Den Haag dreigt het kind van aardappelrekening te worden Ë1 KéééH li III Mi AGE 3 Polle Pelli en Pingo ZEISS IKON Voorraden worden snel opgeruimd Buurman overvalt oude vrouw Lithograaf bekent brandstichting Twaalfjarige wees uit klokketoren gevallen Baby verdrinkt in gracht Prins Bernhard in Washington Prinses Irene lid Johanniter Orde Verdacht van oplichting van een ton Droog weer Brandweer keek naar brand en deed niets C0NTAREX I MAANDAG 4 JUNI 1962 Mondelinge eindexamens van middelbare scholen worden bekort Militair verdwenen die naar N.-Guinea moest Aan de pijp geraakt old boy Staat je goed bij GENTLEROY Kerkelijk nieuws KLM vliegt tot Woensdag niet op West-Duitsland Nieuwe staatssecretaris Haarlem V elsen-IJ muiden Besprekingen over N ieuw-Guinea? Nederlands echtpaar in Tirol in ravijn gestort Ili Beverwijk Heemskerk I Herdenking in Amersfoort 7. „Hallo! Goede morgen, wat gezellig dat we jullie ontmoeten, beste vrienden; alles goed en gezond aan boord?" „Morgen, Polle, ja alles in orde, we hebben zo juist gegeten en zoonlief heeft vandaag geleerd hoe je kopje duikelt, en Piepje Fluit heeft drie eieren in het nest en we groeten jullie ook zeer!" .s-S £5 few Den Haag loopt kans het kind van de rekening te worden van de laatste prijs maatregel van de ministers De Pous en Marijnen voor de aardappelen. De prijs maatregel bepaalt namelijk dat de aard appelen, die deze week nog voor veertig cent per kilo verkocht werden, van volgen de week woensdag af vijf en dertig cent moeten gaan kosten. De Haagse groothan delaren die voor Den Haag flinke voorra den hadden ingeslagen voldoende tot de nieuwe oogst zien hun verlies daar mee nog eens tot vijf cent per kilo toe nemen. Volgens een ruwe schatting komt voor de Haagse groothandel het gezamenlijk verlies op 100.000. Daarom verkopen ver schillende Haagse groothandelaren zo snel mogelijk uit naar andere steden. Lei den en Amsterdam bijvoorbeeld hebben zich steeds duidelijker aftekenende tekor ten en willen zo snel mogelijk aanvulling hebben. De groothandelaren doen hun best vóór woensdag hun voorraad kwijt te zijn. De huisvrouw staat hier vrijwel machte loos tegenover. Zij kan beslist geen voor raadje aardappels meer aanleggen. De kwaliteit van de nu nog verkrijgbare aard appels laat het niet toe. Het is dus moge lijk, dat er met Pinksteren in Den Haag rijst en bonen gegeten moeten worden. Minister beantwoordt vragen „Gezien het vrije en gedecentraliseerde karakter van de groot- en kleinhandel in aardappelen is het geven van nauwkeuri ge cijfers over de in Nederland op een be paald moment aanwezige voorraden con sumptie-aardappelen niet op zeer korte termijn mogelijk. Dergelijke cijfers kun- In Amsterdam is zaterdagmorgen de 86- jarige weduwe R. Waringa-Steenstra in haar huis in de Bentinckstraat door een bovenbuurman, die haar wilde beroven, neergeslagen. Hoewel de bejaarde vrouw een lichte hersenschudding opliep wist zij haar aanvaller enkele klappen te geven die hem op de vlucht joegen. Later op de dag heeft de politie de bo venbuurman van de vrouw, een 32-jarige fabrieksarbeider, gearresteerd. Hij heeft bekend mevrouw Waringa te hebben ge slagen. De vrouw, die een eerste etage bewoont, werd 's morgens plotseling van achteren door een man vastgepakt en op het hoofd geslagen. Toen zij wilde schreeuwen greep de aanvaller haar bij de keel. Zij wist niettemin de man nog twee stompen in diens gezicht te geven. Zij voelde dat de aanvaller een bril droeg. Toen hij op de vlucht sloeg, koos hij de trap naar de bovenverdieping. Enige tijd later zag een overbuurman mevrouw Waringa in half versufte toe stand voor het raam zitten. Hij waar schuwde haar zoon, die de politie op de hoogte stelde. De rechercheurs vonden het vreemd dat de aanvaller naar de tweede verdieping was gevlucht. De bovenbuurman die een bril droeg, werd aan de tand gevoeld. Hij bekende toen op zijn jasje en horloge bloedspatjes werden gevonden. De aanvaller had enkele malen geld van mevrouw Waringa geleend. Omdat hij niet op