Gemiste kansen in Wenen voor Nederlands produkt OVER KOSTUUMS GESPROKEN (^Pr Ut jjj Chefarine „4 E WERELDNIEUWS extra Nieuwe Hf 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Het is prima het komt uit Denemarken Geen jury - ontslag van rechtsvervolging raatótoel Vierhonderd doden bij de opstand in Venezuela? Socialisten verwerpen éénzijdige ontwapening V era Brühne's verdedigers zullen in cassatie gaan De Gaulle voldaan over Macmillan WEU-parlement in Parijs bijeen Jacht in Spanje op links-socialisten VVV-personeel in Italië gaat morgen in staking van deze zuivere, lichte tabak rolt u de lekkerste Amerikaan. 0p de 2 DINSDAG 5 JUNI 1962 3 Twee verdachten van twee moorden in vrijheid U proeft er de beroemde Maryland bovenuit. Altijd vers in plastic pouch. Ook lekker in uw shagpijpje. Resoluties in Oslo Volgende conferentie in Nederland in 1963 Franse argwaan voor een groot deel weggenomen Wijze man Irak eist terugroepen van Amerikaanse ambassadeur Pennewlp Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. WENEN Als Nederlanders kunnen wij óns niet beklagen over het onthaal van onze koninklijke familie in Oostenrijk en over het succes dat ons land daarbij kon boeken. Dit resultaat moet des te hoger worden aangeslagen, omdat er van buiten af geen opvallende moeite is gedaan om dit succes te verhogen. Op het ogenblik dus ongeveer twee weken later ver wacht Oostenrijk het bezoek van het Deen se koningspaar. Wanneer men echter ziet met welk een propaganda-apparaat dit staatsbezoek door Denemarken wordt voor bereid, vraagt men zich af of wij onze kansen voldoende hebben uitgebuit. De bijzondere correspondenten uit ons land, die tijdens het koninklijk bezoek in Wenen waren, moesten teleurgesteld con stateren dat onze vlag bijna nergens in Wenen viel te ontdekken en dat de etala ges in de binnenstad geen enkel spoor ver toonden van een Nederlands reclamebiljet of van een Nederlands produkt. Daartegenover staat dat een groots op gezette Deense propaganda er voor zorg de dat reeds tien dagen voor de aankomst van het Deense koningspaar de Weense binnenstad in het teken van Denemarken staat. In de etalages ziet men portretten van de koninklijke familie, reclamebiljet ten en produkten, vooral echter uitsteken de slagzinnen die op 'n allerprettigste ma nier propagande maken voor Denemar ken als land van goede moderne smaak, van zuivelprodukten en van toerisme Alleen al in de etalages van zeshonderd Weense zaken hangt de „Dannebrog", de Deense vlag, waaronder dan meestal Deens aardewerk en speelgoed is uitge stald. In meer dan twaalf consumptieza ken met zelfbediening staat een Deens meisje dat kaashapjes aanbiedt en tevens in uitstekend Duits propaganda maakt voor de Deense zuivelprodukten. De bood schappen worden automatisch in papier- zakken gedaan, waarop de slagzin staat: „Het is prima, het komt uit Denemarken Én wanneer de huismoeders hun bood schappen thuis uitpakken vinden ze in deze zak bovendien nog een boekje over Denemarken en een foldertje met Deense kaasrecepten. Deze reclame is zo uitstekend geleid en zo goed verspreid dat de Weense bevol king straks niet meer aan kaas kan den ken zonder er Denemarken mee te asso ciëren. Voor de buitenwereld is Nederland nog steeds de grote exporteur van bloe men, maar dat wij ook uitstekende zui velprodukten uitvoeren, zou de Weense bevolking kunnen vergeten, nu de Deense reclame met zoveel kracht op de Oosten rijkse hoofdstad wordt losgelaten. Het is mogelijk dat 'n dergelijke, ietwat opdringe rige propaganda ons minder ligt, maar met onze goodwill in Oostenrijk hadden wij beslist grotere kansen gehad. NASHVILLE (Tennessee) (AP) Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Tennessee heeft maandag met tegenzin twee mannen in vrijheid moeten stellen wier proces geen doorgang kon vinden omdat het onmogelijk bleek een jury te vormen. De 39 jaar oude Carl Myers en de 20 jaar jongere James Horton hadden in het district Hancock in Oost-Tennessee terecht moeten staan, omdat zij daar verleden jaar bij een vuurgevecht de plaatsvervan gende sheriffs Alex Morris en A. J. Tyler doodgeschoten hadden. Voor hun eerste proces dat op onjuiste