Neonazi's profiteerden mee van Eichmanns proces Mager communiqué na overleg tussen Macmillan en De Gaulle Gesprek over toetreden tot de EEG wordt voortgezet Montgomery waarschuwt de Britten voor de EEG Wereldnieuws Niet alle baten voor dr. Servatius ^§8^--v - van genoegens m Gursel vraagt Inönü een nieuwe regering te vormen Opstand in Venezuela weer onderdrukt Nieuw Frans militair gerechtshof benoemd <~PraatótoeL Onze strijdkrachten nooit onder het bevel van een Duitse generaal 0p de MAANDAG 4 JUNI 1962 3 Geen verlies Duistere figuur Trooping the colour Assistent van Gideon Hausner gearresteerd - - m.A m -| i V* 1 ;jf. mw r-v V s "V Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? m*»d Goede deur? Nieuw stadium Ervaring M. Mok LADDERVRIJE naadloze nylons Djilas in hoger beroep (Van een bijzondere medewerker) Nu het doodvonnis van de ex-ss-Ober- sturmbannführer Adolf Eichmann is vol trokken is er reden om een paar vragen te stellen. Voor wie is het proces van nut geweest, zo vragen velen. In de eerste plaats voor de staat Israel, die het liet voeren en die ermee bereikte dat het hele misdadige Jodenuitroeiingsprogram ma van de nazi's in het middelpunt van de internationale belangstelling aan de kaak werd gesteld. In de tweede plaats, en dat zijn minder opwekkende aspecten aan de zaak, bracht het proces voor deel aan de Keulse advocaat Servatius en aan neo-nazistische kringen. Servatius was zeker geen nazi. Hij liet zich in de jaren 1933-1945 niet met politiek in en kwam betrekkelijk ongeschonden uit de ondergang in puin en vlammen van het derde rijk tevoorschijn. Dat was de reden dat het hem gelukte bij het proces van Neurenberg de verdediging in handen te krijgen van enige randfiguren,die hij overigens met weinig succes verdedigde. Dat Servatius' rol bij het Neurenbergse proces een bewijs zou zijn van zijn pro minentie als advocaat, wat in verband met de zaak-Eichmann vaak beweerd is, is onzin. Robert Servatius had in Keulen een kleine praktijk en behoorde niet tot de vooraanstaande juristen van deze stad. De reden, waarom Servatius de zaak- Eichmann aannam of wellicht nog eer der „soliciteerde" naar de verdediging in het roemruchte proces, ligt dan ook voor de hand. Voor de al ruim zestigjarige advocaat betekende de zaak een riante afsluiting van zijn carrière, terwijl hij er meteen de mogelijkheid door kreeg fi nancieel zijn schaapjes op het droge te brengen. Want het denkbeeld dat het pro- ces-Eichmann voor de verdediging een transactie met verlies is geweest wordt al weersproken door enige cijfers. Van de Israëlische regering kreeg Servatius 30.000 dollar voor onkosten en nog eens 20.000 dollar kort geleden als honorarium Dit bedrag, in totaal dus een 200.000 mark, was wel niet overweldigend als men be denkt dat de kosten van hotels in Israel exorbitant hoog zijn en dat Servatius voor het proces nog een assistent in dienst moest nemen, maar toch is aan te nemen dat Servatius met deze 200.000 mark al zijn kosten kon dekken. Zuivere winst kwam voor de advocaat uit een andere hoek. Zoals bekend schreef Eichmann in zijn cel een aantal berich ten over zijn leven en „werken". Daar de ex-ss-Obersturmbannführer nog niet veroordeeld was, maar alleen in voorarrest zat, konden deze berichten zon der moeite uit de gevangenis worden mee genomen en worden toegespeeld aan sen- satielustige bladen over de hele wereld, die Eic'hmann's geesteskinderen in een aan de bladen aangepaste vorm afdrykten. Gezien de sensatiewaarde van deze be richten is duidelijk dat er goed voor be taald werd. Een deel van de opbrengst vloeide in de zakken van Servatius. Dat gebeurde echter niet zonder meer. Een aantal oud-nazi's met contacten over de hele wereld, maar vooral in Zuid-Ame- rika, zag kans hierbij ëen dikke vinger in de pap te krijgen. Zij waren tenslotte degenen, die de troebele Eichmann-be- richten aan de man brachten en zij schijnen met het geld, dat binnenstroom de, allerlei neo-nazistische belangen te hebben gediend. In elk geval kreeg Ser vatius slechts een