Auto's in Duitsland duurder dan strikt noodzakelijk CONSTANT Molestrisico op Nieuw-Guinea door de staat gegarandeerd De beurs Britse economie wordt gezonder Columbiaanse missie zoekt investeerders Scherpe kostenstijging bij J. Duiker -£,tLE Resultaat voorlopig nog dubieus Kort economisch nieuws „Prijsstijgingen dragen tijdelijk karakter" Australië en N.-Zeeland vallen Macmillan aan SCHEEPVAARTBERICHTEN Nederland nam deel aan de Bodensee Messe DENKT U OVER HET KOPEN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO? MAANDAG 4 JUNI 1962 9 New York Times over de moeilijkheden in Oost-Duitsland Emigratie naar Nieuw- Zeeland tot minimum beperkt Zeker is zeker. NA VERLAGING INVOERRECHTEN De koopvaardijvloot van het communistisch blok GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN Premier Kroesjtsjev Tarieven zijn steen des aanstoots Claims Philips De Britse minister van Financiën, Sel- wyn Lloyd, heeft op een politieke bijeen- komst de financiële en economische poli tiek van zijn regering verdedigd en een kleine hausse in Engeland voorspeld met stijging van de export en een zich uit breidende economie. Hij voorspelde ook, dat de kosten van levensonderhoud in de tweede helft van dit jaar stabieler zullen zijn. Het verbod van loonsverhogingen waar over veel te doen is geweest heeft volgens Lloyd de volgende goede kanten opgele verd: 1. De goud- en dollarreserves zijn meer dan een miljard dollar hoger dan een jaar geleden, 2. Engeland importeert nog steeds meer dan er wordt geëxporteerd, maar de kloof vernauwt zich en er wordt dit jaar een overschot verwacht. 3. De export cijfers stijgen gestadig, 4. De kosten van levensonderhoud zullen de komende maan den stabieler worden. Lloyd zei een belang rijke toeneming van de economische acti viteit in de komende maanden te verwach ten. De „New York Times" schrijft, dat het Oostduitse verzoek om een krediet van bijna een miljard dollar van West-Duits- land „een aanwijzing is dat er economi sche moeilijkheden bestaan ten oosten van de Berlijnse muur". „Oost-Duitsland heeft klaarblijkelijk aan West-Duitsland om hulp tot een be drag van bijna een miljard dollar gevraagd in de vorm van kolen, machines, voedsel, en farmaceutische artikelen. Zo spoedig volgend op de jongste Sovjetrussische le ning aan Oost-Duitsland, is dit verzoek om westelijke kredieten een aanwijzing dat er economische moeilijkheden bestaan ten oosten van de muur van Berlijn. Dit jaar hebben Oosteuropese functionarissen zich reeds beklaagd tegenover westelijke bezoe kers over de last, welke landen als Po len moeten dragen ter stimulering van het Oostduitse economische leven. Ulbricht is thans klaarblijkelijk tot de slotsom geko men, dat hij van zijn communistische partners, waarvan velen hun eigen econo mische moeilijkheden hebben, niet meer kan krijgen. Door aan het Westen om hulp te vragen heeft het Oostduitse regiem alle pocherijen van Ulbricht van enkele jaren geleden moeten inslikken over de snelheid, waarmede zijn gebied de economische achterstand op West-Duitsland zou in halen", aldus de „New York Times". Op het ogenblik bezoekte een Colum biaanse missie onder leiding van de Co lumbiaanse ambassadeur te New York, de heer Carlos Sanz de Santamaria, ons land Op een persconferentie, die gisteren te Den Haag werd gehouden, vertelde de heer Santamaria, dat de missie reeds bezoeken had gebracht aan Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, België en Engeland. „Wat wij beogen", zo zei Se leider van de missie, „is, dat men meer van ons zal kopen, waardoor wij in staat zijn kapitaal goederen te bestellen. Daarnaast vragen wij de belangstelling van investeerders en kredieten om Columbia in staat te stellen de kapitaalgoederen te verkrijgen, nodig voor een vergaande industriële ontwikke ling. Reeds thans valt een stijging van de produktie waar te nemen. Medegedeeld werd, dat tot nu toe slechts op zeer bescheiden schaal buitenlandse in vesteerders de weg naar Columbia