wijze gevoerd werd was ruim een week nodig om een jury te vinden. Voor het tweede proces werden 1.400 van de 7.000 inwoners van het district aangezocht. Het tweede proces zou in maart begon nen zijn, indien er een volledige jury was geweest. Slechts twee juryleden waren echter gevonden, aangezien alle andere aangezochte inwoners van Hancock ver klaarden een mening gevormd te hebben, familie van de verdachten te zijn of van mening waren dat zij zich geen eerlijk oordeel zouden kunnen vormen. Het is een smet op onze beschaving wan neer er in een district geen jury ter be rechting van verdachten gevonden kan worden,, zei een van de rechters van het Hooggerechtshof. Maar hij en zijn vier mederechters wa ren van oordeel, dat een man recht heeft op een proces in het district waar de mis daad gepleegd is. Aangezien de rechtbank geen jury kon vinden, moesten de beide verdachten wel van rechtsvervolging ont slagen worden. Advertentie t - i .1. Als u een goed en apart kostuum zoekt, loopt u dan eens bij ons binnen. Kijkt u rustig even rond, of er bij de 600 stuks, die er hangen, iets voor u bij is. U wordt beslist niets opgedrongen en wat het meest prettige is „U krijgt bij ons nog de echte gezellige per soonlijke bediening". Hartelijk welkom in onze zaak, ook al zoudt u alleen maar even komen kijken. Onze deur staat te allen tijde wagen wijd voor u open. Advertentie Voor hoelang SPORTCLUB BENFICA Met internationale voftbalclubemblemen Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM CARACAS (Reuter-AFP) Volgens oa- richten, die in de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn ontvangen, zouden bij de bloe dige gevechten in de marinebasis Puerto Cabello tussen regeringstroepen en. opstan delingen tijdens het weekeinde vierhon derd doden en zevenhonderd gewonden ge vallen zijn. De basis, die sinds zondag weer in handen van regeringstroepen is, is geheel geïsoleerd. De telefoonverbindingen zijn verbroken en de elektrische stroom is uit gevallen. In Caracas zijn aanslagen gepleegd met brandbommen. Gisterochtend hebben zes gewapende lieden een overval gedaan op een benzinestation en geprobeerd tanks in brand te steken. Maandagavond is op een plein in het centrum van Caracas een krachtige bom ontploft, waardoor veel schade is veroorzaakt. Er zijn geen slacht offers te betreuren. De Venezolaanse communistische leider Gustavo Machado, die maandag bij lijn terugkomst uit Moskou werd gearresteerd is vrijgelaten op verzoek van de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden. (AP) President Betancourt heeft ge dreigd, straffere maatregelen tegen ^e communistische partij en de linkse Movi miento Izuierda Revolucionaria te nemen. Aan beide partijen is verboden politieke activiteiten te bedrijven, maai Betancourt De 52-jarige Vera Briihne en de 48- jarige Johann Ferbach zijn door het gerecht in München tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de moord op de arts Otto Praun en diens huishoud ster. Na de uitspraak brak Vera Brühne (rechts) in tranen uit. Links Johann Ferbach. OSLO (Reuter) De afgevaardigden naar de conferentie van de socialistische internationale raad, in Oslo gehouden, hebben met algemene stemmen een ver klaring. getiteld: „de wereld van heden, het socialistische perspectief" goedge keurd. In deze verklaring wordt felle cri- tiek geleverd op de politiek van de commu nisten en het misbruik, dat de communis- ;.en maken van het socialisme in de we reld. Communisme en kapitalisme worden beide verworpen in de verklaring. Er wordt aangedrongen op volledige ontwapening in de hele wereld; zowel de kern- als de klas sieke wapens moeten verdwijnen. De ont wapening dient echter te geschieden onder een doeltreffend internationaal toezicht. De democratische socialisten, aldus de verklaring, aanvaarden echter geen een zijdige ontwapening. In een resolutie wordt er bij de socia listische partijen op aangedrongen de re geringen van hun landen te bewegen geen economische hulp aan het Spanje van Franco te verlenen, wat onder meer in houdt dat de socialistische partijen zich tegen toetreding van Spanje tot de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) moeten