OAS-leider Gardy pleit voor een verdeling van Algerije Contact ter verzoening in Rocher Noir hervat halï\0\ *eer vandaag- HET WEER De Gaulle opent campagne voor het referendum sa nep I Géén toegang tot het Hildebrandmonument Gkq! AUTO UNIQK DKW PEUGEOT SKODA Ex.-SS-officier krijgt 15 maanden wegens moord Gunstige uitslag staat voor hem vast Geen overleg vóór Nederland zegt wat het wil Prins Bernhard doet aanval op Elsevier VAN LOON'S jifeê'MQRRIS "ieforeyou êuy! A. J. Rolteveel's DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING N.V. GARAGE VERBEEK leuk en praktisch! alleen verkrijgbaar bij \JütTip€ REGEN- EN TWEEDJASSEN Bewolking Aan het strand: Verschroeide aarde Het woord is aan ft v,V Soebandrio: Dr. Van Roijen gereed om\ overleg te beginnen DJAKARTA, (AP). De Indo- nesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft verklaard, dat Indonesië er niet op gebrand is de besprekingen met Nederland over Nieuw-Guinea te hervatten, voordat Indonesië er zeker van is dat Neder land het plan-Bunker in beginsel aan vaardt. Automobielbedrijf COIFFURES DE VRIES Eén vraag Vijf partijen In de krant van heden: KENNEMERLAAN 55 Lunshof vertelt leugens" ETALAGE WIJK AAN ZEEËRWEG 4 Complete keukens Granieten douche-bakken ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel Kalverstraat IJmuiden - Tel. 7543 uji Prijzen vanaf ƒ5595. AUTOMOBIELBEDRIJF 47e JAARGANG NUMMER 182 ZATERDAG 9 JUNI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewrjks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave* Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. G. van der ORAN, (Reuter/AFP). Ex-generaal Paul Gardy, die zich de nieuwe leider van het geheime leger noemt, heeft zich volgens Europese kringen in Oran uitgesproken voor verdeling van Algerije. Hij wenst de vorming van „een of verscheidene gebieden, bevrijd van de bevoegdheden van de huidige regering in Frankrijk en de strijdkrachten van het (mohamme daanse nationalistische) leger voor nationale bevrijding". „In deze gebie den, het begin van een vrij Algerije dat met het Westen is verbonden, zullen de Europese en mohammedaanse bevolkingsgroepen worden bijeen gebracht die niet onder het juk van de FLN (het Algerijnse nationale bevrijdingsfront) en de communisten willen leven. De hergroepering in deze gebiedseenheden van de Europeanen van Algerije die in harmonie willen leven, brengt het vertrek van diegenen met zich mee die onder de wetten van de FLN en het communisme verkiezen te leven", aldus de verklaring van Gardy. De vorige week woensdag afgebroken contacten tussen vooraanstaande Europe anen en regeringsautoriteiten in Rocher Noir zijn vrijdag hervat. Doel der bespre kingen: een verzoening tussen de Europese en de Algerijnse gemeenschappen voordat de campagne voor het referendum begint. In een klandestiene O.A.S.-uitzending, tijdens de rede van De Gaulle via het televisie-geluidskanaal in Algiers werd ge zegd, dat het doel van de O.A.S. niet de annulering van de akkoorden van Evian is, doch dat deze gecompleteerd dienen te wor den met voorwaarden die aan Europeanen en Algerijnen hus politieke, economische, culturele en religieuze rechten garanderen. Luisteraars naar de rede van De Gaulle, die via radio-Algiers werd uitgezonden, Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Advertentie BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596_ Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwakke wind en weinig bewolking. Later tot ma tig toenemende wind uit weste lijke richtingen, gepaard gaande met daling van temperatuur, toe neming van de bewolking en mo gelijk enige regen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zwak oceaanfront passeert mor gen met minder zonnig strandweer, gevoIgd door wat koudere lucht. Matige wind tussen west