Hoe moet de perfekle auloknnrf er widen? Nederlandse soldaat op N.-Guinea gesneuveld AGENDA Woningen boerderijen en een fabriek in de as gelegd Peekg-Cloppenburg Polle Pelli en Pinöo Esso vroeg aan duizenden automobilisten: NAAIMACHINES S Voor vakantie of zakenreis de perfekte autokaart Luitenant na een ongeluk met een jeep overleden Jmgensmarkt Iets minder koel De Esso Dealer levert U de kaart voor slechts 90 cent. Firn pol, hef ondleiii^eodle Ikaboyferfje POLOSHIRTS b DINSDAG 12 JUNI 1962 Uit de duizenden antwoorden bleek dat de ideale wegenkaart de volgende eigenschappen moet hebben: veel gegevens maar overzichtelijk gemakkelijk leesbaar maar kleurrijk groot maar handig Al spreken de wensen elkaar soms schijnbaar tegen - Esso heeft het onmogelijke mogelijk gemaakt. De perfekte autokaart van Nederland is klaar. - Zoekt U een kaart met duidelijk overzicht van het hoofd- verkeerswegennet? Met zoveel mogelijk secondaire wegen zonder verwarrend te worden? Een kaart die indicaties geeft van landschapschoon en die aantrekke lijke routes speciaal aanduidt? Esso heeft deze perfekte autokaart van Nederland voor U - mooier dan ooit een kaart werd gedrukt - compleet met plaatsnamenregister, plattegronden van steden en aanbevolen dagtochten. Para s geven zich over Haarlem 'Advertentie f7Mf£C| Grote Houtstraat 181 bHULli Haarlem - Tel. 14444 V elsen-U muiden Beverwijk Heemskerk Papoeadorp verlaten TALRIJKE BRANDEN TIJDENS WEEKEINDE Bejaarde vrouw aan brandwonden overleden gifÜOTpp elke woensdag Uit Italië 100% katoenen tricot in een overvloed van zonnige kleuren Dodelijke val Gaat u met vakantie? 13. „Ik kom dadelijk terug", zegt Polle, als Pelli hem wat angstig nakijkt; „ik wil alleen even Klots goeden dag zeggen!" „Jonge, Polle, ik geloof dat ik je een beetje al te krachtig de hand gedrukt heb, niet? Maar ik was zó blij je te zienl „Nou-nou, je schip vaart snel, maar heb geen angst, ik breng je wel weer terug!" Advertentie DEN HAAG De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 9 juni tij dens de actie tegen Indonesische infiltran ten op Nieuw Guinea nabij Maledofok is gesneuveld de dienstplichtige soldaat G. Bos uit Nieuw Amsterdam (gemeente Em- men). Hij was twintig jaar en ongehuwd. By de kazerne Ifar in de buurt van Hol- landia heeft zich zaterdagavond een ern stig verkeersongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de reserve tweede luitenant der infanterie H. J. Breek. De jeep, waarin luitenant Breek met twee an dere militairen zat, kreeg een lekke band en begon te slingeren. Het voertuig sloeg over de kop, waardoor luitenant Breek, die naast de bestuurder zat, werd weg geslingerd. De twee anderen werden niet gewond. Luitenant Breek was afkomstig uit Waalre. Uit Hollandia wordt gemeld dat in het afgelopen weekeinde bij voortgezette ac- Indonesischeparachuten zijn gedood. In ties wederom drie Indonesische parachutis ten zijn gedood. In het gevecht van zater dag nabij Maldedofok, 50 km. zuidoost van Sorong, waarbij de soldaat Bos is gesneu veld, werd een Indonesische parachutist gedood. Volgens aanvankelijke schattingen waren in dit gebied, waar thans een der de Nederlandse militair is gesneuveld, on geveer veertien parachutisten afgeworpen die, naar werd aangenomen, allen buiten gevecht waren gesteld. Dat het hier op nieuw tot een vuurgevecht is gekomen duidt erop, dat er daar meer parachutis ten aanwezig zijn dan volgens de eerste ramingen werd aangenomen. In Hollandia is uitdrukkelijk ontkend, dat hier sprake zou zijn van nieuwe landingen. Bij een vuurgevecht op het schiereiland Onin zijn twee Indonesische parachutisten gedood. Een gewonde is gevangen genomen. Bij de actie in het gebied van Teminaboean is eveneens een gewonde Indonesiër gevan gen genomen. Bij de acties tegen de Indonesische para chutisten is een „nieuw wapen" in gebruik genomen. Boven de gebieden waar de pa rachutisten zich bevinden worden uit vlieg tuigen pamfletten uitgeworpen waarin de Indonesiërs wordt gewezen op de hopeloze positie waarin zij verkeren en waarin in structies worden gegeven over de wijze waarop zij zich