kanten. In de resolutie wordt be wondering voor de stakende Spaanse ar beiders geuit en wordt de staking als ver werping van het huidige bestuur be schreven. Ook werd een resolutie aangenomen waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de „voortgezette onderdrukking van democratische vrijheden in veel Aziatische landen". De raad veroordeelde voorts de „Portugese koloniale onderdrukking in Afrika" en koloniaal bewind in het alge meen. De apartheidspolitiek van de Zuid afrikaanse regering werd eveneens gecri tiseerd. De conferentie is maandag geëindigd. De volgende bijeenkomst van de socialistische internationale zal een congres zijn dat in heeft te kennen gegeven, dat hij ze wel- september 1963 in Nederland wordt gehou licht zal verbieden. den. MUNCHEN (DPA) De verdedigers van Vera Brühne en Johann Ferbach heb ben meegedeeld tegen het vonnis van le venslang over hun cliënten in cassatie te zullen gaan. Tegen een vonnis van een rechtbank van gezworenen, als het onder havige, is in West-Duitsland geen gewoon hoger beroep mogelijk doch alleen cassa tie bij het Hooggerechtshof in Karlsruhe. Bij deze behandeling in cassatie wordt niet over de feiten geoordeeld maar al leen over de al dan niet juiste toepassing van regelen en procedures der rechtspraak. Het Hooggerechtshof kan dan even tueel de zaak naar het gerecht terugver wijzen voor herbehandeling. Het Hof verklaarde zelfmoord „met ze kerheid" uit te sluiten en verklaarde dat mevrouw Brühne belang moet hebben ge had bij de dood van dr. Praun. Het Hof gaf uitdrukkelijk te kennen, dat het zich niet uitsprak over de moraal van mevr. Brühne en haar levenswijze tot de tijd van de moord. „Het leven van Vera Brüh ne is in de huidige maatschappij geen uit zondering", aldus het Hof. PARIJS (Reuter) De argwaan van de Fransen, dat Groot-Brittannië de ge meenschappelijke markt wil binnendringen als voorhoede voor verdere Amerikaanse invloed of als een sluwe tegenstrever van een werkelijke Europese politieke unie, is door het overleg tussen premier Macmil lan en president De Gaulle voor een groot deel weggenomen. De Gaulle zou na afloop van het over leg bijzonder in zijn schik zijn geweest en onder meer gezegd hebben dat „alles verloopt alsof Groot-Brittannië werkelijk een Europees land wordt". De opvatting dat Groot-Brittannië een eiland is, schijnt te verdwijnen zo zou de generaal ver klaard hebben. In kringen rond De Gaulle werd vernomen, dat Macmillan de generaal de verzekering heeft gegeven, dat de Franse politiek om zelf een kernmacht op te bou wen niet op verzet stuit in Britse regerings kringen. Macmillan zou De Gaulle ook de verzekering hebben gegeven, dat de Brit se regering volstrekt niet meent dat de Franse regering onder De Gaulle streeft naar vorming van een derde macht in Europa los van het westelijke bondgenoot schap. Het feit, dat Macmillan geen cri tiek heeft geleverd op Frankrijks onafhan kelijke ontwikkeling tot kernmogendheid zou op De Gaulle een uitstekende indruk hebben gemaakt. PARIJS Na de ontmoeting op topni veau tussen Frankrijks staatshoofd gene raal De Gaulle, en de Britse premier Ha rold Macmillan, in het afgelopen weekein de op Franse bodem is gisteren ettelijke verdiepingen lager, in Parijs een nieuw beraad begonnen dat, in grote lijnen, ech- 1er vooral wel aan hetzelfde onderwerp de politieke organisatie van Europa zal ?ijn gewijd. Het parlement van de West- Èuropese Unie, waarin parlementariërs der zes E.E.G.-landen, alsmede die van Groot-Brittannië zitting hebben, is voor de achtste maal voor vier dagen op haar vas te zetel in Parijs in vergadering bijeenge komen, om Europese problemen van poli tieke, militaire, economische en finan ciële orde te belichten en te bestuderen. Onder de sprekers, die zich tot de ver gadering zullen wenden, bevinden zich ook verschillende ministers en gisteren opende de Franse premier, Georges Pompidou, de rij. Pompidou verklaarde de Britse kandida tuur voor het lidmaatschap van de E.E.G.