en noordwest. Overdag 15 tot 17 gra den. Zeewater 11 graden. Vooruitzichten: Maandag wat meer zonnige perioden, maar koeler dan in de afgelopen dagen. hoorden aan het slot van de toespraak het geluid van een ontploffing, die veroorzaakt werd door twee mortiergranaten die op het gebouw waren afgeschoten. De tech nische installatie van het radiostation werd niet beschadigd. Twee technici liepen door het breken van de ruiten snij wonden op. Het station verdween enkele seconden uit de lucht, doch het programma werd spoedig hervat met grammofoonmuziek. In de k'andestiene uitzending van de O.A.S. werd Sarradet, een vroegere O.A.S. aanvoerder, die de zaak voor de O.A.S. verloren heeft genoemd en de Europeanen aanraadde de wapens neer te leggen, ter dood veroordeeld. De O.A.S. heeft vrijdag in Algiers haar „verschroeide aarde" politiek voortgezet met bomaanslagen op openbare gebouwen en scholen. Ook banken en postkantoren moesten het weer ontgelden. De O.A.S. maakte in totaal 43.000 nieuwe franc buit. Volgens de voorlichtingsdienst van het hoge commissariaat in Rocher Noir is vrij- I dag te Kolea een O.A.S.strijdgroep van achttien leden opgerold. In het gebied van Sidi Bel Abbes zijn donderdag drie Europeanen, onder wie de burgemeester van het plaatsje Palissy, door mohammedanen vermoord. In Oran werd gisteren bij een aanval van de O.A.S. een politieman gedood. De persdienst der voorlopige Algerijnse regering maakte bekend, dat sinds 30 mei ruim 9.000 Algerijnse vluchtelingen via de Tunesische grens naar hun land zijn te ruggekeerd. Naar schatting huizen nog 111.000 vluchtelingen in Tunesië. ANSBACH. (AP) De vroegere S.S.- Obersturmbanrführer Leo Patina, die toe gegeven heeft in oktober 1939 tien Poolse gevangen gedood te hebben, is tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Patina, die nu vijftig jaar oud is, heeft voor de rechtbank verklaard dat hij de Polen met een mitrailleur in de gevange nis van Alexandrowo doodgeschoten had, waar zij vastgehouden werden onder de verdenking Duitsers mishandeld te hebben Tot zijn verdediging had hij aangevoerd dat een meerdere hem gewaarschuwd had dat indien hij het bevel niet uitvoerde, hijzelf doodgeschoten zou worden. >300000000300000cc00000^^ Petit-Senn: Niet de dingen om ons heen verande ren zozeer, doch onze kijk erop. mot -M „Als de Nederlanders geen duidelijk standpunt innemen, is het beter enige tijd te wachten voordat officiële of informele besprekingen worden gehouden, zei Soe bandrio na een bespreking met president Soekarno. „Het is niet het plan-Bunker, waarover wij moeten praten, maar de uitvoering van het plan", voegde Soebandrio hieraan toe. Het falen van de besprekingen zal na delig zijn voor alle betrokken partijen, in het bijzonder voor de inspanningen van de Verenigde Staten en zijn vertegenwoor digers, aldus Soebandrio. Nederland is volkomen ingesteld om op elk ogenblik, dat dit maar zou kunnen worden gewenst, het gesprek met Indone sië op basis van het plan-Bunker te voe ren. Dit heeft een woordvoerder van de regering medegedeeld na afloop van de kabinetsvergadering van gisteren. Hoewel Nieuw-Guinea aan de orde is ge komen heeft ambassadeur Van Roijen niet deelgenomen aan het kabinetsberaad. Te voren heeft hij besprekingen met de mi nisters gehad, waarbij duidelijk is komen vast te staan hoever Nederland wil gaan. Als dr. Van Roijen woensdag of donder dag naar Washington teruggaat heeft hij uitgebreide volmachten om naar omstan digheden te handelen. Mocht het zijn, dat Indonesië reeds dins dag het gesprek wil heropenen, dan -kan dat ook gebeuren: de tweede man van de Nederlandse delegatie, mr. Schürmann, is geheel op de hoogte gesteld van de opvat tingen van de Nederlandse regering. Advertentie i i Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal. tel. 