Terug naar de natuur Het Nederlandse standpunt is Djakarta nog niet duidelijk Supralux HET WEER Zware verliezen in Rome voor christen-democraten OAS heeft het contact nog niet verbroken H. A. Lunshof reageert op critiek van prins Bernhard Soekardjo weer bij Oe Thant „Een misverstand" Prof. Vondeling wordt P.v.d.A.-fractieleider in Tweede Kamer Algerijnen worden ongemoeid gelaten, maar de aarde wordt verschroeid Acht verkeersdoden in pinksterweekeinde Nehroe verwacht geen grote Chinese aanvallen 47e JAARGANG NUMMER 183 DINSDAG 12 JUNI 1962 alleen r> verkrijgbaar bij *jcU7ip€ de moeite waard N.V.V. is tegen het Nieuw-Guineabeleid verf en lak ln de krant van heden: stó'MORRIS 'êeforeyou êuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Veel bewolking Aan het strand: Het woord is aan Britse componist John Ireland overleden Jongeman uit Haarlem na ongeluk bij Half weg overleden Krim in Algerije Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I *n mi _jr»j ha M X Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I I Y 1 T fï |U 1 f 1 1 T f J I Abonnement p. week 59 c„ p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X Xll \*JL X vt V_T X L4i X XXI» franco perpost f 8,15. Losse nummers 12 ct. DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M UI D E N, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING '£*#-■ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem DnrecfaetP. W. Peereboom en Mr. EL C. van de. NEW YORK (AP) - De Indonesische ambassadeur Soekardjo Wirjopranato en zijn Amerikaanse ambtgenoot Charles Yost hebben elk afzonderlijk maandag een bezoek gebracht aan secretaris generaal Oe Thant in verband met de kwestie-Nieuw-Guinea. Enigerlei aanwijzing of de vooruit zichten op hervatting van het overleg tussen Nederland en Indonesië zijn ver beterd, ontbreekt. Van Amerikaanse, noch van Indonesische, noch van V.N.- zijde werden mededelingen gedaan. Oe Thant had donderdag president Soe- karno verzocht de Indonesische onder handelaars te benoemen die onder lei ding van Ellsworth Bunker met Neder land zouden kunnen onderhandelen. Volgens een Reuterbericht uit New York heeft Soekardjo Wirjopranato de se cretaris generaal verzocht, een nadere ver duidelijking van het Nederlandse stand punt ten aanzien van het voorstel-Bunker te verkrijgen, als een inleiding voor de hervatting van de geheime besprekingen tussen Nederland en Indonesië. Indonesië wil er zeker van zijn dat Den Haag dezelfde basis voor onderhandelin gen accepteert als Djakarta, alvorens aan de conferentietafel terug te keren. Oe Thant heeft vorige week gezegd, dat hij geen enkel verschil zag tussen stand punten van de twee landen, maar de In donesiërs hebben niet-officieel te kennen gegeven, dat er wel verschil is. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, begrijpt niet waarom de Ne derlandse jeugd „voor de prestige-politiek van de Nederlandse regering bij haar Nieuw-Guineabeleid" een offer zou moeten brengen. Op het twaalfde pinksterfeest van de N.V.V.-jongerenorganisatie „Jonge Strijd", dat in Lunteren werd gehouden zei de heer Roemers in een toespraak tot ongeveer 1100 jongeren „dat de Neder landse regering haar beloften aan de Pa poea's schandelijk heeft overdreven. „Elke politicus beseft nu wel dat we be loften hebben gedaan die we niet kunnen vervullen. Het is misschien erg dat ruiter lijk te erkennen maar wanneer we die beloften houden dienen we daarmee alleen ons prestige", aldus de heer Roemers. De wijze waarop de Nederlandse regering thans haar Nieuw-Guineapolitiek bedrijft, noemde de N.V.V.-voorzitter zeker niet in het belang van de Papoea's. „Terwille van die prestigepolitiek wordt de Nederlandse jeugd opgeroepen voor een strijd waar van iedereen weet dat hij weinig per spectief biedt", zei hij. Hij gaf voorts te kennen, dat Nederland nog zo gelijk kan hebben, maar dat in Azië en Afrika deze Advertentie politiek wordt beleefd als een restant van een koloniaal verleden. De heer Roemers vond het niet waard dat de Nederlandse jeugd hiervoor een offer zou moeten bren gen. Op tweede pinksterdag zijn van Schip hol enige tientallen militairen (in burger kleren) van de koninklijke landmacht met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig naar Curagao vertrokken. Vandaar zullen zij met de „Zuiderkruis" naar Nieuw-Guinea worden