F AAN Kennedy vraagt vertrouwen in zijn regering Aardappelpositie in de vier grote steden wordt kritiek „Stichting Rijnmond-Noordzee kanaal" op agenda van K. v. K. De beurs Geldzuivering in Zuid-Korea Geen vijandschap tegen zakenleven Metaverpa weer 9 pet Batava passeert het dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN President van Panama spreekt met Kennedy ANAB aanvaardt bemiddeling Optimisme bij Braat DINSDAG 12 JUNI 1962 11 Directeur Mij Nederland ter aarde besteld lijn fantastisch Belgische staalmijen protesteren tegen dumping Toeslag bij export van boter INTERBONDS Goed jaar voor de Voorschotbank Goed jaar voor „Wet-Risico" De Rentekas boekt lagere winst De Zuidkoreaanse regering heeft zater- bekendgemaakt. Voor elke tien oude „hwan" zal een nieuwe „won" worden uitgereikt. De officiële koers van de „won" zal 130 per U.S. dollar zijn. De officiële koers van de „hwan" was 1.300 per U.S. dollar. Het doel van de devaluatie is de stimulering van particuliere investeringen in industriële projecten in het kader van het economische vijfjarenplan, dat in 1962 begonnen is. Het zakenleven in Zuid-Korea was vrij wel geheel verlamd op de tweede dag van de grote geldzuivering. De regerings maatregelen om de omwisseling te bespoe digen hebben niet kunnen verhinderen dat de meeste zaken in Seoel hun deuren gesloten houden. Gisteren is in alle stilte ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer J. Olyslager, directeur van de n.v. Stoom vaart Maatschappij „Nederland". De heer Olyslager is vrijdag op 64-jarige leeftijd overleden. De heer Olyslager trad in 1915 in dienst bij de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" op de afdeling vrachtzaken, secre taris en dislocatie. In 1931 werd hij ge detacheerd in Den Haag om de VNS in haar nieuwe structuur op gang te bren gen, in 1937 werd hij uitgezonden naar Nederlands Indië als vertegenwoordiger voor de SMN aldaar. Bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog werd hij naar Londen geroepen, waar hij toetrad tot de Nederlandse scheepvaart en handelscommissie. Tege lijkertijd vervulde hij daar de functie van vertegenwoordiger van de SMN en zag, ondanks zijn drukke werkzaamheden, kans tot grote steun te zijn voor de gezag voerders der SMN-schepen die op Enge land voeren. In 1943 werd de heer Olyslager te Lon den tot directeur benoemd in welke capa citeit hij in 1946 naar Amsterdam terug keerde. Naast de vele functies die de heer Olyslager in de scheepvaartwereld ver vulde was hij onder meer commissaris van de koninklijke Nederlandse Hoogovens en de Amsterdamse Bank. De heer Oly slager was commandeur in de huisorde van Oranje, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau. Zijn verdiensten voor de geallieerde oorlogvoering werden er kend door z'n benoeming tot „Commander of the British Empire". Advertentie De Vereniging van Belgische hoogovens en staalfabrieken heeft aan de Hoge Autoriteit in Luxemburg geprotesteerd te gen grootscheepse invoer van geplet staal uit Oosteuropese landen op de gemeen schappelijke markt en in het bijzonder in de drie Jeneluxlanden. De Belgische producenten klagen dat dit Oosteuropese staal wordt ingevoerd tegen prijzen die 15 percent lager liggen dan de prijzen in de gemeenschap. Zij hebben de Hoge Autoriteit gevraagd er bij de regeringen der Beneluxlanden op aan te dringen dat deze importen be perkt zullen worden tot de contingenten zoals die in de handelsverdragen zijn voor zien. LAGER SPAAROVERSCHOT BIJ BOERENLEENBANKEN De besparingen bij de Boerenleenban ken ondergingen in het voorjaar van 1962 de invloed van de ongunstige weersom standigheden. Deze hebben in april geleid tot een ontsparing en in mei tot een spaar overschot dat op een lager niveau lag dan in de overeenkomstige maand van 1961. Bij de banken aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht en de coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven werd 228,7 miljoen ingelegd en 194,4 miljoen terugbetaald. Het spooroverschot bedroeg 34,3 miljoen tegen 42,7 miljoen in mei 1961. President Kennedy heeft er gisteren op aangedrongen dat z'n critici op economisch en politiek gebied hun „versleten slagzin nen" afdanken en samen met zijn rege ring zullen trachten de Amerikaanse eco nomie nieuwe kracht en nieuw vertrouwen in te pompen. Hij bezwoer zijn gehoor dat zijn botsing mt de staalindustrie niet be tekent, dat hij vijandig staat tegenover het zakenleven. In een rede voor de Yale-universiteit verklaarde de president dat het de plicht van de regering is een „waakzame be zorgdheid voor onze economische gezond heid" te hebben, terwijl het zakenleven n de arbeiders zich bewust moeten worden van hun publieke verantwoordelijkheid. Over de koersgolven op de effecten beurzen zei Kennedy, dat n van de onjuis te handelwijzen, die de opleving van de economie tegenwerken, is om „alle on gunstige bewegingen van de speculatie route - hoe tijdelijk en hoe aanwijsbaar speculatief ze ook mogen zijn toe te schrijven aan „gebrek aan vertrouwen in de nationale regering". „Dit is misschien wel troostrijk, maar niet helemaal waar. Erger nog, het ver duistert de werkelijkheid, die ook zeer eenvoudig is. De solide grondslag voor we derzijds vertrouwen is de noodzakelijke samenwerking van de regering met alle sectoren van onze samenleving in het ge stage streven naar economische vooruit gang. Kennedy verklaarde dat zijn rege ring geen algemene vijandschap zal koeste ren tegen het zakenleven, alleen omdat er een tijdelijk meningsverschil heeft bestaan met een bepaalde tak van industrie.„En evenmin zal de toekomst diegenen toebe horen, die de werkelijkheid van ons eco nomisch leven negeren in een neurotisch zoeken naar een eindeloze zekerheid". Hij wees er op dat in de jaren 1929, 1954, 1958 en 1960 het zakenleven wel vertrou wen in de (Republikeinse) regering had, maar dat er zich toen toch crises voorde den, omdat het zakenleven geen vertrou wen had in het economisch leven. President Kennedy en ambtenaren van het ministerie van Financiën hebben gis teravond besprekingen gevoerd met lei- Op Nederlandse boter, die in het tijdvak van 11 tot en met 17 juni 1962 naar Enge land wordt geëxporteerd, zal tegen over legging van de vereiste bewijsstukken tot nader order een toeslag van 0,60 per kg worden verleend, mits de boter is ge produceerd na 2 juni. Op Nederlandse boter mits bij export niet ouder dan acht weken die in de periode van 11 tot en met 17 juni naar Italië wordt uitgevoerd, zal tot nader or der een toeslag van 1,45 per kg worden verleend. Het Produktschap voor Zuivel heeft dit medegedeeld in een circulaire aan de boterexporteurs. De n.v. Metaverpa stelt voor over het boekjaar 1961 een dividend van negen per cent uit te keren, waarvan vijf percent in contanten en vier percent in aandelen uit de agioreserve (v.j. negen percent in con tanten). T, Nederlander voorzitter van Umce De voorzitter van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden, de heer H. J. de Koster, is door de raad van voorzitters van de Unie van Industriefederaties der Europese Gemeenschap pen (Unice) in Brussel tot voorzitter van de organisatie gekozen. ders uit het Amerikaanse bedrijfsleven, onder wie de president van de U.S. Steel, Roger Blough, over betalingsbalans- en goudvraagstukken. Leden van een door de raad van het bedrijfsleven gevormde commissie hebben eveneens aan de be sprekingen deelgenomen. Dit was de eerste maal dat de raad president Kennedy ont moette. Het ziet er naar uit, dat in de vier grootste steden van ons land, Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Ut. jcht de oude