De opening en de Frans van het Holland Festival Halsexpositie te Haarlem Geen gevaar na mislukte Amerikaanse kernproef Jijers| 18? I i I Boete voor verkeersovertreding kan aan politie worden betaald ham»* weer vandaag- HET WEER Tweedracht tussen militaire en burgerlijke OAS in Algerije FMVM Festivalclub in de Vleeshal met versieringen van Metten Koornstra Lifter berooft automobilist Geen aanbod meer op aardappelbeurs in Rotterdam Knappstein Westduits ambassadeur in VS Delen kunnen in zee niet ontploffen Geen revisie van proces-Jouhaud stó' M 0 RRIS "êefore you êuif! Prinses Paola heeft dochter aparte stijl.... Met Pinksteren drie dagen vers brood Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden, J. Kosak Uitgave, Grafische Bedrijven Damiate N.V, Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C van der Mi)e Klaroenkwartet op de trans van de Bavo Het woord is aan In de krant van heden - Ingaande 15 juni in en om Haarlem "Tn %f*9& Iets warmer Aan het strand: T oenadering Vijf doden REGEN- EN TWEEDJASSEN Dr.VAN ROIJEN KOMT VOOR RUGGESPRAAK NAAR DEN HAAG Wat zijn redelijke garan ties voor de Papoea's? verkrijgbaar bij «fct/7ip€ SM Nfe «SS**», 85 ct i 47e JAARGANG NUMMER 178 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 5 JUNI 1962 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster ALS IN DE AVOND van de 15de juni het carillon in de toren van de oude Sint Bavokerk te Haarlem bespeeld zal worden door de stadsbeiaardier Arie Peters zullen vele gasten de kerk betreden om getuige te zyn van de opening van het Holland Festival 1962 en de Frans Halstentoonstelling. Om acht uur zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, een wolkomstwoord in de kerk uitspreken, waarna een concert voor orgel en koperblazers ten gehore zal worden gebracht. Medewerking verlenen de stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee, Nelly Boerée en Jan Veer man, trompet, Jacques Banens en Hans Rosenhart, trombone. Het programma bestaat uit Canzone IX a 8 van Giovanni Gabrieli door Albert de Klerk met koperkwartet; Balletto del granduca van Jan Pieterszoon Sweelinck door Albert de Klerk; Fantasia G dur van Johann Sebastian Bach door Piet Kee; Preludium en Fuga III van Henk Badings door Piet Kee. Het laatste nummer Pezzo festozo is ter gelegenheid van dit concert gecomponeerd door Hendrik Andriessen in opdracht van de gemeente Haar lem, de uitvoering geschiedt door Albert de Klerk en het koperkwartet. DE STAATSSECRETARIS van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, zal vervolgens de openingsrede uitspreken. De organisatoren van deze voor Haarlem zo gedenkwaardige bijeen komst zijn van mening, dat het gebeuren feestelijk en verheugend is. Er zullen dan ook bloemen in de kerk worden aange bracht. Als een bloemenhulde gelegd wordt op het graf van Frans Hals, zal een der organisten in jubilate het koor-orgel bespe len. Het graf van de grote schilder be vindt zich in het voorste gedeelte, ter rech terzijde van het hoogkoor. De grafsteen is gerestaureerd, waardoor het opschrift „Frans Hals. overleden 29 augusuts 1666" duidelijker te zien zal zijn. Na de bloe menhulde, te brengen door de staatssecre taris, in het bijzijn van de burgemeester en de tentoonstellingscommissie, zullen al le aanwezigen in de kerk een groet aan de meester kunnen brengen. Via het hoog' koor verlaten de genodigden de kerk om naar het museum te gaan. De Oude Groenmarkt zal vrij zijn van parkerende auto's, opdat de autobussen waarmede de gasten vervoerd zullen wor den, ruimte hebben. De gasten kunnen zich echter bij goed weer ook te voet naar het Groot Heiligland begeven. Langs de gehe le route Warmoesstraat-Schagchelstraat zullen padvindsters de weg afbakenen Haarlemse bloemenmeisjes zullen als gast vrouwen van de stad in de bussen voor een charmante begeleiding zorgen. Intus sen wordt de feestelijke opening geaccen tueerd door een dubbel klaroenkwartet, dat gedeeltelijk op de trans van de Bavo- 'Advertentie toren en gedeeltelijk