deel van de opbrengst van de Eichmann-berichten in handen. De rest vloeide niet naar Eichmanns fa milieleden, maar bleef ergens hangen aan de neo-nazistische strijkstok. Een van de figuren, die hierbij een rol speelden, was Frangois Genoud, Frans Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag in Londen de vaandel parade (Trooping the colour) van de Britse strijdkrachten afgenomen. Na de plechtig verscheen de koninklijke familie op het balkon van Bucking ham Palace. Op de foto: Koningin Elizabeth in het galauniform van de Goldstream Guards met de jongste prins, Andrew. Zwitser van geboorte, die naam maakte als uitgever van de tekst van Hitiers zo genaamde testament: de Hitler-Bormann- documenten. Vast staat dat Genoud en zijn vrienden, die sterk anti-semitisch zijn ingesteld en contacten onderhouden met Nassers geheime dienst, hebben gepoogd het forum van het Eichmann-proces te gebruiken voor politieke doeleinden. Dat wil zeggen: zij hebben geprobeerd via Servatius zaken aan de orde te stel len, die de staat Israel, de Wereldzionis- tenorganisatie en de Jewish Agency in een kwaad daglicht zouden stellen. Een van de punten die daarvoor bruikbaar leken was de beschuldiging dat de „uittocht" van Hongaarse Joden, waarover Eichmann in Boedapest met Joël Brand onderhan delde, maar waarvan niets kwam, eigen lijk verhinderd werd door de Joden zelf omdat zij er niets voor zouden hebben gevoeld plotseling zo'n groot aantal Hon gaarse Joden in Palestina te krijgen. Men kan niet beweren dat het hun ge lukt is de gang van het proces in deze richting om te buigen ook aldeed Ser vatius merkwaardigerwijs bij de behande ling van de zaak in hoger beroep een po ging om genoemde zaken ter sprake te brengen. In deze instantie van het proces sloeg de advocaat overigens een pover figuur, ook al omdat hij als getuige a dé charge Chaim Weiszmann wilde dagen, de oud-president van de staat Israel, die al jaren geleden is gestorven. Als men vanuit het oogpunt: „Wie heeft het proces-Eichmann voordeel opgeleverd" kijkt, moet men door de grote bedragen die in de zak terecht zijn gekomen van neo-nazistische groepen, wel tot de on aangename slotsom komen dat dit monster proces onder andere van dienst is geweest aan die kringen die Israel zonder twijfel het minst had willen bevoordelen. TEL AVIV (AFP) Jacob Baror, een der assistenten van de hoofdaanklager in het proces tegen Eichmann, is zondag door de politie van Tel Aviv gearresteerd op de beschuldiging dat hij al jaren het advocatendiploma van zijn vader gebruikt terwijl hij er zelf geen bezit en ook geen enkele universitaire graad heeft. Hij werd als de briljantste assistent van de hoofd aanklager, Gideon Hausner beschouwd. Advertentie wm. M." i.'i» 'iLi v/ v.-.-v.-.-.-v.-.-.-.-.-.'. ■»V -. ri v.-.v.v -.-: .-. i - w V*' V; (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon er niet veel in staat, beschouwen diplomatieke kringen in Parijs het feit, dat er na het tweedaagse gesprek van het Franse staatshoofd, gene raal De Gaulle, met de Britse regerings leider, Macmillan. gisteravond toch nog een kort communiqué uit de bus is geko men, eerder als een gunstig teken voor de naaste toekomst der betrekkingen tussen beide landen en in ruimer verband voor Europa. Een nieuw geluid in het commu niqué is bovendien dat de conferentie, waarbij voor een deel ook premier Pom pidou en de minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, werden betrok ken, omschreven is als een vast nummer in een periodieke reeks van Frans-Britse ontmoetingen op het hoogste niveau. De geest van de Entente Cordiale wordt in het communiqué weliswaar niet bij na me opgeroepen, doch het voornemen van die regelmatige palavers zou, zo menen sommige waarnemers, toch wel in oie richting kunnen wijzen, tenzij men, scep tischer, zou willen aannemen dat de weg tussen Parijs en Londen met zoveel voet angels en klemmen ligt bezaaid dat het nodig is gebleken, periodiek op het hoog ste plan bijeen te komen om eensgezind (e pogen die obstakels op te