aardappelen uit eigen land snel opraken. Het somberste geluid komt tot dusverre uit Rotterdam, waar wij ver namen dat de grossiers praktisch ge sproken geheel door hun voorraden van de oogst 1961 heen zijn. Ook in Utrecht zijn de aardappelen van de oude oogst zo goed als op. In Amsterdam wordt de „aardappelpositie" niet precair geacht. In Den Haag zijn bij de meeste detail listen de oude aardappelen uitverkocht. Van een zegsman van de afdeling Am sterdam van de Vereniging tot Beharti ging van de Belangen van Aardappelhan delaren vernamen we, dat binnenlandse oude aardappelen daar weliswaar op ra ken, maar dat er nog voldoende oude aardappelen uit Polen worden ingevoerd. Overigens worden er, aldus deze zegs man, al enige weken nieuwe aardappelen ingevoerd, vooral uit Malta, Madeira, Por. tugal, Italië en Noord-Afrika Men wees er op dat de prijzen van deze ingevoerde aardappelen wel hoog zijn, maar daar staat tegenover, aldus werd gezegd, dat ze ook weinig afval geven Somber Sombere geluiden komen uit Rotterdam. Daar zijn, zoals gezegd, weinig oude aard appelen meer voorhanden. De groothande laren hebben in de afgelopen week nog kunnen leveren, maar de voorraden zijn nu op. Men verwacht er aan het einde van deze maand de nieuwe aardappelen. Men „woekert" nu nog met wat geïmpor teerde kleine partijen, onder andere uit Spanje, men meent dat de consument in Rotterdam een „sombere en vooral dure week" tegemoet gaat. Ook in Utrecht zijn de aardappelen van de oude oogst zo goed als op. Over het geheel genomen ziet men echter de situa tie in Utrecht toch niet zo somber m. Men verwacht namelijk dat in de loop van de volgende week vrij grote hoeveelheden DE BEURS VAN NEW YORK EN AMSTERDAM -ir i i i i l i i - i i i -i. T 660 Industrials DOW JONES 580 - Algemeen 360 - industrie 320- ANP-CBS 300 - -iiir 16 17 18 21 22 23 o geen notering 1iir- 28 29 30 31 4 5 juni Poolse aardappelen tegen een prijs van 0,35 per kg. op de markt zullen ko men. Verlies De kleinhandelaren in de Haagse agglo meratie hebben aardappelen voldoende maar wel zijn de meesten door hun goed kope soorten heen. Zaterdag waren er op de Haagse grossiersmarkt al heel wit nieuwe aardappelen uit het Westland. Op uit Noord Holland afkomstige nieuwe aardappelen hebben grossiers op de Haag se markt verlies geleden, doordat de prij zen tussen donderdag en zaterdag met ge middeld een kwartje per kilo omlaag zijn gegaan. De winkelprijzen voor Nederland se nieuwe aardappelen liggen dan nog bo ven de gulden, terwijl de buitenlandse voor prijzen tussen 70 en 85 ct verkocht worden. Kleine klei-aardappelén van de oude oogst zijn nog wel overal in Den Haag voor 28 of 30 cent te koop maar daar willen de mensen niet aan. Winst wordt gereserveerd De n.v. Batava Margarine Fabrieken passeert over 1961 het dividend (v.j. vier percent). Het saldo exploitatie rekeningen daalde tot 222.000 257.000). Aan inte rest werd ontvangen 8.141 10.250). Na afschrijvingen, belastingen etc., resteert een voordelig saldo van f 4.493 48.000). De directie meent dat zij voldoende sterk staat om aan elke situatie in het lopende boekjaar het hoofd te bieden. De binnenlandse omzet was lager dan in 1960. De export bleef praktisch gelijk. De omzet in de drukkerij vertoonde een bevredigende groei. De onderlinge concur rentie, die reeds tamelijk fel was, spitste zich nog verder toe waardoor de druk op de winstmarge voortdurend zwaarder werd. De directie verwacht nog een tamelijk sterke druk op de winstmarges. Deze si tuatie heeft haar doen besluiten de con junctuurreserve te verhogen met 50.000 (nihil). Zij is zich bewust dat dit besluit tot gevolg heeft, dat het dividend dit jaar zal moeten worden gepasseerd. Advertentie Vraag hall jaarverslag per 30 april 1962 bij uw bank, commissionair of bij de beheerders: gespreide belegging in buitenlandse obligaties. Beurskoers ca. f 732,— per participatie. Effectief rendement lijke extra kering. 