Friese zuivelstaking nu weer onzeker Explosie op „Astrid Naess' te wijten aan onvoldoende onderhoud van de motor Werkloosheid bedreigt Noordoostpolder de ha Fanta... 'f smaakt fantastisch Amsterdamse luilakviering vroeger maar kalmer iKus Naar een compromis? voor paps Nieuwe aardappelen niet voor export Raad voor de Scheepvaart Industrialisatie hard nodig Samenwerking op terrein weerkunde Geding over teer- cijfers Lexington voortgezet 4 ZATERDAG 9 JUNI 1962 5 Hoofdbestuur ANAB staat achter een actie Kabelbreuk kostte kinder levens: zes weken geëist Ontslag van vervolging in zaak-Tiendeveen geëist Een jaar voor stelende kampioen-wielrenner Werkloosheid dreigt I ndustrialisatie Boeren trekken weg Klaar als een bron in de zomer zon is Fanta. Mensen die Ja tegen het leven zeggen, roepen Ha! ais frisse en vrolijke Fanta hun dorst komt lessen. Fanta, fantastisch, voor iedereenl Kerkelijk nieuws Tijdens een vergadering van de af delingsafgevaardigden van de ANAB in Friesland, die gisteravond in Leeuwar den werd gehouden, heeft de voorzitter van deze bond, de heer S. van der Ploeg, meegedeeld, dat het hoofdbestuur van de ANAB gistermorgen tijdens een ver gadering in Utrecht unaniem het besluit genomen zich achter de staking te stel len. De onderhandelingen met meer dan één instantie zullen echter op zo kort mogelijke termijn worden voortgezet. Dinsdag zullen de leden per ciculaire worden ingelicht omtrent de situatie op dat moment. De heer Van der Ploeg liet doorsche meren, dat het gisteravond heropende overleg met de Friese zuivelbond, dat he denochtend wordt voortgezet, voor de A.N.A.B. gunstige perspectieven heeft ge opend. Hij verklaarde gegronde redenen te hebben om op voortzetting van het overleg aan te dringen. De leden van de bond, die ondanks de heropende onderhan delingen koste wat wil toch wilden staken, voegde de heer Van der Ploeg op een ge geven moment toe: „Maar als er meer in zit dan wij vragen, moet ik dan ook nee zeggen?" De heer Van der Ploeg ver wachtte, dat hij vanavond om zes uur de voorlopige resultaten van de bespre kingen zou kunnen meedelen. Hij constateerde, dat er beweging in het front is gekomen. De heer Van der Ploeg legde de leden van de bond de vraag voor, of ze het op konden brengen het gegeven stakingsparool voor bepaalde tijd op te schorten, wanneer de resultaten van de besprekingen van morgen voor de A.N.A.B. een zodanige lijn zouden aangeven dat er daarna geconcludeerd kan worden dat bij voortgezet overleg een bepaalde verwezen lijking van de wensen en verlangens van de A.N.A.B. tot stand zou komen. Gaat u er mee akkoord, dat wij eventueel nog één keer onze goede wil tonen, zo vroeg de heer Van der Ploeg. Het merendeel van de afdelingsafge vaardigden spraken hun vertrouwen uit in het beleid van het hoofdbestuur, rdits de eisen van de A.N.A.B.onverkort wor- Advertentie Is 't niet geweldig: een pap pie die z'n oogappel lid maakt van de grote Shell Junior Clubl Inlichtingen bij elke Shell-pomp! SHELL eUfmaXS Voor de rechtbank in Dordrecht is zes weken gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige heibaas, die verantwoordelijk wordt gesteld voor het omvallen van een grote stalen heistelling in Dordrecht in november 1961. Twee in een brandgang achter het bouwterrein spelende meisjes werden door de top van het gevaarte ge troffen en waren vrijwel op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de sluiting, waaraan een tui was bevestigd, het begaf. Een natuurgetrouwe nabootsing van het achttiende-eeuwse Britse oorlogs schip H.M.S. „Bounty" ligt hier in de haven van Long Beach, Californië. Het schip dat is gebruikt bij de nieuwe verfilming van het oude verhaal over de muiterij op de „Bounty", is ge bouwd op een werf in Lunenburg, Nova Scotia. Het wordt op het ogen blik tentoongesteld op de wereldten toonstelling in Seattle. den gehandhaafd. De bondssecretaris, de heer Koster, had medegedeeld, dat één fa briek in Friesland zich bereid heeft ver klaard de na-uitkering van 156.