kunnen overgeven aan de Nederlandse militairen. Zij krijgen de ver zekering, dat zij niet zullen worden dood geschoten als zij zich overgeven. Men heeft geconstateerd dat kort nadat de eerste pamfletten waren uitgestrooid de commandanten van de parachutisten in het gebied van Fakfak en Kaimana vorige week respectievelijk drie en vijf van hun eigen mannen hebben gedood, die zich vol gens van de bevolking verkregen inlich tingen wilden overgeven. Op het schiereiland Onin gaven maan dag volgens een officieel communiqué dat in Hollandia werd uitgegeven twee Indo nesiërs de strijd op. Zij gaven zich over aan .een Nederlandse patrouille, waarmee eerder een vuurgevecht was geleverd. In de afgelopén dagetf hebben zich rebels eer der parachutisten vrijwillig overgegeven. Radio-Djakarta heeft zondag gemeld, dat een Nederlandse korporaal zich bijWame- na (dit zou in de Baliemvallei zijn, red.) c Grote Kerk, vandaag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De held van Troje", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u., overige da gen 14, 19 en 21.lê u.: „Revak, de rebel", 14 j, Lido, 14 en 20 u.: „El Cid", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Das einfache Madchen", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u., woensdag 14.30 en 20.15 u.: „Tussen hemel en moe ras", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u: „De Ween- se ijsrevue", a.l. Roxy, 14.30 en 21.15 u.: „Het zwaard der vergelding", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Kolonel Hyde contra Scotland Yard", 14 j. Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Woens dag en donderdag 20 u: „Het teken aan de wand", 14 j. DIVERSEN „Adam en Eva", café-chantant (Raam- vest 5): dagelijks 20 u.: Cabaret. Raadhuis Halfweg: vandaag 19.30 u.: gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede en Spaamwoude. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum, (Spaarne 16) tentoon stelling van Italiaanse tekeningen, 10-17, zondag 1317. Tot 22 juli. Hoofdwacht (Grote Markt Tentoonstel lingen van tekeningen van de Grote Kerk en van Haarlemse stadsgezichten (Vereni ging Haerlem"). Geopend van 1012 en 1417 u.: zondag van 14-17 u. Tot 18 juni. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 29 juli. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Gerard van Hulst: 9-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerkspleinjj Gedurende de maand juni expositie van grafiek van J. Mensinga, 10-22 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 8 juni). De besta Zweedse, Zwitserse en Duitse merken Japanse Zig-Zag Naaimach., electr., in koffer 350.— DINSDAG 12 JUNI City, 20 u.: „Kop op, handen thuis". WOENSDAG 13 JUNI City, 20 u.: „Kop op, handen thuis". Rex, 20 u.: „Der Stern von Santa Clara". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Koorts in het bloed". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Terug over de Rijn". WOENSDAG 13 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Koorts in het bloed". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Terug over de Rijn". DINSDAG 12 JUNI Marquette Theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 13 JUNI Marquette Theater, 20 u.: „Susanne". aan de Indonesische guerrilla-strijders iieeft overgegeven. De korporaal zou ver klaard hebben, dat vechten tegen de In donesiërs nutteloos is. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag heeft verklaard dat hij geen enkel bericht had ontvangen dat een Nederlandse militair op Nieuw- Guinea zich aan de Indonesiërs zou heb ben overgegeven. Hij nam dan ook aan, dat dit opnieuw een staaltje van de psy chologische oorlogvoering van de Indone siërs is. Papoeadorp verlaten Tijdens een politiepatrouille door Radja Ampat. waarbij onder meer het eiland Gag werd aangedaan, bleek de gehele be volking van de kampong Kabelet afwezig te zijn. Een onderzoek heeft het vermoe den doen rijzen dat de Papoeas door In donesiërs zijn gedwongen naar Indonesisch grondgebied mee te gaan. Het betreft een groep van enkele tientallen Papoeas. De toestand van achtergelate