HAN GORTER L." PLUKJE HAAR VAN NAPOLEON IN KERNREACTOR ONDERZOCHT.. „Sterke vrouw" van 74 weer in training BRflun „Operatie a.b.c." in Perzië groot succes TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL «y 'JÉ* 23 u. afgesproken plaats Ons vervolgverhaal vervetal 1 l/erf Kan Ifettewinkel sterk... prachtig Stormloop van analfabeten op kosteloze avondscholen VRIJDAG 1 JUNI 1962 21 „Arsenicum aangetoond Zwitserse attentie Een „Sabrina"-geval in Bretagne Speurhond Dox - nu blind nog eenmaal in 't nieuws BRflun Braun algemene catalogus. ''Vz? WHO i M 43) H Dat is hij eigenlijk ook. Hij werd vermoord als lid van de on- dergrondse. Dat gebeurde in 1942. Door wie? §j Waarschijnlijk door de Duitse j§ S.D. Hij werd in een hinderlaag ge- lokt en op straat neergeschoten. Weet je ook tot welke politie- ke richting hij behoorde? gj Er was toen maar één politieke richting: het verzet. Alles wat daar buiten viel was of op de hand van de Duitsers of te slap om een be- paalde richting te kiezen. En verder? Haar vader was van heel goe- de familie. Hij beheerde een fabriek, die voor het grootste deel zijn eigen- li dom was. Na zijn dood werd alles door de Duitsers in beslag genomen. Mevrouw Delprat werd in de oorlogs- jaren nog financieel door de onder- grondse gesteund. Bij haar dood, kort na de bevrijding, hield dat praktisch op. Yvonne was toen nog maar 14 H jaar. Zij is toen bij familie in huis 5 gekomen, maar dat ging niet erg. Die familie, waarvan de man een neef van haar vader is, beweert, dat Yvonne als enig kind erg ver- wend was. Zolang haar moeder leef- de had het haar aan niets ontbro- ken. Na die tijd werd dat anders. H Alles werd er op ingesteld, dat zij zo gauw mogelijk voor zichzelf kon zorgen. Zij was flink genoeg, maar H voelde zich verongelijkt. Er vielen in die tijd nogal harde woorden en 1 de verhouding werd er niet beter op. Toen ze haar diploma's voor ty- pen en steno gehaald had, ging ze op een kantoor werken. Zij was toen S 17 jaar. Thuis ging het niet langer. Een half jaar later woonde Yvonne j§ bij vreemde mensen op een kamer. Alles ging verder uitstekend. In haar beide eerste betrekkingen bleef zij jg l'/j en 2 jaar. Toen kreeg ze die baan bij de Nederlandse firma. Daar voldeed ze zo goed dat ze opklom tot secretaresse van de directie. Het enige bezwaar was, dat ze nogal, ove- rigens begrijpelijk, moeilijkheden had met de Nederlandse taal, die ze daar veel nodig had. Op haar eigen ver- jg zoek is haar betrekking toen tijde- lijk onderbroken, zodat ze naar Hol- land kon gaan om de taal goed te leren. De firma zou daarna graag §j bereid zijn haar terug te nemen en H weer in haar oude functie te plaat- sen. Met wie ging ze om toen ze H nog in Parijs woonde? Ze had heel weinig vrienden en kennissen. Praktisch niemand. De enige waar ze nog wel eens kwam was een vroegere huishoudster, die haar moeder gedurende haar ziekte had verpleegd. Die vrouw is later getrouwd. Yvonne was erg aan haar gehecht en kwam er zo nu en dan nog. Deze vrouw heeft haar aange- raden in Holland een betrekking in de huishouding te zoeken. Weet je iets over die familie. Niets bijzonders. Het zijn rustige mensen. Zij is concierge over een gj aantal flats en haar man heeft een baantje bij een drukkerij. Op poli- tiek gebied is er niets over hen bekend. Erg hoopgevend zijn die berich- ten niet, vond Ploeger. Neen, dat niet. Ik ben ook bang, dat je er niet veel aan zult hebben, antwoordde