67.500-57.501 Advertentie Lange Nieuwstract 497 Tel. 730t Adviezen omtrent haaren huirlhehnvdeling (Van onze correspondent) PARIJS In een toespraak van onge veer twaalf minuten heeft het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, gister avond 23 dagen vóór de grote gebeurtenis, de campagne geopend voor het referen dum, waardoor op 1 juli het Algerijnse volk over zijn eigen toekomst zal kun nen beschikken. Dat ook de president der republiek geen twijfel meer koestert over de uitslag Van de volksstemming, liet hij zo mogelijk nog wat duidelijker dan tevoren uitkomen. Het volk van Algerije zal, zo verwacht De Gaulle op voorhand, zijn onafhankelijk heid verwerven en daardoor de akkoorden van Evian bekrachtigen, die voorzien in een samenwerking op alle gebieden met Frankrijk. Door die vrije keuze zal Al gerije een nieuw bestaan in zijn historie beginnen. Op de drempel van die nieuwe fase deed het staatshoofd een dubbel beroep, ener zijds op de Franse „zwartvoeten", die hun kansen niet moeten verspelen, doch met beide handen aangrijpen, en anderzijds op de toekomstige leiders van het Algerijnse volk, die hij opwekte hun hoge verantwoor delijkheden niet te onderschatten. Met deze historische gebeurtenis in het vooruitzicht gaf de generaal een terugblik op de weg, die Frankrijk de laatste ja ren heeft afgelegd, om daarna zijn versie van de ontwikkeling te geven, waarin zijn eigen rol niet ongeflatteerd naar voren -wam. De Vierde Republiek had zich on machtig getoond de rebellie in Algerije het hoofd te bieden. Die onmacht had de republiek bijna in de afgrond van een burgeroorlog gestort. Toen had hij, De Gaulle, in 1958 het roer in handen geno men. Sedertdien was de oplossing van het drama eigenlijk bijna vanzelf steeds dich terbij gekomen. Tenslotte hadden de Alge rijnse rebellen contact met de Fransen ge zocht om een einde aan het bloedbad te maken. De akkoorden, die in onderling overleg zijn opgesteld, zullen op 1 juli door het Algerijnse volk bekrachtigd kunnen worden. Aldus, in grote lijnen samenge vat, schilderde De Gaulle het beeld van de geschiedenis der laatste jaren en dat zijn Vijfde Republiek er wel voordelig af komt, kan moeilijk worden ontkend. Frankrijk heeft de oorlog in Algerije welbeschouwd gewonnen en het is, zo sug gereerde de generaal, eigenlijk aan de Franse edelmoedigheid te danken, dat de capitulatie van het F.L.N. nog enigszins kon worden verbloemd. De pogingen van het leger, de republiek ten val te brengen en haar president van het leven te beroven, werden eveneens met snelle woorden en korte zinnen afge daan. Ook met middelen van terreur, moord, diefstal en chantage, laat de staat zich niet van zijn plaats verdringen, zo stelde de generaal vast, want de republiek is hecht en stevig op haar stellingen ge vestigd. De conclusie van deze zeer geidealiseer- de voorstelling van zaken luidde, dat nie mand iets van de toekomst te vrezen heeft wanneer „hij, die met de hoogste verant woordelijkheden is belast" maar verder op het „trouwe vertrouwen van het volk' mag blijven rekenen. Het Franse volk is een groot en een drachtig volk, zo verzekerde De Gaulle zijn gehoor nogmaals, en wij zullen de voorbereidingen treffen om onze huidige positie te handhaven, ook wanneer men sen en hij wees nu met een veelzeg gend gebaar op zijn eigen borst moch ten verdwijnen. Een nadere aanduiding van zijn voornemens, die in de richting wijzen van een nieuwe grondwetsherzie ning, verschafte de generaal echter niet en concreet nieuws leverde zijn toespraak dan ook nauwelijks op. Volgens de Franse staatscourant van heden luidt de tekst van de vraag, die de kiezers zal worden voorgelegd als volgt: Wilt u dat Algerije een onafhankelijke staat wordt, samenwerkend met Frankrijk volgens de voorwaarden die