vervoerd. De militairen behoren tot de groepen, die reeds met de „Waterman" en de „Zui derkruis" als versterking van de troepen op Nieuw-Guinea waren vertrokken. Vóór het vertrek hebben zij twee keer afscheid kunnen nemen: eerste om half een en later, toen het vertrek wegens een technische storing aan het vliegtuig twee uur uitgesteld werd, nog eens. De komende twee weken zullen nage noeg dagelijks nog enige groepen militai ren naar Curagao vertrekken. De K.L.M. heeft in haar vliegschema een speciale „luchtbrug" naar de Antillen opgenomen. ROME (AP) Uit de voorlopige uit slagen van de in Italië gehouden gemeen teraadsverkiezingen blijkt dat de chris ten-democraten in de belangrijke steden zware verliezen hebben geleden. De linkse centrumpartijen zijn er niet in geslaagd in Rome de meerderheid te verwerven. Communisten en socialisten hebben bei den enige verliezen geleden. De grote winnaars waren de liberalen, die zich heb ben verzet tegen de naar links neigende coalitieregering van premier Fanfani. De fascisten op de uiterste rechtse vleugel hebben slechts weinig winst behaald, de monarchisten zijn zelfs in hun oude bol werk, Napels, hard achteruitgegaan. De democratische socialisten hebben be langrijke winsten behaald, maar in de meeste plaatsen onvoldoende om de ver liezen van hun christendemocratische bondgenoten goed te maken. Te Rome, waar de helft van de drie mil joen stemmen van dit weekeinde zijn uit- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving7, 12 T opsy 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 gebracht, hebben de christendemocraten meer dan 10 percent van de stemmen, die zij twee jaar geleden hebben verkregen, verloren. Deze partij, ofschoon nog de grootste van Italië, heeft eveneens zware verliezen ge leden in Pisa, waar de communisten winst behaalden. De christendemocraten en hun bondgeno ten hebben evnwel meer stemmen behaald in de zuidelijke havenstad Bari. Bari en Foggia, dat eveneens in het zuiden ligt, schijnen de twee enige grote steden te zijn, waar de linkse centrumpartijen de meerderheid in de gemeenteraad hebben behaald. Er is gestemd in 157 steden en adere ge meenten, waar bij de verkiezingen van 1960 geen enkele partij of coalitie een meerderheid heeft kunnen behalen. Rome, Napels, Piza, Bari en Foggia waren de grootste van deze steden. Er is gestemd in 44 steden met meer dan 10.000 en 52 met minder dan 10.000 inwoners. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Achter een zwak front bereiken ons morgen weer opklaringen, zodat het matig tot goed strandweer zal zijn met een zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Overdag wat zachter: 15 tot 17 graden. Vooruitzichten: Er nadert een zwakke oceaanstoring met wisselvallig maar minder koel strandweer. E'asmus: God dienen is: belang stellen in Zijn mensen en Zijn wereld. De heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van het weekblad Elsevier, heeft de vol gende schriftelijke verklaring aan het A.N.P. verstrekt als reactie op het pers en televisiegesprek van prins Bernhard van zaterdag. „Het lijkt mij toe dat hier van een mis verstand sprake is, daar nooit in enig ar tikel van Elseviers Weekblad de prins ge noemd is anders dan in lovende zin. Noch is door mij aan de mogelijkheid gedacht dat Z.K.H. hetzij in besloten hetzij in openbare kring zich ten aanzien van NW-Guinea in welke zin ook zou hebben geuit. De mededeling van Z.K.H. dat de Ne derlandse pers hem aanvalt, berust even eens op een misverstand. Wat Elseviers Weekblad betreft, hebben wij bij herha ling de prins tegen onrechtvaardige aan vallen verdedigd. Het is onze mening dat Z.K.H. als inspecteur-generaal van leger, vloot en luchtmacht onze troepen in Nieuw Guinea en het Nederlandse volk gaarne een grote dienst zou bewijzen, als juist hij met zijn autoriteit en genegenheid in de tweede wereldoorlog verkregen, daar een bezoek bracht. Daar wij de prins nimmer aangevallen hebben, hebben wij geen be hoefte ons te verdedigen. Het is voor Z.K.H. even onmogelijk met mij te polemiseren, als het voor mij on mogelijk is mij tegen enige aanval zijner zijds te verdedigen. Gezien de vele aan vallen die door verschillende organen in het buitenland op vorstenhuizen zijn ge daan, ook in de laatste tijd, heeft de Ne derlandse pers eri ook ik nog onlangs tegen