commissaris Carlier aar- zeiend. Je zult wel een theorie hebben gevormd, maar als je de op- lossing van die moordzaak in deze richting zoekt, geloof ik toch niet, dat je op de goede weg bent. Dat doe ik niet bepaald, ant- woordde Ploeger. Iemand moet die moord hebben gepleegd. Voor zover we kunnen na il gaan is daar niemand in huis geweest j§ buiten de mensen, die ik op mijn lijst- je heb staan. Daar hoort dat meisje H ook bij. Zij komt er dus voor in aan- merking, alhoewel ik geen enkele re- den kén vinden, waarom ze het zou S hebben gedaan. Afgezien nog van de vraag of ze er toe in staat was, vulde commissa- ris Carlier aan. 1 Ook dat. Die zijn er trouwens meer. Als ik het van die kant bekijk zijn de huisknecht en zijn neef de enigen, die ervoor in aanmerking ko- 2 men. Toch kan ik ook nog niet gelo- ven dat zij schuldig zijn. Die Van Woerden is beslist geen type, die dat op de duur kan verzwijgen. Zelfs niet wanneer hij er zijdelings bij betrok- ken is. Ja, het lijkt me een héél moei- lijk geval. Professsor Boon en zijn vrouw heb ik ook nog laten controle- ren, zoals je gevraagd hebt. Ze zitten E nog rustig in Antibes en genieten van hun vakantie. Ze brengen hun tijd door met lezen en praten. Zo nu en dan maken ze een kleine wandeling. 1 Stomvervelend overigens, maar ze zijn beiden oud. Heeft Richard hen nog opge- zocht? I Eenmaal, op doorreis van Italië naar hier. Hij was met zijn wagen en is er een paar uur gebleven. Weet je misschien wanneer ze weer thuiskomen? Al heel gauw. Ik meen aan het eind van deze week. Dan zijn ze pre- cies drie weken weg geweest. Komt Yvonne Delprat dan ook E terug? Dat denk ik wel. Ze is niet in Parijs. Ze heeft haar vakantie benut door nog een paar weken op reis te gaan. Ik meen naar Oostenrijk en Ita- lië. Alleen? Ja. Ze heeft geen gezelschap, voor zover ik weet. Wilde je soms mee? vroeg de commissaris lachend, e Neen, dat niet. Ik vind het wat zielig, dat zo'n kind haar hele vakna- tie alleen door moet brengen. Misschien heeft ze onderweg wel iemand gevonden, meende Car- lier. Ik zou me daar maar niet g druk om maken. Jij hebt Greetje im- mers. Hoe gaat het met haar? Uitstekend. Dank je. Het enige bezwaar is, dat ik veel weg ben, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Dat went wel. Mijn vrouw weet al jaren niet beter. Ze is er helemaal aan gewend en zou geloof ik niet an- ders meer willen. Het huwelijk blijft er steeds nieuw door. Mogelijk, maar ik had het toch maar liever anders. Je bent nog te kort getrouwd, plaagde commissaris Carlier. Troost je maar. Een zeemansvrouw heeft het nog veel moeilijker dan Greet. Dat mopje heb ik vaker gehoord maar het is een schrale troost, vond Ploeger. Blijf je vannacht bij ons loge- ren? Mijn vrouw rekent er op. Het spijt me. Ik heb nog een en jinder te doen en ben bang, dat het wel erg laat wordt! Een volgende keer graag. £j Zoals je wilt. Je weet, dat je al- tijd van harte welkom bent. Ploeger bleef nqg drie dagen in Frankrijk. Hij bezocht verschillende mensen en firma's en vloog zelfs naar Italië, waar hij Rome en Na- pels bezocht. Op de terugreis bracht hij nog een bezoek aan commissaris Carlier, met wie hij een lang en ern- stig gesprek had. Daarna reisde hij onmiddellijk door naar Amsterdam. Koopman bracht hem die morgen het laatste nieuws. Dr. Willbrough was weer zo goed als hersteld. Men had hem met morfine e in de tijd van zijn gevangenschap in een toestand van verdoving