huisraad, voedsel, kleren, prauwen en speren wijst erop dat het vertrek in grote haast is gebeurd. Verder landinwaarts werden geen sporen gevonden. Maandag is het motorschip „Waterman geëscorteerd door de „Utrecht" met cir ca 800 manschappen de haven van Hol landia binnengelopen. Het schip was op 4 mei uit Nederland vertrokken. Er wer den circa 80 man, bestemd voor Hollandia, gedebarkeerd. Het schip, wederom ge ëscorteerd door de „Utrecht", brengt de overige militairen naar Biak. Daar zullen deze soldaten, die pas hun recrutenoplei- ding achter de rug hebben, een verdere opleiding ontvangen. Tijdens het Pinksterweekeinde hebben in talrijke plaatsen van het land felle bran den gewoed, waarbij boerderijen, wonin gen en een fabriek in de as werden ge legd. In Amsterdam overleed een bejaar de vrouw aan brandwonden, opgelopen bij een brandje in haar slaapkamer. Het was de 91-jarige mevrouw W. de Haan-Prins, een alleenstaande weduwe. Op de eerste pinksterdag troffen buren haar in een brandende kamer in bfid aan. Met dekens slaagden de buren erin het brandje te -blussen. De oude vrouw, die zware brandwonden had opgelopen, is later in een ziekenhuis overleden. Het brandje is waarschijnlijk ontstaan door het wegwer pen van een niet goed gedoofde lucifer in een papiermand. In Utrecht heeft een felle brand het fa brieksgebouw en het kantoor van de n.v. Roly" aan de Oudegracht, waar man chet- en boordenknoopjes, dasspelden en dergelijke worden vervaardigd, voor een groot deel in de as gelegd. Omwonenden ontdekten de brand, die door de brand weer met tien stralen werd bestreden. Drie van de vier verdiepingen en het benedengedeelte brandden echter groten deels uit.Hoe brand is ontstaan is niet bekend. In Wcesp heeft brand gewoed in het poli tiebureau. Een wachtmeester van de rijks politie, die boven het bureau woont, nam een sterke rpok- en brandlucht waar en snelde naar beneden, waar dikke rook wolken hem tegemoet sloegen. Ondanks de verstikkende rook slaagde de wachtmees ter er in, de brandalarminstallatie in wer king te stellen- Hij had bovendien de te genwoordigheid van geest alle deuren dicht te houden en dank zij het feit, dat er zich aan de binnenzijde voor de ramen luiken bevonden, sprong er geen ruit. Daardoor kon het vuur door gebrek aan zuurstof zich niet verder uitbreiden. De inmiddels gearriveerde brandweer slaagde er spoedig in de vlammen te doven. De oorzaak van de brand was kortsluiting in een radiotoestel, dat niet uitgeschakeld was. Het vuur had zich meegedeeld aan enige schrijfbureaus, een deel van de vloer en het plafond. Het bureau is voorlopig buiten gebruik gesteld. In Oss zijn de plaatselijke brandweer en de daar gestationneerde regionale brand weer van Noordoost-Brabant maandag drie maal in de weer geweest- Doordat kinderen een vuurtje hadden gestookt, was brand uitgebroken in de wo ning van de familie Aarts aan de Spaan derstraat. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, brandde de woning geheel uit. Terwijl men met de blussing bezig was, werd alarm gegeven voor een bos brand onder Nistelrode achter het Ambon- nezenkamp „Donzel". Waarschijnlijk was ook hier de oorzaak van de brand 't sto ken van een vuurtje door kinderen. Er ging een halve hectare bos verloren. Des avonds laat kraaide de rode haan voor de derde maal in Oss. Een butagasstel had een kleedje in de woning van de familie Boeyen doen vlam vatten. De brand die daaruit ontstond legde de gehele woning in de as. In Stadskanaal heeft een felle brand een dubbele woning in de as gelegd. De brand weer kon niet voorkomen dat de gehele inboedel van beide gezinnen, die het huis bewoonden, verloren ging. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In Harskamp is een uit 1858 daterende boerderij zondagavond geheel in de as ge legd. De brand begon in een bijgebouw, Tegen runners. De politie van Gro ningen en de plaatselijke V.V.V. menen een middel gevonden te hebben om de runners in Groningen, die naar hun mening op ongepaste wijze geld willen verdienen door vreemdelingen door de stad te lood sen, de wind uit de zeilen te nemen door bij de voornaamste invalsweg uit Duits land folders aan alle binnenkomende automobilisten uit te reiken, waarop alles duidelijk staat aangegeven. Bij wijze van proef is men er dit pinksterweekeinde mede begonnen Op grond van de eerste resultaten heeft de Groninger V.V.V. reeds vastgesteld, dat de proef geslaagd kan wor den genoemd. 