op het balkon van het stadhuis in een samenspel zal musiceren. BIJ DE INGANG van het Frans Hals museum zullen de gasten worden ontvan gen door de directeur en de adjunct-direc teur van het museum. De burgemeester en mevrouw Cremers recipiëren in de gro te regentenkamer. De genodigden bezich tigen de tentoonstelling en kunnên zich daarna laten bedienen aan een koud buffet. Daar verondersteld mag worden, dat velen na afloop van het programma nog enige tijd in Haarlem wensen door te bren gen, heeft het gemeentebestuur bewerkstel ligd, dat de genodigden zich in de Vlees hal aan de Grote Markt kunnen verpozen. Onder de vaardige handen van Metten Koornstra wordt de Vleeshal herschapen in een Festivalclub. Het ensemble Rita Delvano bekend van de boekenbals verzorgt de achtergrond- en dansmuziek. Toegang tot de Vleeshal kan uitsluitend geschieden op vertoon van de uitnodigings kaart voor de openingsceremonie. ZOALS BEKEND heeft de Koningin zich bereid verklaard Beschermvrouwe te zijn van de Frans Halstentoonstelling. In het ere-comité hebben onder anderen zit ting de minister van Buitenlandse Zaken, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de secretaris-generaal van dit ministerie, de ambassadeurs en de gezanten van de lan den, waaruit bruiklenen ontvangen wer den, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de directeur-ge neraal voor de kunsten en buitenlandse culturele betrekkingen en de burgemees ter van Haarlem. Bijna zevenhonderd in vitaties, uitgaande van het Holland Festi val en de gemeente Haarlem, zijn voor de opening verzonden. Daartoe behoren onder anderen die aan de bruikleengevers, het corps diplomatique, de leden van het Hof van Internationale Justitie, de leden van de ministerraad en de staatssecretaris sen, de secretarissen-generaal van de Ne derlandse departementen, de ministers van staat, de voorzitters van de beide Kamers, de leden van de Raad van State, de pre sident en de procureur-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden, de voorzit ter van de Hoge Raad van Ade], de com missarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuid-IIolland, de leden van ge deputeerde staten in Noord-Holland, de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Zuid-Kennemerland, de colleges van B. en W. en de raadsleden uit Amsterdam Den Haag en Haarlem, het algemeen be stuur van het Holland Festival, talrijke nationale en plaatselijke vertegenwoordi gers van het kunstleven en van de publi- citeitsorganen. In de afgelopen nacht is een Amster damse automobilist beroofd door een 18- jarige varensgezel, aan wie hij, onderweg van Amsterdam naar Rotterdam, een lift hadgegeven. Tussen Delft en Rotterdam verzocht de lifter de automobilist even te stoppen aangezien hij voor een noodzake lijke bezigheid even naar de kant van de weg moest. Toen de jongeman terugkwam hield hij de automobilist een pistool voor de neus. Hij dwong hem zijn geld af te geven en uit de auto te stappen. De ma troos stapte vervolgens in de wagen en reed weg. 's Nachts om vier uur werd de auto door een agent in Dordrecht gezien. De bestuurder reageerde niet op stoptekens. Na een achtervolging waarbij schoten ge lost werden, gaf de varensgezel zich ten slotte gewonnen. Hij beweerde bij zijn overval niet een pistool, maar een tang te hebben gehanteerd. Gisteren was er op de wekelijkse aard appelbeurs in Rotterdam vrijwel geen aanbod meer. Volgens het bedrijfschap voor de groothandel en tussenpersonen in aardappelen zijn vele.grossiers in de gro te steden nu uitverkocht en is te ver wachten, dat de kleinhandel daar aan het eind van deze week ook door zijn aard appelen heen zal zijn. Bij de controle op de naleving der maximum-prijsvoorschriften schijnen zich moeilijkheden te hebben voorgedaan rond de Egyptische aardappelen. Het ging daar bij om de vraag of deze aardappelen van oogst 1961 zijn en dus gebonden aan de maximumprijs, of van oogst 1962, en dus vrij. Volgens het bedrijfschap ko men er op het ogenblik geen