Frans straalpassagiersvliegtuig bij Parijs neergestort; 131 doden Twee stewardessen de enige overlevenden Twee dienstplichtige militairen gesneuveld op Nieuw-Guinea HET WEER pas en kies OAS stelt ultimatum dat te 00.00 uur afloopt Mr. Burger trekt zich terug uit het parlementaire leven ttentie ctie V.S. kernproef is mislukt Levenslang tegen Vera Brühne geëist Overleg in New York duurt voort Drie Nederlandse militairen in Duitsland omgekomen uit vele, die lekker zitten" Speciale status verlangd voor steden waar veel Europeanen wonen Huizing Het woord is aan Honderdduizend uitgeloot Summiere berichten Slag voor Hollandia Politieke verontrusting Zonnige perioden Auto reed in op kolonne: Soekarno en de kranten In de krant van heden: in de enige speciaalzaak voor sportieve en eomforta- bele schoenen. Natura. Ook Forma Speciaalzaak. Kruisweg 42, Haarlem* SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koude douche mmw Pauselijk beroep NYLON BADSHORTS 47e JAARGANG NUMMER 177 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. t IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S N - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 4 JUNI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P^WJPeweboOTn^nMnlLC^^^^^^^ (Van onze correspondent) PARIJS Alle passagiers op één na allen Amerikanen en de volledige Fran se bemanning, uitgezonderd twee stewar dessen en een steward, 130 personen in totaal, zijn gistermiddag omgekomen bij de grootste ramp, die de Franse lucht vaart in haar lange geschiedenis tot nu toe heeft moeten boeken. De steward is enkele uren na het ongeluk in een nabij gelegen ziekenhuis aan zijn zware verwon dingen bezweken. De catastrofe greep plaats op het vliegvled Orly bij Parijs, waar een viermotorig straalvliegtuig van het type Boeing-707. bij zjjn vertrek, nau welijks van de grond gekomen, vérmoede- lijk is geëxplodeerd. Men tast nog in het duister omtrent de oorzaken van deze ont zettende ramp. Volgens de inlichtingen van de controle kamer moet de Franse piloot, Hoche, on middellijk na de start al onraad aan één der motoren hebben bespeurd. Op de startbaan heeft men in ieder geval diepe remsporen kunnen vaststellen over een lengte van meer dan 500 meter. In een manoeuvre om het enorme luchtmonster van 140 ton, waarvan de motoren toen al op volle toeren draaiden, weer tot stil stand te brengen heeft de commandant klaarblijkelijk niet mogen slagen. Ter nauwernood van de grond en nog boven het terrein van het vliegveld moet de luchtreus letterlijk uiteen zijn gespat. Wanneer de Boeing nog een 50 meter ver der was gevlogen, zou de catastrofe zeker minstens nog eens eenzelfde aantal slacht offers hebben geëist. Op die afstand lag namelijk de hoofd straat van het stadje Villeneuf le Roi, waar toen de drukte van iedere zondagmorgen heerste. De wandelaars en de honderden passagiers, die op Orly op hun vertrek stonden te wachten, hebben de catastrofe echter voor hun ogen zien gebeuren. Na het oorverdovend geraas der vier reuzenmotoren, die werden aangeslagen, kwam al spoedig het moment waarop het toestel de begane grond verliet. Enkele se conden later: een slag alsof een bom het hart van het schip van een kathedraal had geraakt. Aan een bom en precieser nog een atoombom deed daarna, zo vertelde een ooggetuige, ook de paddestoelvormige rookfiguur denken, die in de lucht stond afgetekend om zich snel op te lossen in de hemel. En het hallucinerend beeld, dat hier even later tenslotte de omgeving bood, wekte al eveneens herinneringen op aan een tafereel van een bombardement in oorlogstijd. Al le inzittenden, uitgezonderd de drie leden van de bemanning, die zich, naar men aan neemt in de staart van het vliegtuig heb ben bevonden, die als enige deel in tact is gebleven, moeten onmiddellijk zijn ver brand. Hun lichamen werden uiteen gere ten en in verkoolde staat tot vrij ver in de omtrek teruggevonden. Het was de po litie, die met rode kruis-brigades en een heden van verscheidene brandweerkazèr- uit de omgeving al heel gauw ter plaatse verscheen en voor wie het in de meeste gevallen onmogelijk was de stof felijke resten te identificeren. De passagiers waren bijna zonder uitzon dering van Amerikaanse nationaliteit. Het vliegtuig was van Air France afgehuurd door een Amerikaanse vereniging, die in Parijs juist een internationaal congres had bijgewoond. w-".