Hoe moei de perfekte auiokaan er uitzien? Regering ziet geen heil in een anti-kernwapen conventie AGENDA Kort en bondig Polle Pelli en Piïiöo Esso vroeg aan duizenden automobilisten: HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK NA TUUR SCHOON? NAAIMACHINES ENGEL Voor vakantie of zakenreis de perfekte autokaart Brand in Rotterdam Aangereden colonne liep volgens voorschrift Opnieuw levenslang voor Berkelse arts Gorkumse raad toch akkoord met krediet Stembusuitslag Antillen zal de vorming van een regering bemoeilijken 1 Onveranderlijk Fïoipol, het ondeugende kaboutertje DINSDAG 5 JUNI 1962 Uit de duizenden antwoorden bleek dat de ideale wegenkaart de volgende eigenschappen moet hebben: veel gegevens maar overzichtelijk gemakkelijk leesbaar maar kleurrijk groot maar handig Al spreken de wensen elkaar soms schijnbaar tegen - Esso heeft het onmogelijke mogelijk gemaakt. De perfekte autokaart van Nederland is klaar. Zoekt U een kaart met duidelijk overzicht van het hoofd- verkeerswegennet? Met zoveel mogelijk secondaire wegen zonder verwarrend te worden? Een kaart die indicaties geeft van landschapschoon en die aantrekke lijke routes speciaal aanduidt? Esso heeft deze perfekte autokaart van Nederland voor U - mooier dan ooit een kaart werd gedrukt - compleet met plaatsnamenregister, plattegronden van steden en aanbevolen dagtochten. De Esso Dealer levert U de kaart voor slechts 90 cent. Prins Bernhard sprak met Kennedy over Nieuw-Guinea Veertig jaar bij de KLM Haarlem Beverwijk Heemskerk Examens Gereformeerde gemeenten televisie onaanvaardbaar Nog een bejaarde uit Almkerk overleden Valkenburg-Houthem Het K.KMfc.F deelt hfee: f - WEERRAPPORTEN Nederland in Scarborough Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Hs 8. Jullie moet beslist eens deze koers varen, daar licht een prachtig land, want je zeker met de meeste hoffelijkheid zult worden ontvangen!" Zo varen ze langs elkaar en wuiven elkander toe ten afscheid. Ze horen de vrouw op het schip nog zeggen tegen de knecht: „Kom Arend, nu kunnen we weer sneller varen, vooruit beweeg de voeten een beetje sneller, je hebt vandaag genoeg gepraat Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON Prins Bernhard heeft gistermiddag een beleefdheidsbezoek ge bracht aan president John F. Kennedy, maar het onderhoud duurde bijzonder lang voor een visite van die aard: een uur en tien minuten. Tijdens het onderhoud is ook de kwestie-Nieuw-Guinea ter sprake geko men. Na afloop zei de prins tot de pers, dat Nederland gaarne bereid is aan de con ferentietafel plaats te nemen op basis van het plan-Bunker. Hij hoopte dat de Indo nesiërs zich thans ook tot een gesprek be reid zullen tonen. Toen hem gevraagd werd naar de publieke opinie in Neder land, maakte de prins zich daar met een grapje van af door te zeggen dat hij een slecht krantenlezer is. Een woordvoerder van 't ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onze Haag se redacteur gisteren desgevraagd mee gedeeld, uiterst verbaasd te zijn dat een buitenlands persbureau de mogelijkheid heeft geopperd, dat prins Bernhard met president Kennedy over het Nieuw-Gui nea-conflict zou spreken. „Prins Bern hard heeft nimmer politieke besprekin gen voor Nederland gevoerd en zal dat ook nu niet doen," luidde het bescheid van de departementale woordvoerder. Een felle brand heeft gisteravond twee fabrieken aan de Keileweg in Rotterdam in korte tijd voor een groot deel verwoest. Op\. half elf werd groot alarm geslagen voor een brand die woedde in de boven ste verdieping van Ludwig Leven en Sor- matïTs verf en vemisfabrieken. Ander half uur later was in dit bedrijf en dat van de aangrenzend^ Chefaro Maatschap pij n.v. een