HAN GORTER L." Gouden forellen-industrie in Limburg gaat uitbreiden neem geen Valspar45 TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL 23 u. afgesproken plaats rolt beter, plakt beter, brandt beter Graf van nazaten van Veluwse roofridder ontdekt Ons vervolgverhaal MAANDAG 4 JUNI 1962 JAARPRODUKTIE: EEN HALF MILJOEN VISSEN """SP S Moeilijke hartoperatie Nieuwe speurtocht naar het monster Lakverf Exellente vrouwenjager lllllllllllllliilllillllllillllii 1 44) Toen Willem van Woerden mij later uit zichzelf een bekentenis kwam doen die, zoals hijzelf ook begreep, de ver denking tegen Jan Faber moest ver groten, had dit mij mij een tegenge stelde uitwerking. Ik vroeg mij af, waarom Van Woerden mij dat kwam vertellen. Hij zou dat zeker niet ge daan hebben als hij de medeplichtige van Faber was geweest en zonder zijn medeweten kon Faber de moord nooit hebben gepleegd. Voor mij stond het dus vast, dat ik de namen van deze beide mannen gerust kon schrappen als verdachten. Ploeger wachtte even. Aan de ge zichten van de beide mannen was dui delijk te zien hoe de mededeling van de hoofdinspecteur hen had opgelucht. Iets anders is, vervolgde Ploe ger rustig, dat ik Jan Fager niet heb Uitgesloten van medeplichtigheid aan spionage en de verdwijning van de beide hoogleraren. Ik was er in te gendeel zeker van, dat hij daarin een belangrijke rol heeft gespeeld. Alleen de vrees, dat zijn arrestatie de veilig heid van dr. Willbrough in gevaar kon brengen hield mij ervan terug hiertoe over te gaan. Faber was bij deze woorden doods bleek geworden. Wezenloos staarde hij naar de spreker die hem strak aan keek en rustig zijn betoog vervolgde. Het is mij namelijk gebleken, ging Ploeger verder, Dat Jan Faber ge durende de tijd van twee minuten voo tien tot ruim kwart over tien alleen in de kamer van Van Woerden was. Hij heeft, direct na diens vertrek, freu le Marja via de huistelefoon opgebeld en haar gezegd de opdracht die zij die avond had ontvangen, een halfuur te vervroegen. Zij moest niet om 11 uur, maar om half elf op de afgesproken plaats zijn en dus onmiddellijk vertrekken. Freu le Marja ging direct daarop weg. Fa ber liep naar haar kamer en depo neerde daar het briefje, dat wij la ter bij de dode terug vonden Dat is gelogen! Jan Faber stond rechtop voor zijn stoel. Hij had die woorden uitge schreeuwd. Even was het doodstil. Iedereen keek naar de man tegen wie deze zware beschuldiging was geuit. Op hetzelfde moment hoorde men een korte klik. De boeien sloten zich om de polsen van de verdachte. Re chercheur Wilkens, die vlak naast hem zat, had op een wenk van de hoofd inspecteur, die handeling verricht. Het is een gemene leugen! riep Faber nog eens, terwijl hij in zijn stoel terug viel. Het is de waarheid, antwoordde Ploeger rustig. Ik zal die trouwens bewijzen. In de eerste plaats bent u op diezelfde dag, terwijl fleule Marja zat te eten, het restaurant van het American Ho tel binnen gegaan. U bent daar aan een tafeltje gaan zitten vlak bij de plaats waar zij haar mantel had opge hangen. U hebt een glas bier besteld en terwijl dat voor u gehaald werd, hebt u een briefje in haar mantelzak gestopt. Dat briefje is in ons bezit en ligt bij de stukken. Het is niet waar! De kelner die u bediende, heeft u van een foto herkend. Uw bestelling was hem opgevallen omdat er in dit gedeelte van het hotel uitsluitend ge geten wordt. Hij zal dit straks voor de rechtbank bevestigen. Ontkennen zal u dus niet baten. Ik raad u in uw eigen belang aan die houding te laten varen, zei Ploe ger scherp. Het is gelogen! herhaalde de ge vangene. Ik ben daar niet geweest. Goed. Dan zal ik u nog iets be wijzen. U hebt mij verteld en uw hos pita heeft dat bevestigd, dat u op de avond