Franco verbant vier leiders van het gesprek in München Door Amerika's zachtste tabakken Duitsers eisen terugkeer naar „hun" Sudetenland BRflun WERELDNIEUWS Sanovite Gil Robles zou Spaanse staatshoofd te voren hebben ingelicht over de rede „Alte Kameraden..." Doodvonnis tegen twee jonge Russen Seebohm over rechten van de mens op herdenkingsdag Lidice jm Amerikaanse kernproef op grote hoogte op til Grote schade door brand in Mechelse bibliotheek Zeven voetgangers in België aangereden: drie doden ^Praatótoel de r~ DINSDAG 12 JUNI 1962 3 Drie doodstraffen wegens oorlogsmisdaden in Polen LAF naadloze Tranen Herdenking in Lidice - 'w? A It Twee proeven tijdens de pinksterdagen genomen Uitwisseling van Russische en Amerikaanse geleerden Sporry Tabaksrook zou onschade lijk gemaakt kunnen worden Nieuw. Braun luchtcirculator. MADRID (Reuter-AFP) De Spaan se regering heeft zaterdag vier oppositie leiders, onder wie de christen-democraat Gil Robles, voor de keus gesteld op Spaans gebied een gedwongen verblijf plaats te aanvaarden of in het buitenland in ballingschap te gaan. Op dezelfde dag had als gemeld de Spaanse regering be kendgemaakt, dat het artikel van het handvest van de burgerrechten waarin staat dat elke burger zich op het nationale grondgebied mag vestigen waar hij wil, voor twee jaar buiten werking wordt ge steld. De vier oppositieleiders kwamen terug uit München waar zij hebben deelgeno men aan het congres van de Europese be weging en met Spaanse leiders in balling schap overeenstemming bereikten over de noodzaak de democratische vrijheden weer in Spanje in te voeren. Behalve Gil Robles zijn het Fernando Alvarez de Mi randa, Jesus Prados Arrarte en Joaquin Satrustegui. Twee van hen hebben reeds gekozen voor ballingschap, namelijk Gil Robles en Prados Arrarte. Laatstgenoem de, een vooraanstaand econoom, en oud republikeins officier, is reeds in Parijs aangekomen. Aandere deelnemers aan het congres te München, die zaterdag te Madrid terug- WARSCHAU (AP) Drie Polen zijn door een districtrechtbank in Rzeszow (Zuidoost-Polen) ter dood veroordeeld we gens oorlogsmisdaden. Ze werden schuldig bevonden aan moord op een aantal Joden en Russen die zich tijdens de oorlog in de uitgestrekte bossen van Rezeszow schuil hielden. Het drietal had sinds het eind van de oorlog in West-Polen onder valse namen geleefd. Ze werden in 1960 gegre pen. Advertentie WaCHT uvoor Let bi] ope U loop! fan geen ei)M mico! KIEL (AP) Circa 1.600 officieren en minderen, die in de eerste en de tweede Wereldoorlog dienst gedaan hebben op Duitse duikboten, zijn met Pinksteren te Kiel bijeengekomen voor een reünie, die de nadruk legt op vriendschap met de voormalige vijanden. Als bijzondere gasten zijn op de reünie 64 gedelegeerden aanwezig die de duikbootbemanningen van Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië, Noor wegen, Oostenrijk en de Verenigde Staten vertegenwoordigen. De voorzitter van de Duitse duik- bootbond, Adelbert Schnee. verklaarde dat de organisatie de herinnering le vend wenst te houden aan de kamera den, die in beide wereldoorlogen ge sneuveld zijn, maar zich niet in de tra dities en het verleden wil verliezen. Het is beter, zei hij. om de talloze contacten met het buitenland te ver stevigen en bij te dragen tot een betere verstandhouding tussen de volkeren. Het uiteindelijke doel, zei hij, moet de vorming zijn van een internationale vriendschapsbond van duikbootmdtro- zen. Schnee, kapitein-luitenant ter zee en één van de meest gedecoreerde