- die de A.N.A.B. voor zijn leden eist, uit te be talen omstreeks augustus. Naar aanleiding van de mededeling van de Friese Zuivelbond, dat de A.N.A.B. in geval van staking juridisch aansprakelijk zou worden gesteld voor de schade die hieruit voor de Friese Zuivelbond zou voortvloeien, deelde de heer Van der Ploeg mee, dat het gehele bezit van de A.N.A.B. gisteren is geschonken aan een andere vereniging met rechtspersoonlijk heid. „Van een kikker kun je verhipt wei nig veren plukken", merkte de heer Van der Ploeg op. Er worden voldoende schen kingen van anderen verwacht om de sta king te financieren. Onrechtmatige daad In een gisteren gehouden buitengewone ledenvergadering van de bond van Coöpe ratieve Zuivelfabrieken in Friesland waar alle afdelingen op één na vertegenwoor digd waren, hebben de leden zich met al gemene stemmen achter het standpunt van het bestuur van de bond gesteld, dat, zo als bekend, geweigerd heeft, in te gaan op de door de A.N.A.B. gestelde voor waarde tot uitbetaling van een na-uitke ring van 156 gulden op de lonen van de zuivelarbeiders in Friesland over de pe riode van 1 met 1961-1 mei 1962. De Friese Zuivelbond heeft verklaard tot het laatste moment bereid te blijven tot onderhande lingen. Zoals bekend zal de staking zich beper ken tot een twintigtal bedrijven met een gezamenlijke aanvoer van anderhalf mil joen kilogram melk per dag. Als de sta king doorgaat, zal de actie van de A.N.A.B. worden aangemerkt als een on rechtmatige daad en zal daarover een ci- viel-rechterlijke uitspraak op korte ter mijn worden gevraagd. In een circulaire aan de exporteurs van consumptieaardappelen heeft het produkt- schap voor aardappelen medegedeeld, dat het produktschap voorlopig geen ver gunningen zal uitgeven voor de uitvoer van in Nederland geteelde nieuwe aardap pelen. Zodra meer normale verhoudingen ten aanzien van de binnenlandse voorzie ning bestaan, zullen weer vergunningen worden afgegeven. De officier van Justitie bij de recht bank in Assen heeft ontslag van rechts vervolging geëist tegen de twee wacht meesters uit de zaak-Tiendeveen, omdat hij van beide verdachten noodweer duide lijk bewezen achtte. Zoals bekend werd in juni 1961 de 30- jarige Berend Pekel dodelijk getroffen uit een politiepistool tijdens een schietpartij bij een café in Tiendeveen. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 22-jarige wielrenner, tweevoudig Neder lands kampioen sprint, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk wegens een lan ge reeks winkeldiefstallen, gepleegd in samenwerking met twee vrienden in on geveer twintig plaatsen. Zijn vrienden, een 22-jarige kelner en een 19-jarige chauf feur, beiden uit Amsterdam, kregen een zelfde straf. Het drietal had het vooril op radioza ken gemunt. Gedurende vijf maanden wer den per week zeven a acht kleine radio toestellen gestolen, die voor dertig tot zes tig gulden werden verkocht. Ook werden wel horloges, grammofoonplaten en scheerapparaten weggenomen. Een 20-ja- rige kelner uit Amsterdam, die steeds voor de verkoop van de gestolen goederen had gezorgd, werd ook veroordeeld tot een jaar, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Hij had totaal tachtig gestolen radio's en enkele andere apparaten voor de die ven verkocht. Advertentie 2662 De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de carterexplosie op 13 april 1960 aan boord van het motor tankschip Astrid Naess, toen dit schip, stomende langs de oostkust van Noord- Amerika, op weg was van La Salina (Ve nezuela) naar New York. Tengevolge van de explosie ontstond brand, waardoor ze ven leden van de bemanning ernstig wer den gewond. De Astrid Naess, een schip van de N.V. Norness Scheepvaart Maat schappij te Amsterdam was geladen met 24.158 ton olie. De bemanning bestond uit 44 personen. Bij een onderzoek naar de oorzaak van de carterexplosie bleek dat na de ontplof- In de Noordoostpolder zal het in de week van 1 tot 7 juli feest zijn: de polder bestaat 20 jaar, op 1 juli verandert hij van een openbaar