van de overval op de beide hoogleraren even voor achten het huis bent uitgegaan. Volgens u hebt u daar na een bioscoop bezocht, en tot slot een kop koffie gedronken in een ca fé. Dat laatste is waar. U was daar precies om half elf, terwijl de film, die u opgaf, pas om kwart voor elf was geëindigd. In de bioscooo heeft men u echter niet gezien. Dat kon trouwens ook niet, want om klokslag negen uur belde u aan de ingang van het laboratorium van professor Boon. Er stond op enige meters afstand van u een gesloten auto te wachten. Toen de professor de deur openmaakte bent u naar binnengegaan en hebt even la ter de beide heren onder bedreiging met een revolver gedwongen met u mee naar buiten te gaan. Tevoren had u professor Boon in de gang vlak bij zijn kamerdeur een injectie in zijn arm toegediend, waardoor hij versufte en dus minder weerstand bood. De j auto stond toen vlak voor de deur. Met behulp van Iwan Petrofski hebt j u beide heren in de wagen geduwd, j Petrofski stapte bij hen achterin en de auto reed snel weg. U hebt de voor- j deur van het laboratorium dichtgetrok- ken en bent weggegaan. U hebt on- geveer een uur rondgelopen en bent j toen het café binnen gestapt. Jammer genoeg hebt u zich in de tijd vergist. U had er nooit voor 11 uur kunnen ziin. als u in die bioscoop was ge- I weest. Allemaal leugens! schreeuwde j Faber buiten zichzelf. Ik ben daar I nooit geweest! Ploeger gaf Koopman een wenk. De- j ze stond op en liep de kamer uit. Het spijt mij, vervolgde de hoofd- i inspecteur, dat u zo dom bent om alles te blijven ontkennen. Een eer- i lijke bekentenis was voor uzelf onge- twijfeld beter. Ik zal u nu mijn laat- j ste bewijs tonen en daarmee is dan i voor mij dit gedeelte van de zaak af- j gelopen. Koopman kwam de kamer binnen, gevolgd door een heer van middelba re leeftijd. Hij had een scherp gete kend, intelligent gezicht en spierwit haar. Hij was het type van een aris tocraat. Rustig liep hij op Ploeger toe en keek hem vragend aan. Dr. Willbrough stelde de hoofd inspecteur hem aan het gezelschap voor. Wilt u mij onder de hier aan wezigen de man aanwijzen, die op die bewuste avond de overval in het la boratorium heeft gepleegd en u, sa men met uw collega, onder bedrei ging met zijn revolver, noodzaakte om mee naar buiten te gaan? vervolgde Ploeger in het Engels. Dr. Willbrough nam de aanwezigen even scherp op. Toen strekte hij zijn arm uit en wees zonder aarzeling op Jan Faber. Dat is hem, zei hij. Waaraan herkent u hem? Ik zou hem overal uit herkennen. Hij heeft een litteken op zijn linker wang, opzij van zijn bovenlip. Dat was zelfs niet te maskeren, door de kleine snor, die hij toen droeg. Het is mij die avond opgevallen. Hij stond vlak voor mij en bedreigde mij. Ik ben dat niet vergeten. Ik dank u, doctor, antwoordde Ploeger. De geboeide hand van Faber was onwillekeurig naar zijn gezicht ge gaan. Hij streek over het kleine lit teken. Bekent u nu alles wat ik u heb gezegd? vroeg Ploeger streng. Faber zat met gebogen hoofd. Ja, ik beken, antwoordde hij zacht. Wat bekent u? Alles. Dus de overval in het laborato rium? Ja. Het telefoneren mét freule Marja vanuit de kamer van uw neef? Ja. Hebt u haar opgedragen een half uur eerder te vertrekken? Ja. Hebt u het briefje, waarin stond, dat verraders de dood verdienen, op haar kamer neergelegd? Ja. De inhoud was mij niet be kend. Wilkens stond op. Hij hield de arm van Faber vast. Kom, zei hij. Wij gaan. Zwijgend verlieten beide mannen de kamer. XIX Het was doodstil in het vertrek. Al len waren diep onder de indruk van het gebeurde. Zelfs de glimlach op het gezicht van de officier was ver dwenen. Vol spanning keek hij naar Ploeger, die nog steeds de naam van de moordenaar van Marja niet