5,2% moge- koer swinatuit- LABOUCHERE CO. N.V. - THE0D00R GILISSEN N.V. - AMSTERDAM Maandagavond 18 juni om half acht zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken de algemene ledenvergadering houden in het gebouw van de kamer aan het Nassauplein 4-6 in Haarlem. Op de agenda; staat onder meer een subsidieaanvraag door de Vereniging van bedrijven in Amsterdam-noord ten behoe ve van de op te richten Stichting Rijn mond Noordzeekanaal. Zoals bekend is be oogt deze stichting in de ruimste zin van het woord bekendheid te geven aan de om vangrijke werken ter verbetering van de havenmond van IJmuiden en de huidige en toekomstige belangen in het licht te stellen die voor het hele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstandkoming van deze werken zijn verbonden. De Vereniging van Bedrijven in Amster dam-Noord meent dat de Stichting Rijn mond Noordzeekanaal gedurende drie jaar actief werkzaam zal moeten blijven. Over deze jaren verdeeld zal een werkkapitaal nodig zijn van 360.000. Naast de bijdra gen van de belanghebbende gemeenten rondom het Noordzeekanaal moet van Aagtedijk 9 v. Hamburg n. Bremen. Acteon 11 v. Aden n. Fremantle. Adara 9 160 m. z.z.o. Santos n. Montevideo. Adonis 9 v. Funchal n. Fort de France. Adrastus 10 te Londen. Alamak 9 t. anker voor Suezkan. n. Iskenderun. Albireo 1 lv. Necochea n. Rotterdam. Alcor 9 v. Port Elisabeth n. East-London. Alkaid pass. 11 Sault St. Marie n. Tonawanda. Almkerk 9 te Rotterdam. Alnitak 10 te Rotterdam. Aludra 9 v. Santos n. Buenos Aires. Alwaki 10 te Rotterdam. Amerskerk 10 v. Rangoon n. Chittagong. Amnion 13 te Baltimore. Andijk 10 te Houston. Annenkerk 10 te Marseille. Archimedes 11 ten anker Supe. Ares 9 te Rotterdam. Argos 12 te Thessaloniki. Arnedijk 9 v. Hamburg n. Bremen. Attis 9 ter hoogte van Curasao n. La Guaira. Baarn 9 te Rotterdam. Banda 12 te Akaba. Barendrecht 10 te Balboa. Batavia 11 te Bangkok. Bonita 11 v. New York n. Le Ceiba. Breda 12 te Matarani verwacht. Caltex Amsterdam pass. 9 Durban n. Bahrein. Caltex Arnhem 9 v. Rastanura n. Suez. Caltex Delft 9 te Bahrein. Caltex Eindhoven 10 v. Rotterdam. Caltex Leiden 10 te Cartagena. Caltex Madrid 11 te Rotterdam. Caltex Rotterdam 11 te Bahrein. Camerounkust 11 v. Freetown n. Lagos. Camitia 9 v. Curasao n. Port Fortinado. Carrillo 12 v. New York n. Manzanillo. Cartago 10 te New Orleans. Castor 9 40 m. o.n.o. Algiers n. Ceuta. Charis 9 te New York. Dahomeykust 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Daphnis 10 te Puerto Cabello. Delft 10 v. Rotterdam n. Nordenhamn. Dorls 12 v. Paramaribo n. Fort Liberte. Drente 9 v. Calcutta n. Chalna. Eemland 8 v. Puerto Alegre n. Itajai. Eenhoorn 9 v. Constantza (Zwarte Zee n. R'dam. Forest Town 9 v. Suez n. Bandar Mashur. Gloria Maris 9 v. Rotterdam n. Archangel. Gooiland 10 te Rio de Janeiro. Groote Beer 12 te Southampton. Groote Kerk 9 v. Genua n. Port Said. Gulf Italian pass. 9 Kp. Bon n. Rotterdam. Hathor 9 v. Napels n. Livomo. Hera 12 te Lissabon. Hersilia 11 te Tela. Hydra 12 te Ciudad Bolivar. Java 9 te Khorramshar. Kabylia 10 v. Rotterdam. Kalydon 11 v. Guadeloupe n. La Spezia. Kamperdijk pass. 9 Landsend n. Antwerpen. Karakorum 9 v. Calcutta n. Penang. Karimun 11 te Manokwari v. Madang. Karsik 10 te Rangoon. Katelysia 10 te Puerto La Cruz. Keizerswaard 12 ten anker Port a Pierre. Kenia 9 v. Punta Cardon n. Thameshaven Kennemerland LI v. Paranagua n. Francisco do S. Khasiella 12 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kopionella 10 v. Rotterdam. Korenia 9 210 m. w.z.w. Gibraltar n. La Spezia. Korovina 11 te Pemis. Kerkedijk 10 te Searsport. Kreeft 9 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 9 v. Amsterdam