lichaam in een ge meente, landrost ir. A. P. Minderhoud neemt afscheid en de eerste burgemee ster doet zijn intrede. Wie die eerste burgemeesterzal zijn? De 29.224 ge meentenaren vragen het zich nog steeds in spanning af. Op 2 juli zal de minister van Binnen landse Zaken de nieuwe gemeenteraad komen installeren. Daarmee zal dan na twintig jaar een eind zijn gekomen aan de toestand dat de staat rechtstreeks het burgerlijk gezag in de polder uitoefent en zal de volledige gemeentelijke demo cratie zijn ingevoerd. De gemeente zal tijdelijk worden inge deeld bij de provincie Overijsel. Aan de verkiezingen voor Provinciale Staten heb ben de inwoners vorige maand alvast mo gen deelnemen, wat niet wegneemt, dat veel inwoners zich afvragen, hoe land dat „tijdelijk" zal zijn, en blijven denken aan een aparte provincie IJselmeerpolders. Na alle feestelijkheden in de Noordoost polder zullen de dagelijkse zorgen weer de aandacht opeisen. De heer J. W. M. van de Noort, die nu als lid van het da gelijks adviescollege van het Openbaar Lichaam „wethouder" is, zal dan waar schijnlijk als echte wethouder doorgaan met zijn inspanningen om voor de jeugd werkgelegenheid te scheppen. Er is erg veel jeugd in de polder, dat schept problemen. 45,7 percent van de be volking is jonger dan veertien jaar, tegen 29,9 percent in heel Nederland. Zal men rr\ AA die jongelui werk kunnen geven in de pol der zelf? De beroepsbevolking die in I960 7250 personen bedroeg, zal in 1970 zijn ge groeid tot 10.000. Als geen bijzondere maat regelen worden genomen, zal in datzelfde tijdvak de werkgelegenheid zijn gedaald van 8.000 tot 7650. Houdt men ook reke ning met in- en uitkomende pendel, dan zal er in 1970 een geregistreerde arbeids reserve van 2425 personen zijn, wanneer er niets gedaan zou zijn, om dat getal te drukken. «len zoekt de oplossing m industrialisa tie. Naast de landbouw en de bestaande, op de landbouw gebaseerde industrie, moeten er ook andere industrieën komen, zodat voorkomen kan worden, dat gezin nen uit voorzorg voor hun opgroeiende kinderen de polder verlaten. Bij Emmeloord is een klein industrie terrein ontstaan. Het begon in 1959 met twee bedrijven, die samen vijftig man nelijke werknemers in dienst hadden. Nu staan er elf met samen 195 mannelijke en 64 vrouwelijke werknemers. Naar ver dere vergroting van het aantal bedrijven wordt gestreefd. Erg veel reclame maakt de industrie vestigingsplaats Noordoostpolder niet, maar als „wethouder" Van de Noort er gens een gegadigde op het spoor komt, vliegt hij er op af. Nog onlangs heeft zich een gegadigde aangemeld op grond van lovende getuigenissen, die een reeds ge vestigde firma over het personeel in de Noordoostpolder kon geven. Een fabriek van bijzonder kantoormeubilair is in zijn geheel uit Amsterdam verplaatst. De faciliteiten die een industriekern ge niet, zou men ook hier wel graag willen hebben. Men valt in de termen, vindt men omdat de beroepsbevolking hier met 4 per cent per jaar toeneemt, terwijl de norm voor aanwijzing als industriekern 3,2 per cent is. Met alle industrialisatieplannen blijft de polder, die met zijn 48.000 ha. straks de grootste gemeente van Nederland naar op pervlakte zal zijn, toch vooral een land bouwgebied. In de landbouw is het nu moeilijk geworden, een verdergaande me chanisatie, vaak afgedwongen door tekort aan arbeidskrachten, nog rendabel te ma ken. Men zal moeten zoeken naar moge lijkheden om oogstmachines met grote ca paciteit een voldoende areaal te laten be werken. Aan de trek van landarbeiders naar andere beroepen ontkomt de Noord oostpolder evenmin als overig Nederland. Industrievestiging zal kunnen zorgen, dat de migratie van landarbeiders wordt af geremd. GENèVE (Reuter) Vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie hebben hun regering aanbevelin gen gedaan voor samenwerking op het ge bied van de weerkunde, een onderzoek naar het magnetisch veld van de aarde en op het gebied van telecommunicaties met be hulp van satellieten. Dit is te Genève be