had genoemd. Lang duurde deze pauze niet. De hoofdinspecteur stond nog steeds voor zijn toehoorders. Zodra ook de Engel se geleerde de kamer had verlaten, ging hij verder met zijn uiteenzetting. Ik was er dus zeker van, dat Fa ber de moord niet had gepleegd, zei hij. Een van de andere huisgeno ten moest dus de dader of in ieder geval medeplichtige zijn. De beide dienstmeisjes kon ik gevoeglijk uit schakelen. De informaties, die ik over hen kreeg, sloten iedere verdenking bij voorbaat al uit. (Wordt vervolgd) Wild spattend spartelen de forel len op zodra er voedsel (rauwe vis of vlees) in het water wordt geworpen. Als echte roofvissen verslinden zij hun prooi direct. IN HET MOOISTE DEEL van Zuid-Limburg, waar snelstromende beekjes langs de glooiende heuvelhellingen klateren en Dronwater zich bruisend naar beneden stort, liggen, onder de gemeente Gulpen,, de forellenkwekerijen van de Nederlandse Heidemaatschappij. Vijftig jaar geleden werd daar een be scheiden begin gemaakt met de forellenkweek ingevolge een besluit van de Heidemaatschappij „tot bevordering van de zoetwatervisserij". Reeds eerder, namelijk in 1898, waren in Vaassen bij Apeldoorn (in de slotgracht van het histo rische roofridderkasteel De Cannenturgh) en in Arnhem de eerste stappen edaan om te komen tot een zalmkwekerij. Dit liep op den duur op een mis- ukking uit en in 1912 schakelden Vaassen en Arnhem over op de kweek van forellen. Ongeveer tegelijkertijd werd ook in Gulpen begonnen en daar had men direct succes, want als ergens de forellenkwekerij moest slagen, dan was het in Zuid-Limburg met zijn heldere, koude, snelstromende en zuurstofrijke water. DE LIMBURGSE forellenkwekerijen heb ben een groot aantal visbakken aangelegd, waar de forellen van het ei tot pootvis en consumptievis worden opgekweekt, een biologisch-wetenschappelijk proces, waar bij de nieuwste vindingen worden toege past. Hier in Zuid-limburg vindt men de enige kwekerij waar de forellen uit het ei worden gekweekt, een werk waarbij veel handenarbeid nodig is. Maar binnen kort zal worden overgegaan tot automati sering bij het op grootte sorteren, hetgeen een enorme tijd- en arbeidbesparing zal geven. Vaassen ontvangt van Zuid-Limburg het forellenbroedsel voor de verdere kweek en in Arnhem vindt men een aquarium van in Nederland geteelde forellen. De forellenkwekerijen van Zuid-Limburg heb ben in de loop der jaren de produktie, af levering en export van forellen geregeld opgevoerd. België, dat zelf toch ook heel wat forellenkwekerijen heeft, maar zeer veel van deze vis verbruikt, neemt jaar lijks nog tien percent van de consumptie- vis van Gulpen af. "bat betekent dat van de 50.000 kg consumptie-forel 45.000 kg. in Nederland en 5.000 kg. in België wordt afgezet voor verkoop. Gulpen vindt dit lang niet genoeg. Men hoopt dat het Nederlandse volk, dat per hoofd der bevolking tienmaal minder fo rel eet dan onze zuiderburen, ertoe te brengen veel meer van deze vissoort te gaan consumeren. De forellenkwekerij van Gulpen heeft een zeer belangrijke produk tie van eieren, namelijk 1 tot 2 miljoen, waarvan de helft voor export bestemd is. De jaarlijkse produktie uit het aangehou den broedsel bestaat uit 500.000 tot 600.000 vissen, die na één jaar teelt geschikt zijn voor uitzet in beken en andere wateren. Dat gebeurde tot nu toe voornamelijk in België omdat te veel Nederlandse beken vervuild raken. De Nederlandse Heidemij. wil in de komende jaren krachtige pogingen doen om de vervuiling van beken door industriële afvalprodukten tegen te gaan. De teelt van rond 250.000 stuks pootvis vergt een jaar intensieve zorg in de vijf tig visvijvers. Met de bestgroeiende vis sen wordt doorgeteeld tot volwassen forel len, die voor de