90-91. Vader en Pimpol liepen het bos door, tot ze in hund orp kwamen. En toen ze het huis binnen stapten... o, wat keek Pimpol's moeder toen blij! Ze vlogen el kaar in de armen. Ik zal nooit meer ondeugend zijn! beloofde Pimpol. En dat meende hij ookhij had een goede les gehad. Aan tafel, onder het eten, vertelde hij, wat er precies allemaal ge beurd was bij de tovenaar. Advertentie Speciaal verlaagde J.M. prijs Kleine stijging per maat en sloeg over op de boerderij. De bewo ners werden door voorbijgangers gewaar schuwd. Enkele varkens kwamen in de vlammen om. De brandweren uit Barneveld, Kodftwij- kerbroek, De Valk, Ede en Harskamp, die Waren uitgerukt* sto'hden machteloos; te genover de vuurzee en moesten zich tot nablussen beperken. De schade bedraagt vermoedelijk ongeveer 125.000 De oor zaak van de brand is niet bekend. In Doetinchem is de grote boerderij „De Wehme" afgebrand. De brandweer van Doetinchem bestreed het vuur met tien stralen, maar de brand, die in het achter huis was ontstaan, sloeg via het rieten dak over naar het voorhuis. Het meubilair kon worden gered. De oorzaek is onbe kend. Een bravourstukje heeft het leven ge kost aan de drieëntwintigjarige ongehuw de ruitenzetter H. W. van der Meijs uit Tilburg. Qe jongeman was op bezoek bij kennissen, die op de vierde verdieping van een flatgebouw wonen. Ondanks alle waar schuwingen wilde hij demonstreren wat een ruitenzetter allemaal moet verrichten en daartoe stapte hij uit een raam om te trachten over een richel een drie meter verder gelegen balkon te bereiken. Hij hield zich vast aan een vier centimeter smalle richel, maar na één meter afge legd te hebben moest hij loslaten en stort te hij vijftien meter naar beneden. Met zeer ernstige verwondingen werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is over leden. Bij het teren van een dakrand is de 62- jarige schilder H. H. Jansen in Arnhem van het dak van zijn woning gevallen. Hij overleed enkele ogenblikken later. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATE Hét 'tf.fJ.M.I. deelt mede: Een betrekkelijk kleine depressie, die via de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft tijdens de Pinksterdagen een weers- omslag gebracht. De storing wordt ge volgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die de afgelopen nacht Neder land voorbijtrok. Ondertussen voltrekken de veranderingen in de luchtdrukverde ling zich in een traag tempo. Storingen afkomstig van de Oceaan, bewegen lang zaam over de Britse eilanden naar het oosten. Nederland bevindt zich over het algemeen buiten de invloedsfeer van deze depressies. Zuidwestelijke winden brengen geleidelijk iets zachtere lucht naar ons land. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Neerslag: laatste 24 uur. ES OOOO Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. zzw geheel bew. windst. zwaar bew. zzw licht bew. wzw zwaar bew zzo zwaar hew. w zwaar bew. windst. zwaar bew. zzw zwaar bew licht bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. licht bew zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew. regen half bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. wnw nno wnw wnw zzw zw w nnw wnw wzw 4 2Ë E S 14 0 14 0,1 13 0,6 13 0,3 16 0 14 2 15 0 15 0 13 5 13 5 17 0,1 15 4 15 0 16 1 15 1 13 2 13 0,1 16 0,3 24 0 22 0 20 0 16 1 15 0,1 18 13 16 0,3 21 0 24 0 21 4 18 1 21 0 26 0 22 0 21 0 0 0 30 0 Woensdag 13 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 15.44 uur, onder 2.24 uur. Maanstanden 18 juni 3.03 uur volle maan. 25 juni 0.43 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 juni Hoog water 11.27 »n 23.59 uur. Laag water 6.37 en 19.22 uur. Woensdag 13 juni Hoog water 12.34 en uur. Laag water 7.45 en 20.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2