tijd terugbetaalde had de vrouw hem verdere verzoeken om geld geweigerd. nen slechts het resultaat zijn van min of meer grove ramingen". Dit zegt de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer T. Jager (C.P.N.). Deze vroeg de minister o.m. of het hem bekend is, dat volgens de laatste gegevens de bekende voorraad aardappelen op dit ogenblik on geveer 30.000 ton bedraagt en of het juist is, dat het verbruik plm. 15.000 ton per week bedraagt en dat deze voorraad eind mei zal zijn uitgeput. Thans kan gesteld worden, aldus minis ter Marijnen, dat per 19 mei naar een voorzichtige raming de aanwezige voorra den minstens 27.000 ton bedroegen. Het genoemde cijfer van ongeveer 15.000 ton verbruikte aardappelen per week kan ook slechts het resultaat van een schatting zijn en berust, voor zover de bewindsman bekend, op een schatting van het verbruik in de maand maart van dit jaar. De te verwachten sterke toeneming van het aantal eindexamenkandidaten in de komende jaren, heeft het noodzakelijk ge- maakt de duur van het mondelinge gedeel te van de eindexamens van de middelbare scholen met ingang van 1963 te bekorten en niet meer in alle vakken mondeling te examineren. Voor een aantal vakken of onderdelen van vakken, waarin tot nu toe een monde ling examen werd afgenomen, komt dit te vervallen. Voor alle kandidaten zal jaar lijks een keuze worden gedaan uit de vak ken waarin een mondeling examen zal worden afgenomen. Deze keuze wordt bekendgemaakt aanstonds na afloop van de schriftelijke examens. Voor de vakken die niet mondeling ge ëxamineerd worden, geldt als examencijfer het gemiddelde van de laatste drie rap portcijfers van het laatste leerjaar. Advertentie Bitfl 30 m Zaterdag zijn met een KLM-vliegtuig uit Biak weer evacués uit Nieuw- Guinea naar Nederland teruggekeerd. De groep, die op Schiphol aankwam, bestond uit zeven vrouwen en twintig kinderen. Sinds 16 april is een 20-jarige dienst plichtige militair uit Oterleek verdwenen. De jongeman, die behoorde tot het 17e ba taljon infanterie, zou eind april met de „Zuiderkruis" naar Nieuw-Guinea vertrek ken. Van zijn inschepingsverlof heeft hij gebruik gemaakt om te verdwijnen. De marechausse is met zijn opsporing belast. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dalfsen (toez.) K. van Liere te Wolfaartsdijk. Aangenomen naar Nieuwpoort G. G Baart te Heteren. Bedankt voor Amemuiden P. J. F. La- mens te Kamerik. Geref. Kerken Beroepen te Oldeboorn G. H. Lelj, kand. té Alkmaar. Examens. Aan de V.XJ. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heren J. Faber te Ingersoll (Canada), L. Harnaar Jr. te Amsterdam, T. L. H. Pieterse te Voorschoten en G. Dijkstra te Leeuwarden. Aan het Zendingsseminarium van de Ge ref. Kerken is geslaagd vooar het zendings examen mej. I. M. Villalba Hemkes die als evangeliste-jeugdleidster van de Geref. Kerken in Argentinië in samenwerking met de Paruba-commissie zal werkzaam zijn. c De brand die op 17 mei de zolderver dieping van een woning aan de Haspel straat te Rotterdam grotendeels verniel de, blijkt door de bewoner, de 26-jarige lithograaf J. H. zelf te zijn gesticht. Na een uitgebreid onderzoek heeft H. bekend de brand zelf veroorzaakt te hebben om in het bezit te komen van de verzekerings- I penningen. Het vuur vernielde destijds een gedeelte van de inboedel, ter waarde van 3700 De schade aan het pand bedroeg f 3.000. Hij wordt vandaag voor de offi- cier van justitie geleid. BOLSWARD D§ twaalfjarige Gerrit Van der Meulèrr uit Bolsward is zaterdags middag uit één van de zich op 30 meter hoogte bevindende galmgaten, van de Mar tinikerk in Bolsward gevallen. De jongen werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde na afloop van net nationale orgelconcours dat in Bolsward 's gehouden. Gerrit, die in het weeshuis in Bolsward woont, is waarschijnlijk duize lig geworden toen hij uit het galmgat van de toren leunde. Zijn val werd halverwege gestuit door het dak van de kerk. Zijn toestand is nog