden besproken. Volgens deze voorstellen zal de president medio oktober a.s. door het volk en door mid del van algemeen kiesrecht worden geko zen. Hij zou dan in december, wanneer de voorgestelde nieuwe grondwet van kracht wordt, zijn ambt moeten aanvaar den. Er komt geen premier, doch de vice- president zal in het parlement namens de regering als eerste minister optreden. Alle ministers zullen door de president worden benoemd, die tevens bij alle ka binetsvergaderingen als voorzitter zal op treden. aldus de voorstellen van de re gering van Tanganika. wisseling gehad met afgevaardigden van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, waarin vertrouwen werd uitge sproken in het Algerije van morgen en in „het broederlijk en democratisch naast elkaar bestaan van de Europese en de Mohammedaanse gemeenschap". Een F.L.N.-leider verzekerde de Euro peanen dat zij zonder gevaar de moham medaanse wijken van Algiers kunnen be zoeken. PARIJS (AP) De Franse kardinalen hebben gezamenlijk een beroep gedaan op de Europeanen in Algerije waarin aan gedrongen wordt op een stopzetten van de bloedige terreur. „Wij doen een beroep op alle mensen van goeden wille met deze moorden zon der naam en zonder aantal op te houden of er voor te zorgen dat zij ophouden," aldus de boodschap. „Zij zijn het christen dom. de beschaving onwaardig." In de boodschap worden de Europeanen uit Algerije die besloten hebben naar Frankrijk te komen verwelkomd en wordt een beroep gedaan op hen die blijven te werken voor het welzijn van het land. Advertentie (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regeringscoali tie heeft de laatste dagen in haar voegen gekraakt door de looneisen van arbeiders en employé's van openbare diensten. Op hun eis tot een loonsverhoging van negen percent wilden minister van Economische Zaken Erhard en de liberale minister van Financiën, Starke, in geen geval ingaan, omdat de begroting toch al zo beknot is door de begrotingscommissie van de Bonds dag. Erhard is vooral bang, dat loons verhogingen in de openbare sector tot prijs verhogingen van post- en spoorwegtarieven zouden leiden, waardoor de loon- en prij- zenspiraal, waarmee hij zo ijverig wor stelt, meer omhoog gestuwd zou worden. Bondskanselier Adenauer en een aantal andere christen-democraten denken er evenwel anders over. Zij zijn veeleer bang dat stijfhoofdigheid tegenover de looneisen tot grootscheepse stakingen zullen leiden en zij zijn er dan ook op uit om voor 5 juni, de dag dat de leden van de vakver enigingen gaan stemmen over de vraag of zij hun looneisen kracht bij zullen zet ten door een staking, tot een verzoening te komen. Tot een eerste stap in die richting kwam het afgelopen woensdag, toen het kabinet besloot de minister van Binnenlandse Za ken Höcherl af te vaardigen voor bespre kingen met de vakverenigingen, waarbij de minister een loonsverhoging van drie percent mag aanbieden. Voorwaarde hier voor is overigens, dat de verschillende deelstaten het daarmee eens moeten zijn. Tot het aanbod van drie percent kwam men met het oog op het cijfer der pro- duktiestijging, dat 3,5 percent bedraagt. Ongunstig wordt het regeringsaanbod ove- BUFFALO (New "ork)De 94 jaar oude rooms-katholieke Sint Michaelskerk in het centrum van Buffalo is vorige week door de bliksem getroffen en afgebrand. De schade bedroeg twee miljoei dollar. De Joodse eigenaar van een nachtclub in de buurt Harry Altman, heeft daarop aan pastoor James Redmond zijn nachtclub voor de kerkdiensten aangeboden. „De kerk is belangrijker voor de ge meenschap dan mijn nachtclub", zo licht te Altman zijn aanbod toe. Nadat de bis schop zijn toestemming had gegeven, heeft pastoor Redmond de nieuwe, tijdelijke „kerk" in dank aanvaard. Altman zei dat de rooms-katholieken zijn nachtclub wel twee of drie jaar mochten gebruiken, indien dat noodzakelijk mocht blijken. Het casino was voor de zomermaanden geslo ten, maar zal in september weer open gaan. Aan de rand van de stad heeft Altman een tweede nachtclub, speciaal voor de zomermaanden. (Van onze correspondent) BONN. Op merkwaardige uitlatingen van de Russische premier Kroesjtsjef over de mogelijke opvolger van de Westduit se ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, heeft het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken merkwaardig