weten te vinden. De Shell en Philips zijn in Co lumbia gevestigd en de KLM heeft grote belangstelling voor contracten met Latijns- Amerikaanse landen. Voor investeerders zijn dezelfde faciliteiten beschikbaar als voor de Columbianen. Tegen transfer van winst bestaat geen enkel bezwaar. De gunstige verwachtingen, die de di rectie van J. Duiker en Co's Fabriek van Apparaten en werktuigen n.v. in het emis sieprospectus in mei 1961 heeft uitgespro ken, zijn nog niet ten volle bewaarheid ge worden. Wel steeg de omzet in 1961 met circa 16 percent, echter is door de zorg wekkende stijging der kosten, de winst ten opzichte van 1960 gedaald. Het resultaat werd bovendien^ beïnvloed door de revaluatie, waardoor de winst op de geëxporteerde produkten daalde. Voorts zijn kosten gemaakt ten behoeve van be langrijke projecten. De emissiekosten zijn geheel ten laste van 1961 gebracht. Het saldo bedrijfsrekening daalde tot 963.000 (v.j. 1,09 min.). Na afschrijvingen etc., resteert een winst van 211.000 215.000). Voorgesteld wordt een dividend van tien percent op de oude en vijf percent op de nieuwe aandelen (de vorige jaren werd geen dividend uitgekeerd in verband met het besloten karakter van de vennoot schap). Over de vooruitzichten zegt de directie, dat 1962 naar zij op grond van de order portefeuille mag aannemen, een voortzet ting van de omzetstijging in Nederland als ook in West-Duitsland te zien zal geven. „Natuurlijk is Nieuw-Zeeland bereid Ne derland te helpen als zich op Nieuw-Guine ernstige moeilijkheden mochten gaan voor doen". Zo luidde het antwoord van de Nieuwzeelandse minister van Arbeid, de heer T. P.,Shand, op de vraag of zijn land eventueel Nederlanders uit Nieuw-Guinea wil opnemen, indien de situatie dit nodig mocht maken. Minister Shand zei dit op Schiphol, vanwaar hij zaterdagochtend naar Parijs vertrok, na zijn bezoek van vier dagen aan ons land. Gezien het tekort op de arbeidsmarkt in ons land en het grote overschot aan arbeidskrachten in Nieuw-Zeeland, is men overeengekomen de emigratie naar Nieuw Zeeland tot een minimum te beperken. „Wij zouden het op prijs stellen indien de stroom van Nederlanders naar Nieuw- Zeeland afgeremd wordt, maar niettemin willen wij het contact gaarne blijven on derhouden en de immigratie van Neder landers op kleine schaal voortzetten", al dus minister Shand. Advertentie Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Volks wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. Bij elke gebruikte wagen behoort een ga rantiebewijs, geldig over 5.000 km. of drie maanden, voor alle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servicebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles is gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW-dealnr. Zeker is zeker. (Van onze correspondent) BONN. Bfjna alle buitenlandse auto's zijn door de vijftig percent verlaging van de invoerrechten in de Bondsrepubliek goedkoper geworden, ondanks de aanvanke lijke aankondigingen dat dit niet zou gebeuren. Het is nu dus toch waar, dat de Westduitse automobilist regelrecht profijt heeft van de invoerrechtenverlaging en dat de Duitse auto-industrie, met haar prijsverhogingen tegen de zin van minister Erhard in, haar buitenlandse concurrenten goedkoper ziet worden. Maar allemaal rozegeur en maneschijn is het toch niet. Ook al verlaagden bedrijven als Fiat, Re nault, Citroën, Peugeot en Simca hun prijzen (DAF deed dat overigens niet), het betekent niet dat zij de hele verlaging der invoerrechten in hun prijzen door berekenden. Een deel van de uitgespaarde rechten steken de fabrieken zelf in hun zak. Dat is te zien als men enige prijzen ver gelijkt. De Fiat 1200 had door de in voerrechtenverlaging in prijs kunnen zakken van 7.000 tot 6.720 mark. In feite bleef de prijs van dit type onveranderd. De Fiat 1300 kon van 7.100 mark naar beneden gaan tot 6.815 mark. De nieuwe verkoopprijs van dit model is evenwel 6.920 mark. Het verschil van 105 mark