ruimen. In de meer optimistische zienswijze past daarentegen weer de aankondiging van het communiqué dat de technische besprekin gen in Brussel over het toetreden van Groot-Brittannië tot de Europese Econo mische Gemeenschap worden voortgezet. Britse diplomaten in Parijs gaven het afgelopen weekeinde de verzekering dat Macmillan vooral wel Het Kanaal was overgestoken om De Gaulle te verzoeken niet langer de oppositie in de kaart ie spelen, die zich, in Groot-Brittannië doch vooral ook in de „blanke" landen van het Gemenebest Canada, Australië en Nieuw-Zeeland de laatste tijd met toe nemende kracht verzet tegen een toetreden van het Verenigde Koninkrijk tot de E.E.G. Of Macmillan met dit verzoek bij De Gaulle aan de goede deur heeft aange klopt, lijkt niet overwaarschijnlijk. Al zijn gedragingen en uitlatingen wijzen de laat ste maanden integendeel steeds duidelijker op de geringe geestdrift, waarmee het Franse staatshoofd een uitbreiding van de E.E.G. in Britse richting tegemoettreedt. Op basis van de huidige omvang van net Europese verband kan De Gaulle hopen, indien de supra-nationaliteit weer zou kun nen worden afgezworen, op een overheer sende positie, waardoor hij later naar bui ten, tegenover Washington en Moskou, uit naam van een gelijkwaardig machtsblok zal kunnen optreden. Die ambities, die De Gaulle wel alge meen worden toegeschreven én die hij zelf trouwens ook nooit ontzenuwd heeft, zou den in rook vervliegen indien Groot-Brit tannië tot de club zou toetreden. Vandaar dan ook dat van Franse zijde de laat ste tijd voortdurend sterker onderstreept wordt dat Groot-Brittannië voor een his torische en dramatische keuze staat nu zijn belangen in continentaal Europa en anderzijds, in de rest der wereld tegen elkaar moeten worden afgewogen. Parijs wenst die keuze inderdaad te zien als het een of het ander en tot enig compromis heeft de Gaulle zich tot dusver dan ook nimmer, en vermoedelijk de afgelopen da gen evenmin, willen laten verleiden. Dat het communiqué ook in sobere ter men gewag maakt van een zekere eens gezindheid van visie tussen beide staats lieden is niettemin slechts ogenschijnlijk een paradox. Inderdaad staan De Gaulle en Macmillan beiden op het principiële standpunt dat de supranationale denkbeel- ANKARA (Reuter) De Turkse presi dent, generaal Gursel, heeft de afgetreden 78-jarige Ismet Inönü, leider van de repu blikeinse partij, verzocht een nieuwe rege ring te vormen. Inönü heeft Gursel om een bedenktijd van 48 uur verzocht alvorens te besluiten omtrent aanvaarding van de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering. den tot het rijk der illusies behoren. Maar dat inzicht heeft De Gaulle tegenover Mac millan vermoedelijk toch ook geenszins weerhouden zich te beroepen op de su- pra-nationale grondslag van het verdrag van Rome teneinde Groot-Brittannië het animo te ontnemen zich aan te sluiten hij een „gemeenschap", die hij niettemin zo spoedig mogelijk tot een klassiek bondge nootschap hoopt te zullen kunnen hervor men of reduceren. LONDEN. (AP) Groot-Brittannië's wikken en wegen over het deelnemen aan de gemeenschappelijke markt is na Macmillans terugkeer in Londen in een nieuw stadium gekomen. De 68-jarige Brit se regeringsleider heeft na zijn terugkeer uit Parijs geen verklaring afgelegd. Mac millan is althans in staat geweest, de om vang van de De Gaulle's weerstand te peilen en zijn eigen plannen in overeen stemming daarmee op te stellen. Dit kan hem te pas komen bij de debatten die woensdag en donderdag in het Britse La gerhuis over deze kwestie zullen worden gehouden. Het staat nog niet vast of Macmillan bij die debatten het woord zal nemen. Hij kan dit doen als hij het gevoel heeft dat zijn besprekingen met De Gaulle eni ge belangrijke verandering in de situatie hebben gebracht. CARACAS (Reuter) Een zaterdag op de marinebasis Puerto Cabello in Vene zuela begonnen opstand is gisteren weer onderdrukt. Een gecombineerde aanval te land, ter zee en in de lucht van rege ringsstrijdkrachten noodzaakte de opstan