zorgwekkend. (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam is zaterdagnacht een baby van acht weken, Vera Horstman, in de Oude Schans verdronken, nadat haar ouders hier met een gehuurde auto te wa ter waren geraakt. Het jonge echtpaar reed door nog niet opgehelderde oorzaak te water. De wagen zonk snel, maar de heer en mevrouw Horst man wisten zich te bevrijden. De vrouw hield de baby in de armen geklemd. Bij haar pogingen om door het ijskoude wa ter de wallekant te bereiken ontglipte het kind haar. Een 18-jarige bankwerker, die op het hulpgeroep afkwam, sprong in zijn pyama in de gracht en hielp het echtpaar op de kant. Het kindje kon niet meer worden gered. Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: Herha ling openbaar eindexamen Toneelschool. Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Een meisje werd aangerand", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Onder verdenking van zedenmisdrijf", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u., „Spaanse drif ten", 18 j. Minerva, vandaag t/m donderdag 20.15 n.:„Nooit op zondag", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Jazzkel derjeugd", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.r „De zeven bandieten van Silversprings", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Slacht offer", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en dins dag 20 u.: „Terreur van de straat", 18 j. DIVERSEN „Adam en Eva", café-chantant (Raam- vest 5): dagelijks 20 u.: Cabaret. TENTOONSTELLINGEN Hoofdwacht (Grote Markt): Tentoonstel ling van tekeningen van de Grote Kerk en van Haarlemse stadsgezichten (Vereni ging „Haerlem"). Geopend van 10-12 en 14-17 u.; zondag van 14-17 u! Tot 9 juni. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 9- 17 u. Kunstzaal „In 't Goed Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand mei expositie van grafiek van Lou Strik, 10-22 uur. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 1 juni). Advertentie camera van klasse vanaf ff 1.439.- In verband met een staking van het personeel van de luchtverkeersbeveiliging in West-Duitsland, zal de K.L.M. tot woensdag géén diensten naar en van Duitsland uitvoeren. Dinsdag zullen weer enkele avonddiensten doorgaan De via de Bondsrepubliek vliegende K.L.M.-machi- nes met verdere bestemmingen, worden wel gevlogen, maar in Duitsland worden geen tussenlandingen gemaakt. DINSDAG 5 JUNI 's ^UyhtTheater' 20 u" "De viian<3 kwam FelUon, Heidestraat, 19-21.30 u.: Expo- Pïmpol, het ondeugende kaboutertje Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.30-12 en 14-16.30 u. MAANDAG 4 JUNI City Theater, 20 en 21.15 u.: „Het zilveren huwelijksfeest". Rex Theater, 20 u.: „Slavinnen voor de Orient". WASHINGTON (AP) Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat prins Bernhard van daag door president Kennedy zal worden ontvangen. Van diplomatieke zijde werd vernomen dat het een beleefdheidsbezoek betreft. Het lijkt echter waarschijnlijk dat het geschil over Nieuw-Guinea ter sprake zal komen. De prins zal ongeveer drie dagen in Washington blijven en o.a. besprekingen voeren met de minister van Buitenland se Zaken Dean Rusk, de minister van Justitie Robert Kennedy en de ondermi nister van Defensie Roswell Gilpatric. De prins is gisteravond in Washington aangekomen uit Colorado, waar hij op de luchtmachtacademie de gast is geweest van generaal Curtis Lemay, chef-staf van de luchtmacht. Tijdens de vandaag in Utrecht gehou den jaarvergadering van de damesafde ling van Johanniter Orde in Nederland is prinses Irene toegetreden als gewoon lid. Anders dan prinses Beatrix, die drie jaar geleden door prins Bernhard tot ere- commandeur van de orde werd geïnstal leerd, is prinses Irene toegetreden als werkend lid. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afdeling was vanmorgen het gehele kapittel door het bestuur uitgeno digd. De jaarvergadering werd gepresi deerd door mevrouw M. M. de Brauw- Van Panthaleon baronesse Van Eek. De heer Van Asch van Wijck zei dankbaar te. zijn voor alles wat de damesafdeling in de afgelopen tien jaar door inspan ning van haar leden tot stand heeft ge bracht. Het jaarverslag van de werkmeesteres zegt, dat de vakantie-weken voor invalide dames in een grote behoefte voorzien. Vooral het blijvende contact dat de leden met haar oud-gasten onderhouden, wordt op prijs gesteld. Ook de jaarlijkse bol- lentocht, eindigend met een thee bij een der leden, bezorgt veel ouderen, leden en niet-leden, een prettige middag. De Johannitér-helpsters van de orde krij gen dezelfde opleiding als de Rode Kruis- helpsters, aangevuld met een cursus „gees telijke vorming" vanuit de orde. De politie in Alkmaar heeft de 52-jarige, in Bergen wonende, oud-Alk maarder C. G. gearresteerd die zich schul dig zou hebben gemaakt aan oplichting van de zuster van zijn enkele jaren ge leden overleden vrouw tot een bedrag van f 60.000 en van een 83-jarige Alkmaar der wonende in een verzorgingstehuis, voor 37.000. Het onderzoek is nog gaan de en de politie verwacht dat nog andere benadeelden zich zullen melden. Hij zou zijn schoonzuster en de bejaar de zakenman verhalen opgedist hebben waarin hij zei een handel in brandblus- apparaten te bezitten. Een partij onder delen uit Zweden zou door de douane in beslag zijn genomen, waardoor hij in financiële moeilijkheden was gekomen. De zaak was in handen van Interpol terwijl ook het ministerie van Economische Za ken en de Rekenkamer er zich volgens G. mee bemoeiden. Toen een derde persoon die ook geld aan G. had geleend in Den Haag een onderzoek naar de affaire wilde instellen wist G. dit te verhinderden door hem zijn geld gedeeltelijk terug te geven. Toen de bejaarde Alkmaarder echter vernam dat G. zijn paspoort had laten verlengen kreeg hij argwaan. Via een relatie betrok hij de politie in het geval die na een kort onderzoek de gedupeerden kon inlichten. G. was spoedig gevonden en werd in gesloten. Hij wordt dinsdag voor de of ficier van Justitie geleid. Er is tevens een onderzoek gaande naar een ongeoor loofde handel in Duitse lotto-loten waar voor G. of zijn Duitse vrouw regelmatig naar Duitsland reisden. Hij zou die loten in café s aan de man gebracht hebben. In Tirol in Oostenrijk zijn de 57-jarige boekhouder H. P. Dalmulder uit Bilthoven en zijn 52-jarige vrouw twee dagen gele den in een ravijn gestort en om het leven gekomen. Zij hadden per kabelbaan de Hoefener Alm bestegen. Op de wandeling terug raakten zij de weg kwijt en stortten in een 60 meter diep ravijn. Hun stoffelijke res ten zijn gisteren gevonden. De pas benoemde staatssecretaris van O., K. en W., prof. dr. H. H. Janssen uit Nijmegen, die vandaag in Den Haag zijn werkzaamheden begint. „De MAANDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: wereld van Suzie Wong". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Af spraakjes in september". W.B.-Theater, 20 uur: „De bloem van de achterbuurt". DINSDAG 5 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De wereld van Suzie Wong". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Af spraakjes in september". 78-79. Toen gaf één van de kabouters het teken voor de aanval.en opeens stroomden ze het hol van de tovenaar Marquette theater, maandag en dinsdag binnen, door deur en ramen. En toen geen voorstellingen. Gogga wakker schrok uit z'n slaapje keek hij onthutst naar de dreigende gezichten der kabouters om hem heen. Wat.wat betekent dat? stamelde hij. Dat het uit is met jouw streken! riepen de kabouters. We zullen je het toveren weieens afleren! De brandweercommandant in het Noordlimburgse plaatsje Venraij heeft za terdagavond getoond, dat het menens is met zijn bewering, dat de Venraijse brand- weer in principe geen brandend gebouw j meer zal betreden wanneer het de brand weerlieden niet bekend is,- of, en zo ja waar, zich een stalen fles met vloeibaar gas in het huis bevindt. Naar aanleiding van een ongeval, waarbij vier Venraaijse brandweerlieden in het ziekenhuis terecht kwamen, had de commandant de bevol king verleden jaar gewaarschuwd, dat