vloeit in de zakken van het Fiat-bedrijf. Bij de Re nault Dauphine, de grote concurrent van de Volkswagenfabriek, die ondanks alle druk van prof. Erhard hun prijsverhogin gen niet ongedaan maakten, zien de cij fers er als volgt uit: oude prijs 4985 mark, nieuwe prijs 4860 mark. Volledige doorbe rekening van de mindere invoerrechten had een prijs van 4.785 mark te zien moe ten geven. Precies zo bij de Renault Gordi- ni: oude prijs 5750 mark, nieuwe 5590, 70 mark meer dan nodig bij volledige door berekening. Bij het modél Simca 1000 ligt het verschil tussen de nieuwe prijs en de prijs die mogelijk was geweest zelfs oij 125 mark. Hoewel de verlaging van de verkoopprijzen op het eerste gezicht een succes voor minister Erhard lijkt, valt dit bij nadere beschouwing weer tegen. Het meeste plezier van de ruzie tussen de bondsregering en de Westduitse auto industrie hebben eigenlijk de buitenlandse autoproducenten: hun winstmarges zijn be langrijk gestegen en hun afzet in de Bondsrepubliek, die de laatste tijd al enorm steeg, belooft nog sterker op te It- pen. En inmiddels krijgt de Westduitse staat maar half zoveel invoerrechten in het laatje. Bij dit alles moet men niet vergeten dat het standaardmodel van de Volkswagen, ondanks de extra tien percent prijsverhoging niet altijd niet meer dan 200 mark kost. Dit is aanzienlijk minder dan de goedkoopste Renault. Wil men de Franse wagen vergelijken met de Volkswagenexportmodel, dan is het produkt uit Wolfsburg met 4980 mark maar weinig duurder, met als extra aan trekkelijkheid het veel uitgebreidere ser- vicenet voor Volkswagens in de Bondsre publiek. Vele waarnemers vragen zich na al deze overwegingen dan ook af, of het result rat van de verlaging der invoerrechten inder daad in de jaarcijfers van de Westduitse autofabrieken, en dan vooral bij de kop pige Volkswagens, te zien zal zijn. De Opel-fabrieken, tot nu toe een van de wei nige in Duitsland producerende autobedrij ven die hun prijs gehandhaafd hadden lijkt weinig gevaar te zien in de buiten landse concurrentie. Het concern heeft als nog aangekondigd zich aan te sluiten bij de andere autofabrieken en zijn prijzen te verhogen. Kledingmagazijnen worden overgenomen De onderhandelingen betreffende de overne ming van kledingmagazijnpanden (van de firma Dijckhoffte Utrecht, Den Haag en Amsterdam door de n.v. Modemagazijnen van B. J. Voss (Amsterdam) zijn thans definitief afgesloten Het pand te Utrecht komt in juni reeds ter be schikking van de genoemde n.v., de panden in Den Haag en in Rotterdam zullen eind van dit jaar aan de n.v. worden overgedragen. Goudreserves der Verenigde Staten Door omvangrijke aankopen van goud uit Zwit sers en Argentijns bezit is de daling van de Amerikaanse goudreserves in het eerste kwartaal van dit jaar beperkt gebleven, aldus heeft de Amerikaanse schatkist bekendgemaakt. De goud- verkopen aan vreemde staten overtroffen de aankopen met 291 miljoen dollar. Daarmede kun nen netto verkopen tot een totaal van 494,4 mil joen dollar in het vierde kwartaal van 1991 en van 366 miljoen dollar in het eerste kwartaal van dat jaar vergeleken worden. Groot-Brittan- nië was met een hoeveelheid ter waarde van 181,3 miljoen dollar de grootste koper van Ame rikaans goud. Plan voor subsidiëring van de Amerikaanse goudproduktie De voorzitter van de senaatscommissie voor Binnenlandse Zaken, John Carroll, heeft be kendgemaakt, dat er op 8 juni een „hearing" gehouden zal worden over een wetsontwerp, dat beoogt de produktie van Amerikaans goud te subsidiëren. Dit wetsontwerp zou voorzien in sti mulerende betalingen, gaande tot 35 dollar per ounce voor in de Verenigde Staten geproduceerd goud. Door de subsidiebetalingen zal geen ver andering worden gebracht in de Amerikaanse officiële prijs voor goud, welke 35 dollar per ounce bedraagt. Pleidoor voor nationalisatie van olie-ondernemingen in Indonesië De Indonesische minister van Verbindingen ter zee, Banoengrat, heeft aangedrongen op de na tionalisatie van alle produktie- en distributie middelen van in Indonesië gewonnen olie door de overheid. Hij beklaagt zich in een begrotings stuk over een tekort aan scheepsruimte, dat in de gehele archipel belemmerend werkt op de distributie van importgoederen en vestigt er de aandacht op, dat buitenlandse ondernemingen nog altijd het grootste gedeelte der produktie en distributie van de olie in handen hebben. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,07—10,17, Ameri kaanse dollar 3,57—3,61, Canadese dollar 3,27—3,32, Franse frank (100) 73,30—73.80 Belgische frank (100) 7,20—7,25, Duitse mark (100) 89,70—90,20, Zweedse kroon (100) 69.5070,50, Zwitserse frank (100) 83,2083,70, Italiaanse lire (10.000) 57,25 59,25, Deense kroon (100) 51,8052,80 Noorse kroon (100) 50,1551,15, Oostenrijk se schilling (100) 13,92V2—14,02V2, Portu gese escudo (100) 12.60—12,75, Spaanse pe seta (100 gr. coup.) 5,97 Vi6,12 Vi- In de naoorlogse periode tot eind 1961 zijn de koopvaardijvloten van de com munistische landen met 436 niéuwe sche pen van een totale inhoud van 3,82 mil joen bruto registerton toegenomen. De schepen werden gedeeltelijk in communis tische landen zelf gebouwd en gedeelte lijk door aan dezen leverende andere sta ten geleverd. Dit blijkt uit een door het intituut voor scheepvaartonderzoek te Bre men gepubliceerd overzicht. Het aantal bestond ondermeer uit 238 schepen voor droge lading voor de grote vaart met een inhoud van 1,35 miljoen brt, 360 schepen met een inhoud van in totaal 0,67 miljoen brt voor de middel grote vaart en 32 schepen van 12.806 brt voor de kustvaart. De tankvloot van het communistische blok nam met 129 nieuwe schepen van in totaal 889.042 brt en de visserijvloot met 498 zeeschepen van 651.171 brt toe. Bovendien werden aan de communis tische landen 170 zeeschepen voor tech nische doeleinden van in totaal 233.957 brt geleverd. De koopvaardijvloten van de landen van het communistische blok omvatten thans 1.675 schepen met een totale inhoud van 5,82 miljoen brt, aldus het instituut. De tankvloot van het communistische blok be stond op 1 mei uit 197 schepen met een inhoud van 1,30 miljoen brt. In deze cij fers zijn de visserijschepen niet opgeno men. EDELE METALEN De goud- en zilverooteringen zijn, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edel metaalbedrijven N.V. in Amsterdam deze week goud 4 100I 4.150, binnenlands goud f 4.250 en zilver I 114.50-/ 120.00, alles per kg fijn. De informatiekoersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes 29.50-/ 30.50 20.00 30.00), ponden 33.00—/ 38.00 (onv.). 20 Napoléons 30.5032.50 (ƒ30.00ƒ32.00), 20 Vrenelis 31.0033.00 30.2532.25) 20 Belgische franks 31.75). 30.50—/ 32.50 29.75- Advertentie - w Levering van de producten der Constant fabrieken uitsluitend via de erkende juweliers MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjetrus sische premier Kroesjtsjev heeft zaterdag op een in het Kremlin gehouden Russisch- Cubaanse jeugd- en vriendschapsbijeen komst verklaard dat de stijging van be paalde levensmiddelenprijzen „een nood zakelijke, doch tijdelijke maatregel is", al dus meldt Tass. Hij voegde hieraan toe: „De vijanden der Sovjet-Unie hadden liever gezien dat de Sovjet-Unie een apdere beslissing zou heb ben genomen, namelijk een beperking van naar uitgaven voor militaire verdediging Dit zou namelijk de voorwaarden hebben geschapen, waarnaar zij reeds jaren heb ben uitgezien. Maar ik geef u de verzeke ring, dat dit nooit zal gebeuren", aldus Kroesjtsjev. (Van onze correspondent) LONDEN De Australische premier Mcnzies en de Nieuwzeelandse plaatsver vangende eerste minister Marshall, die beiden in Londen zijn om besprekingen over de Euromarkt te voeren, hebben in n gemeenschappelijke verklaring een scherpe aanval gedaan op het Britse tarief inzake industriële artikelen uit het Ge menebest, in geval Engeland zich bjj de EEG aansluit. Dit protest komt natuurlijk Macmillan op dit ogenblik