Het verdwenen manuscript DE WERELD VAN MORGEN IS VANDAAG AL TE ZIEN Puzzel nummer 38 l TANTE PATENT EN DE SOF PANDA EN DE PECHVOGEL u m Zwakke sexe staat financieel 't sterkst h Veiling van Russische paarden in Engeland <"Hoe is het ontstaan?^ Ons vervolgverhaal aMguKsm ZATERDAG 9 JUNI 1962 11 door H. Wolfram Geizsler VOORPROEFJE VAN DE TOEKOMST OP DE WERELDTENTOONSTELLING IN SEATTLE Dit woord: DOMINO i) Professor Helfering, een van de grootste kenners van de klassieke oud heid, was stellig niet een van het le ven vervreemde geleerde. Zijn colle ges aan de universiteit alsook zijn boe ken waren levendig en uitermate boei end, hij zelf was een man van de wereld. Sedert vele jaren gaf hij wekelijks op bepaalde middagen in een van de grootste collegezalen zijn colleges over de cultuurgeschiedenis der Grie ken en van het Romeinse Rijk. Helfering's elegante verschijning, zijn briljante voordracht en buitenge wone kennis maar ook zijn fijnzinnige ironie, die vooral tot uiting kwam wanneer hij zich verdiepte in verge lijkingen met het heden, boeiden zijn toehoorders in hoge mate en zijn col leges waren dan ook zeer gezocht. Des te gevreesder waren daarente gen Helfering's privatissima, de klei nere studiegroepen, althans bij diege nen die niet al te serieus wensten te studeren. Hier kon zijn ironie soms zeer persoonlijk worden, vooral wan neer iemand zijn gebrek aan kennis met allerlei handige trucs trachtte te camoufleren. Reeds menige student vooral van het vrouwelijk geslacht was daarbij in tranen uitgebarsten. In de zeer kleine kring van wer kelijk geïnteresseerden toonde Helfe ring zich echter van zijn beste zijde. Daar was hij een uiterst beminnelijk en toegeeflijk man. Ongetrouwd zijnde, had hij veel be hoefte aan het gezelschapsleven in de beste zin des woords en aan gezien hij een vermogend man was, kon hij het zich veroorloven om bij voorbeeld een beroemd strijkkwartet of solist bij zich thuis uit te nodigen, waarbij hij zijn gasten vorstelijk ont haalde. Jaarlijks vierde hij zijn geboorte dag, die in mei viel, door met een kleine groep van zijn meest geliefde en begaafde studenten een reis naar Rome te maken. De kosten van zulk 1 een reis nam hij stilzwijgend voor zijn rekening. Hij scheen er een grote af keer van te hebben om speciaal zijn verjaardag alleen door te brengen. ,.'t Is al erg genoeg, dat ik weer een jaar ouder word" placht hij te zeg gen. „Zou ik die dag dan ook nog al leen moeten zijn!" Het was een waar genot om met iemand als professor Helfering veer tien dagen in Rome door te brengen. Beter dan de meeste Romeinen ken de hij de stad, zowel in haar moder ne als historische gedaante. Wanneer hij met zijn studenten op de Palatijnse heuvel stond, dan waren enkele handbewegingen en woorden van hem voldoende om zijn reisgeno ten het paleis van keizer Tiberius voor ogen te toveren. Ook zag men door zijn ogen op het Forum de redenaars tribune voor zich, waar Cicero tegen zijn aartsvijand te keer ging. En enkele honderden jaren eerder het schouwspel van de Sabijnse maagden die hier in triomf werden aangesleept. Men zag dat tafreel voor zich, zoals Rubens het vol realiteit heeft geschil derd. Op zulke momenten kon professor Helfering werkelijk toveren met woor den. Heel bijzonder waren ook de avon den. Men ging de voze schittering, waardoor toeristen uit alle delen der wereld in het algemeen gelokt worden, uit de weg. De professor wist, waar men het echte oude Rome kon vin den, en hij kende cafeetjes en kleine restaurants in het oudste gedeelte van de stad, die in keldergewelven waren gevestigd, waarvan de dikke muren misschien nog wel afkomstig waren uit de tijd van keizer Augustus. Hij kende al dergelijkè gelegenheden en iedereen daar scheen hem te kennen. Overal werd hij met Italiaanse uit bundigheid begroet. En hier, in zulk een omgeving, temidden van taxi chauffeurs en handwerkslieden waar tussen zich misschien een enkele avon tuurlijke toerist bevond, bracht