broot gat geslagen. Ruim 100 brandweerlieden hadden kans gezien met 36 stralen het laaiende vuur een halt toe te roepen. Dat voor honderdduizenden gul den schade werd aangericht hebben zij evenwel niet kunnen verhinderen. In het Amstelhotel in Amsterdam wa ren gisteren honderden mensen bijeen om de heer A. van der Paauw, directeur-Ne derland van de K.L.M., geluk te wensen met zijn 40-jarig jubileum. Het was een bijzonder jubileum: dit is de eerste maal ter wereld dat iemand het feit herdenkt 40 jaar werkzaam te zijn in een commer ciële functie bij een luchtvaartmaatschap pij- De thans 63-jarige jubilaris zei: „Het is een heerlijke belevenis dingen te heb ben beleefd, waarvoor anderen boeken moeten naslaan om het te weten te ko men". De Nederlandse regering is niet gepor teerd voor een afzonderlijke conventie, welke het gebruik van kernwapens voor oorlogsdoeleinden zou verbieden. Zij ziet niet in, dat onder de huidige omstandig heden enig constructief doel zou zijn ge diend met het bijeenroepen van een spe ciale conferentie om een dergelijke con ventie te ontwerpen en te ondertekenen. Dit blijkt uit het antwoord van de Ne derlandse regering op een brief van de waarnemend secretaris-ger.eraal der Vere nigde Naties over het vraagstuk van het niet-gebruik van kernwapens. In een resolutie van de Algemene Ver gadering van november 1961, was de se cretaris-generaal verzocht de regeringen der lid-staten te raadplegen om hun stand punten hierover te vernemen. De Nederlandse regering zegt in haar antwoord dat louter een verklaring, die het gebruik van kernwapens verbiedt, het gevaar van een kernoorlog niet zal ver minderen of uitschakelen en de veiligheid van landen en volkeren niet zal vergro ten. „Integendeel een dergelijke verklaring zou zelfs een vals gevoel van veiligheid De commandant van de colonne van zestig man commando-troepen uit Roosen daal, die maandagmorgen vroeg in West- Duitsland is aangereden door een Duitse automobilist, waarbij drie militairen om het levên kwamen, vijf ernstig werden ge wond en tien minder ernstig, heeft ver klaard met zijn troep volgens de voor schriften te hebben gelopen in twee rijen aan de linker kant van de weg. Achter de colonne liep een sergeant met een staaf lantaarn die geel licht gaf. Het linker gelid van de compagnie liep in de berm, het rechtergelid aan de rand van de weg. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht. De colonne werd in het midden ge grepen door de auto van een 25-jarige bakkersknecht, die terugkeerde van een schuttersfeest, sterk na r alcohol rook en de indruk maakte onder de invloed van alcohol te verkeren. De politie heeft hem een bloedproef afgenomen. De man zei het licht van de militairen niet te hebben gezien. Hij kon niet verkla ren hoe hij op de linker weghelft is ge raakt. Hij gaf toe te hebben gereden met een snelheid van ongeveer 100 km per uur. De Nederlandse militairen waren sedert vier dagen op weg naar het oefenterrein Bergen-Hohne. Het ongeluk gebeurde op de autoweg 214 bij Nienburg in Neder- saksen. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Herha ling openbaar eindexamen Toneelschool. Grote Kerk, dinsdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Een meisje werd aangerand," 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u., overige da gen 14, 19 en 21.15 u.: „Onder verdenking van zedenmisdrijf," 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Spaanse drif ten," 18 j. Minerva, vandaag tot en met donderdag 20.15 u.: „Nooit op zondag," 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Jazzkel- derjeugd", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De zeven bandieten van Silversprings", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Slachtof fer", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Terreur van de straat", 18 j. woensdag en donderdag 20 u.: „Gebrandmerkt", 14 j. DIVERSEN „Adam en Eva", café-chantant (Raam- vest 5): dagelijks 20 u.: Cabaret. TENTOONSTELLINGEN Hoofdwacht (Grote Markt): Tentoonstel lingen van tekeningen van de Grote Kerk en van Haarlemse stadsgezichten (Vereni ging „Haerlem"). Geopend van 10-12 en 14-17 u.; zondag van 14-17 u. Tot 9 juni. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 9-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand mei ex positie van grafiek van Lou Strik, 10-22 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 1 juni. DINSDAG 5 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De wereld van Suzie Wong". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Af spraakjes in september". WOENSDAG 6 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De wereld van Suzie Wong". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De maagdenbron". DINSDAG 5 JUNI Marquette Theater: geen voorstelling. WOENSDAG 6 JUNI Marquette Theater, 19.30 en 21 uur: „Het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Ko ningin." kunnen opwekken en regeringen ertoe kunnen brengen om hun inspanningen te verflauwen om te geraken tot praktische en zinvolle overeenkomsten over werkelij ke ontwapening". De regering zegt van mening te zijn, dat het vraagstuk van het gebruik van kernwapenen zou moeten worden aange vat binnen het kader van algemene en volledige ontwapening. „De ontwapenings commissie, die thans in Genève bijeen is, vormt het geëigende forum voor bespre king van dit vraagstuk", aldus het Neder landse schrijven. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vanmorgen de 45-jarige Berkelse arts in hoger beroep opnieuw veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens moord op zijn medegevangenen A. Lodder, op 4 februari 1958 gepleegd in de Leeuwarder strafgevangenis. Het Hof kwam tot dezelfde uitspraak als de Leeuwarder rechtbank, die op 30 maart 1961 dokter O. tot levenslange gevangenis straf veroordeelde. De president deelde mee, dat het hof de ten laste gelegde gif moord bewezen acht. De verdachte heeft acht dagen de tijd om cassatie aan te tekenen, van welke mogelijkheid hij, naar zijn verdediger mee deelde, gebruik zal maken. Advertentie Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk' Jogal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95- 2 40 8 88 De raad van Gorkum is bereid alsnog in te stemmen met de extra uitgave van 6900 voor een brochure over de sanering van de stad. Aanvankelijk was er sprake van dat het college van B. en W. dit uit eigen zak zou moeten gaan betalen. Deze 6900 zijn zonder medeweten van de raad uitgegeven, naast de begrote 8000 waarvoor de raad wel toestemming had verleend. Reeds vaker is het in de gemeente Gor kum gebeurd, dat burgemeester Van Rap- pard eigenmachtig beslissingen nam en de raad passeerde. Onder aanvoering van de P v.d.A.-fractie weigerde de raad onlangs het aanvullende krediet voor de brochure te verlenen. De socialistische fractie bleek nu bereid de zaak in der minne te schikken, hoewel zij bezwaren had tegen de redactie van een desbetreffend K.V.P.