n. Funchal. Lawak 11 te Cristobal. Leiderkerk pass. 9 Mashira eil. n. Suez. Lekhaven 8 v. Buenos Aires n. Hamburg. Limburg 12 te Balboa. Maaslloyd 9 v. Bangkok n. Singapore. Madisonlloyd 10 te Aden. Mariekerk 10 te Ryeka. Maron 8 v: New York n. Curasao. Mataram 9 te Bangkok. Merwede 11 v. Douala n. Sapele. Mohammed Reza Shah 9 te Bandar Mashur. Molenkerk 9 v. Rotterdam. Naess Tiger 10 te Covenas. Nanusa 9 v. Freetown n. Antwerpen. Neder-Ebro 12 te Bremen. Nestor 9 v. Rotterdam n. Tripolis. Nushaba 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Oldekerk 11 v. Djibouti n. Penang. Oranjestad 12 te Paramaribo. Parthenon 9 v. Guanta n. Paramaribo. Peperkust 8 v. Freetown n. Abidjan. Pericles 10 te Guayaquil. Polydorus 9 te Suez. Prins Alexander 12 te Antwerpen. Prins Frederik Hendrik 10 te Le Havre. Prins Maurits 9 v. Livorno n. Napels. Prins der Nederlanden 12 te Barbados. Prins Willem v. Oranje 12 te Hamilton. Prins Willem V lil v. Montreal n. Londen. Purmerend 9 v. Stanlow n. Ardrossan. Raki 9 80 m. w.n.w. Djeddah n. Suez. Randfonein 10 te Hamburg v. Bremen. Rotte 8 v. Hsinkang n. Singapore. Rotterdam 9 470 mh, z.w. Kp. Race n. South.ton. Rijndam 11 te Rotterdam. Sarangan 13 te Hamilton verwacht. Sarpedon 10 te Antiqua. Scheldelloyd 12 te Port Moresby. Scherpendrecht 10 te Paulsbro. Senegalkust 9 v. Port Harcourt n. Rio Benito. Siberoet 9 v. Calcutta n. Rangoon. Simonskerk 9 v. Rotterdam. Sinon 9 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Skadi pass. 9 Gibraltar n. Napels. Sloterdijk 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Sommelsdijk 9 v. Rotterdam n. New York. Stad Alkmaar 9 te Rotterdam. Stad Delft 10 te Genua. Stad Kampen pass. 9 Lizard n. IJmuiden. Statue of Liberty 9 v Laestacada n. New York. Steenkerk 9 v. Dar Es Sal. n. Mocombo do Praya. Straat Clarenca 9 v. Brisbane n. Sydney. Tahama 12 te Montreal. Tamo 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tara pass. 9 Ouessant n. Montevideo. Telamon 9 te Point a Pitre verw. v. Funchal. Theron 10 te Antwerpen. Tjimanuk 8 v. Melbourne n. Sydney. Triton 11 v. Fort Liberte n. Jacksonville. Utrecht 10 te Portland. Van Riebeeck 9 v. Muscat n. Dubai. Waibalong 9 te Port Said. Westerdam 11 te Rotterdam. Westertoren 9 te Hammerfest. Wonosari 9 te lbo. Zaanland 11 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Zafra 12 te Port Said. Zuiderkruis 9 v. Honolulu n. Curagao. KLEINE VAART Adm. Courbet 10 10 m. w. Gjedserrif n. Helsinki. Alcetas 9 60 m. o. Gibraltar n. Genua. Areas 9 10 m. n.o. Kp. Denfer n. Benghazi. Audacia 11 v. Goole te Gijon verwacht. Bonafide 11 v. La Spezia te Torrevieja verwacht. Brouwersgracht 9 op Wielingen n. Antwerpen. Casablanca 11 270 m. w. Landsend n. Hamburg. Draco 9 10 m. z.w. Ushant n. Genua. Geestdiep LI te Smithknoll n. Maassluis. Houtman 10 t.h.v. Gothenburg n. Casablanca. Leonidas 8 70 m. n.o. Bone n. Hamburg. Mynias 10 20 m. n.o. Casquets n. Gent. Tilly 9 15 m. w. Hamstholm n. Zaandam. Twee Gebroeders 9 165 m. n. Borkum n. A'dam. Ubbergen pass. 11 ET-5 v. Klaipeda n. A'dam. Westerdok 9 15 m. n.n.w. Flambor.hd. n. Poole. Wilpo pass. 7 Kiel n. Ostrand. SLEEPVAART Friesland 13 te Istanboel verwacht. Cycloop 11 nog te Port Brega. Gele Zee 9 v. Rotterdam n. Noordzee. Hector verm. 12 v. IJmuiden n. zee. Help 11 nog te IJmuiden. Hurraber 9 v. Dover te Vlaardingen. Rode Zee 10 te Maassluis. Utrecht LI nog te Vlaardingen. Zeeland 10 motorjacht Niki met machineschade te Bermuda binnengesleept. De n.v. Voorschotbank v/h Rotterdam- sche Credietbank mag zeker op een ge slaagd 1961 terugzien. Aan interest werd 375.000 (v.j. 315.000) ontvangen. De bru to winst beliep 144.000 (v.j. f 125.000). Na afschrijvingen en reserveringen resteert een netto winst ad 54.000 (v.j. 46.000). Voorgesteld wordt acht pet. dividend op de oude en vier pet op de in 1961 uitgege ven aandelen, (v.j. zeven pet plus drie pet jubileumdividend wegens het vijftigjarig bestaan). Ruim 65 pet van de netto winst wordt in het bedrijf gehouden.