uitermate onge legen. Hij bevindt zich tussen twee vuren, namelijk De Gaulle en het Gemenebest. Die beiden om verschillende redenen te genstribbelen. De beide Gemenebestministers achten de door Engeland in Brussel aanvaarde rege ling verontrustend en zeggen dat voldoen de waarborgen voor de Gemenebesthandel ontbreken. Zij waarschuwen verder, dat deze overeenkomst onder geen omstandig heden een voorbeeld mag worden voor de handel in andere produkten, die zelfs van groter belang zijn voor Australië en Nw- Zeeland. Naar verluidt wordt de verklaring door Canada gesteund. De bedoeling is, zoals men weet, om in drie etappes Euromarkttarieven te gaan heffen op Gemenebestgoederen totdat in 1970 de gehele voorkeursbehandeling tot het verleden zal behoren. De drie landen verzetten zich ertegen, dat de Britse rege ring ernaar schijnt te streven voor de con ferentie van september het Gemenebest voor een fait accompli te plaatsen. Londen heeft beloofd niet tot de EEG toe te treden, wanneer de belangen van het Gemenebest worden geschaad. Dit is echter in zijn alge meenheid een nietszeggende frase, welke allerlei details ongedekt laat. Het is daar om begrijpelijk dat het Gemenebest tracht de Britse regerig onder de druk te zetten om niet te ver te gaan. Acties, zoals van Menzies zijn vooral begrijpelijk omdat het Gemenebest werkelijke medezeggenschap in de Britse beslissingen onthouden wordt. De directeur van Economische Zaken in Nederlands Nieuw-Guinea, de heer J. G. Rozenboom, is vrijdag uit Nederland in Hollandia teruggekeerd. Hij had in Neder land, zoals hij zei, „grondige besprekin gen gevoerd over voorstellen van het gou vernement betreffende molest en politiek risico ten behoeve van het particuliere be drijfsleven" Hij verwachtte de bekend making van de resultaten van deze be sprekingen dezer dagen te vernemen. De nota van het gouvernement, waarin de voorstellen zijn vervat, zal aan de Mi nisterraad worden voorgelegd. De heer Rozenboom zei, dat het ging om een rechtstreekse dekking door de Nederlandse staat van de oorlogsschade en het politieke risico. Voorlopig zal de dekking tot de oude investeringen beperkt blijven, doch de heer Rozenboom ver wachtte, dat de nieuwe investeringen af zonderlijk in Nederland zullen worden voorgebracht. Het minimaal bedrag voor de oude investeringen is 18 miljoen gulden. Op de vraag of de Indonesische luchtlan dingen, dan wel het aanvaarden van het plan-Bunker als uitgangspunt voor bespre kingen nog invloed heeft gehad op zijn be sprekingen antwoordde Rozenboom: „Ze ker niet. Men wil de maatschappijen „draaiende" houden. In dit licht moeten de besprekingen over garanties ook wor den gezien: Om het bedrijfsleven in Nieuw Guinea zodanig gerust te stellen, dat het normaal zijn werkzaamheden kan voort zetten". Behalve de garanties heeft de heer Ro- Aohilles 3 v. Kingston n. Le Havre. Acteon 2 v. Le Havre n. Port Said. Adonis 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Aegis 2 35 m z.w. Lizardhead n. Gent. Alchiba 3 te Port Said. Alkaid 2 v. Kenosha n. Duluth. Almkerk 2 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Alnitak 2 v. Rotterdam n. Bremen. Aludra 3 ten anker Santos. Amerskerk 2 225 m. o. Madras n. Rangoon. Ammon 2 te Willemstad. Ampenan pass. 2 Aden n. Bahrein. Am telkroon 3 te Port Said. Angolakust 2 v. Luanda n. Puerto Amboin. Archimedes 2 v. Tocopilla n. Pisco. Argos 2 v. Algiers n. Tunis. Arkeldijk 2 te Hamburg. Averdijk 2 v. Amsterdam n. Las Palmas. Baarn 2 v. Amsterdam, 3 te Bremen. Bali 3 te Amsterdam. Banida 2 390 m. w. Gibraltar n. Malta. Bantam 3 v. Rotterdam n. Londen. Batavia 4 te Singapore verwacht v. Songhkla. Bintang 4 te Malta. Bonita 4 te La Ceiba verwacht. Bovenkerk 2 270 m. z.o. K.p. Guardafui n. Aden. Breda 3 te Guayaquil verw. v. Buena Ventura. Burl S. Watsin 2 v. Mena n. Philadelphia. Bussum 5 te Curagao verwacht. Caltex Arnhem 3 v. Rastanura n. Bahrein. Caltex Delft 2 te Aden verwacht v. Djibouti. Calt. Eindhov. 