hij zijn personeel niet meer aan dergelijke risico's zou blootstellen. De bewoners moesten maar duidelijk aangeven, waar zich een dergelijke Hes bevond, of deze, bij een brand met een granaat te verge lijken flessen, buiten opstellen, of in geval van brand zelf meteen naar buiten dra gen. Waarschijnlijk door hitteuitstraling van de kachel was zaterdagavond laat brand ontstaan in een houten noodwoning van de heer J. Rongen te Venraij Het ge zin Rongen was wegens familiebezoek af- wezig.De brandweerlieden lieten de brand voor wat zij was en gingen op circa 20 a 25 meter afstand naar het vuur staan kijken. Het gebouwtje brandde dan ook tot de grond toe af. Er bleef letter lijk niets meer over, ook niet van de inboedel. De eigenaar die niet verze kerd was omdat hij toch binnenkort een nieuw huis zou laten bouwen, bezit met zijn vrouw en twee kinderen thans niets meer en is tijdelijk elders ondergebracht. Uit de troosteloze restanten van zijn be- zittingen raapte de heer Rongen later zijn geldkistje op. De inhoud bleek echter door het vuur te zijn verwoest. De totale schade wordt geraamd op 12 a f 15.000.- Op de Amersfoortse begraafplaats Rust hof is zondagochtend een dodenherdenking gehouden door een aantal Engelsen, die op uitnodiging van het Nederlandse Oor- logsgra vencomité de graven van hun in de oorlog in Nederland omgekomen fami lieleden bezoeken. Dit was mogelijk dank zij de opbrengst van de jaarlijkse klap rooscollecte. Bij het Engelse monument werden kran sen gelegd namens de British League, het Oorlogsgraven Comité en de bezoekende Engelsen Gedurende het weekeinde heeft een ho- gedrukgebied dat vorige week ten westen van Schotland lag, zich naar de Noord zee verplaatst. Tengevolge hiervan nam de wind af en kwam tijdens heldere nachten nachtvorst voor. De temperaturen kwamen overdag nog niet boven de 15 graden. Maandagmorgen drong iets vochtiger lucht van de Noordzee ons land binnen, hetgeen gepaard ging met uitgebreide wolkenvel den. Verder op de Noordzee komen ech ter weer opklaringen voor, zodat mor gen zonnige perioden kunnen worden ver wacht. Het hogedrukgebied zal in de komende 24 uur een belangrijke uitbreiding over Scandinavië ondergaan, waardoor de wind meer noordoostelijk zal worden. Een langzame stijging van temperatuur lijkt in de komende dagen waarschijnlijk. De kans op regen is de eerste paar da gen zeer gering. WEERRAPPORTEN Copyright P. I. 8. 8o* 6 Copenhogw» Maximum-temperaturen no £3 to *4 c binnen- en buitenland. •Ö+2 e Neerslag: laatste 24 uur. u 8 Den Helder licht bew. n 12 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 13 0 Vlissingen onbewolkt no 12 0 Eelde zwaar bew nw 13 0 De Bilt zwaar bew. windst. 14 0 Twente zwaar bew windst. 15 0 Eindhoven onbewolkt nno 15 0 Zd-Lintburg onbewolkt no 15 0 Helsinki licht bew. 14 0 Stockholm zwaar bew ono 16 0 Oslo zwaar bew zzo. 14 0 Kopenhagen onbewolkt w 14 0 Aberdeen onbewolkt windst. 15 0 Londen onbewolkt no 17 0 Amsterdam zwaar bew windst. 14 0 Brussel onbewolkt nno 15 0 Luxemburg onbewolkt ono 15 0 Parijs onbewolkt no 17 0 Bordeaux onbewolkt ono 2D 0 Grenoble onbewolkt windst. 19 0 Nice licht bew. nnw 19 7 Berlijn zwaar bew nnw 13 9 Frankfort onbewolkt ono 17 0 München onbewolkt windst 13 0 Zürich onbewolkt nnw 14 0 Genève onbewolkt windst. 16 Locarno licht bew. O 20 0 Wenen half bew. nw 15 0 Innsbruck hjlf bew. w 13 0 Belgrado zwaar bew zw 14 1 Athene onbewolkt nw 30 Rome zwaar bew nno 23 0 Ajaccio licht bew. ono 21 0 Madrid zwaar bew. windst. 23 0 Mallorca zwaar bew. ono 23 1 Lissabon onbewolkt nw 24 0 Dinsdag 5 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.53 uur. Maan op 7.11 uur, onder 23.26 uur. Maanstanden 10 juni 7.22 uur eerste kwartier. 18 juni 3.03 uur volle maan. 25 juni 0.43 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJtnuiden Maandag 4 juni Hoog water 4.40 en 17.11 uur. Laag water 0.25 en 12.45 uur. Dinsdag 5 juni Hoog water 5.25 en 17.52 uur. Laag water 1.06 en 13.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2