zulke aanvallen op krachtige wijze stel ling genomen, gelijk het de gewoonte van dc Nederlandse pers en Elseviers Week blad was dit sinds jaar en dag te doen. De mededeling over hetgeen niet alleen in een Scandinavische hoofdstad doch ook in Den Haag en elders tegen de regering werd ondernomen, berust op hoogst auto- ritatieve gegevens. Reeds vorig jaar heb ik er op gewezen dat in Nederland een camarilla bestaat die stelselmatig de door het parlement en de regering besloten po litiek met behulp van buitenlandse mach ten tracht te ondermijnen. De Bilderberg- groep als zodanig heeft sinds de distan tiëring van een bepaalde figuur met de ze zaak niets te doen Met name in de Scandinavische hoofd stad waarop gedoeld werd, hebben de he ren Van der Beugel en Samkalden ten overstaan van de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Ball, op de meest loyale wijze het Neder landse regeringsstandpunt duidelijk ge maakt. Dit regeringsstandpunt wordt op dit ogenblik met wapenen verdedigd tegen de legers van de Indonesische opperbe velhebber Soekarno. „Hoe men ook over de Nieuw-Guineakwestie denkt, het ligt voor de hand dat een volk achter zijn dienstplichtigen heeft te staan. Wij achten het mèt de regering betreurenswaardig dat zowel een groep parlementariërs als een deel van het Nederlandse bedrijfsle ven dit niet schijnt in te zien. Wij betreuren het dat Z.K.H. het slacht offer van een misverstand is geworden", aldus deze verklaring van de heer Luns hof. Het door prins Bernhard gelaakte arti kel van de heer Lunshof betrof „het ver raad" van zijn hand in „Elsevier" van 26 mei. De reactie van de prins hierop vermeldden wij zaterdag. Wegens het voornemen van mr. J. A. W. Burger om met ingang van het volgende parlementaire jaar te bedanken als lid van de Tweede Kamer heeft de P.v.d.A.- Tweede-Kamerfractie ter vervulling van de vacature van voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de P.v.d.A., die dan zal ontstaan, benoemd prof. dr. ir. A. Vonde ling. oud-minister van Landbouw en Vis serij. De Britse componist John Ireland, die onder meer „London Overture" (1936) en „Concertino Pastorale" (1939) schreef, is dinsdag op 82-jarige leeftijd in Rock Mill in Sussex overleden. Zijn populairste werk was zijn muziek op een gedicht van John Masefield, „Sea fever". Hij schreef kamermuziek, stukken voor piano, liederen en filmmuziek. Voor het grote publiek werd hij pas in 1917 be kend door zijn „Violin Sonata". Zon met Pinksteren. Voor honderd duizenden Nederlanders, maar ook voor tallozen van buiten onze grenzen be tekende dat: inpakken en rijden. Naar strand, meren, bossen, heide en andere oorden van ontspannend nietsdoen. Ver geten zijn voor een paar dagen de be slommeringen van fabriek, kantoor of winkel. Hele legers van kampeerders liepen storm op de kampeerterreinen. Met duizenden stonden de tenten en caravans op de kampeerplaatsen in de kuststreek, zoals hier op een van de campings bij Zandvoort. Terug naar de natuur was het parool. Of het ook in alle gevallen de „vrije" natuur was zullen we maar in het midden laten. Zie ook pagina 5. (Luchtfoto Nationaal Fotopersbureau Stevens en Magielsen). De 23-jarige C. Korzelius uit Haarlem, is zaterdagmiddag met zijn motorfiets op de weg Amsterdam-Haarlem in botsing ge komen met een personenauto. Bij een in haalmanoeuvre kwam hij op het midden gedeelte van de weg, waar hij een uit tegenovergestelde richting komende perso nenauto niet meer kon ontwijken. Hij werd zwaar gewond en is in een Haar lems ziekenhuis overleden. De duo-passa- giere op de motorfiets, de 16-jarige mej. A. C. Krokke uit Amsterdam, werd in zeer zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens het pinksterweekeinde zijn in Delft twee dodelijke verkeersongelukken gebeurd. Op het Poortlandplein werd de 20-jarige marechaussee S. Schellingerhout uit Schiedam aangereden door een auto, doordat hij als bromfietser geen voorrang verleende. De jongeman werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. De 42-jarige kloosterbroeder J. W. A. J. de Kok uit Rotterdam, die met zijn brom fiets op het fietspad langs de rijksweg no. 13 reed, kwam bij het inhalen in botsing met een andere bromfietser. Hij viel en liep een schedelbasisfractuur op. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden. In Dalfsen werd de wielrijder J. B. uit Nieuwleusen van achteren aangereden door een bromfietser, een beroepsmilitair die met verlof was. Beiden vielen. De bromfietser kreeg een schedelbasisfrac tuur en is in een ziekenhuis in Zwolle Overleden. De fietser kwam met de schrik vrij. In Emmen is het vierjarige zoontje van de heer J. Blanken uit Nieuw-Amsterdam om het leven gekomen bij eën botsing van de auto van zijn vader met een tegenlig ger op de weg van Erm naar Sleen. Bij deze botsing werden de zes andere inzit tenden van de beide auto's min of meer ernstig gewond. Nabij Aardenburg is de 47-jarige A. Tal- loen uit Sint Kruis met zijn personenauto met grote snelheid tegen een boom ge botst. Zijn 43-jarige echtgenote kwam bij dit ongeluk om het leven. Mevrouw Tal- loen was moeder van acht kinderen, waar van de jongste twee jaar is. In Tilburg is nabij een onbewaakte over weg langs de spoorlijn Tilburg-Breda het stoffelijk overschot aangetroffen van de 59-jarige A. H. H. Zebregs uit Tilburg. Hij is vrijdagavond door een trein overreden. In Den Haag is de 61-jarige boekhouder J. E. Schuitema uit Voorburg op het Rijs- wijkseplein met zijn bromfiets tegen een tram gebotst. Hij is later in een zieken huis overleden. ALGIERS AFP Reuter) De OAS heeft maandagavond in een klandestiene radio-uitzending verklaard, dat haar po gingen om ter aanvulling van de akkoor den van Evian van de Algerijnen waar borgen te krijgen voor het Europese be volkingsdeel nog niet geëindigd zijn. De eerste contacten zijn weliswaar op niets uitgelopen, maar nu zijn zij veel verder gegaan. Deze week zou beslissend zijn. Intussen zal de OAS de politiek van de verschroeide aarde voortzetten, totdat de geëiste waarborgen zijn verkregen. Het geen tot dusver op dit gebied is gedaan, noemde een woordvoerder van de OAS „scherts". Als de eisen niet worden inge willigd zal Algerije echter in een chaos en een puinhoop worden herschapen. In de uitzending werd voorts gezegd, dat de OAS verantwoordelijk is voor de aan slag op de aardgasbron in de Sahara, die nog steeds fel brandt. De O A S, zo werd gezegd, heeft haar mensen verboden nog1 een Algerijn aan te raken. Alleen militaire en economische doelen worden aangeval len. De vele roofovervallen zijn niet het werk van de O A S, maar van „schooiers". Ondanks de dreigementen van de OAS, Advertentie dat geen lid van de Algerijnse voor lopige regering levend het bestuurscentrum Rocher Noir bij Algiers zou bereiken, heeft vice-premier Belkacem Krim daar geheime besprekingen gevoerd met Abder- rahman Farès, het mohammedaanse hoofd van het Algerijnse voorlopige uitvoerende bewind. Krim kwam zondagavond in Ro cher Noir aan en zou volgens betrouwbare kringen maandag naar het berggebied van Kabylië in Oost-Algerije zijn vertrok ken voor overleg met het commando van de Algerijnse voormalige verzetsbeweging in die streek. In Rocher Noir verwacht men binnenkort andere Algerijnse minis ters, die deel zullen nemen aan de cam pagne voor de volksstemming op 1 juli. Volgens kringen die in nauw contact staan met de Franse Hoge Commissie te Rocher Noir zullen de Algerijnse volkspar tij de opvolgster van de Algerijnse na tionale beweging van Messali Hadj en de socialistische partij, die aanvankelijk, op grond van een technische onvolkomen heid in hun aanvrage, van deelneming aan het komende referendum waren uitgeslo ten, alsnog aan de volksstemming kunnen deelnemen. Ook zijn er goede kansen dat zich nog een groepering van Europeanen voor deelneming zal melden. De voorma lige liberale burgemeester van Algiers, j Jacques Chevallier, heeft daarover een ge- sprek gehad in Rocher Noir. Het aanvankelijke besluit om de Alge rijnse volkspartij en de socialistische par tij uit te sluiten, was genomen door het overwegend uit mohammedanen bestaan de voorlopige uitvoerende bewind, zulks tot groot misnoegen van de Franse Hoge Com missie. NEW DELHI, De Indische minister president, Nehroe, heeft in het parlement verklaard geen grootscheepse Chinese aan vallen op India te verwachten. Hij ver wierp de idee de diplomatieke betrekkin gen met China te verbreken. Een parlementslid had de premier ge vraagd of deze met de verklaring dat „het dak der wereld rondom ons instort", had bedoeld te zeggen dat er een grootscheep se aanval wordt verwacht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1