Duitse marine-officieren uit de tweede we reldoorlog, verklaarde zich te kunnen verenigen met een frans voorstel voor internationale contacten tussen duik bootmanschappen. kwamen, konden zonder meer naar hun woning terugkeren. De leider van de Spaanse christende mocraten, Gil Robles, heeft voor hij naar München ging om daar het congres van de Europese beweging bij te wonen, ge neraal Franco, op de hoogte gesteld van het doel van zijn reis en van de strek king van de rede, die hij daar zou hou den. Dit is in kringen van de Spaanse oppositie in Madrid vernomen. In deze kringen wilde men hiermee de beschuldigingen van de Madrileense pers beantwoorden volgens welke Robles en de andere oppositieleiders te München een uiterst geheime conferentie hebben gehou den en een monsterachtige manoeuvre te gen Spanje hebben ondernomen. Men toon de er zich dan ook verwonderd over dat Spaanse bladen schreven dat buitenlandse journalisten 'n bijeenkomst van de Spaan se oppositie hadden ontdekt, daar de auto riteiten in Madrid volledig op de hoogte waren van Robles' plannen. Robles' brief werd op 2 juni verzonden. Drie andere leiders van Spaanse demo cratische bewegingen hebben op 1 juni een brief in dezelfde geest gezonden aan de minister van buitenlandse zaken, Castielle de primaat van de r.k. kerk in het land, Pla y Deniel, en de opperbevelhebber van het leger, generaal Munoz Grandes. De namen vari dit drietal heeft men in op positiekringen niet willen meedelen. MOSKOU (Reuter) Een Russische rechtbank heeft twee jonge Russen ter dood veroordeeld, die getracht hadden zich van een vliegtuig meester te maken om daar mee naar het westen uit te wijken. Vol gens het blad van de Russische jeugd beweging, Komsomolskaja Pravda, dat dit zondag meldde, zou het doodvonnis, waar tegen geen beroep mogelijk was, door mid del van de kogel worden voltrokken. Bij het incident dat zich in september van het vorige jaar voordeed, waren drie jongelui betrokken. Kort nadat het vlieg tuig waarin zij zich bevonden van het Armeense vliegveld Erevan, nabij de Turk se grens was opgestegen, hadden zij de piloot met messen aangevallen. Zij waren echter in paniek geraakt, waardoor de piloot ondanks ernstige verwondingen een noodlanding kon uitvoeren. Volgens het blad hadden de drie jonge lui het plan voor hun vlucht naar het westen opgevat, nadat zij in 1959 op ae Amerikaanse tentoonstelling in Moskou een gids hadden ontmoet, die „een schit terend beeld van het leven in de kapita listische wereld had gegeven". Later zochten zij vriendschap met een piloot en leerden vliegen. Advertentie Golden Fiction v V EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS 95 CENT FRANKFORT (AP) Ongeveer 300.000 Sudetenduitsers, die na de tweede wereld oorlog zijn verbannen uit de Tsjechische gebieden waar zij woonden, zijn met Pink steren bijeen gekomen om hun eis te her halen, om naar hun vaderland terug te keren. De bijeenkomst viel samen met de twintigste herdenking van het met de grond gelijk maken van het Tsjechische dorpje Lidici door de Duitsers in 1942. De Sudetenduitsers repten hier echter niet De verkeersminister van de Bondsrepu bliek, Hans Seebohm heeft op deze reus achtige bijeenkomst gezegd dat de vluch telingen „plechtig afzien van vergelding of revanche, maar dat zij blijven vasthouden aan hun recht op zelfbeschikking en op terugkeer naar hun land van herkomst." „Het is onze taak het Duits-Tsjechische probleem 'op te lossen en we werken daar voor op de grondslag van de rechten van de