-voorstel. De so cialistische fractieleider verklaarde zich echter bereid in de volgende raads vergadering, bij een verbeterde redactie, vóór het aanvullende krediet te stemmen. Gorkums burgemeester is niet terugge komen op zijn geruchtmakende verklaring van voor de verkiezingen, waarin hij zei dat, als de P.v.d.A. een meerderheid in de Gorkumse rtaad zou krijgen en dezelf de houding tegenover B. en W. zou blij ven innemen als voorheen, Gorkum onbe stuurbaar zou worden en zijn aanblijven in het geding zou komen. UTRECHT. Geslaagd voor het kan didaatsexamen rechten A. M. A. J. Thia- dens (Aerdenhout). De generale synode van de Gereformeer de Gemeenten (een kleine kerkelijke groe pering die politiek naar voren komt in de S.G.P.) die gedurende twee dagen in be sloten zitting in Utrecht heeft vergaderd, heeft besloten dat televisie voor de leden van de gereformeerde gemeenten niet aan vaardbaar is. Verder heeft de synode uitgesproken dat de bijbel echtbreuk een geldige reden,, voor echtscheiding noemt. De 84-jarige J. Vos, die vorige week uit het rusthuis in Almkerk naar het zie kenhuis was gebracht, is daar gisteren overleden. Zoals bekend zijn in het bejaardenhuis in Almkerk in één nacht vier mensen overleden, vermoedelijk als gevolg van koolmonoxydevergiftiging. „Verrassend" noemt men de uitslag van de Statenverkiezing op Curasao, waar vijf partijen aan de gisteren gehouden verkie zingen deelnamen, maar slechts twee de eindstreep haalden. De Radicale Volkspartij, de Curagaose Volksunie en de Konstructieve Volkspartij (eens als katholieke volkspartij de grootste van Curagao) zijn van het politieke toneel verdwenen. De twaalf zetels van Curagao zijn nu verdeeld tussen de Democratische Partij, die onder aanvoering van premier Jonckheer vijf zetels verwierf, en de Na tionale Volkspartij van mr. dr. Da Costa Gomez (de oppositiepartij) met zeven ze tels. Op Aruba hebben van de vijf deelnemen de partijen ook slechts twee een voldoen de aantal stemmen weten te verwerven, te weten de Arubaanse Patriottische Par tij (de tegenhanger van de Democratische Partij), die vijf zetels verwierf en de Arubaanse Volkspartij (de tegenhanger van de Nationale Volkspartij) drie. De Aru baanse Nationale Unie (de tegenhanger van de Konstructieve Volkspartij), die tot nu toe een vertegenwoordiger in de Staten had, is verdwenen, evenals de Windward Island Progressive Party en het Arubaan se Arbeidersfront. Op de Bovenwinden kan de Democrati sche Partij één vertegenwoordiger naar de Staten sturen. Van Bonaire gaat een afgevaardigde van de Democratische Par tij Bonaire naar de Staten. Belangen. In het afgelopen week einde is ingebroken in het gebouw van de Vereniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels in de Jan Toorop- straat in Amsterdam. In het kantoor is een brandkast vakkundig opengesneden. De buit heeft een waarde van 20.000. Burgemeesers. Met ingang van 16 juni is benoemd tot burgemeester van Leider dorp mr. R. M. GallaS uit Den Haag, 39 jaar oud en aangesloten bij de CHU. Se dert 1950 is mr. Gallas referendaris bij het kabinet van de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Tot burgemeester van Workum is benoemd mr. B. van- Haersma Buma uit Assen, 30 jaar oud en lid van de CHU. Sedert 1959 is mr. Van Haersma Buma werkzaam bij het kabinet van de commissaris der koningin in Drente. Bijbelstudie. De prinsessen Irene en Margriet hebben het afgelopen weekeinde doorgebracht temidden van studenten, die een bezinningsbijeenkomst hielden op „De Kroeskamp", een protestants vormings centrum in Heerde. De samenkomst was geheel gewijd aan bijbelstudie. Het bezoek droeg een onoffi cieel karakter. Tf Krol overleden. Op 73-jarige leef tijd is m Haren overleden de heer Tj Krol oud-lid van de Tweede Kamer voor dé C.H.U., oud-gedeputeerde van de provincie Groningen en oud-burgemeester van Uit- huizermeeden. ogenblik aan de Democratische itriottische Pa.r- tegenwoordigers De oppositie, ge- De gr o e regering dee: Partij en de tij; hebben nu twaalf in de Staten gekregen. vormd door Nationale Volkspartij en Aru baanse Volkspartij, tien. Volgens de des