gereageerd. Een woordvoerder zei woensdag, dat offi ciéél niets bekend was over Kroesjtsjev's uitlatingen, maar dat men het als uiterst tactloos zou moeten beschouwen, in dien de Russische premier zich aan derge lijke bespiegelingen zou hebben overgege ven. Overigens gaf de woordvoerder toe, dat ambassadeur Kroll rapport aan het ministerie heeft uitgebracht over Kroesjt- sjevs opmerkingen. Over de inhoud ervan wilde hij echter niets loslaten. Het resultaat van dit kiekeboespelletje is, dat diplomatieke kringen in Bonn ver moeden dat een nieuwe affaire-Kroll voor de deur staat. Men gelooft nauwelijks dat Kroll Kroesjtsjev heeft ingeblazen laatdunkende opmerkingen te maken over alle diplomaten, die maar enigszins in aan merking komen om Kroll op te volgen. De ambassadeur, die deze herfst tegen zijn zin naar het ministerie in Bonn zal worden overgeplaatst, zou op deze manier hopen zijn ambassadeurspost in Moskou tot zijn pensioen volgend jaar te kunnen rekken. Het is bekend, dat Kroll een van de weinige westelijke diplomaten is, die met Kroesjtsjev ook privé omgaat en met wie de Russische premier veel op heeft. Kroesjtsjev heeft maandag, bij de opening van een Italiaanse industrieten toonstelling in Moskou, voor een kleine kring diplomaten enige opmerkingen ge maakt over verscheidene Westduitse di plomatieke vertegenwoordigers met het oog op de opvolging van Kroll. Kroesjtsjev zou gezegd hebben, dat pre sident Kennedy het gezicht van de West duitse ambassadeur in Washington, Wil helm Grewe, onuitstaanbaar had gevonden. De Westduitse ambassadeur in Madrid was een „Franco-vriend" en de West duitse vertegenwoordiger bij de NAVO komt voor de Moskouse post uit hoofde van deze functie niet in aanmerking, aldus zou Kroesjtsjev als zijn mening uitgesproken hebben. Hij zei verder, dat de staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Rolf Lahr, zo verstandig geweest was voor de eer te bedanken omdat hij zich in de Sovjet-Unie „reeds gecompromit teerd" had. Over de Westduitse ambas sadeur in Teheran zei de Russische leider, dat zijn naam reeds een slechte klank had. Tenslotte liet Kroesjtsjev zich ook mis prijzend uit over de Westduitse ambassa deur in Londen. In diplomatieke kringen in Bonn heeft men er op gewezen, dat de Westduitse regering tot dusver nog niet om goedkeu ring van de benoeming van een nieuwe Westduitse ambassadeur in Moskou ver zocht heeft. Ook is nog niet uitgemaakt hoe lang Kroll nog in Moskou zal blijven. rigens beinvloed door het feit, dat de ge meenten in de Bondsrepubliek met hun personeel een overeenkomst hebben getrof fen, waarbij besloten werd tot een loons verhoging van zes percent, met terugwer kende kracht tot 1 april 1962. Het kraken in de coalitie werd voorna melijk veroorzaakt door minister Starke, die dreigde af te treden als aan de hoge looneisen werd toegegeven. Met het aan bod van drie percent blijkt nu een mid denweg gevonden te zijn, die zowel aan vaardbaar is voor de liberale ministers als voor professor Erhard. Als het overigens zo ver komt, dat meer loon door de bonds regering moet worden betaald, zou een ex tra bedrag boven de begroting door het parlement ter beschikking moeten worden gesteld. aanvaard, maar de premier verzocht in functie te blijven tot een nieuw kabinet is gevormd. Inonu's aftreden is een gevolg van wrij ving tussen de twee regeringspartijen over een regeringsplan voor een geleide lijke amnestie voor voormalige functio narissen van het bewind van de inmid dels terechtgestelde premier Menderes. De rechtvaardigheidspartij, waarin vele voormalige medestanders van Menderes onderdak hebben gevonden, heeft het plan aanvaard, maar de republikeinse volkspartij is het er niet mee eens. Inonu verklaarde dat tengevolge van de eisen voor politieke amnestie van de rechtvaardigheidspartij reeds ruim een maand alle werkzaamheden van regering en volksvertegenwoordiging zijn verlamd, waardoor hem niets anders overbleef dan aftreden. Sinds zij op 20 november 1961 aan de macht kwam, heeft de regering-Inonu nauwelijks anders gedaan dan het de monstreren van haar onmacht om een constructief program uit te voeren. Vooral op economisch en sociaal gebied is de toe stand achteruit gegaan, terwijl het juist de bedoeling was van de militaire leiders, die in mei 1960 aan het bewind van Men deres