mens, om op deze wijze een bijdrage te leveren voor de vrede en de Europese eenheid," zei Seebohm. De datum die voor deze bijeenkomst was gekozen heeft uiteraard tot protesten in de Tsjechische kranten geleid, die de vereniging van Su detenduitsers bestempelen als een „revan chistische groepering". De vrouwen van Lidice hebben op dezelf de dag tranen van rouw gestort. Er wa ren 80.000 mensen gekomen om de Nazi- terreur te herdenken, waardoor iedere vol wassen man tezamen met vrouwen en kin deren de dood vonden. Zondag is in Tsjechoslowakije de ver woesting en uitmoording herdacht van het dorpje Lidice, dat twintig jaar ge leden het slachtoffer werd van een represaille van de nazi's voor de aan slag op Reinhard Heydrich, de plaats vervangende Rijksprotector van Bohe- men en Moravië. Tachtigduizend mensen liepen mee in de stoet naar het centrum van het voormalige dorp je, waar in 1942 173 mannen en jon gens werden afgemaakt. Slechts zeven tien van de 105 kinderen van Lidice \ebben de% oorlog overleefd. De mees ten van hen zijn in concentratiekam pen om het leven gekomen. De 143 overlevende vrouwen hebben zich na de oorlog gevestigd in een nieuw Lidice, dat een paar honderd meter van het verwoeste dorpje is gebouwd. (Tel efoto) V. HONOLOELOE (AP) De gevarenzone rondom Kerstmiseiland is sinds gisteravond gesloten. Dit wijst erop, dat de achttien de kernproef van de huidige reeks op komst is. Deze nieuwe proef, die op grote hoogte zal worden genomen en de zwaar ste in de reeks zal zijn, zal vrijwel on middellijk alle hoogfrequente communica tiemiddelen in het gebied van de Stille Oceaan verlammen. Alle verbindingen in de meeste gebie den zullen 32 uur of langer onrbuikbaar zijn. Bovendien zullen sommige burger vliegtuigen voor een nader te bepalen tijd aan de grond moeten blijven. De gevarenzone een gebied van 1.000 bij 1.500 kilometer moet gemeden wor den door schepen en ook door vliegtui gen, onverschillig op welke hoogte ze vlie gen. De proef m>t een wapen van meer dan een miljoen megaton TNT, dat met een Thorraket gelanceerd wordt zal op een hoogte van ruim 800 kilometer worden gehouden en op Hawaii' zichtbaar zijn. Vrijdag, zaterdag en zondag zijn res pectievelijk de vijftiende, zestiende en ze ventiende proef genomen bij het eiland Christmas in de Stille Oceaan. De wapens werden door vliegtuigen uitgeworpen. Er bevinden zich op het ogenblik vier Russische schepen in de onmiddellijke om geving van het proefgebied. Het vierde Russische schip is geïdentificeerd als de „A.I.. Boyekov" een zusterschip van de „Shokal skiy", het grootste van de drie andere schepen. Aangezien de Rus sen zich in internationale wateren bevin den kunnen de Verenigde Staten niets doen om hen te verjagen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Voor meer dan een half miljoen gulden aan boeken en tijdschrif ten is zaterdagmiddag verloren gegaan bij een brand in de stedelijke bibliotheek van Mechelen. Ongeveer een vierde van het bezit ging verloren. De brand is waar schijnlijk aan kortsluiting te wijten. Dade lijk na de ontdekking ervan hebben le zers, personeel en voorbijgangers een ke ten gevormd en de nog niet door het vuur aangetaste boeken in veiligheid gebracht in een naburige kerk. Ook een discotheek van 5.000 platen kon zo worden gered. Oude en kostbare werken zijn niet ver loren gegaan. Wel het tijdschriftenfonds, dat een vrijwel complete en onvervang bare collectie van Belgische tijdschriften na 1860 omvatte. SAINT GUENTIN (AFP) Een auto mobilist, die