delingen zich over te- géven. Tijdens de strijd zijn rond 30 doden ge vallen. Ruim 100 militairen werden ge wond. Volgens de Venezolaanse president Betancourt is het in geheel Venezuela volkomen rustig. PARIJS (Reuter) In de Franse staatscourant van zondag is de samenstel ling van een nieuw militair gerechtshof be kendgemaakt, waarvan generaal René de Larminat president zal zijn. Generaal de Larminat was bevelhebber van de strijd krach'ten der vrije Fransen in Libië in 1942 en stafchef van generaal De Gaulle in 1943. Leden zijn drie kolonels en een sergeant-majoor. Tien leden van de organisatie van het geheime leger (O.A.S.), die onlangs wer den gearresteerd toen zij uit Algerije in Frankrijk waren aangekomen om een aan slag op president De Gaulle te plegen wordt moord en samenzwering tegen de staat ten laste gelegd. Twee van hen, Mar cel Liger en Jean Loup Blanchy, werden apart beschuldigd van moord, poging tot moord en samenzwering tegen de staat we gens hun daden in Algerije. Spraakwater Niet zo heel dikwijls, maar toch af en toe voert het lot mij naar bijeenkomsten die een officieel karakter dragen. Offi cieel, vertelt ons het woordenboek, be tekent ambtelijk. Het betreft dus samen komsten waarop het overheidsgezag is vertegenwoordigd, belichaamd in één of meer goedgeklede heren die reeds door hun loutere aanwezigheid eerbied afdwin gen. Ik behoor niet tot degenen die bij voor keur op het gezag en zijn dragers af geven. Ik beschouw het gezag zelfs niet als een noodzakelijk kwaad, maar als een noodzakelijk goed, dat tengevolge van on ze menselijke onvolmaaktheid ook minder goede aspecten kan vertonen. Wie, om maar iets te noemen, ergens onderaan een wachtlijst van gegadigden voor een wo ning bengelt, zal het menigmaal moeite kosten de overheid te blijven liefhebben. Het vervelende is dat een gegriefd gemoed geneigd is tot generaliseren en ertoe komt de hele wereld, of in dit geval alle over heidsdienaren, in dezelfde zwarte kleur te schilderen. Het is moeilijk strijden tegen menselijke neigingen hetzij bij zichzelf, hetzij bij anderen en ik zal dat hier dan ook niet doen. Liever wil ik op mijn beurt als gegriefde fungeren door, om het zo maar eens uit te drukken, de vinger te leggen op de breedsprakerigheid van vele hooggeplaat- sten. Hoe zij zich wat dit betreft in de kring van hun collega's of hun gezin ge dragen, weet ik niet, maar wanneer zij ten overstaan van een voor de gelegenheid goedgemutst publiek optreden, lijkt het wel alsof het hun erom begonnen is, deze goedgemutsheid aan het wankelen te brengen. Ik haast mij hieraan toe te voe gen dat overheidspersonen volstrekt niet het monopolie van woordenrijkdom bezit ten. Ook andere op een min of meer offi cieel plan geheven lieden, zoals leden van besturen en commissies, zetten tijdens een bijeenkomst van plechtige aard gaarne hun spraakwaterkraan zo wijd open dat op een zeker moment een bescheiden gekuch en geschuifel onder het publiek niet meer is te onderdrukken. Zo gebeurde het dezer dagen weer dat ik, aangetreden voor een bijeenkomst waarop ik mijn feestelijkste gevoelens had meegebracht, van feestelijkheid tot ver veling verviel, doordat de heren die het voor het zeggen hadden, het wel eeuwig voor het zeggen schenen te iSillen houden. Vóór mij zaten twee bezoekers die de ver veling tenslotte trachtten te bestrijden door een onderlinge gedachtenwisseling te beginnen. Hun fluisteren maakte al spoe dig plaats voor een iets gedurfder toon, want de spreker op het gestoelte had zich verwikkeld in een felle ontboezeming die een daarbij passend geluidsvolume vereis te. Dit scheen een der onofficiële sprekers vóór mij te bar te worden, want plotse ling hoorde ik hem zeggen: „Wat is die man daarginds toch onheus! Hij valt ons voortdurend in de rede!" (Van onze correspondent) LONDEN In alle Britse ochtendbla den van vandaag heeft veldmaarschalk Lord Montgomery een advertentie van een hele pagina doen plaatsen waarin hij zich met kracht van argumenten uitspreekt te