-" - Fliegende Blatter: Een huwelijk op zakelijke gronden wordt vaak heel gelukkig, omdat men tenminste precies weet waarom men getrouwd is. In een tuin aan het einde van de startbaan van het vliegveld Orly lig gen de wrakstukken van de neerge storte Boeing var de Air France. Reddingsploegen zoeken tussen de resten van 'iet vliegtuig naar slacht offers. Op de voorgrond een landings gestel, op de achtergrond steekt een van de vleugels omhoog. (Telefoto) MUNCHEN (AP) De rechtbank ts München heeft vandaag de 52 jaar oude Vera Brühne en haar vriend de monteur Johann Ferbach, 48, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op een welgestelde medicus en diens huis houdster. Het vonnis is conform de ais. De verdediging had vrijspraak wegens ge brek aan bewijs gevraagd. HONOLOELOE (AFP) De Verenigde Staten hebben vanmorgen om kwart voor elf Nederlandse tijd een poging gedaan een kernproef op grote hoogte te nemen De Thor-raket, die de kernlading vervoer de, is echter anderhalve minuut voordat de ontploffing moest plaats vinden, ver nietigd. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse re gering, de voorgenomen kernproeven op grote hoogte uit te stellen.. Ze heeft gewe zen op de noodlottige consequenties van een ontploffing op een hoogte van 750 kilo meter boven de aarde. „Dergelijke proefnemingen, aldus het communiqué, kunnen de radioverbindin gen tussen uitgestrekte gebieden storen, een belemmering vormen voor de vluch ten van ruimtevaarders en tot verande ringen in de weersgesteldheid leiden" In het Russische protest wordt verder :ezegd: „indien een ruimtevaartuig tijdens ie explosie op een paar honderd kilome- er afstand van het centrum van de ont ploffing passeert, ontvangen de astronau ten een dosis radiatie, die de dodelijke dosis enkele malen overtreft, afgezien van het feit, dat hij kan worden verblind." In het communiqué wordt nog gezegd, dat zulke proefnemingen niet op het initia tief van één enkel land mogen worden verricht, aangezien zij o.a. het weer kun nen beïnvloeden, en vooral de waarne ming van de weersomstandigheden. De Amerikaanse proefnemingen op gro te hoogte raken de belangen van alle lan den, daar zij rechtstreeks de levens van vele mensen beïnvloeden en grote moei lijkheden veroorzaken in de verdere be studering van de ruimte. Bij de vandaag gehouden trekking van de staatsloterij is de prijs van 100.000 ge vallen op lot nummer 13940. Tijdens gevechten met Indonesische infiltranten bij Kaimana op Nederlands Nieuw-Guinea zijn vrijdag twee Neder landse dienstplichtige militairen ge sneuveld. Een marinier werd gewond. De twee gesneuvelde militairen zijn zon dag in Kaimana met militaire eer be graven. Het zijn de 20-jarige sergeant W. Kevelam en de 20-jarige soldaat eerste klasse K. J. Faber. De soldaat Klaas Jacob Faber was af komstig uit Amsterdam. Hij werd twintig jaar geleden in Leeuwarden geboren. Het gezin Faber, waarin Klaas de oudste was van zeven kinderen, vestigde zich vijf jaar geleden in de hoofdstad. Klaas was stu kadoor van beroep en ongehuwd. Hij ver trok op 19 augustus 1961 als dienstplichtig soldaat van Schiphol naar Nieuw-Guinea. De twintigjarige dienstplichtig sergeant Wim Kevelam kwam uit een hervormd Harderwijks arbeidersgezin. Zijn vader is daar timmerman. Wim Kevelam volgde voordat hij op 8 februari 1961 werd inge lijfd, een opleiding aan een handelsavond school. Hij is de oudste zoon uit het ge- i dat behalve uit zijn ouders uit een zestienjarige broer en een tienjarig zus je bestaat. Sergeant Kevelam vertrok op 11 oktober 1961 van Schiphol naar Nieuw Guinea. In Hollandia is over de omstandighe den waaronder de militairen de dood von den, weinig bekend. De verbindingen tus sen Hollandia en het hemelsbreed 900 km verwijderde Kaimana zijn uiterst moei lijk. Zelfs telegrafische verbinding zijn op zondag onmogelijk. Het enige dat uit de summiere mededelingen van een militaire woordvoerder kan worden opgemaakt is dat de twee gesneuvelde militairen be. hoorden tot een gemengde patrouille van landmacht en mariniers en dat het vuur gevecht met de Indonesiërs waarschijn lijk geschiedde in het oerwoud. Hoewel- van militaire zijde geen cijfers worden gegeven over de totale verliezen aan Indonesische zijde, wordt geschat dat het aantal doden, gewonden en gevangen genomen parachutisten meer dan 125 van de tussen de 400 en 500 afgeworpen mili tairen bedraagt. In Hollandia heeft h'et nieuws over de eerste gesneuvelde Nederlandse militairen