Egyptische winters", dat zijn in december gerooide aardappelen meer ons land binnen. De Egyptische aardappelen, die hier nu wor den geïmporteerd zijn de in januari of februari gerooide „springs". Het bedrijfschap heeft geprobeerd, vrij dom van invoerrechten te krijgen voor geelvlezige oude aardappelen uit Duitsland en Polen. Het ging speciaal om de Poolse aardappelen, die zonder invoerrechten zou den kunnen worden geïmporteerd voor een prijs-, die beneden de dertig cent ligt, dus beneden de maximumprijs die morgen voor de groothandel gaat gelden. De im porteur zou er dus nog winst op kunnen maken. Het bleek echter, dat het minis terie van financiën de vrijstelling niet op zo korte termijn zou kunnen geven als het bedrijfschap gewenst achtte. 9 DORTMUND (DPA) Karl Heinrlch Knappstein, de 56-jarige leider van de Westduitse delegatie bij de Verenigde Na ties, zal ambassadeur van West-Duitsland in Washington worden. De Verenigde Sta ten zouden de benoeming van deze West duitse diplomaat reeds hebben goedge keurd. Zoals bekend heeft de huidige Wes-tduitse ambassadeur Wilhelm Grewe al geruime tijd het vertrouwen van Kennedy verloren en verluidde het dat de Verenigde Staten aan de regering in Bonn de wens te kennen had gegeven, dat Grewe zou worden ver vangen. Mejuffrouw Athie is een van de beide overlevenden van de vliegramp met de Boeing 707 van de Air France, die zondag bij het Parijse vliegveld Orly verongelukte. Deze foto werd ge maakt toen zij gistermiddag haar relaas van het ongeval vertelde op een persconferentie te Parijs. (Telefoto) Anastasius Grün Politici die een oorlog willen om hun volk te bevoordelen doen niets anders dan: iemand onthoofden om hem van zijn kiespijn af te helpen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Onder Ons4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 3 Kunst 9 Op en om het Binnenhof9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Luidsprekers 9 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's WASHINGTON (Reuter/AP) De Ame rikaanse commissie voor Kernenergie heeft meegedeeld, dat de delen van het kernapparaat die maandagmorgen bij de mislukte proef boven de Stille Oceaan in zee terecht zijn gekomen, niet kunnen ont ploffen. Er heeft zich geen kernontploffing voor gedaan bij de vernietiging van de raket. Over de delen van de bom die omlaag zijn gevallen, wordt gezegd: „Het wordt niet «7,5 Ingaande 15 juni zal het ook in Haar lem en omgeving mogelijk zijn boeten wegens sommige overtredingen, voor namelijk in het verkeer, meteen aan de verbaliserende politieman te betalen. Het ministerie van Justitie voert daar mee deze methode voor die delen van het land in waar de politie die bevoegdheid nog niet had. Behalve het arrondissement Haarlem zijn dit de arrondissementen Alk maar, Amsterdam, Utrecht, Middelburg, jm* Anegan Anegang - Haarlem - tel.-10401 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige pe rioden. Overwegend matige noordoostelijke wind. Iets hoge re temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied breidt zich boven Scandinavië uit, waardoor de zwakke wind wat meer naar het noordoosten draait. Morgen zonnig en goed strand weer met een middagtemperatuur van 15 a 16 graden. Zeewater: 10 graden. Vooruitzichten: De tweede helft van de week zal een verdere tempe ratuurstijging brengen. Zondag heeft zich nabij het station van Lincoln in Engeland een ontspo ring voorgedaan die aan drie mensen het leven heeft gekost. De nacht- exprestrein Scotsman die van het Lon- dense station King's Cross was ver trokken op weg naar Edinburgh ver voerde 103 slapende passagiers, van wie er zeven werden gewond. Slechts de twee achterste rijtuigen bleven rechtop staan. (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse Hof van Cassa tie heeft het verzoek verworpen dat de advocaten van ex-generaal Edmond Jou haud hadden ingediend in de hoop een herziening van het proces van hun cliënt te kunnen bewerkstelligen. Het hof heeft het verschil in strafmaat