2 148 m. o.z.o. K. Passero n. R'dam. Caltex Madrid 2 v. Port Said n. Rotterdam Caltex Rotterdam 2 v. Suez n. Bahrein. Cameroun 2 v. Amsterdam n. West-Afrika. Carrillo 2 v. Ciudad Bolivar n. New York. Casamance 2 22 m. w. Finisterre n. Pt. Etienne. Celebes 3 te Bushire. Chiron 2 v. Amsterdam n. Yest-Indië. Cinulia 2 v. Curasao n. Punta Cardon Dahomeykust 3 te Hamburg v. Bremen. Diemerdijk 2 220 m. n. Horta n. Antwerpen. Elizabeth Broere 2 435 m. w. Minicoy n. Londen. Eos 2 50 m. o.n.o. Algiers n. Tripoli. Esso Amsterdam 2 14 m. z.w. Kreta n. Banias. Esso Nederland 4 v. Gothenburg n. Caribbean. Fina Nederland 2 410 m. n.o. Co-mores n. Anjo. Forest Lake pas 2 Bone n. Banias. Forest Town 2 150 m. o. Aden n. Suez. Fravizo pass. 2 Finisterre n. Dakar. Friesland KRL 2 v. San Francisco n. Portland. Friesland SSM 2 v. Stettin n. Rotterdam. Gaasterland 2 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Geeststar 3 te Preston. Giessenkerk 2 v. Marseille n. Antwerpen. Graveland 2 dwars Finisterre n. Amsterdam. Groote Kerk 2 40 m. z.w. Ouessant n. Marseille. Gulf Italian 2 150 m. o. Aden n. Rotterdam. Gulf Swede 2 v. Suez n. Mena. Hathor 2 v. Rhodos n.Eleusis. Hecuba 2 220 m. w. Ouessant n. Le Havre. Helena 2 v. La Romana n. Europa. Hermes 2 500 m. n.o. Barbados n. Nordenham. Hilversum 4 te Antwerpen. Holendrecht 2 700 m. o.n.o. Bermuda n. Norfolk. Hydra 2 v. E quivel n. Port of Spain. Johannes Frans 2 v. Guavacan n. Balboa. Jos. Frerin g 2 35 m. n. Kp. Finist. n. Monrovia. Kalvdon 3 te Caracasbay. Karsik 3 te Singapore v. Calcutta. Katelv ia 2 300 m. n, Azoren n. Curasao. Katse'diik 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Kerkedijk 4 te Norfolk. Kermia 3 et Curacao. Kieldrecht pass. 2 Ouessant n. Stettin. Kioosterdijk 3 te New Orleans. Koningswaard 2 160 m. o. Hatteras n. Curacao. Korovina 2 te Stanlow verwacht. Kosicia 2 200 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Krvptos 4 v. I le of Grain n. Rotterdam. Kvlix 2 v. Amsterdam n. Curacao. Laga 2 V. New York n. Sheet Harbour. Lelykerk 2 v. Bahrein n. Damman. Leto pass. 1 Fatherpoint n. Landsend. Liberiakust 2 120 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Liberty Bell 2 41 m. z.o. Shadwan eil. n. Suez. Limburg 2 te Callao. Loppersum 3 v. Jacksonville n. Le Havre. Maaskerke 3 te Port Said v. Beyrouth. Madisonlloyd 2 v. Penang n. Aden. Marnelloyd 2 v. Penang n. Aden. Maron 3 v. Norfolk n. Baltimore. Mataram 2 te Pt. Dickson verw. v. P. Swettenh. Medon 4 te La Suaira. Meerdrecht 2 32 m. n.n.w. Casabl. n. Rio de Jan. Meliskerk 2 20 m. z. Kreta n. Ryeka. Memmon 3 te Newport News. Mentor 4 te Kiuluk. Merseylloyd 2 20 m. n. Tunis n. Port Said. Mississippilloyd 2 100 m. n.w. Altair n. Bombay. Moll. Reza Shah 2 420 m. z. Ceylon n. B. Mashur. Molenkerk pass. 2 Lissabon n. Calais. Montferland 2 20 Om. n. Kp. Verd. eil. n. A'dam. Mylady 2 v. Dakar n. Napels. Naess Comm. 2 te Palermo verw. v. Milfordhav. Naess Tiger 3 te Paulsborough. Neder-Elbe 2 v. New Orleans n. New York. Neder-Waal 2 v. Hongkong n. Kaohsiung. Neder-Weser 2 te Amsterdam. Nestor 2 v. Amsterdam, 3 te Hamburg. Noordwijk 2 v. Amsterdam n. Vitoria. Nijkerk 2 v. Fremantle n. Adelaide. Olaekerk 2 v. Genua n. Port Said. Oromenkerk 2 20 m. z. Kreta n. Genua. Oostkerk 3 te Genua. Ootmarsum 1 540 m. w.n.w. Fayal n. Londen. Oranjefontein 2 v.t Durban n. East-London. Ossendrecht 2 v. Venetië n. Triëst. Ouwerkerk 4 te Aden. Overij el 1 v. Shanghai n. Legaspi. Pacaya 2 v. Panamakanaal. Palamedes pass. 2 Terceira n. Curacao. Pericles 3 te Buena Ventura. Philine 2 90 m. n.n.o. Villano,n. Mena. Philippia 2 50 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Prins Alexander 2 750 m. w. Scillys n. Le Havre. Prins Casimir 2 400 m.n.w. Valencia n. Montreal. Prins Fred. Willem 2 v. Hamilton n. Toronto. Prins Joh. Willem Friso 2 v. Le Havre n. R'dam. Prins Maurits 2 te Beyrouth v. Alexandrië. Prins Willem Hl 3 te Glasgow verw. v. Londen. Prins Wilelm V 1 v. Chicago