dat pas twee dagen later, op zondagmid dag, door radio-Biak werd omgeroepen grote indruk gemaakt. Door het uitblijven van Nederlandse verliezen tijdens de ac ties van de afgelopen weken waarbij pa rachutisten veelal vuurcontact meden kwam de mededeling zeer onverwacht Hoewel een nauwkeurig overzicht nog ontbreekt, zullen volgens de op Biak be schikbare gegevens dit weekeinde onge veer 200 vrouwen en kinderen per vlieg tuig uit Nieuw-Guinea naar Nederland zijn vertrokken. De evacuatie zal deze week worden voortgezet. Met medewerking van de Nederlandse B.B. wordt een organisatie bescherming bevolking in het leven geroepen; op ver schillende plaatsen worden sirenes aange bracht en op enkele punten worden schuil- loopgraven aangelegd. Vóór zover kan worden nagegaan richt de vrees van vele Nederlanders en Papoea's zich echter veel meer op de toekomstige politieke dan op de militaire ontwikkelingen. Een gevoel van onzekerheid vóór de toekomst drukt op het leven van vele Nederlandse gezin nen. Verwachting tot morgenavond: Dróóg weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Iets hogere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee Vannacht om ongeveer drie uur is in Steinke in Duitsland een Duitse particu liere auto, waarvan men vermoedt dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde van terzijde ingereden op een kolonne Nederlandse militairen. Hierbij zijn drie militairen om het leven gekomen. Vijf werden min- of meer ernstig gewond, en een tiental militairen liep lich tere verwondingen op. De militairen be horen tot de 10.4e compagnie commando troepen. Dodelijk getroffen werden de 20-jarige dienstplichtige vaandrig J. van Wolfswin kei uit Schiedam, de 20-jarige dienstplich tige sergeant A. van Eijk uit Rotterdam en de 20-jarige dienstplichtige soldaat eer, ste klasse B. H. A. Smulders uit Tilburg NEW YORK (Reuter) Uit welinge lichte bron is zaterdag vernomen, dat er op het ogenblik enige hoop bestaat, dat de kwestie-Nieuw-Guinea mogelijk omstreeks midden augustus definitief zal zijn gere geld, na besprekingen op hoog niveau tus sen Nederlandse en Indonesische vertegen woordigers in het bijzijn van de waarne mend secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant. Naar verluidt zou reeds een voorlopig tijdschema voor het berei- j ken van een dergelijk resultaat zijn opge- i steld. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft zater dag medegedeeld, dat president Soekarno in de komende week Oe Thant zal ant woorden op diens beroep om een eind te maken aan de vijandelijkheden in Neder lands Nieuw-Guinea. Soebandrio herhaal de dat Indonesië opheldering wil over de oproep van Oe Thant en over de Neder landse bekendmaking, dat Nederland be reid is het Bunker-plan als basis voor on derhandelingen te aanvaarden. Hij liet hierop volgen: „Wij kunnen maar niet dui zenden vrijwilligers opofferen op het vas teland van West-Irian". De minister weigerde te antwoorden op de vraag of Indonesië binnen de eerstko mende 10 a 15 dagen de besprekingen met Nederland zal hervatten. De stafchefs van het leger, de marine en de luchtmacht hebben de laatste tijd voortdurend zeer geheime besprekingen gevoerd om een nieuwe strategie te be palen voor het geval voor de hervatting van de onderhandelingen geen voor Indo nesië bevredigende garanties worden ver kregen. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Topsy 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs -9 Scheepsberichten 9 Sport t.10, 11, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie o o o z Advertentie BARTEtJORIS^fS™ HAARLEM TeC 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Mr. J. A. W. Burger Naar het ochtendblad van het Vrije Volk vanmorgen meldt, heeft de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Bur ger, besloten zich uit het parlementaire leven terug te trekken. Hij zal in het nieuwe parlementaire jaar, dat in sep tember begint, zijn zetel niet meer inne men. Aldus geeft hij zijn fractie de gele genheid een opvolger te kiezen, die bij de verkiezingen in 1963 zal zijn ingewerkt, aldus het Vrije Volk. Mr. Burger heeft zijn terugtreden mee gedeeld in een reeds voor de Statenver kiezingen geschreven brief. Na overleg met de voorzitter en de secretaris van de P.v.d.A. is deze brief pas nu naar het bestuur van de partij gezonden De tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. zou pas na 1 juni door mr. Burger op de hoogte zijn gebracht van zijn besluit. Mr. Burger acht zich volgens deze brief bezwaard door de vele bezigheden die het parlementaire werk met zich mee brengt naast zijn niet-parlementaire ta ken. De tweede voorziter van de P.v.d.A.