zondagavond op de weg van Saint Quentin naar Kameryk reed en zijn lichten gedimd had omdat er een tegen ligger aankwam, is op zeven voetgangers ingereden. Drie van hen waren op slag dood, de andere vier werden gewond. De zeven voetgangers, die allen tot dezelfde familie behoorden, waren net bij elkaar geweest om te praten over de inrichting van een familiegraf.Zij hadden elkaar in zes jaar niet gesproken. WASHINGTON (Reuter, AP) De Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie hebben besloten de uitwisseling van wetenschap pelijke onderzoekers uit te breiden. Op grond van een tweejarige overeenkomst zullen geleerden de wederzijdse landen vooral langduriger voor perioden van vijf tot tien maanden bezoeken. Elk land zal 55 geleerden voor in totaal 180 maanden mogen zenden. Irreële vrouwtjes Er bestaat een wezentje dat de grootste gemene deler, of zo u wilt het kleinste ge mene veelvoud is van de huis-, tuin- en keuken-vrouw die wij allemaal zijn. Dat wezentje is de zus-en-zo vrouw, de harte- lap van alle dames- en modebladen die het vrouwvolk kond plegen te doen van wat er aan nieuws is op kledinggebied. U kent natuurlijk allemaal wel die ver haaltjes die bij het wisselen der seizoe nen ons vrouwen plegen op te ruien, ter wijl het manvolk een bezorgde rimpel tussen de ogen krijgt. Altijd komt u wel een verhaal tegen dat begint: Dit seizoen zal de zus-en-zo vrouw.en dan moet u dat zus-en-zo vervangen door een of andere nationaliteit. Bijvoorbeeld: Dit jaar zal de Franse vrouw de voorkeur geven aan mantels met apehaar, terwijl het kapsel gespoeld is met een nieuwe kleur, cendre de papillon. De Franse vrouw geeft de voorkeur aan een schoentje met- ui-hak, etc., etc. Maar neemt u nu eens een Franse vrouw in gedachte. Ziet u haar lopen met haar puilend net vol boodschappen, haar roodgeverfde pruikje, haar wat uit gelopen pantoffels, de innerlijke blik ge richt op het middagmaal? De Engelse vrouw met haar rank fi guurtje en wilde-rozen-teint geeft dit jaar de voorkeur aan diepgetinte tweeds.En je denkt aan al die dikke Engelse vrou wen met verweerde steenrode koontjes, die, in iets eigengebreids gehuld, zich voortreppen naar iets dat met paarden of honden te maken heeft. De Zweedse vrouw heeft in haar kast enige mantelpakjes hangen van slubga- rens enJe denkt aan al die winden om die rotsen, aan bergen en metersdikke sneeuw en huivert tot in je merg. Ze zijn daar wel wijzer, dat weet je zeker. De Amerikaanse vrouw, die tot de best geklede van de wereld behoort.En je herinnert je die duizenden oude dames die gekleed gaan als verlepte teenagers en vindt heimelijk de Egyptische tienmaal be ter gekleed De Hollandse vrouw, jubelen de bladen de Hollandse vrouw zal dit jaar bij een regenbui heel fleurig tevoorschijn komen met een gebloemde jas en dito paraplu. En je herinnert je alle jonge vrouwen die bij regen snel het glamoerkappie trekken om het haarmeloentje voor vocht te be schutten en de oudere edities die het hoofd hullen in een stuk plastiek zoals mijn brave slager het een duur koteletje doet. Ik vind dat we eens moeten ophouden met die irreële zus-en-zo vrouwtjes. Ik vind dat we de naakte waarheid onder het oog moeten zien. Dus niet meer dé Franse, dé Engelse, dé Italiaanse, dé weet-ik-veel vrouw, maar wel dé ping-ping vrouw zal zich dit jaar vertonen in. RICHMOND, (AFP) De Amerikaanse tabaksindustrie is bereid te overwegen elk element, dat schadelijk zou zijn, aan de tabak te onttrekken, zo heeft het hoofd van het laboratorium