tussen de beide voormalige leiders van de terroristenorga nisatie O.A.S., Salan en Jouhaud, niet als reden voor revisie wensen te erkennen. Het lot van de voormalige legerchef is daarmee weer in handen gelegd van de president der republiek. Volgens geruch ten zou generaal De Gaulle afwijzend heb ben beslist op het verzoek om gratie. Het is echter niet onmogelijk dat het staats hoofd zijn standpunt nog zal wijzigen in het licht der jongste ontwikkelingen in Al gerije. Nu zioh sinds vorige week donderdag 'n toenadering tussen de beide bevolkings groepen in Algerije, moslims en Europea nen, begint af te tekenen, zou De Gaulle om politieke redenen de hand misschien nog over het hart strijken uit vrees door een executie van Jouhaud de politieke hartstochten nieuw voedsel toe te dienen Waarschijnlijk is daarom, dat Jouhaud in elk geval nog op enkele dagen uitstel zal kunnen rekenen. Binnen die enkele dagen zal het vermoedelijk ook wel duidelijk zijn geworden of de contacten tussen Franse activisten en het F.L.N. enig po sitief resultaat hebben opgeleverd. De voorspellingen zijn op dat punt nogal te genstrijdig, naar gelang ze zich baseren op de ene of de andere stroming in de O.A.S. In Parijs neemt men aan dat de ware ,zwartvoeten" in de organisatie, die wor den aangevoerd door de felle studentenlei der Susini, hun draai intussen al wel geno men hebben. Ze moeten inzien, zo gelooft men in Parijs, dat het Franse Algerije op de politieke requisietenzolder kan worden bijgezet, zodat ze zich zelfs wel bereid zou den kunnen tonen een politieke partij te vormen om zo aan de campagne voor het referendum op 1 juli te kunnen deelnemen. Kolonels en andere militaire elementen in het geheime leger hebben Algerije daar entegen als een springplank willen gebrui ken met de bedoeling straks de beslissen de worsteling om de macht in Frankrijk zelf te kunnen voeren. De militaire lei ders in de O.A.S. zouden daarom niets van onderhandelingen met de aartsvijand, het F.L.N., willen weten om de strijd tot de overwinning van het neo-fascisme te kun nen voortzetten. Die tegenstellingen in de O.A.S. komen tot uiting in de piraten- nieuwscommentaren, die in Algiers en Oran worden uitgezonden Oran, de voor malige standplaats van Jouhaud, schijnt zich nu tot het bastion der militaire heet hoofden ontwikkeld te heben, van waaruit Algiers van verraad wordt beticht. Wie daarbij ook de overwinning zal boe ken, zeker is wel met deze controverse dat de worm der verdeeldheid de wortels Van de O.A.S. zelf heeft aangetast, al lijkt het dan ook voorzichtig zich over haar definitieve nederlaag en uitroeiing voorlo pig geen illusies te maken. (Reuter) In kringen rond de Franse regering te Parijs is gezegd dat men van officiële zijde in Algiers vernomen heeft dat de „wapenstilstand" in Algerije die te middernacht zou aflopen voor 24 uur is verlengd. Het contact tussen de Europea nen en de mohammedaanse nationalisten zou nog niet verbroken zijn. Maandagavond liet de O.A.S. via een clandestiene radio-uitzending weten dat zij te middernacht haar vrijheid van han delen zou hernemen. Zij liet er echter op volgen dat „alles nog niet afgelopen is' en dat zij haar actie voor onderhandelin gen tussen beide partijen zal voortzetten Maandag zijn bij gewelddaden in Algerije vijf personen gedood en vijf gewond. Twee der doden en alle gewonden zijn Europea nen. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben zich maandag met kracht gekeerd tegen het besluit van de O.A.S. in Algerije een nieuwe reeks moorden te plegen. In een verklaring van het State Department wordt gezegd, dat „de vrije wereld verbijsterd is door de aankondiging van de O.A.S." Advertentie BARtÊüÖrIsSTT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Assen, Almelo, Arnhem, Zutphen, Den Bosch en Roermond. Mede voor het toetsen van de nieuwe methode van transactie in de praktijk is al op 1 mei 1959 in enkele delen van het land hiermee een begin gemaakt. Op juni 1960 volgde uitbreiding over de gehe Ie