- fractie, de heer J. M. Willems, heeft het Vrije Volk medegedeeld, dat voor zover hem bekend is, mr. Burger geheel alleen tot zijn beslissing is gekomen. In ieder geval is hieraan geen fractieberaad voor afgegaan „en vanzelfsprekend nog min der enig fractiebesluit". Persoonlijke denen hebben voor mr. Burger bij de se stap de doorslag gegeven. Mr. Burger is sedert 1945 lid van de Kamer. De oorlogsjaren bracht hij door in Engeland, waar hij in het eerste minis- terie-Gerbrandy enige tijd de portefeuille van Binnenlandse Zaken beheerde. Voor dien was mr. Burger advocaat en procu reur in Dordrecht. In 1952 werd hij frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Twee de Kamer, als opvolger van mr. Donker, die toen minister van Justitie werd. Het onafhankelijk socialistische dagblad Het Parool" heeft enkele maanden gele den in een hoofdartikel zijn ongenoegen uit gesproken over het beleid van mr. Bur ger als fractievoorzitter en twijfel geuit over de geschiktheid van mr. Burger voor die functie. ALGIERS (Reuter, AFP, AP) De O.A.S. heeft zondag in een piratenuitzen- ding op de geluidsband van de televisie czegd besloten te hebben, „vanaf dins dag 5 juni nul uur vrijheid van handelen te hernemen en aan alle Europeanen ieder contact met de autoriteiten van Ro- cher Noir te verbieden, tenzij op het hoog ste niveau, wanneer er geen positieve ant woorden komen aan de Europeanen en de getrouwe mohammedanen". De spreker verklaarde dat deze besluiten genomen waren „omdat men op een werkelijk sta ken van het vuren geantwoord heeft met politieke manoeuvres, met een poging de Europeanen te verdelen en het verzet te ontwapenen". Volgens sommige regeringsautoriteiten zijn de contacten gelegd op initiatief van de O.A.S. Het geheime leger zou hebben beloofd de terreuracties te staken en oen beroep te doen op de Europese bevolking in Algerije te blijven. -In ruil hiervoor zou het een speciale status wensen voor de steden waar veel Europeanen wonen, als mede een sterke Europese vertegenwoor diging in economische en zelfs in politiexe instanties. Het F.L.N.-commando van Algiers heeft verklaard, dat het geen compromis met de Europese extremisten wenst en gewaar schuwd, dat het gereed is terug te slaan indien de terreur terugkeert. De verkla ring werd afgelegd door kapitein Faieb Boualem uit naam van het commando van de politieke en strategisch invloedrij ke autonome zone der stad Algiers. De verklaring betekent een koude douche voor diegenen, die gehoopt hebben op een com promis in dit gebied tussen het Europese geheime leger en het F.L.N. Het enig overgebleven dagblad van Al giers, La Depêche d'Algérie, is vanmor gen verschenen met een O.A.S.-editie van twee pagina's in het binnenblad. Later heeft de politie de krant tot nader order een verschijningsverbod opgelegd. Het bu reau van het blad is door troepen bezet. Zaterdag zijn in Algerije zes mohamme danen en vijf Europeanen bij geweldda digheden gedood. Twee Europeanen »n een mohammedaan werden gewond. Na twee dagen zonder geweldpleging werden in Algiers zelf twee aanslagen gemeld. In het gebied van Oran werden vier moham medanen en vier Europeanen gedood. ROME (Reuter) Paus Joannes heeft er zondag met kracht op aangedrongen aan het bloedvergieten in Algerije een ein de te maken. Hij zei tot een groep Euro pese deskundigen op het gebied van de ruimtevaart, dat het goddelijk gebod „on wrikbaar en streng" is. „Gij zult niet doden", is een duidelijk bevel, gegeven door hem, die de schenker van het leven is," aldus de Paus. Advertentie Deze week de nieuwe strand mode uni 995 fantasie ||SO Met de „Statendam" is zaterdag de be roemde Frans Hals-kenner prof. Sey mour Slive gearriveerd met 19 wer ken van Frans Hals onder zijn hoede. Deze werken voor de grote exposi tie in Haarlem zijn afkomstig uit Amerikaanse collecties. Prof. Seymour Slive werd verwelkomd door de direc teur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, die zijn gast de drukproeve kon aanbieden van de ■mtalogus van de Frans Halsexpositie, He op 15 juni geopend wordt. (Voor verslag van de aankomst var prof. Seymour Slive zie pag. 4>.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1