kendgemaakt waar een conferentie der in ternationale meteorologische organisatie wordt gehouden. De voornaamste vertegen woordiger van de Sovjet-Unie is prof. Bla- gonravof, terwijl de Amerikaanse afvaar diging wordt geleid door dr. Hugh Dryden. Hun ontmoeting volgde op een menings uitwisseling tussen Kroesjtsjev en Kenne dy over samenwerking bij het verkennen en het gebruik van de ruimte voor vreed zame doeleinden. fing zware rookwolken uit de machineka- merkap en de schoorsteen opstegen. Alle leden van het machinekamerpersoneel, die tijdens de ontploffing beneden waren konden de machinekamer verlaten, maar zeven van hen hadden ernstige brandwon den opgelopen. De gewonden werden over genomen door het s.s. Ocean Monarch' en naar New York gebracht. De Astrid Naess was door de ontploffing en brand ernstig beschadigd in machinekamer, verblijven en opbouw van het achterschip en kon zich niet meer door eigen kracht voortbe wegen, zodat het naar New York moest worden gesleept. Gebleken is dat er, reeds voordat deze explosie zich voordeed, met de motor van dit schip nogal wat moeilijkheden zijn ge weest. De raad is van mening dat een alge hele beveiliging tegen carterexplosies niet bereikbaar is. Indien motoren uitgevoerd worden met bewegende delen, kunnen aan die delen storingen optreden, die tot zo'n explosie kunnen leiden. Voor tankers is het getal ligdagen in de verscrillende haven vaak beperkt en dik wijls mag aan boord van dit soort sche pen in de laad- en loshavens niet aan de hoofdmotor gewerkt worden. Daaraan zal het volgens de raad wel dienen te wor den toegeschreven, dat de machine-instal latie van de Astrid Naess zich in het al gemeen in minder goede staat van on derhoud bevond. Voorts echter vraagt de raad zich af of het machinekamerpersoneel met dit soort motor wel voldoende vertrouwd was. In de zomer van 1959 is het schip vpor.eei grote reparatie naar de werf gezonden. Men had toen allerlei moeilijkheden met hoofdmotor ondervonden. Dit alles moet toen stellig aan de tech nische leiding van de rederij bekend zijn geweest. Ook na de reparatie bleven de bezwaren bestaan. Bovendien is het de raad opgevallen gezien de moeilijkhe den die zich hadden voorgedaandat er na het uitvoeren van deze grote reparatie geen degelijke proeftocht met het schip is gemaakt in volle zee met de juiste per sonen aan boord. Op de maatregelen die na de explosie zijn genomen heeft de raad geen kritiek. De raad komt tot de slotsom dat de explosie waarschijnlijk is ontstaan door het warmlopen van een der kettingwielen van de kettingspanner. Aan de constructie van zulke bewegende delen in het carter dient bijzondere aandacht te worden be steed. De algemene staat van onderhoud van de „Astrid Naess" en in het bijzonder van de machinekamer liet te wensen over. Juist bij de tankers zal men, aldus de raad, aan die kant van het gebruik van het schip bijzondere aandacht dienen te schenken, omdat men in de laad- en los havens veelal geen gelegenheid krijgt voor grotere onderhoudswerken aan de machi ne. in Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". Het algemene „ziektebeeld" van de lui lakviering in Amsterdam dit jaar was: vroeger, maar kalmer dan voorgaande ja ren. Toch kwamen er in de vroege och tenduren op het hoofdbureau ruim 250 meldingen binnen van baldadigheden, die gepaard gingen aan de pogingen van de Amsterdamse lieverdjes hun bejaarde stad genoten vroeger dan ooit uit bed te krij gen. Dit had natuurlijk het voordeel dat het pinksterweekeinde er door verlengd werd. De nadelen waren echter ook aan zienlijk: ruiten sneuvelden, papierbakken brandden uit, fietsen en vuilnisemmers werden gebruikt voor het opwerpen van barricaden, brievenbussen raakten in brand, schuiten werden los gemaakt, de jeugd brak straten open, banden liet men leeglopen, meerdere voorwerpen verdwe nen in het water. Toch meldden alle Am sterdamse politiebureaus dat het kalmer was dan vorige jaren, wat vooral te dan ken is aan de vele filmvoorstellingen, op