kundigen zal het uitermate moeilijk wor den voor de regeringspartijen om 'een re gering te vormen. Wel hebben deze partij en met 12 van de 22 zetels de meerderheid, maar, zo sprak een politiek deskundige op Curagao, Bonaire en de Bovenwinden (met elk een zetel) kunnen nu de dienst uit maken als ze willen. Zij zouden eisen kun nen gaan stellen in ruil Voor hun stem. Advertentie Zoek het niet te ver, u vindt hef In In mei en juni is Zuid-Limburg op z'n mooist Ontdek het in rust. Laat u gratis inlichten over natuursehoontochten. V.V.V. Valkenburg (L), Tel. 04406-2048 Een groot hogedrukgebied strekt zich nu over geheel West-Europa uit, van Spanje tot Noord-Noorwegen. De hoogste barometerstanden komen voor boven de Noordzee en boven Scandinavië, waar de luchtdruk in de afgelopen 24 uur sterk is gestegen. Deze ligging van het hogedruk gebied brengt mee, dat de wind nog steeds in de noordhoek blijft, zodat nog voort durend koude lucht wordt aangevoerd. De vochtigheidsgraad van deze lucht is zo danig dat er zich, vooral in het oosten van het land, overdag vrij veel stapel wolken in ontwikkelen. Een zwak front, dat over Zweden naar het zuiden beweegt, kan morgen dicht bij ons land komen. De wind zal daarbij meer noordoostelijk wor den. In het arakter van het weer komt met dit alles niet veel verandering. 80-81. De tovenaar was zo onthutst, dat hij zat te beven op z'n stoel. Naast hem stond Pimpol's vader, die hem bij de arm schudde. Jij hebt mijn zoontje betoverd en 'n lelijke pad van hem gemaakt! zei hij woedend. Gogga werd zo bang, dat hij op de knieën viel en om genade smeekte. Zorg, dat Pimpol weer z'n oude ge daante terug krijgt! zei Pimpol's vader. Ja Ja ik zal het doen! bibberde Gogga. De commissaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. A. de Casembroot, heeft gis teren in de Engelse plaats Scarborough het vijfde jaarlijkse Nederlandse Festival ge opend. Het festival, dat een week duurt en waaraan een tentoonstelling is verbonden, staat in het teken van het Deltaplan. Advertentie De beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken Japanse Zig-Zag Naaimach., electr., in koffer f 350.- Maximum-temperaturen b» G e binnen- en buitenland. cx Neerslag: laatste 24 uur. 6 O S S Den Helder onbewolkt n 13 0 Ypenburg onbewolkt n 12 0 Vlissingen onbewolkt nno 13 0 Eelde zwaar bew. n 13 0 De Bilt onbewolkt nnw 12 0 Twente zwaar bew. windst. 12 0 Eindhoven onbewolkt nno 16 0 Zd-Limburg onbewolkt no 13 0 Helsinki onbewolkt no 11 0 Stockholm onbewolkt ono 18 0 Oslo zwaar bew nno 20 0 Kopenhagen zwaar bew windst. 15 0 Aberdeen licht bew. windst. 19 0 Londen onbewolkt no 17 0 Amsterdam onbewolkt n 13 0 Brussel onbewolkt ono 16 0 Luxemburg onbewolkt no 16 0 Parijs onbewolkt nno 19 0 Bordeaux onbewolkt no 23 9 Grenoble onbewolkt windst 21 0 Nice licht bew. nnw 19 0 Berlijn licht bew. nnw 16 0 Frankfort onbewolkt ono 18 0 München onbewolkt zw 12 0,2 Zürich onbewolkt nno 16 0 Genève onbewolkt ono 18 0 Locarno licht bew. O 20 0 Wenen half bew. wnw 13 0 Innsbruck geheel bew ozo 15 0 Athene licht bew. windst. 30 0 Rome zwaar bew. n 22 0 Ajaccio geheel bew windst. 21 /0 Madrid licht bew. windst. 20 0,3 Mallorca zwaar bew. n 17 10 Lissabon geheel bew. windst. Woensdag 6 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 8.11 uur, onder uur. Maanstanden 10 juni 7.22 uur eerste kwartier. 18 juni 3.03 uur volle maan. 25 juni 0.43 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 juni Hoog water 5.25 en 17.52 uur. Laag water 1.06 en 13.26 uur. Woensdag 6 juni Hoog water 6.08 en 18.33 uur. Laag water 1.45 en 14.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is I 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2