- De directie constateert dat 1962 goed heeft ingezet. In het eerste kwartaal werd aan leningen uitgezet 963.000 (aantal 1679) tegen 606.000 (aantal 1-276) in de overeenkomstige periode van 1961. Zij ziet de toekomst dan ook met een gepast opti misme tegemoet. andere zijde gedurende die drie jaar jaar lijks ongeveer 45 mille op tafel komen om het jaarlijks te besteden budget van f 120.000 te bereiken. De Kamer van Koop handel en Fabrieken in Haarlem en om streken wordt nu als een der oprichters der stichting die het bedrijfsleven aan het Noordzeekanaal vertegenwoordigen, ge vraagd jaarlijks f 2500 bij te dragen en dit subsidie voor drie jaar te garanderen. Als resultaat van verschillende bespre kingen met de burgemeesters van Amster dam, Haarlem, Zaandam en Velsen en een werkcomité zijn concept-statuten voor de Stichting Rijnmond Noordzeekanaal reeds opgemaakt. Deze statuten zijn aan de bur gemeesters van de genoemde gemeenten toegezonden. Wanneer deze autoriteiten met de concept-statuten akkoord gaan, kunnen zij de oprichting van de Stichting gecoördineerd voorbereiden. Andere agendapunten zijn een concept brief aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid betreffende de bouw van eigen woningen door ondernemers en een inleiding door dr. A. W. Luijckx, directeur van het centraal orgaan ter be vordering van de bouw van middenstands bedrijfspanden, over de problemen betref fende de winkelcentra. WASHINGTON (Reuter) President Chiari van Panama is vandaag voor een tweedaags bezoek in Washington gearri veerd. Men verwacht, dat hij besprekin gen zal voeren met president Kennedy over de toekomst van het door Amerika beheerde Panama-kanaal. Panama wil, naar men aanneemt, hogere tolgelden en rechtstreekse betaling van 20 percent van de opbrengst van het kanaal, met een mi nimum garantie van 5 miljoen dollar per jaar. Nu betaalt Amerika bijna 2 miljoen dol lar per jaar als een soort huur voor het kanaal en de strook grond van 15 bij 80 km., waardoor het kanaal loopt. Diplomatieke waarnemers menen dat de besprekingen van Chiari met Kennedy kunnen leiden tot nieuwe onderhandelin gen over de rechten van de Verenigde Staten in de kanaalzone. Volgens waarne mers zal wellicht ook worden gesproken over de eventuele behoefte aan een nieuw kanaal. De Vereniging „Wet-Risico" (centraal- beheer-groep), die zich toelegt op onder linge verzekering van bedrijfsrisico's, on der andere wettelijke aansprakelijkheid en automobielverzekering, kan over 1961 op een gunstig jaar terugzien Aan de leden, die hun motorvoertuigen bij de vereniging verzekerd hebben, kan een. restitutie van 10 pet op de premie worden verleend, ter wijl de gemeenten, die in een afzonder lijke groepering hun motorrijtuigen bij de vereniging verzekerd hebben, een restitu tie van 25 pet op de premie ontvangen In haar verslag constateert de directie, dat op het terrein van de bedrijfs- WA- verzekering een duidelijke verzwaring van het risico valt waar te nemen. In het overleg, dat zaterdag tussen één en zeven uur Is gevoerd tussen vertegen woordigers van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland en de ANAB, z«n verschillende vraagstukken, die de basis vormden van het dreigende conflict, uitvoerig besproken. De discussies gaven aanleiding tot een beter inzicht in elkan ders motivering van de ingenomen stand punten, zo deelt de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken mede. Niettemin kon nog geen overeenstem ming worden bereikt over het voornaam ste geschilpunt, te weten de nabetaling over 1961-1962. Het overleg kwam daar om tot de slotsom, dat op korte termijn bemiddeling