hij zijn gezelschap. Hij kende de gerech ten, waarop de waard trots was en de landwijn, die hoewel tot op ze kere hoogte onschuldig toch opeens gevaarlijk kon worden. Heel vaak werd dit gevaarlijke punt overschre den en dan heerste er in de rokerige, halfdonkere omgeving pas recht een bijzondere sfeer. Wanneer prof. Helfe ring in de juiste stemming was en op zo'n moment was dat meestal het geval liet hij zijn fantasie de vrije loop en naar aanleiding van een heel j toevallig gemaakte opmerking kon hij dan opeens een boeiend verhaal gaan j vertellen, waarvan niemand precies kon uitmaken in hoeverre het op wer- j kelijkheid of fantasie berustte. Dit keer had hij voor zijn verjaars- j feest een spelonkachtig restaurant uit- gekozen, dat de lugubere naam droeg j „De Etruskische grafkelder". Des middags had zijn gezelschap m j gehuurde auto's een tocht door de Sabijnse bergen gemaakt en het was j iedereen opgevallen, dat Helfering niet zo opgewekt was als gewoonlijk. Hij j was stil en bemoeide zich nauwelijks met het gezelschap. Toen ze uit c.e hoogte op de Campagna en het verre Rome neerkeken, scheen Helfering's blik zoekend de horizon af te tasten, alsof hij iets wilde vinden. Iedereen viel het op, maar niemand j zei er iets over. Men vermoedde, dat j professor zich melancholiek voelde in verband met zijn verjaardag hij was thans 61 geworden en hoewel hij er in het algemeen veel jonger uit- zag, kon hij op een dag als deze plot- j seling werkelijk oud lijken Toen een straaljager opeens met ontzagwekkende snelheid langs de i blauwe hemel schoot, om een ogen- j blik later uit het gezicht te verdwij- j nen, vroeg Helfering plotseling zonder enige samenhang: „Hebben jullie vanmorgen de krant gelezen?" Zonder het antwoord van j zijn tochtgenoten af te wachten liep j hij echter met de handen op de rug langzaam verder en bleef stil staan i in de schaduw van een olijfboom. Op de terugtocht scheen hij zijn j melancolieke stemming te boven ge komen te zijn. Hij converseerde weer opgewekt met zijn reisgenoten en 's avonds ging men dineren in „De Etruskische grafkelder". In een hoek van het keldergewelf was een tafel gereserveerd. De maal tijd begon met kleine gebakken vis jes en eindigde met scherpe, doch bijzonder lekkere kaas, die er ste.lig niet toe bijdroeg om de dorst van het gezelschap te verminderen. Gezien de naam van het restaurant lag het min of meer voor de hand, dat gedurende de maaltijd gesproken werd over de Etrusken, het raadsel achtige volk, dat voor de Romeinen over een deel van Italië heerste, en waarvan men hoewel er zeer veel sporen zijn overgebleven zo wei nig weet. „Ik wacht er eigenlijk op" zei pro fessor Helfering lachend, „dat één van u, mijne heren, zich op dit gebied verdienstelijk zal maken. Want we kunnen de in groten getale bewaard gebleven Etruskische opschriften wel lezen maar we begrijpen de taal niet. Is dat niet bedroevend?" „Ik troost me erfnëe" antwoordde iemand uit het gezelschap „dat zelfs de Romeinen in de tijd van Caesar het Etruskisch al niet meer verston den". Er ontspon zich een geleerde dis cussie. Helfering was bijzonder knop in het op gang brengen van een dis cussie, en de wijn droeg er thans het zijne nog toe bij.Men sprak over de graftekens van het onbekende volk en over de cultuur. Men verloor zich in vage en ab stracte redeneringen en keek verrast op, toen twee politie-agenten binnen kwamen om er op te wijzen dat het sluitingstijd was. Pas toen bemerkte men dat alle andere gasten reeds vertrokken waren. Helfering stelde zijn studenten ge rust door mee te delen dat ze zich van het officiële sluitingsuur niets be hoefden aan te trekken. Hij wees op een deur achter in het keldergewelf waarheen een trap van enkele tre den leidde. De eigenaar van het res taurant maakte een uitnodigend ge baar. Met genoegen gingen professor Helfering en zijn gasten hierop in en via het trapje en de deur kwamen ze in een andere gewelfachtige ruimte, welke