een einde maakten, deze toestand aanzienlijk te verbeteren. Het is de vraag wat deze militaire lei ders nu zullen doen, met name wanneer de leider van de rechtvaardigheidspartij, Gumuspala, belast wordt met de vorming van een nieuw kabinet. Deze partij staat een totale en onmiddellijke amnestie van alle veroordeelde voormalige aanhan gers van Menderes voor. Inwilliging van deze eis zou gelijk staan met een veroor deling van de revolutie van twee jaar ge- den. (Van onze correspondent) BONN Eindelijk Is nu ook een Oost duitse lezing bekend geworden van de ge ruchten over het verzoek van Uilbricht om kredieten van West-Duitsland. Het of ficiële communistische orgaan „Neues Deutschland" heeft uiteengezet dat de Oostduitse regering in 't kader van uitbrei ding van de interzonale handel aan Bonn heeft gevraagd om kolenieveranties over tien jaar van jaarlijks drie miljoen ton. Het totale bedrag dat met de leveranties gemoeid zou zijn, zou 2,25 miljard mark bedragen. Daarnaast willen wij graag voor een half miljard mark andere bestellingen doen. Om levensmiddelen hebben wij even wel niet gevraagd, aldus Neues Deutsch land, dat er de nadruk op legt, dat het om volmaakt normale handelstransacties gaat. Wel geeft het toe, dat men op krediet wil kopen. De Oostduitse berichten ontken nen uiteraard dat de voorstellen blijk zou den geven van economische moeilijkheden in Ullbrichs land. Veeleer poogt men de indruk te wekken dat de voorstellen ge daan zijn om de Westduitse mijnen te hel pen. Honderdduizend mijnwerkers in West- duitsland hebben de laatste tijd naar an der werk moeten uitzien, omdat er geen afzet meer was voor de kolen aldus Neues Deutschland, dat schrijft dat de Oostduit sers hun kolenwensen al op 13 febr. ken baar hebben gemaakt om de Westduitse mijnbouw te steunen. Die datum mag waar zijn, de Westduitse perschef Von Eckardt zei woensdag dat de Oostduitse wensen nog steeds niet gedetailleerd naar voren zijn gebracht. De Westduitse rege ring kan zich pas met de kwestie gaan bezighouden als uitgewerkte aanvragen op tafel liggen, aldus Von Eckardt, en dat is nog steeds niet het geval. „Wij hopen dat de economische kringen in West-Duitsland zullen reageren zoals gebruikelijk is onder zakenlieden", aldus het Oostduitse blad, dat opmerkt dat de voorgestelde transactie ook een politieke WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington meegedeeld dat de Russische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Dobrynin, en hij woensdag geen enkele vordering van betekenis over de kernpunten van het Berlijnse vraag stuk hebben gemaakt. Hij zei echter te verwachten dat de kwestie verder zal wor den besproken. Rusk zei dat er op het ogenblik geen aanleiding is te denken dat de Russen het Amerikaanse of het Westduitse voorstel voor de samenstelling van een internatio naal orgaan voor toezicht op het verkeer van en naar West-Berlijn zullen aanvaar den. Deze voorstellen zijn overigens nog niet voorgelegd aan de Russen. Rusk heeft meegedeeld van plan te zijn in juni naar Europa te reizen voor over leg met ministers van Buitenlandse Zaken over kwesties die op de N.A.V.O.-confe- rentie te Athene zijn besproken. zijde heeft. De Oostduitse regering is van mening dat een ontwikkeling van de eco nomische betrekkingen zal bijdragen tot het scheppen van normale diplomatieke betrekkingen tussen de beide Duitslanden. Uitbreiding van de gebruikelijke inter zonale handelsbesprekingen tot andere ka pitalistische landen zou „wederzijds nut tig" zijn, aldus Neues Deutschland. Oost en West-Duitsland wisselen jaarlijks voor ongeveer twee miljard mark aan goede ren uit. De kredieten lopen gewoonlijk niet langer dan een jaar. Advertentie MOREN voor seizoen slechts DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft de minister van arbeid, Ahem Emingpradja, en de secretaris van de ho ge oorlogsraad, luitenant-kolonel Sutjipto, benoemd tot beheerders van het persbu reau Antara. Het bureau is op 28 mei onder regeringstoezicht geplaatst. De hoofdredacteur, Djawoto, werd ontslagen, alsmede de eerste verslaggever Walujo. De maatregel heeft veel opzien gebaard onder de journalisten in Indonesië. Soekar no heeft het personeel van Antara op dracht gegeven het werk onmiddellijk te hervatten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17