gehou- |j den. Hierdoor was hij erg verslapt, maar de goede verzorging in het zie- kenhuis had hem daar weer overheen geholpen. Hij was van plan binnen en- kele dagen naar Engeland terug te gaan. Heinzelmann heette in werkelijk heid dr. Heinrich. Hij was een be- rucht arts van een van de concentra- tiekampen uit de oorlogsjaren. Hij weigerde antwoord te geven op iede- re vraag, die hem gesteld werd. De- zelfde houding nam ook Iwan Pe- trofski, de Russisch-Poolse vriend van Miss Marina, aan. Het verhaal, dat zij aan Ploeger had gedaan, klopte vrijwel met de feiten. Zij had, na haar vertrek uit Engeland, lange tijd tevergeefs gezocht naar een betrek- king bij het toneel. Zij had zich uit- gegeven voor balletdanseres, waar- voor zij vroeger in Italië een korte op- leiding had gehad. Zo was haar ge- ringe spaargeld vrij gauw op. Op een avond toen ze helemaal aan de grond zat en net besloten was als barmeis- je een nieuwe bron van inkomsten te zoeken, had ze Iwan Petrofski ont- moet. Ze waren die avond bij elkaar gebleven en later was ze met hem 2 naar zijn huis gegaan. Ook daarna was ze niet weggegaan. Eerst had hij haar wijsgemaakt, dat hij grote 2 zaken deed en rijk was. Toen ze hem niet meer geloofde werd hij ruw en dreigde haar als zij zich nieuwsgierig toonde. (Wordt vervolgd) EEN GROEP Britse en Zweedse geleerden heeft bekendgemaakt, dat haar, dat na de dood van de schedel van Napoleon Bonaparte zou zijn geknipt, in een Britse kernreactor op de aanwezigheid van arsenicum is onderzocht. In hun verslag, in het natuurwetenschappelijke tijdschrift „Nature", wordt medegedeeld dat de proef beschreven als een gevoelige methode van „activeringsanalyse", heeft aangetoond, dat „Napoleon met tussenpozen aan de inwerking van arsenicum is blootgesteld geweest". IN INTERNATIONALE wetenschappe lijke kringen is lang en fel gedebatteerd over de omstandigheden van de dood van de Franse keizer, die op 5 mei 1821 op Sint Helena is overleden. Sommige auto riteiten hebben de veronderstelling geuit, dat hij is gestorven aan acute arsenicum vergiftiging. Napoleon zelf schreef de maand voor zijn dood: „ik sterf voor mijn tijd, vermoord door de Engelse oligarchie en haar gehuurde moordenaar" (gouver neur Hudson Lowe). In het verslag in „Nature," samenge steld door dr. Hamilton Smith, dr. Sven Forshufvud en dr. Anders Wassen wordt medegedeeld, dat deze „geleerden, die zijn verbonden aan de universiteiten van Glasgow en Göteborg, in het bezit waren gekomen van wat zij beschouwden als „een authentiek souvenir, bestaande uit haar van Napoleon". „Dit haar werd 24 uur lang bestraald in de kernreactor in het instituut voor atoomenergie te Har well," aldus de geleerden. Daarna werden de haren van Napoleon aan andere ingewikkelde proeven en me tingen onderworpen, o.a. aan een onder zoek met een Geigerteller. De meting van de radio-activiteit deed de onderzoekers concluderen: „Het is duidelijk, dat Napo leon gedurende een periode van ongeveer vier maanden is blootgesteld geweest aan de inwerking van abnormaal grote hoe veelheden van een substantie, die door de bestraling werd omgezet in een radio-ac tieve isotoop van arsenicum". Om vast te stellen of deze isotoop wer kelijk arsenicum was, werden verder Ver gelijkende studies gemaakt. De resultaten zouden merkwaardige overeenkomsten hebben vertoond met wat over het ver loop van de ziekte van Napoleon kan wor den afgeleid uit de mededelingen van