de keuken bleek te zijn. Op dit late uur was alles reeds keurig op geruimd en er was niemand meer aanwezig. Het rook er naar vis bak ken en vele andere dingen maar een deur stond half open en hierdoor kon wat frisse lucht het vertrek binnen komen. Veel was dit echter niet, want de deur kwam uit op een kleine bin nenplaats, welke aan alle kanten was ingesloten door hoge huizen en waar een zurige lucht hing zoals in kelders. (Wordt vervolgd) HOE ZAL het leven er in het jaar 2000 uitzien? De bezoeker van de We reldtentoonstelling in Seattle krijgt daar op een onderhoudend, sensationeel en tot nadenken stemmend antwoord in het paviljoen „World of Tomorrow", een tentoonstelling die ongeveer 1,6 hectare inneemt. Wanneer de bezoekers het ge bouw binnenkomen wandelen ze eerst langs een aantal stands van Amerikaanse ondernemingen, waar de produkten te zien zijn, die volgens deze ondernemers in de komende eeuw zullen worden ge bruikt, bijvoorbeeld auto's zonder wie len, die op een (verbeterd) „luchtkussen" zweven. Na het passeren van een fraai aangelegde vijver komt men in een prachtige tuin het terrein vanwaar de reis naar de 21ste eeuw wordt begonnen. Deze reis duurt 21 minuten en kan door 100 personen tegelijk worden onder nomen. Zwevende stad DE TOCHT begint in de „Bubble-ator", een doorzichtige, bolvormige pneumatische lift, waarin men het gevoel krijgt een ruimtereis te maken en tenslotte op 30 meter hoogte in een „drijvende stad" aankomt. Het ruimtegevoel wordt verkre gen door gebruik te maken van elektro nisch opgewekte geluids- en lichteffecten en bovendien draait de lift onder het stij gen. Bakken op zonne-energie Bij het verlaten van de lift bevindt men zich in „de ruimte". Via een helling komt men in een spiraalvormig verlopende tun nel, die is opgebouwd uit 3250 in elkaar grijpende aluminium kubussen, met ribben van 1,20 meter, die in groepen zijn gerang schikt. Hier trekt de toekomst „verbeeld" door elektronische geluids- en kleur effec ten, aan de toeschouwer voorbij. Een dui delijke explicatie zorgt er voor dat wat men ziet en ondergaat ook begrepen kan worden. Elke kubus brengt ook nog zijn eigen verhaal: sommige geven inwendig een drie dimensionaal filmbeeld te zien, andere mo dellen van allerlei aard of stereografisch weergegeven statistieken. Al deze afzon derlijke elementen worden door middel van een elektronische band op het juiste moment in beweging gezet of verlicht zo zijn er elke 2 minuten en 40 seconden 500 verschillende effecten. Gecontroleerd klimaat BIJ HET verder gaan komt de bezoeker bij een komvormige diepte, waarin zich een model van de „stad der toekomst" be vindt. Daarin ziet men de ingenieuze stads aanleg, het ingewikkelde verkeer, de ruim aangelegde fabrieken, een ideaal stadscen trum en woonwijken, waar licht en ruimte is. Voetgangers en gemotoriseerd verkeer zijn streng gescheiden. Vervolgens ziet men de woning der toe komst. Deze is om een verticale as draai baar, om ten volle van het zonlicht te kun nen genieten. De keuken is voorzien van fornuizen die op zonne-energie werken en er staan thermo-elektrische koelkasten, waarin warmte direct in stroom wordt om gezet. Snoerloze strijkijzers en stofzuigers vergemakkelijken de huishoudelijke ar beid. HET VERVOER, de industrie, de levens- middelenproduktie en de automatisering vragen daarop de aandacht. Het belang rijkste feit is misschien wel dat de mens het weer" geheel in de hand heeft en dat daardoor de oogsten tot het viervoudige zijn gestegen. De fabr" ken verwerken nieuwe grondstoffen en leveren produkten af die thans nog nauwelijks in het rese- archstadium zijn. De zeeën voorzien de mensheid ook volop van plantaardige voedingsmiddelen die nu nog onbekend zijn, bereid uit wieren, algen en andere maritieme vegetaties. Kunstmatige schoolmeester Ook op het gebied van onderwijs, verbin dingsmiddelen, .ontspanning, ambachten, kunst en vermaak hebben nieuwe opvat tingen, die thans nog in