consumptie bestemd zijn Geen visserslatijn! Deze forel uit de kwekerij van de Heidemaatschappij in Gulpen weegt ruim vijf pqnd. Hij is dan ook een jaar of vijf oud. Zulke grote exemplaren zijn m de vrije natuur zeldzaam. •v. en daarvan komt jaarlijks dus 50.000 kg in de handel De directeur van de Nederlandse Heide mij., ir. B. Polderman, deelde ons mede dat de vraag naar consumptieforellen ge stadig stijgt en dat de Nederlandse Hei demij. in verband daarmee de nodige voor bereidingen tot uitbreiding van de visvij vers en bijbehorende technische installa ties treft. Hij vertelde verder dat het de bedoeling is nieuwe forellensoorten te gaan kweken, namelijk de z.g. beekridder als mede de meer- en de zalmforel. Deze soor ten worden namelijk in het buitenland meer en meer gevraagd als pootvis, o.a. om uit te zetten in de Duitse berg- en stuw meren. Mede door hun idyllische ligging trekken de Gulpener forellenkwekerijen in de uitlopers van het zogenaamde „Lim burgse klein-Zwitserlandf' heel wat belang stelling. Tienduizenden toeristen komen jaarlijks in het vakantiehoogseizoen naar de kwekerijen om er in visvijvers te tu ren en om de vraatzuchtige forellen te zien schrokken van het voedsel. Tot nu toe bestond dat voedsel uit vis- en vlees- afval, maar langzamerhand gaat men over tot het geven van droogkorrelvoer. Hoe veel voer er paar jaar nodig is? De beno digde hoeveelheid per dag bedraagt 700 kg, zodat er paar jaar 250.000 kg wordt opgevoerd, ongeveer een trein van 50 a 60 wagons. Er gaat dus heel wat geld zit ten in het overigens uitstekend renderen de bedrijf. De Amerikaanse chirurg dr. D. A. Cooley eft in Gent onlangs een ingewikkelde hartoperatie 'verricht bij" de tien jaar oude Belgische jpngen Gabriel Castelyn. De opératie duurde drie uur. Er werd een kunsthart gebruikt om bloedcirculatie tij dens de operatie te vervangen. De operatie was een onderdeel van een symposium over hartchirurgie dat door prinses Liliane de Réthy georganiseerd is en dat door spe cialisten uit de gehele wereld bijgewoond werd. De prinses, die zeer grote belangstelling heeft voor hartchirurgie omdat haar 20 jaar oude zoon prins Alexander in 1957 in Boston geopereerd moest worden wegens een ernstige hartvervorming, volgde de operatie in het ziekenhuis van de universi teit van Gent via een gesloten tv-circuit, tezamen met chirurgen, studenten en jour nalisten. De kleine Gabriel had een abnormale verbinding tussen de hartkamers en een vernauwing in de hartslagader. Het was de eerste maal dat een dergelijke operatie in Europa verricht werd. In de V.S. is zij reeds eerder gedaan. Het symposium werd bijgewoond door ruim 40 hartspecialisten uit 20 landen. Be halve de lezingen en besprekingen staan er 20 hartoperaties op het program. In Engeland is opgericht het „Bureau voor onderzoek inzake het Fenomeen van Loch Ness n.v.," dat zich onledig zal hou den met het op verzoek verschaffen van hulp en voorlichting aan ieder die een onderzoek naar het monster van Loch Ness wil instellen. Adviseurs zijn Peter Scott, natuur-onderzoeker en zoon van de be faamde Zuidpoolvorser kapitein Scott, en David James, Lagerhuislid voor het dis trict Kempton (Brighton). James ver klaart: „Ik ben er persoonlijk rotsvast van overtuigd dat het monster bestaat en ik zal zelf een expeditie naar het Loch lei den in de loop van dit jaar." Advertentie 1 Eft:*) p>' 2782 Advertentie GEMBO N.V. - Winschoten - Amsterdam Alexander Downer, de Australische minister van Immigratie, is naar Enge land gekomen om huwbare Britse meisjes naar zijn land te lokken. „Er zijn lang niet genoeg aantrekke lijke jonge vrouwen in Australië", zo verklaarde hij bij aankomst in Londen. „Ik zou graag zien dat er veel meer uit Engeland