van een sigaretten- fabriek (Philip Morris) op een persconfe rentie in Richmond verklaard. Dr. Bavley zei dat men over alle techni sche middelen beschikt om waarschijnlijk zonder grote moeilijkheden welk element van de tabaksrook ook te verwijderen. Tot dusver zijn in deze rook vierhonderd ele menten ontdekt. Volgens dr. Bavley is echter tot dusver geen oorzakelijk verband aangetoond tussen een van deze elementen en ziekteverschijnselen, zoals longkanker. Advertentie 's Zomers, 's winters, altijd een aangename frisse atmosfeer. Ge heel nieuw, tochtvrij schoepenrad systeem. Veel nieuwe toepassin gen thuis en in bedrijf. Interessan te bijzonderheden in folder 2059 bij BraunN.V.,A'dam-G.,tel.63957. D Boerenvrouw. Tijdens het pinksterweek- einde zag een Italiaanse boerenvrouw uit Saronno in Noord-Italië iemand rond scharrelen bij haar kippen. Zij dacht dat het een dief was, greep een geweer en schoot. Zij bleek een van haar zoons doodgeschoten te hebben. Treinongeluk. Een trein is gisteren op een overweg in Buenos Aires ingereden op een bus met schoolkinderen. Het onge luk kostte aan 42 kinderen voor het merendeel van een bewaarschool het leven. Er zijn 70 gewonden. Van 23 hun ner is de toestand ernstig. Ontspoord. In de buurt van Missoula in de Amerikaanse staat Missouri is zon dag een trein ontspoord. Een 3-jarig meisje kwam om het leven. 238 van de naar schatting 300 passagiers werden gewond. 65 moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Spoorongeluk. Vijfentwintig mensen zijn maandag omgekomen en tweeëntwintig gewond doordat nabij Jaipoer in het noorden van India een personentrein een autobus greep. Piep. Een vrouw reed zaterdag een ga rage te Victoria in Brits Columbia bin nen. Zij had een gepiep in haar auto gehoord dat haar niet beviel. De mon teur vond een nest muizen in het ver warmingssysteem. Advertentie met "Sandwlch-lijn"!' Bestrijdt "overwicht". Ook zoutarm verkrijgbaar Achterin. Een Boeing 707 van de Air Fran ce heeft zaterdagavond op het Newyork- se vliegveld Idlewild 'n geslaagde nood landing gemaakt. Op de met schuim be spoten landingsbaan kwam het toestel ondanks het feit, dat de band van één der twee neuswielen lek was, veilig aan de grond. De 56 passagiers hurkten tij dens de landingsmanoeuvre achter in het toestel. Deserteurs. In Schotland zijn 11 deserteurs van het Vreemdelingenlegioen aangehou den. Zij hadden zich verborgen aan boord van een Duits vrachtschip dat maandag de haven van Edinburgh bin nenliep. De deserteurs negen Duit sers, een Oostenrijker en een Zweed zouden in Algerië aan boord van het schip zijn gegaan. Voorzichtige. Een 48-jarige hoofdboekhou der van een grote industriële onderne ming in de omgeving van Karlsruhe heeft in 14 jaar tijd rond 5 miljoen mark ten nadele van zijn werkgever verduis terd. Al die jaren is hij zeer voorzich tig geweest. Hij deed nooit buitenspori ge uitgaven, maar belegde het geld op voorzichtige wijze in onroerende goede ren en aandelen van handelmaatschap pijen. Hij schijnt zelfs rekening te heb ben gehouden met een eventuele ont dekking, want hij heeft belangrijke be dragen in het buitenland belegd. Peronisten. Het Argentijnse algemene vak verbond heeft meegedeeld, dat er op 18 en 19 juni een algemene staking in Ar gentinië zal worden gehouden als pro test tegen „de slechte levensmiddelen voorziening en de werkloosheid". De ac tie wordt georganiseerd door de 62 vak bonden, die onder Perónistische leiding staan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3