bepaald zijn bij de verklaringen van 19 maart 1962?" Met deze verklaringen wordt gedoeld op de akkoorden van Evian. De gemeenschappelijke Frans-moham medaanse commissie heeft vijf politieke partijen tot de campagne toegelaten: 1. Het Front van de Nationale Bevrijding (F.L.N.), 2. De Algerijnse communistische partij, 3. Het Blida-Mitidja comité voor de handhaving van de akkoorden van Evian, 4. De beweging voor samenwer king, 5. De Verenigde Socialistische Par tij. Geweigerd zijn de partij van het Alge rijnse volk, een moslimgroep die sinds lang fel tegen de F.L.N. is, en het Al gerijnse verbond van de socialistische par tij SFIO (de Franse afdeling van de ar beiders-internationale). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en H'lem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Scheepsberichten 6 Weg en Wiel6 T opsy 6 Kerkdiensten 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Onder Ons 9 Feuilleton 11 Erbij 13,16 Beurs 17 Economise nieuws17 Effecten en Geldmarkt17 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie ••TIM. ïiv De jeugd klimt op de fonteinbak van het Hildebrandmonument. De zon, het water, het grasgazon: het vraagt erom! Daar ko men de kinderen aan. Ze lopen het gras plat, klimmen op de bak, springen in het water, op zoek naar muntjes die er in zijn gegooid door kenners van de concur rerende Trevi fontein in Rome. Met de centjes klimmen zij er weer uit, lopen wéér door het gras en klimmen nu met moddervoeten terug op de bak. Gevolgen: de beelden zijn al vies, de bak is bemodderd. Maar dat is nog niet alles. Er is een leuk spelletje bedacht: achter de beelden om over de rand lopen, je goed aan de beelden vasthouden anders val je in het water. Bakvissen gaan op de rand zitten en hangen hun tassen aan de beel den! Gistermiddag gebeurde het onvermijde lijke: „Geen toegang", Het monument verdient een andere liefde en zorg dan die onbekommerde kinderen ervoor hebben. Het is kwetsbaar. Onze fotograaf moest met zijn toestel weggaan omdat de kin deren in opperste vreugde stunts gingen bedenken om maar mooi op de foto te komen! Onze fotograaf C. de Boer ging weg omdat hij bang was dat een beeld beschadigd zou worden. Er was geen con trole. 's Middags was het bordje er: geen toegang. Er wordt druk geconfereerd over een mogelijk betere oplossing. Het Hilde brandmonument staat weer vèr weg. (Van onze Amsterdamse redacteur In felle bewoordingen heeft Prins Bern hard hedenochtend bij zijn terugkeer uit Amerika de houding van enkele Neder landse persorganen gelaakt wegens hun aanvallen op het Koninklijk huis. De Prins zei met stijgende verontwaardiging: „In de laatste jaren is het een sport gewor den leden van het Koninklijk huis in de pers aan te vallen, speciaal in Engeland. Dat is een gemakkelijke sport: de leden van een Koninklijk huis kunnen zich im mers niet verdedigen. In Nederland maakt men de laatste tijd ook wel eens gebruik van deze gewoonte. Als een kinderblad als Propria Cures (Am sterdams StudentenbladRed.) dat doet, heb ik geen bezwaar. Van kinderen kan men immers geen verantwoordelijkheids gevoel verwachten. Maar als de heer Luns hof in Elseviers Weekblad durft te zeggen dat ik het in mijn hoofd zou halen, na een reputatie van 25 jaar, waarin ik niets heb gedaan in strijd met wat de regering en land hebben gewild, dit nu wel zou hebben gedaan, dan loopt het de spuiga ten uit. Ik heb het blad zeer kwalijk ge nomen, dat het dergelijke leugens ik herhaal: leugens publiceert". De prins keerde vanmorgen op Schiphol terug van een Amerikaanse reis, die hij had gemaakt op uitnodiging van generaal Curtis Lemay, chef-staf van de Ameri kaanse luchtmacht Advertentie In onze Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstr Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1