n. Detroit. Prinses Irene 2 v. Toronto n. Montreal. Purmerend 2 90 m. n. Azoren n. Stanlow. Pygmalion 3 v Puerto Barrios n. Curacao. Radja 2 v. Le Havre n. Marseille. Reza Shah the Great pass. Finist. n. B. Mashur. Riouw 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Roebiah 2 v. Amsterdam n. Oost-Azië. Roepat 2 te Aden verwacht v. Colombo. Rondo 2 60 m. w. Djeddah n. Port'Said. Rossum 4 te Aruba. Rijndam 2 v. Montreal n. Southampton. Saloum 2 v. Dakar n. Caen. Scherpendrecht 3 te Amuaybay. Senegalkust 3 te Lagos. Sepia pass. 2 Finisterre n. Banias. Simonskerk 3 te Amsterdam. Sirrah 2 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Skadi 2 500 m. z.o. Kp. Race n. Napel Sliedrecht 2 180 m. o. Kp Da Gata n. Tampa. Sloterdijk 2 50 m. w. Scillys n. Antwerpen. Sloterkerk 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Socrates 2 680 m. w.z.w. Lagos n. Pt. Harcourt. Solon 2 v. Londen n. Hamburg. Stad Alkmaar 2 te Ceuta verwacht. Stad Amsterdam 2 210 m. z. Monrovia n. Beira. Stad Dordrecht 3 te Melilla verwacht. Stad Haarlem 2 150 m. z. Dakar n. Freetown. Stad Kampen 2 400 m. z. Kp. Race n. IJmuiden Stad Leiden 2 22 m. w.n.w. Lissabon n. Vecchia Stad Rotterdam 3 te Melilla v. Cagliari. Steenkerk 2 v. Tanga n. Zanzibar. Stentor 3 te Amsterdam. Straat van Diemen 3 te Santos. Streefkerk 2 v. Marseille n. Casablanca. Tero 2 200 m z.z.w. Las Palmas n. Avonmouth. Tahama 2 v. Brighton n. Montreal Theron 2 250 m. n o. Azoren n. Londen. Tjipondok 3 te Osaka Togokust 2 v. Hamburg n. Antwerpen. Towa 2 v. Santos n Bahia. Triton 3 v, Carupano n. Puerto Sucre. Ulysses 2 te Bremen v. Hamburg. Van Linschoten 4 te Yokohama verw. v. Shanghai. Vitrea 2 v. Port Said n. Mersin. Vivipara 3 te Bombay. Vlieland 2 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Waibalong 2 v. Triëst n. Piraeus. W. A.Jones 2 85 m. n.w. K. St.Vine. n. Marseille. Westerdam 2 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys 4 te Port Said. Witmarsum 3 te Amsterdam. Wonorato 3 te Columbia. Wonosari 2 rede Beira. Wonosobo 2 v. Colombo n. Aden. Zaria 2 210 m. n.n.w Perim n Mena Zonnekerk 2 te Antwerpen. Zwijndrecht 2 v. Antwerpen n. Duinkerken. KLEINE VAART Adine 2 te Ouessant n. Guernsey. Amyntas 3 10 m. z.w. Palma Majorca n. Valencia. Anna Broere 2 in Botnische Golf n. Bayonne. Areas 2 5 m. z. Beachyhead n. Benghazi. Ardeas 2 60 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Berkelstroom 3 25 m. o.z.o. Lizard n. Rouen. Brouwersgracht 1 te Bornholm n. Amsterdam. Celebes 3 20 m. z. Kp. Roca n. Hamburg Cornelis Broere 3 in Ierse Zee n. Coleraine. Corrie Broere pass. 2 Tersch.bank n. Vlaarding. Daje Böhmer 2 v. Venetië n, Triëst. Draco 2 10 m n.o. Ouessant n. Amsterdam.. Eemstroom 3 60 m. n o. Cromer n. Leith. Grebbestroom 2 op Humber n. Amsterdam. Helvetia S. pass. 2 Terschellingejbank n. R'dam. Houtman 1 20 m. z.w. Sandhammern n. Kotka. Joost 1 v. Ramvik te Waya. Julia Mary 2 te Barrow Deep n. Amsterdam. Jupiter 2 10 m. n.w. Ouessant n. Civ. Vecchia. Lifana pass, 2 Texel n. Hamburg. Marianne 2 60 m. n.o. Er n. Rouen. Nero pass. 2 JE-12 v. Aarhus n. Amsterdam Netta 2 42 m. n. Landsend n. Pasajes. Parklaan 3 50 m. n. Ouessant n. Venetië. Phidias 2 dwars Kp. Roca n. Antwerpen. Plato 2 45 m. z. Cartagena n. Barcelona. Quo Vadis 1 te Landsend n. Liverpool. Sheratan pass. 3 Ameland n. Bremen. Statenlaan 2 dwars Jersey n. Southampton. Steenbergen 2 te Kp. d'Antifer n. Bremen. Tilly 1 te Karlstad v. Amsterdam. Vanda 2 30 m. n.w. Noordhinder n. Brugge. Vechtborg 2 dwars Vlissingen n. IJmuiden. Waverstroom 20 m. z. Noordhinder n. A'dam. Westerdok 2 40 m. o. Smithknoll n. Amsterdam Zaanstroom 2 te Galloper n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop 4 nog te Port Brega. Friesland 3 30 m. n. Bona n. Istanbul. Hector 4 te Stockholm verwacht. Humber 1 v. Maassluis n. Dover. Oceaan 31 te Bombay met tanker Fenja. Rode Zee 1 bij „Sinaloa" 500 m. n.w. Azoren ter assistentie var. sleepboot Marinia n. Engeland Zeeland 