arrondissementen Breda, Maastricht, Zwolle, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Leeuwarden. De overtredingen, waarvoor aan de politie contant kan worden betaald, zijn voor namelijk verkeersovertredingen. De politie zal drie soorten kwitanties gebruiken met als tarieven: voor de voetgangers 2,50, voor fietsers en bromfietsers 5 en voor automobilisten 7,50. Nieuw is ook dat ter plaatse waar dat gewenst is, meer ge bruik kan worden gemaakt van de moge lijkheid ook nog op het politiebureau te be talen. Bij afzonderlijke maatregel van bestuur zal de transactiebevoegdheid, eveneens met ingang van 15 juni, worden verleend aan opsporingsambtenaren van de Konink lijke Marechaussee voor de gevallen waar in zij de grensbewaking uitoefenen op of nabij een doorlaatpost aan de oostelijke landsgrens. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, is vandaag uit Amerika naar Nederland vertrokken, waar hi morgen wordt verwacht voor bespre kingen met de Nederlandse regering. Sedert de eerste ronde van het voor overleg met Indonesië is er heel wat ver anderd. Destijds praatte men alleen over de agenda van de officiële besprekingen, die later zouden volgen. Thans echter heeft Nederland zich bereid verklaard tot over leg op basis van het plan-Bunker en daar zulk een bespreking allerlei details met zich mee zal brengen, ligt het voor de hand dat dr. Van Roijen opnieuw contact met de regering moet opnemen. De Nederland se ambassadeur in Washington is, zoals men weet, Nederlands voornaamste onder handelaar in deze kwestie. Dat men bij een hervatting in details zal moeten treden laat zich begrijpen. Het plan-Bunker voorziet in een geleidelijke overdracht van het bestuur aan Indone sie, maar stelt daar tegenover de voor waarde, dat redelijke garanties moeten worden verkregen voor de Papoea's om over hun eigen lot te kunnen beschikken De vraag zal uiteraard rijzen: wat zijn redelijke garanties? Al lijkt het ook on verstandig, dat Nederland zich tevoren zal vastleggen op een formule waaraan niets mag worden veranderd, zal dr. Van Roijen toch moeten weten hoe men zich in Ne derland in grote trekken de garanties voor de Papoea's voorstelt. mogelijk geacht dat zij een gevaarlijke mate van radio-activiteit in open water zullen teweegbrengen of gevaar voor men senlevens zullen opleveren. De delen zijn in meer dan tweehonderd meter diep wa ter gevallen „aanzienlijk binnen het vast gestelde proefgebied" rond Johnstoneiland. De verklaringen laten de mogelijkheid open dat zeer kleine deeltjes van de kern- lading die kennelijk uiteen is gespat toen de Thor-raket explodeerde nog in de troposfeer, die zich tot een hoogte van zeventien kilometer uitstrekt, of in de stra tosfeer zwevende zijn. De zwaardere de len zullen vrijwel onmiddellijk in zee zijn gestort. De leider der Amerikaanse afvaardiging naar het ontwapeningsoverleg te Genève, Charles Stelle, heeft het Russische pro test tegen de proeven met kernwapens, die de Verenigde Staten op grote hoogte boven gaan uitvoeren „huichelachtig tn cynisch" genoemd. Een woordvoerder van de groep die de proeven op het eiland Johnston leidt gaf als commentaar: „Zij weten meer van deze proeven af dan wij. Daarom proberen wij dat te ontdekken". Hiermee doelde hij op de in de afgelopen herfst door de Sovjet-Unie genomen kern proeven in de atmosfeer. BRUSSEL Prinses Paola van België, de echtgenote van prins Albert, heeft het leven geschonken aan een dochter. Advertentie alleen Advertentie Oudbakken is een woord dat bij heerlijk krokant Finnbrod niet voorkomt. Finn- brod is kersvers, blijft kersvers. Het is in speciale ovens van binnen uit diepdoor- bakken tot de hoogste graad van kro kantheid. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan (bevat geen suiker). Finn brod met boter en normaal beleg is een heerlijk ontbijt, gezonde lunch. Neem een pak in huis voor Pinksteren, elke dag vers brood, zelfs op Pinkster-Drie! EpalPSSSm jfSSsKir

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1