- te steunen en hij zei het ongeduld te kun nen begrijpen van hen, die van oordeel zijn dat Europa er wel eens een schepje boven op mocht werpen, om de politieke eenheid te verwezenlijken. Hij wees echter ook op het verschil in tempo, dat een historische ontwikkeling pleegt te nemen naar gelang een spontaan verlangen, dan wel de druk van andere krachten, meestal van buiten af, de motor voor zo'n evolutie vormt. De W.E.U.-parlementariërs hopen dat tempo niettemin wat te kunnen opvoeren, door de verschillende suggesties, die zij de ministers onder ogen willen brengen. Een dier denkbeelden behelst het voorstel een wijze man" te benoemen, die de techni sche onderhandelaars in Brussel zou kun nen adviseren inzake een protocol over Groot-Brittannië's toekomstige betrekkin gen met de E.E.G. Onder de drie promotoren, die uit eigen naam een oplossing aan de hand willen doen voor het probleem, dat door de com monwealth wordt gesteld, bevindt zich ook de Nederlandse socialistische oud-staats secretaris C. L. Patijn. Het Kamerlid dr. J. J. R. Schmal (C.H.U.) werd gisteren als een der zes vice-presidenten gekozen, die de voorzitter, de Franse afgevaardigde Arthur Conté, in zijn verschillende taken gedurende dit zittingsjaar zullen bijstaan MADRID (AFP) De Spaanse politie treedt sinds enkele dagen in heel Spanje op tegen de oppositiebeweging „Volksfront voor de Bevrijding". Er zouden al een honderdtal arrestaties zijn verricht. Het front, dat in 1958 in het geheim in het le ven werd geroepen, is een links-sociaiis tische beweging, waarvan vele rooi katholieken lid zouden zijn. Het is gek, maar hebt u ook zo'n last van die telefoon? Nee, ik bedoel niet, dat ze (telefoon is vrouwelijk, had u dat ge dacht?) u in uw werk of tijdens uw maal tijd stoort, maar de negatieve wijze waar op ze dat doet. Ik met het al, u begrijpt mij niet. Nou, je zit een knoop aan te naaien en plotseling daar gaat ie ('k maak 'm mannelijk, hoor, ik kan niet anders). „Hè," denk je, „zou het hem zijn? Zo maar met een smoesje en een vraagje? Mag je niet denken „as getrouwd sijnde," maar toch denk je even: 't zou toch leuk zijn Of zou het Marian zijn? Zou dat kind toch weer eens even moeder willen spreken en eindelijk eens eerlijk zeggen, wat er toch is, de laatste tijd?" Of is het toch nog een uitnodiging om te komen? Dat ze het zo gezellig zouden vinden, als jij er óók bij was?" Je gang naar de ratelende reutelma- chien kan variëren van een prettig aarze len tot een biddend kermen dat het toch asjeblief die zal zijn en niet Miep met r gezeur Dan is het de piano-stemmer. Of je thuis bent en of hij even trecht kan. Ja, hij kan. En hij krijgt koffie en een sigaret. En je puft balorig mee. De post is al even ongemakkelijk. Tus sen griezelgroen giro en het fleurig flod derfoldertje nooit eens dat éne bekende handschrift. Of dat verrukkelijk „Liefe tante" van een kleine vriendin, die je niet kan, maar om een rare reden moét ver geten. Een lidmaatschapskaart alleen maar. En ook nog dat taaie tijdschriftje, nooit gelezen en niet te lezen waarschijnlijk. Er ligt wel een berg post op antwoord te wachten. En je moet een paar ver velende mensen opbellen. Bah! Zelfs als je kind met een paar vriendinnen thuis komt, kun je een geeuw niet onderdrukken. s Avonds is het stil in huis. Hij in de tuin, je lyceïst heeft morgen een wiskun- deproef en zit boven te hersenknarsen. En de kleinste ligt net in bed. De radio van de buren klinkt altijd naar geestig in je stille kamer. En je hebt even min lust, zelf dat ding aan te zetten. Vort met die correspondentie-map, een sche merlampje aan, een sigaret, een kopje koffi de krant en nog even je kind een nachtzoen brengen. Ik wist precies, dat je nou zou komen", zegt ze gelukkig. „Goed geraje, hè?" Je stopt haar in en legt je hoofd even naast het hare. „Gek, mam, als jij op straat fietst en zo dan heb je een heel ge woon gezicht. Net als iedereen, hè. Niet mooi net als andere mensen. Maar zo vlak naast me ben je zo mooi zo lief Je kleine wereld is volmaakt nu. Er hoeft geen snoepgoed in, geen weelderig sprookje, geen exquis parfum. Je hebt een liefdesverklaring gekregen en je kunt het verder vanavond zelfs zonder gezelschap stellen, zonder sigaret en zonder boekje. De radio-stilte heeft nu iets beslotens en de grasmachine buiten zingt iets goeiigs. Een vredigheid zonder pretentie neemt be- ROME (AP) Het personeel van de Italiaanse provinciale VVV-kantoren heeft besloten met ingang van morgen het werk voor drie dagen neer te leggen. De landelijke vakvereniging, waarin het pro vinciale V.V.V.