4 nog te Bermuda. ONVERANDERD RESULTAAT MIJ. „ZUTPHEN". Tijdens de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders van de n.v. In dustriële Maatschappij „Zutphen" deelde de directie omtrent de gang van zaken mede, dat in het thans lopende boekjaar het resultaat over de eerste vier maanden vrijwel gelijk is aan de overeenkomstige periode van het vorig - iaar, doch dat thans nog niet gezegd kan worden of dit in het verdere verloop van het jaar zal blijven. zenboom ook over een drietal andere za ken gesproken, die eveneens in de gouver nementele nota, die de regering zal wor den aangeboden zijn verwerkt: De angst, die in Nieuw-Guinea in zekere zin be staat, dat wellicht op een zeker ogenblik de Nieuw-Guinea-gulden niet meer tegen de Nederlandse inwisselbaar zou zijn, dan wel hoe het zou gaan, indien het gouver nement onverhoopt zou ophouden te be staan en of de verplichtingen van het gou vernement dan door Nederland zouden wor den overgenomen en tenslotte de angst van de spaarders in Nieuw-Guinea, dat hun spaargelden eens wellicht niet meer tegen Nederlandse valuta ingewisseld kunnen worden. Ook op deze drie punten ver wacht de heer Rozenboom de uitslag spoe dig, waarbij hij desgevraagd opmerkte, dat men vooral van het laatste punt in Den Haag de redelijkheid zeer wel inziet. (Van onze Haagse redacteur) Voor het eerst neemt Nederland deel aan de internationale Bodensee Messe te Friedrichhafen (die van 25 mei tot 3 juni gehouden wordt) en het lijkt erop, dat dit initiatief een succes zal betekenen. Niet minder dan 21 Nederlandse bedrijven vor men gezamenlijk een representatie van na tionaal karakter, die slechts wordt ge ëvenaard door de Franse inzending; die echter in tegenstelling met de gevarieerde Nederlandse collectiviteit, hoofdzakelijk bestaat uit wijnen. Bij de opening waren onder andere de Nederlandse consul-generaal te Frankfurt a/M., de heer H. Menke, de Nederlandse landbouwattaché bij de ambassade te Bonn, ir. M. C. van Hameien en he^ hoofd van de afdeling Exportbevordering van het mi nisterie van Landbouw en Visserij, de heer G. A. Veenendaal aanwezig. Voor de Nederlandse agrarische export- produkten bestond grote belangstelling. De Nederlandse vleeswarenindustrie, die voor het eerst in Duitsland is vertegenwoordigd, maakte een uitstekende indruk. De keurig verzorgde portefeuille die de bezoekers werd uitgereikt, bevatte een fraaie collecte brochures, onder andere van de Boskoopse boom- en sierplantkwe kers, van de ANW (Nederland-vakantie land), van het Centraal Gedistilleerd Bu reau, van de bollenkwekers, een aantal goed verzorgde drukwerkjes van het mi nisterie van Landbouw en Visserij, een receptenboekje voor Nederlandse groenten en een beschrijving van het Deltaplan. „INDOLA" De directie van Indola n.v. te Rijswijk (Z.-H.) attendeert houders van de 45)4 pet converteerbare obligaties van de lening 1960 er nadrukkelijk op, dat het moment waarop het emmissieprospectus verschijnt de aandelen uit conversie verkregen, voor zien zijn van de claim: dividendbewijs nr. 11. Na verschijning van het emissiepros pectus worden conform de trustakte. de aandelen" zonder claim verstrekt en wordt de conversiekoers verlaagd van 347°/o tot 338°/o. Het prospectus zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden medio juni verschijnen. BELIRIE. In de vergadering van de N.V. Cultuurmaat schappij Belirie heeft de directie desgevraagd meegedeeld dat de activiteiten van de vennoot schap voornamelijk bestaan uit het beheren van de effectenportefeuille (ad 265 000) en het ..bewaken" van de schadeclaim op Indonesië. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 27 percent in con tanten (v. j. 28 percent). De heer J. C. F Schor werd herkozen als commissaris. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K U 340—344 340 128,00—129,30 128.50 592—596 584 Unilever 138,00—138.80 138,50 Hooeovens 614—622 611 240—255 223 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9