oog getuigen. HET HAAR was de onderzoekers ter hand gesteld door de Zwitserse textielfa brikant Clifford Frey, die kort nadat de Napoleonpolemieken vorig jaar waren be gonnen, een bezoek bracht aan het insti tuut voor gerechtelijke geneeskunde te Glasgow in Schotland. „Hij had een erfstuk van zijn familie meegebracht in de vorm van een bosje haren van Napoleon", aldus de geleerden. ,Het haar was met ingewikkeld geknoopt bindgaren bevestigd op een stuk papier. We mochten er zoveel haren van nemen als redelijkerwijze nodig was. Het was goéd te'ïren, dat 'de meetete van deze haren met een scheermes waren afgeschoren". HET HAAR zat in een oude enveloppe, waarop naam en adres van de afzender waren geschreven. Als afzender werd de lijfknecht van Napoleon op St. Helena ge noemd, die beweerde, het hoofd van zijn meester een dag na diens dood te hebben geschoren. Hiernaast hebben de onderzoekers nog ander bewijsmateriaal aangevoerd om hun bewering, dat het „souvenir" echt was, te staven. Napoleon in zijn keizerlijke glorie dagen. Toen al begonnen zijn lokken, zoals de afbeelding toont, danig te dun nen, maar desondanks heeft hij later op Sint Helena zijn lijfknecht en daarmee ook de moderne wetenschap nog met een laatste plukje hoofdhaar kunnen gerieven. Geen haar op zijn hoofd heeft echter ooit gedacht, dat het nog eens in een atoomreactor terecht zou komen Athelda Millichamp uit Charlton in Engeland sterke vrouw van beroep, maar in ruste is weer begonnen met oefeningen. „Nu er zoveel bandieten rondlopen, maar je in topvorm zijn," verklaarde zij in een persgesprek. Spelend met een ijzeren staaf van tien kilo, die zij van de ene hand in de andere wierp, vervolgde zij: „Ik wil in staat zijn me te verdedigen." Athelda is nu 74 en eigenares van een kleine winkel in Charlton. Vroeger maakte zij tournees door Europa en Zuid-Amerika; op de reclamebiljetten stond zij omschreven als „Athelda de grote, de sterkste vrouw ter wereld", of als „de dame met de spierballen". Zij vertelde, dat zij in die dagen in staat was, met ijzeren kogels van 25 kilo te jongleren alsof het tennisballen waren. „Toen ik geboren werd, woog ik bijna elf pond en de dokter zei tegen mijn moeder, dat ik een geboren gewichthef ster was," zeide zij. Zij vertelde, dat tot dusverre geen dief in haar zaak is geweest, maar zij wil in staat zijn om partij te geven, als er een komt. Ze voegde hieraan toe. dat zij zich ondanks haar hoge leeftijd in een vol maakte gezondheidverheugt. Gevraagd naar het recept voor een goede gezondheid, antwoordde zij: „Ik houd me fit en ik rook graag een pijp. En als ik het me kan veroorloven, drink ik ook graag een paar flesjes stout." Terwijl zij haar staaf drie meter in de lucht gooide en weer opving, zei ze nog: „Ik mag er niet zo aardig meer uitzien, maar ik voel me niet ouder dan 30 jaar." Advertentie Het gezin Goarnic in het Bretonse dorp Kertelg-en-Moelan-sur-Mer heeft van de plaatselijke autoriteiten te verstaan ge kregen dat de vijf kinderen van dit gezin ,voor de wet niet bestaan" omdat zij on gebruikelijke namen dragen. De herhaalde malen dat het echtpaar Goarnic gepoogd heeft de geboorte van de vijf kinderen Kaiwenn, Gwendall, Diwezha, Skle- rijen en Adraboran geregistreerd te krijgen, werd dit ten gemeentehuize ge weigerd. Een functionaris ter secretarie lichtte toe dat volgens een wet uit de tijd van de Franse revolutie slechts namen die ge woonterecht gekregen hebben