het experimentele stadium verkeren, vaste vorm aangenomen. Zo zal de toepassing van elektronische hulpmiddelen bij het onderwijs het moge lijk maken het lesrooster uit te breiden en tegelijkertijd het aantal docenten te beper ken, alsook het werk der leerlingen door een kunstbrein te laten controleren en corrigeren en ook hiervan ziet men enkele prototypes in vol bedrijf. DE VEELVULDIGE Europese grapjes over de prominente rol van de Amerikaan se vrouw in het maatschappelijke leven van haar land zijn dezer dagen bevestigd door Hilda H. Kollmann, voorzitster van de „nationale vereniging van vrouwelijk bank personeel" en vice-presidente van de Coun ty Bank and Trust Co. te Blue Island (Illi nois). Op de jaarvergadering van het American Institute of Banking verstrekte zij de vol gende statistische cijfers: 1. Tweederde van alle bankemployees zijn vrouwen, 2. Vrouwen bezitten 65 percent van alle spaarsaldi, 74 percent van alle huizen in de buitenwijken van Amerika's steden en 65 percent van 's lands privé-vermo- gen, 3. Vrtmwêh iVorden in 80 jièrcent van allé levensverzekeringspolissen als begun stigden genoemd, 4. Hoewel de mannen 80 percent van het gezinsinkomen verdienen, blijkt dat vrouwen 85 percent van alle inkomsten uitgeven. 73 74 80 85 Horizontaal: 1. nare vièze lucht; 6. onbe vlekt, wit; 11. bep. maand; 14. soort vis; 15. aalgeer; 16. eer, hulde; 17. bijwoord; l'8. beest; 20. vlaktemaat; 21. stuk (goed); 22. riviertje in prov. Utrecht; 24. meer; 26. vis net m. afdelingen; 28. mooi, bekwaam; 30. niet kort; 32. rolvormig doosje; .35. verfijnd maar m. tekenen van verval; 38. intern, verdragsorg., afk.; 39. zilverpopulier; 41. ontstekingskoord; 43. Nederlands; 44. in houdsmaat; 45. verbinding; 48. Ierland; 50. muzieknoot; 51. bep. afsluiting; 53. deel v. e. wiel; 55. muze van het minnedicht; 57. verharde huid; 59. ruige muts, monnikskap; 62. afvoerbuis; 64. naar beneden; 65. bep. maand, afk.; 68. stone: platte steen in ga zon; 70. vlecht; 72. hert; 73. niet glanzend; 75. maak tam; 77. boomstronk; 79. titel afk.; 80. zie 20; 81. de aristocratie; 83. bep. vlak temaat (Zuid-Holl. eilanden); 85. kippen- loophok; 86. bep. getal; 87. nobels. Verticaal: 1. pijnlijke scheut; 2. hoog bouwwerk; 3. meisjesnaam; 4. afgunst; 5. vogelklem, knipbeugel; 6. het zich beraden; 7. laatstleden; 8. Turks opperbevelhebber; 9. deel v. e. blad; 10. valse vouw; 11. bep stuk serviesgoed; 12. tijdperk; 13. bep. boom; 19. meisjesnaam; 23. pootloze larf; 25. vlug; 27. elektrisch geladen deeltje; 29. wortel; 31. antilope-achtig dier; 33. jon gensnaam; 34. cowboy-ruiterfeest; 36. ge slacht. stam (Schots); 37. Nation, leger in Indon. afk.; 39. slang; 40. het bloeien; 42. deel v. e. trap; 46. rivierboot; 47. jongens naam; 49. delfstof; 52. een bep. geluid la ten horen; 54. roofdiertje; 56. zoon van Ja cob; 58. kinderspeelgoed; 60. afgezette vel den, grenzen; 61. delen van het hoofd; 63. niet veranderen, nalaten; 66. bode a. e. uni versiteit; 67. afstand van lVz of 2 tonen; 69. geel gekleurde; 71. verdicht verhaal; 73. in sect (mannelijk); 74. Zweedse munt; 76. Russische straaljager; 78. redactie (afk.); 82. voorzetsel; 84. mij. Het Westland heeft zich deze week een nieuwe* drwivenprinsef- gekozen: de 23- jarige Honselersdijkse mej. Dago Per soon, die zich donderdag ir Naaldwijk heeft voorgesteld. Hier is Miss Druif 1962 (in het midden) met haar beide hofdames, de 19-jarige Bregje van der Lely uit Maasland (links) en de 22 len tes tellende Nel van Dijk uit Naaldwijk. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO. 37 riM e A VEN PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 37: 7,50: M. Geelen, Zaanenlaan 36, Haar lem; 5,mej. K. Porck, Kennemerlaan 163, IJmuiden; 2,50: J. Koedijk, Lombok straat 18, Haarlem. Een veertigtal Russische paarden, die eigendom zijn van de Sovjet-regering, zul len op 27 juni in Engeland geveild wor den. Dit is de eerste veiling van Russische paarden in Groot-Brittannië sinds de Rus sische revolutie, aldus deelde een woord voerder van de veilingmeesters, Tattersall and Co., mede. Zowel kleine, taaie berg- paardjes als grotere dieren zullen geveild worden. Bij de groep bevinden zich oók beroemde kozakkenpaarden. Enkele exem plaren van dé acht rassen, die aangebo den worden, zijn nog niet eerder in Enge land geïmporteerd. Verwacht wordt, dat de paarden die ge schikt zijn voor de jacht, de rijsport en het polospel op de veiling in het brandpunt van de belangstelling zullen staan. De paarden acclimatiseren op het ogen blik op de boerderij van Peter Provatorov, een uit Rusland afkomstige zakenman die in Kent woont. Hij heeft verklaard, dat dit jaar vermoedelijk nog honderd Russische paarden geveild zullen worden. Als de be langstelling groot is, zullen volgend jaar vermoedelijk meer Russische paarden aan gevoerd worden. Het woord domino wordt in twee betekenissen gebruikt. Men bezigt het voor een lange mantel met kap, voor de persoon die zulk een mantel op een ge maskerd bal draagt en in de tweede plaats voor het spel met 28 zogenaamde „stenen". De oudste betekenis is die van priestermantel en die is wel ont staan doordat de drager ervan dikwijls zeide: benicamus Domino, laat ons de Heer prijzen. De toepassing op hét ge zelschapsspel schijnt het eerst in Italië of Spanje te hebben plaatsgevonden. Wie zijn laatste steen heeft aangelegd, roept: domino; hij is immers de meester, de winnaar. Volgens anderen ontleent het spel zijn naam aan het feit dat de achterzijde der stenen zwart is. Onder invloed van het werkwoord domine ren hoort men ook wel: dominee- spel en men heeft zelfs wel eens ge dacht dat het dominospel door predi kanten zou zijn uitgevonden! Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp vnif.irr kwax hmtuAoi rykpicatb 31. De Batavier was juist terug in de huiskamer met de jachtbuit in zijn hand. Hij keek tevreden en triomfantelijk. Eindelijk had hij vlees. En het was een goede vette haan. Toen ging de telefoon. Dode lijk geschrokken door het luide gerinkel liet hij zijn buit vallen en wierp zich op de grond. Vijfmaal rinkelde de telefoon en vijfmaal jammerde de grote Sof: „Genade, o grote Thor." Na vijfmaal was het stil en de Batavier durfde eindelijk op te staan van de grond. Hij zei: „Dank u, Thor, voor de stilte. Sta mij toe dat ik mijn maal bereid". En hij keek om zich heen naar een plek, waar hij het beest, zijn prooi zou kunnen plukken en daarna roosteren. Hij moest een vuurtje hebben, dat was het belangrijkste. COP. MAITIN TOONDEï 33. „Hallo lui!" klonk opeens de stem van Sten O., „is hier ergens een telefooncel in de buurt?" Verschrikt keerden meneer Pech en Panda zich om. „Wie bent u?" vroeg Panda wantrouwend, „en waar komt u opeens vandaan?" „Ik ben een verslaggever, die toevallig even langs kwam," antwoordde Sten O. ontwijkend. „Ik heb een sappig stukje voor m'n krant, zodoende. Waar is die telefooncel?" „Die zijn hier niet," antwoordde Panda, „en dat is maar gelukkig ook, want meneer Pech is juist hierheen gekomen, omdat hij geen bezoek en geen telefoontjes wil hebben." „Tja, dat is dan fijn voor jul lie, maar snert voor mij," bromde Sten O., „een be richt is als een kadetje, het mag niet oudbakken wor den. snap je?" Dubbend kauwde hij op zijn sigaar. „Wacht eens," vervolgde hij, „kan ik dat vliegtuig niet overnemen? M'n krant heeft er best wat voor over om primeurtjes te krijgen, dus je kunt er nog een aardig voordeeltje aan over houden." „Nee, ik wil geen voor deeltjes!" riep meneer Pech haastig. „Niet nog meer geld, want dat geeft alleen maar last met familie en zo. U mag dat vliegtuig cadeau hebben!" ,Jong, jong," dacht Sten O., „wat een knalartikel zit hier in: TRA GIEK VAN EEN TOTO-WINNAAR!" Zijn oog bleef even rusten op het opschrift van het bordje, dat Panda in de grond had geslagen: VERBODEN TOEGANG VOOR FAMILIE, UITVINDERS EN GELDLENERS.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11