gen Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) Zij zijn voorzien van het onderschrift: „Deze advertentie is betaald door Lord Beaver- brook en medestanders". Lord Beaver- brook is de eigenaar van de Daily Ex press, de Sunday Express en de Evening Standard en is zijn leven lang een voor vechter geweest van de imperiale zaak. Montgomery schrijft: „Wat mij betreft, ik ben er altijd tegen geweest dat Enge land zich bij de E.E.G. aansluit, voorna melijk op militaire en strategische gron den, een facet van het meningsverschil dat aan de aandacht der regering ontsnapt schijnt te zijn. Bovendien ben ik van me ning dat, als wij ons onherroepelijk aan Europa verbinden, dit het einde van het Britse Gemenebest zal betekenen. De grootste stabiliserende factor in de inter nationale politiek zou dan moedwillig wor den weggeworpen-. En wat betreft onze ge zworen vrienden in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, die met ons verbonden zijn door stamverwantschap en bloed en spraak: hun soldaten vochten onder mijn commando op de slagvelden van Afrika en Europa. En velen gaven hun leven opdat wij de vrijheid van handelen zouden hebben, die wij thans genieten en opdat het ge menebest zou blijven voortbestaan. Zou den wij nu onze vrienden, die ons in de crisis te hulp snelden, in de steek laten? nooit!". Lord Montgomery beschrijft dan wat in wezen de doelstelling is der E.E.G.: niet alleen economische, maar vooral politieke eenwording. Hij put uit zijn tienjarige pi varing als onderbevelhebber der NAVO strijdkrachten in Europa om met stellig heid te verklaren: „Er bestaat in West Europa geen werkelijke eenheid. Te veel landen zijn slechts bondgenoten in naam. Er heerst een intens nationalisme en geen enkel land is bereid iets van zijn soeve reiniteit op te offeren voor de gemene wel vaart. Ik ken de Europese volkeren goed en 'k mag ze graag. Maar dat wil niet zeggen dat wij ons met hen zouden moeten bin den. West-Duitsland heeft heden ten dage het machtigste leger in West-Europa. Als de Fransen niet langer door Algerije ge hinderd worden, zullen zij op de tweede plaats komen en Engeland zal op het con tinent zozeer in de minderheid komen, dat onze stem in militaire zaken overstemd zal worden". „In dat geval", gaat Montgomery voort, „zouden onze strijdkrachten ondergeschikt zjjn aan door Europa uitgevaardigde be velen, misschien gegeven door een Duitse generaal, wiens land in de laatste 48 jaar tweemaal de wereldvrede verstoord heeft Zouden vvjj dit aanvaarden? Nooit!" Advertentie waCHT uvoor Let bi) aankoop van Uw op ditherkenningsembleem U loopi dan geen enkel risico! BELGRADO (Reuter) Een verdediger van de voormalige Joegoslavische vice- president Milovan Djilas heefe hoger be roep aangetekend tegen de acht jaar en acht maanden gevangenisstraf, die zijn cliënt zijn opgelegd. Chef. Kolonel Pirngardie, een voormalig plaatsvervangend stafchef van de Indo nesische marine, is door een krijgsraad tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verduisteren van staatsgel den ten bedrage van 14 miljoen roepia. Oscar-2. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag wederom een geheime satelliet gelanceerd. Bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. Ten behoeve van radio amateurs heeft de Amerikaanse lucht macht bovendien vrijdag een satelliet ge lanceerd, genaamd Oscar-2. Hij weegt vier en een halve kilo. Op 144,993 me gacycles worden seinen uitgezonden, die door amateurs gemakkelijk kunnen wor den opgevangen. Speculatie. Moskouse kranten hebben in het afgelopen weekeinde gemeld dat vier mannen tot de dood door de kogel zijn veroordeeld voor speculatie op grote schaal in geld en andere waarden. Stahlhelm. De Westduitse organisatie van oud-strijders „Stahlhelm" heeft meege deeld, dat een groep van haar leden, die een krans zou leggen bij een Vlaams gedenkteken, voor gevallenen in de tweede wereldoorlog, door de Belgische politie is tegengehouden en naar de Duitse grens bij Aken is teruggebracht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3