zouden emigreren." Downer zal wellicht ook een aantal andere landen waaronder Nederland bezoeken met hetzelfde doel. „Ik schijn de reputatie te hebben, een internationale vrouwenjager be zijn," verklaarde hij tegenover de pers. Bij herstelwerkzaamheden aan de Ne derlands Hervormde kerk in Vaassen (Ve- luwe) l.ebben werklieden in het midden schip een grafkelder blootgelegd, die zeer waarschijnlijk uit de elfde eeuw dateert Een van de arbeiders zakte plotseling in de zanderige bodem van het midden schip weg. Een onderzoek bracht toen de grafkelder aan het licht. In deze kelder, die ongeveer 3'/2 x 4 meter groot is, werden diverse half ver gane, en een vrijwel ongeschonden kist gevonden, waarin zich de stoffelijke res ten van twaalf a dertien personen bevin den. Het gaat hier om het familiegraf van de familie Isendoorn a Blois die geruime tijd het kasteel De Cannenburgh heeft beheerd en waarschijnlijk nog zijdelings verwant is met de beruchte roofridder Maarten van Rossum, die op dit kasteel woonde. Het graf bevindt zich op de plaats, waar het koor van de oude kerk stond In 892 werd deze kerk door een zekere Brunhild namens de groothertog van Hessen, aan wie ook Vaassen behoorde, aan de ge meente geschonken. Het koor werd in de oude kerk tot op de fundamenten afgebroken. Daarna is op dezelfde plaats een nieuw godshuis ge bouwd. Verschillende voorwerpen, die naast de stoffelijke resten zijn gevonden, zoals een kam en enige strikjes kunnen waarschijnlijk de Oudheidkundige Dienst helpen, de ouderdom van de kelder en de skeletten precies vast te stellen. I Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp ropmiOHT »WAj» FEATUKM BTNdTCATB 26. „Slager", zei Tante Pantent. „Ik wou graag twee kilo mooie ossenlapjes van u hebben". „Wel, wel", zei de slager, „krijgt u gasten? Anders is het altijd alleen maar een onsje gehakte biefstuk". „Ja, ik krijg mensen te eten", zei tante Patent. „Doet u er ook maar een paar beentjes bij voor de soep". Vervolgens ging Tante Pantent naar de zelfbedie ningswinkel waar ze een wagentje nam en langs de rekken met blikjes en pakjes reed. Zou meneer Sof van griesmeel houden? dacht ze. Waar houdt een Ba tavier van? Lust zo'n barbaar spaghetti? Of zou hij uitsluitend vlees willen? Dat wordt te duur. Wan neer hij nog een paar dagen blijft, zal hij toch ge noegen moeten nemen met eenvoudig eten. Burger pot. Aardappeltjes en een balletje gehakt en wat andijvie. En een puddinkje toe. Ondertussen was de grote Sof nog steeds aan het stofzuigen. Sglïi a UAITEN TOONDE* 28. „Kijk!" sprak de makelaar geestdriftig, op een blanco stuk van de kaart wijzend, „ik heb hier een heel barre landstreek voor u! Een praktisch onbereikbaar stuk land, eenzaam en woest, tegen een heel voordelig prijsje!" „Tja," zei meneer Pech voorzichtig, „dat lijkt me wel iets! Maar ik wil er beslist geen voordeel van hebben! Ik heb al te veel geldelijke voordeeltjes gehad." „Eh oh!, juist!" stamelde de onthutste makelaar, bevreemd met de ogen knipperend. „Als dat uw wens is, kunt u dit stuk land krijgen voor een prijs, die abso luut een strop voor u zal betekenen!" En zo betaalde meneer Pech met plezier een heleboel geld aan de ver heugde makelaar, en de voor beide partijen prettige koop werd bekrachtigd met een wamre handdruk. Maar nauwelijks hadden Panda en meneer Pech het kantoor verlaten, of een luid kabaal deed hen verschrikt om kijken. „Oh grutjes!" kreunde meneer Pech angstig, „daar is de horde weer!" Inderdaad was men de arme totowinnaar weer op het spoor gekomen. „Lieve neef!" riep tante, „ik ben niet boos meer! Kom terug! Alles is vergeven en vergeten!" En haar lokroep deed de ruiten trillen. 4

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7