of aan welbekende historische personen toebeho ren, aanvaardbaar zijn. De namen van de 5 kinderen-Goarnic zijn van Keltische oor sprong. „Als deze kinderen Brutus, of Caesar of Napoleon genoemd waren, zou den wij er niets tegenin te brengen hebben," aldus de functionaris. „We zouden zelfs akkoord kunnen gaan met „De Gaulle, Titov of Kennedy". Inmiddels heeft het gezin Goarnic een zijdelings succes geboekt doordat voor hun kroost wel kindertoeslagen werden toegekend, ofschoon voor het aanvragen daarvan het geboortebewijs moet wor den getoond, dat de kinderen Goarnic ech ter niet bezitten. De beroemde Italiaanse politiehond Dox die voor zijn aandeel in 172 arrestaties acht gouden en 22 zilveren medailles !n de wacht gesleept heeft, is blind gewor den. Toen Dox tweeeneenhalf jaar geleden met pensioen ging, was hij de meest oe- sproken en waarschijnlijk ook de meest gedecoreerde speurder van het Romeinse politiekorps. Hij was toenjuist vader ge worden van een nest jongen. Verschillen de Italiaanse kranten wezen er toen t.p dat dit „niet bepaald een symptoom van ouderdom" is en suggereerden dat er an dere redenen waren om Dox met pensioen te sturen. „II Paese" publiceerde een te kening waarop Dox, a la Sherlock Holmes getooid met geruite pet en pijp, uit „at hoofdbureau van politie geschopt wordt. Onder de tekening stond: „Ze zijn alleen maar jaloers." De gepensioneerde politie-sergeant Gio vanni Maimone, vroeger Dox' trainer en nu zijn eigenaar, bemerkte deze week plot seling dat er iets aan de ogen van de hond mankeerde. Een dierenarts stelde vast dat de beroemde hond blind is ge- wordep. Het was voorpaginanieuws in alle Italiaanse kranten. Advertentie miniin iiiiiiiiU» ■■mum iiiiiu iiiiiiiiiiiiiiiaiii iiiii Fotoboekje met Braun droogscheer- apparaten, keukenmachines, ven tilatorkachels, radio's, grammo foons, flitsapparaten, diaprojec tors, enz. Gratis toezending. Stuur adres en 12 ets postzegel voor porto aan Braun N.V., A'dam-C., tel. 6 39 57. EENS PER WEEK sjokt de gebaarde „heilige man" met zijn ezeltje het door een lemen muur omgeven dorp binnen en gaat bij het theehuis zitten in een kring van druk-gebarende boeren. Uit haveloze kleren en uitgedeukte blikken dozen halen de dorpelingen haastig de brieven tevoorschijn, die zij sinds het vorige bezoek van de heilige man hebben ontvangen. Want geen enkele van die dorpelingen kan lezen of schrijven en de „moellah" met zijn ezel en zijn ballpoint is hun enige verbinding met de buitenwereld. LANGZAAM en duidelijk leest hij de onbegrijpelijke papieren, die een leven kunnen veranderen. „Ali, je broer in Tehe ran gaat trouwen!", „Hoessein" dit tot een gekromde boer op blote voeten „je hebt er een kleinzoon bij in Sjiraz". Vervolgens schrijft hij geduldig hun ant woorden op. En na een lezing uit de Koran beladen de dorpelingen zijn ezel met ro zijnen, eieren of een magere kip en de moellah vertrekt naar het volgende dorp. Twintig percent kan lezen In geheel Perzië, waar slechts twee van de tien mensen een krant kunnen lezen of hun naam schrijven, kan men dergelijke tonelen aanschouwen. Op drukke trottoirs in Teheran of in de bazaars van Ispahan echter zitten de gevestigde schrijvers ach ter kleine tafels om voor de analfabeten te lezen of te schrijven. IN HET GEHELE oosten kent men het probleem van het analfabetisme. Maar in Perzië doen de regering en honderden toe gewijde onderwijzers er iets aan. Menige boer studeert nu