tochten. sportwedstrijden enz. die, onder andere de Amsterdamse jeugdraad tussen 4 en 8 uur had georganiseerd. Öm half vijf vertrokken zelfs vier bussen met Amster dammertjes naar Zandvoort, waar ze tot 7 uur bleven. Om een uur kwam de eerste melding op het hoofdbureau binnen. Het bleek dat een tienjarig knaapje, gestoken in een keurig wit uniform op een trompet spelend door de stad marcheerde. Van ernstiger aard waren de moeilijkheden die ontstonden op het kruispunt Govert Flinckstraat— Van Woustraat, waar voortdurend ver sperringen werden opgeworpen zodat de trams niet konden passeren. Wanneer een trambestuurder uitstapte om de baan vrij te maken, werd hij door de luilakvierders lastig gevallen. In de Verbindingsstraat sneuvelde een spiegelruit van 2.35 bij 2.60 meter. Op het bureau Pieter Aertszstraat werden ruim twintig jongelui, die het al te bont maak ten, een poosje vastgehouden. Ook werden ze wel met de politie-wagen meegenomen naar een ander gedeelte van de stad, zodat ze terug moesten lopen. De politie hield vijf jongens beneden de 18 jaar aan die bij een kruidenier in de Harriëtte Bos manstraat een hoeveelheid levensmiddelen hadden gestolen. Andere punten waar de jeugd versperringen opwierp waren de Bos en Lommerweg en het Valeriusplein. Op enkele andere bureaus hield de po litie ook wat jongelui vast die te ver wa ren gegaan in hun luilak-enthousiasme. Daarbij waren ook twee meisjes die fles jes room wegnamen bij een melkboer. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kapelle- Biezelinge Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Aangenomen naar Julianadorp—Cal- lantsoog J. Verheul, kand. te Amsterdam Benoemd tot vicaris te Amsterdam (Tuindorp-Oostzaan) B. Scanky, bijstand in het pastoraat te Buiksloot. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Tweetal te Helpman (Gron.) (2de pred. pl.) M. J. C. Blok, die bedankte voor IJssel- muidenGrafhorst. Aangenomen naar Oostelijk Flevoland H. Stolk te Blokzijl, die bedankte voor IJs- selmuiden—Grafhorst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen J. Kruijt te Lex- mond te Sint Annaland (toez.) J. Jon- gerden te Bruchem en Kerkwijk die be dankte voor Putten (4de pred.pl.). Bedankt voor Zwijndrecht (wijkgem. Oost) T. Langerak te Vinkeveen. Beroepen te Anna Paulowna (toez.) A. M A. Hellendoorn, vicaris te Utrecht. „Hoe meer teer in een sigaret, hoe meer kankerverwekkende stoffen." Deze krach tige uitspraak deed de internist dr. C. van Proosdij, een van de drie getuigen-deskun- digen, tijdens de voortzetting van het kort geding dat de Lexington-importeur heeft aangespannen tegen de Nederlandse Con sumentenbond naar aanleiding van de pu- blikatie van het sigarettenonderzoek van de bond. Dr. van Proosdtjk, auteur van een proefschrift over de invloed van het roken oi dé gezondheid, achtte het publiceren van de resultaten van vergelijkende on derzoeken, zoals de consumentenbond ge daan heeft, van groot maatschappelijk be lang. Onder invloed van dergelijke pubii- katies zijn in Amerika acht merken siga retten op de markt gekomen, waarvan de rook praktisch geen teer of nicotine bevat. Dr. G. J. Leppink van het T.N.O. noem de de onderzoekingen die in opdracht van Lexington zijn verricht, statistisch weinig geslaagd, omdat de monsterneming op verschillende tijdstippen heeft plaatsge vonden. Hij achtte het niet onmogelijk dat tussentijds de samenstelling van de Lexington-sigaret is veranderd, waardoor later gunstiger "esultaten zijn verkregen. Mr. Stoop, pleitend voor eiseres, verze kerde echter dat de samenstelling van de Lexington-sigaret niet is veranderd. Ir. S. P. Bertram, die het onderzoek voor de Consumentenbond heeft geleid wees er met nadruk op, dat het niet gaat om de absolute cijfers, maar om de rang orde. Na de re- en dupliek bepaalde de vice- president de uitspraak in dit kort geding, waarin zoals bekend herroeping van de door de consumentenbond gepubliceerde cijfers wordt geëist, op 22 juni

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5