--personeel georganiseerd is zegt, dat het werk neergelegd wordt om- dat het Italiaanse ministerie van Toerisme zlt van ?e- "oor hoelang. en Vermaak te traag is bij het nakomen van de beloften voor verbeterde arbeids omstandigheden. - «•- I De provinciale V.V.V.-kantoren doen al les, van het drukken van brochures en het verspreiden van litteratuur over regionale attracties tot aan het helpen van buiten landers bij het verkrijgen van onderdak, het organiseren van excursies enzovoort. BAGDAD (AFP) De Iraakse regering heeft de Amerikaanse ambassadeur te Bag dad verzocht het land te verlaten. De Iraakse ambassadeur te Washington is eveneens teruggeroepen. De reden is de erkenning van Koeweit door de V.S. als onafhankelijke staat. In kringen van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken is gezegd, dat de stap van Irak geen verbreking van de diplomatieke betrekkingen betekent. Amerikaanse functionarissen in Wash ington hebben in verband met de maat regel van Irak opgemerkt, dat meer dan 60 landen Koeweit nebben erkend Maar Irak heeft nog met géén van hen de di plomatieke betrekkingen verbroken. Advertentie Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raaktl Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Alarmpeil. Bij overstromingen in het ge bied van Poznan in Zuidwest-Polen zijn grote gebieden bouwland en honderden huizen onder water komen te staan. Het water van de rivier de Odra is tot 1,90 meter boven het „alarmpeil" gestegen en er worden nooddijken aangelegd. Zigzag. Een Polarisraket die gisteren ge lanceerd werd van Cape Canaveral, moest kort nadat de tweede trap in wer king getreden was vernietigd worden, omdat hij uit de koers raakte. Het is nog niet bekend waardoor de raket na het afvuren van de tweede trap een zigzagkoers ging beschrijven. Analfabetisme. In een poging om een ein de te maken aan het analfabetisme heb ben de vroede vaderen van Laboehan Taboe op Oost-Sumatra bepaald, dat iemand die lezen noch schrijven kan niet mag trouwen, aldus meldt het pers bureau PIA. En voor diegenen op wie het huwelijk geen aantrekkingskracht uitoefent, is het in geval van analfabetis me verboden de bioscoop te bezoeken. Advertentie t*# Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche Politie. Verscheidene studenten zijn giste ren gewond geraakt, toen de politie een aantal van hen met gummiknuppels ver spreidde in de buurt van de universiteit van Lissabon. Ook een hoogleraar, die de studenten vroeg zich te verspreiden, werd hierbij gewond. De studenten wa ren voor het universiteitsgebouw bijeen gekomen om de autoriteiten de vrijla ting te vragen van een student, die kort geleden gearresteerd is in verband met onrust in de universiteit. Bijeenkomsten van studenten zijn kortgeleden onwettig verklaard door het Portugese ministerie van onderwijs. Beroep. De Amerikaanse minister van justitie Robert F. Kennedy heeft mee gedeeld dat er regelingen worden getrof fen om „een aanzienlijk aantal Chinese wezen-vluchtelingen" uit Hongkong in Verenigde Staten toe te laten. De eer sten, zo zei Kennedy, zullen vanavond in Chicago aankomen. Kennedy deed een beroep op gezinnen die kinderen wil len adopteren zich op te geven als „sponsor". Het aantal Chinezen dat jaarlijks volgens de immigratiewetten in de Verenigde Staten mag binnenko men bedraagt 105. Bovendien kunnen personen immigreren met bepaalde ge specialiseerde beroepen en degene die een „sponsor" in de Verenigde Staten hebben. Gelyncht. Een woedende menigte heeft gisteren te Naranjal een politie-ambte- naar gelyncht, die in dronkenschap vier personen doodschoot. De politie-ambte- naar bedronk zich en begon in het wilde weg te schieten, aldus de berichten. Een woedende menigte zette de jacht op de ambtenaar in, doodde hem en probeer de zijn lijk in brand te steken. Andere politiemannen wisten dit laatste echter te voorkomen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3