tot laat in de avond het abc bij het zwakke schijnsel van zijn olie lamp. Dit jaar hebben 501.218 volwassenen zich in de steden en in de grotere dorpen ten plattelande laten inschrijven voor avond cursussen in lezen en schrijven, die door de regering gepropageerd worden. Moe gewerkte vrouwen van alle leef tijden stromen naar de leslokalen, sommige onder haar sluiers haar babies de borst gevend, terwijl zij lezen en mannen van middelbare leeftijd spellen trots uit hun geïllustreerde leesboekjes: „Dit is een k a m e e 1". De lessen kosten niets en de regering zorgt voor de boeken, het papier en de potloden. Honderden onderwijzers offeren op alle werkdagen twee uur per avond op om hun voor een luttele 45 gulden per maand les te geven. „Dit is een van de beste dingen, die wij ooit hebben geprobeerd", zei een rijks ambtenaar, „maar wij willen er niet al teveel ruchtbaarheid aan geven, want an ders denken de mensen, dat het weer re- geringspropaganda is". De gemiddelde leerling heeft twee jaar lang zes lessen per week nodig om de Per zische schrijftaal meester te worden en de meesten vinden het de moeite waard. „Ik kan nu stukken uit de krant lezen en brieven aan mijn moeder schrijven", zei een jonge metselaar trots. „Het is het meest opwindende, dat me ooit is over komen en in mijn dorp geld ik nu als een man van gewicht. Mijn vrienden gaan nu ook naar de avondschool". Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 24. „Kom", zei tante Patent, „laten we eerst ont bijten. Als men eenmaal ontbeten heeft zien alle problemen er makkelijker uit, vindt u niet? De eitjes zijn ongetwijfeld veel te hard, ziet u, dat komt er van. Goed, na het ontbijt zullen we beslis sen wat er gedaan moet worden. Wanneer u be looft dat u zich behoorlijk zult gedragen en mijn arme Dommeltje met rust zult laten, dan beloof ik u dat de vaas op een of andere manier terug komt. En u moet netjes eten. Niet een heel ons boterhamworst meteen in uw mond stoppen. Niet uw vuist in de marmelade steken. En nu ga ik boodschappen doen. In de tussentijd kunt u zich verdienstelijk maken in het huishouden. Misschien wilt u stofzuigen? Een stofzuigende Batavier is na tuurlijk een unicum: welnu, ik zal u uitleggen hoe een stofzuiger werkt" Tante Patent zette haar hoed op en maakte zich gereed om uit te gaan. 26. Met een snelle beweging schoof Panda de grendels van de deur en deed toen haastig een sprongetje ach teruit. Meteen werd de deur krachtig opengeworpen en de indrukwekkende gestalte van tante Hennie drong de gang in. „Waar is mijn lieve neef?!" riep zij onge duldig. „Meneer Pech is in de kelder, mevrouw!" ant woordde Panda beleefd, „hij zit daar zijn geld te tel len!" Met een triomfantelijk gezicht stormde tante Hennie de kelder in, op de voet gevolgd door de rest van de luid ruchtige bende en de speurtocht naar de arme totowin naar begon. Een beetje beduusd schoof Panda de kle dingstukken opzij, die de horde in het gedrang had ver loren en sloop omzichtig naar de kelderdeur. „Mijn list lukt!" dacht hij, terwijl hij met een snelle beweging de grendels voor de deur schoof. Even luisterde hij naar het lawaai, dat de opgesloten pechzoekers maakten en keerde zich toen tevreden om. „Dat is dat," mompelde hij, „nu kan meneer Pech het huis uit om een rustig stuk land te kopen. Hij ging de trap op en riep: „Kom maar beneden, meneer Pech! De weg is vrij!"

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19