zal worden gevraagd aan de beide voorzitters van de „Stichting van de Arbeid", teneinde van hun in zicht gebruik te kunnen maken bij het vinden van een definitieve oplossing. Het tweede hoofdpunt van het geschil, te weten de eventuele vaststelling van een premiepercentage in afwachting van de invoering van een nieuw prestatiebe loningssysteem, achtten beide delegaties een zaak, die besproken dient te wonien tussen de daarbij betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties, zo deelt de Bond mede. De confessionele bonden van werk nemers in de zuivelindustrie, aangesloten bij het C.N.V. en de K.A.B., hebben in Leeuwarden met een vertegenwoordiging van de Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken in Friesland besprekingen gevoerd over het tussen de Friese zuivelbond en de ANAB gerezen conflict. Tijdens die be spreking hebben deze werknemersbonden hun standpunt met betrekking tot de op lossing van dat conflict uiteengezet. Hoewel de resultaten van de n.v. De Rentekas, vergeleken bij 1960, in 1961 enigszins zijn teruggelopen als gevolg van het feit dat op de toegestane bouwkredie- ten in mindere mate disposities plaats vonden, kunnen deze niet ongunstig ge noemd worden. Het belang bij financie ringen in de gesubsidieerde woningsector nam verder af. Aan rente werd ontvangen 426.000 (v.j. f 521.000), aan provisie 377.000 (vorig jaar 471.000). Na aftrek van onkosten resteert een netto winst ad 513.000 (v.j. 709.000). Voorgesteld wordt twaalf percent dividend (onv.). Voor de risico's die onder de uitzettingen kunnen schuilen, werden voldoende voorzieningen getroffen. De resultaten over 1961 van de Con structiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat n.v.-Rotterdam zijn gunstiger dan over 1960. Er konden beter lonende orders worden aangetrokken. De post uitgevoerde werken op de winst- en verliesrekening steeg van f 3,51 miljoen tot f 4,13 miljoen. Na aftrek van de exploitatiekosten ad 3,33 miljoen (v.j. 2,91 miljoen), afschrij vingen en voorzieningen resteert een winstsaldo ad 176.000 (v.j. 95.000). Voor gesteld wordt, zoals bekend 25 percent in contanten plus 25 percent In aandelen (v.j. uitsluitend 25 percent in contanten). De omzet is nauwelijks toegenomen. Het is mogelijk geweest de in te calculeren dekking voor de, door de nog steeds voort durende onderbezetting, gestegen kosten, meer in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. De orderportefeuille voor 1962 is zodanig, dat een bevredigende werkbezetting verzekerd is, zodat er aan leiding bestaat voor een bescheiden opti misme. Er is een aparte reserverekening gecreëerd, waaraan per ultimo 1961 320.000 werd gedoteerd. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 342—344 gl 128,40gb-128,60 128,40 603—606 603 137,50 A.K.U Kon Olie Philips Unilever Hoogovens Claims Philips 260 gb275 262 NEW YORK: Lagere markt Na een weifelend begin gisteren aan de beurs van New York daalden de koersen tamelijk snel. Heel wat fondsen verloren terrein en de verliezen liepen tot ruim een dollar. Later in de middag zette de in zinking zich nog voort. I.B.M. verloor 9. Goudfondsen daarentegen stegen een dol lar of meer, vooral op vraag van beleg gingsfondsen. Nieuw aanbod deed I.B.M. tenslotte 12,25 dalen; de goudaandelen stegen echter verder. De markt sloot op het laagste punt van de dag. Polaroid ver loor 6,50. Texas Instruments, Beekman, Amerada, Eastman Kodak en Merck wa ren de verliezers die meer dan 2 kwijt raakten. De omzet steeg met 310.000 tot 2.870.000 stukken. Van 1264 verhandelde fondsen waren er 766 lager en 305 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 601,61 op 595,17; dat van spoorwegen van 126,52 op 125,65 en dat van openbare nutsbedrij ven van 113,95 op 112,80. (AP).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11